Voorstel tot beëindiging van de oorlogstoestand op Korea K.A.B. wil samenwerken, maar laat zich niet verguizen Mgr. Alfrink over de betekenis van de kath. gewestelijke pers Internationaal Hof op 30 Juni bijeen edities voor alkmaar, hoorn, den helder, schagen malik spreekt voor zender der v.n.: Malik de vredesapostel? 38ste breedtegraad zou grens zijn voor wapenstilstand Eerlijk gemeend of propaganda? Heiligverklaring Extra spaarpremie voor rijpere jeugd Echtelijk drama in Diemen A. C. de Bruijn over dingen van de dag" Vrees en tekort aan eigen kracht leiden opposanten" Verwijzing naar Vastenbrief Haar taak moeilijk; de critiek vaak zeer onbillijk Scheepsberichten Duits zeiljacht HET PERZISCH OLIEGESCHIL Perzen bezetten raffinaderijen Bij zwemmen verdronken Nieuut Abonnementsprijs I 5.30 per kwartaal, t 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m.. minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. HET FEIT Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God, is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina I Maandag 25 juni 1951 46e Jaargang No. 12202 Kantoren: HOORN. Draafsmgel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 52. teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Jacob Malik, de voornaamste Sovjet-Russische gedelegeerde bij de V.N., heeft Zaterdagavond in een rede voor de radio der V.N.. een conferentie tussen de „oorlogvoerenden in Korea" ter bespreking van een staken van het vuren en een wapen stilstand aan de 38ste breedtegraad voorgesteld. De rede werd in het Russisch en Engels uitgezonden. Nog laat in de avond werd Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., die momen teel in Oslo vertoeft, telegrafisch van de bijzonderheden op de hoogte gesteld. Malik stelde de vraag of een dergelijke stap kon worden on dernomen. Hij geloofde van wel, mits er oprecht de wens bestaat aan de bloedige gevechten in Korea een einde te maken. Hij zeide, dat de Sovjet-Unie van oordeel was, dat het conflict kon worden opgelost. De Sovjet-Russische afgevaar digde weet de spanning in de wereld aan de Noord-Atlantische alliantie, terwijl hij de V.S. be schuldigde van gewapende inter ventie in Korea. Hij herinnerde er aan, dat het communisme en het kapitalisme naast elkaar kun nen bestaan en haalde een uit spraak van Stalin aan, dat de Sovjet-Unie onder geen beding ooit een oorlog met de V.S. wens te. De V.N. betitelde Malik als een oorlogsinstrument. Overigens gebruikte hij dezelfde argumen ten tegen het Westen, als Gro- myko in Parijs. Scherp ging hij tekeer tegen de Amerikaanse pers, die zich schuldig zou ma ken aan „oorlogspropaganda". Optimisme bij V.N. De hoop op een spoedige vre de in Korea is in de kringen der V.N. sterk toegenomen, aldus de correspondent van Reuter bij de V.N. Vele diplomaten beschouw den het voorstel vrijwel gelijk aan dat van Acheson. Opmerke lijk werd het geacht, dat niet de vroegere eisen van terugtrekking uit Korea, toelating van Peking- China tot de V.N. en teruggave van Formosa werden geëist. Functionarissen van de V.N. onderzoeken thans welke stappen gedaan zouden kunnen worden, om een wapenstilstand practisch te verwezenlijken. Reacties in Amerika De V.S. zullen bij Moskou aan dringen op een nadere concreti sering van de voorstellen van Malik. Truman houdt vandaag (Maandag) een rede over de bui tenlandse politiek en waarschijn lijk zal hij Malik antwoorden. Zowel in Washington, Londen en Parijs is men van mening, dat de rede van Malik niet vrij is van „propagandistische slogans", die de waarde van het gezegde verminderen. De voorstellen zijn van waarde wanneer ze door China en Noord-Korea worden aanvaard. De V.S. zullen aan de voorstellen medewerking verle nen, wanneer ze meer waard zijn dan alleen in de vorm van een propaganda. Verklaring van Acheson Dean Acheson heeft verklaard n.a.v. een jaar oorlog in Korea, dat de communisten er niet in geslaagd waren hun doel te be reiken. „Korea heeft de valsheid van de communistische vredes campagne blootgelegd", zo zeide de minister. Mening van Trygve Lie Trygve Lie verklaarde Zondag avond, dat er een garantie dien de te zijn, dat gevechten niet op nieuw zouden oplaaien. Hij drong erop aan, zo spoedig mogelijk be sprekingen te beginnen over een militaire wapenstilstand. Over 't algemeen zouden de politieke aspecten kunnen worden bestu deerd in de daartoe competente organen. Enkele cijfers na 1 jaar oorlog De luchtmacht verloor in de afgelopen 12 maanden 246 toestel len, de vijand 391. Het totaal aan verlies van manschappen der V.N. bedroeg 857. In totaal werden 223.000 vluchten gemaakt. 120.000 vijanden werden gedood bij bom- bardementsvluchten, ruim 1600 tanks van de communisten ver nietigd, 24.500 voertuigen, 14.200 spoorwagons en 125.000 gebou wen. Aan het front Waarnemers van de verbonden troepen berichtten Zondagmor gen, dat de communisten voorbe reidingen treffen voor een nieuw offensief. Er zou grote bedrijvig heid heersen achter de linies en in de aanvoersectoren. Aan het front proberen beide partijen de best mogelijke posities in te ne men. Activiteiten op grote schaal vonden in het afgelopen weekend niet plaats. EERSTEN IN DIT JAAR VATICAANSTAD (K.N.P.). Met zachte doch duidelijk ver staanbare stem heeft de H. Vader gistermorgen in een feestelijk versierde en verlichte St. Pieter de plechtige formules uitgespro ken van de heiligverklaring der beide zaligen Emilie de Vialar, stichteres van de Congregatie der Zusters van de H. Joseph der Verschijning, en Maria Domeni- ca Mazzarello, stichteres van de Congregatie der Dochters van Maria, ofwel zusters Salesianen. Het voltallige bestuur van de beide congregaties als wel van de congregatie der paters Salesianen waren aanwezig. Niet minder dan vijf en twintig duizend gelovigen en pelgrims uit alle delen der wereld waren samengekomen om deze dubbele heiligverklaring bij te wonen, voornamelijk echter pelgrims uit Frankrijk, o.a. een groep zusters uit het moederhuis van de congregatie van de H. Joseph der Verschijning te Mar seille, en uit Italië. De vermiste Britse diplomaten LONDEN, 24 Juni (Reuter). Volgens het Britse blad „Sunday Graphic" zullen alle regerings departementen na de verdwijning van de diplomaten Burgess en Maclean aan een nieuw onderzoek door de Britse contra-spionnage- organisatie M.I. 5 worden onder worpen. Aan de M.V.A. Van minister Lieftinck aan de Eerste Kamer over de begroting van financiën 1951 ontlenen wij als voornaam ste punten, dat de minister geen aanleiding ziet tot een gedwon gen lening of een „lening met de stok achter de deur" over te gaan, gezien de marktverhoudingen. Een afschaffing of verzwaring van de commissarissenbelasting acht hij evenmin te aanvaarden. Wat het bevorderen van de spaarzin betreft is de minister in principe bereid tot het verle nen van een extra-spaarpremie. Bij de nationale spaarraad is een spaarregeling voor de rijpere jeugd in voorbereiding, waarbij aan ongehuwden van 1725 jaar een suppletie op de rente wordt verstrekt, mits de, spaargelden tot de datum van het huwelijk, of het bereiken van de 25-jarige leeftijd niet opgevraagd worden Wanneer deze actie aan de ver wachtingen voldoet zullen ook voor andere groepen soortgelijke regelingen worden bntworpen. MAN TRACHTTE ZIJN VROUW TE VERMOORDEN In de gemeente Diemen heeft zich Zaterdagmorgen een echte lijk drama afgespeeld, waarbij de man trachtte zijn vrouw van het leven te beroven. De vrouw liep lichte verwondingen op. die met een priem waren toegebracht. De man probeerde zichzelf te ver wonden. Hii is in ernstige toe stand opgenomen. De verwondin gen van de vrouw zijn niet le vensgevaarlijk. Buren hoorden in het huis ge stommel. Een buurvrouw ging de woning binnen en trof het echt paar aan tijdens een hevige wor steling. Zij slaagde erin de vech tenden te scheiden. De man tracht te .zijn vrouw te witryen. Dit ge lukte hem niet, omdat dè vrouw wist te ontkomen. Toen bedien de hij zich van een priem en duwde de vrouw van de trap. Op dat moment kwam de buurt bewoonster binnen. De man ging naar de keuken en wilde zich van het leven beroven. De ruzie is ontstaan naar aanleiding van een geldkwestie. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Het ge zin stond gunstig bekend. De verbondsvoorzitter van de K.A.B., de heer A. C. de Bruijn, heeft Zaterdag in Nijmegen gesproken op een kaderdag van de K.A.B. over „dingen van de dag". Hierin betrok hij de internationale situatie, de versoberingsactie, de belastingpolitiek en de „aanranding van de arbeMerspositie door opposanten", die volgens spr. „zich weder terugtrekken in de spelonken van reactie en conservatisme van voor de oorlog". Afgevaardigden van de Anglo-Iraanse oliemaatschappij, die na het mislukken van de besprekingen te Teheran betreffen de de nationalisatie der Perzische olievelden naar Londen werden teruggeroepen, bij hun aankomst op de luchthaven van Londen. V.l.n.r.: de heren N. A. Glass, E. H. S. Elkington, B. R. Jackson, de leider van de delegatie en Sir Thomas Gar diner, een van de twee door de regering benoemde directeuren De arbeider denkt er niet aan, aldus de verbondsvoorzitter, om weer terug te vallen in de a-sociale toestanden van voor 50 jaar. De K.A.B. met haar 300.000 leden werkt onder kerkelijke in stemming en toezicht naar vast beproefde beginselen, aan behoud van de sociale positie van de ar beider. Hun, die de progressieve belas tingpolitiek critiseren, bracht hij de vastenbrief van het Neder lands Episcopaat onder het oog, waarin gewezen wordt op de mo rele en sociale plicht offers te brengen voor de gemeenschap. De arbeiders aanvaarden een versobering door zich tevreden te stellen met 5 loonsverho ging, ofschoon 10 noodzakelijk is. Wil men sociale rust en vre de, dan moet ook de sociale ze kerheid zijn gewaarborgd. De opposanten worden teveel geleid door vrees en tekort aan eigen kracht, meende spr. Wat zou er gebeuren wanneer N.V.V. en P.v.d.A. in de oppositie wer den gedreven. Intellectuelen be weren, dat er te weinig intelli gentie in het kabinet zit. Spr. wees dit van de hand. De K.A.B. laat niet tornen aan de sociale positie van de arbei der, welke al op minimum basis berust. De K.A.B. wil met alle standsorganisaties samenwerken, maar laat zich niet verguizen, of in zijn rechten beknotten. De K.A.B. laat zich niet leiden door het grote getal, maar door de stuwkracht van de geestelijke en zedelijke beginselen, welke tot kloeke daden aanleiding gaven. Zo hoopt de K.A.B. binnenkort nog een eigen rust- en vacantie- oord te openen, aldus besloot de heer de Bruijn zijn rede. COLORADOKEVERS OP DE KUST Grote aantallen coloradokevers spoelden Zondagmiddag op de kust bij Zandvoort aan. Een deel van het personeel van de Dienst van Publieke Werken werd ge alarmeerd. Met veel energie wer den duizenden van de voor de oogst gevaarlijke kevertjes ver zameld en vernietigd. Voor de kust bij Scheveningen vond Vrijdag eveneens een inva sie van coloradokevers plaats. Deze werd energiek afgeslagen. Adenauer terug BONN, 24 Juni (Reuter). Kanselier Adenauer heeft na zijn terugkomst te Bonn verklaard, dat Italië en Duitsland alle kracht zouden gebruiken om het tot een nauwe vereniging van vrije Euro pese volken te brengen. Drie militairen van verschillende nationaliteit, welke een cursus volgen aan de Leger Signaal School te Fort Monmouth in de Verenigde Staten, en die ieder een halve liter bloed beschikbaar hebben gesteld voor het Amerikaanse Rode Kruis, tijdens de trans fusie. Het bloed van deze geallieerde soldaten zal naar Korea verscheept worden, waar het gebruikt zal worden om de levens van andere geallieerde soldaten te redden. Sergt. Ie kl. T. J. Benningshop uit Nederland gaat het eerst „onder het mes", terwijl zijn kameraden sergt. V. Y. Fidellaga van de Philippijnen (links) en korp. E. Anderson uit Noorwegen op hun beurt wachten. (Van onze redacteur) „De gewestelijke Katholieke pers acht ik van grote betekenis. Haar werk is moeilijker dan dat van de landelijke pers, omdat zij met veel meer uiteenlopende behoeften en wensen rekening heeft te houden. Critiek op haar is daarom vaak zeer onbillijk. Alleen zij die met idealisme en apostolaatsgeest bezield zijn, kunnen dit moeilijke werk vruchtbaar blijven verrichten". Celebes, Djakarta-A'dam, 23 Juni te Singapore verwacht Raki: Makassar-A'dam, pass. 22 Juni Finisterre. Tabinta: Djakarta-A'dam, 22 Juni van Marseille. Willem Ruys: Djakarta-Rot terdam, 2 Juni van Dja karta. Aldus sprak de nieuwe Coad jutor-Aartsbisschop Mgr. Alfrink Zaterdagavond in een we zou den zonder overdrijving kunnen zeggen magistrale rede, die niet alleen getuigde van grote kennis van de toestanden en no den bij de Katholieke pers, maar ook van een grote liefde en waar dering voor haar werk, Een Duitse filosoof heeft eens gezegd: „De Mensch ist was er ist", maar ik meen, dat men nog met meer recht kan zeggen: „De mens is wat hij leest". Er zijn maar heel weinig mensen meer, die van een of ander probleem een studie maken: practisch we ten zij over de moderne proble men weinig meer, dan wat in de courant er over vermeld wordt. Daarom is het van zo geweldige betekenis, ook voor de zielzorg, dat de mensen in de courant een goede en juiste voorlichting krij gen. De ideeën, de mentaliteit van de erote massa wordt eevoed door de krant. Het snreekt dus vanzelf, dat zii. die zich wiiden aan de Kath. ners. niet alleen een taak vervullen welke van eminent helanc is. maar ook van erote waarde voor de zielzore. voor een iuist en coed heieven van het celoof. Zeker: het exploiteren van een courant is een commerciële zaak en de Kath. dagbladpers kan niet alleen leven van idealen. Maar de Kath. pers pn haar leiders en woordvoerders moeten wel gedra gen worden door een heilig idea lisme, zij moeten gedreven wor den door een grote toewijding." „Het was daarom voor mij," zo ging Mgr. verder, „een grote vreugde zoeven namens de jour nalisten en directeuren te mogen vernemen, dat zij uiting gaven aan dit idealisme en gewaagden GESTRAND BIJ KOCKANJE Een Duits zeiljacht, dat Zon dagmorgen vroeg op het strand onder Rockanje werd geworpen, geraakte omstreeks twee uur des nachts op de plaat „Hinder" voor het Haringvliet vast. Door hoog water werd het losgerukt en naar de kust gedreven. De eigenaar, de heer Kamp uit Hamburg, en zijn vrouw spron gen overboord, evenals een Duitse matroos. Samen trachtten zij in een rubberboot aan land te ko men. De boot sloeg echter vol water en werd onbestuurbaar. Gedurende drie en een half uur hebben dez£ mensen, hangend aan de boot in het water gelegen, totdat zij op het strand werden geworpen. Mevrouw Kamp kon niet zwemmen. De bedoeling was naar Argentinië te varen. van deze toewijding en opnieuw hun trouw aan het Kerkelijke gezag hebben uitgesproken. Ik heb onze journalisten vaak bekla genswaardige mensen gevonden. Wij, beoefenaren van de weten schap, bereiden alles wat wij pu bliceren zeer zorgvuldig voor. We bestuderen de kwestie uit voerig, wikken en wegen dan zorgvuldig wat wij op papier zet ten, laten het nog even bezinken en werken het nog weer eens om. De journalisten echter moe ten steeds hun werk afleveren heet van de naald. Zij moeten hun mening publiceren, zonder dat zij ook maar even tijd hebben voor een rustige bezinning. Daar om vind ik hen beklagenswaar dig. Maar als ik dan vaak zie, hoe ondanks dit snelle tempo vaak goed en gedegen werk te voor schijn komt, dan heb ik dikwijls grote bewondering voor hen ge had, dat zij het er in zo ongun stige omstandighedn zo goed af brachten. Dat komt, omdat zij doordrongen zijn van een echte Kath. apostolaatsgeest. Het is vanwege al deze omstandigheden, dat ik vanavond gaarne in uw midden gekomen ben en hier een nauw contact met u heb willen leggen. „Het zou voor mij" zo zeide Mgr. „een grote vreugde zijn, wanneer deze band tussen u en mij ook in de toekomst zo no dig nog verstevigd kan worden." De gewestelijke pers moet zich richten tot alle lagen van de bevolking, zij moet zo geredigeerd worden, dat de eenvoudigen van geest, maar ook de meer intel lectuelen haar lezen en aantrek kelijk vinden. Zij moet geven het eenvoudige plaatselijke nieuws, liefst van elk dorp, maar zij moet toch ook voorlichting geven over alle ac tuele problemen van de dag. De gewestelijke pers kan alleen maar de sympathie en steun wekken, als zij in gewestelijke behoeften voorziet. Daarom is de taak van deze oers zo buiteneewoon moeiliik en oocst zii veel onbillüke critiek. En daarom ook kan vooral bier de ionce Kath. iournalist slechts bliivend ziin waardevolle taak vervullen, indien b'i eed reven wordt door een eroot idealisme. De president van het Internationale Gerechtshof heeft de leden bijeen geroepen op Vrijdag 29 Juni ter behandeling van het ingediende Britse verzoek ten aanzien van het Perzische olie- geschiL Het Hof zal Zaterdag 30 Juni bijeen komen, 's morgens om elf uur om beide partijen te horen. In het Britse verzoek wordt o.m. gezegd, dat de Perzische re gering de Anglo-Iraanse zal moe ten toestaan de werkzaamheden voort te zetten, zoals die voor 1 Mei 1951 werden uitgevoerd. Verder wordt gevraagd, dat bei de regeringen de verzekeringen moeten geven, dat er geen enkele stap wordt ondernomen, waar door het geschil wordt verzwaard of vergroot. In het bijzonder zal de Perzische regering zich moe ten onthouden van alle propa ganda, die erop gericht is de ge moederen in Perzië tegen de maatschappij te verhitten. Enge land heeft gevraagd de kwestie als een spoedeisende te willen behandelen. Zaterdag werd te Teheran of ficieel bekend gemaakt, dat de Perzische autoriteiten de raffina derij van de „Anglo Iranian" bij Kermansjah hebben overgeno men. De raffinaderij voorziet in de Perzische behoefte aan olie, doch maakt geen vliegtuigbenzine. Militaire posten op wacht Zondag hebben Perzische sol daten met de bajonet op het ge weer de raffinaderij bezet. De bedrijfsleider, Derek Hobson, werd medegedeeld, dat hij geen functie meer uitoefende en „tot nader order" in zijn woning moest blijven. Zonder de Russen? Alayar Saleh, de voorzitter van de Perzische oliecommissie, heeft Zaterdag verklaard, dat, indien de Britse technici van de raffi naderij van Abadan hun ontslag zouden nemen, Perzië zou pogen „het zonder de Russen klaar te spelen". Hij waarschuwde echter, dat Perzië in dat geval zijn toe vlucht moest nemen „tot elk ge schikt geacht middel" en gebruik zou maken van de diensten van andere technici". Een 15-jarige scholier in Rot terdam kreeg een attaque, ter wijl hij op de springplank stond van een zwembassin. Hij viel in het water en verdronk. In Eindhoven verdronk een va der voor de ogen van zijn doch tertje, eveneens tijdens het zwem men.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1