Nog één Nederlandse missionaris overgebleven in Tientsin Zes millioen francs oer jaar voor Leopold Diaken stal armen geld van Ned. Herv. gemeente 186 gewonden en zieken, 51 gesneuvelden Wat bieden wij de Belgen als Duitsland lokt...? Acht jaar gevangenisstraf wegens meineed geëist Priester-studenten krijgen subsidie van een gemeente „Vlucht in de nacht" Christenen gedwongen eigen priesters aan te klagen RADIO Verslag Concertgebouw N.V. Na de troonsafstand DE BEURS Balans Korea-detachement: door E. J. Rath DONDERDAG 28 jUNI 1951 PRINCENHAGEN (KNP) Tezamen met de bisschop van Tientsin, Mgr. Jean de Vienne, hebben ook aMe daar nog aanwe zige Nederlandse missionarissen van de congregatie, der Lazaristen op eten na China moeten verlaten- De paters J. Meiis (Tilburg) L. Steenstra (Leeuwarden) en J- v. Dongen (Breda) zagen zich reeds eerder genoodzaakt 't land te verlaten. Met de laatste hetze tegen de kerk in Tientsin werden ook de paters G. Beunen (Roer mond), H. Hermans (Maasbree), M. Braspenning (Frincenhage), G. de Kort (Tilburg) en C. Leen- aerts (Venlo) gedwongen China te verlatten. Pater Braspenning maakte de reis van Hongkong naar Neder land in vier dagen. Mgr. de Vien ne, die hti vergezelde, bleef in Rome achter om rapport uit te brengen over de huidige toestan den in China. Deze jonge missio naris, die in 1946 voor de eerste maal naar China vertrok, voelde er niet veel voor zijn persoonlijke belevenissen kenbaar te maken. Over de algemene toestand ech ter snrak hij onverbloemd. In China heerst officieel vrijheid van godsdienst, maar men heeft er 'n comité „Chinese Katholieke kerk" opgericht en nu is men bezig het katholicisme via dit coinite dood te knijpen onder het motto, dat men de kerk wil beschermen, maar zich wil weren tegen bui- landse imperialistische invloeden Vaticaan heult—. Pater Braspenning verwacht dat de communistische Chinese rege ring spoedig alle betrekkingen met het Vaticaan zal verbreken, omdat volgens hen het Vaticaan heult met Amerika en Engeland. De campagne tegen Mgr. Ri- Skymasters concerteren op Soestdijk Naar wij vernemen heeft Pi Scheffer, de leider van 't Radio dansorkest de Skymasters op nieuw van het hof de uitnodi ging ontvangen om op de avond van 29 Juni, de verjaardag "van Z.K.H. Prins Bernhard, met een klein orkest het feest op te lui steren. KOREA-VRIJWILLIGERS UIT SURINAME PARAMARIBO, 27 Juni (ANP) Een detachement van veer tig oorlogsveteranen en zestien Nederlandse en Surinaamse le den van de landmacht vertrekt Woensdag met een chartervlieg tuig uit Paramaribo naar Neder land als vrijwilligers bij de Ned, troepen in Korea. PIIOGRAMM'A borx, de Pauselijke Internuntius, wijst reeds ip deze richting. Hij verklaarde verder nog dat de ver nietiging van de katholieke kerk ongetwijfeld in het communis tische program van dit jaar staat. Op het ogenblik wordt er in China haast mee gemaakt om de buitenlandse missionarissen het land uit te jagen, omdat volgens het zeggen Amerika de missiona rissen gebruikt om de Chinezen er onder te krijgen. Ieder contact met de gelovigen ook in de biecht stoel is voor hen verbroken, als zij de communistische manifesten niet aan de kerkdeuren aanplak ken, of als zü weigeren tegen Amerika te preken. Christenen worden gedwongen hun eigen priesters bij de politie aan te brengen en valse beschuldigingen tegen hen uit te spreken in be- schuldigingsbijeenkomsten. De Chinezen zijn het niet eens met de communistische regering, ook niet de heidenen, maar zü laten deze terreur gelaten over zich komen hopende op een bete re toekomst. Als reeds zovele andere plaat sen is nu ook Tientsin verstoken van buitenlandse missionarissen. Van de Nederlanders is er nog al leen pater P. Boonekamp (Zoe- termeer). die er de leiding van 'n weeshuis heeft en enkel nog maar zit te wachten op het ogenblik, dat men ook hem over de grens zal zetten. De meesten van de verdreven missionarissen gaüi van Hong kong uit naar een ander missie gebied in het Verre Oosten om daar te werken onder de talrijk aanwezige Chinezen in afwach ting dat zij weer naar China kun nen terugkeren. Pater Braspen ning toonde echter weinig hoop, dat hij dit ogenblik nog zou be leven. OVER 1949—1950 AMSTERDAM Het verslag van het Concertgebouw N.V. over 1949-1950 geeft voor de ex ploitatierekening van het gebouw n batig saldo aan van f 25.218.86. De verlies- en winstrekening sluit met een verliessaldo: f 12.116.87. Het verslag wijst op de dure orkest-exploitatie en de kapitale uitgaven voor het onderhoud van het Concertgebouw. Het noemt de financiële positie der vennoot, schap verre van rooskleurig. De zware lasten, die op het or kest drukken, zullen in meerdere mate door de gemeenschap moe ten worden gedragen. In het bij zonder van de zijde van het ge meentebestuur van Amsterdam wordt een groeiende financiële terughoudendheid geconstateerd. Zou in deze verhouding tot het gemeentebestuur geen wijziging ten gunste van de vennootschap komen, dan zal zulks in de hui dige constellatie onvermijdelijk voor het gebouw en daarmede voor het orkest de ondergang be tekenen. Door zelfstandige orga nisatie van het orkest zou de lótsverbondenheid van gebouw en orkest worden verbroken, waardoor aan een grote traditie van ruim 60 jaren een eind zou komen. VRIJDAG 39 JUNI 1951 HILVERSUM I 402 m.: 7.00 NCRV; 20.00—24.00 Nationaal programma. 7.00 Nieuws; 7.18 Gewijde mu ziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws- en weerberich ten; 8.15 Salonorkest; 8.65 Gra- mofoonmuziek; 9.15 Voor de zie ken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Idem; 12.15 Metropole or kest en soliste; 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen; 12.33 Me tropole orkest en soliste; 13.00 Nieuws; 13.15 Harpcnsemble; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 Ridder sporen in de tuin, causerie; 1415 Gramofoonmuziek; 14.30 Strijk kwartet; 15.00 Voordracht; 15.20 Concertgebouworkest; 16.40 Voor dracht; 17.00 Verzoekprogramma voor de jeugd; 17.30 Causerie; 17.45 Orgelconcert; 18.00 „In dienst van het vaderland", cau serie; 18.10 Orgelconcert; 18.30 Gramofoonmuziek; 18.40 In de voetsporen van Paulus, reportage 19.00 Nieuws- en weerberichten; 19.15 Regeringsuitzending: „Ver klaring en toelichting"; 19.35 Een goed woord voor een 'goede zaak; 19.40 Radio-krant, Nationaal pro gramma ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard; 20.00 Nieuws; 20.05 „Geeft acht", sportieve strijd tussen zee-, land- en luchtmacht; 21.05 Fanfare van Godron; 21.10 Ned. volksliederen; 21.20 „Onze Prins in het publiek en binnens kamers", voordracht; 21.30 Ned. folkloristische muziek; 21.50 De economische activiteit der Oran jes, causerie; 22.00 Ned. amuse mentsmuziek; 22.55 Amusements muziek; 23.00 Nieuws; 23,15 Theater-koor; 23.3024.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 12.00 AVRO; 16.00 VARA; 20.00—24.00 Nationaal programma. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws- en weerberichten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoon muziek; 10.00 Kinderen en men sen, causerie; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Gramofoonmuziek; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Or- felspel en zang: 11.15 Voordracht 1.35 Viool en plano; 12.00 Dans muziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Gra mofoonmuziek; 12,45 Sport en prognose; 13.00 Nieuws; 13.18 Me dedelingen of gramofoonmuziek; 13.20 Orgel, alt en viool; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Kamerorkest; 15.00 Voordracht; 15.20 Theater orkest; 16.00 Gramofoonmuziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Film programma; 17.20 Muz. causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 Denk om de bocht; 19.00 Kinderkoor; 19.15 Prijzenpraatie; 19.30 Een sterk volk, causerie; 18.50 Berichten; 20.0024.00 Na tionaal programma (zie boven). BRUSSEL In politieke kringen te Brussel wordt verklaard, dat de drie politieke partijen thans vrijwel tol een volledig accoord zijn gekomen over de problemen, die verband houden met de troonsafstand door koning Leopold. De koning zou een jaarlijkse donatie krijgen van 6 millioen franken en zal bovendien nog aanspraak kunnen maken op bepaalde credieten der begroting. De Kroonprins zal, zolang hij ongehuwd is, verblijf mogen hou den in de ouderlijke woning, De koning zal zelf een verblijfplaats mogen aanduiden, die hem bij wijze van gift geschonken zal worden. De status van de uit het tweede huwelijk van Koning Leo pold met de prinses van Retie ge sproten kinderen blijkt nog en kele moeilijkheden op te leveren- De liberale afgevaardigden wa ren tijdens de besprekingen na melijk van oordeel, dat de z.g.n. authentieke acte van de vorst deze status namelijk niet geheel regelt. De grondwet zegt name lijk, dat alle rechtstreekse af stammelingen van Koning Leopold recht kunnen doen gelden op de troon, Aangezien Prins Alexander een afstammeling in rechte liin is van de Koning, kan aldus deze afgevaardigden, geen enkele acte van de Koning (waarin verklaard wordt, dat Prins Alexander nim mer voor troonsbestijging in aan merking zal komen) een wijziging brengen in de grondwet. Een verandering in de grond wet, zo redeneren zij, moet plaats hebben op voorwaarden, die hier in zijn neergelegd, en een hier van is een ontbinding van het parlement. Over deze aangelegen heid zal de eerste minister bin nenkort een verklaring afleggen. De plechtigheid van de troons afstand zal zich afapelen op 16 Juli in het Koninklijk paleis in AANBOD IN CLAIMS PHILIPS AMSTERDAM, 27 Juni De Beurs blijft vrij eenzijdig ge oriënteerd. Voorlopig immers zo ziet het er althans naar uit, gaat alle aandacht uit naar de handel in Philipswaarden. Na hot her stel, dat de claims gisteren hadden vertoond, kwam er van daag weer een terugslag. Begin der Beurs werd door een be paalde bankinstelling een aan zienlijke post claims op de markt gebracht. Dit aanbod veroorzaak te een prijsdaling tot f 95. Het bleek echter, dat de Beurs een stootje kon verdragen want wel dra volgde een herstel tot 102. Hierbij bleef het ongeveer, De koers trok niet verder aan en het was ook op f 102, dat de claim de markt verliet. Ook thans heerste weer grote bedrijvigheid in de Philipshoek. Algemeen werd de mening verkondigd, dat Philips aandelen op dit niveau zeer koopwaardig zijn. Dat de vraag geleidelijk op komt blijkt wel uit de flauwe stemming, die de gehele Beurs heeft aangegrepen. Gewone aandelen Philipsi wer den verhandeld tussen 155 en 158. Koninklijke Olie begon op een 4 pCt. lager niveau van 280 om te herstellen tot 284. Ruil- transaeties blijven het aspect van de markt bepalen, zoals ook met Unilever het geval was, die eveneens onder aanbod te lijden had. Overigens blijkt uit do of ficiële omzetcijfers, dat gisteren in Unilever behoorlijke posten zün verhandeld, AKÜ ontkwam niet aan de algemene stemming en moest vandaag 4 pCt. prijs geven. Scheepvaartpapieren heb ben zich tot dusver aan de ont wikkeling vrijwel kunnen ont trekken. Maar vandaag kwam ook hier het aanbod los, hetgeen koersverliezen van verscheidene punten meebracht. Op de Amerikaanse markt werd een agio vernomen van 13 pCt. Cultuurfondsen konden zich slechts met moeite handhaven, maar vertoonden toch geen be langrijke verliezen. De Staats- fondsenmarkt prijshoudend. was nauwelijks aanwezigheid van de Aartsbis schop van Mechelen, Kardinaal van Roey, de voorzitters van Ka mer en Senaat, de leden der re gering, de raad van State, de mi nisters van Staat, vertegenwoor digers van de magistratuur etc- De politieke partijen zullen ver tegenwoordigd zijn door een om vangrijke parlementaire delegatie G«en enkel lid der Koninklijke familie zal op 17 Juli de plech tigheid van de eedaflegging door de Koninklijke Prins Boudewijn in het Parlement bijwonen. Telkens bij hun opmars in Korea ontmoeten de strijdkrachten van de Verenigde Naties massa's vluchtelingen, slachtoffers van het oorlogsgeweld, die naar veiliger streken willen trek ken. We zien hier een aantal van deze beklagenswaardige mensen, die per trein naar het Zuiden vertrekken. Al hun bezittingen hebben zij bij zich. Velen hebben slechts datgene wat zij dragen. AMSTERDAM Het Amster damse Gerechtshof onder praesi- dium van jhr. mr. P. J. H ,M. van der Does de Willebois, behan delde de zaak tegen de 50-jarlge fabrieksarbeider D. D. uit Oost- Knollendam (gemeente Wormer), oud-Diaken van de Ned. Her vormde Gemeente aldaar, die er van werd beschuldigd in 1946, 1947 en 1948 zich geldsbedragen te hebben toegeëigend, toebeho rende aan de Ned. Hervormde Gemeente, tot een totaal bedrag van f 1356.28. De Rechtbank in Haarlem heeft de verdachte op 22 Maart j.l. vrij gesproken van het hem ten laste Belegde wegens formele redenen: in de dagvaarding werd namelijk Wormerveer genoemd in plaats van Wormer aldus deelde de pre sident bij het begin van de zit ting mede. De officier was tegen deze uitspraak in hoger beroep gegaan. De verdachte was op 1 Januari 1943 benoemd tot administrerend diaken van de Ned. Hervormde Gemeente te Oost Knollendam en beheerde gelden, die vrijwillig waren bijeengebracht en onder meer dienden om arme leden van de Gemeente wekelijks met een klein bedrag te steunen. Ter zit ting verklaarde D„ dat hij, nadat in 1946 drie van zijn koeien wa ren gestorven, het onder zijn be heer staande geld heeft gebruikt in de hoop, in betere tijden het bedrag te kunnen terugstorten, zonder dat iemand er iets van 's-GRAVENHAGE In het eerste jaar van de oorlog in Korea is Nederland in de landstrijdkrachten van de Verenigde Naties aldaar door in totaal 1043 man vertegenwoordigd geworden. De Nederlandse marine was vertegenwoordigd door Hr. Ms. torpe- dobootjagers „Evertsen", die onlangs is teruggekeerd, en „Van Galen". Het eerste bataljon vrijwilligers vertrok op 26 October van het vorig Jaar met de Zuiderkruis. Komende maand gaat een derde aanvullingsdetachement van 250 man naar Korea. De oorspronkelijke comman dant van het Ned. detachement, It.-kOlonel den Ouden, sneuvel de in achterhoedegevechten op 12 Februari bij Hoengsong en in zijn plaats werd benoemd de lt.- kolonel Eekhout Na aankomst op 23 November to Poesan ontving het oorspron kelijke detachement een oefe ning van veertien dagen en werd toen ingedeeld bij het 38ste regi ment van de tweede Amerikaan se divisie aan de 38ste breedte graad. De eerste taak die de Ne derlandse vrijwilligers te ver richten kregen was het bewaken der wegen doch daarna kwamen zü aan het front te staan. Op de eerste verjaardag van de Koreaanse oorlog vermeldt dg staat van het Ned. detache ment 51 gesneuvelden en 186 ge wonden en zieken, van wie er 41 zijn gerepatrieerd. Op 10 Mei kwam een eervolle vermelding door president Tru man af van de „uitzonderlijke plichtsvervulling én buitengewo ne moed" door de Nederlanders in de gevechten van 12 tot 15 Februari bü Hoengsong en Won- djoe, tijdens een terugtrekken der verbonden troepen, betoond. Overste den Ouden werd post- huum totridder vierde klasse in de Militaire Willemsorde be noemd. Dezelfde onderscheiding viel ten deel aan soldaat Ketting—Oli vier (posthuum) en kapitein J. Anemaet. De vaandrig J P. Ber- gefurth kreeg wegens betoonde dapperheid tijdens de gevechten bü Hoengsong de Amerikaanse onderscheiding Silver Star. merkte. Hij ging echter door met het verduisteren van gelden steeds kleine bedragen, die hü afhield van de steunbedragen voor de armen en in 1948, toen er in de Gemeente argwaan tegen hem ontstond, werd een andere diaken aangesteld. De president zei, dat hü het „zo misselijk vindt, dat verdach te misbruik heeft gemaakt van het in hem gestelde vertrouwen". „Bovendien", aldus de president „heeft verdachte eerst de kans gehad uit handen van de justitie te blijven toen de kerk hem in de gelegenheid stelde het tekort aan te zuiveren. De verdachte greep deze kans niet aan en daar op stelde de kerk de zaak in handen van politie en justitie" De verdachte vertelde, dat hij thans per maand f 40.terug betaalt. De procureur generaal, mr. t J. Hoeffelman, zei in zün requisi toir. dat de verdachte reeds van 27 Januari tot 22 Maart 1951 in voorarrest is geweest. Hiermee en met het reclasseringsrapport wil de mr. Hoeffelman rekening hou den. Hij eiste een voorwaarde lijke gevangenisstraf van zes maanden. De vreemdelmgenindusfrie is een rijke bron van inkomst-en voor grote delen van ons land en met voldoening kan worden geconstateerd, dat het bezoek van buitenlandse gasten blijft stijgen. Maar toch moet men zich afvragen of we niet op weg zijn onze beste gasten, de Belgen, te gaan verliezen. Zonder alarmerend te zijn, heeft de heer j. A, Blommendaal, de direc teur van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer, in Brussel deze vraag aan de orde gesteld. Als het nog eens zover komt, dat de prijzen in Beneluxverband worden geëgaliseerd, zal Neder land een grote, zo niet de grootste attractie op de Belg hebben ver loren. E n dan zal er compensatie moeten worden gevonden. Bovendien 'igt er nog een min naar van de Belgische valuta op de loer. Dat is Duitsland. Als dit land eerstdaags een grootscheepse camp.agne gaat opzetten, om vreemdelingen aan te trekken, zal de Nederlandse propaganda niet bü machte zijn, hier een gelijk waardige actie tegenover te stel len. Want daarvoor is de subsidie te gering. Een gevolg van het tekort aan geld is de kans, die gemist is in Luxemburg tijdens het Koninklijk bezoek. Door gebrek aan materi aal Is daar een grootse actie on mogelijk geweest. Ook de directeuren uit Parijs en Londen, de heren A. van Dam en A. E. Bayless Hathaway, wa ren voor een kort bezoek in Ne derland en stonden de pers te woord. Huo oordeel over de ken nis van Nederland, zoals die oP de scholen wordt bijgebracht was eensluidend. Een schromelijk te kort voor een groot deel geba seerd «pp onjuiste feiten, was hun conclusie. In Parijs verschaft men daarom de scholen, die in Frank rijk nogal kaal zijn, affiches en ander materiaal- In Engeland daar entegen volet men deze methode niet, omdat de heer Hathaway van mening is, dat het resultaat nihil is. Het Londense bureau voert ech ter een enorme perscampagne. Door middel van advertenties in dag- en weekbladen vraagt men belangstelling voor Nederland en de resultaten zijn niet ongunstig. Uit heel Engeland en vooral uit Londen gaan vele toeristen naar Nederland- Niet alleen naar Delft, Rotterdam, Den Haag, Amster dam en vervolgens via Volendam naar Marken, maar ook Arnhem en de prov. Gelderland zijn m trek. En dit is een ervaring, die niet louter in Londen Is opgedaan want Brussel en Parijs hebben hetzelfde geconstateerd. Maaltijden- De maaltijd-en in ons land zün de onderwerpen die de grootste roem hebben verworven. De Fran sen zijn gewoon verzot op ons ontbijt, hoewei de Engelsen het wel iets anders hadden gewild. En de Belgische lekkerbekken zijn ARNHEM De Officier van Justitie mr. de Vries eiste voor de Arnhemse rechtbank acht jaar gevangenisstraf tegen de los- werknian H. C. H. te Wijchen wegens meineed en diefstal van een onderstel van een bakfiets. H. werd vorig jaar Juni wegens diefstal van genoemd onderstel gearresteerd, toen dit door de politie bij hem werd gevonden. Hij verklaarde, dat een zekere van D„ een Nijmeegse fietsen maker, het onderstel bü hem had gebracht, deze verklaring werd door zijn vrouw en een vriend ondersteund. Van D. werd toen verdacht van de diefstal, hij moest voor de Arnhemse rechtbank terechtstaan en werd veroordeeld ofschoon hü zijn onschuld volhield, tot acht maanden gevangenisstraf. Er wa ren drie getuigen a charge, die onder ede verklaarden, dat van D. het gestolene bij H. had ge bracht. De fietsenmaker ging in hoger beroep, in October sprak het Arnhemse Hof hem vrij. Het ver trouwde de verklaringen van het drietal getuigen niet. Een her nieuwd politie-onderzoek bracht aan het licht, dat H. het onderstel zelf had gestolen en dat hij met Zijn trawanten een meineed had afgelegd. Vier maanden had van D. onschuldig in voorarrest door gebracht. Mr. de Vries hield een fel re quisitoir, hü zeide, geen woorden te kunnen vinden, die sterk ge noeg waren om de handelwijze van H. te kwalificeren. Zéér minderwaardig vond de officier, dat verdachte van D. met de diefstal had belast, omdat hij nog een wrok tegen hem had in ver band met een schuld van f 7,50 die van D. nooit aan hem zou hebben betaald. Ofschoon mr. de Vries niet het maximum voor meineed, negen jaar, wilde eisen, meende hij toch, dat een zeer ernstige straf gewenst was. eveneens content met de Holland se keuken. Ook de service in de hotels en de voorkomendheid van het publiek dragen veel bii tot 't aangenaam verblijf van de bui tenlandse toeristen in Nederland. Verder valt de buitenlanders de grote luxe, op- Zij willen eenvou dig niet'geloven dat Nederland er zo slecht aan toe js. Daarvoor ma ken de inwoners een te luxueuse indruk. Een kleine klacht die spe ciaal op Den Haag betrekking heeft, is de geringe snelheid van de trams en de lage frequentie- Een kleine grief van de Belgen vooral is het feit, dat de directeur van de Nederlandse café's en restaurants zo weinig in hun za ken zijn. Hierdoor krijgen zij de indruk dat er geen toezicht wordt gehouden op het personeel en dat kunnen zij niet waarderen. „OOST EN WEST" De koninklijke vereniging Oost en West heeft in Bussum haar jaarvergadering gehouden. In een rede over de doelstelling van de vereniging, zeide de voorzit ter der vereniging, de heer Wei ter. dat er na alles, wat er in Indonesië is geschied toch wel hoop is voor de toekomst. ..Men begint langzamerhand te besef fen," aldus de heer Weiter. „dat de onafhankelijkheid en het ge bruik van de onafhankelijkheid twee verschillende zaken zijn. Dit besef begint in Indonesië door te dringen. Wil men een goed gebruik van de onafhanke lijkheid maken, dan heeft men de hulp van de Westerse mogend heden en in het bijzonder van Nederland nodig." Suriname noemde de heer Weiter de vergeten prinses die nu wakker is geworder». Er lig gen grote mogelijkheden voor de industrie. Van de Antillen noem de hii de positie gunstig voor de uitbreiding van de Nederlandse betrekkingen met Zuid-Amerika. Post naar Nieuw Guinea 's GRAVENHAGE. 27 Juni. Met een vliegtuig, dat op Maan dag 2 Juli a.s. naar Biak vertrekt, kan luchtpostcorrespnndentie. be stemd voor Nieuw-Guinea wor den verzonden. Het verdient aanbeveling de stukken niet later dan 29 Juni ter post te bezorgen. Nuchtere kalverenmarkt te Utrecht UTRECHT, 27 Juni. Aange- voerd 49 kalveren. De prijzen variëren van 40.0050.00. Pauwen slachtoffer van vogelpest In Purmerend is pseudo vogel pest geconstateerd, onder 94 st. pluimvee van de heer H. V. Hieronder bevonden zich 3 pau wen. De dieren zijn in de des tructor te Purmerend vernietigd. Eindhovens advocaat vrijgesproken De rechtbank te 's Hertogen bosch heeft de advocaat en pro cureur mr. A, F. van dér M. vrij gesproken van het hem ten laste gelegde, n.l. het gezamenlijk en in vereniging uitlokken van een meineed. De officier van justitie, die zes maanden had geëist, heeft hoger beroep aangetekend. BREDA (K.N.P.) Naar aan leiding van de bedeltocht, die de hisschon van Bredn. Mar. J. Bne- ten. on het ogenblik door ziin bisdom houdt heeft de gemeente Oosterhout een Initiatief geno men. dat als een unicum mag beschouwd worden in de cemeen- tclllke subsidieregeling van Ne derland. Voor iedere uit Ooster hout afkomstige student zal aan het seminarie, waar hil studeert ner iaar f 100.— gemeentesubsi- die worden gegeven. Dit besluit werd genomen door Burgemeester en Wethouders, nadat de bisschop In de dekenale kerk van St. Jan te Oosterhout zich persoonlijk tot de gelovigen van deze gemeente had gericht om steun te. vragen voor de grote noden van het Bisdom, waartoe zeker niet op de laatste plaats behoort de financiering van de beide seminaries, De subsidie zal echter niet alleen worden ver strekt aan het bisschoppelijk se minarie ÏJpelaar, doch ook aan andere seminaries, waar Ooster- houtse studenten hun priester opleiding genieten. Het gemeentebestuur van Oos terhout heeft deze subsidie ge motiveerd op de navolgende over weging: reeds geruime tijd wordt aan instellingen van bijzonder middelbaar onderwijs als H.B.S. en Gymnasium regelmatig ge meentelijke subsidie verleend. Er is geen énkele rede om de klein-seminaries, die onder de categorie middelbaar onderwijs vallen zij het dan voor een zêer specifieke opleiding, van de ze subsidieregeling uit te sluiten. Om reden van deze motievering blijft de subsidie beperkt tot de klein-seminaries. FEUILLETON 62) Toen gooide ik haar met een flinke duw wijd open, stapte de drempel over, deed snel de deur achter me dicht en ging er met m'n rug tegenaan staan. Ik hield mijn ene hand in eet» zijzak van mijn jas on rnün vingers om klemden mü'n revolver. Ik had de deur bijna even vlug dicht, als Vinton zich had kun nen omdraaien, Hü stond in zün overhemd voor de toilettafel. Toen ik de rust kwam verstoren was hij bezig geweest zijn boord om te doen. De man gaf blijk van 'n bewonderenswaardige zelfbeheersing. Hij vertrok geen spier. Dat hü bang zou zijn had ik niet verwacht maar hij toon de zelfs geen verwondering, noch het losse eind van de boord nog nog steeds vasthoudend. Toen keerde hij zich rustig weer om naar de spiegel en begon hü de knoop door het knoopsgat te ste ken. „Zo, meneer Mansfield, goe- denmorgen" zei hü gemoedelijk. „Om eens een afgezaagde uit drukking te gebruiken waar mee ik overigens aan de waar heid niets te kort doe dat is een onverwacht genoegen!" „Goedenmorgen", zei ik kort af. Ik bleef tegen de deur staan en hield hem scherp ln het oog. De boord zat; hij begon bedaard de knoop in zijn das te leggen, halverwege opnieuw beginnend toen het voorlopig resultaat hem niet bevredigde. Hij keek niet naar me op of om, maar ik merk te op, dat de toilettafel waar over hij stohd, zo geplaatst was, dat hij me ln de spiegel kon zien. Doordat Vinton met zoveel zorg aan zijn toilet bezig was, vond ik gelegenheid, een paar snelle blikken te werpen op z'n metgezel, die op eer» stoel bij 't raam zat, Het was een man van middelbare leeftijd en middel bare grootte aan de corpulente kant. Hü had een rond, rood ge zicht en een dikke sneeuwwitte knevel. Die man zat met halfopen mond naar me te kijken en maakte een beweging, alsof hii wou opstaan uit zijn stoel. „Blijf zitten, Purvis", zei Vin- ton onbewogen. „En houd je kalm. Meneer Mansfield heeft nog niet geroepen, handen om hoog. maar hii heeft een revol ver in zijn zak. Is het niet ZO, Mansfield?" Ook die laatste woorden sprak hij uit alsof hij terloops een on belangrijke opmerking maakte, met de enige bedoeling de nieuwsgierigheid van de man in de stoel te bevrediger». „Inderdaad", zei ik. De manier waarop Vinton mij ontving had me een beetje uit het veld geslagen, Er kwam een vage twijfel in me op. of ik de man wel aankon. Die gezette meneer was dus Purvis! Vinton was niet gauw tevreden ovèr zijn das; daardoor kreeg ik de kans dê man uit de Zestiende Straat nog eens goed aan te kijken. Ik moest zijn ge zicht onthouden. Purvis zat te schuiven op zün stoel. „Laat die revolver los", zei hij. „Dat zou ik niet doen, als ik jou was, Mansfield", kwam de koele stem van Vinton tussen beide. „Purvis is vlugger dan hij er uitziet. Trouwens, ik ben er ook, en ik ben nóg vlugger dan Purvis". De onverschillige brutaliteit van die lange kerel ergerde me onuitsprekelijk. Ik kreeg het ge voel, dat ik voor gek stond. Vinton nam er nog even de tijd voor, om het effect van zijn knoop te bezichtigen, met merk bare tevredenheid. Hij sloeg zijn ogen op en keek me in de spiegel aan. „En wat was er van je dienst?" vroeg hij. „Als je komt, om je kompas te verkopen", ging hij voort, „kunnen we misschien con dities vinden, die tot wederzijdse voldoening strekken". „Waarom hebt u me dan laten schaduwen?" vroeg ik. „Waarom bent u niet eerst naar mij toe gekomen?" „Dat zou ik je kunnen verkla ren ,als ik wou, maar ik vind 't de moeite niet waard. Geloof me maar gerust, Mansfield, 't doet niets ter zake. En pas op voor Purvis1 Hij voert wat in zijn schild. Straks zit hij op je nek, voor je er erg in hebt". Ik wierp een snelle blik op Vinton's medeplichtige. Hij had zich op zyn stoel naar voren laten glijden tot op het randje, alsof hij zich gereedmaakte tot een sprong. Ik werd er zenuwachtig van, Ik trok mijn hand met de re volver uit mijn zak en hield het wapen zo, dat hij het duidelijk kon zien. „Ga achteruit in die stoel zit ten". beval ik scherp, „leg uw handen op uw knieën en houd ze daar!" Vinton constateerde met een goedkeurend knikje, dat Purvis gehoorzaamde. „Groot gelijk", zei hij tegen mij. „Ik zou óók geen risico ne men ,als ik Purvis voor had. En wat wou je van mij gedaan heb ben, Mansfield? Ik steek liever mijn handen niet boven mijn hoofd dat wordt gauw ver moeiend. En ik geef mijn woord, dat ik geen revolver bij me heb". Hij was klaar met zijn das en had zich voor de tweede maal omgekeerd, om zijn onverdeelde aandacht aan mü te Wijden. Zijn lang lichaam scheen nog hoger voor me op te steken dan net eigenlijk was, zijn hoofd kwam ongelofelijk dicht bij het plafond. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5