:ces UN Toestand in Perzië zeer critiek Behoedzame critiek van zijde der V.S. Eis: Zwaarste straf fEXAS a-- .j ie ook! DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Het rechte idee Britse kruiser naar Abadan Reacties op rede van Malik Het proces tegen Mgr. Grösz >nd a. Zee Ontvlamt de olie van Perzië? HET PERZISCH OLIEGESCHIL Engelse levens worden verdedigd Scheepsberichten Zondag staking in Ruhrgebied Vijand versterkt de frontlinies Trein bij Venlo grijpt luxe auto Donderdagmiddag volgt uitspraak Fabrieksbrand in Westzaan R.I.S. onderneemt stormen in Den Haag Coloradokeverplaag te verwachten Rede van McCloy Kroniek en Kritiek voor 19 ct voor 19 ct voor 89 cl voor 79 cl voor 39 ct voor 1.29 voor 98 ct voor 98 ct voor 49 ct voor 98 ct sleuren 1.59 1.98 1.59 2.95 4.49 4.98 1.49 0.98 n maar, dat dit voor- Ze hebben het toch enoeg omdat elke eenmaal voorzien j een standaard por- coning- SLAPPEN NIET K, 25 Juni - Charles teur van het Ameri- iu voor Defensiemo- eft Maandag ver- e V.S. zich niet kun- >ven hun defensie- e laten verslappen, de Koreaanse oorlog eindigen. ligen van de contro- i met betrekking tot ie op dit ogenblik een ramp veroor- Wilson. van het Kremlin, rea maar een scher- de strijd om de we- >pij. de bergen is geen ja, nou wil ik je toverij?" „Na- We\", zei de smid. >verd zijn. Ook is oerd. Nou, en dan niet uit de buurt buurt zijn, waar juwde minachtend k hoor. De koeien dichterbij dan jij zie je". „Zeg, :orzelig. „Ik meen g wat ik zeg", zei a hier nog in de laar mij niet". Ie smid keek hem ijkheid en over er de hele dag te Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET PEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) STADSEDITIE VANHEDEN Pagina 1 Woensdag 27 Juni 1951 46e Jaargang No. 12204 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Over het rechte idee in 't pro bleem: katholieken en KVP zou den wij nog een en ander in het midden willen brengen, hebben wij gisteren gezegd. Dat rechte idee, d.i. de juis te gedachte over de Katholieke Volkspartij als de centrale op staatkundig gebied der Katholie ke Nederlanders - vinden wij nog belangrijker dan de „rechtse" idee, welke prof. Duynstee pro pageert. Over een heleboel dingen zijn wij het eens. Er moet een katho lieke partij bestaan, die zoveel mogelijk macht en invloed in het staatkundig leven moet uitoefe nen. En die katholieke partij moet de enige katholieke par tij zijn, want versplintering en versnippering brengen twee dracht, welke onnoemelijke schade betekenen zal voor de Kerk en het Vaderland en voor de Katholieke gemeenschap in andere opzichten. Zulk een partij is het niet dwaas, het nog te moeten bewe ren na bijna zestig jaren prac- ti.jk en rijke vruchten van het werk der Katholieke Partij behoeft natuurlijk een organisa tie, zo krachtig en democratisch mogelijk, opgebouwd in verschil lende trappen. Een organisatie, welke in haar opbouw het ele ment van deskundigheid en ver trouwen wij worden niet moe de, het te beweren - harmonisch verenigt. Die organisatie is uiteraard 'n massa-organisatie, met speciale organen en onderdelen van lei ding en studie, voorbereiding en voorlichting e.d. Theoretisch vol doet de opbouw van de Katholie ke Volkspartij aan deze eisen op het voetspoor en het fundament van de oude Katholieke Staats partij. Feilloos is dat alles natuurlijk niet. De hervorming van 1945 1946 geschiedde in een bewogen tijd, niet altijd even geschikt voor rustig beraad. Grote en kleine fouten zullen kunnen wor den verbeterd daar is het nu de tijd voor. Maar altijd zal het zo zijn, dat de partij niet goed kan werken, als de katholieken niet behoor lijk mee-doen. En dat mee-doen begint van onderop. Bij de afde lingen van de partij, waarvan de KVP er ongeveer 1200 heeft. Ze werken niet allemaal even hard er zijn slappelingen bn, er zijn er, die al een hele tijd slapen en zelfs niet wakker wor den, als een nieuw schande-pro- ces tegen een kerkvorst in Hon garije, als onmenselijk vervolg op een onmenselijk proces tegen de Kardinaal-primaat Mindszen ty. gevoerd wordt De „rechte" idee van katho lieke politieke eenheid is dan ook, dat de belangstelling van Katholiek Nederland voor de po litiek begint bij 't lidmaatschap der afdeling. Een werkdadig lid maatschap. dat zich niet beperkt tot het betalen van de contribu tie alleen maar dat meewerken en meeleven met zich brengt. Daar hangt alles van af. Heel de agitatie rond 't vleu gelprobleem e.d. zou overbodig geweest zijn, indien de leden van de verschillende standen net zo veel belangstelling voor de ver gaderingen van de KVP-afdelin- gen, kringen en andere partijaf delingen hadden getoond, als de katholieke arbeiders en boeren en tuinders daarvoor als regel tonen. Daar hangt alles van af. Want de afdelingen zijn niet voor niets het eerste en voornaamste or gaan van de - Partij, in het alge meen reglement het eerste ge noemd. Daar begint 't leven van de Partij, daar hoort het tenmin ste te beginnen en omdat dit niet voldoende het geval is en waar dit niet voldoende het geval is, loopt de partij dood en ontbeert zij het prestige van de katholieke gemeenschap, In de „Tijd" is de gedachte ge opperd de oplossing van de be staande moeilijkheden vooral te zoeken in de samenstelling van de Tweede Kamerfractie en de vrijheid, in die fractie de afwij kende meningen tegen elkaar te laten uitspelen en daarvan ook in het openbaar te getuigen. Daar zit mogelijk wel wat in, maar.... men houde er rekening mee, dat de fractie op een of an dere manier, hoe dan ook, moet worden samengesteld door de partij Men komt daar altijd weer te recht. Men kan zeggen, dat de partijleiding veel, misschien te veel invloed heeft op de gang van zaken bij die samenstelling, maar wie stelt, die leiding sa men? Dat is weer de partij. Het Partijbestuur, het dagelijks be stuur, de Verkiezingsraad. Kring- besturen enz. enz., alle organen, die te maken hebben met de can- didaatstelling, dus de samenstel ling van de fractie worden in en door de partij, indirect of direct gekozen. De Partij heeft, zouden de on tevredenen kunnen zeggen, de leiding in diverse instanties, wel ke zij verdient. De samenstelling ervan is afhankelijk van de partij en mogelijke tekorten zijn een gevolg van tekorten in de partij. D.w.z. wanneer bepaalde groe pen te weinig belangstelling to nen voor de partij te begin nen onderop! dan wordt als vanzelf het gevaar van een een zijdige ontwikkeling in de hand gewerkt. De rechte idee is dus, dat van alle kanten goede en actieve be langstelling voor de partij ge toond wordt en dat de ledenwer ving voor de KVP. welke tegen het najaar met nieuwe kracht in gezet wordt, benut wordt om de vele achterblijvers in het partij verband in te schakelen en over Een in het wit geklede menigte was getuige van het hijsen van de vlag der Nationale Iraanse Oliemaatschappij op het hoofdgebouw der raffinaderijen te Abadan, de grootste ter wereld, tijdens de overname van de Anglo- Iraanse Oliemaatschappij. Zelfs de balcons (vanwaar men slechts weinig zal hebben kun nen zien) waren dicht bezet met toeschouwers Volgens de berichten van de laatste vier en twintig uur wordt de situatie in Perzië steeds critieker. Minister Acheson heeft gezegd, dat hij geen lichtpunten meer kan onderscheiden en de ontwikkeling gaat in de richting van een „ramp". De Britse minister van Buitenlandse Zaken Morrison verklaarde ten over staan van het Lagerhuis, dat opdracht was gegeven aan de kruiser „Mauritius" naar de haven Abadan te varen. Acheson legde zijn verklaring af, terwijl hij voor de commissie van buitenlandse zaken aandrong op een bijdrage van 8l/a milliard voor hulp aan het buitenland. De Perzische olie is onomstotelijk van groot belang voor de Wester se wereld, voegde hij eraan toe. Toelichting van Morrison Minister Morrison heeft de re gering van Perzië verantwoorde lijk gesteld, voor de gevolgen die haar halsstarrige houding zou meebrengen. De kruiser Mauritius, die 8000 ton meet, ligt van 1 Juni af in de Perzische golf. Enge land is vastbesloten Britse levens te verdedigen, wanneer deze in gevaar zouden komen. Het ont werp sabotagewet zou de em- ployé's van de maatschappij in een onhoudbare toestand plaat sen. Voor ieder ongeval zouden zij verantwoordelijk gesteld kun nen worden. De order is uitgegeven, dat de tankschepen Abadan moeten ver laten, aldus de minister, omdat de toestand daar niet meer gun stig wordt geacht. Churchill verklaarde er genoe gen mee te nemen met de gang van zaken, zoals de regering had uitgestippeld, vertrouwende dat Morrison het parlement op de hoogte zou houden van de dage lijkse ontwikkeling. Radiorede Perzische premier Dinsdagmiddag heeft de Perzi sche premier Mossadeq in een radiorede zijn teleurstelling ge- Cameronia, Djakarta-R'dam, 26 Juni van Colombo Teiresias, Balikpapan-A'dam, 26 Juni te Suez Sibajak, Sydney-Surabaja, 25 Juni 660 mijl O. van Timor Bali, A'dam-N. Guinea, 25 Juni te Port Said het gehele front de werkzaam heid te vergroten en te verdie pen. Wanneer volgens die rechte idee wordt gehandeld, kan de rechtse idee haar eerlijke kans krijgen en eerst dan kan men met meer gerustheid dan nu zeg gen: wanneer de verschillende meningen op regelmatige wijze in het partijverband zijn uitge wisseld, kan een beslissing val len, waarvan verwacht mag wor den, dat de minderheid, welke dan ook, zich neerlegt bij de meerderheid. Dat behóórt dan zo in een levende partij die een af spiegeling is van de veelzjjdig- samengestelde katholieke ge meenschap! uit over de onder buitenlandse ambtenaren van de oliemaat schappij ontstane onrust en hun wens om Perzië te verlaten. Hij heeft opnieuw verklaard, dat Perzië met deze technici wenst verder te werken en voegde er aan toe, dat hun alle verzekerin gen voor hun leven, hun eigen dom, hun salaris en alle door hen verworven rechten gegeven wor den. Drake gevlucht? Naar A.F.P. van bevoegde zij de te Londen verneemt zou de algemene bedrijfsleider van de Anglo-Iranian, Eric Drake, uit Perzië naar Basra, in Irak, ge vlucht zijn. Zijn aanwezigheid daar is reeds eerder door Reuter gemeld. BOCHUM, 26 Juni (A.P.) De leiders van de vakbonden hebben vandaag besloten, de 350.000 arbeiders in de kolenmij nen van het Ruhrgebied opdracht te geven Zondag te staken. De mijnwerkers eisen 'n loons verhoging van 14 procent. De re gering heeft 12 procent voorge steld, doch dit aanbod is door de vakbonden verworpen. PETROLEUM ONDER ZWITSERSE JURA LAUSANNE, 2ë Juni (Reuter). Een geleerde te Lausanne, Marcel Millious, heeft de Zwitserse geo logische vereniging er van in ken nis gesteld, dat hij onder de ber gen van de Jura sporen heeft ge vonden van wat naar hij gelooft zware petroleum is. Vermoede lijk is het dezelfde soort zware olie als in Mexico en Zuid-Ame- rika wordt gevonden, maar het is nog niet bekend hoveeel er van aanwezig is. Jacob Malik was Dinsdag nog steeds ziek en er konden geen afspraken gemaakt worden voor een onderhoud met Entezam, de voorzitter van de V.N. Sinds Ma- lik Zaterdag zijn radiorede heeft gehouden is hij nog niet beschik baar geweest voor de Westerse afgevaardigden, die met hem van gedachten wilden wisselen. Tryg- ve Lie heeft verklaard, dat de Algemene Vergadering der V.N. bijeen diende te komen, om de toestand te bespreken. BESTUURDER GEDOOD Op de onbewaakte overweg nabij de onderste molen bti Ven lo is gistermiddag een personen auto door een trein gegrepen en meegesleurd. De bestuurder van de auto, de heer G. G. uit Venlo. werd ernstig gewond uit de wrak stukken bevriid. Hii overleed vrii spoedig ter plaatse. Hii was ge huwd en vader van vijf kinderen. Het ongeluk gebeurde om streeks kwart voor drie. De trein was om 14.26 uit Roermond ver trokken en had bij de bewuste onbewaakte overweg een snelheid van ongeveer tachtig kilometer, toen hij de auto in de flank raakte. De spoorbaan lag over 'n grote afstand bezaaid met brok stukken van de auto en de zich daarin bevonden hebbende rij wielonderdelen. De lijn was ge durende drie kwartier versperd. In Brummen werd een brom fietsrijder aangereden door een auto. De man was op slag dood. BEDRIJFSPENSIOENFONDS BOUWNIJVERHEID De organisaties van werkge vers en werknemers in de bouw vakken hebben een bedrijfspen sioenfonds in het leven geroepen. De staatssecretaris van Sociale Zaken (Arbeid, heeft de deel neming in dit fonds voor de werk nemers en een deel der werkge vers met ingang van 2 Juli ver plicht op grond van de wet be treffende verplichte deelneming in een bedrijfspensioenfonds. f 4000 schade door aanvaring In de Rijnhaven te Rotterdam kwam het motorvrachtschip „On derneming 11", schipper A. van Toorn uit Heiningen, in aanva ring met het sleepschip „Govert Flinck", dat werd getrokken. Het ene achterschip raakte het ande re, de stuurhut van „Onderne ming 11" werd ontzet en verder kreeg de ijzeren onderbouw van deze stuurhut een deuk. De scha de wordt op f 4000.geraamd. BOEDAPEST (K.N.P.) De openbare aanklager van hel- Hon gaarse hof, G. Alapi, heeft heden in hef proces tegen Mgr. Joseph Grösx, aartsbisschop van Kalocsa en voorzitter van de Hongaarse bisschoppenconferentie, en tegen zijn acht mede- bekiaagden de hoogste straf geëist. Volgens de Hongaarse jurisprudentie betekent dit de doodstraf of levenslang. De beklaagden werden schul dig geacht aan het uitoefenen van spionnage ten behoeve van Amerika en aan het organiseren van een beweging tot omverwer ping van de Hongaarse regering. De openbare aanklager beweert in het bijzonder, dat Mgr. Grösz, die executeur-testamentair is van kardinaal Mindszenty, zijn daden heeft verricht, omdat hij mede betrokken was in het complot, dat de kardinaal destijds zou hebben gesmeed. Deze samen zwering was daarvan een uit vloeisel. Levensloop Mgr. Grösz Mgr. Joseph Grösz was aarts bisschop van Lalocsa, voorzitter van de Hongaarse bisschoppen conferentie, in welke functie hij kardinaal Joseph Mindszenty na diens veroordeling is opgevolgd. Hij vervulde enige tijd dezelfde functie na de dood van kardinaal Seredi in 1945 tot aan de benoe ming door de H. Stoel van Kar dinaal Mindszenty als Primaat van Hongarije. Als voorzitter van de Hongaar se bisschoppenconferentie heeft Mgr. Grösz vorig jaar een over eenkomst met de Hongaarse re gering ondertekend. Hij deed de ze stap in de hoop, daardoor een einde te maken aan de massa-de portaties van priesters en reli gieuzen. Joseph Grösz werd 9 Decem ber 1887 in Feltorony, Hongarije, geboren en 14 Juli 1911 priester gewijd. Op 17 December 1928 werd hij bisschop van Szomba- thely en Mei 1943 aartsbisschop van Kalocsa. Overige beklaagden De overige beklaagden zijn dom Endredy, vertrouwensman van kardinaal Mindszenty, pas toor Boszik, voor 20 jaar lid van het Hongaarse parlement, pater Czellar, pater Kovacs, een bekend trappist, pater Vezer, mgr. dr. Farkas, procurator van het bis dom Kalocsa, dr. Hevey, vroeger departementshoofd en dr. Pngracz destijds in dienst van de Ameri kaanse ambassade. Donderdag is de uitspraak. Mgr. Joseph Grösz, Aartsbisschop van Kalocza en opvolger van Kardinaal Mindszenty als hoofd der Hongaarse geeste lijkheid, met zijn mede-beklaagden Hovey en Farkas, tijdens de behandeling van het proces voor de volksrechtbank te Boedapest. Uit Washington melden Reu ter en Ass. Press., dat de com mentaren op het voorstel van Malik van de zijde van het de partement van buitenlandse za ken, zeer „behoedzaam" zijn op gesteld. Men kan eruit lezen, dat Washington tal van passages uit de rede nog zeer onduidelijk acht en voor tweeërlei of meer uitleg vatbaar. De voornaamste oorzaak van deze voorzichtigheid is, dat naar officiële Amerikaanse op vattingen Malik een politiek voorstel heeft gedaan over een militaire situatie. Men meent uit de alle binnen gekomen frontberichten op te maken, dat de Chinezen geens zins over een wapenstilstand denken, of er slechts ook maar rekening mee zouden houden. Grote acties worden in China op touw gezet, om de strijd voort te zetten, vooral met betrekking tot financiële steun. De strijd op Korea In kringen van de militaire be velhebbers wordt gesproken over een steeds sterker toenemend verzet van de vijand. Op som mige plaatsen werden patrouil les van de verbonden legers te ruggeslagen. De correspondent van Ass. Press, Frank King, is over het front gevlogen en hij had gecon stateerd, dat grote hoeveelheden materiaal van de vijand op weg zijn naar de voorste linies. ZWAVEL VATTE VLAM De brandweer van Westzaan werd gistermorgen gealarmeerd voor een brand bii de N.V. Verf- fabrieken Avis. Deze fabriek viert vandaag haar 250-jarig be staan. In een partij van enige tientallen tonnen zwavel was door broeiing brand ontstaan. Doordat de partij in een afge sloten ruimte was opgeslagen en ook doordat zich een enorme rook ontwikkelde kon de brand weer de vuurhaard moeilijk be naderen. Ongeveer 20 ton zwavel en een hoeveelheid soda gingen verloren. Het gebouw zelf en de daarin aanwezige machinerieën hebben geen schade opgelopen. Het bedrijf heeft geen stagnatie ondervonden. Ook de feestelijk heden gaan vandaag normaal door. OVER „ACTIVITEITEN" TEGENOVER INDONESIë Van de zijde van het Indone sische hoge commissariaat wordt vernomen, dat de waarnemend hoge commissaris in Nederland, mr. Djumhana, de vorige week in opdracht_ van zijn regering 'n demarche bij de Nederlandse re gering heeft ondernomen, waar bij maatregelen worden gevraagd „tegen personen en groepen, die vijandige activiteiten tegenover de regering van de Republik In donesia ondernemen". De Nederlandse regering heeft haar bereidheid te kennen gege ven, binnen een week of tien da gen hierop te antwoorden, aldus het hoge commissariaat. Uit berichten, die binnenko men bii de „European Plant Pro tection Organisation" te Parijs, die onder meer de internationale bestrijding van de coloradokever regelt, blijkt, dat een grote ont wikkeling van de colradokever te verwachten is in Europa deze zomer. „WEST-DUITSLAND ZAL EUROPA VERDEDIGEN" WASHINGTON, 26 Juni (Reu ter) De Amerikaanse hoge commissaris voor West-Duitsland, John McCloy, verklaarde Dins dag in een radiorede te Washing ton, dat hij geloofde, dat het West-Duitse volk zou besluiten deel te nemen aan de verdediging van Europa. Hij legde er de nadruk op, dat een dergelijke beslissing van W. Duitsland vrijwillig zou zijn. McCloy voegde hieraan toe: „Het wordt duidelijk, dat West- Duitsland als gelijkwaardige part ner door de Westelijke geallieer den zal worden geaccepteerd. De Verenigde Staten en hun bondge noten zijn echter nog steeds vast besloten, dat er geen Duitse ge nerale staf in de oude Pruisische betekenis zal zijn, geen militaire kaste met de politieke en sociale macht, die zij eens uitoefende, en geen Duits nationaal leger, dat in staat zal zijn de bron of het instrument van toekomstige agressie te worden". Vreemde geschiedenis (Sm.) In het „Vrije Volk van Zaterdag 23 Juni jl- komt een verslag voor van een vergadering vanwerkgevers-leden van de PvdA, waar minister Lieftinck heeft gesproken over het wetsont werp Toezicht op het credietwe- zen. „Zonder credietcontröle wordt Nederland onregeerbaar", staat er met grote letters boven dit verslag en volgens de onder titel heeft Lieftinck de storm van critiek beantwoord, welke tegen zijn ontwerp losgebarsten is. Het verslag doet het voorkomen, als of alle aanwezigen volkomen on der de indruk waren van zijn „helder en boeiend college, dat zich ontwikkelde tot een betoog van man tegen man" en de argu menten van zijn tegenstanders werden „met klemmende logica" en overvloedig cijfermateriaal uiteengerafeld en ontzenuwd". De socialistische werkgevers kregen van de minister, als zijn partij genoten, „die het meest-verkeren in de kringen van zijn critici, een overstelpend aantal argumenten mee. Wij hebben er ons over ver baasd, dat dit verslag over een aangelegenheid, die heel het land aangaat, alleen in het „Vrije Volk" voorkwam. Waarom mogen ook anderen van dit overstelpend aantal argumenten geen kennis nemen? Is dit ontwerp Toezicht op het credietwezen, dat door de regering is ingediend en ook door andere dan alleen socialistische ministers is getekend dan toch een hobby van de Partij van de Arbeid? En zijn al deze kamera den, al zijn het dan werkgevers, het werkelijk zo volkomen eens geweest met de natuurlijk „on weerlegbare" argumenten van de minister, dat niemand een woord van critiek heeft laten horen? Wij meenden al eens éérder in het „Vrije Volk" trouwens gelezen te hebben, dat er in deze kringen óók andere geluiden waren gehoord. En nu komt een brief van een hunner, de bekende heer K.R- van Staal, partijgenoot sinds tientallen van jaren, oud-raadslid van Rotter dam, oud-wethouder van Gouda, directeur van een bekende uitge verij en bovendien nog een voor aanstaand figuur in de organisa tie der ex-politieke gevangenen (dus: 'n durf-al!) 'n boekje open doen over de eigenlijke gang van zaken in deze vreemde geschie denis Te mooi om.... (Sm.) Uit deze brief blijkt dat de voorlichting van het soci alistische blad te mooi is, om waar te zijn. De heer van Staal deelt ons mede, dat in deze bij eenkomst vooraf aan de rode werkgevers werd gezegd, dat geen journalisten konden worden toegelaten. De biieenkomst was „strikt huishoudelijk" en de in houd van het gesprokene was dus niet voor de pers. Journalisten moesten dus de zaal verlaten en aan de aanwezigen werd verzocht, aan journalisten, die in de pauze nog aanwezig mochten zijn niets te vertellen! En zie nu hét „Vrije Volk" van Zaterdag 23 Juni! Een kolommenlang verslag van de sociaal-economische re dactie! Dat is al een heel eigen aardige zaak! Algemeen-journa listiek gesproken ontoelaatbaar. En politiek bedenkelijk. Want deze gang van zaken werkt de gedachte in de hand, dat het bij dit wetsontwerp gaat om een socialistisch zaakje. Maar daar komt nog iets bij- Van Staal ver telt in zijn uitvoerige beschou wing. dat het verslag nog zeer eenzijdig was ook! Er wordt met geen woord melding gemaakt van het feit, dat er van de vergadering uit heel wat critiek is geleverd en dat de rode werkgevers helemaal niet zo overdonderend waren door de „uiteenrafelende logica" en het „ontzenuwende cijfermateri aal" Van de acht debateurs wa ren er zes tegenstanders en hun critiek werd, aldus de schrijver, „door een zeer groot deel der aan wezigen onderschreven" De cri tiek was, blijkens de nadere me dedelingen van de heer van Staal, niet mals. Zij was zeker zo kras soms, als die van niet -socialis tische werkgevers en bankiers, die, door het „V.V." rebellen wer den genoemd. Er komt nog een tijd, om die zakelijke argumenten eens onder de loupe te nemen. Voor heden willen wij maar zeg gen. dat deze methode van eenzij dige en tendentieuze voorlichting ons van het „Vrije Volk" bitter tegenvalt. Het is duidelijk dat de bele onzet, na de onthullingen van van Staal, averechts dreigt te zullen werken M- m vra gen, bet „Vrije Volk" deze socia listische vergadering dan niet voor zich reserveren? Ja, maar dan niet op deze manier en dan nog met de risico, dat de rest van het land zal concluderen: het is hier dus duidelijk om een socia listische aangelegenheid te doen en daar doen wij rest van het land, niet aan mee! NIEUWE STAKINGEN IN INDONESIË DJAKARTA, 26 Juni (Aneta). In ongeveer 26 bedrijven in Dja karta zijn Maandag en Dinsdag nieuwe stakingen uitgebroken, omdat de arbeiders gratificaties eisen ter gelegenheid van de Le- barang. De commissie voor be slechting van arbeidsgeschillen in vitale bedrijven heeft een Leba- rang-gratificatie vastgesteld voor het personeel van de B.P.M., waarvan een deel Maandag we derom in staking ging, waardoor de benzinetoevoer weer werd gestagneerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1