Kevelaer in het oorlogsgeweld door Maria beschermd Koninklijk bezoek vestigt weer de aandacht op Luxemburg 9.D.D. Vlucht in de nacht" Het volk en zijn Bisschop RADIO 'egojd-gele VIRGINIA shag! Volk dot met vele banden aan ons land is verbonden BII EXAMENS BEURSOVERZICHT Op een kruispunt van machten door E. J. Rath PAGINA 4 DINSDAG 19 jUNI 1951 De basiliek van Kevelaer. II. Het volk en zijn Bisschop. Zondag 12 Sept. 1943 was on getwijfeld voor Kevelaer een van z'n schoonste dagen. Voor de feestdag van Maria's Naam kwam de Bisschop van Munster mgr. Clemens August von Galen weer naar het heiligdom. Zaterdagmid dag arriveerde hij en des avonds bad hij met de pelgrims luide het rozenhoedje bij de genadekapel. Van alle kanten stroomden pel grims toe, velen moesten de nacht in de open lucht doorbrengen. Ook de jeugd was in groten ge tale aanwezig om haar bisschop te begroeten. De biechtkapel was tot berstens toe vol. Van 's morgens 6 uur tot 10 uur werd onophoudelijk biecht- Advertentie) spelen zenuwen een grote rol Een rustig examen doet U met Mijnhardt Zenuwtabletten PROGRAMMA WOENSDAG 20 JUNI 1951 HILVERSUM 1, 402 m. 7.00—21.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.18 Gewijde mu ziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gramofoonmuziek: 9.00 Voor de zieken; 9.30 Waterstan den; 9.35 Gramofoonmuz.; 10.14 Idem; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.15 „De Delftse wonderdokter", hoorspel; 12.00 Sopraan en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Lichte muz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Militaire reportage of gra mofoonmuziek; 13.20 Slavisch programma; 13.50 Gramofoonmu ziek; 14.00 Metropole-orkest en solist; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Cello en piano; 15.35 Ka merorkest; 16.15 Voor de jeugd; 17.30 Mozartvleugel en viool; 17.45 Regeringsuitzending: R. D. Simons: ..Sranang Tongo"; 18.00 Gemengd koor; 18.30 RVU: Dr. A. Saalborn: „De dichter als waar de meter van zijn tijd: Van kris tal tot cellulose: Van 1920 tot heden"; 19.00 Nieuws en weerbe richten; 19.15 „Beroepskeuze", causerie; 19.30 Gramofoonmuz.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Haarlemse orkestvereniging koor en solisten; 21.00 „Met smal deel V op een oefenreis in Scan dinavische wateren", causerie: 21.20 Gramofoonmuziek; 21.50 „Zwerftocht door Korea" causerie 22.00 Instrumentaal ensemble; 22.30 Reportage: 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Cello en orgel; 23.3024.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM 2. 298 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.0 ONieuws: 7.15 Och- tengymnastiek; 7.33 Gramofoon- 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Orgelspel; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek: VPRO: 10.00 Schoolradio: VARA: 10.20 Gramofoonmuz.; 10.35 Voor de vrouw: 11.00 Gramofoonmu ziek: 12.00 Accordeonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen: 12.33 Voor het platte land; 12.38 Pianoduo; 12:50 Re portage; 13.00 Nieuws; 13.15 Dansmuziek: 13.45 Gramofoon muziek; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Omroepprkest; 15.00 Kin derkoor: 15.20 „Levende Bezems" hoorspel voor de jeugd; 15.50 Pianorecital: 16.00 Voor de jeugd; 16.30 Voor de zieken: 17.05 Voor de jeugd; 17.30 Gramofoonmuz.; 18.00 Nieuws; 18.15 Vara-varia; 18.20 Militaire reportage: 18.30 Instument. kwartet: 18.50 Rem- scheider Kantorei; 19.00 „De be- invloeding van de mens", cau serie: 19.15 Liechte muziek: VP RO: 19.30 Voor de jeugd: VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek com mentaar; 20.15 Promenade-orkest 20.45 „De weg naar Dover", hoor spel: 22.15 Haarlemse orkestver eniging, koor en solisten: 22.353 „Lichaam en gezondheid", cau- seerie; 22.50 Sport; 23.00 Nieuws; 23.15 Orgelspel; 23.40—24.00 Gra mofoonmuziek. gehoord door de 12 priesters. Toen de Bisschop, die in de tuin van het priesterhuis zijn brevier bad, om half 9 de drukte bemerkte, ging hij ook in de biechtstoel en hoorde biecht tot kwart voor tien. Om 10 uur begon de pontificale Hoogmis in de stampvolle basi liek. Duizenden kwamen niet ver der dan de Kapellenplatz. Het zangkoor, verzwakt doordat vele zangers militair waren, bestond uit jongedames en jongemannen en orkest. Het was een pompeuze maar plechtige en diep ontroeren de Dienst en omdat er in de com pacte massa geen beweging moge lijk was, werd de H. Communie uitgereikt in de Biechtkapel. Na de Hoogmis schreed de Bisschop uit de basiliek door een haag van pelgrims over de Kapellenplatz. Toen Mgr. het Priesterhuis was binnengegaan, begon het volk te roepen: „Wir wollen unsren Bis- schof sehn!" Onophoudelijk, tot dat de Bisschop met mijter en staf voor een opengeslagen venster verscheen. In een korte toespraak begroette hij de menigte, die met hem op Maria's Naamdag naar Kevelaer was gekomen en gaf de zegen. Dan zong de menigte: „On wrikbaar staat mijn doopver— bond". De Leeuw van Munster. Maar de spanning bleef groot, want des middags om drie uur zou de Bisschop preken en allen brandden van nieuwsgierigheid, wat of hij zou zeggen. Na een korte inleiding over de Paus gaf de Bisschop in zijn preek, welke drie kwartier duurde, een beant woording op de vraag: „Waarom dat lijden?" Na het verband tus sen zonde en dood te hebben uit gelegd, voerde hij de Pelgrims naar Maria, de Onbevlekte, die niet vroeg naar het waarom toen ze haar lijdensweg moest gaan. Na het Lof verscheen de Bis schop weer voor het venster van het Priesterhuis en feliciteerde hij allen, die de naam Maria droe gen. Hij verzocht deze de hand op te steken. Honderden armen gin gen omhoog en toen deed Mgr. een ontroerend beroep op de jeugd om het H. Geloof toch trouw te bewaren. „Kunnen wij er op vertrouwen, riep hij luid, dat gii. als wij er niet meer zijn, het H. Geloof ongerept zult bewaren?" En als uit een mond klonk het antwoord, schallend over de Kapellenplatz: „JA". Met de zegen werd dit heerlijk moment besloten en nadat de Bisschop zich verwijderd had, be- J gon het volk spontaan te zingen, j Dan worden de vingers van de rechterhand door allen geheven: „Christus mein König, Dir allein 1 schwör'ich die Liebe Lilienrein, bis in den Tot die Treue". Zondag 12 September 1943 was een indrukwekkende onvergete lijke dag in Kevelaer. Een groot apostel had het volk bemoedigd, een lieve Moeder het getroost. In Kevelaer is het veiliger Weer een jaar later: 1944. Einde Aprii ontving ik een brief uit Kevelaejr. „Alles is nog zoals ik het U vorig jaar geschetst heb. Er is niets bijzonders gebeurd en Maria heeft haar genadeoord bijzonder beschermd. Óveral in de omtrek heeft men gevolgen van afge schoten vliegtuigen of gevallen bommen te bereuren, in Kevelaer echter niets van dat alles." Het gevolg hiervan was, dat men zijn heil in Kevelaer zocht en er geen mens meer bij kon. Het hart van Duitsland werd in die tijd duchtig gebombardeerd. De daarheen gevluchte mensen moesten opnieuw worden geëva cueerd en ook Kevelaer kreeg hiervan zijn deel. Als dat zo door zou gaan, zou den de Kevelaerders zich spoedig als vreemdenin eigen plaats en huis gaan voelen. Toch bleven de afzonderlijke pelgrims dagelijks komen. Nu er sinds een jaar reeds geen kaar sen te krijgen zijn, slepen de men sen bloemen naar de kapel en voortdurend staan de altaartreden stampvol met de mooiste bloemen. Nuchter komen de mensen van overal, zodat dikwijls om elf uur de H. Communie moet worden uitgereikt. Dat het volk uitgeput raakt, blijkt uit het feit, dat ve len voor de kapel of in de Kerk in onmacht vallen. Soldaten en officieren zag men dagelijks de kapel binnengaan om voor hun vertrek naar het Oostfront van Maria afscheid te nemen. In April 1944 waren er ongeveer 200 Ke- velaerder (jonge) mannen ge sneuveld, bovendien nog zeer ve len vermist. In dat voorjaar wa ren er vier hospitalen gevestigd n.l. in het Priesterhuis, „Drei Königen", König von Spanien" en „Zum goldenen Apfel". Ook verschillende priesters van Keve laer waren onder de wapenen geroepen, zodat in 1944 er slechts vier over waren, voor het werk in de parochie (9000 comrrt.) en het plegrimsoord. Het godsdienst onderricht werd dan ook na de schooluren geheel door de Zus ters verzorgd. Op de eerste Mei begon des avonds om 8 uur de gebruikelijke avondrozenkrans weer voor de Genadekapel. Het front nadert. 6 Juni 1944 werd door de in vasie de Atlantic-wal doorbroken en sindsdien stroomden de gealli eerde legers onweerstaanbaar naar Duitsland. Toen ze in begin van September tot Arnhem waren doorgestoten hoopte Kevelaer vu rig dat de oorlog vlug ten einde zou zijn en dat de geallieerde ac tie zich rechtstreeks van Nijme gen uit in de richting Hannover -Berlijn zou bewegen en het ge bied van de Nederrijn daardoor zou sparen. Het liep echter ge heel anders, zodat Kevelaer nog moeilijke maanden zou doorma ken, vooral toen het front vanuit het Westen en later ook vanuit het Noorden steeds dichter bij kwam. Kevelaer kreeg veel te lijden onder de beschieting van af de linker Maasoever; o.a. wer den verschillende kruiswegkaoel- letjes ernstig beschadigd. Veel erger waren de verwoestingen die door bommenwerpers en jagers werden aangericht. Klooster en Kerk van de Clarissen gingen verloren, twee zusters werden ge dood en verscheidene gewond, de overigen werden door de Deken in het Piesterhuis ondergebracht. Gestapo terreur. De omstandigheden werden nog veel moeilijker toen de Gestapo, die meer te vertellen, had dan de militaire overheid, Kevelaer tot evacuatie wilde dwingen. Wie tot de Nazi-kliek behoorde berustte daarin. De soldaten die van het front kwamen hadden maar één devies: „Blijf!" De goede pa rochianen werden radeloos en ieder vroeg, wat of de Deken zou doen. Deze verklaarde toen open lijk op de preekstoel dat hij bleef zoals zjjn plicht het ook vereis te. Ook op straat zweeg hij niet, maar protesteerde scherp tegen degenen, die de evacuatiemaat regelen der Gestapo uitvoerden, wel werd hij daarvoor enige ma len bij de Gestapo ontboden, maar kwam Goddank telkens met een berisping vrij. 's Avonds bij Moeder. Vanaf Allerheiligen kwamen de Kevelaerders iedere avond om 10 uur bij de Genadekapel tezamen: eerstenige tientallen vrouwen, weldra honderden, later een paar duizend vrouwen en mannen, w.o. vele frontsoldaten. Luide bad men de Rozenkrans en andere gebe den. Geen regen, koude, sneeuw of luchtaanval kon deze mensen van deze devotie afhouden. On dertussen trachtte de Gestapo de evacuatie te volvoeren. Op be paalde data stonden transport- colonne's klaar ,maar geen belof ten en geen bedreigingen hielpen. De mensen sloten en barricadeer den hun huizen en verstopten vrouwen en kinderen om aldus aan de dwang der Gestapo te ontkomen Verschillende keren werd de Deken bij de Nationaal- Socialistische partij-instanties, in Kevelaer, interieur van de kerk. wier handen de verdediging van de Nederrijn toendertijd uitslui tend lag, ontboden. Ze wilden hem aan de kop van een evacu atietransport plaatsen, want openlijk verkondigden ze; „Als we eerst de zwarte bons er maar uit hebben, dan volgt de rest van zelf". Men vraagt zich af waar voor de evacuatie diende. Ner gens anders voor, dan om Keve laer zijn heiligdommen te kun nen plunderen en vernietigen. 1945 had zijn intrede gedaan en nog steeds was Kevelaer oewoond. Zelfs de evacuatiepogingen van een nieuwe SS-formatie, die een formele opdracht had vrouwen en kinderen gevangen te nemen, mislukten. Diezelfde avond nog 2 Jan. kwam de Gaustableiter Fischer met groot escorte naar het Pries terhuis en eiste van de Deken, dat hij al zijn invloed zou aanwen den voor de evacuatie van Keve laer. De Deken weigerde kor daat en onvoorwaardelijk. Het gevolg was, dat hij een uur la ter op bevel van de „Obersten des Wstwallunternehmens" gevangen werd genomen. De Deken had er reeds rekening mede gehouden, dat hij terstond doodgeschoten kon worden: zoals overal hingen ook in Kevelaer de beruchte biljet ten, die bij tegenstand de execu tie aankondigden. Twee uren werd er over het geval van de Deken gedebatteerd en het slot was, dat hij naar de Gestapo van Düsseldorf, die wegens de bom bardementen in Ratingen resi deerde, op transport werd gesteld. Tot 12 Februari bleef de Deken daar in arrest. Op die dag kwam hij vrij met het verbod om naar de linker Rijnoever (dus naar Kevelaer) terug te gaan. Hij ging dan naar Haldern bij Rees, met het vaste plan zo spoedig moge lijk naar Kevelaer terug te keren. Maar de oorlogshandelin gen waren weldra zo bevig in de omgeving van Rees en Wesel, dat er geen schijn van kans was om over de Rijn te komen. Eerst op 26 April, dat is een maand na de frontverschuiving, kreeg de Deken de gelegenheid. De Engelsen zelf hebben hem toen naar Kevelaer teruggebracht. J. TH. M. KRAAKMAN, pr. (Wordt vervolgd). Lichtschip Texel Het lichtschip -Texel heeft een andere ligplaats gekregen tenge volge van het verbreden van de geveegde scheepvaartroute langs de Waddeneilanden. Het schip ligt thans op 53.6.48 Noorderbreedte en 42.29.50 Oos terlengte. Stemming blijft lusteloos Philips flauw AMSTERDAM 18-6 De beurs zette de nieuwe week nagenoeg onveranderd in, ten opzichte van de vorige week, dus lusteloos en met minimale affaire. Noch de vestiging van een suikerfabriek in Ethiopië door de KVA, noch een dividenddeclaratie van 9 pet in contanten der Amsterdam rubber vormden een stimulans. Van bui tenlands aanbod in Kon. Olie is de laatste tijd geen sprake. De binnenlandse kopers tonen zich enigszins terughoudend, zodat de koers slechts amper fluctueerde, nl. van 300 tot 301 1/4, slot 300% (onv.). In Philips viel er vrij veel aanbod te verwerken, waardoor de koers met 5 punten daalde tot 237. Unilevers waren eerder wat luier en ook de incourante indus- triemarkt hield zich nauwelijks prijshoudend. AKU onderbrak de constante daling van vorige week en sloot ruim een punt hoger op 174%. Op de scheepvaartafdeling waren vandaag kleine verliezen veruit in de meerderheid. Ook de cultuurmarkt toonde een lustelo ze aanblik. Tabaksaandelen waren vopr vrijwel alle soorten een klei nigheid lager, de dividenddeclara tie van de Amsterdam rubber, die niet geheel onverwacht kwam, scheen vorige week reeds geheel verwerkt te zijn. want vandaag werd dit fonds op 118 vernomen (119 1/4), alleen aandelen HVA waren op 126 prijshoudend. De bele^gingsmarkt .was uiterst stil en gaf hier en daar fractionele verbeteringen te zien. Amerika nen trokken aanvankelijk enige belangstelling doch tegen slot werd op vrijwel onveranderde Prijzen gehandeld en bleef het Agio 11 procent (11 1/4 pet.) Pro longatie 3 1/4 pet-) GRAANBEURS ROTTERDAM Binnenlandse granen (officieuze noteringen per. 100 kg franco Rot terdam), behalve tarwe flauwe stemming. Tarwe naar kwaliteit 3435, haver 3234, rogge 33 34-50. Peulvruchten kalm. Groene erwten 3542, schokkers 4053, bruine bonen 3042. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Klei 35 mm opwaarts, Alpha's 12.5013.50, Redstar 20, Bevelan ders 18. Maas klei: Voran 10, In dustrie 11, voeraardappelen 56, ales p. 100 kg; prijzen berekend op de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van con- sumtieaardappelen op wagon, schip of auto. Advertentie C1» Vandaag, Dinsdag 19 Juni, zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard een officieel bezoek van drie dagen brengen aan het Groothertogdom Luxemburg, waar groothertogin Charlotte hen als gastvrouwe ontvangen zal. Het oog van elke Nederlander zal dan gericht zijn op deze „derde man" in het driemanschap, dat Nederland en België in alle ernst trachten te vormen met het bijna vergeten Luxemburg. Bijna vergeten, want wie heeft er over die „lux" van de Benelux eigenlijk hier in Nederland concrete en juiste inzichten? Men is al te licht geneigd dit fraaiste deel van de kunstige benaming der toekomstige economische unie der lage landen letterlijk te nemen, als een veilig hoekje, waar men mooie dalen en bergen, schilderachtige beekjes en goede hotels pleegt te vinden..» Het is inderdaad een touristen- land bij uitstek, dat kleine Lu xemburg, met zijn 300.000 inwo ners en zijn hoofdstad ter grootte van een provincieplaats. Ogen schijnlijk politiek wat boven zijn stand, maar het heeft veel grotere betekenis. Industrieel is het be halve in ijzer- en staalindustrie amper ontsloten, agrarisch is het een wijnbouwstreek van heel eigen „bouquet" en betekenis, cultureel echter is het een veste op het kruispunt van culturen en machten, die met alle invloeden van buiten een eigen cultuur en eigen tijd heeft weten te bouwen en te handhaven door de eeuwen heen. De geschiedenis van Luxem burg is altijd een veelbewogene geweest. De stad was van ouds her een sterke vesting en heeft, gelegen in een hoek van histori sche machtsverschuivingen vele malen beleg en verwoesting mee gemaakt. Historisch ook is zij van ouds nauw verbonden met Ne derland, veel nauwer feitelijk dan België, dat reeds een volle dige economische unie met haar vormt. Vanuit de tijd der Romei nen stamt de betekenis van stad en land Luxemburg. Daar kwa men Caesar's heirwegen bijeen, die Galliërs, Germanen en Bata ven met elkaar verbonden. De le gendarische Siegfried geldt als stichter van de stad, boven de Alzette-vallei troont nog de Bock- rots, in oude tijden den goden gewijd en volgens de legende be waakt door de nimf Melusine, die in de donkere bossen van het dal rondwaart en de beschermster zou zijn geweest van graaf .Siegfried en zijn middeleeuws kasteel. Eeuwenlang was het een van Europa's onneembare vestingen, tot Philips de Goede zijn Bour gondische rijk in de vijftiende eeuw grondvestte en er Luxem burg aan toevoegde 'evenals Vlaanderen en de Lage Landen. Van die tijd dateert de verbinte nis tussen de Nederlanden en het Groothertogdom Familiebanden. Napoleon de Veroveraar was verrukt over de stad, en liet het hoofdplein zijn naam geven: thans is dat de Place Guillaume waar het standbeeld van de Nederland se Oranjekoning Willem Ko ningin Juliana's overgrootvader, eenzaam staat als een blijven de herinnering aan de tijd toen onze koningen er als Groot-Her tog er de scepter zwaaiden- Het congres van Weenen schonk het Hertogdom namelijk aan Wil lem 1 als vergoeding voor zijn Duitse bezittingen. Zijn zoon en kleinzoon regeerden er met de sier en waardigheid der Oranje- Nassaus. In 1890 werd dat de an dere tak der Nassau's omdat het Nederlande Koningshuis in man nelijke lijn was uitgestorven en de grondwet van het Groothertog dom geen vrouw op de zetel er kende. Adolf van Nassau en zijn zoon Willem Alexander regeerden er tot- 1912: een wijziging in de grondwet maakte net mogelijk dat Groothertogin Maria Adelheid het bestuur voerde en zij gaf dit in 1919 over aan haar zuster Char lotte, die sindsdien met bekwaam heid, een waardig vorstin, haar omsloten land bestuurd heeft. Maria Adelheid stierf in 1924 in geur van heiligheid. Een land, dat voorbestemd moest zijn ten offer te vallen aan alle internationale spanningen van het onrustige West Europa. Men had als eerste artikel van de Luxemburgse grondwet, de Brit ten wilden dat zo, een „eeuwige neutraliteit" bepaald. Dat betekende in feite een mi litaire „ontbloting" van dit stoot- blok tussen Duitsland en Frank rijk. Driemaal is Luxemburg daarvan het slachtoffer geworden; de eerste maal alleen diploma tiek, toen Bismarck en Napoleon III, erover in conflict geraakten in de jaren voor de zeventiger oorlog de tweede maal toen de Duitsers het kleine touristenland- je onder de voet liepen in hun stormloop naar de Marneslag en Verdun in 1914. De derde maal eveneens, toen de Duitse inval van '40 en de terugslag van '45 het land zwaar troffen, vooral in zijn industrie. In belang herrezen. Het .is niet alleen als Benelux- partner dat sedertdien het kleine Luxemburg in belang herrezen en gestegen is. Dit land van 300.000 „gelukkige mensen" kent slechts zeer gedeeltelijk industrie am per 12 pet. van de bevolking is industrie-arbeider maar deze industrie is hoogst belangrijk. IJzer- en staalleverancier van de grootte van de achtste op de wereldlijst, met een jaarproductie van vier millioen ton ertsen; een groeiende wijnproductie, minder bekend maar niet minder verfijnd dan de Franse en Duitse wijnen: een niet onbelangrijke leerpro- ductie bij Wiltz, voorts biec sui ker en steensoorten op de export- lijst maken Luxemburg tot een belangrijke handelspartner, al is het in zijn grondstoffen-aanvoer, vooral kolen, afhankelijk van het buitenland. Zulk een door ster kere machten omsloten land moet wel een der beste ijveraars zijn voor de internationale gedachten. Minister Bech, reeds 29 jaar lang „minister van buitenlandse rei zen" van het Groothertogdom is een internationaal gewaardeerd staatsman. De toevloed van tou- risten, de drietaligheid, Frans als officiële taal, Duits als de taal waarmee ieder er terecht kan en het „Letzeburgs" als landstaal, maakt het uitermate geschikt voor het leggen en behouden van internationale contacten. Een vre- descompromis is dit Luxemburg, en als zodanig heeft het een ge heel eigen betekenis. Sinds de jongste grondwetswijziging is zelfs de „neutraliteit" omgezet in een actief partnerschap met de buurlanden. Luxemburgs kleuren zjjn het rood, wit en blauw van het rijk der Nassau's. Zijn volkslied stemt vrijwel overeen met het Wilhel mus. Zijn historie gaf het vele nauwe banden met Nederland. Het bezoek van het Nederlandse Koningspaar aan het Groothertog dom, dat „nog altijd in de familie zit" kan een uitgezochte gelegen heid zijn de volkeren van beide landen'tot beter begrip en ernsti ger kennis van elkaar te brengen. De grote geleerde en philan- troop Dr. Albert Schweitzer, die grote bekendheid heeft verworven door zijn werk in Afrika, is tevens een organist van betekenis. Hij wil echter alleen in de kerken van zijn geboorteland de Elzas spelen. De foto toont Dr. Al- bert Schweitzer aan het orgel te Gunsbach, tijdens een reis door de vallei van Munster. Advertentie Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. I ^Doet de jeuk bedaren en j doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. FEUILLETON 54. Vinton heeft al die macht over u niet inééns gekregen. Hij heeft 't trapsgewijs gedaan. Hij heeft u geleidelijk murw gemaakt, zoals de gesta dige druppel de steen uitholt. Ik weet niet, of u een steen was, maar u bent in ieder geval kalm in de drup gaan liggen!" „Ja maar," stamelde zij, „er was niemand „Er is altijd iemand: uzelf." antwoordde ik scherp. „Lieve hemel, hebt u dan geen greintje zelfvertrouwen? U had 't over trotsdeed die dan niets? Hebt u geen karakter? Hoe oud bent u?" „Drieëntwintig", antwoordde zij zachtjes. „Drieëntwintig! Een volwassen vrouw! En u hebt u gedragen als een kind. Als ik in uw plaats was, zou ik me toch heus een beetje schamen." „Ik.... ik schaam me ook." „Néém 't dan niet langer! Schud het juk af! Wees uzelf weer! Er zijn momenten, dat uw wil bovenkomt, en volgens uw gezicht hebt u wél karakter, of ik heb geen sikkepitje mensen kennis. Waarom handelt u er dan niet naar? Hoe zou uw vader 't bekijken, denkt u? Zou hij goed vinden, dat u deed zoals u doet? Ik ken hem niet, maar ik geloof 't nooit. Wat drommel" ik kon mijn verontwaardiging niet in houden „zoiets kan toch maar niet kalm doorgaan! U kunt toch zo'n bandiet geen koning laten kraaien, en u zelf te gronde richten, 't Is een schandaal!" Zij begon te snikken. Ik ben niet veel meer waard, als een vrouw huilt. Ik had zin om weg te lopen. „Uu geeft me maar stand jes," zei ze. diep ongelukkig. „En ik dacht juist, dat u...." „Toe nu maar! Ik bedoel 't zo kwaad niet" viel ik haar op vriendelijker toon in de rede. ,,'t Was mijn bedoeling niet, u een standje te geven. Ik pro beerde alleen maar u tot 't besef te brengen, dat u nog steeds eer» vrij en onafhankelijk mens bent, en geen slavin van een ander." „Ik moet alles ook maar alleen uitvechten!" zei ze. „Als ik maar iemand had, die me...." „U hébt iemand", verzekerde ik haar. Ze keek naar mij op, door haar tranen heen. „Ik ben er toch?" ging ik voort. De ogen. waarmee ze me bleef aankijken, stonden twijfelachtig en ongelovig. Maar afwijzen de den ze mij niet. „Hoe zou u me kunnen hel pen?" vroeg ze verwonderd. „En waarom zou u zich i'ets van me aantrekken?" „Hoe ik u helpen kan, weet ik op het ogenblik nog niet." be kende ik. „Maar ik heb reden te over, om 't te doen. Ik ben toch geen buitenstaander? Ik ben toch zeker óók in 't geval betrokken? Denkt u alleen maar eens aan Vinton. Ik zou toch zeggen, dat ik wel iets met hem af te hande len heb. Of dacht hij, dat ik de boel stil op zijn beloop zou la ten?" Zii twijfelde nog steeds. „Ja maar.... ik heb hem ge holpentegen u". zei ze. „Dat kan ik u niet aanreke nen", zei ik luchtig. „U hebt maar een heel klein beetje ge daan, en dan nog onder dwang. En de inlichtingen, die u me ge- gever» hebt, wegen tegen dat kleine beetje ruimschoots op. Ik ben niet haatdragend of wraak zuchtig, maar ik kom er met alle plezier voor uit, dat ik dien meneer Vinton dolgraag een loer zou draaien. Dat zou ik met een volkomen gerust geweten kun nen doen. Maar wat ik nog vra gen wou: wat was Vinton van plan, als hij ontdekt had, waar mijn kompas was?" „Dat weet ik niet", antwoord de zij met een eerlijken blik in haar ogen. „Ik moest alleen maar te weten zien te komen, waar het was. Hij vertelde ze vertelden me nooit iets meer, dan ze op 't moment nodig von den." „Enfin, 't doet er ook niet toe. Ze zijn nog lang niet zover. Dus als ik 't goed begrijp wat me neer Vinton 't onaangenaamste zou zijn op 't ogenblik, het beste middel om hem te dwarsbomen, zou dit zijn: dat andere testa ment vinden, dat uw oom ge maakt heeft." Zij knikte. „Dan zullen we 't zien te vin den", zei ik, en ik daalde af van mijn plaats op het bureau, die ik even te voren weer had ingeno men. „Maar we hebber» al gezocht., overal", verklaarde zii opnieuw. Maar het ontging me niet dat er een uitdrukking van dankbaar heid, bijna van opluchting in haar gezicht kwam. „Dan beginnen we nog eens. Ik kijk misschien weer eens an ders. Weet u zo goed als zeker dat 't hier in de kamer moet zijn, als 't er is?" „Ja, beslist. Oom bewaarde zijn papieren nooit ergens an ders. Beneden had hij alleen boeken." „Had hij een brandkast?" Zii schudde haar hoofd. „Laten we dan beginnen met het bureau", zei ik. Samen begonnen we stelsel matig, en met de uiterste nauw gezetheid, het bureau van oom Rufus te doorzoeken. We trokken er alle laden uit, en ik knielde op de grond om in de vakken te kijken, of er geen papieren tus sen de latten bleven steken. Toen keken we de inhoud der laden zo precies mogelijk na Buiten de rekeningen en brie ven. die men in ieder bureau vindt, waren er een groot aantal geschriften in het Spaans. Al wat hij voor zichzelf aantekende, vertelde Mary me, schreef hij in die taal. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4