Engeland roept delegatie uit Perzië terug Zaak wordt voorgelegd aan Internationale Hof Verdwenen Antwerpen diplomaten via naar Rusland Prof. Romme beantwoordt de Middenstand Moskou eri Stalin kwajongens vergeleken bij „Herstel" EDITIES VOOR ALKMAARHOORNOEN HELDERSCHAGEN NHD Oliekwestie in kritiek stadium De goede weg Wij zullen niet werkeloos toezien, als Britse levens in gevaar zijn R.A.F. gealarmeerd in Midden-Oosten Geen brandjes meer op v. Oldenbarnevelt Weinig twijfel mogelijk Tweede Kamer weer „in het vaderhuis En vraagt klachten nader te omschrijven Tragische dood van 15 seminaristen Slagers verplicht tot prijsaanduiding Kroniek en Kritiek Galavoorstelling in Luxemburg „Leer de arbeiders eerst maar eens zo hard werken als de middenstand Nieuut Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd.t inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50: in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 21 Juni 1951 46e Jaargang 4 No. 12199 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59. tel. 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Rïtsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230: SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 HET KOMT ONS VOOR, dat Ide Katholieke Volkspartij, d.w.z. het bestuur van die partij, op de goede weg is, met betrekking tot de oplossing van de moeilijkhe- den, ontstaan als gevolg van de openhartige discussies in een groot aantal persartikelen. In zijn verklaring in de dag bladen van Dinsdag maakt het bekend, dat in het dagelijks be stuur, en daarna in het Partij bestuur, uitvoerig van gedachten is gewisseld over deze aangele genheid. Het is geen nieuws in die verklaring, maar het is goed, dat het nog eens gezegd is - goed, ook voor belangstellenden buiten de Katholieke kring n.l. „dat de KVP een zo breed- mogelijke samenstelling behoeft en dat deze samenstelling in'haar organen tot uitdrukking dient te komen." Het bestuur wil zich daarvan dat wil dus zeggen, van die breed-mogelijke samen stelling m die organen (ook van „eventuele nieuwe") thans na drukkelijk overtuigen en bevor deren, dat aan deze behoefte wordt voldaan. Dit betekent' dat het Partij bestuur erkent, dat de ingezette en voortgezette discussies in de pers hun nut hadden en hebben en dat het niet voornemens is, een en ander te negeren. Er is thans, zo blijkt uit die verklaring verder, een begin ge maakt met een overleg in be perkte kring. Dit overleg zal door nadere bespreking worden ge volgd. Het lijkt ons juist, dat het begin "ezocht is in overleg in be perkte kring. Wij hebben reden om te veronderstellen, dat reeds aanstonds aan dit overleg zal woorden deelgenomen door aan hangers uit de kring-Duynstee, hetgeen uiteraard de breedheid van dat overleg ten goede komt. Ook lijkt het vanzelfsprekend, dat d 11 beperkte overleg niet open baar is. Van verschillende kanten is aangedrongen op openhartig, openbaar overleg. Voor die open baarheid gevoelen wij veel, maar dat moge dan zijn, als „de nadere besprekingen", in de verklaring van, he,t, Partijbestuur genoemd, „volgen Trouwens, het spreekt evenzeer vanzelf, dat deze aan gelegenheid ook ter sprake komt in de openbare vergadering van de Partij, gelijk het algemeen reglement, de grondwet van de Partij, dat noemt. En het a.s. in October weer te houden Partijcongres zal zeker eveneens gelegenheid bieden moeten bieden om over deze zaak te spreken. Aan de „brede samenstelling" van dit congres behoeft niet te worden getwij feld. Zou de uitnodiging aan de afdelingen niet de gewenste waar borg daarvoor bieden, dan heeft het Partijbestuur vanzelfsprekend de bevoegdheid, om wegen te zoe ken en middelen aan te wenden, om die waarborg te verkrijgen. Bij het overleg, eerst beperkt en later in wijdere zin, zal zeker ook aan de orde moeten komen, in hoeverre er organisato risch een en ander te verbete ren valt. Met organisatorische maatregelen alleen komen wij er niet. merkte onze parlementaire medewerker deze week in zijn Haagse /rief op, en dit beamen wij volkomen, maar zekere reor ganisaties zullen toch waarschijn lijk niet te vermijden zijn. Er is ook al opgemerkt, dat bijv. een orgaan als de Partijraad te veel opgaat in organisatie kwesties van de Partij en te wei nig een politiek college is. Daar is wel wat van waar. Maar ook als de Partijraad bijv. gelijk vroeger, toen over verschillende grote vraagstukken prae-adviezen werden uitgebracht zich meer met „de politiek" zou bemoeien, zou het antwoord op de vraag, hoe die Partijraad georganiseerd is, gezien eventuele nieuwe be hoeften, ten slotte voor het poli tieke resultaat mede-beslissend zijn. Al eerder is de vraag opgeko men, of de Partijraad geda teerd van 1934 in zijn huidige vorm nog wel doeltreffend is samengesteld, of hij niet een te log lichaam is geworden. Dat kan allemaal bekeken worden, mits men er maar van uitgaat, dat naast het element van deskundig heid, ook het vertrouwenselement gehandhaafd wordt. Na de oorlog is een in dit ver band niet onbelangrijke bepaling uit het Partijraadsreglement ver vallen, menen wij, welke vroeger, De spanning rond de Perzische olie-kwestie is thans tot een toppunt gestegen. Door vierduizend arbeiders toegejuicht hees gistermorgen vice-premier Makki de Perzische vlag op het hoofdbureau van de raffinaderij van de Anglo-Iranian in Abadan. De Perzische regering verklaarde alle instructies van de directie met ingang van Woensdag als van nul en gener waarde te beschouwen. Zij wees ook vertegenwoordigers aan voor het overnemen van alle installaties en verkoopkantoren in Perzië. Herbert Morrison verklaarde tijdens een bewogen zitting van het Britse Lagerhuis dat de Britse delegatie te Teheran opdracht is gegeven naar Engeland terug te keren. Men verwacht dat Engeland de zaak binnen 48 uur aan het Internationaal Gerechtshof zal voorleggen. Van conservatieve zijde werd daarna geroepen of het niet beter zou zijn nü Britse troepen te stu ren dan te wachten tot er iemand vermoord is. Morrison herhaalde dat de regering van het begin af bedacht is geweest op de bescher ming van de Britse levens Morrison verklaarde dat de Britse regering niet bereid is met de handen over elkaar te blijven toezien, indien de levens van Britse onderdanen in gevaar zou den zijn. De Perzische regering is er verantwoordelijk voor, te zorgen dat orde en rust gehand haafd worden. Onder toejuichingen verklaarde Morrison: Indien zij in dit op zicht in gebreke zou blijven, dan zou het zowel het recht als de plicht van de Britse regering zijn bescherming aan haar eigen on derdanen te verlenen. Hij wilde geen antwoord geven „omdat dit in hoge mate dwaas, onverstandig en gevaarlijk zou zijn" op de vraag van Churchill of de regering al dan niet reeds een beslissing had genomen over de evacuatie van het Britse per soneel, dat met de overige Brit ten in Perzië samen een totaal van rond 7000 personen omvat. bestond en nuttig werk kon doen, al moet gezegd worden, dat ze beter tot haar recht had kunnen doen komen. In de Partijraad heb ben n.l. nu nog ongeveer 50 ver tegenwoordigers van het sociale, culturele, wetenschappelijke, ka tholieke leven zitting, als advi serende leden. Uit de aard der zaak gaat het hier om deskundi gen, en als regel ook om intellec tuelen. (Ook de katholieke Uni versiteit bijv. is op deze wijze direct in de Partijraad vertegen woordigd!) Maar de functie van die adviserende leden is niet vol ledig benut en na de bevrijding heeft de nieuwe K.V.P. geschrapt de bepaling, (waarop wij eerder doelden) dat bij discussies over politieke en staatkundige vraag stukken, die adviserende leden voorrang hebben. Het zou in de gegeven omstan digheden niet zonder betekenis zijn, indien dit voorrecht voor de deskundigheid weer hersteld werd. Het zou een ander accent ook kunnen geven aan de behan deling van algemene staatkundige vraagstukken. Zou men vinden, dat deze „toegevoegde" leden be halve hun adviserende bevoegd heid, ook stemrecht zouden moe ten hebben, dan valt ook daar over immers te praten. Zo zou, met betrekkelijke kleinigheden in organisatorische zin, al bereikt kunnen worden, dat de K.V.P. ook politiek op de goede weg voortgang maakte. Geen tiftverbod In verband met berichten over een op handen zijnd liftverbod ver neemt het A.N.P. in den Haag, dat het uitvaardigen van een der gelijk verbod niet in het voorne men der regering ligt. Minister Chuter Ede kondigde aan dat heden, Donderdag, in het Lagerhuis een debat over de olie kwestie zal beginnen. Het Britse kernkabinet vergaderde gisteren een uur lang in geheime zitting met veldmaarschalk Sir William Slim, de chef van de Imperiale algemene staf. Tevoren had Morrison een tele fonisch onderhoud met Attlee die zich te Glasgow bevindt. Alle R.A.F. posten in het Mid den-Oosten zijn gealarmeerd. Transportvliegtuigen en straal- jachtbommenwerpers worden in gereedheid gehouden te Habbanija in Irak, Mafraq in Jordanië, Nico sia op Cyprus, op Malta, bij Aden en te Fayid in de Suez-kanaal- zone. De Britse admiraliteit maakte bekend dat het 1470 ton metende fregat „Wren" uit Colombo naar de Perzische golf is teruggekeerd. Voorts zijn thans vier vliegdek schepen voor de dienst beschik baar, tegen twee een half jaar geleden. Het Perzische ka.binet dat aan het bed van Mossadeq eveneens in spoedvergadering bijeen kwam heeft gelast de naam van de Anglo-Iranian te veranderen in „Nationale Perzische oliemaat schappij". Het ontbood de chef van de generale staf van het Per zische leger en het hoofd van de politie voor overleg. In een tweede spoedzitting heeft Mossadeq gisteravond medege deeld dat hij het parlement van daag, Donderdag, om een ver trouwensvotum zal vragen. Hij hield vanaf zijn bed een radio toespraak tot het Perzische volk waarin hij o.a. verklaarde dat „vijftig jaar imperialisme" nu ge ëindigd zijn. Hij kondigde een speciaal wetsontwerp tegen sabo tage op olievelden en raffinade rijen aan. Gistermorgen nog drong de Amerikaanse ambassadeur Grady er bij hem op aan, het Britse compromisvoorstel „ernstig te overwegen", terwijl de Britse ambassadeur Shepherd de Sjah de gevaren van de politiek zijner regering onder ogen heeft ge bracht. Acheson heeft op een perscon ferentie verklaard dat de Ameri kaanse regering „verstoord en teleurgesteld" is door de gang van zaken. Hij noemde de toe stand kritiek en drong er op aan dat Perzië haar weigering van het Britse aanbod zou herzien. Hij hoopte dat de deur voor een vriendschappelijke regeling nog steeds openstaat. AMSTERDAM. De „Johan van Oldenbarnevelt" is gisteren behouden thuisgevaren na een reis van 2,'/» maand naar Australië met emigranten terug met 1500 repatriërenden w.o. 150 voorm. K.N.I.L.-leden met hun gezinnen. Het schip bracht ook uit de Golf van Biscaye 300 ton water voor het aquarium van „Artis" mee. Brandjes hebben zich onderweg niet meer voorge daan. Twee extra stuurlieden en vijftien wachten keken scherp toe en voorts bevonden zich ma joor Holthuis en twee adjudanten van de Rijkspolitie te water aan boord, die onderweg het onder zoek naar de oorzaak van de brandjes bij het uitvaren op 28 Maart hebben voortgezet en daar omtrent zullen rapporteren aan de Officier van Justitie. De jongste joto van ons Koninklijk gezin die binnenkort overal in ons land in briejkaartformaat in de handel zal worden gebracht in het kader van de a.s. Anjer-actie ten bate van het Prins Bernhard Fonds. Foto Willy Schurman N.F.K. ANTWERPEN Functiona rissen van de Belgische Veilig heidsdienst hebben Woensdag avond verklaard, er bijna zeker van te zijn, dat de twee vermiste Britse diplomaten, Burgess en MacLean, 1 of 8 Juni aan boord van een Sowjetrussisch schip uit Antwerpen naar een Sowjet- haven zijn vertrokken. „Er schijnt geen twijfel aan te zijn", aldus een dezer functionarissen. Een derde man, een statenloze, die aan de politie bekend is, trad als tussenpersoon op en bevindt (Van onze parlementaire redacteur). Het was voor de Tweede Kamer gisteren een bijzondere dag. Na een tijdelijk verblijf in de Ridder zaal betrok zij weer het oude, maar onderwijl grondig vernieuw de gebouw. De lampen van de persfotografen flitsten tegen de nu weer smetteloze muren van de vergaderzaal, die thans ook in ruime mate van het daglicht pro fiteert en als zodanig een nog wat vreemde lichte indruk maakte. De voorzitter, dr. Kortenhorst, heette de leden in een feestelijk gestemde speech welkom „in het vaderhuis". In de voorbije maan den mochten zij evenals eenmaal het Joodse volk, gemord hebben tegen Mozes en Aaron, in dit ge val de huiselijke commissie van de Kamer, maar nu was dan toch in elk geval het leed van de door tocht geleden. Het parlementaire werk in het geliefde gebouw, dat de herinnering bewaart aan onze grootste staatkundige figuren, kan weer voortgaan. Moge Gods Ze gen, zo besloot dr. Kortenhorst, ook in de toekomst op ons werk rusten. Namens de regering sprak minister Joekes een woord van gelukwens, terwijl de grote pro motor van de vernieuwing, de griffier mr. Schepel, een speciale hulde werd gebracht. zich volgens politierapporten thans in Frankrijk. Eerst nu is bekend geworden dat Guy Burgess waarschijnlijk op 19 Mei heeft gelogeerd in het Antwerps hotel „Oude Tom" aan de Keyserlei nadat hij een dag eerder uit Avelgem een stadje nabii de Franse grens, een telegram had gezonden om een éénpersoonskamer met bad voor twee nachten. Op 19 Mei om één uur des nachts kwam hij aajj, maar vertrok diezelfde morgen weer. „omdat de kamer te klein zou zijn". Hij verzuimde het ho- telregister eii de politie formu lieren in te vullen onder voor wendsel dat bii te moe was. Foto's van het met de hand ge schreven telegram aan de hotel houder zijn naar Scotland Yard gezonden. De politie heeft de volgende theorie opgesteld: 25 Mei gingen beide vermisten in Engeland scheep en 26 Mei landden zij in Frankrijk. Langs verschillende weger», opdat men het spoor bijster zou worden, reisden zij naar Antwerpen. Daar zouden zij clandestien aan boord zijn geko men van een Russisch schip, welke passage 19 Mei door Bur gess zou zijn geregeld. 1 Juni verliet de „Sowjetsky Soyoez" en 8 Juni de „Hasan" de haven van Antwerpen. Passagiers, die zich te Antwerpen op een Sow jetrussisch schip inschepen wor den altijd door de Belgische po litie en een functionaris van het Sowjetconsulaat ondervraagd. De Veiligheidsdienst gelooft, dat de beide diplomaten door een Rus sisch lid van de bemanning zijn geholpen. DEN HAAG (K.N.P.). „Het komt mij voor, dat geen enkele bevolkingsgroep het recht heeft in een situatie als de huidige op voorhand te zeggen: Maar wij doen niet mee aan dergelijke offers. Natuurlijk moet het verdeien van dergelijke offers zo goed mogelijk en zo rechtvaardig mogelijk worden uitgewogen, maar wie daarbij zijn eigen groep geheel wenst te redden, gaat naar mijn gevoelen te ver en neemt, hoe goed hij het ook moge bedoelen, een standpunt in, dat hij noch tegenover het land, noch tegenover zijn eigen kinderen kan verantwoorden". Aldus heeft Prof. Romme na mens de Tweede Kamer-fractie der K.V.P. geantwoord aan de Rotterdamse middenstand naar aanleiding van een resolutie, die deze organisatie enige weken ge leden aan de fractie had gezon den. In deze resolutie hebben de Rotterdamse Katholieke zaken lieden enige zeer geprononceerde wensen naar voren gebracht en uiting gegeven aan zekere onte vredenheid in hun milieu over de gang van zaken. Prof. Romme antwoordt ver der: „Wat betreft Uw vraag, de regering te brengen tot een wer kelijk rechtvaardige belangenbe hartiging, moge ik voorop stellen, dat uit de aard der zaak de re gering daarnaar streeft. In het CHINEZEN LATEN BISSCHOP VRIJ VATICAANSTAD (K.N.P.). Radio Vaticana meldt uit Hong kong, dat de Chinese autoriteiten Mgr. A. Donaghy, Apostolisch Vi caris van Wuchow, wederom heb ben vrijgelaten. Mgr. Donaghy verkreeg bovendien toestemming om naar zijn residentie terug te keren. Hij werd enige maanden geleden door zijn rode rechters tot een langdurige gevangenis straf veroordeeld. ZETELVERDELING IN HET FRANSE PARLEMENT PARIJS. Na het bekend wor den van de definitieve uitslag van de Franse verkiezingen in het departement Neder-Rijn is de ze telverdeling in het parlement, nu nog slechts twee zetels uit de overzeese gebiedsdelen moeten worden verdeeld, als volgt: Communisten 101, Gaullisten 117, Socialisten 104, M.R.P. 86, Radicalen 95, gematigden en con servatieven 99, anderen 23. MüNCHEN (K.N.P.). Een ernstig verkeersongeluk heeft zich Dinsdag in de Beierse bergen voorgedaan, toen een autobus met vijfentwintig fraters-theologanten der Jezuieten-orde op een der steile wegen langs de rivier de Ammer in botsing kwam met een vrachtauto. De gevolgen waren ontzettend. Vijftien fraters von den bij dit ongeluk de dood. Met ingang van 5 Juli a.s. zullen in elke slagerswinkel twee gelijkluidende lijsten moeten worden geplaatst of opgehangen, waarop de. prijs per eenheid, de juiste benaming van de vlees soort alsmede van het dier, waar van het vlees dat in de winkel wordt verkocht afkomstig is, moeten zijn vermeld. De ene lijst moet zodanig zijn opgehangen dat het publiek in de winkel haar ge makkelijk kan lezen; de andere meet van de openbare weg af duidelijk leesbaar zijn. De lijst heeft geen betrekking op vlees waren. De nieuwe prijsaanduidings plicht die met instemming van de Vakgroep Slagerij tot stand is gekomen, werd gisteren in het Voodselvoorzieningsblad gepubli ceerd. bijzonder is daarbij noch van minister van den Brink, noch van minister Albregts (tot wiens uit drukkelijke taak de behartiging van de middenstands-aangelegen heden behoort) te verwachten, dat zij de belangen van de mid denstand zulen verwaarlozen of met minder achtzaamheid zullen behandelen. Het vorenstaande neemt uiteraard niet weg, dat er dikwijls rechtvaardige klachten zijn. De regering zou wel uit won dermensen moeten bestaan, wan neer het anders ware. Maar voor de fractie is het daarbij zaak: zo concreet mogelijk te worden inge licht". Fiscale politiek onrechtvaardig? „Wanneer gij stelt, dat „fiscale politiek hoogst onrechtvaardig is voor de middengroepen", dan lijkt mij dat een moeilijk te behande len zaak. Het is dan de vraag, waarop gij het oog hebt. Wordt de klacht aldus geconcretiseerd, dan kan zij ook later worden on derzocht en besproken. Gij stelt voorts in Uw resolutie, dat prijs- beheersing hoofdzakelijk zal moe ten liggen in de sectoren fabri cage en import. Waarop de recht vaardiging van dit standpunt ge grond is, deelt gij niet mede. Ik zou het op prijs stellen, dit nader van U te vernemen". Goed gebruld, leeuw! (Sm.) De Bruyn van de K.A.B. heeft de eerste de beste gelegen heid aangegrepen, om antwoord te geven aan baron van Voorst tot Voorst, die, zoals men nu on- derdehand wel weet, aardig uit zijn adellijke slof geschoten is tegen de K.A.B. e.d. op de Land dag van Sint Adelbert. De Bruyn heeft gesproken op een feestver- gadering te Oosterbeek en het ging weer van dik-hout-zaagt-men planken. Laten wij de franje, on misbare versiersels van de pro paganda en een beetje demagogie, erbuiten, dan zien wij een paar positieve punten. Vindt baron van Voorst, met anderen, die dat ook menen (o.a. prof. F. v. d. Ven) dat ons land met de maat regelen voor sociale zekerheid al te vèr gaat, de Bruyn stelt, dat de sociale zekerheid in ons land nog altijd onvoldoende is. Zou er niet een middenweg zijn? Van Voorst uit wellicht iets te gemak kelijk zijn vrees, dat de gezamen lijke offers voor de sociale maat regelen financieel te zwaar zijn, De Bruyn heeft op zichzelf gelijk, al generaliseert hij teveel en al moet toch ook voor hem de vraag open blijven, of alles wat er is en dat wat men nog méér wil, financieel te dragen is en zal zijn. Niet alleen voor het ogenblik, maar ook voor de toekomst. De Bruyn heeft verder in alge mene termen ietwat gedreigd: „Wil men het isolement van de K.A.B., dan aanvaarden wij dit." De bedoeling is niet helemaal dui delijk. Bedoelt de Bruyn, dat de K.A.B. ook in de politiek haar kracht zou willen zoeken in de afzondering? Of sociaal samen werking zou weigeren met andere groepen? Dat is door de KAB- man op de Adelbertsdag anders gezegd! Dan gebrek aan de eerder el ders in dit blad genoemde zelf beheersing? Dat De Bruyn de heer van Voorst tegenspreekt, als deze stelt, dat het sociale mi nimum door meer dan 95 pet. van ons volk bereikt is, kunnen wij, gelet op de huidige omstan digheden, begrijpen. Maar dart, om nu even van de heer De Bruyn af te stappen, in het K.A.B.-blad „Herstel weer een vaag-dreigen- de algemeenheid wordt geuit te gen de schoenwinkeliers, waarbij de hoop wordt uitgesproken, dat de Minister van Economische Za ken deze heren aan het verstand zal brengen, dat Nederland niet op hen zit te wachten dat vin den wij nu weer minder correct. Laat men dan liever maar meteen zeggen, dat de K.A.B. bereid is, met eigen schoenenwinkels te beginnen. Voorlopig kunnen de heren De Bruyn en v. Voorst e.a. weer te vreden zijn. Beide leeuwen heb ben goed gebruld. Leeuwen wo nen in een woud. Als we niet oppassen, kunnen ze straks door de bomen van de onaangename discussies het bos van het eind doel der solidaire samenwerking niet meer zien. Waar blijft de gezaghebbende stem, die aan dit onvruchtbare krakeel een einde maakt? Voor dat het te laat is! LUXEMBURG In het „Pa lais Municipal" hebben H.M. Ko ningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard gisteravond, samen met de Groothertogelijke familie een galavoorstelling bijgewoond van Molière's „La Jalousie de Barbouille" en „De Ramplas- sang" van de Luxemburgse auteur Edmond de la Fontaine. De voorstelling vormde het fees telijk besluit van de tweede dag van het Koninklijk bezoek aan Luxemburg die opnieuw ge tuigde van de vriendschapsban den tussen twee volken. (zie ook pagina 3) DEN HAAG (K.N.P.). „Mos kou en Stalin zijn nog maar kwa jongens vergeleken bij de manier, waarop in het orgaan van de K.A.B. de feiten worden ver draaid". Deze woorden sprak de heer C. de Jong, voorzitter van de Nederlandse R. K. Bond van Schoenwinkeliers op de Limburg dag der Limburgse schoenwinke liers en -herstellers. Voorzitter de Jong wraakte de befaamde marge regeling van de regering en rea geerde fel op het artikel dien aangaande in „Herstel", het or gaan van de K.A.B. „De Staat treedt tegenover de mens", zo zeide de heer de Jong, „niet op als beschermer, maar als vertegenwoordiger van de rech ten, en een klassestrijd, die ook al in het Katholieke kamp wordt gevoerd, dringt zich op. Van eco nomie is geen sprake meer, alleen maar van politiek, van koude socialisatie". Uitvoerig ging de heer de Jong in op de onrechtvaardige handel wijze van de regering, die uit vrees voor een nieuwe loonronde enkel maar zwicht voor de belan gen van de arbeider en op de trotse houding van de K.A.B-, die verdraaiing van feiten niet schuwt. „Leer de arbeiders eerst maar eens zo hard werken als de mid denstand", zeide hij na een uit eenzetting van de tegenstrijdig heid tussen verhoogde lasten en verminderde productie tengevolge van de bevoorrechte positie der arbeiders. Aan het einde van zijn luid toegejuichte rede, riep hij de middenstand op, zich hecht te verenigen als middel om een suc cesvolle strijd aan te binden. „Onze problemen worden door de gehele middenstand begrepen. Tijd om op alle fronten in actie te komen is het nog niet, maar de plannen liggen klaar. De macht van de arbeiders is niet zo groot. Slechts 30 pet. is georganiseerd, waartegenover 34 pet. van de middenstand is georganiseerd". (Een zonderlinge rekensom Red.).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1