Nieuuu Verenigde Staten wensen geen wapenstilstand meer Westelijke mogendheden pogen verzoening te bewerken Minstens dertig doden bij brand in Canadees bejaardentehuis VAN fEXAS Verdwenen diplomaten in Londen teruggekeerd? EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Minister Yamin teruggetreden „Affray" is niet omgeslagen Chinese gevechtskracht moet eerst gebroken zijn Passen Zuid-Molukken"- bureau opgeheven Brits korporaal in brand gestoken Bevan in conflict met Attlee Wedemeyer verlaat de dienst Lagere premie bij woningsplitsing Nieuwe nota's voor Gromyko Per K.LM. uit Amsterdam Kroniek en Kritiek Dak stortte op verdieping waar blinden werden verpleegd Turken plunderden missiestatie Scheepsberichten n hoe is het met wat gedaan?" c nog," riep Andy Dien rende hij er ren al gauw ge- i hun boeien ont- mmiddellijk over men, zwaaide met aijn tegenstander? schtse, neem hem irk even met een Igens een rechtse t bang." „Ach ip zijn voorhoofd Had die kunstjes eigenlijk met je 'schrikkelijke het- had. Hij had een een verdovende ies hetzelfde was Abonnementsprijs f 5*30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.-—; familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 16 Juni 1951 46e Jaargang No. 12195 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, tel, 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 WASHINGTON (Ass. Press) Naar vernomen wordt zou Amerika gekant zijn tegen ieder optreden dat ten doel heeft op het ogenblik een wapenstilstandsovereenkomst met de Chi nese communisten op Korea te sluiten. De Amerikaanse hou ding zou echter besprekingen niet uitsluiten, indien de com munisten de eerste stappen er toe zouden nemen. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft de diplomaten van de zestien landen, die troepen op Korea hebben, medegedeeld te geloven, dat de gevechtskracht van China eerst op het slagveld nog meer teruggebracht dient te worden voordat enigerlei nieuw voorstel voor een wapenstilstand een antwoord van Peking ten gevolge zou kunnen hebben. Het Amerikaanse ministerie heeft een Brits voorstel om de oproep van de 16 landen voor 'n wapenstilstand gelijk aan die welke in Maart in de kast gelegd werd, nieuw leven in te blazen, verworpen. President Truman heeft Vrij dag een tijdelijke opschorting bekend gemaakt van de toepas sing van de wet op het intrek ken van economische steun aan landen, die strategische goederen naar de Sovjet-Unie en de -met haar verbonden landen uitvoeren. Noorwegen zou o.m. door deze wet in moeilijkheden geraakt zijn. Het front Volgens berichten van het front graven verse communisti sche troepen zich op het ogen blik in op de heuvelrijen van Oost-Korea. Aan het centrale front lever den de communisten slag met de tankcolonnes van de Ver. Naties, doch in het Westen was geen spoor van de vijand meer te be kennen. TWEE ALGEMENE KANTEN zitten er aan de kwestie van de, thans opgeschorte, nieuwe rege ling van de paspoorten. Ten eerste de klacht, dat er, alvorens de regeling, deze of een andere, welke dan ook, werd aan gekondigd, geen overleg gepleegd is met de naastbetrokkenen, dat zijn in dit geval de Toeristenbon den, en Reisverenigingen, de Reisbureaux e.d. en de organisa ties van hen, die het meest met zakenreizen te maken hebben, met name de werkgevers en an dere ondernemersverenigingen. Het komt nog herhaaldelijk voor, dat, ook op ander gebied, van regeringswege maatregelen worden genomen noemen wij slechts de marges voor de klein handel e.d. waarbij geen of niet redelijk-voldoende overleg te voren gepleegd wordt met de eerst-belanghebbenden, de naast betrokkenen, terwijl de ministers in de stukken, of in de mondelin ge debatten altijd wel van die bereidheid om overleg te plegen, getuigenis afleggen. Men komt er wel eens toe, zich af te vragen, wat hiervan de oor zaak is. Hebben de ministers, van wier drukke werkzaamheid wij natuurlijk volledig overtuigd zijn, hun ambtenaren niet voldoende in de hand? Het is mooi, dat Buiten landse Zaken de voorgenomen regeling heeft ingetrokken, maar het zou nog mooier geweest zijn, als ze niet was uitgevaardigd, om dat bij gepleegd overleg al dui delijk geworden zou zijn, dat er teveel bezwaren aan verbonden waren. Ten tweede blijkt, dat er nog iets anders aan de orde is. Er zou sprake zijn zo lezen wij in een eigen bericht van de „Gelderlan der" uit den Haag van een tegenstelling tussen minister Lieftinck en minister Stikker. De nieuwe regeling werd o.a. gemo tiveerd met een beroep op de noodzaak van scherpe deviezen- controle, maar volgens genoemd bericht zou het ministerie van Financiën het daarmede niet eens zijn. Sterker nog en dit is nog belangrijker het motief van de deviezencontróle zou door Bui tenlandse Zaken maar gebruikt' zijn, als een soort dekmantel (het lelijke woord camouflage werd genoemd) voor de eigenlijke be doeling: scherper controle op rei zen naar landen achter het ijze ren gordijn. Hier komen heel andere zaken in het geding, zaken, die feitelijk niet zo maar eventjes via een paspoortenregeling moeten wor den geklaard, maar waarover wel een verder woordje gewisseld mag worden. Wij achten het zeer wel mogelijk, dat een dergelijke speciale scherpe controle wense lijk is, maar moet dit dan langs deze weg en met deze methode. Het schijnt ons toe, dat Buiten landse Zaken daar maar beter rond voor uit kan komen. Dat zou algemeen met de bekende uitzondering dan natuurlijk wel gewaardeerd worden, maar men zou langs gemeenschappelijk beraad, ook met de mensen uit de practijk een meer doeltreffen de regeling hebben kunnen ma ken, zonder de bona-fide toeris ten e.a. te treffen. Als de regering het reizen naar landen achter het ijzeren gordijn „beter wil overzien", accoord, maar dan make men een regeling, die duidelijk op dit doel gericht is. Dat is ook politiek gesproken, zuiver. De tijd van het werken met fluwelen handschoenen in die richting is nu toch wel voorbij! 's-GRAVENHAGE „Met in gang van heden zijn alle leden van het bureau Zuid-Molukken in den Haag door mij, als verte genwoordiger van de regering der republiek Zuid-Molukken ontslagen. Het bureau is opgehe ven en alle werkzaamheden zijn door mij en mijn medewerkers overgenomen." Aldus deelde dr. Nikiyuluw gistermorgen op een persconfe rentie mede. Dr. Nikiyuluw deelde voorts mede, dat hij het slachtoffer was geworden van een valselijke be schuldiging als zou hij voorstan der zijn van een autonoom Am- bon onder het centrale gezag van de regering van de republiek Indonesia. „Ik strijd evenals alle Ambonezen hier voor een volle dig souverein Ambon". Gevraagd naar de strijdmethoden die hij went te volgen verklaard dr. Ni kiyuluw: „Wij willen ons doel bereiken langs legale diplomatie ke weg. Met iemand als Wester ling willen wij niets te maken hebben. Contacten met de stich ting Door de eeuwen trouw stel len wij niet meer op prijs. SINGAPORE (AP.) A. K. S. Othman Ghani. vennoot in een Mohammedaans restaurant in Singapore, is gisteren ter dood veroordeeld wegens het vermoor den van een Engelse korporaal tijdens de wanordelijkheden, die in December j.l. rondom de zaak- Bertha Hertogh hebben plaats gehad. Volgens de openbare aanklager hebben Ghani en andere oproer makers de korporaal op 11 De cember uit een bus getrokken, met gummistokken en knuppels afgeranseld en vervolgens levend in een riool geworpen. Daarop haalde Ghani een blik benzine, met behulp waarvan men de kor poraal levend verbrandde. LONDEN (A.P.) De vroegere Britse Minister van arbeid Aneu- rin Bevan heeft gisteren, ge steund door 24 linkse parlements leden, premier Attlee de hand schoen toegeworpen. De groep maakte bekend, dat zij de volgende maand een nieuw politiek programma voor de Britse socialisten zou uitgeven- Bevan en zijn volgelingen zul len proberen op het jaarlijkse partij-congres in October him programma aanvaard te krijgen. Indien zij daarin slagen, zullen er kort daarna verkiezingen ge houden moeten worden. NAAISTER LIET STEKEN VALLEN 's-GRAVENHAGE De 32- jarige Haagse naaister W. M. R. heeft in tien werkhuizen (morele) steken laten vallen. Zij eigende zich gouden sieraden en linnen goed toe. Na arrestatie heeft zij alles bekend en toegegeven, dat van haar optreden geen steek deugde. SAN FRANCISCO (Reuter) De 56-jarige luitenant-generaal Albert C. Wedemeyer, bevelheb ber van het zesde Amerikaanse leger en voormalig chef van de staf van Generalissimus Tsjiang Kai-Sjek, zal de actieve dienst van het Amerikaanse leger verla ten. Zijn in Mei ingediend verzoek om gepensionneerd te worden is Vrijdag ingewilligd. DJAKARTA (Aneta) De Indonesische minister van justi tie, mr. Moh. Yamin, heeft op 14 Juni verzocht zijn portefeuille te mogen teruggeven; dit verzoek is door de regering ingewilligd, zo deelde minister-president Su- kiman Vrijdagochtend in het re- geringsantwoord in tweede ter mijn bij de behandeling van de regeringsverklaring mede. In politieke kringen rekent men met de mogelijkheid, dat prof. Supomo, de president van de universiteit van Indonesië, de portefeuille van justitie toegewe zen zal krijgen. Het Indonesische parlement heeft met 119 tegen 30 stemmen zijn vertrouwen uitgesproken in de 26 April gevormde nationale coalitie-regering van Sukiman. 's-GRAVENHAGE Het ma ximum bedrag, dat door rijk en gemeenten tezamen bij splitsing van woningen per nieuw-ontsta- ne woning kan worden toegekend, is verlaagd van f 2400.tot f 2100.—. Tot dusver kon voor elke door woningsplitsing nieuw-verkregen woning, waarvan de kosten niet minder dan f 201, en niet meer dan f 4200.bedroegen, een premie worden toegekend van 60 van de splitsingskosten. Deze premie kon dus ten hoog ste f 2400.bedragen. Het be drag van f 4200.was afgestemd op de in het begin van 1948 gel dende bouwkosten-norm bij nieuwbouw. Sindsdien is de bouwkostennorm echter enige malen verlaagd, zonder dat tot een overeenkomstige verlaging van het maximum der toegelaten splitsingskosten werd overgegaan. Dit maximum is daarom thans verlaagd van f 4200 tot f 3500.—. De premie voor woningsplitsing zal dus voortaan ten hoogste 60 pet. van laatstgenoemd bedrag of f 2100.bedragen. Emmeloord, het economisch en administratieve middelpunt van de N.O.-polder, breidt zich steeds meer uit. Deze ontwikkeling manifesteert zich onder meer in de wekelijkse markt, die, voor enkele jaren nog van geringe omvang zijnde, thans de allure van een grote stadsmarkt heeft gekregen. Emmeloord zal binnenkort de zetel worden van de „ge meenteraad" (voorlopig „poldercommissie voor algemene belangen" geheten), welke Zater dag door de stemgerechtigde bewoners van de N.O.-polder gekozen zal worden. Een over zicht van de markt te Emmeloord. Op de achtergrond de in aanbouw zijnde Ned. Herv. Kerk en woningcomplexen in wording. PARIJS (Reuter-A.P.) De Westelijke mogendheden hebben Rusjand gisteren voorgesteld, dat een bijeenkomst van de mi nisters van buitenlandse zaken der Grote Vier wordt gehouden zonder dat de plaatsvervangers nog verder over de agenda spreken. De Westelijken staan op het standpunt, dat de plaats vervangers onmogelijk nog voortgang kunnen makeij. In de nota's werd het idee ge opperd, dat met de meningsver schillen over het Noord-Atlanti sche verdrag en de Amerikaanse bases overzee rekening zou wor den gehouden. Op deZe manier hoopte het Westen de besprekin gen te Parijs, welke nu gestrand zijn op de Russische eis, dat het verdrag eèn punt van de agenda dient uit te maken, uit het slop te helpen. Een Westelijke woordvoerder zei, dat de reactie van de Sovjet- Op het R.K. Kerkhof St. Barbara te Alkmaar werd Donderdag met militaire eer het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de korporaal der Kon. Marine Th. v. d. Kamer. Voordat de kist de kapel werd ingedragen gaf het vuurpeleton, bestaande uit mariniers, een salvo. LONDEN AIRPORT (Eigen ini A.P.). Gisterenavond is op Londen Airport een zwaar bewaakt vliegtuig een K.L.M.- toestel uit Amsterdam aangekomen. In Londense kringen ging het gerucht, dat de aanwezigheid van de beide verdwenen Britse diplomaten MacLean en Burgess in dit toestel niet on waarschijnlijk geacht moest worden. Wij konden echter hier van nog geen bevestiging krijgen. Alle onderzoekingen in het bui tenland waren reeds dood gelo pen. Men verwachtte wel, dat het nieuws van de geboorte van Mac Leans derde dochter hem ertoe zou brengen zich met zijn vrouw in verbinding te stellen, indien hij tenminste nog in vrij heid en in leven was. Men vermoedde dat een tweetal Britse toeristen in Barcelona identiek zou zijn aan de verdwenen diplomaten. De beide toeristen waren echter reeds weer vertrokken in de rich ting van de Spaans-Franse grens. Bij nader onderzoek bleek, dat zij de namen John Willis en Ralph Marsh droegen. Zij gele ken inderdaad op de beide ver- aanvankelijk, misten. gedelegeerde, Andrej Gromyko, op de Westelijke nota „zeer ne gatief" was. „Hij maakte slechts enkele korte voorlopige opmer kingen en zei, dat het duidelijk was, dat de houding der Weste lijke mogendheden ongewijzigd was", aldus de woordvoerder. Amerikaanse functionarissen te Washington verwachtten een spoedig antwoord van de Sovjet- Unie op de jongste Westelijke uit nodiging voor een volgende maand te Washington te houden bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier. Enige functionarissen geloof den, dat men door de verzoenen de toon van de nota een goede kans maakte, dat Moskou de uit nodiging zou aanvaarden. Zij zei den, dat de voorlopige datum voor de voorgestelde bijeenkomst nog steeds 23 Juli was. LONDEN (AP.) De Britse vloot treft voorbereidingen voor een nauwgezet onderzoek om vast te stellen of de od zulk een ge heimzinnige wijze gezonken on derzeeër Affray gelicht kan worden. De duikers hebben gisteren te vergeefs gewacht, tot het rustig in het kanaal zou worden om af te dalen. Volgens de admiraliteit is vastgesteld, dat het schip water pas ligt. maar dat het enigszins slagzij naar bakboordzijde maakt. GROOTMOEDER BESTOLEN DEURNE Te Venlo zijn door de rijkspolitie van Deurne twee jongens van zeventien en acht tien jaar gearresteerd. Zij zou den tijdens de afwezigheid van de 80-jarige grootmoeder van een der verdachten f 1.250.van haar hebben ontvreemd. De twee jongens, die op transport zijn ge steld naar de gevangenis te 's-Hertogenbosch, hebben reeds een volledige bekentenis afge legd. Credietcontróle (Sm.) Men zou bijna zeggen, dat het „Vrije Volk", dat vroeg naar het standpunt van de K.V.P. in zake de controle op het crediet, prompt bediend werd. Prof. Rom- me heeft in een rede in Emme- leroord, in de Noord-Oostpolder, gezegd, dat het algemene doel en de algemene strekking van het veelbestreden ontwerp aanvaard baar zijn, maar dat „omvangrijke amendering" nodig is, om de grote bezwaren, welke er tegen de uitwerking van het ontwerp bestaan, weg te nemen. Hier staan dus duidelijk twee stand punten tegenover elkaar: „zonder aarzeling voor", zeggen de socia listen; „omvangrijke amendering", zegt de parlementaire leider van de K.V.P. Dat is lang niet het zelfde. Bovendien laat minister van den Brink in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Ka mer over Economische Zaken een ander geluid horen, dan uit zijn mede-ondertekening van de cre- dietcontrólewet verwacht kon worden. Hij richt zich duidelijk tegen algemene controle op de investeringen. Daaruit volgt, dat het zijn bedoeling in elk geval niet kan zijn, de contróle-wet zo danig te hanteren, dat die con trole, door de formulering van de voorgestelde wet m o g e 1 ij k, in de practische toepassing wérke lijkheid zou worden. Dan is het toch inderdaad maar beter,onge wenste mogelijkheden te voorko men, door wijzigingen in de wet. Door amendering duszonder aarzelen". Industrialisatie (Sm.) Ook de verdere medede lingen van prof. van den Brink in zijn jongste economische me morie aan de Eerste Kamer geven een inzicht in zijn standpunt ten opzichte van de economische be drijvigheid in ons land, dat men vrij gunstig in overeenstemming kan achten met het katholieke, dus het K.V.P.-standpunt. Het wordt ook bij gelegenheid van de discussie over de controle-wet duidelijk, dat op de achtergrond staat de strijd om de industriali satie. Daar zijn de katholieken overtuigde voorstanders van, de socialisten niet in die mate Suc ces is van de industrialisatie niet te verwachten met uitschakeling van het particulier initiatief. Daarom zegt minister van den Brink dan ook nog eens in zijn genoemde memorie, dat een alge mene. physieke controle op de investeringen, (die het gevolg zal zijn van de nu voorgestelde wet red.) het initiatief van het be drijfsleven in ernstige mate zou dreigen te verlammen, „en daar door de noodzakelijke verdere expansie van het industriële appa- raa tbelangrijk schade zou kunnen doen". Wel wil de minister maar dat kan ook zonder de scherpe credietcontrole, welke de wet-Lieftinck voorstelt die physieke controle hanteren „in bijzondere omstandigheden, in bepaalde bedrijfstakken" Dat is, zo meent prof. van den Brink, o.a. het geval bii een klaarblijke lijke „overcapaciteit" Zo komt men in socialistische kringen dus al een heel eind te weten, hoe in het katholieke kamp over deze zaak wordt gedacht. En nu moet het in het kabinet niet zo wezen, dat gepoogd wordt langs een wet van Lieftinck te bereiken, wat volgens het standpunt van van den Brink ongewenst is! MONTREAL (Reuter - A.P.) Gisteren is brand uitgebroken in het St Cunegoide Tehuis, waarin bijna 400 wezen en ouden van dagen door zusters verzorgd worden. Kort na het uit breken van de brand vertelde een brandweerman, dat de brand in het gebouw in het hartje van Montreal reeds twee slacht offers had geëist. 150 brandweerlieden namen aan de blussing deeL De vlammen verspreidden zich snel door het gebouw en spoedig stonden vier verdiepingen in lichte laaie. Een deel van het dak stortte neer op de vijfde verdieping, waar een aantal blinden verzorgd werd. Met behulp van ladders wisten brandweerlieden een aantal be jaarde personen van de tweede err derde verdieping in veiligheid te brengen. Ongeveer 200 kin deren zijn in veiligheid ge bracht. Een uur nadat de brand uitgebroken was bevonden zich nog op zijn minst 40 personen in het brandende gebouw. Aange nomen werd, dat dit hoofdzake lijk bejaarde vrouwen op de bo venste verdieping waren, die niet in staat waren te vluchten. De DE AANSTEKER s-GRAVENHAGE Het drie jarige zoontje van een Haagse familie probeerde de sigarenaan steker van zijn vader. Het ding werkte. Pappa is de sigaar. De schade door binnenbrand be draagt zevenhonderd gulden. lijken, die reeds gevonden waren, waren onherkenbaar verminkt. Naar thans is komen vast te staan, zijn ten minste 30 perso nen bij de brand omgekomen. Naar men gelooft, zijn het me rendeels vrouwen, die op de bo venste verdieping woonden. Op deze verdieping, de vijfde, woon den ook verscheidene blinden. NEDERLAND ZIET AF VAN ITALIAANSE HERSTELBETALINGEN ROME, (AP). Gisteren is hier tussen Italië en Nederland 'n overeenkomst ondertekend ter re geling van vraagstukken samen hangende met de economische clausules van het vredesverdrag. De Nederlandse regering heeft in het accoord bevestigd, dat zij afziet van eisen voor herstelbeta lingen. Verder heeft zij beloofd Italiaanse eigendommen in Ne derland te deblokkeren en er voor te zorgen dat deze eigendommen nog dit jaar aan de Italiaanse eigenaars worden teruggegeven. IN KOREA HONGKONG (KNP) Leden van het Turkse troepenoontingent in Korea hebben de pastorie van een missiestatie in Korea in brand gestoken. De gehele inboe del van de missionaris verbrand de. Bovendien gebruikten Turkse soldaten de banken van het schoolgebouw als brandhout. De ramen der schoo] werden inge slagen. Zii plunderden de sacris tie en trokken de misgewaden aan om zo uitgedost in de kerk te gaan dansen. Ook in andere mis siegebouwen werd aanzienlijke schade aangericht. Aldus bericht het te Hongkong verschijnende blad der missionarissen van Parijs. Langkoeas, Djakarta-Amster dam, passeerde 14 Juni Finisterre. Roebiah, Djakarta-Amster dam, passeerde 14 Juni Elba Cape (Rode Zee). Johan van Oldenbarnevelt, Djakarta-Amsterdam, pas seerde 15 Juni Algiers.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1