Verse rode troepen beginnen Niemandsland weer op te vullen DE GAULLE LEIDDE ZIJN R.P.F. NAAR GROTE STEMBUS-ZEGE f 2.800.000- Britten bieden 10 miflioen pond om olieconcessies te redden Parijse conferentie uiteen „De vleugels zitten me dwars EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Zelf beheersing NiEUW OFFENSIEF IN KOREA? Chinezen ook in de lucht ongewoon aaressief Katholieken èn communisten krijgen de zwaarste klappen Haak-in" op Tot Moskou heeft geantwoord op de Westelijke nota Maar de Perzen houden alle troeven vast in handen NHD Nederlander gedood op Malakka Vader en moeder naar Amerika Laagte-record voor wolprijzen Scheepsberichten Drie arbeiders bij explosie gedood De bunker-Duitser maakt het goed Bandieten kwamen schip lossen Drie Britse Meteors neergestort Schildwacht geraakt uit eigen geweer .V.B. D-HOLLAND ravond-competitie S 30; MOC ■0; Berkhout B lobeldijkHollan- rd—MOC 1—5. ma 1824 Juni aeldijkOSS: 24 3Berkhout A- speelt door p de vergadering lub werd besloten zoen door te spe- jen. die dit mooie in ziin welkom. paren kwamen puntental (26714) aan: Rouwinkel J. de JongGebr. dagsavonds kwart gebridged in ca- American style Elegante zomer- japon in wafel piqué; bleu, geel, I turquoise. In de nieuwste lAmerikaansematen 19 -11 - 13 - 15 Jbij uitstek geschikt Ivoor jeugdige figuren. Voor de extra verlaagde prijs van !|Fij Deux pièces "ne popeline; .J .blijf, oker, groen, royal; mat. 40-46 Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50: in alle edities 26 et. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 3 Dinsdag 19 Juni 1951 46e Jaargang 4 No. 12197 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoorl 52, teL 2046. (2 Innen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 TOEN WIJ, in September van het vorig jaar, een artikel wijd den aan de reactie van de heer A C. de Bruyn op de bekende rede van prof. v. d. Ven voor de Katholieke Werkgeversvereniging hebben wij van onze kant ge zegd, dat het ongewenst en voor een figuur als de heer de Bruyn onnodig was, over deze zaak die „dikke woorden" te gebruiken, welke in het verslag van dit interview (in de „Gelderlander") uit de mond van de heer de Bruyn werden opgetekend. Of het geweest is om nu „quit te" te spelen, of om een andere reden, maar de rede van Baron van Voorst tot Voorst voor de Sint Adelberts-Landdag in Den Bosch, was nu evenmin van dikke woorden vrij te pleiten en het leek soms nog erger. Waar wij, in de Haagse Brief in dit num mer, een uitlating van de Lim burgse aalmoezenier, pater Ron- cken, geciteerd zien, over het tonen van gebrek aan zelfbe heersing, daar schijnt het ons toe, dat de rede van Baron van Voorst aan dit gebrek hier en daar in sterke mate mank gaat. Dat is inderdaad jammer voor de belangrijke dingen, waar het om gaat. Tenslotte komt ook de voorzitter van de katholieke standsorganisatie van de „leiden de stand" tot de conclusie, dat alle groeperingen van katholiek Nederland tot same nwerking moeten komen, maar de vraag mag toch wel gesteld worden, of die samenwerking bevorderd wordt door onbeheerste uitingen, gelijk wij vroeger ginds, en thans hier, aantreffen. In de eerste plaats is het de vraag of de discussie, welke op dit moment, vooral in de pers, aan de gang is, niet te zwaar en te hoog wordt aangeslagen met de bewering, dat er „onenigheid, wrijving, onrust in het katho lieke kamp heerst". Kom, kom, wij hebben wel voor heter vuren gestaan, menen wij te mogen zeggen, al hebben wij er geen behoefte aan de bestaande me ningsverschillen op sociaal en politiek terrein te verdoezelen of te geringschatten. Maar men overdrijve niet! Dat er „ongezonde en pijnlijke verschijnselen zijn in de poli tieke en maatschappelijke sfeer", is natuurlijk juist, en dat die, ook openhartig, worden besproken, in critische zin, vinden wij heel gelukkig, maar dan moet daarbij toch inderdaad de zelfbeheersing niet uit het oog worden verlo ren. Van gebrek aan zelfbeheersing geeft de Adelbert-voorzitter o.i. ook blijk, als hij zegt, „dat men katholieke beginselen mag uit leggen zoals men wil". Wij me nen, dat men dit zeer zeker niet mag en dat de uitleg van die beginselen, in het algemeen, met name is voorbehouden aan hen, die daartoe bevoegdheid en zen ding hebben. „Dat macht als norm mag gel den voor al zijn handelingen en beweringen", valt niet uit die katholieke beginselen af te lei den, meent Baron van Voorst, en dat zal iedereen hem wel toe stemmen, maar de vraag is of de K.A.B. zich dit moet aantrekken; en tegen haar macht richtte zich het betoog van de hierbedoelde rede. De K.A.B. weet vermoede lijk ook iets van de betekenis van de machtsfactor in de hele menselijke geschiedenis, en ook in de geschiedenis van de Kerk. Zij weet, menen wij, dat macht niet boven recht gaat, maar dat macht niettemin bestaat en vaak volkomen geoorloofd en doel treffend kon en kan worden aan gewend. Dat de K.A.B. haar „macht te eenzijdig aanwendt", mag o.i. niet zo maar beweerd worden, al moet er op bepaalde nevenverschijnselen gelet wor den. Maar de K.A.B. is altijd nog de katholieke arbeidersbe weging, en de afgezant van het Kerkelijk gezag in het bestuur staat voor dat karakter op de bres. Is er zo meer in de rede van Sint Adelbert, dat ons tot critiek zou kunnen nopen, wij willen de zaken niet op de spits drijven. Reeds eerder, bij verschillende gelegenheden en nog zeer on langs, naar aanleiding van de brochure van prof. Keulemans, door „Adelbert" over de stan den uitgegeven, hebben wij be toogd, dat samenwerking tussen de standen, voor een goede gang van zaken op sociaal en politiek terrein, onmisbaar is en wij nemen nu maar aan, dat, nu ook de „leidende stand" voor een officieel forum zijn hart gelucht heeft, de tijd wel gerijpt is om tot wederzijdse uitwisse ling van gedachten en tot r e s u 1- t a t e n te komen. Dat is, het zij uitdrukkelijk nog eens herhaald, geen uitslui tend politiek vraagstuk. Niet juist vinden wij de mening van Baron van Voorst, als hij zegt, dat „het niet de taak van de K.V.P. is eenzijdig te bepalen, met welke middelen tegenstellin gen en meningsverschillen royaal en eerlijk moeten worden weg genomen". Als dit alleen het staatkundig terrein betreft, is dat natuurlijk wel, en zelfs eenzijdig, de taak van de K.V.P., want zij is de partij der katho lieke Nederlanders op staatkun dig gebied. Maar als het gaat over het sociale terrein in het algemeen, ook al raakt dat de politiek nog zo vaak en nog zo eng, dan is de zorg voor de samenwerking na tuurlijk allereerst de taak van de sociale organisaties gezamen lijk. Dan moet er gezorgd wor- Met een toestel van Prins Bernhard wordt momenteel het erwtengewas in de Wieringer- meer bespoten ter bestrijding van de zgn. knopmaden en kwade harten. Op de bovenste foto ziet men de bespuiting in volle gang boven een erwten-akker, op de onderste foto wordt juist weer een hoeveelheid D.D.T. en een emulsie van mangaansulfaat getankt. (Eigen foto). Tot vannacht 2 uur waren 599 van de 627 zetels officieus toege kend. Het wachten was toen nog op het departement Beneden-Rijn, waar Generaal Koenig van de R.P.F. en de M.R.P.-lijstaanvoer- der elkaar de zege betwisten. Hier is een dispuut over de geldigheid van 10.000 stemmen gaande, dat wellicht in nog geen 24 uur be slist kan zijn. De verdeling. Om 2 uur was de officieuze verdeling van 599 der 627 zetels als volgttussen haakjes de cij fers van 1946): Gaullisten 111 (10); Communis ten 100 (183); Socialisten 100 (105); M.R.P. 78 (164); Radicalen 86 (64); Gematigden en Conser vatieven 103 (72); andere par tijen 21. De M.R.P. Ondanks hun verliezen heeft de M.R.P. de meeste waarnemers verbaasd door zo goed voor de dag te komen. Velen hadden voorspeld, dat deze groep, waar van oud-premier Georges Bidault de leiding heeft, zou worden weg gevaagd door de Gaullisten. PARIJS (Reuter-A.P.)Het ziet er naar uit dat de partij van Generaal De Gaulle bij de verkiezingen voor de Franse Nationale Vergadering een grote overwinning heeft behaald. Zware verliezen werden geïncasseerd door de communisten, die bijna 80 van hun 183 zetels verloren en door de katholieke groepering, de M.R.P., die in vergelijking met 1946 gehalveerd werd. Het heeft er alles van, dat deze verkiezingen voor Frankrijk een nieuw tijdperk van niet te stevig te paard zittende coalitie-regeringen inluiden. Op het hoofdkwartier van de R.P.F. van Generaal De Gaulle gaven functionarissen Maandag avond uiting aan hun verlangen naar het beginnen van „de slag in het parlement", met het doel het Gaullistische programma van „re volutionnaire hervorming van het regeringsstelsel" te kunnen uit voeren. „Wij hebben de eerste slag ge wonnen en wij maken thans deel uit van de Nationale Vergade ring", aldus een der functionaris sen. „Nu moeten wij onze kracht in de volksvertegenwoordiging aanwenden om ons program uit gevoerd te krijgen". De Franse communistische par tij heeft een communiqué uitge geven, waarin zij verklaart haar voornaamste actie voortaan niet meer in de volksvertegenwoordi ging, doch aan het arbeidsfront te zullen voeren. DOOR COMMUNISTEN SINGAPORE (A.P.). De 33- jarige Nederlandse planter Wes tendorp, assistent op een rubber plantage in Negri Sembilan op Malakka, is door communistische terroristen vermoord. Hij is in Seremban begraven. Westendorp was vier maanden geleden van verlof in Nederland teruggekeerd. Hij laat een we duwe en een achtjarige zoon ach ter, die beiden in Amsterdam wonen. ZOON WORDT JET-PILOOT UTRECHT. De vader en moe der van Jos Borgsteijn uit Utrecht zijn 18 Juni naar Ame rika gevlogen om getuige te zijn van de bevordering van hun zoon tot jet-piloot op het vliegveld in Arizona waar hij samen met an dere Nederlandse cadetten een opleiding heeft ontvangen. Jos was de beste en „The Knicker bocker Weekly", de Pan Ameri can Airways en het Amerikaanse ministerie van Defensie hebben nu zijn vader en moeder uitge nodigd naar Amerika te komen. SYDNEY (A.P.). De wolprij zen in Mei bereikten een peil, dat bijna even laag was als die van October 1950. De gemiddelde prijs was 120.48 pence tegen b.v. 202.20 pence in Maart, toen de hausse zijn toppunt bereikte. Johan van Oldenbarnevelt, Djakarta-Amsterdam, pas seerde 17 Juni Finisterre. Kota Inten, Djakarta-Rotter dam, passeerde 16 Juni Bona. Sibajak, vermoedelijk 18 Juni van Sydney n. Djakarta. den voor een platform voor open hartige discussie, in een algemeen katholiek congres, om deze din gen, „in liefde bloeiend", uit de doeken te doen. Een alzijdig ge steund platform, dat geen last heeft van eenzijdige regie, van welke kant ook. Wie denkt hier niet, mogelijk met enige „heimwee", aan onze vroegere Algemene Katholieken dagen? En wordt het anders niet tijd meer dan tijd, zeiden wij al eerder dat het Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg, van de gezamenlijke Katholieke Sociale Organisaties, waarin ook Katholieke Actie en K.V.P. partij zijn, de innerlijke kracht toont, om dit probleem aan te snijden? In dit verband constateren wij met voldoening, dat op de Adelberts-Landdag, van de zijde van de K.A.B., eveneens een beroep op samenwerking werd gedaan en van de wense lijkheid daarvan werd getuigd. Neen, hopeloos staat de zaak natuurlijk in het geheel niet. Met bereidheid tot samenwerking in zelfbeheersing komen wij een heel eind! IN BELGISCHE KRUITFABRIEK NAMEN (Reuter-Eelga). Te Jambes, bij Namen, zijn drie ar beiders van een kruitfabriek ten gevolge van een ontploffing om gekomen. Talrijke personen zijn gewond. De ruiten zijn ver in de omtrek verbrijzeld. De fabriek zelf stortte in. De brandweer van Namen en Jambes rukte uit evenals de ge nietroepen van Namen. Aanvan kelijk werden de reddingswerk zaamheden belemmerd door een dichte rookwolk. De ontploffing was 15 tot 20 kilometer in de omtrek te horen. Naar schatting bedraagt de scha de ongeveer 3.000.000 fr. TOKIO (A.P.). Het ziet er naar uit, dat de Chinezen in Korea een nieuw offensief beramen. In eerder verlaten gebieden verschenen plotseling weer communistische soldaten. Vanuit het Noorden komen steeds troepen aan ter versterking van de troepen aan het front. In het centrum werden' de geallieerden tot staan gebracht door heftige vijandelijke aanvallen, maar gisteren zijn geallieerde patrouilles in het Westen meer dan 5 km in het vijandelijk gebied doorgedrongen en behaalden ongeveer 2 km terreinwinst in het Oosten. Geallieerde oorlogsvliegtuigen hebben gisteren tijdens een lucht slag boven Noord-Korea vijf com munistische straaljagers van het type Mig 15 vernield. Twee an dere straaljagers van dit type werden beschadigd. Aan de lucht slag namen 33 Sabre straaljagers van het type F 86 en 40 Migs deel. Het gevecht vond plaats bij de Mandjsoerijse grens. Alle ge allieerde vliegtuigen keerden vei lig op hun basis terug. Het was het grootste succes voor de geal lieerde luchtmacht sinds 22 Mei, toen er vier Migs vernield wer den. De leider van een der geallieer de eskaders was kolonel Francis Gabreski, een nieuwkomer in Ko rea, die tijdens de tweede wereld oorlog 28 Duitse vliegtuigen heeft neergeschoten. De piloten deelden mee, dat zij de communisten nog niet zo agressief meegemaakt hadden als Zondag en Maandag. Het opnieuw in de lucht ver schijnen van de vijandelijke straaltoestellen valt samen met aanduidingen, dat de Chinezen voorbereidingen treffen voor een nieuw offensief op de grond. STALIN OOK IN HENGELO (Van onze correspondent) Na de berichten dat in België zowel als in Hoogeveen Russische televisie-uitzendingen ontvangen zijn, vernemen wij, dat ook de radiohandelaar E. Nadorp te Hen gelo, reeds sinds acht dagen beel den van een Russische televisie uitzending op het scherm van zijn televisietoestel ontvangt. Vooral Zaterdagmiddag kwam het beeld buitengewoon scherp door. In de sector Tsjorwon werd vrij zwaar gevochten. Ten Noord-Oos ten van de stad verdreven 200 man Chinezen een geallieerde eenheid van een heuvel. Op korte afstand waren vier a vijfhonderd Chinezen bezig zich in te graven. Ten Oosten en Noorden van Koemhwa werden groepen van maximaal 500 Chinezen waarge nomen. Een der groepen viel ge allieerde stellingen aan. Het duur de een uur voordat men hen kon verdrijven. SWEERTS GEEN BRITSE AGENT DJAKARTA (Aneta). De voorlichtingsdienst van de Britse ambassade te Djakarta heeft aan de pers medegedeeld, dat een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken de bewering, dat Sweerts een Britse agent zou zijn, als onwaar heeft gequalificeerd. HILVERSUM. Voor de haak-in-actie, die de N.C.R.V. heeft gehouden, zijn thans de laatste giften binnengestroomd, waarvan enkele uit het buiten land bij de Wereldomroep bin nenkwamen naar aanleiding van een heruitzending van een ge deelte van de laatste avond in het Concertgebouw te Amsterdam. Met de opbrengst van bazar en tentoonstellingen mede is een to taalbedrag bereikt van rond 2.800.000, dat binnenkort zijn be stemming geheel volgens het omlijnde doel en dus zonder af trek van onkosten zal vinden. WARSCHAU (Ass. Press). De onbekende Duitse soldaat, die blind werd na zes jaren lang in een bunker geleefd te hebben, maakt het wel, heeft de staf van het akademisch ziekenhuis in Ddensk medegedeeld. De doktoren vechten voor het behoud van zijn gezichtsvermogen. De autoriteiten hebben zijn naam nog niet bekend gemaakt. Men weet alleen, dat hij 32 jaar oud is en uit Berlijn komt. De tweede geredde Duitser stierf aan een hartaanval. PARIJS (Ass.-Press)De plaatsvervangers hebben gisteren hun besprekingen uitgesteld, totdat Moskou geantwoord heeft op het jongste westelijke voorstel voor een conferentie van de Grote Vier. Op de 71ste vergadering van de plaatsvervangers vernamen de Westelijke plaatsvervangers van Gromyko, dat de Sowjet Unie nog niet geantwoord heeft op de nota van Vrijdag. Gromyko verklaarde, dat Rus land nog steeds er op staat, dat LONDEN (Ass. Press). Van ingelichte officiële zijde werd gisteravond meegedeeld, dat de Britse regering en de A.I.O.C. overeengekomen zijn Perzië een bedrag van 10 millioen pond aan te bieden „teneinde tussen de beide landen een toekom stige regeling van het oliegeschil mogelijk te maken". Dit aanbod zal deel uitmaken van een algemeen tegenvoorstel dat de A.I.O.C. zal doen op de Perzische eis om 75 pet. van de inkomsten van de maatschappij (na aftrek van productiekosten) aan Perzië af te dragen. Perzië heeft geëist dat 75 pet. van de inkomsten van de maat schappij min de productiekosten vanaf 20 Maart, toen de nationali satie van kracht werd, aan haar uitbetaald wordt. Het saldo zal gedeponeerd moe ten worden op een bank ten einde aan eventuele compensatie-eisen te kunnen voldoen. De Britse regering zowel als de maatschappij hebben deze eis on aanvaardbaar genoemd. Het Britse aanbod van contant geld vooronderstelt dat de Perzen bereid zijn tot een voor beide zij den aanvaardbare regeling te ko men. Dit wil dus zeggen, dat het geen onvoorwaardelijk aanbod zal zijn. In het aanbod wordt dus duidelijk rekening gehouden met Perzië's financiële moeilijkheden. De Perzische regering zou niet in staat zijn de salarissen voor het leger en de ambtenaren op tijd te betalen. Hoessein Makki, leider van de Perzische olienationalisatiegroep, heeft gisteren verklaard, dat Per zië Woensdagmorgen de raffina derij van de A.I.O.C. „zal over nemen" tenzij de maatschappij bereid blijkt aan de eisen tot con tante betaling te voldoen. DJAKARTA (Aneta). De agenten te San Francisco en het hoofdkantoor van de „Klaveness- Line" hebben een telegram ont vangen van de gezagvoerder van de „Francisville" dier lijn, welk schip in verband met de opeen hoping van goederen in de haven van Tandjong Priok was doorge zonden naar Cheribon om aldaar te lossen. In het telegram wordt medege deeld, dat met pistolen gewapen de bandieten aan boord van lich ters langszij het schip kwamen en dat bescherming daartegen door de politie en de militaire autoriteiten werd geweigerd. het Noord-Atlantische pact op de agenda geplaatst wordt als een punt waarover geen overeenstem ming bereikt is. De Amerikaanse afgevaardigde dr. Jessup, die voorzitter was, heeft reeds duidelijk te verstaan gegeven, dat het Westen geen ver trouwen heeft in de Russische interpretatie van een „punt, waarover geen overeenstemming bereikt is". Het Westen is bang, dat Rus land het pact zal behandelen als een goedgekeurd punt van de agenda en hierover een volledig debat zal voeren, hetgeen het Westen zegt niet te zullen dulden. BIGGIN HILL, bij Londen, (Ass. Press). Drie Meteor straaljagers van de vliegbasis Biggin Hill zijn gisteren bij twee ongelukken, die zich tien minuten na elkaar voordeden, neergestort. De drie piloten, die oefenvluchten maakten, zijn om het leven ge komen. De eerste Meteor stortte kort na het opstijgen neer. Tien minu ten later kwamen op 30 meter hoogte twee straaljagers boven de basis in botsing. Enige ogen blikken voor het ongeluk bevond Winston Churchill zich op het vliegveld. BUSSUM. Een soldaat uit de Kol. Palmkazerne te Bussum, die belast was met de bewaking van het kamp Laren, werd door een kogel in de rechter schouder getroffen. Zijn geweer was na melijk plotseling afgegaan. De schildwacht werd naar het Diaco- nessenziekenhuis te Naarden over gebracht, vanwaar hij Zondag is vervoerd naar het militair hospi taal te Utrecht. De marechaussee stelt een onderzoek in. GESCHENK VOOR DE „EVERTSEN" Drie nakomelingen van de 17 e eeuwse zeeheld Johan Evert- sen hebben Maandag morgen te Den Helder een. gedeelte van de 300 jaar oude admi raalsvlag van de zee held overhandigd aan de Commandant van de torpedobootjager „Evertsen", Lt ter Zee le klasse D. J. van Doorninck. De Com mandant Zeemacht Nederland, Schout bij Nacht C. W. Slot was met zijn Stafchef bij deze plechtigheid aan wezig. Mevrouw L. Commandant van de Titsingh-de Lang „Evertsen" (geheel Evertsen (2e v. links) biedt de vlag aan de rechts) aan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1