Vleugelprobleem niet opgelost met organisatorische maatregel DS Atoomdeskundigen in het Zuid-Europees opperbevel De Bond zonder Naam vierde D-dag te 's-Hertogenbosch Samenstelling der K.V.P. DE ONRUST IN DE K.V.P. larktberichten n cadeau! Een waarschuwing uit Limburg Werkn. Middenst. en K.A.B. Aardappelteelt wekt ongerustheid Naar wij vernemen: Veel rumoer rond Nationale Reserve Vaste adviescommissies zijn aan het werk gegaan Eén milliard export naar Duitsland Wat er op aan komt: langer uithoudingsvermogen Gemeenschappelijk douane-onderzoek Pater Chr. Kops overleden De uitkering uit het Gemeentefonds DINSDAG 19 JUNI 1951 PAGINA 3 ERSVERWACHTINC gedeeld door het KN.M I- iilt, geldie van Dinsdag tot Woensdagavond. GEVEER DEZELFDE TEMPERATUUR iend bewolkt en overwe- roog. Meest m;\ ige wind West en Zuid. Ongeveer 3 temperaturen als van- Dirigent zangkoor DRP. De vacature van t van het zangkoor der rentiusparochie te Oudorp, n door het overlijden van H. van Wonderen, zal in ting van een definitieve ing worden waargenomen bekende zanger en oud- t de heer Jac. Meijering ricum. STENAARS CENTRUM BERGEN rste zomer-expositie jEN In de eerste helft jaar heeft bet K.C.B. een tentoonstellingen georga- de geslaagde Paas-ten- iling van het werk van tin, de herdenkingsexposi- wijlen H. Lugt in de Pink- ïk en voorts gedurende een Zondagen de 25 affiches ïkroonde ontwerpen in de ijd, uitgeschreven door het U-plan. is zal a.s. Zaterdag om 4 de Kunsthandel van „De de Jager" de eerste zomer- ïstelliDg worden geopend. :rijen van Jaap Sax, gra- 'erk en aquarellen van Rein >r, edelsmeedwerk yan te Visser en in portefeuille ïgen en grafiek van andere ide leden. bals vorige jaren wordt elke in dagen werk van andere geëxposeerd, zulks tot eind ,us. bezoek aan de expositie gaarne aanbevolen. ',-SCHARWOUDE. 1000 kg pelen, eerstelingen f 26,40 40; kleine f 21,60f 22,00. 'GEDIJK. 65.000 kg aard- n f 2228; kleine aard. !4; 4000 kg rabarber f 6,40 0; 400 bos wortelen f 25, 1,00, 18 Juni. Aard- 2.403.60, asperges 1.45 peulen 7082, bloemkool kropsla 8—17, wortelen postelein 1520. spinazie rabarber 1216, tuinbo- S30, sperciebonen 1.60 1MAAR, 18 Juni. Aard- n (nieuwe) 2933. drie- 2227, slabonen 1-90, lij bonen 721.36. tuinbo- i33. komkommers 1239, in A 981.06, tomaten i 6773, aardbeien 1.80 iloemkool IA 3342. 1 22 is22, 3 10, peulen 94 isperges 1.27, spinazie 8 213, postelein 417 an- 839. radijs 8.5010.50, er 1122, bospeen 3153. oenten 28. peterselie 2 IMEREND, 18 Juni. e muizen 30.0037.00, be ers 12.00, slabonen zonder 115.00135.00, stamsnij- 95.00—115.00. tuinbonen -31.00, peulen 47.0068.00, vten 40.0049.00, kom- ers 26.0040.00, bl. blauw- :ers 71.0082.00. bloem- I 20.00—48.00. II 12.00— spinazie 16.0044.00 pos- 16.00, sla 2.00—12.00. an- 10.0038.00. rabarber 15.00 bospeen 36.00—49.00, 7.00. prei 10.00—14.00. aard- 1.36—60.00. 5LACHTVEEMARKT ALKMAAR ÏMAAR. Van Maandag ni. 4 Paarden 750900; 82 500 1275; le kwal. 2.90; overige soorten 2.60 5 nuchtere kalveren 50—85: tte schapen 100120: 232 is 1.891.91; spekvarkens 1.90; lichte varkens 1.84 :eugen 1.721.74. verloop van de handel in te koeien was, in tegenstel- ret de situatie op de vele je markten, vandaag veel Bij een ruime vraag en lagere noteringen, verliep idel namelijk vlugger, ne aanvoer van nuchtere en. Er bestond een flinke maar door de hoge prij- as er toch een stugge han- aantal aangevoerde var- s niet zo groot geweest. De 1 was stug duur te noe- waarbij de vleesvarkens en de lichte varkens tame- uurder waren dan verleden Het verhandelen van var- geschiedt hier met korting levende gewicht. ie varkensmarkt Leiden RAVENHAGE, 19 Juni. varkens aanvoer 228 stuks, ng: zware f 1.87-1.90 per vend gewicht; licht f 1.80- er kg levend gewicht; zou- 1.72-1.77 per kg levend ge- zeugen f 1.68-1.76 per kg i gewicht. del vlot. Enkele 2 ct. ho- foorts werden 2 nuchtere •en aangevoerd. icoop van een Heren- Jongeheren-costuum. act. korting RN ENKHUIZEN rd 58 Westerstraat 82 (Van onze parlementaire redacteur) Er is nu niet alleen meer onrust maar ook wrijving in de katho lieke gelederen. De polemiek tussen prof. Duynstee en de heer Andriessen in de „Maasbode" sloeg overal de onrust om het „vleugelprobleem" los, de polemiek RommeDuynstee, vanuit de burchten van „Volkskrant" en „Maasbode" gevoerd, bracht echter een openlijke scherpe tegenstelling. Prof. Romme be schuldigde zijn tegenstander van innerlijke bereidheid tot af scheiding, een beschuldiging, die prof. Duynstee op zijn beurt „verbijsterend" noemde. Ook een rede, die prof. Duynstee in Heerlen voor de St Adelberthvereniging hield, speelde in deze beschuldiging en ontkenning mee. Wie zo de balans van de afgelopen week opmaakt, moet aan een gevoel van zorg de overhand geven en dat om meer dan een reden. Wij mogen gerust aannemen, dat de partijleiding aan deze on rust en wrijving niet onberoerd voorbij is gegaan. Er zal ongetwij feld reeds in besloten kring ge sproken zijn en nog gesproken worden maar wij betreuren het, dat de partijleiding niet eerder een verklaring heeft kunnen uit geven, waauit zulks ook bleek en waarin het belang van de katho lieke eenheid nog eens als een groot goed boven de strijdende partijen werd uitgeheven. Zulks klemt temeer als men bedenkt, dat het merendeel van onze par tij uit eenvoudige mensen bestaat die niet begrijpend staren naar het harde gevecht tussen katho lieke voormannen. Meer dan organisatorisch probüeem Daarnaast blijft er de zorg om het conflict zelf. Ging het slechts om de wens, dat een bepaalde groep in de leidende organen van de partij beter vertegenwoordigd zal zijn, het probleem ware slechts van eenvoudige aard. Ogenschijn lijk is er slechts deze wens en de oplossing waarnaar de partijlei ding zoekt, zal dan ook wel aan deze wens tegemoet komën, maar ook wanneer hierover overeen stemming wordt verkregen, blijft toch de wezenlijke moeilijkheid bestaan. Het is de tijd van de eb, iedere bevolkingsgroep legt weer de nadruk op haar eigen zorgen, de verhoudingen worden koeler en strakker en het is daarom dat wij menen, dat ook een wijder openen van de partijpoorten voor de groep Duynstee er hoogstens toe kan bijdragen, dat de gescha pen moeilijkheid zich nog duide lijker aan ons zal gaan voordoen, waarmee overigens niet gezegd wil zijn, dat zulks voorkomen moet worden. Dat ware struis vogelpolitiek. Een en ander wordt nog waar schijnlijker wanneer wij ons rea liseren. dat de „linkervleugel" van de partij geenszins zo passief is als bij deze strijd schijnt te zijn. ,JWij weten ons vrij van pessimis me indien wij weloverwogen zeggen", zo betoogde de heer de Bruyn volgens de Volkskrt. op de in April gehouden verbondsver gadering van de KAB. „dat wij ernstig rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat evenals na de wereldoorlog, de reactie zich thans opnieuw zal laten gel den". En dan is voorts nog dit citaat uit dezelfde rede van be lang: „Wij willen het solidariteits beginsel practisch doch dan ook consequent toepassen. Blijkt het niet mogelijk, blijkt men de ge boden kans niet té willen grijpen, maar de „laatste genade" af te wijzen, dan zal de Ned. Kath, Ar beidersbeweging met al haar or ganen en middelen, zoyeel moge lijk in samenwerking met de an dere delen van de Nederlandse bonafide arbeiders beweging, zich daarop naar binnen en naar bui ten weer consequent en tijdig moeten instellen en zich in ver schillend omzicht weerbaar dienen te maken". Uit citaten als deze blijkt, dat er ook ter andere zijde een streven is om zich scherper op te stellen en het lijdt geen twijfel dat naar mate de groep-Duynstee zich bewqster in de partij zou willen roeren, zulks ook ter an dere zijde reacties zal moeten op roepen. Zelfbeheersing nodig Eerst wanneer men het veld zo overziet, wordt het voldoende duidelijk, dat de actie-Duynstee een probleem heeft geschapen, dat zeker niet enkel met een organi satorische maatregel kan worden opgelost. Deze zorg trilt in wijder verband ook door in een rede die aalmoezenier Roncken, de opvol ger van dr. Poels in het Limburg se, onlangs op de voorj aars cen trale raad van de Kath. Limburg se Middenstandsbond hield en waarin hij, volgens het verslag in de „Msfode" o.m- zei: „thans dreigt misschien wel het gevaar, dat men zal trachten de moeilijk heden op te lossen door de ver schillende groeperingen in de maatschappij tegen elkaar in het harnas te jagen. Daarom", aldus de hoofdaalmoezenier, „is vooral in deze tijd een grote mate van zelfbeheersing nodig en tevens samenwerking tussen alle groe pen. Tot die samenwerking zullen wellicht juist die middengroepen een belangrijke bijdrage kunnen leveren". Wij kunnep slechts hopen, dat het door prof. Duynstee opgeroe pen .probleem op deze wijze zal worden opgelost. Wij mogen ons niet ontveinzen dat zulks een uiterst moeilijke opgave zal zijn. Het gaat er niet alleen om elkaar ervan te overtuigen, dat de sociale rechtvaardigheid zich over alle groepen dient uit te strekken, elke groep zal er vooral voor die nen te waken, dat de oude Adam niet andermaal de overhand krijgt. Dit woord komt niet van ons. Wij hebben het de afgelopen week opgevangen, bij de land- bouwdebatten In de Eerste Kamer uit de mond van de liberale heer Louwes. In een prachtige rede be leed hij zijn vertrouwen in de ko mende P.B.O. zijnde de voortzet ting vqn een in vrijheid gegroeide samenwerking tussen werkgevers en werknemers in de agrarische sector. „Maar", zo riep hij de mi" nister toe „bedenk geen over gangsconstructie, die ongewild de tegenstellingen weer zou kunnen versterken, want de oude adem in ons is nog niet dood." Vooral in het laatste woord ligt het bewijs, dat wij nog met tere, maar kostbare mogelijkheden aan een gevaarlijk kruispunt staan. Deze week zullen wij hopenüjk wat meer vernemen over de or ganisatorische oplossing van het „vleugel-probleem" maar het is goed hieraan reeds bij voorbaat het woord te verbinden, dat Z.H. de Paus op de 73ste Katholieke dag persoonlijk tot de Duitse ka tholieken sprak: „Het mag niet meer gebeuren, dat de klove tus sen de verschillende standen op nieuw wordt opengereten. Blijft trachten de weg te effenen voor een nieuwe sociale orde." PARIJS Reuter-A.P.Generaal Eisenhower heeft gisteren de benoeming van de Amerikaanse admiraal Robert Carney als opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Zuid- Europa bekend gemaakt. Als voornaamste medewerkers van Carney werden een Amerikaanse atoomdeskundige en een Italiaanse generaal benoemd, die resp. de leiding van de lucht macht en van de grondstrijdkrachten in het gebied krijgen. PROBLEMEN VOORGELEGD AAN HET EPISCOPAAT De voorzitter van de rond 2000 leden tellende R.K. Werknemen- de Middenstand n het Diocees Den Bosch heeft op de jaarverga dering te Helmond verklaard dat de oprichting van de bedrijfsbon- den door de KAB „die de R.K. Werkn. Middenstand als stands- organisatie nimmer met welwil lendheid tegemoet is getreden" deze laatste in grote moeilijkhe den dreigt te brengen, evenals de door de KAB gevoerde loon- en belastingpolitiek. De tegenwer king van de KAB zou o.m. blijken uit de manier waarop de W-M. uit het Kath- Bureau voor Maat schappelijk en Cultureel overleg is geweerd, terwijl contact met de R.K. Bonden voor hoofdarbei ders vrijwel uitgesloten is. Diverse hangende problemen zijn thans ter "kennis van het Episcopaat gebracht teneinde uit de moeilijkheden te geraken. TE NAT EN TE DROOG Carney, die opperbevelhebber van de Amerikaanse marine in het Oostelijke deel van de Atlan tische Oceaan en de Middellandse Zee is, zal heden zijn commando aanvaarden. Het hoofdkwartier van het nieuwe commando zal ergens in Italië worden gevestigd. De medewerkers van Carney zijn gen.-majoor David Schaltte „van de Amerikaanse luchtmacht, die meegewerkt heeft aan de proeven met de atoomenergie en gen. Maurizio Lazzaro de Castig- lioni. De generale staf van de strijd krachten van het Atlantisch pact in Europa deelt mede dat gene raal Eisenhower vandaag een staf vergadering van alle voornaamste opperbevelhebbers en divisie bevelhebbers van het Atlantisch pact zal presideren. Dit is voor het eerst, dat een conferentie van zijn thans alle urnen van het Dam-monument te Amsterdam weer van deksels voorzien. Tot nu toe ontbraken er twee. komen medio Juli twee kinder transporten van elk 500 kinderen uit Oostenrijk naar ons land.... publiceerde de Staatscourant gis teren de loonregeling voor akker en weidebouw en veehouderij in Groningen, Friesland, de N.O.P., Noorholland en Zeeland raakten tijdens het 'afgelopen weekend bijna 200 kinderen zoek op het Scheveningse strand.... heeft een nieuw onderzoek uitge maakt, dat Naundorff (Charles Louis de Bourbon) die begraven lag te Delft niet dezelfde is als Lodewijk XVII van Frankrijk, zoals werd beweerd die omvang, waarop de voor naamste adjuncten van generaal Eisenhower tegenwoordig zijn, te Parijs wordt gehouden. Op de agenda van de vergade ring staat onder meer de studie van de verdedigingsplannen van West-Europa. AUSTRALIËRS WILLEN NEDERLANDERS 'T LIEFST Bij een Australische Gallup- pool heeft 77 pet. van de onder vraagden verklaard, dat zij Engelsen uitgezonderd het liefst Nederlandse immigranten naar Australië zien komen. Met 73 en 57 pet waren Zweden en Fransen twee en drie. 44 pet. van de ondervraagde personen vindt overigens dat het aantal immi granten te groot is; 22 pet. vindt het te klein. LIJK VERMISTE CAFÉHOUDER OPGEHAALD Uit de Schie te Delft is van ochtend het lijk opgehaald van de 26-jarige caféhouder P. L. van der Ham uit Voorschoten, die sedert vorige week Donderdag werd vermist. De Delftse politie stelt een onderzoek in. Veronder stelt wordt, dat van der Ham het slachtoffer is geworden van een ongeluk 'S-GRAVENHAGE. Ofschoon het nog te vroeg is om een defi nitief oordeel te vellen, verheelt men in kringen van land- en tuinbouw toch niet, dat de stand van het aardappelgewas niet bijs ter rooskleurig is. Dit betreft voornamelijk het vroege gewas en het pootgoed. Door ongunstige weersomstandig heden, te veel regen in het voor jaar, is de oogst van vroege aard appelen reeds enige weken ver laat. De droogte van de laatste tijd is hier de schuld van. Slechts met kunstmatige besproeiingen kan men het groeien en rijpen bespoedigen. Indien de droogte echter blijft aanhouden, wordt voor mislukking van een deel van het gewas gevreesd. Ditzelfde geldt ook voor een deel van de pootaardappelenoogst. In de veenkoloniale streek staat het gewas der fabrieksaardappe len er eveneens matig voor. Ook hier wordt de groei door droogte belemmerd. Indien de aardappeloogst zou tegenvallen, dan verwacht men overheidsmaatregelen ter be scherming van de binnenlandse menselijke consumptie, bijvoor beeld door een totale of gedeel telijke exportstop. De verhouding tussen Nationale Reserve en Steun Wettig Gezag is dezer dagen tweemaal onder werp van discussie geweest. Te Hengelo bevestigde de nieu we Staatssecretaris van Oorlog, mr. Kranenburg de mening van het hoofdbestuur van de Algem. Ver. van Reserve-officieren, dat het Engelse Home Guard-principe aanbeveling verdient en dat de Nationale Reserve een regionale en plaatselijke taak moet worden toevertrouwd. Hij zei dat er in terdepartementale besprekingen worden gevoerd. Op Bouvigne bij Breda werd door het Provin ciaal comité S.W.G. ernstig ge protesteerd tegen de „afbraakpo- litiek" der regering en een nauw keurige omschrijving van het in stituut der Nationale Reserve ge- eist. Het wordt steeds moeilijker de vrijwilligers enthousiast te houden; het duurt soms 4 tot 5 maanden eer zij voor de keuring worden opgeroepen. „Men kan zich met reden de vraag stellen of de regering wel volledig ach ter de mensen van S.W.G. staat", aldus de provinciaal voorzitter. Er werd een protest-telegram verzonden. Zondag was het D-dag voor de Bond Zonder Naam. Uit alle delen des lands trokken promotoren en promotrices naar Den Bosch. De foto toont een Friese groep, in nationaal costuum, gereed voor vertrek vanaf de St. Bonifatiuskerk te Leeuwarden. Tijdens het bezoek dat de Zweedse koning bracht aan het in de haven van Stockholm liggende vliegkampschip „Indomi table" van de Britse „Home Fleet" werd voor de hoge gast een realistische brandblusdemonstratie gegeven. Een oude „Spitfire" werd in brand gestoken en de koning werd getoond hoe de brandweerbrigade van de oorlogsbodem op doeltref fende wijze het vuur bestreed en in korte tijd bedwong. 's-GRAVENHAGE. Het da geljjks bestuur en daarna het partijbestuur der K.V.P. hebben uitvoerig van gedachten gewisseld over het vraagstuk, dat in het bijzonder door de discussie Duyn- stee-Andriessen in de algemene belangstelling is geraakt. Beide besturen staan unaniem op het standpunt, dat de K.V.P. een zo breed mogelijke samenstelling behoeft en dat deze samenstelling in haar organen en eventueel te vormen nieuwe organen tot uit drukking dient te komen. Het heeft naar hun mening zin om zich daarvan thans nadruk kelijk te overtuigen en te bevor deren, dat aan deze behoefte wordt voldaan. Van K.V.P.-zijde voegt men hier nog het volgende aan toe: In dit verband is het gewenst te wijzen op de met succes be kroonde pogingen in het afgelo pen jaar door het bestuur der partij ondernomen om te komen tot het instellen van vaste advies commissies uit' verschillende groe peringen van het katholieke volksdeel, waaraan behoefte bleek te bestaan. Een vaste midden standscommissie, bestaande uit een aantal 'representatieve figu- 12 dividend bij Philips EINDHOVEN. Commissaris sen van de N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken zullen aan de algemene jaarvergadering van aandeelhouders op 3 Juli voor stellen over het boekjaar 1950 uit te keren een dividend van 12 pet. op de gewone aandelen en een dividend van 7,2 pet. op de prefe rente aandelen. ren van de middenstand, enkele personen uit de katholieke Twee de-Kamerfractie en uit het be stuur der partij is reeds enige maanden werkzaam. Een op soortgelijke wijze samengestelde commissie „middengroepen" heeft haar werkzaamheden aangevan gen, terwijl een commissie, waar in figuren uit de kringen der werkgevers zullen zitting nemen, spoedig zal worden geïnstalleerd. Als gevolg van de besprekingen in het partijbestuur over het bo vengenoemde vraagstuk, is thans een begin gemaakt met een over leg in beperkte kring. Dit overleg zal, naar gehoopt mag worden, door nadere besprekingen worden gevolgd. Van de totale Nederlandse ex port ter waarde van f 5.288.000.000 ging in 1950 f 105.000.000 (21 pet.) naar West-Duitsland. Van de to tale import ten bedrage van f 7.752.999.000 kwam 12 pet. of f 934.000.000 uit West-Duitsland. Op zijn beurt ging 14 pet. van de Duitse export naar en kwam een gelijk percentage van de im port uit ons land. Onze agrarische export, inclusief producten der voedings- en genotmiddelenindus trie, plantaardige vezels, tropi sche landbouwproducten, vetten en oliën bedroeg 69,5 pet. van dit totaal. Daarnaast ging o.m. voor 114.6 millioen aan stoffen, weef sels en kleding naar onze Ooster buren. De Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland die deze cijfers bekend maakte, dringt aan op het spoedig beëin digen van de staat van oorlog mét en afschaffing van de visa voor reizen naar en van Duitsland. (Van onze correspondent) Duizenden naamlozen, d.w.z. onbekenden van de Bond zonder Naam uit alle provincies van Nederland zijn weer eens bijeen geweest. De bond zonder Naam bracht hen uit alle windstreken en hoeken van het land in een groot broeder- en zusterieest byeen voor het houden van de jaarlijkse D-dag. Het schijnt een vaste traditie te worden deze grote dag in Brabants hoofd stad te houden, want dat geschiedde Zondag voor de vierde maal in successie. Deze dag, deze durfdag, deze doedag heeft dan voor de vijfde maal in totaal honderden en hon derden promotrices en promoto ren tot elkander gebracht en heeft nieuwe contacten gelegd. In een der immense hallen van de veemarkt, getooid met vlag gen, werd, zoals wij gisteren al schreven, op een verhoog de plechtige Hoogmis opgedragen door Pater W. Loop SMM. Er volgde een feestelijke mid dag, welke deze Dfdag tot een wel zeer geslaagde heeft ge maakt. Het Orkest Zonder Naam met o.a. Ger de Roos, heeft een serie nummers ten beste gegeven welke ovaties ontketenden. Maar ook de zangers uit Leeuwarden en de volksdansers uit Maastricht oogstten een geweldig applaus. Ook de Jeugdbond Zonder Naam (in twee jaren reeds 85000 leden) kwam een duit in het zakje doen. Frater Bellarminus was er in geslaagd 7000 kinderen aan te bieden van de laatste tijd. RESHEVSKY EERSTE, EUWE TWEEDE IN NEW YORK Het internationaal sehaaktour- nooi te New York is gewonnen door de Amerikaan Samuel Res- hevsky. Hij speelde in de laatste ronde remise tegen Najdorf. Eeuwe versloeg Shainswit in 70 zetten en eindigde met 7% winstpunten en 3% verliespunten samen met Najdorf op de tweede plaats. Fine werd vierde met 7 tegen 4: EVans vijfde met 6% te gen 4%. Bovendien werd na afloop van het tournooi bekendgemaakt, dat Reshevsky en Najdorf in Buenos Aires 10 partijen zullen spelen en in New York eveneens 10 par tijen. VOORBEREIDING (Van onze correspondent) Er wordt naar gestreefd te ko men tot een gemeenschappelijk douane-onderzoek langs de gehele NederlandsBelgische grens, zo vernemen wij. De plannen daartoe zijn even wel nog niet gereed. Met name staat nog niet vast of te Wern- hout, Nispen, Putte en bij andere grensovergangen in Brabant, Zee land en Limburg de gemeenschap pelijke controle aan de Belgische dan wel aan de Nederlandse zijde van de grens zal plaats vinden. De nieuwe leden werden symbo lisch aangeboden in een groot pak enveloppen. Een andere frater deelde mede, dat de Jeugdbond op Aruba 4000 leden telt en wek te op de actie voor de jeugdbond krachtig voort te zetten. Namens de vertegenwoordigen de groep uit België voerde het woord Pater v. Lent, aalmoeze nier van de Arbeid te Antwerpen. Enkele malen heeft Pater Loop tijdens de middag met grote geestdrift een toespraak gehou den. Hij gewaagde o.a. van grote moeilijkheden en successen. De Bond is talrijker dan ooit tevoren en een dergelijke D-dag als Zon dag hebben wij nog niet gehad. Er was een desillusie en dat was het ontbreken van Pater De Greeve. Fel kantte hii zich tegen alle kletsoraaties en hii betooede dat het er slechts on aankomt een laneer uithoudingsvermogen te hebben dan alles wat tegen ons is. Hii moet alleen de uitdrukke lijke wil van Pater de Greeve uitvoeren, nl. zwiigen en in het BEKEND DANTE-KENNER NIJMEGEN. Op 74-jarige leeftijd is te Nijmegen in het Bonaventura-studiehuis der pa ters Franciscanen overleden Chr. Kops O.F.M., oud-leraar aan de middelbare Franciscaanse colle ges te Megen en Venray. Als let terkundige behoorde hij tot de tachtigers. Hij was bekend als Dante-kenner en vertaalde Dan te's Goddelijke Somedie. De be grafenis is Woensdag a.s. te Me gen. De overleden werd op zijn gouden priesterfeest ridder in de orde van Oranje Nassau. GEEN VISUM NODIG VOOR OOSTENRIJK DEN HAAG Met ingang van 1 Juli a.s. kunnen Nederlanders, die in het bezit ziin van een gel dig Nederlands paspoort, zondèr Oostenrijks visum in Oostenrijk worden toegelaten voor een ver blijf aldaar tot een tijdsduur van niet langer dan drie maanden, dan wel via Oostenrijk doorrei zen naar 'n ander land (transit). Nederlanders die voornemens zijn zich naar Oostenrijk te bege ven teneinde daar een beroep of ambacht uit te oefenen of werk zaamheden te verrichten moeten zich vooraf voorzien van een vi sum voor binnenkomst in Oos tenrijk, dat kosteloos verkrijg baar is. oubliek niet twisten over ziin nersoon. Ik vraag u hetzelfde te doen. aldus snr. Op de vraag of zijn gehoor in de Bond zulk een belangrijke on derneming zag dat ondanks alles, met of zonder Pater de Greeve het werk moest worden voortge zet, ontstond een roepkoor en 'n frenetiek applaus, hetgeen een positief antwoord was. Pater Loop heeft voorts diverse acties voor de bloei van de Bond nader onder de loupe genomen en zijn ver trouwen in de toekomst uitge sproken. TWINTIGDUIZEND FLESJES LIMONADE PER UUR BUNNIK. 20.000 flesjes limo nade per uur is de capaciteit van de nieuwe Vrumona-fabriek die hier Donderdagmiddag door mi nister Albregts wordt geopend. De fabriek is het resultaat van de coöperatieve samenwerking tussen industriële en handeldrij vende middenstanders die hier een hypermodern gecentraliseerd bedrijfsapparaat bouwden voor rond 200 aangesloten limonade- bedrij ven-aandeelhouders. Ze de den dat in samenwerking met Amerikaanse ..Pepsi-Cola "-des kundigen. NEDERLANDSE FILM BEKROOND BERLIJN (A.P.). Op het Filmfestival te Berlijn is een prijs toegekend aan de Nederlandse documentare film „Het Galacon cert". 125 PCT. VOOR 1951 De rijkscommissie van advies voor de gemeentefinanciën heeft in December 1950 voorgesteld het percentage van de algemene en de bijzondere uitkering uit het gemeentefonds voor 1951 te stel- 1 enop 130. Hierbij heeft zij echter geen rekening kunnen houden met de omstandigheid, dat de voorgenomen algemene herzie ning van de uitkeringen wegens ondernemingsbelasting over 1950 ten gevolge zou hebben, dat voor dat jaar nog een bedrag van rond 34 millioen aan deg emeenten zou worden uitgekeerd. Aangezien de gemeenten over 1951 een zelfde uitkering uit hoofde van de on dernemingsbelasting zullen ont vangen als over 1950, moesten ook de uitkeuringen over 1951 in totaal met 34 millioen worden verhoogd. Met het oog op deze verhoogde uitkeringen werd het percentage der algemene en bij zondere uitkering uit het gemeen tefonds, in afwijking van het ad vies der commissie, voor 1951 door de ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken voor lopig gehandhaafd op 125, der halve gelijk aan dat voor 1950. In verband met de inmiddels opgetreden stijging van het loon- en prijspeil is, naar de mening van de ministers een uitkerings- precentage van 125 voor 1951 niet meer voldoende te achten. Nopens de mate waarin het uitkerings percentage zal moeten worden verhoogd, wordt thans nog over leg gepleegd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3