Van de 130.000 teruggekeerde militairen 1069 werkloos Dr. Lucas trekt schoorvoetend met minister Lieftinck mee Verklaring over Perzië 2tten-oefening gestaakt ekoverzicht g Langendijk kf-berichten dik tevreden Amendement aangekondigd inzake belasting bedrijfswinst Jloóle fótaG. tjei en Naar v/ij vernemen: De K.V.P. en de Middengroepen RSVER WACHTING ieeld door het KNMI te geldig van Vrijdagavond dagavond. DROOG WEER. J bewolkt en droog weer tot matige Noordelijke ü-Uostelijke wind. De iets hogere temperatu- DEN ONBEKEND LAND (Walcheren) ?an hogerhand is gister- or de leider van de oefe- eeft", Majoor Maris, het :even de oefening on- i te staken. vond om 23 uur zou de van de oefening begin- aande uit een aanval Beveland uit, door de r. naar Walcheren, ival zou worden uitge- >r kadetten van de KMA voor wier training de „Kreeft" bestemd was door commandotroepen iers. ibben ons in 's Graven- binding gesteld met de lichtingsdienst en 't mi- an Oorlog doch men was taat ons mede te delen, le oefening onmiddellijk t). aret Truman door Vader ontvangen et Truman, de dochter esident van de Verenig- is Donderdag door Z. aus in particuliere au- mt vangen. Het onder- irde twintig minuten, schonk de presidents- en kostbaar miniatuur, nde de H. Maagd. De verzocht Margaret Zijn groeten over te bren- haar ouders. Arthur beschuldigd oorlogsmisdaden lalik het hoofd van de delegatie bij de Ver ities, heeft Donderdag leden van de Veilig- een telegram laten van de „Internationale ische Vrouwenorgani- 5ofia, waarin de vervol de generaals Mac Ar- Ridgway wordt geëist orlogsmisdaden in Ko- s definitief ter dood veroordeeld gsraad te Luik heeft 't i de oud-SS-er Sweerts lit de zaak Westerling, onnis van de Belgische te Tongeren van 1946, weerts bij verstek we- .gsmisdaden ter dood jordeeld, niet ontvan- klaard. uitspraak overwoog de ijgsraad, dat Sweerts in 1948 in Nederland gelaten, zonder twijfel eft kunnen nemen van ak, zodat de veroorde- definitief is. opgemerkt, dat in het jaar aan geen enkele oorlogsmisdadiger, die w«rd veroordeeld, het rd voltrokken. il Formosa bevrijden h, de opperbevelhebber Ihinese communistische id van het Politbureau e communistische partij en artikel, dat in tal- ese bladen is opgeno- ireven, dat China on- Formosa zal bevrijder* OP LANGENDIJK r van vroege aardappe- >ek op Langendijk was eek zeer aanzienlijk, 100 ton per dag. ischarwoude is door de n de laatste weken <\e og niet van veel bete- prijs heeft goed stand luden. Grote eerstelin den van 28.80—30.30. werden eveneens goed it 21.10 tot 24.70 Rode n, die deze week voor aangevoerd werden, 7 tot 28 cent op en een i's maakte 25 cent. Al- vrij overvloedige re- Ie laatste dagen geval- zal het ongetwijfeld gelijk zijn de export in Rabarber die nog re- •ordt aangevoerd, werd fgenomen voor 4 tot 8 anvoeren hiervan wor- klein. artijtjes tomaten bren- a maat 80 tot 90 cent oemkool wordt vrijwel ingevoerd. De hiervoor rijzen waren aan de De a sortering maakte :ent en de b 9 tot 10 en was goed gevraagd e 25 tot 27 cent. Naar is grote vraag voor iar de aanvoer aan de ;e klein is, kan hiervan e profijt getrokken slabonen, die te Broek ïdjjk werden aange- ;en van de hand voor er kg. aarwoude hield zijn dbeienveiling, waar den per slof betaald ;n de zeer grote vraag rie-aardbeien worden voor dit artikel goed ARKT ALKMAAR 000 kg. 9 Stapels Boe- 1 p. kg; 14 stapels fa- voorlopige notering Handel matig. IJK 230000 kg Aard- rsteüngen 14.5019.70 en 19.1020.90; doréé e 11.70—15 20; 600 kg- 125 kg tomaten A 97; bos wortelen 2527 bloemkool 1 A 19.60 0—14.20. RWOUDE 29 Juni ardappelen: eerstelin- 19-90; kleine 1416; ingen 20; 63 slof aard- 2.47. VRIJDAG 29 jUNI 1951 PAGINA 3 MANICUREN IN 'T GROOT Ook de nagels aan de tenen van. een olifant behoeven van tijd tot tijd verzorging. De op passer, die met dit werk belast is, ge bruikt hiervoor een nagelvijl van wel zeer abnormale afmeting. De olifant zelf trekt zich van de ver fraaiing harer tenen weinig aan. Haar be langstelling geldt meer de waarlijk vorstelij ke portie hooi, die zij tijdens de „operatie" aan 't verorberen is. w,e M kudnc Demobilisatieraad UTRECHT nen denken, dat 130.000 militairen van zee- en landmacht, die er in Indo nesië hun dienst vervulden, er 15 Juni j.l. nog slechts 1069 ingeschreven zouden staan voor arbeidsbemiddeling, ter wijl daarvan nog slechts 334 langer dan drie maanden werk- (Van onze parlementaire redacteur) Bij alle critiek moet steeds voor ogen worden gehouden, dat ons volk in moeilijke en gevaarlijke omstandigheden verkeert. Ten aanzien van de te volgen weg moge verschil van mening bestaan, over het doel zijn wij het eens". In deze geest bena derde de woordvoerder van de K.V.P., dr. Lucas, op de tweede dag van het belastingdebat, de door de regering voorgestelde verhogingen. De mogelijkheid om van de door minister Lief tinck uitgestippelde route af te wijken, die dr. Lucas zich met deze stellingname schiep, benutte hij op de eerste plaats om zijn visie op de toestand van 's lands financiën naast die van de minister te plaatsen. Had de heer v. d. Heuvel (a.r.) de vorige dag de vraag opge worpen of inderdaad wel een be drag van 245 millioen nodig was, dr. Lucas kwam op grond van zijn becijfering tot de conclusie, dat voor het moment met een bedrag van 109 millioen kon worden volstaan. De vraag of men desondanks toch hoger moest gaan, hing af van de visie die men op de toekomst had. Dr. Lucas achtte het in verband hier mede in elk geval wenselijk om de werkingsduur van de ontwer pen tot einde '53 te bekorten. Daarna kon dan bekeken worden of verlening noodzakelijk is. De heer v. d. Wetering (c.h.) benadrukte in het meer algemene gedeelte van zijn betoog de wen selijkheid van een duidelijk beeld van de situatie, een beeld, dat de heer Weiter tot de conclusie bracht, dat de cijfers op dit mo ment te onoverzichtelijk waren om in de voorgestelde verhogim gen te kunnen bewilligen. Hij achtte het wenselijk, dat de voor stellen, zo nodig, eerst het vol gend jaar weer aan de orde wer den gesteld. Ir. v. Dis (St. Ger.) kwam eveneens tot de conclusie, dat de voorstellen moesten wor den afgewezen. Ook wat de voorstellen zelf betreft, benutte dr. Lucas (k.v.p.) de in zijn opzet mogelijke spe ling. Over de voorgestelde ver hoging van de vermogensbelas: ting en het successierecht liet hij zich in zeer critische bewoordin gen uit. De katholieke woord voerder liet duidelijk blijken, dat verhogingen als deze geen deel hadden uitgemaakt van het over leg tijdens de formatie en ook de heer v. d. Wetering (c.h.) was van mening, dat genoemde voor stellen op deze grond buiten de Defensie-orde konden worden ge houden. Met kracht verzette dr. Lucas zich tegen de opvatting, dat ook een verhoging van de vermogens belasting een daad van elemen taire rechtvaardigheid zou zijn. Indien vermogensbelasting en in komstenbelasting niet meer uit het inkomen kunnen worden be taald is zeker de grens van het mogelijke bereikt. Ook de heer Weiter sprak in dit verband van een kapitaalvernietigende wer king. In hoeverre dr. Lucas de mi nister op dit punt in concreto 29 JUNI PETRUS EN PAULUS De liturgie van de H. Mis van vandaag stelt de H. Pe trus op het voorplan; zij spreekt over zijn wonder bare verlossing, van zijn schitterende geloofsbelijde nis; zij stelt hem voor als de steenrots, waarop de waarop de kerk van God gevestigd is. Maar achter deze gebeurtenissen, die hem hebben gemaakt tot de eerste onder de apostelen, zien wij de nederige, aan hankelijke visser staan, die zich laat grijpen door Gods genade. Op de nederigheid vooral valt de nadruk: want hij die waarlijk groot wil zijn, moet beseffen dat hij slechts een niet is in de hand van God, dat hij alleen door God iets kan beteke nen. Door die nederigheid werd Petrus groot. Het is opmerkelijk dat alle groten op godsdienstig en maat schappelijk gebied, sterk weren in eenvoud. Is mis schien het gebrek aan ne derigheid de oorzaak van het gemis van ware grote mannen in deze tijd? In deserto zou willen weerstreven, werd in tussen nog niet duidelijk. De heer v. d. Wetering (c.h.) kondigde reeds aan, dat hij een poging zal wagen om de vrijstelling tot een inkomen van f 5000.verhoogd te krijgen. Wat het succesierecht betreft liepen de meningen van de heren Lucas en v. d. Wete ring paralel. Zij wilden in elk geval geen verhoging voor ge ërfd kapitaal in rechte lijn. Dr. Lucas (k.v.p.) zeide voornemens te zijn een desbetreffend amen dement in te dienen. Als weleer.... De voorgestelde verhoging van de inkomstenbelasting voor wat de bedrijfswinst boven f 8000. betreft, noemde de heer v. d. Wetering (c.h.) een verkapte te rugkeer van de Ondernemings belasting. Evenals de heer v. d. Heuvel (a.r.) 'was hij van me ning, dat het, zo nodig, beter ware om in de inkomstenbelas ting dan maar over de hele lijn iets te verhogen. De conclusie van dr. Lucas (k.v.p.) op dit punt was vervat in de aankon diging van een amendement, waarbij de bedrijfswinst tot f 12.000.onbelast zou blijven en voorts wenste hij een tarief waarbij rekening zou worden ge houden met de gezinsgrootte. De verlaging van de leeftijdsgrens voor inwonende kinderen stuitte eveneens bij de heren Lucas en v. d. Wetering op verzet. Dr. Lu cas (k.v.p.) sprak de verwach ting uit, dat de minister dit punt m overeenstemming zou bren gen met de passage uit de rege ringsverklaring, waarin de toe zegging werd gedaan dat ge waakt zou worden tegen een on evenredige achteruitgang van de grote gezinnen. Bij de voorgestelde verhoging van de omzetbelasting betreurde dr. Lucas (k.v.p.) het in zeer cri tische bewoordingen, dat geen overleg was gepleegd met het be drijfsleven. Van de verhoging zelf duchtte hij grote gevaren voor onze export. De heer v. d. Wetering (c.h.) sloot op dit punt nauw aan bij de zienswijze van loos zijn? Meer dan 99 van alle militairen bereikten reeds hun bestemming". Dit was de verheugende conclusie, waartoe de secretaris van de Nationale Demobilisatie Raad, It. kol. der mariniers W. J. van Rhijn kwam in de slotbijeen komst van deze organisatie, welke gisteren te Utrecht werd gehouden. Z.K.H. Prins Bernhard, voor zitter van de Demobilisatie Raad verwelkomde met enkele woor den de commissarissen der Ko ningin in de provincies Utrecht. Noordbrabant, Limburg, Over- ijsel, Noordholland, Zeeland en Friesland en de afgevaardigden uit alle provincies. Hij verheel de niet, dat de taak, waarvoor de Demobilisatie Raad zich in 1948 geplaatst zag, een uiterst moeilijke was, omdat voor 130 duizend militairen een oplossing gezocht moest worden, waartoe de maatschappij in al haar scha keringen had bij te dragen en dat nog wel in een actie op lan ge termijn. Onzekerheid Overste van Rhijn releveerde in zijn vervolgens uitgebracht verslag, dat er in de zomer van 1947 een pijnlijke onzekerheid was, zowel bij de militairen als bij hun verwanten, omtrent de duur van de militaire dienst in de heer v. d. Heuvel (a.r.). Ook hij achtte het beter de omzetbe lasting over de hele lijn iets te verhogen. In de verhoging van de Vennootschapsbelasting wilde de heer v. d. Wetering (c.h.) wel berusten, al was het dan precies het omgekeerde wat het bedrijfs leven onder de huidige omstan digheden nodig had. Wel riep ook de verhoging van de motor rijtuigenbelasting bij hem verzet op. Deze bedrijfstak ging wel on der zeer bijzondere moeilijkhe den gebukt. Een aparte klasse voor gemotoriseerde tweewielers ware wenselijk. In de avondvergadering sprak de communist Hoogcarspel op de van hem bekende wijze voor het kiezerscorps. De heer Ritmeester (v.v.d.) vond, dat er nog wel wat sterker bezuinigd had kunnen worden. Hij had overigens weinig goede woorden voor de voorgestelde belasting verhogingen. Minister Lieftinck zal heden middag zijn rede houden. Indonesië, omtrent de demobili satievoorzieningen en de toekom stige, werkkring, want grote groe pen militairen hadden niet of nauwelijks een werkkring ge kend; zij waren na een rumoerige bezettingstijd onmiddellijk ver trokken voor dienst in de tro pen. Allerwegen ontstond de overtuiging, dat samenbundeling van krachten voor een goed ver loop der demobilisatie noodzake lijk was. Een landelijke contact commissie ontstond. Het is vooral aan het ijveren van pater Goossens te danken geweest, dat de Nationale Demo bilisatie Raad tot stand kwam. Door doelbewuste decentralisatie werd de demobilisatie een zorg van iedere streek, van iedere ge meente. Daar moesten de meest brandende vraagstukken; arbeid en huisvesting, geestelijke en materiële hulp, tot een oplossing worden gebracht. De Raad is zeer erkentelijk voor het enorm vele dat hiertoe is verricht en de steun, welke van de werkge vers hierbij werd ondervonden Ook de door de regering ver strekte trainingstoeslag en 1100 duplexwoningen ten behoeve der gerepatrieerden, alsmede de eva cuatie _van 1000 militairen uit In donesië naar Australië werden dankbaar gememoreerd. Huisvesting Is het boven reeds vermelde resultaat der arbeidsbemiddeling wel uitzonderlijk goed geweest, t.a.v. de huisvesting zijn derge lijke resultaten op korte termijn niet te verwachten. Verheugend is het hierbij echter vast te stel len, dat het aantal gedemobili- seerden, dat in de afgelopen ja ren aan huisvesting geholpen kon worden, groter is dan het aantal, dat nog hiervoor ingeschreven staat. De minister-president, dr. W. Drees, uitte er namens de rege ring zijn grote voldoening over dat de demobilisatie boven ver wachting slaagde. De Nederlandse gemeenschap in al haar geledin gen heeft haar verplichtingen tegenover onze militairen geho noreerd. De regering is ook grote dank verschuldigd jegens de tal loze vrijwilligers, waaronder hen, die voor de Thuisfronten werk zaam waren, die zich drie jaren lang ten zeerste hebben inge spannen en ook jegens Prins Bernhard, die door het inzetten van zijn persoon, stuwkracht en toewijding, gepaard aan grote tact en wijsheid, het moeilijke werk tot een goed einde heeft helpen brengen. Erkentelijk voor deze waarde rende woorden, beklemtoonde Z.K.H. Prins Bernhard het feit, dat een aantal gunstige factoren, die niet in de macht van de Raad lagen, mede het gunstige resul- Prins Bernhard: „....moeilijker dan we ooit dachten...." taat hebben bepaald. Hiernaast staat bovendien het verheugen de feit, dat het Nederlandse volk metterdaad begrip heeft getoond voor de belangen der gedemobi- liseerden. Door tallozen is vrij willig en belangeloos veel zwaar werk verzet. De Prins sprak als zijn vaste overtuiging uit, dat het werk, dat nog gedaan moet worden, met dezelfde toewijding zal worden verricht en dat de gemeentebe sturen, vooral wat de huisves ting aangaat, van uiterste cle mentie blijk zouden geven. „Laat het u allen een eer zijn uw de- mobilisatietaak niet te laten rus ten, voordat de laatste gedemo biliseerde zijn bestemming heeft bereikt." Met deze woorden ver klaarde Z.K.H. de Nationale De mobilisatie Raad voor ontbonden. Daarna bleven de aanwezigen, onder wie vele vooraanstaande militairen, burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz en wethouder H. Winkel, nog enige tijd in on gedwongen sfeer bijeen. Minister van den Brink naar Brussel De Minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, brengt in dit weekeind een bezoek aan zijn Belgische collega Albert Coppé, Minister van Eco nomische Zaken. Het bezoek moet beschouwd worden als een tegenbezoek aan minister Coppé, die onlangs in ons land besprekingen met mi nister van den Brink voerde. SCHAAMTELOOS Dikke woorden, heb ben wij al eens gezegd, worden niet alleen ge bruikt in de discussies over zekere katholieke verhoudingen, welke beschouwingen en rede voeringen dikwijls maar weinig plaats laten voor de onderlinge liefde. Ook in de polemieken rond om het wetsontwerp in zake wettelijke crediet- controle gaat het er heet aan toe. Ook daar haalt het ene woord het ande re uit. Laatste voorbeeld; een rede van meneer Oosterhuis, voorzitter van het N.V.V. Hij vindt de reactie op dit wets ontwerp schaamteloos en hij is niet van plan, ,,deze weerloos en wil loos vrij spel te laten". Dat kunnen zich de soci alistische werkgevers, in wier kring ook nogal bezwaren tegen dit wets ontwerp bestaan, aan trekken! De wijze, waar op in de kringen van bankiers en ondernemrs bezwaren tegen deze wet worden gemaakt, vindt meneer Oosterhuis „be schamend en een uitda ging aan de arbeiders klasse van ons land", omdat de arbeiders wel offers brengen en de an deren, volgens Ooster huis, niet. Dat laatste is natuurlijk onjuist, maar dat hindert niet, als men eenmaal aan het praten is in de C.P.N. jargon. Nogmaals spreekt hij over schaamteloze reac tie, en verder holt hij door tot de bewering, dat de actie „schaamte loos, welhaast 90k onva derlands is." Zie zo, dat weten we weer. Dat hebben we weer eens lekker gezegd. Wij erva ren echter, dat er in de kringen van de vakbe weging ook anders over gedacht wordt. Want, als we de grote woorden scheldwoorden zijn geen argumen enen geen te ken van kracht even buiten beschouwing la ten, komen we tot de ontdekking, dat een van de grote bezwaren van het bedrijfsleven, de ge varen van beperking van de werkgelegenheid, door minister Lieftinck zeivers niet worden ont kend Tollenaars. In een vérgadering van middenstanders heeft de voorzitter gezegd, dat de middenstanders zich voelen als tollenaars van de staat! Wie de farizee ërs zijn, heeft hij nog niet gezegd. En ook nog niet, of de nazaten van de evangelische tollenaar ook zo nederig en boet vaardig zijn. Ook dat nog! De krant vertelt, dat er in Limburg enige kas telen zijn verkocht. Een wordt er de zetel van de....'K.A.B.. Niet tevre den met de sociale ze kerheid, worden de „eco- nomisch-zwakkeren" nu nog kasteel-heren ook endan staat niets hen meer in de weg, om lid van de Sint Adelber- tusverenigng te worden! Ontmoeting Bij de lustrumfeesten van de Utrechtse stu denten komen ook de Koningin en de Prins kijken. En dan zijn er natuurlijk nog meer autoriteiten van de par tij .Ik lees, dat de Engel se gezant en de Perzi sche gezant aanwezig zullen zijn. Daar mag wel de nodige olie op de golven gedaan worden, anders voorzien wij een uitbarsting Populaire leuze Verbeter de wereld, begin bij jezelf.... een bekend woord, dat veel 'gebruilït en weinig in practijk gebracht wordt. Over de wet op de cre- dietcontrole schrijft ie mand. „Controleer de we reld, exellentie, maar begin bij jezelf! Dat is niet gek bekeken, want men is er nog steeds niet van overtuigd, dat de controle op de overheids uitgaven afdoende is! Komt meer voor De arrestatie van pa ter Hermans in de Chi nese missie is geen zaak om grapjes over te ma ken. Maar de bijzonder heden zijn toch waarlijk lachwekkend. De missio naris heeft, volgens de communisten, per post dreigbrieven en... mes sen verzonden, om „de kerk, voorzover ze on der communistische lei ding staat, te saboteren". Katholieke kringen in Hongkong zeggen, dat de communisten de laat ste tijd beschuldigingen tegen geestelijken in brengen, zonder ook maar enigzins rekening te houden met de feiten. Van wie zouden die com munisten dat geleerd hebben? OVER DE VLEUGELS zijn we nog steeds niet uitgepraat, al heeft prof. Duynstee zijn denkbeeld op dit punt losgelaten. De Bruyn. van de K.A.B. praat er nog lustig over door. Hij blijft het nodig vinden, het „cru" te zeggen en spreekt over de „reactionaire volgelingen van prof. Duynstee en baron van Voorst", die „angst tonen voor de K.A.B.", welke hun echter een veilige plaats aanbiedt „onder de vleugels van de machtige K.A.B.wanneer onverhoopt de ontwikkeling der dingen juist hen in het bijzonder in gevaar zou brengen". Bereids ver klaart prof. Duynstee in de „Maasbode", dat deze patronise rende uitlating „potsierlijk" is. Het artikel van F. D., waar dit in staat, heet „Gevaarlijk Onbegrip". Prof. F. D. heeft het sarcasme van de Bruyn derhalve niet begrepen. Wij denken, dat de Bruyn gedacht heeft aan de opmerking van pater Borromaeus z.g., die, toen na November 1918 de rust was teruggekeerd en de polsslag van de tijd was bekoeld, eens zei: Ja, ja, toen de werkgevers stonden te trillen voor hun brand kasten. toen waren velen blij met de macht van de katholieke organisaties 29 Juni Vandaag, 29 Juni, is het Anjerdag. Verjaar dag van Prins Bernhard. Heeft u al een Anjer ge kocht ten bate van het Prins Bernhard-fonds? Heus, dat kan er .ondanks alles, nog wel af. Onlangs zei de Prins, die regent van dat Fonds is, dat wij, ondanks de dreiging van Mars, noodzakelijk onze /olie belangstelling moe ten blijven geven aan de culturele goederen, en daarvoor staat dat fonds op de bres. Het doet uit stekend werk, onder het bekende motto: Tua res agitur. D.w.z. het is ook uw zaak. En dat is het! De soep Over de redevoeringen en artikelen rondom het probleem Duynstee schrijft het „Huisgezin" dat men alles wat gezegd wordt, niet al te zwaar moet nemen: „De soep wordt nooit zo heet ge geten, als ze wordt op gediend, maar men moet ook niet vergeten, dat er altijd mensen zijn, die niet het geduld kunnen opbrengen, ze te laten afkoelen". Aan deze ge ven wij dan maar de raad: Beter hard gebla zen, dan de mond ge brand Wijsheid Grote wijsheid, filoso fen waardig, zou men niet verwachten in een financieel artikel over Indonesië. Toch heeft 't „Handelsblad" dit klaar gespeeld. Het spreekt over de economische, fi nanciële en sociale chaos in Indonesië en wijst er in dit verband op, dat Indonesië op een uiterst belangrijk punt nog cre- diet had dankzij de Javasche Bank, de cir culatiebank, welke met Nederlandse soliditeit in de loop van bijna 125 jaar was opgebouwd. (Die bank wordt nu ge nationaliseerd. red.). En dan schrijft 't „Han delsblad": „Deze bank werkte als een geweten en als men zijn gedrag niet vermag te regelen naar zijn geweten, dan zal men trachten, zijn geweten te regelen naar zijn gedrag". Dat is hoge en actuele wijsheid, ookvoor minis ter Lieftinck, die voor nemens is, met de ban ken in ons land vrijwel hetzelfde te doen! De preek en hef hoofdartikel Het boekje van een aantal jongelieden, dat onder de titel „De kogel door de kerk" verscheen, schijnt het leven in zo verre als een kermis te beschouwen, dat het de kerk aanziet voor een schiettent. Er staan din gen in dit geschrift, waar verschillend over geoordeeld kan worden, een deel had beter on geschreven kunnen blij ven, een ander deel be vat oude klachten, waar van er veel verbeterd zijn en die overigens aan de vijanden van de Kerk onverdiend stof tot critiek in handen spelen, waarvan gretig gebruik gemaakt wordt, zonder dat daarbij de gevoelens en overwegin gen een rol spelen, waar van wij aannemen, dat zij de schrijvers bezielen, al houden zij stellig te weinig rekening met de nlichten van de naasten liefde. Maar er staan juiste dingen in, die voor oplossing vatbaar zijn. Zo worden de moei lijkheden, om het drin gende probleem van het huisbezoek op te lossen, overschat. En dat de pre ken dikwijls te' weinig actueel zijn, is waar. „En toch moet een preek wil zij werkelijk enige indruk achterlaten, even goed actueel zijn als een hoofdartikel in de krant. Wat zou men van een krant zeggen, die een hoofdartikel van twintig jaar geleden op haar frontpagina plaatste? Toch schrijven predikan ten grif een preek over uit een twintig jaar oud prekenboek", aldus het boekje. Gelukkig, dat we pas gelezen nebben, dat de katholieke krant een verlengstuk van de kansel is! Dat houdt de actualiteit warm! Hier. hier! Waarom waren de so cialistische argumenten tegen de voorgestelde progressie in de kinder bijslag beneden critiek? „Ómdat", schrijft de par lementaire redacteur van de Msb„ „hier de werkelijke nood van de grote gezinnen in het ge ding was, voor wie de regering hier kwam met een voorlopige tege moetkoming, omdat naar haar overtuiging, hier niet langer kon worden gewacht". Nou, dan we ten we wel, dat het hier is. Maar waar was het nou eigenlijk? Mode-show Mode-shows zijn soms, vooral in een tijd die versobering eist, moeilijk verteerbare dingen. Maar nu las ik van een mode-show in Bussum, waar leerlingen van een Mulo-school eigenge maakte kledingstukken van allerlei aard, lieten zien. Er waren fleurige zomerjurkjes, avond toiletjes, mantelcostuums e.d. Dat lijkt me een modeshow van het goede soort. Een practische propaganda voor het zelfdoen dat de school dichter bij de practijk brengt. Hulde! Rijverbod Het rijverbod voor auto's op Zondag komt niet. Wij geloven dit te moeten toejuichen. Er zou wel eens een psy chologische werking van kunnen uitgaan, als men die uitdrukking dan maar niet vertaald met toegeven aan verlangens die op jaloezie berusten. Men moet in zulke din gen niet overdrijven en waar het om gaat, dat is, of zulk een verbod ook werkelijk bezuiniging van betekenis zou bren gen, gelet op het onge rief, dat het velen be zorgt. Welnu, de minis ter heeft in de Eerste Kamer gezegd, dat het gebruik van benzine, sinds de opheffing van het verbod d.d. 1949, naar verhouding vermin derd is. Een rijverbod zou bepaalde groepen mensen onnodig plagen. Een rijverbod voor dienstauto's voor parti culiere doeleinden op Zondag, dat zou beter '■■assen Naastenliefde Laten we toch niet al tijd zo somber zijn. Dat er nog practische naas tenliefde en bereidheid tot hoge offerzin bestaat, leerde het geval van de Haagse student, die in de Zwitserse Alpen veron gelukte en na vier dagen uit een diepe spleet in 'n gletscher werd gered met levensgevaar van zijn redders, die van vreugde huilden, toen ze het slachtoffer levend hadden bovengebracht. Drie, vier mensen had- den.hun levens gewaagd, om een mens te redden. Dat is waarachtige naastenliefde, die geluk kig over de hele wereld nog voorkomt! IN JAARVERGADERING DER KON. PETROLEUM In de Donderdag te Amster dam gehouden jaarlijkse alge mene vergadering van aan deelhouders der N.V. Konink lijke Nederlandse Petroleum Maatschappij heeft de direc teur-generaal Mr. B. Th. W. van Hasselt de volgende verklaring afgelegd over de moeilijkheden der Anglo Iranian Oil Company in Perzië: „Ik meen, dat het nog te vroeg is om voorspellingen te doen hoe de verwarde situatie in Perzië zal uitpakken. Onze groep heeft geen enkel recht streeks belang in Perzië, maar de Perzische bijdrage aan de wereldvoorziening van oliepro ducten is, betrekkelijk gezien, toch van voldoende belang, dat bij afsnijden hiervan de gehele aardolie-industrie er direct of indirect een zekere weerslag van zou gevoelen. Vandaar.dat de industrie op verschillende plaatsen bezig is, om in ge meenschappelijk overleg de no dige middelen te beramen om gezamenlijk een dergelijke si tuatie zoveel mogelijk voor de olieverbruikers over de gehele wereld op te vangen. Om ver schillende redenen zou ik in dit stadium over het onderwerp niet meer willen zeggen." is te Amsterdam een zwervend Italiaans meisje van 19 jaar in overspannen toestand in een zie kenhuis opgenomen.... reikte ir. Staf, minister van Oor log en Marine, gistermiddag te Den Haag 27 posthume dapper heidsonderscheidingen uit..„ komt de Belgische minister op 3 Juli naar Nederland om met zijn Nederlandse ambtsgenoot de coördinatie der strijdkrachten te bespreken.... zal het op 31 Juli 50 jaar gele den zijn, dat mr. G. M. J. Kolf schoten voor de Bossche recht bank werd beëdigd als advocaat... gaat de Wegenwacht medewer king verlenen bij de bestrijding van bosbranden.... bezit de A.N.W.B. thans 'n kwart millioen leden. De wegenwacht heeft er 100.000.... De laatste van de duizend vrouwen en kinderen van em ployes der Brits-Perzische Oliemaatschappijdie uit Aba- dan geëvacueerd werden, ver laten het vlieqtuiq na aan komst op de luchthaven van Londen. Na een reeds gehouden inlei dende bespreking is op 25 Juni j.l. door de voorzitter van de Katholieke Volkspartij in het Vormingsinstituut te Baarn een vaste commissie geïnstalleerd, waarin naast vertegenwoordigers van het Partijbestuur en de Ka tholieke Tweede Kamerfractie zitting hebben representanten van die groepen van het Katho lieke volksdeel, die in de laat ste tijd wel zijn aangeduid met de naam „middengroepen". In dit verband zijn betrokken: ambtenaren, leraren, onderwij zers, vertegenwoordigers der vrije beroepen (artsen, advocaten, kunstenaars, journalisten en an deren) en het overheidspersoneel. Vertegenwoordigers dus uit de Adelbertkring en uit de kring van de werknemende midden stand. De bedoeling dezer commissie is een nauwer contact tot stand te brengen tussen Partijbestuur en fracties enerzijds en de ge noemde volksgroepen anderzijds en, door het uitbrengen van ad viezen, steun te verlenen aan de vorming van een juist partij- en fractiebeleid. Een soortgelijke commissie is reeds eerder in het leven geroe pen, voor wat betreft de midden stand (ambacht en handeldrijven de middenstand), terwijl hét in de bedoeling ligt ook voor andere groepen een dergelijk verband te scheppen. Reeds tijdens de installatiever gadering beraadde de commissie zich op haar program en werden in verband daarmede opdrachten verstrekt aan een tweetal sub commissies. Het Secretariaat is gevestigd aan de Koninginne gracht 40 te 's Gravenhage.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3