Actie Vluchtelingenhulp vindt doorgang Voor de autobezitters Weer vier dagen circus R. K. Sportver. in het „Purmerend zilver Chinezen uit Korea? ALKMAAR EN OMSTREKEN Dank zij de spontane medewerking, vooral van de Vrouwenorganisaties in de kop von Noord-Holland Modern ingericht doorsmeerstation Automobielbedrijf W. Schmidt, Alkmaar Nazorg-actie van de Laat-winkeliers wordt groot succes Moeilijk stuk jeugdwerk Let op de échte (in de RODE pakken) Laatste nieuws Wild-West en waterballet Maandag accijns verhoging nog slechts 3 dagen oude prijzen Marktberichten Kron Hospi is v PAGINA 2 DONDERDAG 28 jUNI 1951 ALKMAAR De grootscheep se actie, welke voor tic vluchte lingen in Duitsland op touw wordt gezet, zal, zo deelde de voorzitter van liet Comité, de heer M. Coerts, gisteravond op de tweede vergadering ten Raadhuize, mede, doorgaan. Van uit het verenigingsleven is thans genoeg hulp aangeboden; de Ned. Padvindersvereniging heeft ech ter een brief geschreven, waarin te kennen wordt gegeven dat het Bestuur van mening is, dat er nog zóveel binnen de eigen landsgrenzen te doen valt, dat men er nog niet aan toe is, te zorgen voor degenen, die daar buiten soms nog hulp nodig moch ten hebben. Tijdens de vergadering wer den van de medewerkende or ganisaties het aantal deelnemers aan de actie opgegeven. De beide vrouwenverenigingen van de P. v.d.A. en het N.V.V. mobiliseren 16 leden; de Gidsen van de Lau- rentiusparochie 15 a 20 meisjes voor de inzameling en 'n groep voor het verspreiden van de fol ders; de K.A.V. Laurentiuspar. 7 a 8 dames; K.A.V. St. Domini- cuspar. 7 dames; Gidsen St. Do- minicuspar. 16 meisjes voor de inzameling en 20 kabouters voor het verspreiden van de folders; Herv. Meisjesver. 5 meisjes; de Jonge Kerk 14 man; Katholieke Verkenners en Welpen 100 man voor de inzameling; Ned. Pad- vindersgilde (misschien) 25 le den; Geref. Vrouwenver. Bios 14 medewerksters; Geref. Meisjes ver. 8 meisjes; Geref. Vrouwen beweging Dorkas 5 dames: Ned. Chr. Vrouwenbond 10 dames; Geref. Breiver. I.S.A. I 6 en I.S. A. II 4 dames; K.A.V. St. Jo- sephparochie 8 dames. Het bestuur is echter van me ning, dat er nog te weinig oudere medewerkers en medewerksters zijn. Tot nog toe hebben zich er slechts veertig opgegeven. Onge veer 149 personen zijn nodig voor de inzamelingsactie, wanneer ten minste gewaarborgd kan wor den, dat de aangeboden hulp ook inderdaad komt. De stad zal in 20 wijken worden verdeeld en in iedere wijk zullen zes personen zich met de inzameling belasten. Het plaatselijk Comité zal Zater dag a.s. de indeling van de wij ken bekend maken. Men zal trachten, zo mogelijk 20 auto's beschikbaar te krijgen. Zo die er niet mochten zijn, zal de rest moeten geschieden door middel van handwagens. Het dunkt ons echter, dat het wel mogelijk zal zi,jn, dat het bedrijfsleven van Alkmaar gedurende de gehele Za terdagmiddag of althans een aan tal uren wel 20 bestel- en vrachtwagens kan opbrengen voor dit menslievende doel. In iedere wijk zal een centraal punt worden gekozen, waar de goede ren voorlopig worden opgeslagen. Waar de vervoersmiddelen in ontvangst te nemen zijn, zal het Comité Woensdag bekend maken. Donderdag 5 Juli zullen de fol ders verspreid moeten worden, die Maandag in de loop van de middag worden gevouwen. De inwoners van Alkmaar worden SUCCESJE VOOR VISSER ALKMAAR De heer J. Mors uit de Nieuwpoortslaan ving dezer dagen een karper van zeven pond. Met dit beestje maakt de gelukkige visser intussen een mooie kans om de eerste prijs van de afdeling Alkmaar van het Centraal Nederlands Hengelaars- verbond, welke voor de zwaarste baars, snoek of karper van dit seizoen beschikbaar is gesteld, in de wacht te slepen. Liefhebbers van de hengelsport kunnen proberen een zwaarder beest op de wal te krijgen. Als men dan tevens lid wordt van de afd. -Alkmaar van het Centraal Verbond kan men van de ser vice van deze vereniging gebruik maken en oa. zijn gevangen beest jes laten wegen bij de heer J. Moedt, Macl. Pontstraat 24. TOER ELFTAL ALCMARIA ALKM. POLITIE ALKMAAR Op het térrein van de Alltm. Boys hebben de elftallen van Alcmaria en dat van de Alkmaarse Politie een wedstrijd gespeeld. Het werd een aardige ontmoeting, welke on danks het gure weer, door een flink aantal belangstellenden werd bijgewoond. Veel doelpunten hebben de toeschouwers niet zien maken, daarvoor waren beide verdedi gingen te sterk. De jeugdige Alc maria voorhoede was, vooral na de rust, wel even meer in de aanval, maar zij vond in de ste vige verdediging der politieman nen. met de doelman aan het hoofd, een onoverkomelijke hin derpaal Eerst tepen het einde slaagde Alcmaria er in een doelpunt het enige van de wedstrijd te maken. Het was een goed doelpunt ook: uit een voor zet van de rechtsbuiten, kopte de linksbinnen mooi in. Zo goed als de Alcmarianen nog een kans kregen op een doelpunt zo hebben ook onze po litiemannen deze gehad, maar op het beslissende moment faalde men. Katholieke sportdag ALKMAAR Zij die nog iets te vorderen hebben van het R.K. Sportcomité, in verband met de Zondag gehouden Kath. Sport dag worden verzocht hun reke ningen in te diernen 'bij de pen ningmeester; de heer H. ten Ber ge, Rippingstraat 46. RIJKSKWEEKSCHOOL ALKMAAR Onderwijzersexamen 4e groep ALKMAAR Geslaagd de he ren: Th. J. B. Lief ting. Heiloo; P. Middelkoon Barsingerhorn; Jt. P. Mink, Warmenhuizen; A. Roosendaal te Wieringerwerf; M. Uitenbosch en H. van Vliegen beiden uit Alkmaar. verzocht. Zaterdagmiddag 7 Juli van twee uur af zoveel mogelijk thuis te blijven, opdat degenen, die zich met de inzameling zul len belasten, niet voor gesloten deuren zullen komen te staan. De goederen worden uiteindelijk opgeslagen in de Sociale Werk plaats, Luttik Oudorp 10 waar zij door de dames in ontvangst wor den genomen, gecontroleerd, ge sorteerd en voor verzending ge reed gemaakt. Ook hiervoor wor den nog steeds deelneemsters ge vraagd. Z;j, die zich nog voor een of ander onderdeel van de actie beschikbaar willen stellen, of bruikbare tips hebben te geven aan het bestuur kunnen zich in verbinding stellen met de Secre taris van het Plaatselijk Comité, de heer A. Kleymeer, Bergerweg. Tenslotte wordt een beroep ge daan op alle Alkmaarse ingezete nen, om met milde hand goederen af te staan, voor hen, die de meest elementaire levensbehoeften moe ten missen. H.V.Z. opgelet ALKMAAR Vrijdag a.s. om 7 uur trainen. Start op de Paar denmarkt. Men kan zich tevens opgeven voor de wandeltocht te Enkhuizen op Zondag 15 Juli a.s. Denk om de contributie. COLLECTE ANJERDAG ALKMAAR Morgen op de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard zal er ook in Alkmaar een collecte worden gehouden voor 't Prins Bernhardfonds. De opbrengst van deze anjercollecte is bestemd voor de steun aan culturele instellingen. De collec te zal attractief worden gemaakt door draaiorgelmuziek. Het comi té roept alsnog de hulp in van collectanten en collectrices die zich van 8.45—9 uur des morgens aan 't Stadhuis gelieven te mel den. Burgerlijke Stand ALKMAAR Overleden: Aegi- dius D. J. H. Pekelharing, 70 jr. geh. met H. J. ter Berg. Gehuwd: Johannes Th. van der Holst en Catharina M. Winder; Johannes de Vries en Adriana M. v. Veen; Joh. Kluijs en Geertrui- da H. Eckhardt DE HEER FR. RIESEBOS 25 JAAR BIJ N.S. ALKMAAR Vrijdag 29 Juni a.s. herdenkt de heer Fr. Riese- bos de dag, waarop hij vijf en twintig jaar geleden in dienst trad bij de Nederlandse Spoor wegen. Op die dag zal hij namens zijn superieuren en collega's op hartelijke wijze worden toege sproken. Dat zal ook wel ver diend. zijn. De heer Fr. Riese- bos staat bij zijn collega's in hoog aanzien om zijn prettig karakter en zijn kameraadschappelijke omgang .Tevens heeft hij zich al die jaren een bekwaam en ijve rig werker getoond. Uitsluitend was hij werkzaam op de afdeling tractie. Na te Hoofddorp, Roo sendaal en Boxtel gestationneerd te zijn geweest, kwam hij op 10 Juni 1932 naar Alkmaar en wist zich op te werken tot machinist stoomtractie met de bevoegdheid van machinist motortractie, voor het besturen van de electrische treinen. ALKMAAR. Een zeer belangrijk bouwobject in onze stad is momenteel het doorsmeerstation van het Automobielbedrijf Willem Schmidt, Nasaugarage te Alkmaar, waarvan de bouw op 1 Maart j.l. begonnen is en welke men de volgende maand hoopt te kunnen beëindigen. Nadat men onlangs het geheel nieuwe magazijn, gelegen aan de Cabeljauwstraat in bedrijf heeft gesteld, heeft de Directie besloten, ook de doorsmeerinrichting te verbeteren en aan te passen aan de eisen, welke de moderne tijd in steeds grotere mate gaat stellen. Het aanschaffen van een auto kost handen vol geld, maar ook de reparatie- en onderhoudskosten zijn ongemeen hoog, zodat het door de Directie als een noodzakelijkheid werd gezien dat men in de Kop van Noordholland kan beschikken over een moderne inrichting, waar de automobilisten kunnen rekenen op revisie die tot in de kleinste details op moderne wijze ter hand wordt genomen. Niet alleen zal men dan het slijtageproces belangrijk kunnen vertragen, maar ook bereikt men, dat de veiligheid op de weg in grotere mate wordt gewaarborgd, omdat de snelheden waarmee men tegenwoordig langs de wegen pleegt te razen, eisen, dat de mo torvoertuigen tot in de kleinste onderdelen in prima conditie ver keren en goed functioneren. Bo vendien zal een geregelde revisie een belangrijke verlaging van de onderhoudskosten tengevolge heb ben. Met dit inzicht in de eisen, welke het moderne verkeer stelt, heeft de heer W. Schmidt de aan nemersfirma G. van Latum te Alkmaar opdracht gegeven een ontwerp te vervaardigen van een nieuw doorsmeerstation, waarin deze zienswijze practisch zou wor den verwezenlijkt. De firma is hierin op uitstekende wijze ge slaagd. Het locaal, waarin het doorsmeerstation gevestigd wordt, heeft een oppervlakte van zeven maal tien meter. Ter linkerzijde is een negen meter lang verdiept gedeelte aangebracht, een brede sleuf, waarin de monteurs zich vrn kunnen bewegen en gemak kelijk alle onderdelen van de wa gens kunnen bereiken. Men kan er dus wagens van allerlei grootte en gewicht ontvangen. Met be hulp van een moderne apparatuur wordt de afgewerkte olie in een ondergronds aangebrachte tank afgevoerd. Aan beide zijden en over de gehele lengte van de sleuf worden T.L. buizen aange bracht, evenals in het plafond. Het gehele „station", d.w.z. de verdiepte gedeelten zelf, en de muren zijn geheel met witte ge glazuurde tegels belegd, die be stand zijn tegen de inwerking van oliën en vetten en dus gemakke lijk gereinigd kunnen worden. Te gen de achterwand zullen vier moderne, onlangs nieuw aange schafte, hoogdruksmeerapparaten van 400 atm. worden geplaatst, van waaruit de spuitapparaten, die de monteur bij zijn werk gebruikt via leidingen gevoed worden. Het is duidelijk, dat men met behulp van deze apparatuur alle onder delen, hoe moeilijk die ook te bereiken zijn, kan verzorgen. In vroeger tijden moest de monteur ruggelings onder de auto's kruipen om met een primi tief apparaatje zijn werk te ver richten. Die tijd is voorbij. Thans heeft men dé hydraulische hef- brug in gebruik, door middel waarvan de wagens tot mans hoogte kunnen worden opgevij zeld, doch ook die methode is bij het bovenstaande vergeleken, alweer wat ouderwets geworden. Daarnaast beschikt men over een z.g. Bean-uitlijnapparaat, waarmede men de stand van de wielen kan controleren en bepa len tot op graad nauwkeurig. Het is zonder meer duidelijk dat men, door te zorgen voor een nauwluisterende stuurinrichting, de slijtage van de banden in niet geringe mate kan tegengaan. Om dan van de veiligheid, welke door de lichte hanteerbaarheid van de stuurinrichting wordt gewaar borgd, maar niet te spreken. Tenslotte beschikt men nog over een apparaat, waarmee men de sterkte van de koplampen en de stand daarvan kan bepalen'. Zoals de moderne techniek ver eist, is men dus in staat, volgens het „Ford top-conditie service systeem, het geregelde onderhoud dit betreft niet alleen het door- smeren van de wagens, doch ook de controle op alle onderdelen in een minimum van tijd ter hand te nemen. Dit doorsmeerstation, dat uniek is in de Kop van Noordholland soortgelijke vindt men pas weer in Haarlem en Amsterdam be tekent dus een grote aanwinst voor Alkmaar en omgeving en we zullen niet ver bezijden de waar heid zijne, als we beweren, dat vele automobilisten nu reeds het oog richten op deze keurige en hygiënische inrichting, want daar „staat hun koren te bloeien".... ALKMAAR. Wordt een groot succes? ,Js reeds een groot succes geworden", zoals een der be stuursleden gisteravond lachend opmerkte, toen weer honderden Alkmaaraers, ondanks het gure weer, zich naar de Laat voor de St. Dominicuskerk begeven had den, om te trachten ofwel een van de drie hoofdprijzen of een der vele premies te bemachtigen. Voor de derde maal ging dus Alkmaars kooplievend (gewor den) publiek luisteren naar de langs de huizengevels schallende luidsprekersstem, terwijl men met bevende vingers het rijtje lotencijfers op een kladpapiertje naging. De aantrekkelijke pre- mien, door de Laat-winkeliers beschikbaar gesteld, zoals levens middelen, gebruiksvoorwerpen etc. in bonte verscheidenheid en van allerlei soort, werden in gro te hoeveelheden uitgegeven en maakten dus vele gelukkige ge zichten. De meesten echter heb ben zichzelf beloofd, om in de resterende drie dagen, dat de actie nog duren zal, zich arm te kopen bij de Laat-winkeliers, om in ieder geval Zaterdag nog voor een premie op wie-weet, voor de Hoofdprijs, het Rijwiel-Solex, in aanmerking te komen. Een van de drie hoofdprijzen van gister avond werd niet afgehaald; dat was het scheepje, vervaardigd van afgebrande lucifers, dat ge vallen was op het roodgekleurde lotbriefje no. 2134. Het schilder stuk, wit lot no. 39900, viel in handen van C. Sypheer, Laat 141 en het tweevlams gasstel rood lot no. 37318 werd gewonnen door de heer P. Boots, Popelmanslaan 27. En nu is „Kopen bij de Laat- winkeliers" weer het devies voor Donderdag, Vrijdag en Zaterdag en op die dag stroomt de Laat extra vol voor de uitloting van de bromfiets GROOT VUURWERK op Zaterdag 18 Augustus EGMOND AAN ZEE Het be stuur van de VW deelde ons me de, dat het grote vuurwerk op het strand zal worden afgestoken op Zaterdag 18 Augustus a.s. Tijdens het vuurwerk zal weer het nummer bekend worden ge maakt, waarop de hoofdprijs is gevallen van de verloting, ten bate van het vuurwerk. Voorziet U allen van een of meer loten, verkrijgbaar bij het informatie bureau van de WV. De hoofd prijs bestaat uit een gratis va kantieverblijf, geheel naar keuze, in pension, hotel, of gemeubileer de kamers, ter waarde van 150 gulden- Inwoners van Egmond aan Zee kunnen dit bedrag naar verkiezing in het dorp besteden. Brandweeroefening EGM. a. d. HOEF De nieuwe brandspuit is nu officieel in ge bruik genomen. In het bijzijn van Burgemeester en Wethou ders en van het voltallige raads- college werd gisteravond een oefening gehouden aan de Slot gracht. Na aankomst aldaar werd binnen de minuut water gegeven. Gedemonstreerd werd met 5 spui ten tegelijk. Een goed geslaagde brandweeroefening. Edelkarper vatt 16 pond EGM. a. d. HOEF Dezer da gen ving Jn. Burger een edel karper van 16 pond, opgehaald uit de Slotgracht. 2 jaren gele den haalde hij er een uit van 23 pond. In het begin van deze eeuw bezat de parochie Purmerend 'n voetbalclub die de naam „PVC" droeg, daarna kwam (meestal uit dezelfde spelers) een nieuwe club tot stand die de naam van „Quick" kreeg en tenslotte werd ook die club weer omgedoopt met de naam van Willem Eg- gert". Vele moeilijkheden waren er in die dagen om een voetbal vereniging in stand te houden en toen de club dan ook met 'n enorme tegenslag te kampen kreeg, was het met het voortbe staan gedaan. Vele jaren heeft de parochie Purmerend toen zonder voetbal vereniging gezeten, maar in 1925 werd voor de leden van het jon- gernspatronaat gelegenheid ge geven om op Zondagmiddag te voetballer». In die dagen moesten de jongens iedere Zondagmiddag bijeenkomen voor de wekelijkse godsdienstles. Doch ook met het gelegenheid geven tot voetballen hield men de jongens bijeen er» had men op die vrije Zondag middag een overzicht op hun doen en 'laten. Op het voormalige „WillemEggert"-terrein ver scheen één goal, gemaakt van 3 sparretjes. Voor de tweede goal was nog geen geld en dus moes ten de jongens maar een goal van een paar jassen maken. Ou de ballen had „Willem Eggert" nog nagelaten en dus werd er gevoetbald dat het een lieve lust was. Maar daardoor werden de ogen geopend van enkele parochianen die de voetbalsport 'n goed hart toedroegen en die hun sporen op voetbal-organisatorisch gebied al hadden verdiend. Men stak de koppen bij elkaar en besloot po gingen aan te wenden om te ko men tot heroprichting van een katholieke voetbalver. En op 16 Juni 1926 werd een vergadering belegd, onder leiding van de tegenwoordige burgem. van EdamVolendam, de Edel achtbare heer C, G. M. van Baar, die destijds wethouder van Pur merend was en oud-voetballer van ..Purmersteijn". Op die ver gadering sprak de heer G. Kruij- ver van Zaandam, in die dagen secr.-penningm. van de voorma lige Diocesaan Haarlemse Voet bal Bond, Men had succes, want ongeveer 24 leden meldden zich aan voldoende om te beginnen. En aan de nieuwe club werd de naam „Purmerend" gegeven. Gestart werd in de derde klas DHVB en reeds twee jaar later promoveerde men naar de twee de klas en in 1932 bereikte Pur merend de eerste klas. In 1940 kwam de fusie van de KNVB met de Katholieke Bon den tot stand en toen werd Pur merend in de eerste klas van de afdeling Noord-Holland geplaatst en twee jaar later promoveerde Purmerend naar de vierde klas van de KNVB, waarin met» nu nog speelt, ook al bereikte men bijna de derde klas en dreigde ook weer eens het degradatie spook. Een ontzaglijk moeilijke strijd om het voortbestaan is vooral de eerste jaren geleverd Maar man nen als Bertus Piët en F. W. Uding hielden de touwtjes goed in handen. Vooral aan wijlen de heer Uding is de vereniging zeer grote dank verschuldigd. Als penningmeester heeft deze reeds grijze man de voetbal- jeugd van Purmerend enorme diensten bewezen. (Advertentie) Gedenksteen hij Willibrordusput HEILOO Ter herinnering aan de restauratie van de Willibror dusput te Heiloo en de omgeving van de Ned. Herv, kerk aldaar is nabij de Willibrordusput een ge denksteen geplaatst. Deze steen zal op 5 Juli des avonds om 6.45 uur plechtig worden onthuld. ALS ER EEN SCHAAP IS.... Sp Als er een schaap over de dam is dan volgen er meer. En dat spreekwoord is altijd waar ge bleken: en daarom hopen we ook dat dit het geval is voor ons zo noodzakelijke woonwagenliefde werk Na onze eerste oproep kre gen wij een gift van K f 50. „opdat wij deze mensen, die allen m hun hart zeer goed zijn, beter zullen gaan begrijpen", zo schreef hij onder zijn girostrookje. Mej. E„ die altijd vriendelijk door de kinderen van het kamp werd gegroet, als ze er langs ging om naar haar dochter te gaan, stuur de f 5.Onze penningmeester vertelde, dat een van de meis jes op zijn kantoor een altaar dwaal wilde maken en dat hij ook al een smid gevonden had voor het maken van een klokkenstoel. En ik heb ook al wat op mijn giro, zo vertelde hij trots kijk maar: N. N. f 10.—, Mej. B. f 1.— Wed. P. f 2.—, F. D. f 1.50. Ik heb nog nooit wat op mijn giro gehad; een prettig idee dat het nu daar druppelt. Dan komen wij uit de drup met ons kapelletje. Het is te hopen, en hef wordt waar als het spreekwoord op gaat: Als er een schaap over de dam is, volgen er meer. Kap. B. VOETS Giften voor het woonwagen liefdewerk kunnen worden ge stort op Giro 544025 ten name van de secretaris penningmeester de heer Eerebeemt en op Giro 189935 van Kap. Voets of bij hem persoonlijk. ANJERCOLLECTE EGM. a. d. HOEF De op brengst van de anjercollecte ten bate van 't Prins Bernhardfonds, Zaterdag j.l. met medewerking van Lamoraal van Egmond ge houden, heeft opgebracht f37.17. WAAR JONG EN OUD VAN PROFITEREN BERGEN De organisatie van het ophalen van Oud Papier LOP, welke thans enige maanden haar activiteit in Bergen ont plooit en waarvan de baten ge heel aan de plaatselijke vereni gingen en organisatie's ten goede komen heeft een mooie bijdrage van f 100.gegeven aan het „Comité Verzorging Reis Ouden van Dagen", waarvan vele oudjes dus nu profiteren. Zo zal ook een bijdrage wor den verleend aan de comité's, die de schoolfeestjes organiseren voor de jeugd. Men ziet dus, al het oud pa pier heeft waarde, ook de snip pers, mits men die schoon in een zak deponeert, die men gemak kelijk in de bijkeuken of berg plaats aan een spijker hangt. Deze kleine moeite komt eenieder weer ten goede. JONCLISTO IN DE RUSTENDE JAGER BERGEN Voor een dank bar publiek trad de bekende te- lepaath en goochelaar Jonglisto, met zijn medewerker Kostia van Katwiik op. Jonglisto toonde zich een knap goochelaar, die het pu bliek in extase bracht, door zijn kaarten, touwknippen en zakken roltrucs. Kostia van Katwijk liet zich van zijn beste zijde zien met zijn zeer beschaafde humor. Hierna trad Jonglisto wederom voor het voetlicht met zijn tele pathie. Van 2 dames en 2 heren, welke een voorwerp, dat zij ten minste 3 weken bii zich droegen in een enveloppe hadden geslo ten, vertelde hij, geblinddoekt, diverse bijzonderheden, welke door hen als juist werden erkend. Evenzo van een foto en een brief. Frappant waren ook de ge gevens over een persoon in Amerika. Het was een gevarieerd pro gramma van goed gehalte. Geslaagd BERGEN Voor hel examen gemeente-administratie, uitgaan de van de vereniging voor ge meentebelangen, is op 25 Juni j.l. geslaagd de heer C. J. Schouten, ambtenaar ter secreta rie te Schoorl. BOERENLEENBANK WARMENHUIZEN WARMENHUIZEN Dezer dagen vergaderde de Coöp. Land en Tuinbouwbank alhier, onder voorzitterschap van de heer A. Nannes in café De Ooievaar; aanwezig waren 131 leden. De voorzitter besprak de door de Ned. Bank genomen maatregelen van cnedietbeperking, welke maatregelen ook het landbouw- crediet niet onberoerd hebben gelaten; onze bank, aldus spr. zit nog ruim in zijn middelen, waardoor het mogelijk is door te gaan met nog betrekkelijk goed koop crediet te verstrekken. Spr. drong er op aan geen gel den renteloos te laten liggen, opdat geen toestand zou kunnen ontstaan, dat de bank door de credietbeperkingsmaatregelen uit sluitend met duur geld zou moe ten werken. De heer A. Slijkerman werd herkozen als lid van de Raad van Toezicht. De balans in debet en credit op een bedrag van f 677.287. 23 en de winst- en verliesrekening op een eindbe drag van f 18.958.22, alsmede de rekening over 1950 met een eind bedrag van f 978.618.55 worden conform goedgekeurd; besloten werd f 10.te geven aan het Rode Kruis en het winstsaldo van f 1040.42 toe te voegen aan de reserve. Blijkens het jaarverslag, dat goedgekeurd werd, bedroeg het ledental op 31 Dec. 194; op die datum was er een spaarsaldo van f 628.621.53 (v. j. f 618.141.57); het aantal boekjes was 858 (838). Aan voorschotten stond op ge melde datum uit f 143-936.03 (f 95.341.72). De omzet bedroeg in '50 f 1.929.071.67 (f 1.657.712.84) De reserve bedraagt thans f 12.139.85. De rondvraag leverde niets op, waarna de voorzitter onder dank en met de beste wensen voor de toekomst de vergadering sloot. BEVOLKINCSDOORLICHTING BEEMSTER Meldden wij enige tijd geleden, dat de bevol king van Beemster in November zal worden doorgelicht, thans staat vast, dat alle inwoners, die van de lagere school af zijn in het begin van September zullen worden doorgelicht. Voor de schoolgaande kinderen zal een aparte regeling gelden; zij zullen waarschijnlijk in schoolverband worden onderzocht, terwijl de kleuters niet onderzocht zullen worden, daar hier de tbe-ver- schijnselen zich al direct openba ren, zodat onderzoek onnodig is. Het gemeentebestuur rekent op aller medewerking. Maar nooit is het gemakkelijk geweest in Purmerend een ka tholieke voetbalver, in stand te houden. In de eerste jaren was de publieke belangstelling steeds vrijwel nihil. Een enkele getrou we kwam eens kijken. En zeer moeilijk was het ook de elftallen waarmee mer» aan de competities deelnam, op de been te brengen. En behalve de financiële moei lijkheden had men ook steeds te kampen met terreinmoeiliikhe- den. Van tamelijk ver weg in de Overweersche polder, bespeelde men enige tijd het terrein in de bocht tegenover de „Destructor". Daarna verhuisde „Purmerend" weer naar een terrein in de O.W. Polder ongeveer aan de overzijde van het Looiersplein, maar dit terrein moest men prijsgeven voor de industrialisatie van de stad. Na 25 jaren moeite en strijd beschikt de voetbalver. „Purmer end" thans dus niet eens over 'n eigen terrein I Maar bij de viering van 't zil veren bestaansjubileum van de R. K. Sportver. „Purmerend" in het komende weekeinde zal er voldoende reden zijn tevreden te zijn over het feit dat men er in geslaagd is. 'n katholiek prin cipiële voetbalver, in stand te houden. Daarbij is veel dank verschuldigd aan die vele hard werkende bestuursleden die de vereniging in de loop der jaren heeft gekend. Zaterdagavond houdt de ver eniging receptie in het R.K. Ver enigingsgebouw. Zondagmorgen wordt 'n H. Mis tot intentie van de leden opgedragen waarna 'n gemeenschappelijk ontbijt wordt gehouden en des middags wordt de jubileumwedstrijd gespeeld tussen „Purmerend en „Pur mersteijn". Laten de parochia nen nu eens allen naar het Pur- mersteijn-terrein trekken om er deze wedstrijd bij te wonen uit sympathie voor de voetbalvere niging die 25 jaar lang een knap stuk jeugdwerk heeft geleverd. Zondagavond wordt in „Ami- citia" de feestavond gehouden. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond: WEINIG WIND Half tot zwaar bewolkt en slechts enkele verspreid voorko mende buien. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen Zuid- West en Noord-West. Dezelfde of iets hogere temperaturen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zalqen Dean Ache- son, heeft een dringend beroep op Perzië gedaan om zijn houding in de petroleum-crisis met Groot- Brlttannië te herzien. Hij verzocht om een ononder broken productie en verscheping van de petroleum. TOKIO, 28 Juni (Reuter) Een hoofdofficier van het le- Ï:er der Verenigde Naties heeft e Tokio verklaard, dat de Chi nezen troepeneenheden van aan zienlijke omvang uit Korea naar Mandsjoerljë hebben terugge trokken. De Chinezen hadden thans nog slechts een derde der troepen ln Korea van de sterkte in de afge lopen maand April. PSEUDO VOGELPEST TE OOSTZAAN OOSTZAAN Wederom heb ber» contróleurs van dc veeartse nij kundige dienst een geval van gseudo vogelpest geconstateerd, -itmaal betreft het een partij reeds geslacht pluimvee bij het poeliersbedrijf van de firma J. Flens te Oostzaan waarvan geen aangifte was gedaan. Eveneens is er een verdacht geval gecon stateerd onder het pluimvee van een grote pluimveehouder in het Noordeinde te Oostzaan. Een na der onderzoek zal uitwijzen of hier eveneens pseudo vogelpest aan de orde is. Zoals wij onlangs al meldden komt het Nederlandse circus Strassburger weer voor een dag of vier naar Alkmaar en wel op Donderdag 5. Vrijdag 6 Zater dag 7 en Zondag 8 Juli a.s. Noordholland kan dus in de komende week weer genieten van echte circuskunst, die dit keer voor de bezoeker bijzonder attractief belooft te worden door de vertoning van het wa terballet, dat Voor een twintig jaar terug een zeer geliefd on derdeel van het circus-program ma was. Daarbij komt nog, ook al klassiek in de circus-wereld, de Wild-West show. In de vele plaatsen, die Strassburger al be zocht, heeft dit programma steeds enorm succes geboekt. Het programma, dat dit jaar voor Alkmaar weer geheel nieuw is bevat voorts nog het optreden van zes Arabische vol bloed-paarden en het optreden van Strassburger's Baby-olifan ten. die o.a. een echte Hollandse klompendans zullen uitvoeren. Het programma wordt verder ge vuld met de nieuwste nummers van de bekendste internationale artisten, die Strassburger voor dit seizoen heeft kunnen laten optreden. Ook de bekende circusverza melaar Jaap Best uit Alkmaar, sinds jaren verbonden aan dit circus, komt naar Alkmaar, dit keer als hoofd, van de admini stratie. Onze lezers zii er op gewezen dat in verband met gebrek aan be- AARDAPPELKWEKERSDAG WIERINGERMEER. De Nederl. kwekersbond heeft dit jaar haar jaarlijkse aardappel kwekersdag gehouden in Hotel Smit. Dinsdagmiddag om half 2 opende de voorzitter Prof. Dr. Ir. J. C. Dorst, de vergadering, wel ke bestond uit een drietal inlei dingen betrekking hebbende op de aardappelteelt, met daarna 'n geanimeerde discussie. De inleiders waren: Ir. C. Mas tenbroek. over: Het kweken op ziektevriie aardappelrassen. Dhr. J. Schipper., bedrijfsleider van de „v. Bemmelenhoeve", over: Enige gedachten over het voor onderzoek van aardappelzaai lingen, en Dhr. K. H. Kroeze, Directeur van de Z.W.M. over: Het aardappelrassensortiment van Noord-Holland, in verband met de binnenlandse afzet en de export. De diverse inleiders von den bij het talrijke publiek een goed gehoor. Woensdag bracht 't gezelschap een bezoek aan diver se bedrijven in de Wieringermeer o.a. de gebouwen van de Z.W.M. het proefbedrijf „De Prof. Dr. J. M. v. Bemmelenhoeve en het N.A.K.-bedrijf. Daarna ging het naar de Anna Paulownapolder, terwijl tot slot in Hotel Veerburg 'n gemeenschappelijke koffie maaltijd werd gebruikt. Reizende keukenmeesters BEEMSTER Het echtpaar J. Beunder uit Midden Beemster is dezer dagen als koks met het rei zende gezelschap „De Stem des Volks", dat op tournee door Noorwegen reist, in een speciaal daarvoor ingerichte keukenwagen vertrokken. Dit is reeds de derde maal, dat het echtpaar Beunder als zodanig met het gezelschap meereist. Dit is zeker een reclame voor de Hotelhouder van het heren huis te Midden-Beemster. Daar het gezelschap, in de Beemster kermis-week ook op tourneé is, heeft men reeds nu een vervan gend echtpaar meegenomen n.l. het echtpaar S. van de Jlsperweg eveneens te Beemster dat zich nu al kan inwerken om straks als de Fam. BcLnder weer achter de Toonban staat, de zorg van 500 zangers en zangeressen op zich te nemen. Een mooie gele genheid om een vacantietrip in het buitenland mee te maken. schikbare speeldagen, Strassbur ger dit jaar niet naar Hoorn en Den Helder kan komen doch al- leer» in Alkmaar, op het Canada plein, gedurende vier dagen standplaats kiest. Advertentie o.a. OUDE JENEVER p. L. 5.85 FLADDERAC, p. Liter 5.10 CITROEN, p. Liter 4.85 PELS' WIJNHANDEL ALKMAAR Telef. 2585 Buitenlandse autoriteiten bij „Factotum" DEN HAAG Ter gelegenheid van de mijnenveegoefening „Fac totum" zullen admiraal Sir Ad miraal J. Power GOB, CBE, CV O, maritiem bevelhebber van Portsmouth, vice-admiraal d'Es- cadre a Lemonnier van de Fran se marine, en commodore G. G. C. L. Timmermans commandant van de Belgische zeemacht, een bezoek aan ons land brengen om zich van het verloop van de oefening op de hoogte te stellen. Zü zullen verschillende bezoe ken afleggen, o,m. aan enkele marine inrichtingen. Tevens zul len zii de slotconferentie van de oefening bijwonen. ALKMAAR. aardappelen 24 -—30; drielingen 19—26; slabonen 1,28—1.56; snijbonen stam 5585 stok 88—1,14 komkommers 817 tomaten A 80—92; bonken 55'—75 aardbeien 1.202.80; bloemkool IA 16—22; I 12—16; II 8—12; doppers 52—56; peulen 1.14—1.35 spinazie 846; sla 27.50; poste lein 2230; andijvie 2242; ra dijs 3—4; rabarber 8—16; bleten 14—20; peen 820; soepgroenten 4—7; peterselie 25; pruimen 3 17; perziken 538. HEILOO. Aardbeien 2.103; asperges 1.301.85; wortelen 21 30; bloemkool 818; spinazie 2429; peulen 821.06; doperw ten 4152; kropsla 36; tuinbo nen 2228; rabarber 811; sper- ciebonen 6278. PURMEREND. aard. schotse muizen 2529; kl. aard. schotse muizen 2025; slabonen m. dr. 130—120; z. dr. 120—140; stam- sntjbonen 80—95; tuinbonen 20 22; peulen 56—103; doperwten 37 55; bl. blauwschokkers 4564; komkommers 1624; bloemkool 836; spinazie 3846; sla 27; radijs 2249: rabarber 612; bospeen 2,442; uien 23; prei 14 20: kruisbessen 15.60—40.80; aardbeien 56120. ZWAAG. Aardappelen vroe ge 1529; late 6.1010.90; spina zie 4046; postelein 21; uien 22 23; slabonen 1.19—1.40; snijbo nen 55—1.22: tuinbonen 2127; doperwten 38—45: peulen 71 1.14; tomaten 39—93; waspeen 38 bospeen 35—46: rabarber 1418; andijvie 38—44; sla 4—1.30; bloemkool 826; komkommer 10 27; bosselderie 78; perzik 5 33: bindsla 2123; aardbeien 45 —99: prolefie 1.371.48; kruisbes klein 17.10: groot 41.30; meloen 4055. LANGEDIJK. 28 Junj 150.000 kg aardappelen, eersteling 21,10- 26; rode schotten 23,60—26,60; doré 23.30; klein 18.60—21,80; 2000 kg rabarber 4,10—4.20: 700 bos wortelen 25—26: 1500 kg vr. rodekonlol, 17.9024,90 N.-SCHARWOUDE 9500 kg aardappelen (eersteling) 22.40— 25,40; klein 15—19.50: 35 sloffen aardbeien 1,502,11. (Sm.) - sommige over de gressie ii van „ka Dat is ei misversti noemt z zij is he geroepen stoffelijk op te n< opzicht alleen. R zinspoliti cifiek-ka minder t deratum. nationale lijke zoti dén, en lijk, dat voorstanc Wat trou maal in geweest i en met r alleen V( tieve politiek, t e r s en regel nie toogt nu. het gewe onjuist is zinspolite rr 17 o r». v v sc en hebbei politiek t maar jan legenheid recht nie nog: alle niet allee de plicht te steune katholieki zaak. Ma; met nami schone tl maatregel puntje bi ren mee week, dai over verv geval de politiek ei zijn. Dan ze het m lieken zoi leen-rechl plicht, hier gaat één punt gram en 1 sche) min argument! de spitsvo standers S (Sm.) - voorzitter het nodig den te ge tie", well de wet op wij hier r is de dre: heer aans weer eens weging vo onbewust, aan voor tie", dat te veel aa aanmatigt, de crediet lijk uitge\ politieke o huis kan waar hij van zeggei politieke buiten-pai dat doet 1 N.V.V. sociale or plan is, a en willoos hij daarm delijk, als maakt, dai seffen, dal met de v; werken, i: s n rnlooo zou gaan" warring t ciale actie lijk is en b toriek v van een i in een po Dat is, op behoorlijk, N.V.V., ve huis, „ove stratieve i om aan d haast onvE perk te sti anders bei N.V.V. voc wet, een organen dl men naar Vakverbor niet zal Met dergel men in aan eerlij: te snoeren. Oosterhuis beschamen grootspreb het schaan stelling po Bruyn van zijn met met dit w de Bruyn ten. De po: de Bruyn „stormloop daarom z< het N.V.V. niet kan i hak te zet stemming katholiek moest ruir len van 1 deze wijze enige chris ger uit di Internatior te weren! waarover niet gezeg stormloop! AMSTEI kerkschip dagen wee te Amster 22 Mei ve ringvloot Schotland. Over he weersgeste binnenkorr patiënten den ontscl huis kondi genheid. C tiënten be bezocht 66 repareerde boord der de 22 opr

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2