Vrienden van het Zuiderzeemuseum troffen elkaar in Enkhuizen Kleine Berlijnse blokkade thans opgeheven Van „Buitenlandse - tot „Militaire" zaken.... Licht en schaduw bij de Franse verkiezingen De Bato buitengaats Drie jaar eis tegen postbode IK HEB MIJN VRIEND ONTMOET.... Wat gaat er mee gebeuren? RUBBER if Weer proces tegen Hongaars bisschop Professor Keesom wordt 75 jaar Vijf ploegen gelijk in Reserve één C 25 Juni: feest van St. Adelbert Beraad na discussie over de K.V.P. Buitenlands overzicht PAGINA 5 (Speciale correspondentie) De enkele Enkhuizers, die Zaterdagmorgen loom langs de kade van het Zuiderzeemuseum wandelden, zagen, hoe een paar door de zon gebruinde schipper het Friese veerschip Bato, dat zijn ligplaats had voor het Zuiderzeemuseum, losmaakten. De Bato is een van de mooiste schepen uit de collectie van het Zuider museum, die tevreden wachten in de Oosterhaven op een bij zondere plaats in het komende museumdorp. Het werd in 1949 door mej. Knossen uit Sneek aan de vereniging geschonken en vooral op aandringen van de heer E. Crone uit Aerdenhout, die spontaan een belangrijk bedrag voor het herstel schonk, grondig gerestaureerd. „Wat gebeurde er met dit schip?" zo vroeg uw verslaggever aan een van de mannen. „Het gaat toch niet weg?" „Welnee", zo ant woordde men mij, „het hoofdbe stuur gaat vergaderen op deze schuit". En nauwelijks had hij dit gezegd, of daar kwam een prach tige groene auto van de voorzit ter aanrijden. „Dat is mijnheer Sybrandy", zo vertelde men mij, „een man, die reusachtig veel werk voor het museum heeft verzet. De Enkhuizers en ik kan wel zeggen: alle visserman nen, die het fijn vinden dat bij het verdwijnen van de Zuider zee hun oude dingen bewaard worden in het Zuiderzeemuseum, vinden het prachtig, dat de ko ningin hem laatst geridderd heeft. Ik wist er alles van; de heer P. Sybrandy had op alle gebied Enk huizen uit zijn slaap geschud voor haar rijke cultuur. De andere leden van het hoofdbestuur. Uit de auto stapten ook Mr. A. F. Kamp uit Bergen en Kap. B. Voets uit Alkmaar. ,,Die zitten er ook in," zo legde men mij uit, „Kijk daar komen de anderen", zo ging hij voort, wijzend naar het restaurant van het Zuider zeemuseum. Ja ja, u moet er niet zo min over denken: de bekende taveerne van het museum heeft in het afgelopen jaar, dank zij de voortvarendheid van het bestuur, een restaurant gekregen. Nu kunt U echte IJselmeerpaling eten! En daar kwamen ze: Dr. Wassenberg uit Leeuwarden, burgemeester W. Th. Zimmerman uit Rhenen, Burgemeester G. J. Numan uit Harderwijk en burgemeester G. Keyzer van Urk. Een Harder- wijkse politieboot, die de gehele nacht naar ongerechtigheden op zee had gespeurd het was ech ter niet zo gevaarlijk, want grote Gijs is zo kwaad nog niet! bracht het schip buitengaats. Maar er moest nog even worden gewacht want een paar voorname gasten ontbraken nog. Die ston den zeker aan de Urkerkade! Daar was die morgen nogal veel te zien. Het was de secretaris penningmeester de heer N. S. Groot en directeur Bouma met zijn staf de heren Spoelstra, Roo- ker en YbeipaJ Maar ze werden op tijd opgepikt en zo kon de tocht beginnen! Wat is het meer mooi! Daar gaat het veerschip achter de politieboot door de brug van de Oosterhaven. Op de achter plecht van het schip stonden bur gemeester Keyzer, Numan en Kap. Voets heel gemoedelijk te praten. „Daar heb je de ouwe coalitie" zo merkte een Enkhuizer kaairidder op, die altijd met de gemeentepolitiek bezig was! Flauw dat je nu altijd die poli tiek er bij moet halen. De ver eniging staat er ver boven uit en ieder tracht op zijn manier alles voor het museum te bereiken. En dit groepje heeft veel bereikt. Ik ga gedurende de hoofdbestuurs vergadering, die niet voor jour nalisten-oren geschikt is, dat eens bekijken en misschien heb ik nog wel even tijd om een gebak ken palinkje te verschalken! De vergadering besint. Maar ik was nog lang niet klaar, toen in de gezellige taveer ne de vergadering begon. Ik was zelf vriend en hoopte vele vrienden te ontmoeten. Maar dat viel me tegen! Er waren in het geheel 539 leden en beschermen de leden zo had de secretaris de heer Groot mij verteld. In het afgelopen jaar had de vereni ging 108 nieuwe leden geboekt. Maar op de vergadering waren er maar een vijf en twintig. De be langstelling van onze vrienden beantwoordde niet aan de belang rijkheid van de vergadering, want uit het jaarverslag van de Secretaris, op zijn last „BIEDT NEDERLAND NOC TOEKOMST?" Interessant weekend op Drakenburgh! De belangrijke vraag of Ne derland nog toekomst biedt, een vraag die stellig velen bezig houdt, zal op Zaterdag en Zon dag 23 en 24 Juni a.s. op de Volkshogeschool Drakenburgh be handeld worden. Daarbij komt uiteraard het probleem der industrialisatie sterk op de voorgrond. Naast het zuiver economisch aspect, zal ook de sociaal cultu rele zijde door verschillende in leiders worden belicht. Nadere inlichtingen zijn bii het Secretariaat van de Volkshoge school Drakenburgh, post Baarn, verkrijgbaar. BEPERKING NIKKELVERBRUIK 's GRAVENHAGE. Blijkens een bekendmaking der directie van het Centraal Rijksbureau is het met ingang van 14 Augustus 1951 verboden nikkelhoudend roestvrij staal en nikkellegeringen toe te passen bij het vervaardigen of af werken van een aantal niet- essentiële artikelen. vervaardigd door de administra teur de heer Spoelstra, dat ik op het bureau van onze krant mocht inkijken, bleek het welke dingen de vereniging tot stand had ge bracht. De oneninestoesnraak. Terwijl ik nog zat na te denken bracht een klop van de hamer me tot de werkelijkheid. Aan de be stuurstafel had het voltallige hoofdbestuur plaatsgenomen en ook burgemeester Admiraal van Enkhuizen, die als speciale gast werd begroet. Voorzitter Sybran dy was echt in stijl, toen hij met een kort woord de vergadering opende. Hij herinnerde er aan, dat dit de vierde keer was, dat de vereniging in een jaarvergade ring tezamen kwamen en wel voor het eerst in eigen huis. De vereniging stelt zich tot doel", aldus de voorzitter, „om waardering bij te brengen, voor datgene, wat bij de drooglegging verloren dreigt te gaan. Grote sommen werden er besteed voor de drooglegging van de Zuider zee maar de regering dacht er in de beginne niet aan om ook maar een cent uit te keren voor het bewaren van de vele cultuur goederen, die rond de Zuiderzee te vinden waren". De vereniging, die naar zijn mening het gevaar eindelijk had ingezien, deed alles voor het behoud en in samenwer king met de door het rijk aan gewezen directie, die altijd zeer prettig was, werd er veel bereikt. De voorzitter deelde mede, dat de gebouwen aan de Wierdijk, met wier restauratie men ondanks moeilijkheden van de kant van de regering in het najaar van 1950 was begonnen, in 1952 zou den worden opgesteld. „Dit mu seum is maar een begin, zij het dan een heel belangrijk begin", zo besloot de voorzitter zijn toe spraak. „Het hoofddoel is en blijft het buitenmuseum en daarvoor hebben wij de steun van vele vrienden nodig. Een terugblik on het werk Na deze toespraak kreeg de ad ministrateur gelegenheid om de notulen voor te lezen, welke met een enkele opmerking werden goedgekeurd. Uit deze notulen en ook uit het jaarverslag, dat ik ondertussen nog even doorkeek, vernam ik iets van het vele werk dat door de vereniging reeds werd verricht. Voor verschillende verrichtingen had 'de vereniging commissies ingesteld, waarvan vooral de commissie voor kleder drachten en de museumcommis sie met lof moeten worden ge noemd. Vooral het onvermoeid ijveren van het dagelijks bestuur bij de bevoegde instanties om sub sidie en begrip voor haar werk dwingt aller bewondering af. Eniee dorre ciifers. Duidelijker bleek het laatste nog uit het verslag van de pen ningmeester, wat hierna door de heer De Groot werd voorgelezen. Over 1950 had hij aan ontvang sten ingeboekt f 128.729,27 waar in als belangrijkste post vermeld stond de rijkssubsidie van f 45.000,en van de gemeente Enkhuizen, die het museum een warm hart toedraagt van f 11.582,56. In 1950 was f 112.316,34 uitge geven, waarvan het merendeel, n.l. f 91.653,07 was gebruikt voor de inrichting van de gebouwen van het binnenmuseum. De kas- commissie van de heren Berg huis en Zwaan was ongetwijfeld onder de indruk gekomen van deze lijst van cijfers en zij brach ten schriftelijk dank aan de pen ningmeester voor zijn keurig be heer. Er was heel juist met de gelden van de vereniging gehan deld en daarom kon het geen kwaad zo merkte de burge meester van Harderwijk op om dit eens naar onwillige ge meentebesturen te zenden, die subsidie weigeren met de opmer king: Je maakt onze zuurver diende belastingcenten nutteloos op! Bestuur. Na dit verslag verzocht de voorzitter aan de heer W. ter Burg en Mevr. GrootBrinkman om voor 1951 in de kascontrole- commissie zitting te nemen. Op voorstel van een van de leden werden daarna de aftredende be stuursleden de heren P. Sybran dy, Dr. A. Wassenaar en W. Zimmerman bij acclamatie her kozen. De agenda was zeer vlot afgewerkt, zodat men ruim schoots gelegenheid had om de boeiende voordracht van de heer K. Boonenburg, ambtenaar aan het ministerie van O. K. en W., over „Windmolens in het buiten land", verlucht met exclusieve lantaarnplaatjes te volgen. Na de rondvraag, die niet veel oplever de, sloot de voorzitter met een dankwoord de vergadering en sprak de wens uit, dat hij het volgend jaar bij zijn openings woord kon zeggen: Ik heb alle vrienden ontmoet, want door deze hechte vriendenband kan er veel voor het Zuiderzeemuseum worden bereikt. Maar de fluit van de Staverse boot waarschuw de mij dat mijn treintje stond te wachten en daarom nam ik haas tig afscheid van schoon Enkhui zen, waarheen ik was gekomen om een vriend te ontmoeten AMSTERDAM. „Het aantal diefstallen, gepleegd door P.T.T.- ambtenaren was in de na-oorlogse periode ontstellend opgelopen. Bij alle parketten werden speciale rijks recherche-brigades gedeta cheerd met de opdracht, te pogen aan deze diefstallen paal en perk te stellen. Het resultaat is gun stig geweest en het laatste jaar is het aantal verduisteringen in dienstbetrekking aanzienlijk te ruggelopen". Dit zei gistermorgen mr. L. H. Feitsma, Officier van Justitie bij de Amsterdamse Arrondissements rechtbank die drie jaar met aftrek van voorarrest eiste tegen de 35- jarige voormalige P.T.T. besteller die sedert begin Maart 1950 di verse postpakketten had wegge nomen o.m. met 3500 cigaretten, 30 pakjes tabak en 98 horloges, die door een 30-jarige emballeur bij de K.L.M. op Schiphol aan de man werden gebracht. De bestel ler die ter zitting geheel overstuur geraakte, zeide te zijn gekomen tot zijn daden, die hem f 800. hadden opgeleverd, als gevolg EINDHOVEN'S SPOORWEGPLAN KOST 25 MILLIOEN EINDHOVEN. Eind 1955 hoopt men hier gereed te zijn met een enorm spoorwegplan van 25 mil- lioen gulden dat door aanleg van zeven tunnels een bevredi gende oplossing zal brengen voor het beruchte probleem van de Woenselse overweg. Deze overweg naar een stadsdeel met 45000 inwoners was soms 50 minuten per uur geslotenVoor de tunnelbouw moesten eerst 120 panden worden gesloopt. Er is o.m. ook een nieuw station in aanbouw dat men in Augustus 1954 in gebruik hoopt te kunnen nemen. Secretariaat K.N.T.V. Pater dr. Jos. Smits van Waes- berghe S.J. is door de jaarverga dering van de Kon. Ned. Toon kunstenaarsvereniging te Hilver sum benoemd tot algemeen secre taris. De vergadering stelde de in schrijving in het register van Ne- derl. Toonkunstenaars verplicht voor leden der vereniging. PAARDENMARKT UTRECHT Op de Utrechtse paardenmarkt werden aangevoerd 401 paarden. De prijzen varieerden voor luxe paarden van 900 tot 1250, werk paarden van 700 tot 1050, oude paarden van 550 tot 850, paarden boven drie jaar van 700 tot 900, paarden beneden drie jaar van 600 tot .850, veulens van 180 tot 320, hitten van 450 tot 750 gulden. De handel was redelijk. van de financiële nood waarin hij met zijn gezin man, vrouw en kind bij een weekloon van f 38.92 was komen te verkeren. Tegen de emballeur die met een gebroken knieschijf volgens hem opgelopen bij het beoefenen van sport in het Huis van Bewa ring de rechtszaal werd bin nengedragen, werd anderhalf jaar geëist. Met het s.s. Amstellandvan de Koninklijke Hollandse Lloyd zijn twee paarden van Z.K.H. Prins Bernhard uit Buenos Aires in de hoojdstad aangekomen. Deze paarden zijn een geschenk van President Peron van Argentinië aan Z.K.H. Prins Bernhard, naar aanleiding van het bezoek, dat de Prins aan Argentinië bracht. Gedurende de reis stonden de paarden, Yudo en Catriel genaamd, onder de hoede van een speciale oppasser. „Yudo" wordt aan land gebracht. BERLIJN (Ass. Press) Tus sen de Russen en de Westeliike Geallieerden is overeenstemmine bereikt over de doorvoervereun- nineen. De exuort van West-Ber- liin zal weer normaal dooreane vinden. De Oostduitse en Westduitse autoriteiten zijn overeengekomen om de besprekingen over een handelsovereenkomst tussen de twee gebieden van Duitsland te hervatten. Westelijke officiële personen hebben gezegd, dat besloten is dat handelsvergunningen voor de West-Berlijnse uitvoer uitgegeven zullen worden onder de oude be paling, die bleek goed gewerkt te hebben. Dit betekent dat de Russen een recente bepaling, waarbij de WILLEKES EN SUYKERBUYK WEIGERDEN TE STARTEN Voor de start van de tweede etappe in een driedaagse weg wedstrijd in Noorwegen vond een incident plaats toen de Neder landse amateurs Willekes en Suy- kerbuyk weigerden te vertrekken. Als reden gaven beiden op dat zij de rit te lang en te moeilijk achtten voor amateurs en zij zeiden te betwijfelen of de UCl de wedstrijd wel had goedge keurd. Van de zijde van de wedstrijd leiding werd Willekes en Suyker- buyk medegedeeld, dat de kwes tie zal worden gerapporteerd aan de UCI. HOGERE EXPORTHEFFING OP EIEREN NAAR DUITSLAND 's-GRAVENHAGE. Met in gang van 25 Juni zal de heffing per ei bij export naar Duitsland van 1 op 2 cent worden verhoogd. Deze extra-heffing, die waar schijnlijk van tijdelijke aard zal zijn, is bedoeld om het thans nog door de overheid op pluimveevoe der gegeven subsidie te verreke nen. De export naar Duitsland is uitgezocht, omdat daar een be trekkelijk vaste markt is. Het Be drijfschap en de Stichting voor de Landbouw stellen pogingen in het werk de verhoging uitgesteld te krijgen. (Advertentie) LAARZEN 8. HAKKEN LINNEN SCHOENEN .- De Minister van Buitenlandse Zaken heeft de Eerste Kamer geantwoord op haar opmerkingen ten aanzien van de begroting van zijn Departement. Dat hierbij veelal zaken van nationale en internationale defensie en collec tieve veiligheid ter sprake zijn gekomen, mocht onder de gege ven internationale omstandighe den verwacht worden. De Minister zegt ten aanzien van de taakverdeling in de westelijke verdediging, dat slechts de territoriale veiligheid en de kustverdediging onder de lands verdediging vallen en tot de ver. antwoordelijkheid van de natio nale autoriteiten behoort. Alle andere taken behoren tot de competentie van generaal Eisen hower en diens staf, waarin ook Nederlandse vertegenwoordigers zitting hebben. Niet alleen Nederland draagt zijn lasten in de collectieve verdediging niet alléén, zo merkt de Minister met nadruk op. De Amerikaanse steunverlening geeft de waar borg, dat een redelijk sociaal en economisch welvaartspeil kan worden behouden. Voorts heeft de organisatie voor Europese Economische Samenwerking be wezen, dat zij in staat is, moei lijkheden, voorkomende in de betalingsbalans, door overleg op te lossen. De Nederlandse regering be treurt, dat Engeland niet bereid is, aan bepaalde vormen van Europese samenwerking deel te nemen. Nederland zal in de af zijdigheid van Engeland echter geen aanleiding vinden zich op bepaalde punten eveneens afzij dig te hóuden. OPVOLGER VAN KARDINAAL MINDSZENTY BOEDAPEST. Naar Reuter meldt zal de Aartsbisschop van Kalocsa, mgr. Jozef Grosz, die sedert de gevangenneming van kardinaal Mindszenty de Kerk in Hongarijë leidde, binnenkort te zamen met acht anderen terecht moeten staan, beschuldigd van „staatsvijandige acties, spionnage, het voorbereiden van een revo lutie tegen de „volksdemocrati- sche orde", het vormen van ge wapende benden terroristen enz." Hij was in April door de Hon gaarse arbeiderspartij reeds ge brandmerkt als vijand van de vrede, samen met de bisschoppen van Csanad en Vac. 238.000 fon pootaardappelen geëxporteerd 's-GRAVENHAGE. Blijkens een voorlopig verslag van het pootgoed-egalisatiefonds (P.E.F.) is de export van goedgekeurde pootaardappelen oogst 1950 vlot gelopen. In totaal is 238.000 ton pootaardappelen geëxporteerd. Gezien de gunstige uitkomsten over 1950 zal het P.E.F. aan het einde van dit jaar ruim 9 mil- lioen gulden bevatten. West-Berlijnse verzenders ver plicht waren papieren te over leggen aangaande de herkomst van grondstoffen om een door- voerbewijs te verkrijgen, ge schrapt hebben. De bekende Katholieke natuur kundige Prof. Dr. W. H. Keesom. voorzitter van de Vereniging tot het bevorderen der wetense^an onder de Katholieken in Neder land. wordt on 21 Juni a.s. 75 iaar. Een van de voornaamste verdiensten van Professor Kee som is. dat hii in 1926 het gas Helium in vaste toestand h--ft gebracht .waarmee hii het door slaggevend hewiis leverde, dat alle stoffen in vaste toestand ge bracht kunnen worden. Prof. Keesom werd op 21 Juni 1876 op het eiland Texel gebo ren. Hij studeerde van 1894 tot 1900 aan de Universiteit te Am sterdam. kreeg de gouden me daille voor een prijsvraag van de Leidse Universiteit en promo veerde in 1904 te Amsterdam op een proefschrift over de isother men van mengsels van zuurstof en koolzuur. Van 1900 tot 1917 werkte hij als assistent en con servator samen met de wereld beroemde Professor Kamerlingh Onnes in Leiden. Van 1918 tot 1923 was hij professor aan de veeartsenijkundige hogeschool te Utrecht, waarna hii tot professor en directeur van de afdeling I van het Kamerlingh Onnes-labo- ratorium te Leiden werd be noemd. Prof. Keesom heeft reeds vel buitenlandse onderscheidin gen ontvangen: o.a. is hij doctor honoris causa van van de Uni versiteiten te Leuven en War schau en lid van de Pauselijke Academie. Bovendien is Prof. Keesom voorzitter van de we tenschappelijke afdeling van het Instituut International du Froid. Daar Helder 3 Zondag zijn laatste wedstrijd tegern Succes 2 wist te winnen, is hier in deze afdeling een klein verlengstukje bijgekomen, daar thans vijf clubs met 20 punten eindigen. Door deze laatste wedstrijd ziet de eindstand er als volgt uit: Forward 2 20 12 4 4 28 H.R.C. 4 20 9 5 6 23 R.K. A.F.C. 2 20 8 5 7 21 Grasshoppers 2 20 7 7 6 21 BK.C. 2 20 9 3 8 21 Helder 3 20 6 8 6 20 Schagen 2 20 8 4 8 20 Succes 2 20 7 6 6 20 Watervogels 2 20 6 8 6 20 West Frisia 4 20 8 4 8 20 Berdos 2 20 2 2 16 6 De beslissing is dus nog niet gevallen, wie Berdos 2 zou ver gezellen. Voor Succes 2 mag deze laatste wedstrijd wel eeni teleur stelling zijn daar deze club op 3 Juni tegen Forward 2 de strijd aanbond om de bovenste plaats. Zondag werd de laatste wed strijd gespeeld, maar nu om de onderste plaats en Succes ver loor weer. Dat de strijd hier zwaar is geweest, bewijst de stand overduidelijk. INTERNATIONALE LUCHTMACHT BEDEVAART NAAR LOURDES LEEUWARDEN Op initia tief en met medewerking van de Franse Luchtmacht zal er van 20 tot 27 Juni een internationale luchtmacht bedevaart naar Onze Lieve Vrouw te Lourdes worden gehouden. Verschillende landen m eri buiten Europa nemen aan deze bedevaart deel en ook de Luchtmacht Nederland neemt met ongeveer 180 militairen er aan deel. Het vliegveld Leeu warden is in deze bedevaart ver tegenwoordigd met ongeveer tien militairen, die met de aal moezenier vandaag zijn vertrok ken. Vanuit Frankrijk zal de aalmoezenier een kleine reis beschrijving voor ons blad ver zorgen. Rode Kruis-medaille voor „Gijsje door de lucht" 's GRAVENHAGE. De zilveren medaille van verdienste van het Nederlandse Rode Kruis is uit gereikt aan zuster B. Berkouwer uit Schoonhoven, bijgenaamd „Gijsje door de lucht", als blijk van waardering voor haar voor treffelijke arbeid ten bate van het ziekenvervoer door de lucht van Indonesië naar Nederland, verricht bij de Medische vlieg- dienst. STRENGERE MAATREGELEN IN VERBAND MET PSEUDO-VOCELPEST OOSTZAAN. Door de vee- artsenijkundige dienst zijn, in ver band met het veelvuldig voorko men van pseudo-vogelpest onder het pluimvee, maatregelen geno men. Er is in Oostzaan een drie tal controleurs van deze dienst gestationneerd om bij poeliers en pluimveehouders een strengere controle uit te oefenen. Ook de afgifte van vervoerbewijzen voor pluimvee en verpakkingsmateri aal is in handen gesteld van een ambtenaar, die iedere dag zitting ten gemeentehuize houdt. Ieder jaar op 25 Juni is er een eenvoudig, maar zinvol feest te Esmond. In 195.0 werd de priory van dat oude dorp verheven tot Abdy; de Prior werd op 24 Juni te Haarlem in de Kathedraal tot Abt gewijd, en de volgende dag pontificeerde hij voor h£t eerst op de Sint-Adel- bertus-Akker. Want daar ligt de oorsprong van de Abdy, die dui zend jaar geleden gesticht werd. Graaf Dirk gaf aan hef nieuwe klooster de relieken van St. Adel bert. Apostel van Kennemerland, binnen een houten kerk in de dui nen begraven. Toen het lichaam werd opge graven, ontsprong er een bron, de Adelbertusput, die nog aanwezig is. De oude legende werd als waarheid bewezen door de opgra vingen van Dr. Holwerda. Met de Alkmaarse Gerrit van den Bosch, boterfabrikant, ijverden de ban kier Nieuwenhuils en de edelman Ruijs de Beerenbrouck voor het herstel van Akker en Abdy. De Abdy staat er weer. De Akker is weer in ere. Daar wordt op 25 Juni om 10 uur een plechtige Hoogmis opge dragen, om de nagedachtenis te eren van de Apostel van Kenne merland, wiens werk door de Abdv in de eeuwen werd voort gezet. Daar wordt dank gebracht aan God voor de kerstening van Nederland, en daar wordt door de voorspraak van St. Adelbert Gods zegen gevraagd over 't werk van de Hereniging in Nederland en in de wereld. Wie mee wil doen met dit vro me werk vindt op 25 Juni te 9.34 aan het station Heiloo een bug, die a.ansluit op de trein. Het Dagelijks Bestuur en daarna het Partijbestuur der K.V.P. heeft uitvoerig van ge dachten gewisseld over 't vraag stuk, dat in het bijzonder door de discussie Duynstee-Andriessen in de algemene belangstelling is geraakt. Beide besturen staan unaniem op het standpunt, dat de K.V.P. een zo breed mogelijke samen stelling behoeft en dat deze sa menstelling in haar organen en eventueel te vormen nieuwe or ganen tot uitdrukking dient te komen. Het heeft naar hun me ning zin om zich daarvan thans nadrukkelijk te overtuigen en te bevorderen, dat aan deze be hoefte wordt voldaan. In dit verband is het gewenst te wijzen op de met succes be kroonde pogingen, in het afge lopen jaar door het Bestuur der Partij ondernomen, om te komen tot het instellen van vaste advies commissies uit verschillende groeperingen van het katholieke volksdeel, waaraan behoefte bleek te bestaan. Een vaste midden stands-commissie, bestaande uit een aantal representatieve figu ren van de Middenstand, enkele personen uit de Katholieke Twee de Kamerfractie en uit het Be stuur der Partij is reeds enige maanden werkzaam. Een op soortgelijke wijze samengestelde commissie-„middengroepen" heeft haar werkzaamheden aangevan gen, terwijl een commissie, waar in figuren uit de kringen der werkgevers zullen zitting nemen, spoedig zal worden geïnstalleerd. Als gevolg van de besprekin gen in het Partijbestuur over het bovengenoemde vraagstuk, is thans een begin gemaakt met een overleg in beperkte kring. Dit overleg zal, naar gehoopt mag worden, door nadere besprekin gen worden gevolgd. Toen gisteravond 577 zetels van de 627 zetels in de Franse volks vertegenwoordiging waren be kend, kon een enigszins juist beeld worden gevormd van het resultaat van de met zoveel span ning tegemoet geziene Franse verkiezingen, en dan mag aller eerst vastgesteld worden, dat het van de Franse democratische par tijen juist gezien was, het kies stelsel zodanig te wijzigen, dat meer gezocht werd naar een sterke regeringsmeerderheid op democratische grondslag, dan naar een zuivere evenredige vertegen woordiging. Het laatste moge misschien, zuiver theoretisch gesteld, demo cratischer zijn dan het eerste, zeker is het, dat de democratie meer gediend is met een stabiele democratische meerderheid in de practjjk, dan met een labiel par lement in theorie, dat aan de hoogste democratische beginselen voldoet. Want in dit opzicht kan er niet de minste twijfel bestaan wan neer j.l. Zondag, evenals in 1946, was gestemd volgens het zuivere beginsel van de evenredige ver tegenwoordiging, Frankrijk, nu zat met een parlement, waarbij de linkervleugel van de commu nisten met de rechtervleugel van de autoritaire groep De Gaulle verreweg de meerderheid hadden. En waar deze beide groepen wa ter en vuur zijn en elke samen werking volkomen uitgesloten is, zouden we dus een Frans parle ment gehad hebben, dat op geen enkele wijze tot regeren in staat was. Dit zou niet alleen voor Frankrijk, maar voor heek West- Europa weinig minder dan een ramp zijn geweest. Ook nu zal het overigens nog niet gemakkelijk zijn een regeer- krachtige meerderheid te vor men. Gisteravond, toen er nog 60 zetels toegewezen moesten worden, ontbraken er aan de meerderheid van de drie demo cratische partijen nog 47 zetels. En waar het niet zeer waarschijn lijk is, dat de nog te bezetten60 zetels allen door een van de drie centrumpartijen zullen worden ingenomen, zal de democratische meerderheid in elk geval zo klein zijn, dat alleen daarop moeilijk een kabinet kan worden gevormd. Ook de z.g. groep van de gema tigde partijen, nl, die van de on afhankelijke republikeinen en boeren, die tezamen ook ruim 100 zetels tellen, zullen als hulptroe pen moeten fungeren om een werkelijke „working majority" tot stand te brengen. Dat zal intussen niet alleen voor de samenstelling van de re gering, maar ook voor de vast stelling van een program nog wel eens moeilijkheden geven. Want het verschil van politiek inzicht tussen de socialisten en onafhankelijke republikeinen en boeren is niet gering, al voelen deze beide groepen zich volledig democraat. Wat de andere partijen betreft blijkt, dat de communisten wat hun percentage betreft, het sterkst uit de strijd zijn gekomen, maar dat wat het aantal zetels betreft, dit voor de Gaullisten geldt. Deze groep komt nu minstens met 112 man in de Kamer. Terwijl de communisten niet verder komen dan 105 man. Voor hen is het verlies het grootst, doordat zij in de huidige Kamer 183 zetels be zetten. Dit verlies is intussen veel groter dan hun teruggang in stemmen. Van 28.2 pet. in 1946 daalden zij nu tot 25.76 pet., wat niet zoveel is. Ook omdat nu veel drukker gestemd is dan in 1946. In elk geval is wel gebleken, dat het communisme ook in Frankrijk nog een zeer opgewekte aanhang heeft.. Dat de Gaulle met een sterke groep in de Kamer .zou komen was te voorzien. Maar vergele ken bij de gemeenteraadsverkie zingen in 1948 is deze groep sterk teruggelopen. Toen kreeg zij 33% van de stemmen nu maar 20.28%. Haar aantal kamerleden blijft dan ook verre beneden het cijfer dat de Gaullisten zelf hadden verwacht. Zondag is dan ook wel heel duidelijk gebleken, dat de De Gaulle bevlieging van 1948 aanmerkelijk is bekoeld. De so cialisten hebben ook winst ge boekt, zowel procentueel als in zetels. In 1946 kregen zij met 15.86% 94 zetels, nu met 17.9% 105 zetels. Een groep communis ten is dan ook weer naar het so cialisme teruggekeerd. Ook de radicalen hebben aan de meer gematigden en Gaullis ten zetels verloren en vallen te rug van 86 op 64. De zwaarste verliezers zijn echter de katholieken en zoals ook wel te verwachten was, hebben zij zetels aan De Gaulle moeten afstaan. Hun percentage daalde van 26.1% in 1946 tot 12.9% en hun zetelaantal van 164 op 76. De sterke positie welke de kath. groepen na de oorlog in de Kamer innam is daarmee helaas weer verdwenen. De rechtse on tevredenen, die naar De Gaulle overliepen, omdat Bidault en Schuman volgens hen te rood waren, hebben aan de kath. in vloed in Frankrijk, welke na de oorlog op zo menig gebied ze genrijk heeft gewerkt een einde gemaakt. Gelukkig nog wel niet in die mate als sommigen ge vreesd hadden, en het'waarschu wend woord uit Rome en van de Franse bisschoppen heeft velen nog wel tot een beter inzicht ge bracht, maar de klap aan de kath. staatkunde nu toegebracht, is zo ook al ernstig genoeg. Deze verzwakking van dé kath. groep in de regering zal zich straks vooral wreken, wan neer verder gewerkt wordt aan de vrijheid van het kath. onder wijs. Als de sterkste groep in de regeringscoalitie was de taak van de katholieken hier het laat ste jaar al zeer moeilijk, nu zij de zwakste groep is geworden in het regeerkasteel, zal die taak nog veel hopelozer worden. Was de M.R.P. gelijk gebleven, dan zou men nu zonder de katholie ken in Frankrijk niet hebben kunnen regeren. En dat zou de invloed van de katholieken zeer ten goede zijn gekomen. Wanneer men nu straks de ge matigde groepen als de 4e bond genoot moet aanvaarden, heeft men de kath. bijna niet meer nodig. Daarnaast zal De Gaulle, die een groot deel van de con servatieve kath, stemmen kreeg dan aan de rechtervleugel in een vrij machteloze positie zitten. Voor het na de oorlog zo ver jongde katholicisme was het Zondag dan ook een zwarte dag. Misschien nog niet eens zo zeer door het verlies van die kleine honderd zetels, dan wel door de demonstratie van het feit, dat bijna een millioen katholieken hun eigen bezit-belang stelden boven de toepassing van de so ciale rechtvaardigheid. Op de actie van de kath. jongeren, die in de industrie centra overal zulke prachtige kernen vormden en de arbeiders ontrukten aan het communisme en terugbrach ten naar de kerk, zal dit slechte voorbeeld van de bezittende ka tholieken een zware handicap in hun apostolaatswerk worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5