Er zijn minstens zes milliard inwoners te weinig Het begrip „cellulaire opsluiting" wordt thans verlaten op aarde Wat met Kardinaal Mindszenty begon wordt met Mgr. Grösz vervolgd Gevangenen bijeen in een werkgemeenschap BI. Wit volkomen kansloos tegen veel beter Willem II „Vlucht in de nacht" RADIO STORM OVER HONGARIJE Priesterstand wordt geruisloos geliquideerd Piper-passagier vrijgesproken .LANDEN DER TOEKOMST" Een tocht langs de strafinrichtingen Organisaties van Thiery-erfgenamen Van Raalte voorkwam debacle door E. J. Rath PAGINA WOENSDAG 27 jUNI 1951 BOEDAPEST (K.N.P.) Voor de tweede maal is de storm der vervolging over de Kerk in Hongarije losgebarsten; ditmaal heeft hij zijn voornaamste slachtoffer gevonden in de persoon van Mgr. Grösz, aartsbisschop van Kalocsa en voorzitter van de Hongaarse Bisschoppenconferentie. Het proces, dat tegen hem wordt gevoerd onder leiding van dezelfde rechter, die ook kardinaal Mindszenty heeft veroordeeld, zal verlopen zoals dit van te voren is vastgesteld door Istvan Kossa, de leider van het kort geleden ingestelde bureau voor kerkelijke zaken te Boedapest. Kossa is een berucht commu nist van de oude garde. Spoedig na de eerste wereldoorlog kwam hij als communistisch af gevaardigde in het parlement. Na 1945 was hij enige tijd minister van financiën. Wie zijn naam op zoekt in het politieregister, zal tot de ontdekking komen, dat hij verscheidene malen wegens dief stal met de politie in aanraking is gekomen. Bovendien staat hij als drankzuchtig bekend. Deze man is het, die het Kremlin heeft uitverkoren om de betrekkingen tussen Kerk en Staat in Honga rije te onderhouden en te rege len. In ondracht van Moskou In de algemene actie van Mos kou tegen de Katholieke Kerk in de volksdemocratische landen heeft ook Kossa zijn deel Hij heeft instructies gekregen, aan welker uitvoering hij reeds is begonnen. Zijn opdracht zou schematisch als volgt kunnen worden vastge- legd 1. liquidering der Katholieke bisschoppen; 2. uitschakeling van de jonge geestelijkheid; 3. uitoefening van druk op de geestelijkheid op het platteland, zodat deze zich naar de richtlij; nen van de communistische partij zal schikken; 4. bezetting van kerkelijke be stuursfuncties door vertrouwde „vaderlandslievende" priesters; 5. scheiding van de Katholieke Kerk in Hongarije van Rome. Kossa heeft over deze instruc ties van Moskou geen gras laten groeien. Na een korte voorberei dingstijd, waarin de communisti sche pers op volle propagandis tische toeren draaide, gaf hij m Mei opdracht tot arrestatie van Mgr Grösz. Een maand was voor de verfijnde bekenningstechniek der communistische politiebeamb ten voldoende om Mgr. Grosz voor een proces rijp te maken. Men heeft het resultaat reeds kunnen vernemen. Mgr. Grosz heeft volgens radip Boedapest alles „bekend" wat hem te be kennen was voorgelegd. Nauwelijks was Msrr Grösz ge arresteerd of de nronagandis- tische activiteit der communis tische ners schakelde over naar twee andere vooraanstaande ker kelijke hooewaardigheidsbeklc- PROGRAMMA DONDERDAG 28 JUNI 1951 HILVERSUM I," 402 m. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.- muziek; 7-45 Morgengebed en Li turg. kal.; 8.00 Nieuws- en weer- ber.; 8.15 Gram.muz.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram.muz.; 9.40 Schoolradio; NCRV: 10.00 Omroeporkest; 10.15 Morgendienst; 10.45 Sopraan en piano; KRO: 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Schoolradio; 12.00 An gelus; 12.03 Gram.muz.; 12-30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Gram.muz.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws- en kath. nieuws; 13.20 Instrumentaal septet; 13.40 Pianoduo; NCRV: 14.00 Promena de-orkest en soliste; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.muz.; 15.25 Kamermuz.; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Vocaal ensemble: 17.00 Voor de jeugd; 1730 Volksmelodieën; 17.50 Regeringsuitzending: C. A. van Ginneke: Jacht op krokodil len; 18.00 Verzoekprogramma; 18.30 het kleine-boeren-vraagstuk op de zandgronden, vraaggespr.; 18.45 Reportage; 19.00 Nieuws- en weerber.; 1915 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 1S.30 In dienst van 't vaderland, causerie; 19.40 Radio krant; 20-00 Nieuws; 20.05 Gram. muz.; 20.30 In de voetsporen van Paulus, reportage; 20.50 Gram. muz.; 21.00 Gev. muz.; 21.45 Vier handig pianospel: 22.15 Buitenl. overzicht; 22-35 Gram.muz.- 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws 23.15 Sport; 23.2524.00 Gram.- muziek. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00— 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws: 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gram.muz.: VPRÓ: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws: 8.15 Gram.muz.; 9 00 Morgenwijding9.15 Gram.muz.: 10.30 De Antwoordman: 10.45 Gram.muz.: 1050 Voor de kinde ren; 11.00 Radioscoop; 11.45 Voordracht: 12.00 Metropole-ork.; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Instr. kwintet; 13.45 U kunt het geloven of niet: 13.50 Gram.muz.; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Piano-voor dracht; 15.00 Voor de zieken: 16.00 Uitwisselingsprogramma Kamnon -Nakskov (Denemarken)17.00 Voor de jeugd: 17.30 Strijkorkest 18.00 Nieuws: 18.15 Snort: 18.30 Lichte muziek: 19.00 Vraageesor. over de KMA te Breda; 19.10 Or kestconcert; 19.45 Paransvcbolo- eiseh Radio Fxneriment: 20 00 Nieuws- 20.05 AeYaliteiten: 20.15 Radio Philharm. Orkest en solist- 21.30 Onze Prins heeft het zelf gezegd, klankbeeld: 22.00 Gram. muz. intermezzo: Gesproken brief uit Londen en vaeantietips: 72.40 Lichte muz - 73 00 Nieuws: 93 1 S Soortactual'tnjten: 23.3024.00 Gram.muziek. ders. de bischonnen van Csanad en van Vac. Mgr. Hamvas en Mgr Peterv. Reeds hebben de geruchten de ronde gedaan, dat ook zii gearresteerd zouden ziin. Ou 11 Juni heeft men hen echter nog in vriiheid gezien. Wat na derhand met hen is gebeurd, is nog niet bekend. Mgr. Hamvas is behalve bis schop van Csanad, tevens Apos tolisch Administrator van Eszter- gom, de zetel van kardinaal Mindszenty. In April vén dit jaar had het Ministerie van Onder wijs, waaronder toen de kerke lijke aangelegenheden nog res sorteerden, op eigen gelegenheid veertien pastoors van Boedapest aangeschreven voor de bezetting van de zetel van kardinaal Mind szenty. Zelf zou zij dan de uit eindelijke gegadigde uitzoeken. Dit heeft Mgr. Hamvas na lange onderhandelingen met het be trokken ministerie kunnen ver hinderen. Hij moest echter een zwaar offer daarvoor brengen, de ondertekening namelijk van het communistische vredesmani- fest. Deze ondertekening werd later door de communisten als een prachtige propagandastunt uitgebuit. Naaste toekomst zeer so*-*""" De uitschakeling van de jonge priesters gaat zeer eenvoudig te werk; zij worden in militaire dienst opgeroepen. In de laatste weken zijn honderden jonge priesters opgeroepen en inge deeld bij de strafcompagnie. Het hardst treft men echter de pries ters op het platteland. Hun is elke economische bestaansmoge lijkheid ontnomen. Zij staan voor de keus of te verhongeren of zich los te maken van Rome en te profiteren van het daaraan verbonden voordeel van staats- uitkering. Daarmede verrichten de communisten het grondwerk voor de stichting van een natio nale kerk. die onder leiding zal moeten komen te staan van „be trouwbare' 'priesters. Onder deze omstandigheden is de laatste stap, het schisma, niet ver meer. Wat zich tegenwoordig in Hon garije afspeelt, is de koude li quidatie van de hiërarchie en van de geestelijkheid die ge trouw blijven aan de H. Stoel. Daarnaast wordt de nog over gebleven elite der Katholieken uit de weg geruimd. Zo werd de laatste dagen de vice-provinciaal der paters Jezuiten in Hongarije, pater Csavossy Elemer. gearres teerd. Onder de tienduizenden, die de laatste tijd uit Boedapest zijn gedeporteerd, bevinden zich zeer vele leidende Katholieken. In kerkelijke kringen in Honga rije is men dan ook zeer onge rust over de naaste toekomst van de Kerk in dit bij uitstek katho lieke land van de heilige koning Stephanus VAN MEINEED AMSTERDAM De rechtbank te Haar'em veroordeelde op 15 Maart j.l- wegens meineed, de heer J. M. H. tot vier maanden gevangenisstraf tegen welk von nis de verdachte hoger beroep aantekende. De zaak is voortgevloeid uit de bekeuring die de vliegenier M. H. P. op 2 Juli van het vorig jaar kreeg wegens het te laag vliegen met zijn een-mo- torige Piper Cub boven 't strand, nabij Zandvoort en Bloemendaal. In Dec. 1950 werd deze over treding van 't luchtvaartverkeers reglement door de rechtbank te Haarlem behandeld. De vliegenier kreeg toen een boete van f 500. H. die als passagier in deze Piper Cub had meegevlogen, ver klaarde voor de rechtbank dat P. niet lager dan 200 meter had ge vlogen, hetgeen door andere ao tuigenverklaringen werd tegen gesproken. Tegen H. werd ten slotte 'n vervolging wegens mein eed ingesteld. Het Amsterdamse gerechtshof sprak H. gistermorgen vrij van 't hem ten laste gelegde, omdat 't Hof niet overtuigd is. dat H. op zettelijk foutieve verklaringen heeft afgelegd. Veertien dagen geleden eiste de procureur-generaal bevesti ging van 't vonnis van de Haar lemse rechtbank. (Advertentie) 's-GRAVENHAGE Het overgrote deel der Nederlanders kende voor de oorlog de gevangenis slechts bij naam. In de steden, waar een gevangenis was, wist men het gebouw wel te staan, een somber gebouw met tralies voor de ramen. En in een drietal steden een gebouw van speciale vorm, de koepelgevangenis, in de wandeling paraplu geheten. Maar wat wist men er verder nog van? Het tot nu toe geldende stelsel was in beginsel een cellulair sys teem. Dit werd evenwel doorbro ken door artikel 1 van de wet van 22 November 1918, volgens hetwelk iedere gevangenisstraf in gemeenschap kan worden on dergaan. Op grond van deze wet, die ook toestaat gevangenisstraf op alle door de minister v. Justitie aan te wijzen plaatsen ten uitvoer tèléggen, 'wórdt thans gevange nisstraf in gemeenschap ten? uit voer gelegd. Omtrent de tenuit voerlegging van vrijheidsstraffen in gemeenschap bestaan geen wettelijke regelen. De wet tot vaststelling der beginselen van 't gevangeniswezen van 14 April 1886 gaat nog geheel uit van het cellulaire stelsel. Thans is naar het oordeel der regering de ?tijd gekomen om de beginselen, die aan het niet meer geheel cellulaire stelsel ten grondslag behoren te liggen, in de wet te formuleren. Met de nieuwe beginselenwet wordt beoogd nadelen van de af zonderlijke opsluiting te voorko men zonder dat het voordeel van niet besmetting van de ene ge vangene door de andere teloor gaat. Dit is mogelijk door in iedere gevangenisgemeenschap slechts zodanige gedetineerden bijeen te brengen, die in zedelijk peil, geestelijke aanleg en be hoeften min of meer gelijk staan. Dit leidt tot de bovenbedolde dif ferentiatie der strafgestichten en tot de noodzaak van selectie der gevangenen met het oog op het gesticht, waarin zij zullen wor den geplaatst, Differentiatie der gestichten leidt weer tot varië teit in het regiem. 6372 „inwoners" Een bezoek aan een aantal strafgestichten de totale be volking van alle gestichten in ons land bedroeg op 4 Juni 6372, w.o. 1194 mannelijke en 49 vrouwe lijke politieke delinquenten en 50 nog niet veroordeelden heeft ons een inzicht gegeven in de vorderingen, welke reeds ge maakt zijn met deze differentiatie. Het is nu wel zo, dat er geen sprake meer is van een geestdo dend verblijf in een cel, dat zijn best wat afgewisseld wen door zakjesplakken of enveloppen vouwen. Natuurlijk blijven straf gevangenissen inrichtingen, waar gevangenisstraffen worden ten uitvoer gelegd, maar er gebeurt meer. De gevangenen worden er beschouwd als mensen, die bij zondere zorg behoeven en die straks moeten terugkeren in de samenleving, sterker, vooral gees telijk en met de wetenschap, dat ze iets kunnen presteren ten nutte van de gemeenschap en van zich zelf en van degenen, voor wie ze verantwoordelijkheid dragen. Een zeer sprekend voorbeeld, dat met de persoonlijkheid der ge vangenen rekening wordt gehou den is wel de bijzondere strafge vangenis voor jonge mannen te Zutphen. Een gevangenis, maar een zonder cellen. In stede daar van kamertjes met royale ven sters. Men vindt hier recreatie-, toneel- en gymnastiekzalen. Er is volgens een klassesysteem moge lijkheid tot gemeenschappelijke arbeid. En de jeugdige gedetineer den, die hier verblijven, kriigen gelegenheid tot vakopleiding. Deze omvat machinale houtbewerking, °S erd meubelmaken, stoffeerderij, boek binden, metaalbewerking en er is ook een autorevisiebedrijf. De laatste drie maanden van hun verblijf kunnen de gedeti neerden zelfs werken bij particu liere werkgevers buiten het ge sticht. Bovendien is aan deze ge vangenis een open afdeling ver bonden, „Het werkse Veld," waar 25 jongelieden zijn tewerk - gesteld op het eigen veeteelt- en landbouwbedrijf. De terugkeer naar de maatschappij wordt op deze wijze wel zeer vergemak kelijkt Er zijn meer dergelijke open gestichten, zo b.v. de inrichting „Bergveen" behorende tot de voor malige rijkswerkinrichting Veen- huizen, thans „Strafgestichten te Norg" welke in het kader der dif ferentiatie 'n andere bestemming hebben gekregen. In dit open ge sticht „Bergveen" ontbreekt elke vorm van bewaking, zodat uiter aard de kwestie der selectie hier van grote betekenis is. In de verschillende gestichten van Norg bestaan velerlei arbeids mogelijkheden, zo in de landbouw als in het fabriekswezen. Daar naast wordt grote zorg besteed aan onderwijs, sport en ontspan ning. De cellulaire strafgevangenis te Groningen is 't strafgesticht voor zware recidivisten, de beroeps- en gewoontemisdadigers. Hier worden opgenomen degenen, die tenminste vier maal zijn veroor deeld tot straffen van meer dan zes maanden. Ook in deze gevan genis kent men allerlei arbeids mogelijkheden, als zetterij, druk kerij, binderij, het maken van postzakken e-d. en bovendien is er een opleiding tot kleermaker. Er is een beperkte gemeenschap, en deze gedachte wordt o.m. doorgevoerd door tijdens de werk tijd de cellen waar het drukkers- bedrijf wordt uitgeoefend, open te laten. De bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden is 't gesticht voor hen, die tot lange straffpn zijn veroordeert, n.l- boven vijf jaren, tot en met levenslang. Er ziin zo wel politieke als criminele delin quenten in ondergebracht. Thans verblijven er op ruim 300 gestraf ten plm. 170 tot levenslang ver oordeelden, van wie plm. 160 po litieke. Men heeft hier tal van be drijven en ook aan de vakoplei ding wordt veel aandacht be steed. Er is zelfs een eigen tech nisch periodiek. Jeugdige mannelijke criminelen die nog niet geschikt zijn voor opname in een gesticht met ge meenschap worden ondergebracht in de strafgevangenis te Alkmaar, welke ook een aparte vleugel heeft voor vrouwelijke gedeti neerden, die in aanmerking ko men voor het normale gemeen schapsregiem. Deze vrouwen verrichten, zoals wij reeds schrevgn, in een buiten de gevangenis gelegen gebouw verpakkingswerk voor een cho coladefabriek (de firma Ringers), voor welke ook jeugdige manne lijke gedetineerden eartonnagear- beid doen. In de gevangenis zelf wordt ook veel werk gemaakt van culturele ontspanning en ontwik keling. Te Haarlem verblijven in de cellulaire koepelgevangenis gede tineerden, die zich in andere ge stichten hebben misdragen. Er heerst hier een streng regiem, dat er echter op is gericht een appèl te doen op het inzicht en de goede wil van de gestrafte, op dat hij zq spoedig mogelijk weer naar het gesticht van herkomst terug kan. Ook hier kent men verschillende productiebedrijven. De bibliotheken spelen daarbij mede een rol van betekenis. Tot voor kort werden in de kerkzalen der gestichten de gedetineerden tijdens de dienst opgesloten in hokjes, zodat zij wei altaar en kansel konden zien, doch niet elkander. Geheel in de geest van de gemeenschapsgedachte worden die kerkzalen van de hokjes ontdaan, zodat er nor male kerken ontstaan. In enige gestichten is dat al geschied, in andere is men er mee doende of zijn er plannen in voorbereiding. Ook de luchtplaatsen voor een man worden en ziin deels reeds vervangen, door ruimten die gelegenheid tot gemeenschap pelijk verblijf in de open lucht bieden. E(Van onze redacteur) r zijn niet te véél mensen op aarde, maar te weinig - veel te weinig zelfs. Twee milliard is het getal, dat de schattingen thans aangeven, minstens acht milliard be draagt de capaciteit der con tingenten. Mogelijk zelfs nog meer, indien de onderzoekin gen op het gebied van de atoomenergie in werkelijkheid zullen opleveren wat men nog amper durft te verwachten Wat echter al eeuwen tot oorlog,' botsing en scheuring tussen de naties heeft geleid, is het feit, dat de bevolking der aarde niet doelmatig is verdeeld geweest. Is geweest en is! Het is 'n oude, natuurkundige wet, dat te hoge druk tot explosie en te lage tot 't tegenovergestel de, maar eveneens tot vernieti ging leidt. Dat geldt ook voor de bevolkingshuishoudkunde. Hoe is de wereldbevolking van nu verdeeld? Europa en Azië herbergen samen 76 pet., Afrika 7 pet., Noord Amerika 10 pet, Zuid Amerika 4,5 pet. en Australië nauwelijks een half pet. van de 2 milliard. Wanneer de welvaarts bronnen der aarde met de thans ten dienste staande hulpmiddelen tot ontwikkeling zijn gebracht en de wereldbevolking tot plm. 8 milliard zal zijn toegenomen, zul len Europa en Azië gedaald zijn van 76 tot 26 pet., Afrika zal 29 pet herbergen, N-Amerika 14 pet. Z.-Amerka 25 pet. en Australië 6 pet. En in geen van deze gebie den zal de honger een kans heb ben Landen der toekomst Wat daarvoor nodig is? Anton Zischka geeft daar in zijn boek „Landen der toekomst" een ant woord op: slechts bevolkingsuit wisseling, massale verhuizing, niet „massamoord der ongebore nen", zoals men die thans in Ja pan propageert. Alleen optimis me, arbeidsvreugde en hoop op gelukkige kinderen kan het over al dreigende nihilisme afwenden. Anton Zischka heeft en dat stemt ons meer voldoening dan wij in een paar woorden kunnen zeggen radicaal met dit nihilis me afgerekend. Tegenover het stomme, kortzichtige en afge zaagde geklets der Nieuw-Mal- thusianen wijst hij op iedere der 400 pag. niéuwe mogelijkheden aan voor de benarde Europeaan, die zijn levensruimte steeds klei ner ziet' worden. „Kijk, hier kun je terecht, en daar...." En niet zo maar, niet onpractisch, optimis tisch, maar, met feiten, met cij fers en met de beste inlichtingen, die honderden deskundigen uit alle landen ter beschikking stel den. Inventarisatie Uit alle landen. De grote en overbekende immigratiegebieden IN BELGIE BRUSSEL Onmiddellijk nadat in Nederland een Familie stichting Thiery was opgericht, welke zich ten doel had gesteld de hand te leggen op de millioe- nenerfenis van de in 1675 te Ve netië overleden Jean Thiery, werd dit voorbeeld in België ge volgd* In Brussel werd de „Succession Thiery" gesticht, waarvan de zetel is gevestigd in de Xavier Debuestraat 30 te Brussel, ter wijl kort nadien te Antwerpen de „Familiestichting Thiery", zetel Vleminckveld 72, werd op gericht, die meer de Vlaemse elementen van de Thieryfamilie in zich verenigde. Eerstgenoemde vereniging zal een nevenorganisatie in 't Waal se land in het leden roepen, ter wijl de Vlaamse organisatie nog een groepering zal stichten te Gent. Van concurrentie tussen de beide organisaties is, aldus deelde de juridisch adviseur van de „Succession Thiery", mr. M. Lejeune mede, geen sprake, aan gezien men hetzelfde doel na- streeft. In de loop van de maand Juli zal een gezamenlijke bijeen komst worden belegd der beide verenigingen, teneinde tot een gemeenschappelijk plan van actie te komen. Voorzitter van de „Succession Thiery" is mevrouw Devillers, te Ransart, voorzitter van de „Fa miliestichting Thiery" is Fernand Thiery te Antwerpen. zijn in dit boek, dat bij Neder lands Boekhuis te Tilburg ver scheen, uiteengerafeld in een mate, die 'n Canadees-zelf, 'n Australiër, 'n Argentijn, 'n Zuid- Afrikaan nog zeer veel van z'n eigen land kan doen leren. Maar daarnaast liggen hier de uitge breidste informaties verzameld over de hoogvlakten van Midden Afrika, over Nieuw Guinea Zuid- West-Afrika en over de vergeten, maar aan slapende mogelijkheden schatrijke landen van Zuid Ame rika: Venuzuela, Peru, Ecuador, Columbia en noem maar op. In formaties, die iedere man met hersens in zijn hoofd en werk handen aan z'n lijf véél te zeg gen hebben. Die hem duidelijk maken, dat de onontgonnen aarde .om hem roept Dit boek, dat een inventarisatie "enoemd mag wordt »i van alles wat de aarde nog aair ongebruik te krachten bezit, kan niet in één avond uitgelezen worden. Het is eigenlijk een onderwerp van stu die, maar zo helder, enthousiast en vlot geschreven, dat het voor een zéér brede kring genietbaar is. Het is daarom niet op de eer ste plaats voor degenen, die men wel met de verzamelterm „intel lectuelen" aanduidt. 'Het is een wegwijzer voor allen, die emigra tie als een serieuze mogelijkheid ANTON ZISCHKA, de schrij ver van „Landen der Toe komst" (uitgave van Neder- land's Boekhuis te Tilburg) is een Oostenrijker van ge boorte en gehuwd met een Nederlandse. Hij woont in Spanje, maar heeft als jour nalist reportagereizen ge maakt, die hem over heel de wereld voerden. Hij schreef verschillende boeken, die in dertien talen werden over gezet en meer dan een mil- lioen lezers vonden. Al zijn vooroorlogse boeken zijn sinds lang uitverkocht en zijn eerste boek, dat na de oorlog uitkwam, verscheen in Nederland. „Landen der Toekomst" is reeds in vier wereldtalen verschenen. gaan overwegen en zeker voor alle ouders, die studerende kin deren hebben. Het wijst de uit wegen aan voor een overbevolkt, hoogontwikkeld land in een voor driekwart onder-ontwikkelde we reld. Want deze wereld is on danks alle snelheidsrecords nog zéér groot en schrééuwt voor z'n ontwikkeling ommensen, meer mensen. (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, Dinsdagavond - Als een witte wolk spette al het regenwater, dat zich in meer dan een uur tijds vastgeklampt had in het touwwerk achter 't Noor delijke doel van Amsterdams sta dion in de vier en dertigste mi nuut van Blauw-Wit's laatste thuiswedstrijd. Met een hooguit- sehietende rechtervoet gaf Mom- mers toen al de Blauw-Wittcn de genadeslag. Via 10 en 1-^1 was 't 12 geworden voor de tricolores en met welk een voortreffelijkheid Herman van Raalte daarna alle stoten van de Tilburgse aanval lers pareerde, Blauw-Wit was kansloos. Doodeenvoudig, omdat in heel de Amsterdamse voor linie. niet één speler stond, die ook maar één simpele treffer waard was. Dat Blauw-Wit het nog tot één doelpurft gebracht had, was zeker niet te danken aan eigen werk. Het was een ca deautje van Mertens, reeds in de tweede minuut. Van Dijk kreeg de bal vrij voor de voeten, kreeg alle kans en had succes. Het was een ordinaire „punter" van een speler, die zich op dit spekgladde veld geen raad wist, 10. Lange tijd hielden de ploegen elkaar nog in evenwicht, terwijl de re gen gestaag bleef neerplenzen. Tot ook Willem II gemakkelijk aan de gelijkmaker kwam. Van Raalte zou een hoge bal van Mertens kampjes onschadelijk maken, maar de kleine de Jong in één ren van de vleugel geko men, was er toch met z'n hoofd sneller bij, 11. Weer op toerental Toen eerst hervond Willem .II z'n cadans. Aanval op aanval volgde en toen ook vergoedde van Raalte wel vijfvoudig z'n eerste en enige blunder. Op de grond liggend stopte hij zelfs tweemaal een venijnig harde ko gel, maar tegen dit fel primende dropshot van Mommers was ook hij niet opgewassen. Diep in het strafschopgebied was de bal na Beckx' corner gekomen, en vond daar de geheel vrijstaande Mom mers, 12. Was dus de 12 voorsprong voor Willem II met het ingaan van de rust verdiend, als eind resultaat was dat scoreverschil veel te klein. In de tweede helft immers gleed Willem II over het veld met zulk een geraffineerd aan- valsspel en met zoveel een doel punt waard zijnde schoten afge werkt, dat de „twee" op het sco rebord minstens een „vier" had mogen zijn. Alsja als in het Blauw-Wit-doel geen van Raalte had gestaan. Want deze doelman verdiende niet nog vaker gepasseerd te wor den. Willem II heeft weer hoop. Meer nog, het heeft een redelij ke kans op minstens een beslis singswedstrijd tegen P.S.V. Be kijkt U de stand maar eens. P.S.V. D.W.S. Blauw-Wit Willem II Heerenveen 6 4 119 17—8 7 4 0 3 8 19—16 8 4 0 4 8 14—13 6 3 1 2 7 10—12 5 0 0 5 0 3—14 Hogere bierafzet Blijkens het CBS is gedurende het eerste kwartaal van 1951 in het binnenland 208.800 HL bier afgezet tegen 179.200 HL in de- zelfeve periode van 1950. In het eerste kwartaal van 1948 werd 262.700 HL afgezet. Benoeming burgemeesters Bij K.B. is met ingang van 16 Juli 1951 benoemd tot burgemees ter der gemeente Maasniel de heer J. Th. Mooren met toeken ning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester van de ge meente Vlodrop en de gemeente Meück en Herkenbosch; is met ingang van 1 Juli 1951 benoemd tot burgemeester der gemeente Posterholt de heer E. M. J. Prick, burgemeester der ge meente Sint Odilienberg. De Nederlandse tennisspeler A. C. van Swol tijdens zijn partij teqen de Engelsman D. G. Snart op de eerste dap van de tenniskampioenschappen te Wimbledon FEUILLETON 61) Mijn bezwaren en aarzelingen kwamen niet terug ik wou er meer van weten en ik wou het geval oplossen. Die taak had ik nu eenmaal op me genomer». En mijn belofte aan Mary Donald son bleef nu bovendrijven in m'n geest. Ik voelde weer dezelfde geestesgesteldheid in me als in de afgelopen nacht, Ik vond er bijvoorbeeld niets bijzonders aan dat ik naar mijn bureau ging, vóór'ik mijn apartementen ver liet, er een kleine revolver uit haalde en die in mijn zak liet glijden. Had ik zoiets een paar dagen tevoren gedaan, ik zou mezelf hebben afgevraagd of ik gek was. Ik ging naar een restaurant in de buurt om te ontbijten, en ter wijl ik at en dronk probeerde ik een plan op te zetten om tegen Vinton op te treden. Ik had Ma ry verzekerd met groot ver- toon van zelfvertrouwen dat ik het testament voor haar zou bemachtigen, om haar aldus te helpen de boeien te verbreken, waarmede zii zich aan hem ge kluisterd voelde; hoewel ik ei genlijk met de relatie tussen die twee niets te maken had en nog steeds niet begreep, waarom ik me tot taak zou stellen, die boei en te slaken. Maar begrijpen of niet, wat ik beloofd had zou ik doen; ik zou niet rusten voor ik dat testament in handen had. Als ik maar eerst wist waar 't was! Bij nader inzien leek het me niet waarschijnlijk, dat Vin- ton zo dwaas zou zijn er mee in zijn zak te lopen. Al hoefde hii niet bang te zijn, dat Mary hem overmeesteren zou, een mens wist nooit wat er gebeuren kan: al verloor hij het maar En zo voorzichtig was hij wel dat hii maatregelen tegen alle gebeur lijkheden genomen zou hebben. Misschien had hij het testament bij een bank gedeponeerd, in 'n kluis. Ik had geen ander houvast dan Vintons adres. Dat was dus mijn uitgangspunt. Met andere woor den: Vinton zelf. Daar ik de hui dige verblijfplaats van dat, op eén na het laatste testament van Rufus Jennings niet kende, moest dat, logisch geredeneerd, mijn eerste stap zijn: naar Vin- ton zelf toegaan. Het was maar een korte wan deling naar zijn hotel. Het had nog geen negen uur geslagen, toen ik de hal betrad. Ik ging naar de toonbank en vroeg aan de bediende: „Logeert meneer Robert Vin- ton hier?" Hij raadpleegde het gasten boek en antwoordde bevestigend „Ik zou hem graag even spre ken." De man nam de hoorn van z'n tafeltoestel en vroeg een num mer aan. Terwijl hij wachtte tot de juffrouw aan het schakelbord de verbinding tot stand gebracht had vroeg hij naar mijn naam. „Meneer Larned". antwoordde ik. De verzonnen naam. waarbij Mary me in het Witte Huis had genoemd, was de eerste die me te binnen schoot. Ik hoorde de bediende door de telefoon de naam nazeggen. Hij legde de hoorn neer en wendde zich tot mij. „Meneer Vinton zegt, dat hij u niet kent, maar als u een minuut of tien in de hal wilt wachten, zal hii beneden komen." Ik knikte en liep verder de hal in. Een bepaald plan had ik nog niet, maar het leek me, toch minder geschikt Vinton te ont moeten in die hal, of waar dan ook, waar voortdurend mensen heen en weer liepen De zaken, die ik met hem te behandelen had, waren van té particuliere aard om in het publiek te wor den besproken. Gelukkig had de bediende achter de toonbank mij voldoende ingelicht: ik wist het nummer van Vintons kamer. Ik liep door tot achter in de hal. stapte in een van de liften en verzocht de liftjongen me naar de vijfde verdieping te brengen. Ik had vroeger ook wel eens in dat hotel gelogeerd en kon dus ongeveer uitrekenen waar de kamer met het bewuste nummer was; en anders was het weinig moeite een trap af te da len. Naast de lichtkoker waren de nummers der kamers op die verdieping aangegeven; ik zag dat ik terecht was. De kamer van Vinton bleek aan het einde van de lange gang te liggen. Zelfs terwijl ik die doorliep wist ik nog niet, wat ik doen of zeggen zou; maar ik had geen tijd om te aarzelen. Ik keek naar het nummer van de laatste deur; ja. dat klopte. Ik bleef nog een ogenblik staan voor ik mijn hand ophief om te kloppen. En in die seconde drong van binnen af het geluid van stemmen tot me door; hét kon me bereiken doordat een boven- raampje half openstond. De ene stem herkernde ik on middellijk als die van Vinton, de tweede was eveneens 'n man nenstem. maar ik herkende haar niet. Verstaan, wat de twee zei den. kon ik niet. Ik wachtte met kloppen en ik dacht snel na want ik had er niet op gerekend Vinton in ge zelschap te zullen aantreffen?. Was Vinton alleen geweest dan had ik geklopt, en desnoods met geweld gezorgd dat ik binnen kwam. als hij de deur opendeed. Nu ik één tegen twee stond be greep ik dat het voordeliger was voor me. hen te overvallen als ik dat kon. Vinton had al iemand binnen gelaten?. de deur was dus waar schijnlijk niet op slot. Ik greep voorzichtig de knop en draaide hem zachtjes om. De deur liet zich een ietsje naar binnen du wen. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5