Gewonde Korea-vrijwilligers teruggekeerd in het vaderland Nederland zij niet pessimistisch over zijn industrialisatie Spoorwegen verdienden vijf ton meer dan in 1949 De Duitsers tientallen piloten in handen gespeeld HULPACTIE or vluchtelingen Marktberichten Ik hou niet van die poes-pas zei geïnterviewd sergeant Dr. WINSEMIUS TE GRONINGEN: Wij hebben de mensen en.de mogelijkheden Paulinaverraadster Jaarverslag N.S. 7950 Personenvervoer 4 pet. gedaald Vooruitzichten gunstig Schoenhandelaren en de K.A.B. Korea-detachement ontving hoge lof Naar wii vernemen 500 Nederlanders naar Jamboree Holland-festival in volle gang Zondagsevangelie WEERSVERWACHTING jedeeld door het K.N.M.I. te lt. geldig van Zaterdagavond mdagavond. WARM amelijk zonnig weer n.ct in e loop van de dag toene- ïende bewolking en een leine kans op een bui in de amiddag. Zwakke tot ma- ige Zuidelijke wind. Vrij KMAAR Op uitnodiging iet plaatselijk Comité voor .telingenhulp, waarin verte- oordigers van verschillende eringen zitting hebben werd igavond in het stadhuis ijeemkomst gehouden van de ren van verscheidene vere en en organisaties teneinde men tot een plaatselijke ctie, die zal resulteren in rote, eenmalige inzameling :leding. schoeisel en speel- voor de' vele vluchtelingen Duitse kampen, thouder M. Coerts opende jeenkomst met de medede- dat 55 organisaties uitgeno- waren deze actie te steunen, 'an hadden er 25 acte de ice gegeven. In de overtui- dat er iets gedaan moest ;n om de ontzaglijke nood Duitse kampen te lenigen, de het plaatselijk comité oor de vacanties een daad te n stellen in de vorm van hulp. Ongekende omvang vrouw Mr. B. E. A. C. v. d. -Bosch, lid van de Natio- lommissie, sprak vervolgens de ongekende omvang van moede in de kampen der 8 y, millioen Duitse vluch- en, die tengevolge van de agen van Potsdam en Yalta ost Europa werden verdre- Deze volksverhuizing, de >te die de geschiedenis ooit gekend, heeft onnoemelijke ële en geestelijke ellende rzaakt. Vooral de kinderen aarvan de dupe geworden, lebben geen speelruimte, speelgoed en de ouders heb- door de zorgen gedrukt, lust of tijd zich met de kin- te bemoeien. grote nood lenigen, kan ilijkerwijs gesproken, niet- unnen wii deze kinderen en telingen tegemoet komen hen dat te geven, wat wij ren hebben. Daartoe zal op iag 7 Juli a.s. een inzame- vorder» gehouden. Hoe dit schieden. zal nog nader door verschillende organisaties m geregeld en bekend wor- emaakt. ANGKOOR GING UIT M Het parochiële Zang- ging per byg van Hooyberg Rijp een dagje uit. tocht ging via de Houtrak- r naar het Kopje te Bloe aal, waar even gepauzeerd Daarna een bezoek aan de draal van Haarlem. Dan het strand te Noordwijk a. Via het vliegveld Valken- ging het naar Den Haag. werd koffie gedronken en 'lanetarium bezocht. Verder Rotterdam. De haventocht jeweldig in de smaak.-'Het /blendam" stond op 't punt vertrek. De zangers zagen mensen elkaar 'n afscheids- breneen. Daarna ging het Amsterdam, waar gedineerd en men enige tijd gezellig i bleef. Zeer voldaan kwa- onze zangers met hun da- huis. Aan de organisatoren dank. MOTORRIJDER GEN AUTO GEBOTST Dijbeen gebroken ■SEM Toen de heer Bas Heerhugowaard Donderdag- g per motorfiets uit de rstraat de bocht naar de gsdijk nam, botste hij te- een auto van de LTB. Hij bewusteloos liggen. EHBO e doktoren Lohman en Co- raten spoedig aanwezig, 'en gebroken dijbeen werd laar het Centr. Ziekenhuis kmaar vervoerd. De politie zoekt de schuldvraag. LOO, 15 Juni. Aardbeien ),58: asperges 1,251,95; i 0.Ö8—1.20, Dloemkool 0.22 postelein 0,180,23; rabar- 050.10, kropsla 0.020.06, en 0.310.43, stamslabonen 2; tuinbonen 0.40-0.48; dop- i 0.500.54; aardbeien 3.40 per mand. •TEBROEK, 15 Juni. 40000 jege aardappelen groot 36 klein 2936. <VAG, 15 Juni. Vroege aard- in 2442, late aardappelen 3, spinazie 2848, postelein uien 9.9014,10, gele be- ool 170—3, slabonen 1.70—- veulen 1.05, tomaten 42 5ospeen 2150, rabarber 5 sla 28.70, bloemkool 10— >mkommer 1830, knolsel- A 1012, perziken 742, a 1620, aardbeien 701.90 ic 1.55—1.60. IMSTER, 15 Juni. Schotse i 42, idem kleine 38; Slaho- dr. 185165; Stamsnijbo- 105—130; Peulen 47—80; wten 4565 per 100 kg; immers 2738; bloemkool -54, II 14—27 per 100 stuks; ;ie 2046; Postelein 22 100 ka; Sla 213 per 100 Andijvie 536; Rabarber per 1Ó0 kg; Bospeen 2741 0 bos; Uien 17; Prei 15—24 0 kg; Aardbeien 1.702.50 kmaarse Exportveiling '.MAAR 15 Juni. Nieuwe ipelen 4043, drielingen slabonen 1.872.01; snij- 952.52; peulen 581.24 komkommers 12.37 per tomaten A 1.001.22, bon- 93 per kg; aardbeien 2.10 per slof: bloemkool I A I 32—40, II 32, III 15—20 uk; rode kool 7.50 per kg: es dik wit 1.401.60 per ambozen 5 per doos; spi- 1244 per kg; sla 45.50 uit; postelein 819: andii- 39: rabarber 518 per eten 16; bospeen 3253 p. ien 212 per kg; soep en 27; peterselie 25 p. ZATERDAG 16 )UNI 1951 PAGINA 3 Met het Amerikaanse stoomschip „General Mac Rae" zijn Vrijdag een aantal Nederlandse oorlogsgewonden uit Korea aangekomen. Rechts de serg. Ie klasse W. A. Snoeys, die bij de debarkatie te Rotterdam het Bronzen Kruis ontving voor bijzondere diensten; in het bed liggend korp. H. J. M. Goos- sens, die twee bevroren voeten heeft alsmede schotwonden in de voet en het been. Beiden hebben zij de overval op de commandopost van wijlen Overste den Ouden overleefd; korp. Goossens heeft achttien dagen zonder water en brood, geleefd. In het midden de broer van korp. Goossens, die ter verwelkoming aanwezig was. ROTTERDAM - In tegenwoor digheid van Nederlandse, Belgi sche en Franse autoriteiten begon gistermorgen aan de Lloyd-kade te Rotterdam de ontscheping van 23 gewonde vrijwilligers van het Nederlandse detachement Ver enigde Naties, die met het Ame rikaanse troepentransportschip „General Mc Rae" waren gearri veerd. Verder werden 14 Belgi sche en 3 Luxemburgse gewonde vrijwilligers en 32 Franse ge wonden ontscheept. „Ik houd niet van die poespas" dit was het antwoord, dat wij kregen, toen wij sergeant eerste klasse W. A. Snoeys uit Nieuw Vennep bij Hillegom vroegen naar zijn ervaringen. Hem was n.l. door generaal-majoor B. A. Sjoerdsma, vertegenwoordiger van de minister van Oorlog en Marine, het baton van het bron zen kruis uitgereikt voor zijn op treden te Hoengson. Daar Snoeys niet erg spraakzaam was lazen wij uit de bij de onderscheiding behorende mutatie dat hij, beho rende tot de stafcompagnie, on der zwaar vijandelijk vuur twee zware mitrailleurs, die in bruik bare staat waren, uit handen van de vijand wist te houden. Korporaal H. J. M. Goossens uit den Bosch had wel wat te vertellen, want hij had tien dagen in de sneeuw tussen de linies gelegen, voordat de Chinezen GRONINGEN. Dr. A. Winseisïus, directeur-generaal voor de industrialisatie, heeft gisterenavond voor de Commerciële Club le Groningen een rede gehouden over de industrialisatie sinds de bevrijding, waarin hij enige markante onderdelen in het bijzonder heelt belicht. Dr. Winseimus toonde zich niet pessimistisch ten aanzien van de toekomst. Hij heeft met zijn re denering deze toekomst echter niet te rooskleurie willen schilde ren. Het gaat hier om kansen, die er zijn. Zonder ons inspan- nine te aetroosten zullen wii die kansen echter niet kunnen be nutten. Hij acht het in de eerste plaats van groot belang, dat hier een concurrerend loon- en prijspeil wordt gehandhaafd. Daarnaast is een opvoering van de producti viteit nodig. Hij merkte in dit verband op, dat er in Amerika een veel grotere werkverdeling tussen de industriële bedrijven onderling bestaat, met als gevolg, goedkopere productie. Ook de zorg voor de vakbekwaamheid van de arbeider acht hij van i groot belang. Evenals in het ver- leden wordt er ook thans te vaak over het tekort aan vaklieden geklaagd. Men voert vaak aan, aldus dr. Winsemius, dat onze industriali satie geremd moet worden door dat ons land over zo weinig grondstoffen beschikt. Dr. Win semius is geneigd de waarde van dit argument in twijfel te trek ken. De afhankelijkheid van de invoer van grondstoffen is ook in het verleden geen beletsel ge weest voor het ontstaan van be langrijke levensvatbare indus trieën (b.v. de textielindustrie). Investeringen Hoewel dr. Winsemius de moeilijkheden van het financie ringsvraagstuk niet ontkent, wees hij er op, dat onze economie vaak tot veel meer in staat blijkt te zijn dan zelfs deskundigen ver wachten. Zo werd van deskundige zijde een paar jaar geleden ern stig betwijfeld of ons land voor de financiering van de industrie uitbreiding een bedrag van f 320 millioen per jaar zou kunnen opbrengen. In werkelijkheid is gedurende 1950 het tweevoudige van dat bedrag, n.l. bijna f 700 millioen geïnvesteerd in nieuwe bedrijven en uitbreidingen. „De beste ter wereld" Ook over de menselijke factor bij de industrialisatie zijn vaak pessimistische voorspellingen ge uit. Dr. Winsemius constateerde, dat dit pessimisme door de fei ten achterhaald is. Wat de kwa liteit van onze arbeiders betreft, wees hij op de gunstige ervarin gen van buitenlandse onderne mers met hun vestigingen hier te lande. Een Amerikaanse fabri kant met tal van fabrieken over de gehele wereld gaf dr. Winse mius als zijn mening te kennen: „If you show him how to do it and give him the right tools, the dutch workman belongs to the best in the world". Dr. Winsemius merkte noz on. d"t indien onze eewiiriede ver houding tot Indonesië een zekere achteruitzanz van onze exnort- moeeliikheden aldaar zou mede brengen. daar teeenover staat dat onze mozeliikheden eroter wor den in de Overzeese Gebiedsdelen van andere mogendheden, waar eveneens de nolitieke banden met het moederland losser ziin zewor- den en dus de voorsnronz van de betrokken buitenlandse industrie on de onze weevalt. Voorts wees hij er op,_ dat in verscheidene ons omringende industrielanden in een niet verre toekomst een achteruitgang of althans stationnair blijven van de bevolking te verwachten is. Dit zal de verdere expansie van de industrie in die landen rem men of misschien zelfs geheel doen ophouden. Hierdoor worden de kansen van onze industrialisa tie weer groter. Uit de recente ontwikkeling kan lering worden getrokken voor de toekomst. Ten eerste Nederland is, nu oude welvaartsbronnen wegval len, hard bezig nieuwe aan te boren. Het aandeel van de indus trie in het nationale inkomen nam sinds 1938 toe van 30 tot 42 pet. Ten tweede, nu zich op het ogenblik nieuwe tegenslagen op economisch gebied voor Neder land voordoen, moeten wij niet te gauw denken, dat wij deze niet te boven zullen komen. Om streeks 1840 achtte men Neder land overbevolkt, sindsdien is de bevolking verdrievoudigd en de welvaart enige malen gestegen. Sinds het door pessimisten niet uitvoerbaar geachte indus trialisatie-schema werd opgesteld, werd in de industrie voor ca. f 4200 min. geïnvesteerd, de in dustriële productie nam toe met f 6% mld. en ondanks de stijging van de arbeidsproductiviteit met ruim 20 pet. werden in de indus trie ca. 130.000 arbeiders ge plaatst. hem vonden en hem in een huis je onderdak brachten. „Ze gaven me een beetje water en een kom metje zaad", of zoals hij het noemde, kanariezaad". Daar heeft Goossens toen acht dagen gele gen, voordat hij ontdekt werd door de Amerikanen. Van de 23 Nederlanders waren er 16 lopende patiënten, die zelf het schip konden verlaten. Een zevental werd op brancards naar de loods gebracht. De lopende patiënten noemde dr. J. P. Ha ring, hoofd van de geneeskundi ge dienst troepenschepen, ernstig gewond. niet Alle Nederlandse patiënten worden naar de militaire hospi talen in den Haag en Utrecht gebracht en nog gisteren onder zocht. Laat hun toestand het toe dan zullen zij met een 14-daags ziekenverlof naar huis gaan. Er is één ernstige patiënt, zo ver volgde dr. Haring. Deze heeft 'n halfzijdige verlamming door een beschadiging aan de wervelko lom. In afwachting van de te nemen beslissing zouden de ambulance auto's bij de hospitalen blijven wachten. De dokter roemde de geneeskundige behandeling van de Amerikanen. Voor de Neder landers stonden zeven, voor de buitenlanders negen ziekenauto's gereed. BREDA. De officier van justitie van de bijzondere strafkamer bij de arrondissementsrechtbank te Breda, heeft gisterenmorgen levenslange gevangenisstraf geëist tegen Paulina Vlaming, 31 jaar. Zij werd ervan beschuldigd tientallen piloten in handen der Duitsers te hebben gespeeld en drie verzetslieden te Baarle Hertog te hebben verraden, met het gevolg, dat deze drie men sen werden gefusilleerd. Verdachte was indertijd in België tot levenslang en daarna in hoger beroep tot de doodstraf veroordeeld. Zij was uitgeweken naar Ne derland en werd eind 1950 bij haar familie in Ierseke door de Nederlandse politie gearresteerd. P. V., die zich uitgaf als me dewerkster van de illegaliteit, maar in feite een Duitse spionne was, had in September 1944 ont dekt, dat twee zoons van de fa milie Cornelissen te Baarle Her tog, in Antwerpen in pension waren en hun hulp verleenden bij het in veiligheid brengen van geallieerde piloten. Samen met een Belgische verraadster, M. de M., wist zij zich uit te geven als illegaal werkster en zodoende werd zij ingeschakeld bij het transport der piloten van Neder land naar België. Zij leidde hen naar adressen in Antwerpen, waar de Duitsers hen opwachtten. Het lot van de zogenaamde ijzeren driehoek is nu wel de finitief beslist, er vindt een massale terugtocht der Noor delijken plaats, waarbij ge poogd wordt zoveel mogeiijk voorraden mee te nemen. De opmars vindt intussen met de nodige voorzichtigheid plaats omdat men rekening blijft houden met plotseling wel berekende tegenaanvallen. 16 JUNI Gedachtenis aan de H. Maagd In de strijd, die men moet voeren om de zuiverheid te bewaren, heeft i(fcn, zo ge tuigt ook de H. Kerk in het misformulier van vandaag, 'n machtige hulp in de hemelse Maagd Maria. Zij zal een ieder, die in deze schaamte loze wereld tobben moet voor het behoud van de H. Deugd, veilig onder haar mantel ne men, wanneer men het haar eerbiedig zal vragen. Men doet dat door het goed bid den van de drie weesgegroe ten bij het mogen- an avond gebed, door 'n klein schiet gebedje tijdens een bekoring, door de rozenkrans. Als men zich werkelijk eens los kon maken uit dé sleurgodsvrucht tegenover de H. Maagd en eens goed ging bidden, wat zou men het dan veel gemak kelijker hebben! In deserto. Uit het zojuist verschenen jaarverslag over 1950 der N.V. Nederlandsche Spoorwegen blijkt, dat de bedrijfsuitkomsten opnieuw gunstig zijn. De winst bedroeg f 1.382.000.tegen f 873.000,het vorig jaar. De ontvangsten bedroegen in 1950 niet minder dan f317,2 millioen, tegen f285,7 millioen in 1949. Deze stijging was een gevolg van de verhoging van de reizigers- en goederentarieven op 1 Februari 1950 en van de toeneming van het goederenvervoer. In het verslag wordt gewezen op een duidelijk verschil in ont wikkeling tussen het particuliere en het openbare vervoer. Nam de capaciteit van het laatste (spoor wegen en autobussen) met ruim 5 pet. toe, het aantal personen auto's steeg met 22 pet. en het aantal motorrijwielen met 16 pet. De ontvangsten uit het reizi- gersvervoer stegen van f 173,4 millioen tot f 181,4 millioen en die uit het goederenvervoer van f 96,6 millioen tot f 119,5 millioen. 2500 man personeel minder Het streven om de exploitatie kosten te drukken, leidde in het verslagjaar, behalve tot perso neelsinkrimping met bijna 2500 personen, tot staking van de rei- zigersdienst op een aantal door de ontwikkeling van het wegver voer overbodig geworden en zeer verliesgevende lijnen ter lengte van 223 km. Tegenover deze beperking vond de wederopbouw en modernise ring van het bedrijf verdere voortgang, o.a. door de electrifi- catie van een aantal lijnen en de aflevering van een belangrijke hoeveelheid electrisch reizigers- materieel en 'n groot aantal goe derenwagens. Sommige plannen tot wederop bouw van stationsgebouwen moest worden herzien en de uitvoering van andere plannen moest wor den vertraagd en uitgesteld. Gevolgen tariefsverhoging De omvang van het reizigers- vervoer daalde van 6478 millioen reizigers kilometers in 1949 tot 6228 millioen in het verslagjaar. De belangrijkste oorzaak van deze RECTOR VAN DIJK VOORZITTER K.F.A. 's-HERTOGENBOSCH (K.N.P.) Uit naam van het Hoogwaardig Episcopaat heeft mgr. W. Mut- saerts, de rector van „Reinier v. Arkel"te Den Bosch, M. A. M. van Dijk, benoemd tot voorzitter van de katholieke filmactie in Nederland. In deze functie volgt rector van Dijk deken Ign. Broekman van Boxtel op, aan wie op diens verzoek gelijktijdig eervol ontslag is verleend. daling was de tariefverhoging met gemiddeld bijna 11 pet., die op 1 Februari 1950 inging. Deze leide tot een vervoersdaling met ruim 4 pet. Na de tarief verhoging was de ontwikkeling van het rei- zigersvervoer bevredigend. Goederenvervoer met Duitsland. Het goederenvervoer steeg van 19,9 millioen ton in 1949 tot 21,2 millioen ton in het verslagjaar. Deze stijging kwam' grotendeels voor rekening van het buiten lands vervoer, dat steeg van 4,7 millioen ton tot bijna 5,8 millioen ton en wel vooral van dat met Duitsland. Post voor Hr. Ms. „Willem van der Zaan" 's-GRAVENHAGE Brieven uit Nederland voor opvarenden van Hr. Ms. mijnenlegger „Wil lem van der Zaan", welk schip gisteren uit Nieuwediep naar de Nederlandse Antillen vertrok, kunnen, indien zij niet zwaarder zijn dan tien gram, worden ge frankeerd met tien cents. De adressering dient als volgt te geschieden: rang of kwaliteit, naam, marinenummer, aan boord van Hr. Ms. „Willem van der Zaan", Amsterdam-Schiphol-ma- rine. Twintigste Sociale Studieweek in Limburg ROLDUC (K.N.P.) 5, 6 en 7 Augustus a.s. zal in Rolduc de 20e Limburgse sociale studieweek gehouden worden. Het hoofdthe ma van de conferenties zal zijn: de evolutie in de sociale bood schap der Pausen en de huidige toestand van de sociale verhou dingen. Op een gegeven moment gingen de meisjes naar Baarle Hertog om zogenaamd de groeten over te brengen van de jongens Corne lissen. Zij wilden iets meer we ten over de organisatie der pilo- tentransporten. Daarover ontdek ten ze echter niets. Wel merkten zij, dat moeder' Cornelissen aan twee marechaussees asyl verleen de. Zij brachten dit over aan de Duitsers, met het gevolg, dat de vrouw en de marechaussees wer den gefusilleerd. De getuigenverklaringen beves tigden alle tenlaste gelegde fei ten. Ook de beide jongens Cor nelissen legden verklaringen af. P. V. trachtte haar verraad niet te ontkennen. Zij probeerde al leen verzachtende omstandighe den aan te voeren door te ver klaren, dat zij slechts een scha kel was geweest in een reeds lang bestaande keten. Wel gaf zij, op een desbetreffende vraag van de president, toe, dat zij de Neder landse zaak veel schade had ge daan. Over 14 dagen zal de uitspraak zijn. (Van onze weerkundige medewerker) Nadat het de laatste dagen nogal was meegevallen met de regen was het gisteren, vooral in het Noord-Oosten van het.land weer mis. Een zwak koud front nl. trok langzaam over ons land waarbij vooral in Groningen veel regen viel. In de loop van de middag klaarde het weer evenwel na de front passage weer op, waarbij nog vrij zonnige perioden voor kwamen. Gelukkig bleven we voor een tweede storing ge spaard, daar deze juist langs Limburg trok. Wat het weer gedurende het weekend be treft ziet het er naar uit, dat het krachtige hogedrukgebied dat zich van de Azoren nu reeds naar Frankrijk uit strekt ook ons land in zijn invloedssfeer zal brengén. De kans op een gunstig week end is dan ook groot, waarbij na vandaag als de tempera tuur niet gedaald zal zijn vanwege de Westenwind morgen weer warmer weer verwacht mag worden. DEN HAAG (K.N.P.) De Nederlandse Katholieke Midden standsbond betreurt ten zeerste de publicatie in „Herstel", het orgaan van de K.A.B., waarin gesproken wordt over de huidige moeilijkheden in de schoenindu strie en een geenszins door de feiten verantwoorde aanval wordt gedaan op de schoenwinkeliers. In bedoelde publicatie wordt het voorgesteld alsof de schoende tailhandel uit ontevredenheid over de margebeschikking een inkoopstaking is begonnen, ter wijl in feite het niet plaatsen van orders afhankelijk is van di verse economische factoren, waaronder sterke omzetdaling en liquiditeitsmoeilijkheden 'n voor name plaats innemen. Een vergelijkingscijfer met het offer van de arbeiders zou moe ten worden gezocht in de factor ondernemersloon uit de netto winst. Vooral betreurt de Katho- j lieke Middenstandsbond deze scherpe aanval van de zijde van i de K.A.B.nu de gehele situatie in de schoenenbranche nog in onderzoek is bij een door de mi nister ingestelde commissie. „TOUR IN A JEEP" FILM VAN DE MAAND De film „Tour in a jeep" die op Donderdag 21 Juni a.s. in het City Theater te Amsterdam ver toond wordt in 'n speciale voor stelling ten bate van het Rode Kruis, heeft het praedicaat „film van de maand" gekregen. KOREA (Reuter). Het Ne derlandse detachement in Korea is door luitenant-generaal Edward Almond, commandant van het Amerikaanse tiende legercorps, hogelijk geprezen, toen het Don derdag tijdens een parade langs hem was getrokken. Generaal Al- mond zeide: „Het Nederlandse de tachement heeft op kranige wijze gevochten en heeft zijn aandeel aan onze inspanning, bijgedragen". Majoor Karei de Vries, de com pagnies-commandant marcheerde aan het hoofd van zijn troep. De andere officieren van het detache ment die de parade leidden, wa ren kapitein T. de Haan uit Leeu warden, kapitein G. K. Hooyer uit Den Haag, majoor G. N. Tack uit Hilversum en tweede luite nant H. Weyerman uit Den Haag. arriveerde gisteravond de admi nistrateur van de economische hulpverlening van het Europees Herstelprogramma, William Fos ter, in Nederland.... brengen Koningin en Prins op 27 en 28 Juli een bezoek aan de Albiasserwaard.... is gisteren te Amsterdam de nieuw-gebouwde 16.000-tons tan ker „Nyholt" door de N.D.S.M. overgedragen aan de Noorse eigenaresse.... meldde zich gisteren de 50.000e bezoeker op de tentoonstelling „Fleur en Interfleur" in het Ste delijk Museum te Delft.... begon gistermiddag te Rotter dam de ontscheping van 983 Ambonese ex-K.N.I.L.-militairen, die met de „Goya" waren aan gekomen.... 's-GRAVENHAGE De toe nemende prijsstijging in Neder land en de intertijd door de re gering aangekondigde versobe ringsmaatregelen hebben ertoe geleid, dat het Nederlandse con tingent verkenners, dat deel neemt aan de zevende wereld jamboree in Oostenrijk, kleiner in aantal zal zijn, dan aanvankelijk de bedoeling was. De leiding van de wereldjam boree had Nederland de mogelijk heid geboden om 1000 deelnemers te zenden. De stijgende kosten van het levensonderhoud is de voornaamste reden, dat thans on geveer 500 verkenners van de Nederlandse padvinders en de verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging naar Oostenrijk zullen gaan. Het Nederlandse contingent maakt de reis naar Oostenrijk per extra trein, welke op 1 Augus tus vertrekt. Op 15 Augustus zijn de verkenners in Nederland te rug. Met de organisatie van de ze vende wereldjamboree is een be drag van 6.000.000 schilling (f 960.000.gemoeid. Dit geld wordt voor een belangrijk deel opgebracht door de jongens zelf. SCHEVENINGEN. Nadat Donderdagavond met een concert in de Ridderzaal het Holland- Festival officieel werd geopend, volgde gisteravond in de Kurzaal te Scheveningen het eerste con cert van dit festival voor het pu bliek. Het Residentie-orkest stond daarbij onder leiding van Antal Dorati. dirigent van het Svmpho- nie-orkest van Minneapolis. Ter gelegenheid van dit eerste open bare concert van het Holland- Festival opende Dorati met het Wilhelmus, waarbij hij met de rug naar het orkest de volle zaal dirigeerde. PROPAGANDA VOOR DE SIGAAR AMSTERDAM De vertegen woordigers van de Nederlandse sigarenindustrie hebben besloten de tot nu toe bestaande maatre gelen, welke ten doel hebben de kostprijs van de sigaren zo laag mogelijk te houden, voor de tijd van twee jaar te continueren. De tot nu toe gezamenlijk gevoer de propaganda voor het sigaren roken zal onverflauwd worden voortgezet. 5DE ZONDAG NA PINKSTERE Opdat we het niet zouden ver geten, wijst onze Moeder de H. Kerk ons weer even door een woord van Jezus op onze ver houding tot de medemensen. Het Evangelie heeft ook een prach tige zin over het farizeeïsme, maar dat komt nog wel eens aan de beurt. De naastenliefde is een veel plezieriger onderwerp. Maar goed: O. L. Heer dan zegt (ook tegen ons): Wie toornig, kwaad wordt op zijn broer natuurlijk om een minderwaar dige reden als jaloezie, afkeer, nijd is strafbaar voor het ge recht; wie tegen zijn broer (mede mens) zegt: dwaas, gek niet evenals een woord, dat uit je mond valt omdat die mens een dom ding zegt, of iets zonder lings doet. maar met de bedoe ling hem te wonden, hem pijn te doen is strafbaar voor de Hoge Raad; wie zegt: jij, goddeloze, jij god vergeten schurk of iets derge lijks en dit woord een uiting laat zijn van zijn ergernis, zijn haat, is strafbaar met de hel. Het is niet mis. Maar, gezien Jezus' leer over het voornaamste gebod: Godsliefde, en het gebod dat daarmee geliik staat, men senliefde. evenmin vreemd. En dat wat vlak ervoor gezegd werd, maakt Jezus' bedoeling nog duidelijker. O. L. H. trekt een parallel: „wie een moord begaat, is strafbaar voor het ge recht. Maar Ik zeg u: wie toor nig wordtis strafbaar voor het gerecht." Met andere woor den: het feit van lage, onrecht vaardige kwaadheid op een an der. wordt in strafbaarheid ge lijk gesteld met doodslag; het wonden met woorden, het boo saardig krenken van gevoelens, het vernietigen van de achting die iemand bij zijn medemensen geniet, het lasteren, beroddelen wordt ongeveer gelijk gesteld met het lichaamlijk doden en wonden van een mens. Ik geloof riet dat hier als ex cuus kan gelden, wat elders met recht wordt beweerd, dat de Meester preekt als een ooster ling, dat Hij wat overdrijft om het gezegde dieper vat te laten krijgen in de toehoorders. Jezus meent wat Hii zegt. Even later klinkt het positief uit Zijn mond: „ge hebt gehoord wat (door de schriftgeleerden) gezegd wordt: Uw naasten zult ge beminnen en uw vijand haten. Maar Ik zeg (beveel) u: bemint uw vijan den, bidt voor die u haten en vervolgen." Gezien onze handelingen en onze mentaliteit, lijkt het onge looflijk welk een absolute waar de de Stichter van de Katholieke Kerk aan „Zijn" gebod hecht. Hij zelf leefde het voor. er« stierf biddend: vergeeft het hun. Va der, want ze weten niet wat ze doen. En zijn verrader hoorde niet het woord: schurk, maar het woord „vriend". Wat de apostelen erover schre ven, is de weerspiegeling van Jezus' opvatting. Zijn bijzondere vriend. Sint Jan, formuleert het heel krachtig: „wie zegt God te beminnen en zijn naaste haat, is een leugenaar," En Kerkvaders geven hetzelfde weer. Augusti- nus: „Wie zondigt tegen zijn broeder, zondigt tegen Christus, want hij doet kwaad aan een lidmaat van Christus," Of anders gezegd: „Ama et fac quod vis": bemin (God, je naaste, je vijand) en doe wat je wilt. Als de liefde echt is is zonde ongeveer niet mogelijk. In dit opzicht bestaat er geen gulden middenweg, In de naas tenliefde, of als u wilt: in men senliefde, eist Christus van ons dat we radicaal ziin, zo radicaal als Hijzelf was. Hii laat Sint Jan het opschrijven: „Hieraan erken nen we de liefde: Hij heeft zij" leven gegeven voor ons; ook wij moeter» ons leven geven voor onze broeders (I Jo. 3. 16). P. C. de Haas O.F.M. DE VERHOOGDE ZIEKENHUISTARIEVEN In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Mae- nen (K.V.P.) deelt de minister van Sociale Zaken mede, dat hi.i ontkent, dat er door de overheid een verhoogd verpleegtarief in de ziekenhuizen is vastgesteld. De minister noemt het stand punt van de algemene zieken fondsen, die zich richten tegen betaling van het volledige ver pleegtarief ten behoeve van ver plicht verzekerden, onjuist. Be grip toont de minister echter je gens de ziekenfondsen, waar het gaat om de tarieven voor vrij willig verzekerden. Op dit punt is overleg gaande, waarbij men wenst te voorkomen, dat de ver zekerden persoonlijk een bedrag aan het ziekenhuis zouden moe ten betalen ingevolge de verho ging der tarieven. In November zal in Parijs de jaarlijkse zitting van de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties plaats vinden in het Paleis de Chaillot. Evenals het vorig jaar het geval was, zullen de tentoonstellingen, die in het Paleis zijn inge richt, elders worden ondergebracht. De werkzaamheden zijn reeds in volle gang. Op de achtergrond het Paleis de Chaillot.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3