VAN HOUTEN Factotum" gaat mijnen vegen voor de Nederlandse kust Zomerzitting Provinciale Staten van Noordholland Noordzeekanaal bestaat op 1 November 75 jaar Drie jaar geëist tegen handlangers van ManusOly Ons onderwijs mist aanpassingsvermogen Unilever-millioenen-cijfers RADIO Het was meer roven dan stelen Nederland raakt achterop Vijftig bodems nemen aan de oefening deel Jac. Groen buitengewoon gedeputeerde Bedrijfsbonden ook in CHr. vakbeweging een probleem Duitse vraag hield asperges duur Prof. Dr. Jos. Gielen: Omzet 10,5 milliard Marktberichten WOENSDAG 20 j UN I 1951 PAGINA 5 IPS f; het wederom in kingen, welke de •t vliegveld van le Amerikaanse nen deze toestel- keld. Technisch i de „vliegende iet Joumalisten- i oofdaalmoezenier zijn visie op de 1 van het vacan- uoor jonge arbei- iat in samenwer- de werkgevers n. Hierbij rijst de leverre de jonge diend is met het ian zulk een pro- rbij massificatie dient te worden, in de bedoeling i enkele plaatsen ieproefkamp te te onderzoeken, le toekomst moet laan, gezien de omstandigheden, agstuk laten de saties zich echter de volgende pun- itiebesteding van n bedrijven werk- llereerst de ouders iigen zelf aan. i instanties mogen jkheden openen, zelf het initiatief -.antiekampen mo- een onderdeel e totale activiteit, op gericht is tot cantiebesteding te m zal niet te veel eoefend worden, i de jeugdigen zelf moeten doen. aatselijke instan- n de situatie dik- beste beoordelen, oerkgevers wordt e kwestie niet te e bezien. it doen van de goede gemerkt de naasten- bevorderen; de ro- het bereiken van met eenvoudige mid- weg te vinden in 'n het voorspellen van het maken van een et nat hout. Over de- jrd gesproken en ge- 1 het knappend hout- beoefenden de jour- /erkcnnersspelen, zo- van exploraties en 't n het kimspel. En lichaam om een bed gde de hoofdredac- ider voor een „dave- Hij en zijn frivole ïagdcn echter niet in ok niet nadat de pa- Linie" werd uitgele den verslaggever van int". Want nog geen later waren alle boe- :erd en vond het ce- van de kennismaking eetzaal van het bui- .Gilwell St. Walrick". toneel gestorven De Italiaanse zan- Mero is Maandag het toneel gestorven hoofdrol in Puccini's ame Butterfly" zong kortgeleden een tour- tid-Amerika. «IAAR DUITSLAND ENTEN EN FRUIT 31RT De invoer- ran de Westduitse re kte Dinsdag bekend, invoer toestaat van r waarde van 1 milli- en vers fruit ter waar- 000 dollars uit Neder- kleden op, haalde in .lies om en beklopte alles zonder suc- ;maal knielde Mary niet best voor haar e avondjapon! dacht n een hoekje te glu- n een papier verstopt ild kon ziin: dan had ofd dicht bii het mijne n voelde ik licht haar -te krullen langs mijn ten: of haar handen mijne, als wii uithoe- ichten, waarin het oog oordringen. wel of we niet kon den. We rommelden en paar kinderen, die 1 uithalen. Vooral ïzat het werk een eige- lekoring. die het uit- ïtleende aan het bii- iary Donaldson. Ik be telf er dikwijls op. dat niet naar een testa- maar in haar richting ivaald. Nu was zii ge- :lf, haar eigen meeste- was zij meer dan be- c had toen de woorden jn geest, maar ik voel- i: zii was aanlokkelijk, ik, onweerstaanbaar. (Wordt vervolgd.) In de gisteren gehouden vergadering van. Provinciale Staten was 'n tiental leden niet aanwezig. Met 50 van de 62 uitge brachte stemmen werd de heer Jac. Groen benoemd tot buiten gewoon lid van Ged. Staten; hij zal in de vergadering van Ged. Staten geroepen worden, wanneer aldaar de stemmen zouden staken in gevallen, waarin een beslissing volstrekt wordt ge vorderd. De 10 aanwezige communisten hadden op hun fractiegenoot Harmsen, oud-lid van Ged. Sta ten gestemd, terwijl 2 stemmen van onwaarde waren. De provinciale begroting over 1951 was bij Kon. Besluit goed gekeurd evenals de besluiten tot wijziging van de bijzondere re glementen van de Eendracht- polder en Overdie en Achtermeer te Alkmaar en de Prins Hendrik polder te Texel. Medegedeeld werd, dat Ged. Staten, na deze aangelegenheid met vertegenwoordigers van de regelingscommissie voor de Vak school voor Zuivelbereiders te Hoorn te hebben besproken, deze commissie bereid gevonden heb ben één van de hoofdbestuursle den der werknemersorganisaties, die op het terrein van de zuivel deskundig is, in de commissie op te nemen. Een adres van de gemeenteraad van Obdam, met het verzoek om subsidie in de kosten van stich ting van een nieuw gebouw voor de R.K. lagere tuinbouwschool aldaar, werd in handen van Ged. Staten gesteld om prae-advies; hetzelfde geschiedde met een adres van het bestuur der Ver eniging tot bevordering van het Landbouwonderwijs voor Hoorn en omstreken, houdende verzoek om subsidie in de kosten van stichting van een nieuw gebouw voor de lagere landbouwschool aldaar. De communisten zagen bij de behandeling der ingekomen stuk ken kans enkele van hun trou we stokpaardjes te gaan berij den. Zij kwamen met twee mo ties, beogende het vrouwelijk personeel der provincie een toe lage te geven en voorts de ma ximale vacantietoeslag van f 57.50 te verlenen aan het gehele per soneel. Van de zijde van Ged. Staten werd door de heer Bouwman (K.V.P.), die de belangen van het gemeentepersoneel behar tigt, betoogd, dat beide kwesties voortdurend het onderwerp zijn van onderhandelingen tussen de bona fide vakbonden enerzijds en de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg ander zijds. Aanneming van de voor gestelde moties zou slechts ver wachtingen wekken, die wellicht niet gerealiseerd zouden worden; vandaar, dat de moties werden ontraden. Namens de K.V.P. kwam de heer Vulik dit stand punt onderschrijven en namens PROGRAMMA DONDERDAG 21 JUNI HILVERSUM I 402 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV KRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Gramo- foonmuziek, 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gramofoonmuziek, 9.00 Voor de huisvrouw, 9.30 Waterstanden, 9.35 Gramofoonmuziek, 9.40 Schoolradio; NCRV: 10.00 Gra mofoonmuziek; 10.15 Morgen dienst; 10.45 Gramofoonmuziek; KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek; (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen) 12.50 Reportage; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Gramo foonmuziek; 13.45 Pianorecital; NCRV: 14.00 Bas, bariton en piano; 14.30 Gramofoonmuziek; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gra mofoonmuziek; 15.30 Kamermuz.; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Vocaal ensemble; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Brabants programma; 17.50 Regeringsuitz., jeugduitz., K. H. Smit: „Wat wil je weten?"; 18.00 Verzoekprogramma; 18.30 „Ne derland economisch in de bran ding", causerie; 18.45 Leger des Heilsmuziek; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.15 Levensvra gen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.30 „In dienst van het vaderland" cau serie; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gramofoonmuziek; 20.45 100-jarig bestaan van de Stichting „Nederlands Mettray"; 21.00 Marinierskapel; 21.45 Vier handig pianospel; 22.15 Buiten lands overzicht; 22.35 Gramof.- muziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO; 8.00—24.00 AVRO. AVRO 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuz.; VPRO 7.50 Dagopening; AVRO 8.00 Nieuws, 8.15 Gramofoonm.; 9.00 Morgenwijding, 9.15 Gramo foonmuz.; 9.30 Idem; 10.30 De Antwoordman; 10.45 Gramofoon muziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.45 „Van de hak op de tak, in en om de tuin", causerie; 12.00 Me- tropole-orkest; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Gramofoon muziek; 13.00 Nieuws, 13.15 Me dedelingen of gramofoonmuziek; 13.20 Vraaggesprek over het Irenefonds; 13.25 Dansmuziek, 13.55 „U kunt het geloven of niet", 14.00 Voor de vrouw, 14.30 Spaanse volksliederen, 15.00 Voor de zieken; 16.00 „Van vier tot vijf'; 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Musette orkest en solist; 18.00 Nieuws, 18.15 Practische wenken vor ahtleten; 18.20 Sportproble- men, 18.30 Strijkorkest; 19.00 Re portage; 19.10 Theaterorkest; 19.40 Studievoorlichting voor a.s. studenten, 20.00 Nieuws, 20.05 Actualiteiten; 20.15 Radio Phil- harmonisch orkest, koren en so liste, 21.45 „Rechter van Lier vertelt", hoorspel, 22.15 Gramo foonmuziek, Intermezzi: Gespro ken brief uit Londen en vacantie- tips, 23.00 Nieuws, 23.15 Sport- actualiteiten, 23.3024.00 Gramo foonmuziek. de P.v.d.A. deed de heer Visser hetzelfde, waarna de moties werden verworpen met alleen de communisten voor. De Staten groepeerden zich vervolgens in diverse commissievergaderingen, ter voorbereiding van de overige agendapunten, die 10 Juli aan de orde komen. ENGELSE MIJNENVEGERS NAAR VLISSINGEN DEN HELDER. Zaterdag en Zondag a.s. zullen vier Engelse mijnenvegers van het type MMS een bezoek aan Vlisingen bren gen. De bemanningen van deze schepen, in totaal ongeveer 100 man zullen door de Marine in Vlissingen worden ontvangen. EERSTE AARDBEI EN VEI LING IN BEVERWIJK BEVERWIJK. Gistermiddag is in Beverwijk de eerste speciale aardbeienveiling van dit jaar ge houden, waar een grote hoeveel heid aardbeien van de koude grond door de Kennemer tuin ders werd aangevoerd. De eerste sloffen brachten f 2.40 per slof op met de garantie dat ze 2% kilo per mand bevatten. Voor de min dere kwaliteiten zakte de prijs tot f 1.80. Hiermede is het aard beienseizoen op de geestgronden op gang gekomen en de tuinders verwachten een buitengewoon goede oogst als er althans een beetje regen komt. De vooruit zichten voor de export worden als niet ongunstig beschouwd. De binnenlandse markt is gretig en de belangstelling van de jam- en conservenfabrieken voor aard beien zonder dop blijkt groot te zjjn. Er is weer een opvangrege- ling in werking gesteld, die een minimum prijs in de markt legt van 45 cent en de normaal ver kochte aardbeien krijgen een hef fing per verkochte slof, waaruit later de schade geleden op de doorgedraaide vruchten wordt gedekt. Deze doorgedraaide aard beien zullen hun weg vinden naar de pulperijen of naar de sapfabrieken. Marktbericht TEXEL Aangevoerd werden 1500 lammeren f5070; 4 koeien f650800; 7 pinken f350—450: 44 biggen f3050 en 13 nuchtere kalveren f4065. AMSTERDAM Te IJmuiden, de voordeur van de hoofdstad en als zodanig zijn ontstaan en bestaan dankend aan het Noord zeekanaal, is opgericht het „Comité viering 75-jarig bestaan Noordzeekanaal en IJmuiden". De eigenlijke herdenkingsdag van de openstelling van dit ka- kaal is 1 Nov. a.s. Op die dag is de ingebruikneming van de ra darinstallatie vastgesteld, die ten behoeve van het scheepvaartver keer aan de haveningang van IJmuiden wordt geplaatst. Met het oog op het waar schijnlijk dan nog te verwachten betere weer daarvoor, heeft het comité de feestelijkheden vroeger bepaald, en wel de eerste acht dagen van September. In het vertrouwen daarvoor de nodige gelden beschikbaar te zullen krijgen, bereidt het comi té voor: kinderfeesten, muziek- en zanguitvoeringen, een winkel week met etalagewedstrijd, sport wedstrijden en -ontmoetingen van velerlei aard gedacht wordt aan een match tussen een verte genwoordigend Amsterdams en een IJmuidens voetbalelftal, volksfeesten, een openluchtrevue, een roeiwedstrijd op het Kanaal, illuminaties, fakkeloptocht en tot (Advertentie) Het Nederlandse merk met Wereldreputatie PUDDINGPOEDER KOFFIE ALKMAAR. Twee handlan gers van de beruchte Manus Oly verschenen Dinsdagmorgen voor de Meervoudige Kamer te Alk maar om verantwoording af te leggen voor hun misdrijven, die zij onder leiding van Manus in deze omgeving hebben gepleegd en die zij ruiterlijk bekenden. Het was niet mis, wat hun door de Officier van Justitie, Mr. A. W. Holsteijn ten laste werd ge legd, zodat Mr. Krabbe, President van de rechtbank, liever zou spre ken van „roof" in plaats van „diefstal". Beide mannen, jongens eigen lijk nog maar, waren afkomstig uit Amsterdam, waar ze Manus Oly getroffen hadden. De eerste, die terecht stond, Hendricus J. te P. had tezamen met Manus Oly in de nacht van 25 op 26 Januari j.l. een personenwagen, merk Pontiac en een dames- en herenrijwiel gestolen in de Beem- ster en in Oosthuizen niet min der dan 55 kazen bij de kaashan del Kosters. Hij was vroeger al eens met de Kinderrechter in aan raking geweest en had drie jaar in het opvoedingsgesticht Valker- heide gezeten. Tevens had hij nog een veroordeling tot twee maan den gevangenisstraf wegens ver duistering op zijn naam staan. Volgens een rapport, dat over hem was opgemaakt, was hij met diefachtige neigingen behept; hij was een man van het ogenblik, met een zeer oppervlakkig karak ter. Volgens zijn zeggen, was hij door Manus Oly overgehaald: al leen zou hij er nooit toe gekomen zijn. De Officier van Justitie be toogde, dat verd. voor geen klein tje vervaard is. Hij heeft zijn kansen en het voordeel, dat Ma nus' voorstel hem scheen te bie den, goed afgewogen. Hij is er de man niet naar zich zomaar te laten vangen, maar heeft het oog merk gehad zichzelf te verrijken en daartoe de gelegenheid zelf gezocht. Hij eiste drie jaar met aftrek. Mr. Dr. C. Berkhouwer betoogde, dat verdachte's ontspo ringen eigenlijk zijn veroorzaakt door zijn ongelukkige jeugd. Hoe wel het de laatste jaren goed ging is de klap op de vuurpeil in zijn criminele carrière geleverd door Manus, wiens ondergeschikte satelliet hij was en door wie hij zelfs, vóór de diefstal van de ka zen, bedreigd is met een loden pijp omdat hij voor Manus niet zo heel bruikbaar was als deze wel had gewild. De Officier schil- A. Schweitzer speelde ook orgel in Grote Kerk van Alkmaar ALKMAAR In onze editie van gisteren werd een photo ge plaatst van de bekende Dr. Al- bert Schweitzer. Zoals in het onderschrift werd vermeld, was hij een organist van betekenis, doch hij zou alleen willen spelen op de orgels in de kerken van zijn geboorteland, de Elzas. De Secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, Alk maar, de heer N. Scheffel, maak te ons erop attent, dat dit niet juist is. Ongeveer vijftien jaar geleden heeft Albert Schweitzer Alkmaar bezocht en bij die ge legenheid heeft hij het orgel be speeld in de Grote Kerk van Alkmaar dat hij rekende tot een van de beste orgels van het Europese vasteland. Zo staat het te lezen in het boek, waarin de bezoekers van de Grote Kerk hun handtekeningen pleegden te schrijven. Dit boek is momen teel moeilijk te vinden, daar het tijdens de oorlog is weggebor gen geweest en sindsdien niet meer in gebruik is, zodat wij niet in de gelegenheid waren het na te slaan. De koster van de Grote Kerk. de heer H. v. d. Poll heeft een en ander bevestigd. derde de omstandigheden te on gunstig volgens mr. Berkhouwer. Verd. zou, geïmponeerd door de straffen, die hem bedreigen, toch wel wat vertrouwen kunnen ge ven. Hem de helpende hand te reiken zou beter zijn dan hem drie jaar lang uit de maatschappij te bannen, waarom Mr. Berkhou wer dan ook aandrong op bekor ting van de gevangenisstraf. De Officier bracht daartegen in, dat verd. geen vertrouwen waard was omdat hij dat meermalen heeft beschaamd. Het is alles boter aan de galg met hem en hij persisteer de bij zijn eis. De volgende handlanger van Manus, Charles J. T. K., eveneens uit Amsterdam, die er al een jaar bijzondere strafgevangenis in Zutphen op had zitten, had Manus getroffen in een café op de Nieuwendijk te Amsterdam. Samen met hem had hij op 22 De cember j.l. te Bergen een perso nenwagen, merk Ford, gestolen ten nadele van de Verzekerings maatschappij De Onderlinge; op 23 December te Koedijk een per sonenauto, merk Vanquard en te Oosthuizen twee rijwielen. Ge brek aan geld had hem op het voorstel van Manus doen ingaan. Telkens was hij ontslagen we gens slapte in de bedrijven waar hij werkte. Ook in dit geval meende de Officier van Justitie, dat een af schrikwekkende straf op zijn plaats was en hij eiste een ge vangenisstraf van drie jaar met aftrek. De verdediger Mr. Thijs schil derde de moeilijke omstandighe den waarin verd. had verkeerd. Ook deze man was een zeer on dergeschikt handlangertje van Manus en hij was er zeker van, dat hij voor verbetering vatbaar was. De uitspraak volgt op Don derdag 28 Juni a.s. besluit van het jubileumfeest een groot vuurwerk op het Sluis- eiland. Van diverse buurtverenigingen wordt medewerking verwacht in de vorm van straatversieringen enz. Het comité vertrouwt ook op de medewerking en eventueel samenwerking met de instanties in Amsterdam en de Zaanstreek, die evenzo op enigerlei wijze het 75-jarig bestaan van de kortste verbinding van de hoofdstad naar zee zullen vieren. DE INBRAAK IN HET DEPARTEMENT VAN MARINE 's-GRAVENHAGE. De op 1 Mei 1947 plaats gehad hebbende inbraak in het departement van Marine te 's-Gravenhage heeft thans nog een nasleep voor de Hoge Raad. Destijds zijn twee verdachten door de Haagse Rechtbank tot 4 jaren gevange nisstraf veroordeeld en een derde verdachte W. C. J. v. W. in ho ger beroep door het Haagse Ge rechtshof eveneens tot 4 jaar. Ten aanzien van deze laatste heeft op verzoek van de raads man de Hoge Raad een nader on derzoek doen instellen door de raadsheer-commissaris porf. Fe- ber. Gisterochtend kwam deze zaak voor op de rol van de zit ting der strafkamer. De advocaat-generaal prof. Langemeijer, zeide, dat het re sultaat van de verhoren beneden de verwachting was gebleven. Hij achtte geen voldoende gron den aanwezig om rekening te houden met de mogelijkheid, dat een andere beslissing, dan geno men is, zou volgen. Hij conclu deerde mitsdien tot niet-ontvan- kelij kverklaring. De Hoge Raad zal op 26 dezer uitspraak doen. C.P.N.-RAADSLID NEEMT ONTSLAG ZIJPE De heer J. Peijs te Oudesluis heeft ontslag genomen als lid van de raad der gemeente Zijpe. De heer Peijs had zitting voor de CPN- Hij heeft als lid van deze partij bedankt. Opvolger van de heer Peijs'is de hr. K. de Maijer te St. Maar tensbrug. DE BROODPRIJS Minister Mansholt heeft de Tweede Kamer 'n nota doen toe komen inzake de meel-, bloem en broodprijzen. Daarin komt hij tot de conclusie, dat er allerminst van een noodtoestand in de bak kerij mag worden gesproken. Tot enige directe maatregel t-a.v. de broodprijs bestaat dan ook geen aanleiding. UTRECHT Ook in de Chr. vakbeweging betekent de vor ming van bedrijfsbonden met het oog op de komende P.BO. een probleem, zoals bleek bii de jaar vergadering van de Chr. Werk- meestersbond, een kleine organi satie die zich in haar bestaan be dreigd ziet. Haar voorzitter was van mening dat de grote organi saties niet aangewend mogen worden om de kleine te dwingen. Hij bepleitte deelneming van de beambtengroepen aan de komen de P.B.O. en toepassing van ge- lij kgerechtigheid in de organisa torische verhoudingen, waarbij gelijkschakeling en massificatie moeten worden vermeden- C.N.V.- voorzitter Rpppert noemde de onderhavige groep werknemers uitermate belangrijk, om hun plaats in het sociale leven, waar thans in de sommige industrieën zo weinig van de mens in de mens overblijft. Hij achtte de onderha vige organisatie zelf dan ook be langrijker dan haar gering getal. VENLO In Noord-Limburg loopt deze week de asperge-cam pagne af. Ondanks aanvoeren van 20 tot 30.000 kg per dag (dank zii de goede prijzen van vorig jaar was het areaal aanzienlijk uitge breid) zijn de prijzen ook nu con stant lioog gebleven op een niveau van 2.503 gulden per kg, daar de Duitse belangstelling voor bet product onverflauwd bleef aanhouden. De boeren en tuin ders van Grubbenvorst besloten gisteren de opbrengst van de „steek" van één dag te bestem men voor de wederopbouw van bun parochiekerk die in 1944 door de Duitsers werd opgeblazen. Men verwachtte een opbrengst van tenminste f 20.000, Bejaarde Nieuw-Zeelander ging in Londen een glas bier drinken Er zijn mensen die Londen toch maar niet vergeten kunnen. Zo bijv. de 74-jarige Bill Miller, die 50 jaar geleden naar Nieuw-Zee- land emigreerde om zich daar 'n fatsoenlijk bestaan te scheppen. Enkele weken geleden stond Bill plotseling voor de deur bij zijn 69-jarige broer Jack die Londen al die jaren wel trouw was ge bleven. Bill had een luchtreisje van 2000 km achter de rug. Hij had in Nieuw-Zeeland het groot ste deel van zijn bezittingen ver kocht om de passage te kunnen betalen. Hij had het er voor over want het doel van zijn reis was nog eenmaal een echt Lou dens glas bier te drinken alvo rens te sterven. Het Londen van 1951 viel de oude Bill niet eens tegen, al miste hij heel wat plek jes waar hij 60 jaar terug kind aan huis was. VEEMARKT PURMEREND Het was op de markt te zien dat de hooibouw thans op volle toeren werkt, daar het aanbod op verschillende plaatsen minder was. Ook het bezoek was heel wat minder. Alleen de aanvoer van vette koeien was nog wel aardig en daar was ook nogal belangstelling voor, zodat daar een vlugge bandel was, waardoor de prijzen ook hoger waren dan de vorige week. De keuze in de gelde koeien was al heel gering, maar de vraag was ook niet zo groot De Drijzen daarvan blijven vrü boog staan. Het stilste was 't wel op de verse markt. Daar was al heel weinig beweging. Met tfe nuchtere kalveren voor de slacht was het aardig goed, maar voor de fokkers was minder animo: daar waren maar een paar ko pers voor De schanenmarkt was ook maar heel matig bezet. Het aanbod van de lammetjes was maar heel klein, daar ook Texel maar een Heine aanvoer te zien "af. Met de vette schapen ging het nog wat. maar met de lam- meties was het een stugge boel. Niet alleen dat er voor de weide- rü weinig werd gedaan, ook voor de exoort werden hoegenaamd geen lammeties gekocht De vette varkensmarkt zette in de vroegte kalm in, maar donv het perinse aanbod was de afloon vlugper. On de hieeenmarkt was ook het aanbod niet te groot maar daar was in de vroegte nog wel iets te doen. De afloon was minder en de prijzen zakten iets in. On de naardenmarkt ook een stugge gang. En met de koniintjes on de nluimveemarkt was het al heel stug. Er pingen deze morgen ge ruchten dat de pluimveemarkt de volgende week weer openge steld zal worden. 'S-GRAVENHAGE Aan het verslag over het boekjaar 1950 van Lever Brothers Ltd en de N.V. Unilever ontlenen wij, dat de totale omzet van de voornaam ste artikelen een waarde had van ruim 10,5 milliard gulden, twee milliard meer dan in 1949. De algemene stijging van de omzetten van het concern, bijzon der in Europa en Amerika, wordt toegeschreven aan het toenemen van de vrije concurrentie naar mate de overheidsbemoeiing ver minderde, aan de ruimere grond- stoffenvoorziening en de verhoog de vraag tengevolge van de ge spannen internationale toestand. De bedrijfswinst bedroeg ruim 555 miUioen. tegenover 340 milli- oen in 1949. De kapitaalreserves vermeerderden tot 525 miUioen, de winstreserves tot bijna 839 millioen. In 1950 werd over de ge hele wereld een bedrag van ruim 265 millioen besteed voor uitbrei ding en vernieuwing: vanaf 1946 is nu in totaal ruim 726,5 millioen geïnvesteerd. De drie voornaamste West- NAAMCEVINC BOERDERIJEN NOORDOOSTPOLDER GEORDEND EMMELOORD De Wierin- germeerdirectie (afd. Noordoost- polderwerken) heeft zich op het standpunt gesteld, dat enige orde moet worden gebracht in de naamgeving van in de Noord oostpolder gebouwde boerderijen en schuren. Zii heeft daarvoor een commissie ingesteld. Deze commissie zal de namen, welke door de pachters van de boerde rijen worden voorgesteld beoor delen en wanneer deze zijn goed gekeurd zullen zii op uniforme wijze op de boerderijen worden aangebracht. Voor de keuze van de namen denkt de directie ó.a. aan namen uit het Oranjehuis, namen van de adel van het land van Vollenhove en Kuinre, na men ontleend aan het ontgin ningswerk en namen van plaat sen of streek van herkomst van de pachters. ECONOOM VOOR MIDDEN STANDSZAKEN IN NOORDOOSTPOLDER EMMELOORD, De zakenlie den in de Noordoostpolder heb ben de wens te kennen gegeven, dat aan de polderdirectie zou worden verbonden iemand, die zich speciaal aan de zaken van de middenstanders wijdt, Naar wij thans van de Wieringermeerdirec- tie (afd. Noordoostpolderwerken) vernemen, is besloten, over te gaan tot de benoeming van een econoom, die op dit terrein een ruime practische ervaring bezit. Duitse margarine-fabrieken zijn nagenoeg hersteld; de productie capaciteit in Indonesië en India zal worden uitgebreid; de marga rine-omzet bereikte in Nederland een nieuw record. Vanuit Nederland nam in het bijzonder de uitvoer van ruwe en geharde oliën en vetten aanzien lijk toe, terwijl de export van vlees en vleeswaren meer dan het dubbelp bedroeg van die in 1949. Belangrijk meer werd verscheept naar het Verenigd Koninkrijk. De totale export uit Nederland beliep bijna 151 mi'JIioen teg;en ruim 91 millioen in 1949. Het verslag vermeldt voorts dat de wereldproductie van oliën en vetten in 1950 met ruim 1,15 millioen ton is toegenomen (1949: 21,7 millioen ton). De naar winst geheven belastin gen vroegen het concern in 1950 302,8 millioen gulden. (Van onze redacteur) DEVENTER Het hoogtepunt van de 16de R.K. Onderwijzers dag in de dekenaten Zwolle en Deventer, Dinsdag in de koek- stad gehouden, was de voordracht van Prof. Dr. Gielen te Nijme gen over „de toekomstige ontwikkeling van het Nederlapd.se on derwijs". Het openhartige woord van deze gezaghebbende figuur, was voor vele toehoorders een openbaring en tevens een aan sporing tot bezinning. Het Nederlandse onderwijs heeft altijd geleden aan gebrek aan aanpassingsvermogen, aldus Prof. Gielen. Over het aansluitingspro bleem praten we al niet meer, om dat het onoplosbaar schijnt. Niet ten onrechte is eens opgemerkt dat we met de comedie van het toelatingsexamen het gebrek aan aanpassing trachten te overbrug gen. Er is geen samenwerking tussen gezin en school en aan de aanpassing van de school aan het kind ontbreekt alles. Voorts is het onderwijs te weinig aangepast aan het maatschappelijke leven en te weinig gerioht op de noodza kelijke voorwaarden waaraan de toekomstige mens moet voldoen om een volwaardig levtyi te lei den- Er ontbreekt nog veel aan ons onderwijs. Zo diende het opgeven van strafwerk en huiswerk tot het zesde leerjaar verboden te worden. (Applaus). Spr. noemde de vormen van ex amen bij ons extreem en tegen dit extreme wilde hij opkomen. Al dat cijfer-goochelen is een onvruchtbaar en irreëel bedrijf. Wanneer we praten over de toekomst van het onderwijs, dan zal het zich moeten aanpassen aan de tijd waarin we leven. In onze dagen is angst een normaal verschijnsel geworden, zelfs bij de jeugd, bij wie men soms uitingen van ongefundeerd defaitisme kun n.en waarnemen. Reeds zijn kin deren door angst bezeten en daar mede moet ook bij het onderwijs rekening worden gehouden, zo dat zij later bestand zal zijn tegen de moeilijkheden van het leven. Reeds in de school moeten de kinderen een staatsburgerlijke op voeding ontvangen Na gewezen te hebben op de ge varen van het intellectualisme, behandelde spr. het thans in stu die zijnde vraagstuk van de ver minderde onderwijsvatbaarheid van de leerlingen, in geestelijke capaciteiten gaat ons volk achter uit tengevolge van erfelijkheid en maatschappelijke verschijnselen. Daaronder verstond spr. de druk ke lichtreclames die het oog ver zwakken, het lawaai dat de pro ductiviteit van de mens vermin dert en vele andere factoren meer Dan wil spr. het nog niet eens hebben over de niet ongevaar- 's-GRAVENHAGE. Aan de van 26 Juni tot 10 Juli voor de Nederlandse kust te houden mijnenveegoefening „Factotum" nemen deel twee Belgische mijnenvegers van de „Algerine"- klasse en vijf zgn. „MMS" (Motor Minesweepers), die ook bij de Koninklijke Marine bekend zijn. Het Belgische contingent staat onder bevel van luitenant ter zee der eerste klasse Lurquin. Engeland zendt zes schepen van de Algerine-klasse, waaron der ook H.M.S. Truelove, welk schip meermalen onze havens be zocht. Voorts twee M.M.S. Com mandant van de Britse schepen is kapitein ter zee E. H. Thomas D.S.C. De Fransen komen met zeven grote mijnenvegers van de vroe gere Duitse M-klasse, acht zg. BYMS (Brooklyn Yard Mine sweepers) welke klasse ook bij de Kon. Marine bekend is, en een boeienlegger. Commandant van het Franse contingent is ka pitein ter zee G. G. Jaquet. Van Noorse zijde nemen twee BYMS aan de oefening deel. De algehele leiding van „Fac totum" berust bij de comman dant Zeemacht Nederland, schout bij nacht C. W. Slot, die zich daartoe zal inschepen aan boord van Hr. Ms. Soemba. Hr. Ms. Douwe Aukes is reparatie-moe derschip. De Nederlandse mijnenvegers, die onder commando staan van iuitenant ter zee der eerste klas se T. Jellema, bestaan uit acht BYMS, zes MMS en vier schepen van de vroegere Duitse R-klasse. De oefening vangt aan met het zoeken naar en het opruimen van verankerde mijnen in een te voren uitgezet oefenterrein. Daar na wordt dit gebied geveegd ter zuivering van magnetische en accoustische mijnen, waarna men het gebied mijnenvrij kan ver klaren en de oefening dus is be ëindigd. Oefenmijnen, die een zeer lichte ontploffing veroorza ken, suggeren de realiteit. Teneinde een hoge graad van geoefendheid in geallieerd ver band te bereiken, wordt gewerkt met flottieljes, samengesteld uit schepen van de verschillende deelnemende landen. Het is de bedoeling dat in het algemeen overdag wordt geoefend en dat de schepen des avonds binnen zijn. Te Scheveningen zullen lig plaats nemen Hr. Ms. Douwe Aukes, reparatieschip, de acht Franse BYMS, de Franse boeien- legger, de twee Noorse BYMS, zes Nederlandse BYMS in de eerste binnenhaven, terwijl in de tweede binnenhaven de vijf Belgische MMS, de twee Britse MMS en de zes Nederlandse MMS zullen liggen. Bovendien zullen te Scheveningen twee van de Ne derlandse R-boten zijn gestation- neerd. Te IJmuiden neemt Hr. Ms. Soemba ligplaats buiten de Zui- dersluis. Zes Britse en vier Fran se mijnenvegers nemen ligplaats in de monding van het buiten- opleidingskanaal, drie Franse mijnenvegers in het verbindings kanaal, twee Belgische mijnen vegers voor de Zuidersluis, twee Nederlandse BYMS en twee R- boten in de Vissershaven, Hr. Ms. Hercules bij de scheepshellingen voor de Haringhaven. Op 7 Juli zullen de oefeningen worden besloten met de vloot- schouw te Scheveningen, die om 10.00 zal aanvangen en ongeveer een uur in beslag zal nemen. Na afloop van de vlootschouw zullen alle deelnemende schepen opstomen door het Noordzeeka- naal naar Amsterdam. Te Amsterdam nemen alle schepen daarna ligplaats in de Coenhaven. lijke lectuur van sommige zelfs katholieke kranten, de film, de radio en niet te verge ten de televisie, die in Amerika de golf van misdaad hoog heeft doen opslaan. Onderwijsvernieuwine is alleen mogelijk, als heel ons scholenstel sel daarop is ingesteld- Spr. voor spelde, dat als we een generatie verder zijn, Nederland nsar Bel gië trekt om te zien hoe bii ons het onderwijs verbeterd kan wor den. Met voortvarendheid heeft Bel®ië, dat" op onderwijsgebied steeds bij ons achterstond, het scholensteipel vernieuwd en daar in grote differentiatie gebracht. Dit vraagt grote offers maar het onderwijs gaat er met sprongen vooruit. Reeds nu moet in ons onder wijs rekening worden gehouden met het geweldige probleem van de vrije-tijdsbesteding, dat straks als de industriële revolutie zal zijn uitgewoed enorme afmetingen zal hebben aangenomen. Door gro tere vrijheid bij het onderwijs, zal de school zich bij die veran derde omstandigheden moeten aanpassen. Meer moderne methoden moe ten ingang vinden en voor een grop-"scholen dient een psycho loog te worden aangesteld. Om wille van de paedagogie zal de onderwijzer meer dan voorheen, zijn aandacht moeten richten op dé huidiee maatschappij: hji zal zich moeten zetten aan sociale paedagogie en sociologie; dan eerst zal hij in staat zijn te vol doen aan de behoeften welke 't moder- nnderwii stelt. Maar bii alles bedenke men, dat op de bodem van ieder vraagstuk het geloof ligt, dat is de kern. D> voordracht was voor de voorzitter de heer F. A. van Don gen de Hoogeer Deken Oost veen en de heer Wansink inspec teur van 't lager onderwijs aan leiding om in korte toespraken te getuigen van hun grote waar dering voor en warme instem ming met de voordracht van Prof. Gielen. Hierna wérd de expositie van leermiddelen nopend, terwijl m de middagbijeenkomst lichte voordrachtkunst werd geboden door Rien. Nout en Cees Griffi oen. PURMEREND, 19 Juni. - 4000 kipeieren 10.5011.50 per 100 stuks; 1500 eendeneieren 8.25 p. 100 stuks; 444 Runderen. 182 vette koeien 2.203.20 per kg. Handel vlug; 117 geldekoeien 525 —725 per stuk, stug; 128 melk koeien 625950 per stuk, stil: 4 pinken 280335 per stuk. stug; 16 stieren 5251350 per stuk; 20 vette kalveren 150270 per stuk, kalm; 521 nuchtere kalveren, v. de sl. 3875 per stuk, goed; id. fok 55105 per stuk, stug; 142 vette varkens v. d. slacht 1,76 1.90 per kg, goed; 828 varkens, magere 3062.50 per stuk, kalm; biggen 2535 en 3558 per stuk, kalm; 184 vette schapen 80145 per stuk. kalm; 394 lammeren f3680 per stuk, stug; 42 bokken en geiten 1050 per stuk. stug; 39 Daarden 625900 per stuk, stug; 15 fokzeugen 225330 per stuk, stug. 2529 totaal aantal die ren. 200 konijnen 14.50 p, stuk. GROOTEBROEK. 19 Juni Eersteling groot 2428; klein 19 23; knel 1623: Rode eerstel groot 30—32; kriel 1416; Doré groot 2427 klein 22, aanvoer 222.000 kg; 150 kg aardbeien I 77 —97.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5