XAS Nieuuu Sovjets willen op korte termijn zich van Korea terugtrekken Trein Zwolle-Almelo Perzische regering kan Britse olie-deskundigen niet missen Amerikaanse sleeën in de volksbuurten f blad verpletterde personenauto 15 jaar voor Mgr. Grösz Rusland heeft 100 A-bommen De Noodwet Kinderbijslag o waard I.H.D. agblad DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING 'n Baan voor 130.000 man Aap uit de mouw Om de weg te effenen voor een actie elders Scheepsberichten Meisje gedood onder pantserwagen Twee dodendrie gewonden Voorziening van West-Europa loopt ernstig gevaar „Geschenkzendingen" Na Mgr. Beran Mgr. Matocha Zweedse gezant werd licht gewond >g f 1875.— c f 1625 f 1375.— c f 1145. f 392.50 monstratie: 2200—2243 BUREAU: ren op het tand week ost. die geslo ten er heel ergen. Daar ■el slim van is toch nog die haalt ze gauw aan zo snel hij met 3il'y dag aan het Andy", riep lar ze zitten die er niets De koeien, laals uit. de Likker. Als er nog bedrijf naar riep smid je Onder de Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EPIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 3 Vrijdag 29 juni 1951 46e jaargang No. 12206 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 NIET MOEDE worden de voor standers van de voorgestelde wet Toezicht op het credietwezen, te beweren, dat die wet nodig is, om de „huidige" moeilijkheden op economisch, financieel en mo netair terrein te overwinnen. Enerzijds krijgt het bedrijfsleven de schuld van de ruime investe ringen van allerlei aard welke maar uitsluitend met het oog op het winstbejag werden gedaan, anderzijds erkent de regering natuurlijk, dat de noodzaak - o, stellig de nóódzaak! voor haar, om véél uit te geven, dwingt om maatregelen voor te stellen, dat er weer een beetje evenwicht komt. In het alge meen zijn de „huidige" moeilijk heden een gevolg van de oorlog in Korea en de gevolgen daar van, al erkende minister Lief- tinck onlangs eindelijk, dat onze dure experimenten in Indonesië, welke honderden millioenen ver slonden. daar ook schuld aan hebben. (En niet zo'n beetje, zouden wii zeggen, want de mi nister pocht er terecht op, dat zijn financiën, d.w.z. de Ne derlandse, direct na 1947 gezond waren, maar de dure onderne mingen in Indonesië kwamen na die tijd). Maar goed, de algemenie me ning. tot uitdrukking komend ook in de crediet-controle-wet, is dat die wet nodig is, om de „huidige" moeilijkheden 't hoofd te bieden. En bovendien zou dit ontwerp een rechtstreeks gevolg zijn van het regeringsprogram d.d. 17 Maart, waarin sprake is van maatregelen tot beperking van de investeringen, waarbij credietoezicht, uit monetair oog punt in principe werd aan vaard. Het zou dus op de uitwer king aankomen, in verband met de „huidige" moeilijkheden! En let nu eens op. Het „Vrije Volk" is zo vriendelijk, ons ge heugen. in ander verband, even op te frissen. In April 1948 kwam de Bankwet tot stand, en daarin werd een wettelijke regeling in zake het toezicht op het bank wezen in uitzicht gesteld. Dat was in April 1948. Datum goed onthouden s.v.p. Het conflict in Korea dateert van Juni 1950 en de gevolgen daarvan zijn uiteraard van nog veel later -da tum. Nu hebben wij werkelijk een niet te omvademen respect voor minister Lieftinck. maar wii weigeren te geloven, dat hij toen, in 1948, de „huidige" moei lijkheden van het in Juni 1950 uitgebroken Korea-conflict al kon voorzien, nog minder kan men volhouden, dat deze wet moet worden aangenomen op grond van een kabinetsprogram van Maart 1951 terwijl de grondslag van die wet al in 1948 gelegd zou zijn! Intussen vertelt het „Vrije Volk" ons ook. dat dr. Holtrop in zijn jaarverslag van de Neder landse Bank over 1949, aankon digde, dat „zulk een ontwerp in voorbereiding was". Dat was in begin 1950, Toen was er ook nog geen Korea en ook nog geen nieuw regeringsprogram. Het concept van de bewuste wet ging op 16 October 1950 naar de Bankraad. Toen was Korea er dan. maar na vier maanden kon nog niemand weten, hoe het zou lopen en van de „huidige" moei lijkheden was toen nog geen sprake. Eerst na 4 Januari 1951, toen vervolgens de Sociaal-Economi sche Raad het nieuwe ontwerp ontving en na 17 Februari, toen die Raad zijn advies uitbracht, traden de ergste verschijnselen als gevolg van Korea op, maar toen was deze wet al in haar laatste stadium van voorberei ding en het nieuwe regeringspro gram was er nog steeds niet. Trouwens de grote kooprage, met haar voorraadvorming en ontsparing, trad in het eerste kwartaal van 1951 op als gevolg van de toen heersende grote vrees voor uitbreiding van de oorlog. Stellig was een en ander de druppel, die de emmer met de financiële en monetaire moei lijkheden deed overlopen, en zo ontstonden toen de moeilijkhe den, die tot op de huidige dag voortduren en inderdaad erger worden. Maar alles bijeen kan men toch niet volhouden, dat dit ont werp in principe gebaseerd is op die „huidige" moeilijkhe den. want de oorsprong ligt al in een veel verder verleden. En het „Vrije Volk" is dan ook zo vriendelijk, om ons verder uit de droom te helpen. Het zegt, dat het „niet zo is, dat het alleen maar in deze tijd nodig is dat het credietwezen onder toezicht van de centrale bank staat. Een dergelijk toezicht is in principe altijd nodig. En dat wordt dan verder toegelicht. Hier komt de aap eerst recht uit de mouw. Het ging om het doorvoeren van een socialistisch principe! Te uit en te na is al ge zegd, dat niemand bezwaar heeft tegen toezicht op het credietwe zen. Dat toezicht bestaat trou wens, in verscherpter vorm dan de politiek van de Nederlandse Bank mogelijk maakte, sinds 1 Januari 1951Maar de bezwaren gaan tegen de volmachten, wel ke dit ontwerp wil toekennen niet alleen aan de Ned. Bank, maar ook aan de Minister van Financiën! Op dit punt gaat de wet veel te ver. Van socialisti sche zijde kan men dat nodig vinden, maar van andere zijde mag men dat verwerpen. Het is volkomen onnodig, daarbij zo veel grote en krasse woorden te gebruiken als wederzijds ge schiedt. En onjuist blijft het, te beweren, dat dit ontwerp, in zijn voorgestelde vorm, een ge volg dient te zijn van het rege ringsprogram Drees-Romme. Dat SLOT BIJEENKOMST NATIONALE DEMOBILISATIE- RAAD WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft Donderdag in Washington officieel be kend gemaakt, dat de Sovjet-Unie had medegedeeld, dat haar voorstel voor een wapenstilstand in Korea beperkt zou dienen te zijn tot strikte militaire vraagstukken en dat een staakt- het-vuren door de beide militaire bevelhebbers zou dienen te worden geregeld. De onderhandelingen moeten worden gevoerd tussen de U.N.O., Noord-Korea en de Chinese be velhebbers, zo stelt Rusland voor. In welingelichte diplomatieke kringen* in Moskou werd gisteren gezegd, dat de kans op een mi litaire wapenstilstand in Korea en een beëindiging van de Ko reaanse oorlog groot is. Er is 'n groeiende overtuiging onder waarnemers van de Russische politiek, dat de Sovjet-Unie op het punt staat om eigen redenen zich strategisch van Korea terug te trekken. Het is mogelijk, dat kort daar na een nieuw front geopend zal worden, klaarblijkelijk wordt daar nu de weg voor geëffend. Wanneer de Russen met Korea niets meer te maken hebben, zijn zij blijkbaar van plan hun zwaar ste geschut op Duitsland en Ja pan te richten. Wellicht dat ook de Perzische kwestie hier een rol speelt. BOEDAPEST (A.P.-K.N.P.) Mgr. Grösz, aartsbisschop van Kalocsa, de hoogste Hongaarse prelaat van de Katholieke Kerk in Hongarije sinds kardinaal Mindszenty in 1949 is veroordeeld, is gisteren schuldig verklaard aan samenzwering om het Hon gaarse regime omver te werpen en andere misdrijven en veroor deeld tot 15 jaar gevangenisstraf. Reizigers, die uit Boedapest in Wenen zijn aangekomen, hebben tegenover de correspondent van het K.N.P. in Wenen verklaard, dat het in de Hongaarse hoofd stad tot protestdemonstraties is gekomen tegen de arrestatie en veroordeling van Mgr. Josef Grösz, aartsbisschop van Kaloc sa. Volgens dezelfde verklaringen zou de politie onmiddellijk heb ben ingegrepen en talrijke de monstranten gearresteerd hebben. Willem Ruys, Djakarta-Rot terdam, 27 Juni 150 mijl W. Dondrahead. Ampernan, Djakarta-Rotter dam, 27 Juni van Aden. Rotti, Makassar—Amsterdam, pass. 28 Juni kaap Fi- nisterre. is niet waar. Onjuist is het, te zeggen, dat het ontwerp wortelt in de „huidige" moeilijkheden, want het wezen ervan dateert van 1948, toen er van die moei lijkheden nog geen sprake was. Juist is, dat de voorgestelde maatregelen, in hun vorm als voorgelegd, tot de socialistische idealen behoren Even juist is, dat degenen, die socialistische idealen verfoeien zich tegen de ze wet. in deze vorm, verzetten. De aap is uit de mouw geko men, zo maar, onschuldig, in het kader van een eenvoudige re gistratie van een paar data! De Sovjet-Unie spant zich tot het uiterste in de eenheid van het Westen, zoals die in het Nrd.- Atlantische Pact tot uitdrukking komt, te breken. Het front Een reeks Chinese aanvallen, welke, naar generaal van Fleet verwacht, mogelijk de voorlopers van een nieuw communistisch offensief zijn, zijn gisteren stuk gelopen op de zware geallieerde artillerie. Langs het gehele centrale front zijn verwoede gevechten uitge broken, doordat de tegenstanders blijven voortgaan naar zwakke punten in eikaars linies te zoe ken. AMSTERDAM. Gistermiddag is een 14-jarige wielrijdster op de Ceintuurbaan te Amsterdam het slachtoffer geworden van een ver keersongeluk. Zij werd gepasseerd door een militaire pantserwagen. Vermoedelijk is zij iets naar links uitgeweken en gegrepen door het uitstekende reservewiel. Zij kwam te vallen en raakte onder het rechter achterwiel. Het meisje was op slag dood. Dit is het 34ste verkeersongeval met dodelijke afloop, dat in de eerste zes maanden van 1951 in Amsterdam is gebeurd. WASHINGTON (A.P.) Af gevaardigde Clarence Cannon heeft gisteren gezegd, dat Rus land volgens de jongste militaire inlichtingen over 100 atoombom men beschikt. Voor het geval er een oorlog uitbreekt en Rusland een aanval doet, aldus Cannon, moet men er op rekenen, dat de Russen tot boven de V.S. doordringen en 70 atoombommen op Ameri kaanse s*eden latenvallen. De Nationale De- mobilisatieraad heeft Donderdag ter gelegenheid van het beëindigen van zijn werkzaamhe den een officiële bijeenkomst gehou den in Esplanade te Utrecht. Z.K.H. Prins Bernhard, voorzitter van de Nationale Demobi lisatie Raad, hield de ope ningsrede, welk moment door de foto wordt weerge geven. V.l.n.r.: Minister president dr. W. Drees, Z.K.H. Prins Bernhard, mr. Kranenburg, Staatssecreta ris van Oorlog, en de heer W. J. van Rhijn, algemeen secretaris van de N.D.R. DUITSE PARACHUTISTEN WEER BIJEEN HAMBURG (Ass. Press). De Duitse parachutistengeneraal Her mann Ramcke zal, naar verwacht wordt, voor de eerste maal in het openbaar verschijnen tijdens een op 28 Juli in Brunswijk te hou den reünie van duizenden Duitse parachutisten. Verwacht wordt, dat hij dan voor de eerste maal een beroep op oud-strijders zal doen om hun houding ten opzichte van Duitse herbewapening ten behoeve van het Westen te wijzigen. Thans is het devies van vele oud-strijders „zonder mij". NIJVERDAL. De onbewaakte overweg in de weg Hellen- doomN ij verdal naar Holten in Overijsel heeft Donderdag middag twee doden en drie zwaar gewonden geëist. Om kwart voor vijf namelijk is een in Rotterdam thuishorende Chevrolet- personenauto, bestuurd door de heer G. C. Ridders, directeur van de „Galak gecondenseerde Melk Mij N.V." te Rotterdam, gegrepen door de uit Zwollê naar Almelo passerende trein. De auto werd aan de achterzij de door de locomotief geraakt en opzij gesmakt. De gevolgen wa ren rampzalig. Toen hulp nader bij kwam, bleken te zijn overle den de 58-jarige echtgenote van de heer Ridders, mevr. Hermijntje Ridders-van Eijk, en de pleeg dochter van de heer en mevrouw Ridders. Francisca Hofmann. Zeer ernstig gewond werden de heer Ridders en de ouders van mej. Francisca Hofmann, de heer en mevrouw H. Hofmann-Borsdorf, afkomstig uit Wenen. Zij zijn naar het algemeen zie kenhuis te Almelo overgebracht. De locomotief liep tengevolge van de botsing met een der voor assen uit de rails en reed zo nog ongeveer vierhonderd a vijhon- derd meter door. De rails werd over die afstand geheel ontzet en biels werden versplinterd. Het treinverkeer op de lijn ZwolleAlmelo is sinds het tijd stip van het ongeluk gestremd Verwacht werd dat het bij het begin van de dienst heden (Vrij dag) morgen normaal zou zijn. Het reizigersvervoer werd met autobussen onderhouden. Passagiers uit de trein waren het eerst op de plaats van de ramp aanwezig; enkele E.H.B.O.- ers onder hen verleenden de eer ste hulp. Zij troffen de inzitten den van de auto in en nabij het wrak aan. De auto is, nadat de locomotief haar aan de achter zijde greep, zijdelings tegen een telegraafpaal gesmeten en totaal vernield. TEHERAN (Reuter-A.P.) Als poging om een einde te ma ken aan het massa-ontslag van het personeel van de Brits- Iraanse oliemaatschappij te Abadan heeft de Perzische rege ring Donderdagavond een verklaring uitgegeven, waarin wordt aangeboden de anti-sabotagewet in te trekken, indien de Brit se staf er in toestemt aan te blijven. De directie van de „Perzische oliemaatschappij" heeft het ge meenschappelijk ontslag van het Enige tijd geleden stroomden de „geschenkzendingen" uit Amerika ons land binnen. Tal van auto's, waaronder dure type's, die hier niet dan bij hoge uitzondering ingevoerd mogen wor den, werden door rijke Amerikanen aan familieleden of ken nissen in Holland geschonken. Op de meeste dezer zendingen was niets aan te merken. De gebruikelijke invoerrechten, die f 4 a 5000 per wagen bedra gen, werden normaal aan de staat afgedragen. Men werd bij de Centr. In- en Uitvoerdienst echter argwanend, toen verschil lende van de dure „sleeën" voor arme lieden in Amsterdamse volksbuurten bestemd bleken. Bij onderzoek kwam aan het licht, dat de wagens niet terecht kwamen bij hen, voor wie ze als geschenk waren ingevoerd, maar bij autohandelaren, die ze door verkochten, aldus de Maasbode Er rees verdenking tegen de 44-jarige Amsterdamse diamant handelaar J. F., die indertijd ge poogd had een vergunning te krijgen tot het invoeren van 250 auto's als geschenkzendingen. En de verdenking bleek tenslotte in derdaad gegrond. Bij z.g. geschenkzendingen wordt een notariële acte vereist, getekend door de begunstigde, waarin deze onder ede verklaart, dat hem of haar door iemand uit Amerika gratis een auto is aangeboden. Bedoelde F. nu had zelf of door middel van „wer vers" een aantal personen bereid gevonden om tegen een beloning van f 100 of f 200 een dergelijke acte te tekenen. Elf van deze mensen, die zich hiertoe hadden laten overhalen, stonden voor de economische politierechter te Amsterdam te recht. De hoofdschuldige F. is nog voortvluchtig. Enkele zijner driecte medewerkers zullen bin nenkort terechtstaan. De meesten van hen, die zich gisteren moesten verantwoorden, kregen een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar en een geldboete, variërend tus sen de honderd en vijfhonderd gulden. Zwaardere straffen wer den opgelegd aan enkele „wer vers". Zo kreeg een 32-jarige nicht van F. twee maanden ge vangenisstraf. Zij ontving telkens f 50.voor het vinden van een „begunstigde". Voor een auto handelaar, die zich eveneens hier op toelegde, had de rechter vier maanden. WALT DISNEY IN NEDERLAND AMSTERDAM. Hedenoch tend omstreeks het middaguur arriveert de Amerikaanse teken- filmproduces Walt Disney, met zijn vrouw en twee dochters op de Amsterdamse luchthaven Schiphol. De familie Disney zal een deel van haar vacantie in Ne derland doorbrengen. Britse technische en administra tieve personeel van de Anglo- Iranian geweigerd. Amerikaanse petroleummaat- schappijen beramen in allerijl plannen om petroleum naar W.- Europa te vervoeren indien de Perzische raffinaderijen worden gesloten en het werk op de olie velden wordt stopgezet. De Perzische premier Mossadeq heeft president Truman ervan verzekerd, dat de Perzische olie naar het Westen zal blijven vloeien. Maar hij zei, dat wan neer stagnatie optreedt dit de fout zal zijn van de A.I.O.C. De Sovjets De Sovjet-Unie zal Perzië elf ton goud overhandigen, zo wordt te Teheran verklaard. Binnen kort wordt een officiële verkla ring hieromtrent verwacht. Vol gens welingelichte kringen heeft de Perzische regering, die een financiële crisis ten gevolge van het oliedispuut voorziet, korte lings om de levering van het goud verzocht. Het goud vormt een schuld aan Perzië voor gele verde diensten aan de Sovjet- Russische bezettingstroepen in de oorlog. Donderdag heeft de Perzische regering medegedeeld, dat zij geen vertegenwoordigers naar Den Haag zou zenden voor de zitting van het internationale ge rechtshof van Zaterdag in ver band met de oliekwestie. De A.I.O.C., wier eigendommen in Perzië onder een nieuwe na- tionalisatiewet in beslag zijn ge nomen, heeft gisteren een divi dend van 25 gedeclareerd. PRAAG (KNP) 27 Juni Mgr. G. Matocha, bisschop van Olmütz, de laatste bisschop van Tsjecho- slowakije, die nog volle vrijheid geniet en na de arrestatie van Mgr. Beran het hoogste kerke lijke gezag in Tsjechoslowakije vertegenwoordigt, wordt de laat ste dagen heftig aangevallen door de communistische pers van Praag. Het paleis van de bisschop wordt door de pers genoemd een nest van kerkelijke reactie. Van daaruit wordt de actie om de kapitalisten terug aan de re gering te brengen geleid. Na de arrestatie van Mgr. Beran zou nu Mgr. Matocha de leider van de oppositie zijn. De telegraafpaal knapte. On der de verwoeste auto troffen de hulpverlenenden een hondje aan, dat vermoedelijk aan een der fa milies behoort. Het dier had geen schrammetje opgelopen. BIJ AUTOBOTSING NUNSPEET. Op de nieuwe verkeersweg te Nunspeet is giste ren een auto, bestuurd door de Zweedse gezant in Nederland, de heer J. Lagerberg, in botsing ge komen met een personenauto, be stuurd door een boekhandelaar uit Gantelwijk (bij Gorinchem). De boekhandelaar wilde van een zij weggetje uit de verkeersweg op rijden, toen uit de richting Amers foort de Zweedse gezant met zijn auto naderde. De auto's botsten tegen elkaar. De Zweedse gezant werd licht gewond. De boekhan delaar verkeert in een schocktoe- stand, maar kon toch naar huis worden vervoerd. Zijn toestand is niet verontrustend. Beide auto's werden beschadigd. IN JULI IN WERKING Met ingang van 1 Juli a.s. treedt de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen in werking. Iedere zelfstandige die Nederlander is en hier te lande zijn woonplaats heeft, kan nu, indien hij 3 of meer kinderen heeft beneden de leef tijd van 16 jaar en zijn inkomen beneden een bepaa'tle inkomens grens blijrt, aanspraak op kin derbijslag maken. Deze inkomensgrens is: Bij 3 kinderen f 2400 per jaar; bij 4 kinderen f 2600 per jaar; bii 5 kinderen f 2800 per jaar en zo vervolgens voor elk volgend kind f 200 per jaar hoger. Kinderen van 16 t/m 20 jaar, die onderwijs volgen aan een inrich ting voor algemeen vormend- of vakonderwijs, 0f die blijvend ar beidsongeschikt zijn. kunnen op één lijn gesteld worden met kin deren beneden 16 jaar. Uitbetaling van de kinderbijslag geschiedt eenmaal in de drie maanden, na inzending door de zelfstandige van een kinderbijslag biljet. Aanvraagformulieren voor kin- derbijslaglijsten ziin verkrijgbaar bij de Raden van Arbeid en hun bijkantoren. VRIJSTELLING VEREVENINGSHEFFING EN PENSIOENREGELING DEN HAAG (KNP) Onlangs werd medegedeeld, dat is opge richt de Stichting „Fonds tot Voorbereiding van een Pensioen en Spaarfonds der RK Kerkelijke en Maatschappelijke Instellingen". De Minister van Financiën heeft thans goedgekeurd, dat in stellingen. die zich vóór 1 Augus tus a.s. bij dit Fonds aansluiten en voorlopige bijdragen voor de pensioenverzekering van haar werknemers bij het Fonds stor ten, vrijgesteld worden van ver- eveningsheffing met terugwer kende kracht van 1 Januari 1951 af. Deze instellingen moeten ove rigens voldoen aan de voorwaar den voor vrijstelling gesteld in artikel 1 en artikel 2 letter a van de vrijstellingsbeschikking Ver eveningsheffing van 6 Maart 1951. MINISTER STAF REIKTE MILITAIRE ONDER SCHEIDINGEN UIT Namens H.M. Konin gin Juliana heeft de minister van Oorlog en van Marine Don derdagmiddag in de Rolzaal te 's-Graven- hage onderscheidingen uitgereikt aan de na bestaanden van 27 overleden burgers en militairen, behoord hebbende tot de Ko ninklijke Marine en de koninklijke Land macht. De Minister van Oorlog, ir. C. Staf overhandigt de Bronzen Leeuw aan Jan Bottema uit Bussum, wiens vader in het verzet is gevallen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1