Zonder De Gaulle zou Frankrijk hef Zondag niet moeilijk hebben Minister Rutten heeft ideeën over hef Nederlandse onderwijs Energiek aanvalsspel na rust betekende DWS-revanche (3-0) Europese padvindsters op vacantie in de Ver. Staten Vlucht in de nacht RADIO Linksrechts of midden? Elf nationale partijen dingen naar de gunst van de kiezer BLAUW WIT IN DERBY GEKLOPT Blauw Wit kreeg genadeslag in eigen felle aanvalsfase Snoek zowaar toch in het Bondselftal Musea e.d. moeten gratis kunnen worden bezocht MARGUERITE Schijfster en journaliste aan het Koreaanse front door E. J. Rath (Van onze correspondent) PARIJS Generaal de Gaulle had vorige week een gunstig voor teken. De topfiguren van de 11 nationale partijen welke Zondag 17 Juni dingen naar de gunsten van de Franse kiezer, moesten door loting uitmaken in welke volgorde zij 10 minuten over de radio zenders zouden kunnen beschikken. Tot niet geringe vreugde van zijn aanhang trok de generaal nummer 1. „Een voorteken dat wij Zondag a.s. ook no 1 zullen zijn", verkondigt men in de kringen van de Gaulles RPF. Ook buiten het Gaullistische kamp zijn er velen die met deze mogelijkheid rekening houden, de loting om de volgorde bij een radiopraatje is voor zulk een verwachting natuur lijk niet meer dan een plezierige anecdote. js Om wat Zondag gebeuren gaat s de Nationale Vergadering in Parijs maandenlang in rep en roer geweest Noch de manier, noch de datum waarop het kie zerskorps naar de stembus ge roepen zou worden konden bij de politieke partijen eensgezinde in stemming vinden. Van het begin af aan heeft bij de centrumrege ringen welke practisch vanaf 1946 Frankrijk bestuurd hebben, voor op gestaan dat noch de Gaulle noch de communist Thorez bi; komende verkiezingen kans moch'; krijgen, de middenpartijen te overvleugelen. Op samenwerking tussen Gaullisten en communis ten viel niet te rekenen, dus had den de specialisten, radicalen en katholieke volksrepubliekeinen maar één doel: te zorgen dat zij tezamen sterker bleven dan uiterst links en uiterst rechts. Of zij in deze opzet geslaagd zijn, zal Zondag moeten blijken. Maar wie de persorganen van de centrumpartijen er-itiseh leest, zal dezer dagen in Frankrijk ze ker de wetenschap opdoen, dat het midden niet onverdeeld zeker is van zijn overwinning. Dat Thorez een klap zal krijgen wordt algemeen aangenomen. Maar de Gaulle is de man die de dag van Zondag a.s. tot een zeer moeilijke zal maken. Was hij er niet, dan ging het er voornamelijk om, hoe weinig zetels de middenpar tijen elkaar en de communisten zouden afsnoepen. De generaal die eens het symbool van Frank- rijks verzet was, heeft echter roet gestrooid in het eten van de MRP, van Queuille, Herriot, Guy Mollet en Ramadier. Zijn laatste kans? De geschiedenis is na de oorlog zeker anders gelopen dan Char les de Gaulle eenmaal gedroomd had. Toen de generaal in het be gin van 1946 op vrij sensationele wijze aftrad, had hij zeker niet verwacht dat het volk hem zo rus tig zou laten gaan. De Gaulle had in de politieke ruïne van Frankrijk een atoombom willen VRIJDAG 15 JUNI 1951 HILVERSUM L 402 M.: 7.00— 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.13 Gewijde muziek 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 en 9.00 Gramofoonmuziek; 9.15 Voor de zieken; 9.30 Waterstan den; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoon muziek; 11.35 Pianorecital; 12.05 Amusementsmuziek; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Vocaal dubbelkwartet en orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandoline- muziek; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 Causerie over kamerplan ten; 14.15 Instrumentaal sextet en solisten; 15.00 Voordracht; 15.20 Gev. muziek; 15.50 Gramofoon muziek; 16.10 Kamermuziek; 16.40 Voordracht; 17.00 Verzoekpro gramma; 17.30 Fries programma; 17.45 Vocaal kwartet; 18.00 „In dienst van het vaderland", cause rie; 18.10 Orgelconcert; 18.30 Het Christelijke paedagogisch studie centrum: 100 schoolmeesters en 99....", causerie; 18.45 Kerkkoor en orgel; 19.00 Nieuws- en weer berichten; 9.15 Regeringsuitzen ding: „Verklaring en toelichting"; 19.35 Een goed woord voor een goede zaak, causerie; 19.40 Radio krant; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio Philharmonisch orkest .groot koor en solisten; 21.25 Wat elke Ne derlandse emigrant moet weten, causerie; 21,45 Salon-orkest; 22.15 Gramofoonmuziek; 22.30 Langs wegen van kunst en schoonheid, causerie; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M.: 7.00 VARA, .10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.33 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws- en weerberichten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoon muziek; 10.00 Kinderen en men sen, causerie; 10.05 Morgenwijding 10.20 Gramofoonmuziek; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Cello en piano; 11.05 Voordracht; 11.25 Gramofoonmuziek; 12.00 Orgel en accordeon; 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen; 12.33 Sport berichten; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoonmuz.; 13.20 Gramofoonmuziek; 13.30 Amusementsmuziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Kamerorkest; 15.00 Voordracht; 15.20 Cabaret; 15.50 Sport; 16.00 Orgel en zang; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Filmprogr.; 17.20 Muzikale causerie: 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties: 18.45 Denk om de bocht; 19.00 Meisjes koor; 19.15 Beurs en buikriem, causerie; 19.30 Een sterk volk, causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.10 Gramofoonmuziek; 20.30 Benelux, causerie; 20.40 De gods dienstige ontwikkeling in de jeugdjaren, causerie; 21.00 Gra mofoonmuziek; 21.45 Buitenlands overzicht; 22.00 Gramofoonmuz.: 22.25 Gesproken portret; 22.40 Vandaag, causerie: 22.45 Avond wijding; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. werpen, maar het bleek een blindganger te zijn. Zelfs de hem doorgaans zeer welgezinde MRP- ers namen vree met een regering zonder de Gaulle. Het was dan ook een ongeloof lijk echec toen de aanhangers van de generaal enkele maanden later bij algemene verkiezingen nog geen twee procent van het aantal stemmen oogstten. Maar het getij keerde. De Ras- semblement du Peule Francais werd een krachtige politieke be weging welke bij de gemeente raadsverkiezingen van 1947 van 2% op 28% kwam. Voorlopig was dit weiswaar een hoogste punt, maar de Gaulle kreeg nu gelegen heid om zijn plannen te consoli deren. Zijn tegenstanders van de middenpartijen verzuimden daar bij zeker niet te zorgen, dat hij de wind in dc zeilen kreeg. Nie mand zal ontkennen dat de rege ringen van Bidault, Schuman, Moch, Andre Marie, Pleven en Queuille sedert 1946 verschillen de goede dingen tot stand ge bracht hebben. Niemand zal daar naast echter durven beweren, dat de politiek van de middenpar tijen op iets anders teerde dan op de gratie van het compromis en de gezamenlijke vrees voor Gaullisme en communisme. Het laatste parlementaire jaar in Parijs heeft hiervan staaltjes te over geleverd. Met het vaak onsmakelijke getwist over de verkiezingen triomfeert, zal het dan ook hoofdzakelijk zijn. door dat de kiezers voor een groot deel het geschipper van de midden partijen beu zijn en weer eens iets willen zien dat „groots" en „nationaal" lijkt. Actie. Geen politicus heeft zich in deze maanden van verkiezings campagne zo ingespannen als juist de Gaulle. De generaal heeft zichzelf nergens candidaat laten stellen en kreeg daardoor de handen vrij om overal in de cen tra van Frankrijk kiezers op te wekken hun steun te geven aan de vertegenwoordigers van de RPF. De Gaulle verzuimde daar bij nergens de nationale snaar te roeren. Hij wees in zijn spee ches erop dat Frankrijk in de partners van de Noordatlantische gemeenschap geen „heren" maar „vrienden" moet vinden. Hij sprak over samenwerking tussen arbeid en kapitaal en over een regering welke minder direct in de partijstrijd zal staan dan de kabinetten, welke het centrum de afgelopen 5 jaar ten tonele heeft gebracht. Deze denkbeelden verkondigde de Gaulle zowel in het Parijse Velodrom d'Hiver, in de indu striesteden van het Noorden en Midden als in kleinere plaatsjes van de Midi. Hij vertelde dit ook in de kiesdistricten van Algiers, waarbij het niet naliet te wijzen op daar zeer bekende generaals, die nu onder de vlag van de RPF optrekken. Generaal Koenig, een van Frankriiks beste militairen, voert bijvoorbeeld in de Elzas de Gaullistische lijst aan. Ook elders beschikt de Gaulle over aantrek kelijke candidaten: zijn broer de eerste burgemeester van Parijs. Pierre de Gaulle, staat candidaat in een van de sectoren van de hoofdstad, in Bretagne de publi cist Louis Terrenoire; in Lyon, burcht van de radicale topman Herriot zijn trouwe rechterhand Soustelle; in Dyon een andere bekend generaal. Billote. Trekt de Gaulle Zondag a.s. toch aan het kortste end, hij zal het niet aan gebrek aan energie en activiteit van de RPF hoeven te wijten. Misschien wel aan groter succes van de lijstverbin- dingen dan menigeen _vandaag .v»- Een van de beide enkelsporige overspanningen, welke naast de thans nog enkelsporige brug over de Waal bij Zaltbommel aan de Noordelijke oever naast elkaar gemonteerd waren, is Dinsdag overgebracht en in de Zuidelijke opening ingevaren. Rechts op de foto de nieuw ingevaren overspanning, die bijna op haar plaats is. Maar.... op de laatste centimeters komt hel aan. Technici en belangstellenden kijken of alles „past", waarna de overspanning op de pijlers kan zakken. Links: de bestaande „Hupkes"-brug. NEW YORK Twaalf verte genwoordigsters van de Padvind- stersbeweging in Finland, Noord- Ierland, Schotland, Italië, Frank rijk, Nederland en België, zullen deze z*mer in het kader van een internationaal uitwisselingspro gramma van de Amerikaanse Padvindsters Beweging, 2 maan den in de Ver. Staten doorbren gen als de gasten van Ameri kaanse Padvindsters. De Europese gasten die gisteren met het ss „America" in New York zijn aangekomen zullen al lereerst een bezoek brengen aan het Nationale Opleidingsinstituut voor Padvindsters te Pleasant- ville in de staat New York, waar zij kennis zullen maken met de 12 Amerikaanse padvindsters die op 13 Juni naar Europa vertrek ken. Deze uitwisseling van pad vindsters werd mogelijk gemaakt door de Juliette Low Wereld Vriendschaps Stichting, welke door een van de eerste vrouwe lijke pioniers in de padvinderij kieswet als apotheose in mineur. I aan de dag verwacht. Daarover Als de Gaulle in de komende echter een volgende maal. 's GRAVENIIAGE. Ter ge legenheid van de eerste officiële bijeenkomst van de ministers van Onderwijs van België, Ne derland en Luxemburg heeft de Nederlandse minister van On derwijs, Kunsten en Weten schappen, prof. dr. F. J. Th. Kut ten, in het Halfeeuwfeestpaleis te Brussel een rede gehouden, jvaarin hij een uiteenzetting gaf van de' huidige politiek in zake onderwijs en schone kun sten n Nederland. Nederland met zijn in de loop van een kleine honderd jaar los van elkaar tot stand gekomen onderwijswetten, heeft een on- (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, Woensdagavond. Niets, maar dan ook geen spaan bleef er vanavond over van datzelfde Blauw Wit, dat het een paar dagen geleden presteerde om P.S.V. grandioos te kloppen. Ingeleid door aanvoerder Kil, opgestuwd door de voortreffelijke kanthalves Wiertz en Fanger en verwezenlijkt in een energiek en strijcVustig aanvalsquintet, was de zege en de revanche van D.W.S. Nuldrie waren de cijfers en niet eens onverdiend. Want in de tweede helft speelde D.W.S. zo veel beter voetbal dan de weer eens anders gehemde stadion-bewoners dat er zelfs kansen te over waren voor nog grotere cijfers. Het was zelfs zo erg; dat nie mand meer geloofde in ook maar één doelpunt van Blauw Wit. De kleine, potige Kil veerde telkens hoger in z'n sprong naar de bal, Spel en-, Serlijn grendelden zo stevig de ruimte, di'e de weg langs de flank moest openmaken en bovendien zorgden Wiertz en Fanger voor een bezetting op het middenveld, die veel te degelijk was voor Blauw Wits' onzuivere vierkant". Dat de blauwzwarte kornuiten van Kil zo gemakkeliik aan de zege zouden komen. geloofde eigenliik niemand bii het ingaan van de tweede sneelhelft. Viif-en- veertig minuten was DWS' voor hoede niets anders geweest dan een formatie van viif spelers, maar geen homogene linie. Wel hadden Koevoets, Pitters en Klein heel sporadisch gezorgd voor een vuurpijl in de richting van Van Raai te en speel de Harm Dijkstra het klaar om op vijf meter afstand nog over te lepelen, maar ook Bi. Wit deed toen nog van zich spreken. Richter had in die periode slechts met de grootste moeite een kogel van Koekebakker, uit Naar wij vernemen is het Ne derlands Ëondselftal, <4^t op de Olympische dag, Zondag 17 Juni, in het Olympisch stadion te Am sterdam tegen Degerfors speelt, als volgt samengesteld: Doel: van Raalte (Blauw Wit); achter; Bruggeman (Ensohedese Boys) en Odenthal (Haarlem); midden: Klaassens (VVV), Ter louw (Sparta) en Biesbrouck (RCH); voor: van der Kuil (VSV) Quaadvliet (BW), van den Lan- genberg (NAC), Snoek (Eindho ven) en Groeneveld (Haarlem). Reserves; Hagenaars (Volewij- ckers). Boonkamp (Blauw Wit), Bak ('t Gooi) en Joop Heyster (HDVS). Nuchtere kalverenmarkt Utrecht UTRECHT. 13 Juni. Aange voerd 124 nuchtere kalveren; prijzen van f35.- tot f45.-; han del traag. een vrije schop, corner kunnen stampen; Heffels werkte zich zo af en toe langs Kil en van Dijk had bij een doorbraak ook al bijna raak geschoten. Ja, het was zelfs zo geweest, dat DWS van geluk mocht spre ken toen Spel eens op de doel lijn redde en van Dijk een harde zoever, juist op de voetpunt van de uitgelopen Richter zag weg springen. DWS kwam voor Het bleef 00 tot de rust en dat was de verdiende beloning voor matig spel aan beide zij den. maar nog geen minuut was er gespeeld toen DWS toch raak schoot, of beter gezegd, kopte. Dijkstra had op de linker vleugel de bal uit een ingooi vrij gekregen en zette voor. Van Raalte dacht, dat Mesman de bal zou wegwerken en Mesman dacht het omgekeerde. Toen was 't voor Koevoets een kleine moei te om even z'n hoofd achter de bal te zetten. Natuurlijk reageerde Blauw Wit met een fel-offensief. Zo fanatiek zelfs, dat Boonkamp en Mesman de eigen helft verlieten. Wijngaarden, niets vergeleken bij Zaterdag, kreeg alleen voor Richter een dot van een kans, maar wipte de bal over de lat. In die periode bewees DWS welk een veerkracht z'n achterhoede bezat, want kansen voor de thuis club waren op één hand te tel len. En. nauweliiks hadden we te ren onze linkerbuurman beweerd, dat deze tactiek Blauw Wit wel eens fataal zou kunnen worden, of in de negentiende minuut re- beurde het. Bij een onverwachte aanval forceerde Klein een corner, waar uit de bal bij dezelfde Klein te rugkwam; een zachte schuiver in de- benedenhoek, een duikeling van Van Raalte over de bal heen en 't Blauw Wit net bolde voor de tweede keer naar achteren. Dat Bulder daarna kort voor het einde, uit een beheerste voorzet van Klein, het derde doelpunt scoorde, deed aan Blauw Wit's nederlaag niets meer af. Advertentie derwijsstelsel aan welks samen hang wel het een en ander ont breekt, zo vertelde prof. Rutten. Na de oorlog is de aandrang om tot een samenhangend geheel te komen zeer sterk geworden en de minister hoopt binnenkort een plan. waarin een sluitend stelsel wordt voorgesteld, aan de volksvertegenwoordiging te kunnen aanbieden. In dat plan zullen enkele be langrijke wijzigingen worden voorgesteld die vooral nodig zijn omdat de samenleving in zeer veel opzichten veranderd is. De verschuiving van de opvoedende werkzaamheden van het gezin naar de school schijnt onvermij delijk te zijn en het opvoedend element in het onderwijs heeft daardoor een groter belang ge kregen. Het onderwijs moet. worden vernieuwd, er wordt meer aandacht besteed dan vroe ger aan aesthetische en maat schappelijke vorming en licha melijke opvoeding. Vooral is no dig een herziening van de op leiding der leerkrachten en daarom heeft de minister een wetsontwerp ingediend tot her ziening van het kweekschool- onderwijs en wordt een speci fieke lerarenopleiding voorbe reid. Voor de vele volkskinderen, die na de lagere school gespe cialiseerd nijverheidsonderwijs genieten, dient volgens de mi nister de weg naar de hogescho len te worden vrijgemaakt. Het is z.i. een billijke eis van dertM- cratie, dat naast de weg v'a Gymnasium of H.B.S. een tw'# de weg wordt geëffend en dat kan zonder dat het hoger onder wijs aan gehalte hoeft in te hoe ten. De minister bracht vervolgens de veranderingen ter sprake, die nodig zijn tengevolge van de gewijzigde internationale ver houdingen. Nadat hij had ge waagd van de plannen om in Nederland een internationaal academisch instituut op te rich ten, zei hij. dat de beoefening van de wetenschap aan de uni versiteiten en hogescholen in een klein land als het onze een zorgelijk punt vormt. Hij vraagt zich af of hier niet een punt van samenwerking ligt tussen België en Nederland. Gezamenlijk zou den we het wetenschappelijk on derzoek kunnen verzorgen, zo zej hij. en wederkerig zouden we gebruik kunnen maken Van bet. gespecialiseerd hoger onder wijs, dat in een van onze beide landen aanwezig is. De werkstudent Over het probleem van de werkstudent sprekende zei de minister, dat hii een studieloon geen aantrekkelijke oplossing vindt. Het is niet alleen de maatschappij, die gebaat is met de voltooide studie van de stu dent; ook hij zelf wordt er in het algemeen financieel beter van. Bovendien zou bij het ver lenen van een studieloon de overheid het recht van een nu merus clausus moeten gaan han teren. Spr. vraagt zich af of de werkzaamheden, waarmee de werkstudent in zijn onderhoud voorziet, niet kunnen worden gevonden op terreinen die met zijn studie verband houden Hij dénkt aan het verrichten van administratief werk door aan staande juristen, aan werkzaam heden in ziekenhuizen door a.s. medici, aan werkzaamheden in fabrieken door a.s. ingenieurs. Als een denkbeeld dat hem dierbaar is, maar dat voorlopig ten gevolge van de financiële omstandigheden een droombeeld zal moeten blijven, zei de minis ter tenslotte nog dat wii er naar zullen moeten streven het cul tuurbezit binnen het bereik te brengen voor iedereen, door de musea zonder entréegeld voor in het leven werd geroepen ter bevordering van de internationa le vriendschap en een beter in ternationaal begrip. De buitenlandse padvindsters zullen deelnemen aan het leiden van padvindsterskampen, zij zul len met eigen ogen kunnen aan schouwen lxoe het kampleven der Amerikaanse padvindsters is en, als gasten van Amerikaanse ge zinnen, zullen zij een betere kiik op het Amerikaanse gezinsleven krijgen. Uit België nemen de volgende padvindsters aan dit programma deel: Cecile Pievenson: Rita Baeyens, Franqoise Van de Rie- vière en Mireille Verhulst en uit Nederland: Jo van der Wouw en Mas E. Wildschut. DE UNIFICATIE DER ACCIJNZEN (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer hechtte giste ren z.h.st. haar goedkeuring aan het op 18 Febr. "50 tussen Neder land, België en Luxemburg ge sloten verdrag tot unificatie van accijnzen en van het waarborg- recht. De communisten wilden geacht worden te hebben tegen gestemd. Een van de gevolgen van dit verdrag is dat de accijns op gedistilleerd van f 320.— op f 475.zal worden gebracht om nog tot f 596.50 te stijgen wan neer het ontwerp voor een Eco nomische Unie de Tweede Kamer zal zijn gepasseerd. Vooral over de mogelijkheid van deze laatste verhoging maakte prof. Molenaar (v.v.d.) zich zorgen. Hij vreesde dat er werkloosheid uit zou voort vloeien, niet enkel in de desbe treffende bedrijfstak, maar ook in de flessen- én kistenindustrie. Voorlopig wilde hij echter berus ten, omdat er nog tijd zou zijn voor nader beraad. Minister Lief- tinck wees er op, dat anderzijds de bieraccijns verlaagd worden, hetgeen zo nodig een verschui ving van werkgelegenheid moge lijk maakt. iedereeni open te stellen, door concerten en toneel ook voor smalle beurzen toegankelijk te doen zijn. De kunst moet weder om tot het volk worden gebracht. In de middeleeuwen was het niet anders, zo besloot de minister zijn rede. De eerste vrouw die een Pulitzer prijs ontving voor internatio nale berichtgeving is de 31-jarige Marguerite Higgins, de be kende schrijfster en overzeese correspondente van de „New York Herald Tribune". Haar werd ook de George Polk prijs van de Overzeese Persclub van Amerika toegekend, omdat zij meer moed, onkreukbaarheid en ondernemingsgeest getoond heeft dan van haar verwacht kon worden. De Pulitzer prijzen voor jour nalistiek en letteren die in de Verenigde Staten tot de hoogste onderscheidingen op dit gebied gerekend worden werden in 1917 ingesteld door wijlen de Amerikaanse krantenuitgever Jo sef Pulitzer, De Polkprijs die de nagedachtenis eert van de cor respondent van het Columbia Broadcasting System, die in 1948 in Griekenland vermoord werd is de hoogste prijs van de Over-, zeese Persclub. De artikelen die door (Maggie) Higgins in het afgelopen jaar op de slagvelden van Korea ge schreven zijn, waren het dagelijks onderwerp van gesprek in het Amerikaanse gezin. Toen zij slechts 40 uur na de communistische inval in de kleine republiek arriveerde, gaven de bevelhebbers van het front haar bevel naar Tokio terug te keren. De jonge schrijfster bepleitte haar geval bij Generaal Douglas MacArthur, de toenmalige Op perbevelhebber van de Geal lieerde Strijdmacht in de Stille Zuidzee. Toén zij er op wees dat ze in Korea was als correspon dente van een krant en niet als vrouw, kreeg zij spoedig speciale instructies welke haar in staat stelden naar Korea terug te ke ren om verslag uit te brengen over de gevechten aan het front, In het gehele land stelde men belang in haar verslagen van de gebeurtenissen in Korea en deze verslagen werden dan ook al spoedig in vele dagbladen gepu- Zij werd vergeleken bliceerd. met de bekende Amerikaanse oorlogscorrespondent Ernie Pyle, die in de tweede wereldoorlog aan het front de dood vond. Be halve dat zij zelf verslag uit bracht over het Koreaanse con flict, werd zij geroemd om haar dapperheid bij het helpen van gewonden, die onder vuur lagen. Een soldaat schreef naar huis, dat haar berichten onvolledig waren, omdat zij niet schreef over haar eigen daden. Reeds toen ze nog college liep werd ze universiteitscorrespon dente van de „New-York Herald Tribune". Dank zij haar vloeiend Frans werd zij in 1944 Europees correspondente van deze krant. Door haar verhalen over de be vrijding van Dachau en de ver overing van Berehtesgaden won de schrijfster de prijs voor 1945 van de New-Yorkse Newspaper Women's Club. In hetzelfde jaar werd ze belast met de leiding van het Berlijnse Bureau van de „Tri bune". In het begin van 1950 besloot ze naar Tokio te gaan als ver slaggeefster, Dank dj haar oplei ding in het Verre Oosten wist zij haar krant over te halen om haar naar Japan over te plaatsen. Ze werd daar hoofd van het Bureau te Tokio toen de communisten de Koreaanse republiek binnenvie len. Toen eens een kolonel van het leger haar zeide: „U zult terug moeten, er zouden wel eens moeilijkheden kunnen ontstaan", antwoordde de onverschrokken .journaliste: „Moeilijkheden bete kenen nieuws en van nieuws moet ik het hebben." FEUILLETON l// 50) Ik kon dat zien, want 't beetje rouge, waarmede ze zich die avond had opgemaakt, was al lang weggesleten, en ze had haar toilet daarna niet meer verzorgd. Zij was trouwens he lemaal veranderd: de wanhopige verslagenheid van een uur tevo ren was van haar afgevallen: bijwijlen sprak en bewoog zij zich weer met die levendigheid, waarover ik me 's middags en 's avonds verbaasd had. omdat ze zo'n krachtige tegenstelling vormde met haar stemmingen van droefgeestigheid, van bijna sombere besluiteloosheid. Laat ik hier nog even herha len, dat Mary Donaldson 'n bij zonder knap en aantrekkelijk meisje was. Nu zii zo achterover zat in haar stoel, met haar gave teint en de donkere golven van haar elegant gekapt haar zo goed passend bii haar fi.ine trekken, met haar jongensachti ge slanke en meisjesachtige be vallige figuur, en nu ze mij, twijfelachtig en beschroomd, aan aan zat te kijken met die grote fluwelige ogen, kon ik niet an ders dan naar haar blijven kii- ken met welbehagen. En wat me het aangenaamste trof: van die opgejaagde trek in haar gezicht en die uitdrukking van ver schrikking in haar ogen was nu geen spoor meer te zien Nu ha ik Mary Donaldson voor me. zo als zij in werkelijkheid was.... of neenik kon me nu enigs zins vóórstellen, hoe zii in wer kelijkheid zijn moest, als zi.i in zielrust en blijheid leefde. „Het lijkt me maar beter, dat u de ophelderingen aan mij over laat", zei ik, „voor zover 't juf frouw Fenwick betreft". Waarom ik glimlachte toen ik dat zei weet ik niet. Ik was me er helder van bewust, dat 't lang geen werkje zou zijn, om bij te lachen: Jeanette een verklaring te geven van de ontmoeting in het restaurant, en van die op 't Witte Huis, waar ik zo moest zij het tenminste opvatten onder valse vlag had gevaren! „Zoals u wil", zei Mary, ,U kunt u altijd op mii beroepen., als u denkt dat uw verloofde mij geloven zal. Maar nu moet u mij toch eens vertellen: hoe hebt u me hier gevonden?" Ik gaf haar eer» verslag van mijn avontuurlijke tocht; hoe ik haar was nagereden van 't Witte Huis naar de woning -van Pur vis en hoe ik in één wagon met haar naar Baltimore was ge reisd. Zij luisterde met de ver wonderde belangstelling van een kind. Het was eigenliik allemaal vanzelf gegaan: het ene was uit het andere gevolgd; maar in het geheel zat een avontuurlijk ele ment, een opeenvolging van te genslagen en meevallers, waar door haar verbeelding getroffen werd. „Er is nog iets. dat ik u nu meteen maar vertellen moest," nam zii weer het woord, nadat wii vrij lang beiden hadden ge zwegen. „Nu u al zoveel gehoord hebt. is het misschien maar het beste, dat u alles weet- Dan be grijpt u meteen beter, waarom Vinton mij met alle geweld in zijn macht wil hebben. Mijn oom heeft een testament 'nagelaten." Ik knikte. „Ik herinner me. dat u me ge vraagd hebt, vanmiddag, of ik verstand had van testamenten." zei ik. „Dat was maar zo'n opwelling van me," zei ze. ..Misschien had ik toch niets durven zeggen. Oom Rufus was een eigenaar dige man.' ging zij voort. „Zijn vfbuw is al jaren geleden ge storven. Ze hadden één zoon. Oom Rufus was eigenlijk geen geleerde, maar hii liefhebberde in de wetenschap. Hii was van verschillende dingen heel aar dig op de hoogte en hij had soms een heldere kiik ergens op, terwijl h;j er eigenlijk niet in gestudeerd had. U zult wel ver baasd gekeken hebben, toen u die rommel hier in de kamer zag. De verklaring zit in die we tenschappelijke liefhebberijen van hem. Hii verzamelde niet alleen, maar hij deed allerlei proeven, meest op scheikundig gebied. Ik geloof niet, dat er iets van belang bii was, bij hetgeen hij deed; wetenschappelijk ge sproken dan; maar hii besteedde er het grootste deel van zijn tijd aan. Hii woonde hier alleen, met' zijn personeel. Als oom Rufus verplicht was geweest, z'n eigen brood te verdienen had hij het waarschijnlijk nooit ver gebracht maar de rijkdom werd hem in de schoot geworpen door erfe nissen, en hij heeft er nooit veel van uitgegeven. Ik denk zelfs, dat ziin vermogen de laatste ja ren nog is aangegroeid, want hii leefde hoe langer hoe soberder. Ik was een van ziin gunstelin gen. We zagen elkaar heel zel den. maar vergeten deed hii me nooit en hij schreef me dikwijls. Daarom ben ik ook dadelijk hierheen gekomen, toen hij op sterven lag." „Dus nu bent u zeker voor naamste erfgenaam?" „Voornaamste niet alleen één van zijn erfgenamen. Hii heeft mijn twee zusters en m'n broer precies even goed bedacht als mii. We krijgen ieder het vijfde deel van zijn nalatenschap. Het resterende vijfde; deel erft zijn zoon; maar dat is hem op zo'n manier vermaakt, dat hii er al leen de rente van kan trekken. Mijn neef kan n.l. niet met geld omgaan - u weet wel zo'n zoon tje van een rijke pa. Hij wil niet werken en hij neemt er nogal 'n vroltik leventje van; eigenlijk 'n man van niets. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5