Loontrekkenden brengen offer door consumptiebeperking Denkbeeld van Nationale Kerk in Tsjechoslowakije opgegeven Senaat bezorgd over financiële positie der gemeenten Het vervalste paspoort van Westerling SPORT Gevangeniswet goedgekeurd Kroniek en Kritiek Hospitaalkerkschip is weer binnen Hoe de woningbouw er voor staat Andere groepen door belastingverhogingen Levenslang voor SS-er Pieters Naar wij vernemen: Voor Katholieke Kerk donkerste uur aangebroken nKeer in deze Kamer terugbeste Frans mmm li in het kort DONDERDAG 28 |UNI 1951 PAGINA 3 Katholieke politiek (Sm.) Ten onrechte spreken sommigen, in de nabeschouwingen over de afgewezen sterkere pro gressie in de Kinderbijslagregeling van „katholieke" gezinspolitiek. Dat is een misvatting, die andere misverstanden oproept. De K.V.P. noemt zich, terecht gezinspartij zij is het, die zich, al jarenlang, geroepen voelt het sterk voor de stoffelijke belangen van het gezin op te nemen en zij staat in dit opzicht in het parlement vaak alleen. Maar dat maakt haar ge zinspolitiek nog niet tot een spe- cifiek-katholieke politiek, noch minder tot een „katholiek" desi deratum. Er zijn zulke algemene, nationale belangen aan een rede lijke zorg voor het gezin verbon den, en dat is allemaal zo rede lijk, dat ook niet-katholieken daar voorstanders van kunnen zijn. Wat trouwens ook een en ander maal in het verleden het geval geweest is. Alleen: de katholieken en met name de K.V.P., zijn niet alleen voorstanders van een ac tieve progressieve! gezins politiek, maar ook voorv ech- t e r s en dat zijn de anderen als regel niet. Het „Vrije Volk" be toogt nu, op het voetspoor van het gewekte misverstand, dat het onjuist is, te menen, dat die ge- zinspolitek het alleenrecht van de K.V.P. zou zijn. Daar heeft het „V.V." gelijk in. De andere partij en hebben evengoed het recht, die politiek te bedrijven; alleen is 't maar jammer, dat zij, als de ge legenheid zich voordoet, zich dat recht niet herinneren. Sterker nog: alle bonafide partijen hebben niet alleen het recht, maar zelfs de plicht, om die gezinspolitiek te steunen. Want het is geen katholieke, maar een nationale zaak. Maarwanneer anderen, met name de socialisten, zich in schone theorie vóór dergelijke maatregelen verklaren, maar als puntje bij paaltje komt, weige ren mee te doen, zoals vorige week, dan moet men er zich niet over verwonderen, dat het in elk geval de indruk wekt, dat deze politiek een zaak van de KVP zou zijn. Dan lijkt het inderdaad, dat ze het monopolie van de katho lieken zou zijn en niet enkel al leen-recht, maar ook alleen- plicht. Vooral wanneer het hier gaat om de uitvoering van één punt van het regeringspro gram en bovendien de (socialisti sche) minister van Sociale Zaken argumenten aanbrengt, waarbij de spitsvondigheden van de tegen standers totaal verbleken. Stormloop der reactie! (Sm.) De heer Oostgrhuis, voorzitter van het N.V.V., heeft het nodig gevonden, krasse woor den te gebruiken tegen de „reac tie", welke z.i. stormloopt tegen de wet op de credietcontröle. Waar wij hier vooral op willen wijzen, is de dreigende taal, welke deze heer aanslaat. Hij schiet daarbij weer eens het doel van de vakbe weging voorbij en draagt, mogelijk onbewust, nieuwe bouwstoffen aan voor de mening van de „reac tie", dat deze vakbeweging zich te veel aanspraken in de politiek aanmatigt. Kijk, de kwestie van de credietcontrólewet moet zake lijk uitgevochten worden, in de politieke organen. De heer Ooster huis kan er in de Eerste Kamer, waar hij lid van is, het zijne er van zeggen. Maar hij moet in deze politieke zaak niet dreigen met buiten-parlementair verzet. En dat doet hij, als hij zegt, dat het N.V.V. geen politieke, maar 'n sociale organisatie „niet van plan is, aan de reactie weerloos en willoos vrij spel te laten". Wat hij daarmee bedoelt, wordt dui delijk, als hij even later kenbaar maakt, dat „de regering moet be seffen, dat het onmogelijk wordt met de vakbeweging samen te werken, indien zij voor deze s n miooo van de reactie opzii zou gaan". Hier komt een ver warring tussen politieke en so ciale actie tot uiting, die gevaar lijk is en bovendien getuigt de rhe- tóriek van de heer Oosterhuis van een poging, om de regering in een politieke zaak te dreigen. Dat is, op z'n zachtst gezegd, on behoorlijk. Bovendien zal het N.V.V., verzekert de heer Ooster huis, „overwegen welke demon stratieve maatregelen nodig zijn, om aan deze schaamteloze, wel haast onvaderlandse actie paal en perk te stellen". Dit kan moeilijk anders betekenen, dan dat het N.V.V. voornemens is, indien deze wet, een zaak voor de politieke organen dus, niet wordt aangeno men naar de zin van het rode Vakverbond, voor staking e.d. niet zal worden teruggedeinsd. Met dergelijke dreigementen poogt men in een democratisch land aan eerlijke oppositie de mond te snoeren. Het is, om met de heer Oosterhuis te spreken, werkelijk beschamend! En, eveneens deze grootspreker citerend, vinden wij het schaamteloos, dat hij de voor stelling poogt te wekken, alsof de Bruyn van de K.A.B. het eens zoli zijn met de N.V.V.-instemming met dit wetsontwerp. Daar heeft de Bruyn zich nooit over uitgela ten. De poging van Oosterhuis, om de Bruyn in te schakelen in zijn „stormloop tegen de reactie" is daarom zo schaamteloos, omdat het N.V.V. op ander terrein maar niet kan nalaten, de K.A.B. een hak te zetten. Getuige de jongste stemming in Genève, waarbij de katholiek Serrarens het veld moest ruimen voor.... Vermeu len van het N.V.V., dat er op deze wijze aan meewerkte, de enige christelijke vertegenwoordi ger uit de bestuursraad van de Internationale Arbeidsorganisatie te weren! Een ernstige zaak, waarover het laatste woord nog niet gezegd is, deze rode stormloop! AMSTERDAM Het hospitaal kerkschip „de Hoop" is dezer dagen weer van zijn eerste reis te Amsterdam teruggekeerd. Op 22 Mei vertrok het met de ha ringvloot naar de Oostkust van Schotland. Over het algemeen was de weersgesteldheid gunstig. Bij binnenkomst bevonden zich vele patiënten aan boord, die te IJmui- den ontscheept werden en naar huis konden gaan op eigen gele genheid. Op zee werden 125 pa tiënten behandeld. De predikant bezocht 66 loggers. De marconist repareerde 22 installaties aan boord der loggers. Hij behandel de 22 oproepen om hulp. (Van onze parlementaire redacteur) De loontrekkenden brengen hun offer in de vorm van con' sumptiebeperking, andere groe pen zullen een soortgelijk of fer moeten brengen door mid del van belastingverhogingen. De wetsontwerpen, die deze verhogingen tot doel hebben, kwamen gisteren in de Tweede Kamer in behandeling. Twee woordvoerders gaven er hun mening over, de heer v. d. Heuvel (a.r.) en de heer Hof- stra (p.v.d.a.) en in hun te gengestelde opvattingen weer spiegelde zich reeds de strijd, die in de komende dagen zal gestreden worden. De heer Hofstra (p.v.d.a.) acht te de voorgestelde verhogingen niet alleen mogelijk en noodza kelijk, hij ging er zelfs van uit, dat zij in verhouding tot de toe stand van 's lands financiën nog beduidend hoger zouden moeten zijn. De heer v. d. Heuvel (a.r.) wilde daarentegen nog ruimte laten voor de vraag of het in derdaad nodig was om de beno digde 245 millioen uit belasting verhogingen te putten. Ander maal benadrukte hij de noodzaak van bezuinigingen, ook al was het dan voor een Kamerlid on mogelijk om precies aan te ge ven waar die bezuinigingen moes ten worden aangebracht. Intussen ging de a.r. woordvoerder toch niet zover, dat hij alle voorge stelde verhogingen bij voorbaat afwees. In enkele wilde hij be rusten, voor andere bepleitte hij een wijziging en nog weer andere wees hij reeds in dit stadium van het debat met beslistheid af. Bijzonderheden Met deze samenvatting is reeds aangegeven, wat beide woord voerders ook meer in het alge meen ten aanzien van de in be handeling zijnde wetsontwerpen opmerkten. Maar ook meer in bijzonderheden liep er dezelfde scheidslijn. De heer v. d. Heuvel (a.r.) zag een bedrijfsleven voor zich, dat zwaar gebukt ging on der de belastingdruk, de heer Hofstra (p.v.d.a.) vernam klach ten als deze echter mét wrevel. Hij signaleerde hoge dividenden, reizen naar de wintersport en zelfs gebruik van privé-vliegtui- gen. Bij voorbaat eist hij al ver lenging van de wet op de divi dendbeperking en ook plaatste de heer Hofstra de waarschu wing, dat elke poging om iets van de thans voorgestelde offers af te knabbelen er onherroepelijk toe zou moeten leiden, dat de discussie over de door de loon trekkenden gebrachte offers werd heropend. Desondanks had de heer v. d. Heuvel (a.r.) toch al in eerste aanleg een dergelijke poging ge waagd en in de komen dagen zullen anderen hem ongetwijfeld op deze weg volgen. Met de voor gestelde wijziging ten aanzien van het fiscale winstbegrip, het geen een verlichting voor het bedrijfsleven inhoudt, was de heer v. d. Heuvel het gaarne eens. Ook dhr. Hofstra (p.v.d.a.) wilde er geen bezwaar tegen 's-GRAVENHAGE Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek werden in April j.l. 4350 nieuwe wonin gen voltooid. In de eerste vier maanden van 1951. kwamen 16.201 woningen gereed, tegen 13.910 in dezelfde periode van het vorige jaar. In de maand April van de jaren 1945 t.e.m. 1950 werden resp. geen, 49, 498, 2270, 3184 en 3412 woningen voltooid. De in April gereed gekomen woningen zijn als volgt over de provinciën en de drie grote ste den verdeeld! tussen haakjes de cijfers van April 1950): Gronin gen 121 (143), Friesland 135 (112) Drente 118 (75), Overijsel 277 (210), Gelderland 426 478), Utrecht 215 (166), Noordholland (excl. Amsterdam) 380 (293), Zuidholland (excl. 's-Gravenhage en Rotterdam) 680 (358), Zeeland 103 (192), Noordbrabant 572 (425), Limburg 424 (373), Am sterdam 151 (169), 's-Gravenhage 322 (215), Rotterdam 314 (152), N.O.-polder 112 (51); Nederland 4350 (3412). maken, maar wel achtte hij het fout, dat de verlichting reeds dit jaar zou werken, terwijl de voor gestelde verhogingen eerst het volgende jaar zouden ingaan Inkomstenbelasting Wat de inkomstenbelasting be treft, achtte de heer v. d. Heuvel (a.r.) het niet onjuist, dat deze bron zou worden benut, maar hij kon er zich niet mee verenigen, dat bij de verhoging enkel de be drijfswinst zou worden getroffen. In wezen was er, naar zijn oor deel, tussen inkomen geen on derscheid en wat gelijk is zou dus ook gelijk belast moeten worden. De heer Hofstra (p.v.d.a.) stelde hier tegenover, dat andere groepen, wat hun inkomen betreft toch al achterop zouden zijn ge komen. Over de verhoging van de ven nootschapsbelasting bestond bij beide afgevaardigden weinig ver schil van mening. Wel kantte de heer v. d. Heuvel (a.r.) zich te gen het progressieve karakter, maar een ander stelsel zou voor het percentage weinig verschil maken. Van een beperking van de vervroegde afschrijving op in vesteringen was de heer v. d. Heuvel een overtuigd tegenstan der. Deze mogelijkheid was eerst onlangs geschapen en het ging niet aan hierop nu halverwege terug te komen. Was de heer Hofstra (p.v.d.a.) het wel eens met de verhoging van de weel debelasting, de heer v. d. Heu vel (a.r.) duchtte hiervan grote nadelen voor de betrokken in dustrieën. Hij achtte het beter de omzetbelasting over de hele lijn iets te verhogen. Tegen een verhoging van de vermogensbelasting had dezelfde woordvoerder overwegend be zwaar, evenals tegen de verho ging van het successierecht in de rechte lijn. Op deze manier .al dus de a.r. woordvoerder werd niet alleen het ei genomen, maar ook de kip geslacht. De verho ging van het successierecht be tekende tevens een nieuwe rem op de spaarzin en bovendien pas te zij niet in een belastingplan, dat slechts voor vijf jaar geldt. De heer Hofstra (p.v.d.a.) liet hier slechts bezwaren op onder delen gelden. Met name wilde hij een verruiming van de lijf renten. Het verhoogde tarief voor mo torrijtuigen wilde de heer v. d. Heuvel (a.r.) slechts voor luxe auto's aanvaarden. De heer Hof stra (p.v.d.a.) vroeg hier de aan dacht voor invaliden, die motor rijtuigen gebruiken. Merkwaardig was tenslotte dat de heer v. d. Heuvel (a.r.) van oordeel was, dat de argumenten voor een verlaging van de leef tijdsgrens wat de kinderaftrek betreft, wel moeilijk ontzenuwd zouden kunnen worden, terwijl de heer Hofstra (p.v.d.a.) daar toch een vraagteken bij plaatste. Hij achtte een nadere uiteenzet ting gewenst met name voor de meisjes, die in de huishouding zijn. Heden gaan de debatten verder. HAARLEM De Haarlemse rechtbank, die in een bijzondere strafzitting veertien dagen gele den de strafzaak behandelde te gen de 35-jarige A. Pieters, in 1945 leider van het z.g. S.S.- Jagd-Kommando Nordwest, heeft deze P. gisteren veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. P. werd indertijd door het bijzonder gerechtshof te Amsterdam tot de doodstraf veroordeeld. Hij teken de cassatie aan, waarna de zaak werd verwezen naar de Haar lemse rechtbank. De officier van justitie, mr. L. W. M. M. Drabbe, had veertien dagen geleden de doodstraf geëist. overhandigt hedenmorgen de nienwe Duitse ambassadeur in Nederland, dr. Karl du Mont, ten paleize Lange Voorhout zijn ge- loofsbrieven..„ brengen momenteel vier inwo ners van Breukelen een bezoek aan Brooklyn (New Vork), dat hun woonplaats heeft geadop teerd.... vertoeft de Belgische minister van Binnenlandse Zaken, de heer Brasseur, thans in ons land om overleg te plegen inzake de Bur gerlijke verdediging.... is gistermiddag te Hardinxveld de „Tamar", voor Israëlische re kening gebouwd, te water gela ten.... zal Koningin Elisabeth van Bel gië op 7 Juli te Naarden het erelidmaatschap der Ned. Bach- vereniging ontvangen.... Schout bij nacht Oosterhuis bevorderd tot vice-admiraal •s-GRAVENHAGE Bij K.B. wordt schout bij nacht van ad ministratie J. Oosterhuis met in gang van 1 Juli bevorderd tot vice-admiraal van administratie. Engeland's nieuwste nacht-straaljager, de Armstrong Whit- worth Meteor N F 11 zal dezer dagen op de luchtvaartten toonstelling te Parijs verschijnen. Dit vliegtuig, dat de rugge- graat zal vormen van het nachtelijk luchtverdedigingsstelsel in West-Europa, wordt beschreven als een vliegend radar station. Het heeft een aanzienlijk hoger actievermogen en is veel beter uitgerust voor nachtelijke operaties dan ieder tot dusver in gebruik zijnd gevechtsvliegtuig van dit type. Presentiegelden voor stichting „Het Vierde Prinsenkind" NIJMEGEN Hedenavond zal de gemeenteraad van Nijmegen de presentiegelden van de her denkingszitting ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan der gemeentewet ter beschikking stel len van het fonds van de Stich ting Het Vierde Prinsenkind voor vacantieuitzending van oorlogs weesjes. DEN HAAG. De wel uiterst moeilijk financiële positie van de gemeenten vormde de hoofdschotel van het debat bij de be groting van Binnenlandse Zaken in de Eerste Kamer. Woord voerders van alle partijen drongen er bij de minister op aan, dat aan de noodtoestand een einde zal worden gemaakt De heer Kolfschoten (K.V.P.) vroeg haast te maken met de be paling der voorschotten en vlotte afdoening van andere ver plichtingen, die het rijk ten opzichte van de gemeenten heeft. De heer van Walsum (arb.) verweet de bewindsman gebrek aan eerbied voor de zelfstandig heid der gemeenten. Deze spre ker waarschuwde, dat de auto nomie der gemeenten niet gered kan worden door haar eerst om hals te brengen. Het krampachtig vasthouden van de regering aan de goedkoop- geld-politiek, waardoor de ge meenten niet in staat waren hun vlottende schuld te consolideren, noemde de heer Tjalma (a.r.) de oorzaak van de actuele moeilijk heden. Hij stelde de minister de vraag welk deel van de f 250 millioen gulden, die door de ver zekeringsmaatschappijen zullen worden geleend, bestemd zal worden voor consolidatie van oude schuld en welk deel voor nog te bouwen woningen. De heer Wendelaar (v.v.d.), die ook over de rentepolitiek sprak, hield de minister voor, dat democratie alleen mogelijk is in een land, dat zijn financiën in orde houdt. Tegen minister Teulings eens de financiële expert van de Se naat zeide hij: „Keer in deze Kamer terug, beste Frans, alles is vergeten en vergeven" De heer Wendelaar, die in dit debat nog al wat afdwaalde, hield bij deze begroting een pleidooi voor vrije huren en vrije prijzen bij samen woning. Dit laatste om de ver houdingen bij samenwoning wat meer aangenamer te maken, zo iets van: „geld verzoet de narig heid". r-s5"" ËHk.M m De Britse kruiser „Mauritsius", die naar Abadan is gestuurd om daar voor anker te gaan. Indien de Perzische regering faalt in het beschermen van de Engelse employé's van de Brits-Perzische Oliemaatschappij zal de kruiser onmiddellijk tussenbeide komen. De heer Witteman (k.v.p.) en met hem andere sprekers, vroeg de minister recht te doen aan degenen, die door 't besluit F 221 zijn getroffen. Dit zijn ambtena ren, die zijn ontslagen op grond van losse beschuldigingen, soms anonieme aanklachten. Herplaat sing van hen kan geen oplossing brengen. Spr. drong aan op revi sie van hun vonnissen door de Raad van State en vergoeding van de financiële schade, welke zij lijden aan pensioen. De ministers van Maarseveen en Teulings zullen Dinsdag a.s. de Kamer antwoorden. BEËDIGING MARINE-OFFICIEREN 's-GRAVENHAGE Op Vrij dag 29 Juni a.s., des middags, zullen aan boord van Hr. Ms. wachtschip „Hertog Hendrik" te Den Helder, door de comman dant van dat schip, de kapitein luitenant ter zee B. A. W. Beijer, worden beëdigd de luitenant ter zee tandarts der derde klasse L. Goijarts en de adelborsten der eerste klasse kmr J. Kleinvel- derman, C. T. H. Geurts en A. J. Kuijper. Minder productie van Duitse groenten BONN (A.N.P.). Naar het Duitse Boerenverbond mededeelt, verwacht men een vermindering van de Duitse groentenproductie in dit jaar van veertien procent. Vooral de teelt van komkommers is drastisch verlaagd, naar men aanneemt met meer dan veertig procent. Voorts wordt de teelt van verschillende koolsoorten met een kwart en van uien met een zesde verminderd. ROME (K.N.P.) De communistische regering van Tsjecho- Slowakije heeft haar plan, om naast de Katholieke Kerk een schismatieke kerk op te richten, laten varen. In plaats daarvan heeft zij thans besloten om zich van de Katholieke Kerk zelf meester te maken. Tot deze conclusie komt pater F. Cavalli S.J. in het steeds goed ingelichte en gedocumenteerde blad der Jezuieten in Rome „La Civilta Cattolica". Teneinde dit doel te bereiken, zo schrijft pater Cavalli, heeft de regering van Tsjecho-Slowakije een plan opgesteld, dat uit twee punten be staat; ten eerste de vernietiging van de hiërarchische struc tuur van de Kerk en ten tweede de opbouw van een nieuwe clerus, die geheel ondergeschikt is aan de staat. ANTWERPEN (Reuter-A.P.) De ex-kapitein van het Ko ninklijke Nederlands-Indische Leger, Westerling, werd gisteren voor een rechtbank te Antwerpen genoemd in verband met de diefstal van paspoorten in de Nederlandse legatie te Antwer pen. Beklaagden waren de Nederlander Otto Meyn en de Belg Pierre Sweerts, die werden beschuldigd van diefstal van pas poorten en vervalsing. De advocaat van Meyn zei, dat Meyn had getracht zijn moeder land, Nederland, te helpen door Westerling een pas te geven om naar Ambon te gaan en een op stand tegen de Indonesische re gering te leiden. Hij zeide dat Meyn de paspoorten niet had ge nomen om geldelijk gewin. De officier van justitie, mr. Caron, deelde mede, dat Meyn een pistool ter hand heeft gesteld aan Colson, de adjudant van Wes terling. Meyn droeg ook zelf een pistool bij zich, omdat hij be vreesd was voor Sweerts. Het diplomatieke paspoort van de Z.- Molukken, dat Sweerts bij zich had, stond op naam van Omena. De officier achtte dit een mis drijf, omdat Sweerts door mid del van dit paspoort trachtte zijn ware identiteit te verbergen. Hij nam aan, dat Meyn uit idealis me heeft gehandeld, doch dit neemt niet weg, dat hij er reke ning mee had moeten houden, dat hij gast was in België en werkzaam was op een Neder lands consulaat. Mr. Schoeller, de verdediger, sprak hierna over Ambon en Ce- ram, waaraan de inwoners, naar hij opmerkte, „uitzien naarde helpende hand" uit het buiten land. Wanneer Westerling door het inhouden van zijn paspoort door de Nederlandse ambassade te Brussel gevaar loopt verhin derd te worden in zijn taak, de verbindingen te herstellen met Ceram, aldus raadsman, dan acht Meyn het zijn plicht, Westerling aan een paspoort te helpen met gebruikmaking van een echt por tret van Westerling, doch op een andere naam. Meyn heeft, aldus mr. Schoel ler, slechts een flater begaan, en dat was, toen hij vernam, dat de omstandigheden waarin het pas poort aan Westerling was afge leverd, niet werden geheim ge houden: in plaats van gevolg te geven aan de oproep uit den Haag, is hij toen nl. ondergedo ken. Tijdens deze onderduikpe riode vernam hij, dat Sweerts een ter dood veroordeelde S.S.'er was, en het was, zo zeide de raadsman, de spontane reactie van een eerlijk man, toen Meyn onmiddellijk na zijn arrestatie aanbood behulpzaam te zijn bij de arrestatie van Sweerts. Meyn streefde uitsluitend po litieke doeleinden na en het moet iedereen duidelijk zijn, dat het gemeenrechtelijk karakter in de ze zaak geheel verdrongen wordt door de politieke achtergrond. Hij voerde verder aan, dat Meyn bij zijn handelen gedreven is door de gedachte, dat 100.000 Ambonezen gevaar liepen door een hongerblokkade en door een invasie uitgeroeid te worden. Pleiter verzocht tenslotte Meyn vrij te spreken op grond van on bevoegdheid en op de overweging, dat in deze zaak sprake is van zedelijke overmacht. Ook voor Sweerts werd vrij spraak gevraagd. Uitspraak 4 Juli. Het eerste punt van het pro gramma omvatte de lastercam pagne tegen het Vaticaan, de strenge „blokkade" der bisschop pen, de verbanning van de goede priesters en de afzondering van de religieuzen. Het eerste deel van het program is thans zo goed als voltooid. Vier-jaren-plan Voor het bereiken van het tweede deel van haar program heeft de regering van Tsjecho- Slowakije een vier-jaren-plan uitgestippeld, teneinde een rege- ringstrouwe clerus te vormen. De eerste stap in die richting is de oprichting geweest van de zg. staatsseminaries. Teneinde deze staatsseminaries voor jonge man nen aantrekkelijk te maken heeft de Tsjecho-Slowaakse regering ruime studiebeurzen beschikbaar gesteld. Bovendien zullen de staatspriesters naar eigen verkie zing kunnen huwen of niet, ter wijl zij voor persoonlijk gebruik over een auto kunnen beschik ken. Verwarrinfifstactiek Het is duidelijk, dat de rege ring er op uit is om de verwar ring onder de geestelijkheid te bevorderen en te handhaven. Een van de middelen, die zij daartoe aanwendt, is het verbod voor de priesters om zich zonder speciale politievergunning buiten hun pa rochie te begeven. Dit betekent, dat de pastoors gevangen zijn in hun eigen parochies. Van elke hulp en van elke steun van hun collega's zijn zij afgesneden. Ker kelijk nieuws bereikt hen alleen via de regering. TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft giste ren met 67 tegen II stemmen het wetsontwerp aanvaard, waarin nieuwe beginselen voor het ge vangeniswezen worden vastge steld. Slechts de a.r. stemde te gen, omdat het amendement v. d. Feltz (c.h.), waarin een poging werd gedaan om de rechter en niet de administratie van het de partement over de plaatsing van de gevangene te laten beslissen, met 26 tegen 50 stemmen was verworpen. Voor dit amendement stemden a.r., v.v.d., communisten en en kele leden van de c.h. Bij de eindstemming verklaarden de woordvoerders van de c.h., de v.v.d. en de communisten dat ook zij de verwerping van dit amen dement betreurden, maar het ontwerp toch desondanks zo be langrijk bleven achten, dat zij er hun stem niet aan wilden ont houden. Een amendement-Bachg (k.v.p.), waarin ook aan de be slissing over een beroep van het O.M. een bindende betekenis wordt toegekend, werd door de minister overgenomen. Bij stem ming werd met 50 tegen 27 st. (tegen de k.v.p.) een amende ment van de vaste commissie aanvaard, waa'rin wordt bepaald dat ook tot hechtenis veroordeel den tot arbeid kunnen worden verplicht. Tenslotte sneuvelde nog 'n amendement-Bachg (k.v.p.) dat imperatief wilde voorschrij ven, dat gevangenen, die tot een kerk behoren, de eerste twee maanden verplicht zullen worden om de godsdienstoefeningen te bezoeken. Het blijft nu zo, dat 'n desbetreffende bepaling in de ge vangenisreglementen kan worden opgenomen. Eenzelfde verwarring wil de regering ook onder de gelovige stichten. Zij tracht dit te berei ken door op een werkelijk dui velse manier de parochiegeeste lijkheid voortdurend weer over te plaatsen. Priesters worden des nachts van hun bed gelicht en naar een andere parochie ge bracht, aldus pater Cavalli. Des Zondags zien de gelovigen weer een nieuwe onbekende priester aan het altaar staan. De paro chianen weten nimmer of hun pastoor is gearresteerd en of hun nieuwe herder een geëxcommu- ceerde priester is of dat hij trouw is aan de Kerk. Het mocht dan nog niet ideaal zijn, de weersomstandigheden op Wimbledon waren heel wat beter dan Dinsdag. De grote verrassing was ongetwijfeld de overwinning van de 18 jarige Amerikaanse stu dent Richardson op de Wimble- don-kampioen 1950 Budge Patty. Van Swol won zijn partij tegen de Egyptenaar Shafei, Rinkel verloor van de Zuidafrikaan No- garb. Nel Hermsen zegevierde in twee sets over het Engelse meisje Mortimer- Verder won de Zweed Bergelin van Ampon en werd Davidsson geklopt door Sedgman. Door een overwinning op de 3000 meter met een uitstekende tijd van 8 min. 38.6 sec won Slijk huis voor de tweede achtereen volgende maal de Hil van der Mey-beker op de jaarlijkse athle- tiekavondwedstrijden in Haar lem. Bennie Linneman werd gis teravond te Amsterdam zwaar gewichtkampioen van Nederland en Noordholland door een onver diende puntenzege op Dijkman. Zoals bekend behaalde Dijkman de derde plaats bij de Europese bokskampioenschappen. De scheidsrechter van de strijd RobinsonHecht is door de Berlijnse bokscommissie ge schorst. De uitspraak: no decision werd door de commissie bevestigd maar er werd niets gemeld over de foutslagen. Voorts werd bekend gemaakt, dat de wedstrijd in de eerste en niet in de tweede ronde werd beëindigd. 28 JUNI: Vigiliedag van Petrus en Paulus Feestdag van de H. Ireneus Niet met een hautain ge baar alle andersdenkenden als onverstandigen afwijzen, maar her» opzoeken en met hen praten, dat is de metho de, die men moet aanwen den om hen te bekeren, zo luidde het devies van Ire neus in zijn beroemde boek: Tegen andersdenkenden. Het is jammer, dat dit idee nog niet door allen is overgenomen. Al te vaak hoort men dat de katholie ken in hun eigen kringetje blijven; dat zij soms menen, dat men zoveel mogelijk bij eigen geloofsgenoten moet kopen, dat men vooral in dorpen, waar men toch een grote familie moet vormen, partijen schept. Ik weet wel dat men al te grote gemeen zaamheid moet vermijden maar ongezonde hokjeszet- terij en hatelijk optreden te gen elkander is nu niet de juiste methode om anderen de verheven betekenis van het geloof te leren. Dan deed Ireneus dat anders. IN DESERTO

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3