jpjes i week Heilige Vader over politiek en huidig wereldconflict PETER KAPITZA, atoomdeskundige werd ontvoerd door het Kremlin Zwem-interland tegen de Denen vermocht maar weinig te boeien China onder rode terreur Vrijheid is som van rechten en plichten van volk of staat De R. K. Kleuterschool ontvangt subsidie Verjaagde missionaris geeft een droevig relaas Overwinning van Nederlands waterpoloteam vergoedde veel tberichten f2.18 jad strekt Moskou steunt de kerkvervolging Gemeenteraad Oude Niedorp Een averechts spuitende spuit te zijner ere VRIJDAG 29 IUNI 1951 r GESTRAND RSCHELLING .LING. 29 Juni lling uit werd Jacobsruggen ten W. ld noodseinen waar- i strandreddingsboot Bruine" van de Ko- i- era Zd.-Hollandse latschappij voer on- r assistentie uit. Het et jacht Annie" uit aan boord waarvan (varenden, twee da- heren bevonden ge- Het gelukte 't jacht ion en behouden de irschelling binnen te lavië verzoekt a om wapens ië, dat reeds in be- militaire hulp heeft heeft de V.S. thans wapens verzocht ïen de dreiging van i de zijde van de O.- ten" tLIJKE SECTOR r IJSSELMEER SN De burge- Enkhuizen maakt het in het voorne- in de Commandant llerie om van 2 tot telkens van 9.00 tot van 14.00 tot 17.00 feningen met lucht te houden op het Standplaats: West Onveilige sector: irde richtingen 324° 10', uitgaande van de inoemde standplaats. 12 Km., waardoor ld gebied geduren- le uren gevaarlijk invaart zal zijn. Elke én uur vóór de aan- schietoefening op rein een rode vlag is een rode lantaarn) ke na afloop van de g wordt gestreken. ie is die duif? - Bij Mevr. de wed. (orpsstraat 3, is aan sn, een postduif ge- ummer 1246178, Hol- GGE. mid. schots kleine 17.60—21.20 18.40 doré 20.30—22. 00 kg. ROEK. 770.000 kg. eersteling groot klein 17.70—19.70; -19.20; doré groot kriel 17.20—18.60; groot 21.4025.80; 16.50; saskia groot 16.90; 200 kg. aard- sfe •O» vol Zeer geschikt breien van onder- kisokken ik VATICAANSTAD (K.N.P.) 26 Juni. De nieuwe buitengewone gezant en gevolgmachtigd minister van de Koning van Enge land bij de Heilige Stoel, Sir Walter Roberts, heeft aan Zijne Heiligheid de Paus zijn geloofsbrieven overhandigd. In ant woord op de woorden, waarmede Sir Roberts zijn aanbieding vergezeld liet gaan, richtte de Paus zich in de Engelse taal in een toespraak tot de nieuwe gezant. Zijne Heiligheid heette de nieuwe gezant van harte welkom en verzocht hem Zijn beste wensen over te brengen aan Zijne Majesteit Koning George VI en aan alle leden der Engelse koninklijke familie. Ihgaande op de woorden van de gezant over het politieke en ideologische conflict, dat de we reld op het ogenblik verdeelt, merkte de H. Vader op. dat dit conflict was ontstaan door de strijd om vrede en vrijheid. „De vrijheid", als basis van de normale betrekkingen tussen de mensen onderling, moet niet op gevat worden als een ongebrei delde vrijheid hetzij geldend voor partijen of voor een geheel volk, (de collectiviteit zoals men van daag zegt), hetzij geldend voor totalitaire staat, die zonder ge wetensbezwaren alle middelen gebruikt om zijn doel te bereiken Neen, de vrijheid is iets geheel anders; zij is de tempel van de morele orde, volgens een harmo nisch plan opgetrokken; zij is de som van de rechten en plichten van de personen afzonderlijk en van de gemeenschap waarvan er enige onaantastbaar zijn, ook al wordt dit vanwege een schijn baar gemeenschappelijk nut soms betwist de som van de rechten van een volk of staat en van de volken en staten onderling. Deze rechten en plichten wor den nauwkeurig uitgemeten en beperkt naar de noodzakelijkhe den van de waardigheid van de menselijke persoon en van de gemeenschap aan de ene kant, en van de noodzakelijkheden van 't algemeen welzijn aan de andere kant." Ware vrijheid geeft ware vrede. „De vrede kan vervolgens niet duurzaam zijn door de zwakkere aan de sterkere te onderwerpen. Neen, alleen door de ware vrij heid te verwezenlijken kan er ware vrede heersen. Gedurende de oorlogsjaren heb ben Wij de fundamenten en de eigenschappen van de ware vrede aangewezen door met een oproep tot de volkeren van de wereld en in het bijzonder tot de regeerders Onze stem te verheffen om alle haat en wrok, elk egoïsme, elk wederzijds wantrouwen in een IN CHINA LONDEN (KNP) Het com munistisch. orgaan van Moskou, „prawfla," gaat zich bemoeien, met de hernieuwde kerkvervol ging in China. In epn oplage, die ook in Amerika werd verspreid, heeft de Prawda Mgr. Francis X- Ford, bisschop van Kaying, ervan beschuldigd, dat hij een spion zou zijn in dienst van de Verenigde Staten van Amerika. De Peking correspondent van de Prawda beweert, dat alle bui tenlandse missionarissen in Chi na spionnagediensten verrichten voor de U.S.A. en dat Mgr. Ford, die zelf Amerikaan is, min of meer de centrale is. Mgr. Ford werd in December vorig jaar onder huisarrest ge steld in April van dit jaar in de gevangenis geworpen en daarna geboeid naar Kanton gevoerd. De inmenging van Moskou geeft wel zeer duidelijk de ba nen aan, waarlangs dé kerkver volging in China wordt geleid. GEEN NATIONALISATIE IN INDONESIË DJAKARTA (A.P.) Arnold Monomutu, de minister van voor lichting, heeft verklaard, dat de Indonesische regering „voor zo ver op het ogenblik is te over zien niet van plan is de olie industrie, plantages of andere buitenlandse ondernemingen te nationaliseren". geest van broederlijke samenwer king te onderdrukken als hulde aan het beginsel, dat een gegeven woord heilig is, dat de kracht al leen nooit een recht vormt, dat de waarheidsliefde, de goedheid, de rechtvaardigheid en 'n recht vaardige verdeling van de rijk dommen voor een wereld, die in vrede wenst te leven, onontbeer lijk zijn." „Dit alles vormt een volmaakt heid, waarop men moet hopen, maar helaas schijnt zij zich steeds verder van ons te verwijderen en velen wanhopen haar nog ooit verwezenlijkt te zien". Geestelijke waarden. „De laatste tientallen jaren hebben met een bijna apocalyp tische duidelijkheid bewezen, dat de vrijheid en de vrede geestelij ke waarden zijn, die slechts met het geloof in een persoonlijke God en met de absolute erkenning van de morele Christelijke wet ver worven kunnen worden. Zij ge ven het tastbare bewiis, dat daar, waar het geloof ontbreekt, de tempel van de vrijheid op zand is gebouwd en dat de ideeën van vrijheid en vrede dan hun bete kenis verliezen." De H. Vader merkte met blijd schap op, dat de nieuwe gezant ditzelfde geloof en deze fundam tele waarheden belijdt De Paus verklaarde Zich nog meer ver heugd te constateren, dat de re gering en de volkeren, door hem vertegenwoordigd, dezelfde idea len koesteren en hetzelfde doel, als door de H. Stoel is aangege ven, nastreven. U S. Airforce Band in Rotterdam De U. S. Airforce Band, welke, zoals gemeld, een bezoek aan ons land brengt heeft zich gistermor gen aan Rotterdam gepresenteerd. Om ca. 11 uur stonden de man nen opgesteld voor het Rotter damse stadhuis, waarop behalve de Nederlandse en de Rotter damse ook de Amerikaanse vlag wapperde. Onder leiding van Luitenant-Kolonel George S. Ho ward werden de volksliederen van beide landen ten gehore ge bracht en nadat nog een mars had weerklonken werden de gas ter. officieel in de burgerzaal ont vangen door de loco-burgemees ter. wethouder J. van Tilburg. Handlangers van Manus Oly veroordeeld De Alkmaarse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak te gen H. J. te P. en Ch. K., beiden uit Amsterdam, die zich in De cember en Januari in gezelschap van Manus Oly op verschillende plaatsen aan diefstallen hadden schuldig gemaakt. Tegen elk hun ner eiste de Officier van Justitie veertien dagen geleden een ge vangenisstraf van drie jaar. Van daag hoorden zij zich veroordelen tot twee en een half jaar met af trek van voorarrest. Ondanks de „beroerdigheid" moesten Oude Niedorps raadsleden Woensdagavond hartelijk lachen, toen de heer Tromp het verhaal vertelde van de vreemdsoortige gedragingen van de gemeentelijke brandspuit, toen deze bij wijze van proef voor het bespuiten van koolplanten zou worden gebezigd. Stel je voor, een brandspuit die de verkeerde kant op spuit, om er daarna zo halstarrig de brui aan te geven dat zelfs experts het moede hoofd iaten hangen. Aan het onheilsding heeft men al heel wat verdokterd, maar het blijft volgens de vroede vaderen een „kreng" dat eigenlijk hoe eer hoe liever de laan uit moet. De burgemeester haalde de brand weer-inspectie erbij en is op ad vies daarvan bereids in gezel schap van de wethouders gaan speuren naar het beste (en minst kostbare) type brandspuit. Maar omdat men zich niet halsoverkop in een nieuw spuitavontuur wil storten zijn in afwachting van 't indienen van concrete voorstellen de nabuurgemeenten op de hoog te gesteld van de toestand. Wan neer er dus onverhoopt brand mocht uitbreken dan dienen de Oude Niedorpers spoorslags Nieu we Niedorp of Harenkarspel te waarschuwen. Het verzoek om subsidie van de proefschooltuin Westfriesland werd voor kennisgeving aangeno men, doch een gelijksoortig ver zoek van de afd. Oude Niedorp van de Bond van Plattelands vrouwen met f 50 gehonoreerd. Ged. Staten hebben spoed be tracht met het goedkeuren van het raadsbesluit tot het opnieuw behandelen van de straatweg door de fa. Ooms a raison f 8600, want het stuk is „slechts" 7 we ken onderweg geweest. De heer Tromp beklemtoonde nogmaals de noodzakelijkheid om het werk nu onverwijld uit te laten voe ren, want die weg is zo levens gevaarlijk dat men er zich eigen' lijk over moet verwonderen dat er nog geen ongelukken zijn ge beurd. Aan mej. H. van Eek, die haar lang gekoesterde wens tot het aangaan van een nieuwe levens staat weldra in vervulling ziet gaan, werd op haar verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend, als onderwijzeres aan de O. L. School. Het gehele col lege gunt haar dit geluk van harte, doch betreurt haar heen gaan. want zij was een uitmun tende kracht. De heren D. van Zoonen en T. v. d. Vliet kregen eervol ontslag als hooisteker. Niettemin hebben zij B. en W. tamelijk in het nauw gedreven want het college is er noc steeds niet in geslaagd om nieuwe hooistekers op te duike len. Toch hoopt men dat zich hiervoor enkele gegadigden zul len aanmelden, want hooistekers zijn in de gemeenschap onmiS' baar. Subsidie U.K. Kleuterschool Het R.K. schoolbestuur te 't Veld ziet geen kans om de kleu terschool in stand te houden, aangezien tegen f 1000 aan in- ASSISIë (K.N.P.) Een Pa ter Franciscaan, die enkele we ken ereleden door de communis ten als missionaris uit China werd veriaaed. is dezer da een iri de Italiaanse stad Assisië aange komen. Hii is. zoals vele andere buitenlandse missionarissen, het land uitgezet na on verschillende nlaatsen de bezetting van de missiegebouwen door de commu nisten te hebben meegemaakt. Het optreden van de commu nisten was, zo zeide deze missio naris, vooral wreed tegenover de blinde en doofstomme kinderen, die in de tehuizen van de missie verpleegd werden. In zijn geheu gen stond nog het beeid gegrift van de schreiende kinderen, die midden onder een maaltijd uit het huis werden gejaagd om plaats te maken voor commu nistische gezinnen. De Francis caan zei ervan overtuigd te zijn, dat vóór het einde van dit jaar alle nog overgebleven vreemde missionarissen in China het land zullen worden uitgezet. Wat de veel genoemde commu nistische vrijheid betreft, vertelde deze pater, dat geen Chinees zijn woonplaats mag verlaten zonder een speciale vergunning van de rode autoriteiten en voor het ko pen van een dagblad moet men zelfs zijn naam en adres aan de verkoper opgeven. Levensmid delen zijn over het algemeen slechts in zeer kleine hoeveel heden en tegen hoge prijzen voorradig, maar voor de commu nistische kopstukken zijn de him toegewezen rantsoenen meer dan voldoende. De landeigenaars, die voor het grootste deel een kleine oppervlakte van hun grondbezit bebouwen, moeten .vier vijfden van de opbrengst, zonder enige vergoeding te ontvangen, aan de regering afstaan en overtreders van deze bepalingen worden met lange gevangenisstraffen be dreigd. Het Chinese volk is, volgens de mening van deze missionaris, zeer gehecht aan hun oude zeden en gewoonten, rechten en vrij heid. Zijn ziel is geen vruchtbare bodem voor zaad van de commu nistische ideolbgie. Het Chinese leger geniet echter hoge soldij, zodat hierdoor in de communis tische gelederen de orde wordt gehandhaafd. In de eerste tjjd van het be staan der z.g. „volksrechtban ken", waren de uitspraken van de communistische rechters zeer mild. Maar langzamerhand zijn de volksrechters bloeddorstig ge worden en in de laatste tijd kwam het wel voor, dat in een enkele zitting meer dan 10.000 personen als reactionairen ter dood werden veroordeeld. komsten f 1875 aan uitgaven staat. Dat de school in een grote behoefte voorziet bewijst het ge tal van 92 leerlingen, en het zou zeer te betreuren zijn indien men gedwongen zou zijn om een der beide lokalen te sluiten. Daarom stelden B. en W. voor om ten behoeve van de 70 leerlingen uit de eigen gemeente een sub sidie van f 7.50 per leerling te geven. Zij heeft de overtuiging dat het schoolbestuur aldus ge- ruggesteund op andere wijze in de behoefte aan geldmiddelen kan voorzien, o.a. door het verho gen van het schoolgeld, want dat is tamelijk laag. De heren Wit en Stadegaart bepleitten een subsidie van 10 gulden per leerling, o.a. op grond van de overweging, dat de gelijk stelling van het voorbereidend onderwijs nog ver te zoeken is. Volgens statistische gegevens zou het Openbaar voorbereidend onderwijs f 112 per leerling kos ten. Daarenboven zit het school bestuur met zeer verouderd ma teriaal te kampen, terwijl de be loning voor de 3 leerkrachten, welke totaal f 1000 bedraagt, ook verhoogd moet worden. Volgens voorzitter spelen in statistieken factoren die hier he lemaal niet dienende zijn. Men moet uitsluitend zien naar de plaatselijke omstandigheden. De banken kunnen nog best een aan tal jaren mee. Vroeger is er ook al eens een vlaag geweest om de banken voor tafels en stoeltjes te vervangen, maar al heel spoedig kwam men op banken terug. Het voorstel werd z.h.st. goedgekeurd. Voorzitter bracht in het mid den dat het zeer wenselijk was om de wethouders tegen onge vallen te verzekeren, omdat zij wanneer ze ooit in die functie 'n ongeval krijgen overal buiten vallen. Zij kunnen tegen een premie van f 6.75 per jaar verzekerd wor den voor een uitkering van f 10.000, bij overlijden en f 20.000 bij blijvende invaliditeit. De brandweerlieden zijn reeds ver zekerd. Ook de burgemeester en de waarn. secretaris kan men op gelijke wijze verzekeren, doch dan tegen een premie van f 10 per jaar. De heer Tromp vond het een beetje gek om wethouders, die toch een erebaantje bekleden, te verzekeren. Zij hebben dat baan tje toch vrijwillig aanvaard? Burgemeester Kalb: Dan moe ten we ook onmiddellijk het pre sentiegeld van de raadsleden af schaffen, want die hebben hun baantje ook vrijwillig aanvaard. Door deze verzekering kunnen wij het iedereen mogelijk maken om zonder risico wethouder te worden, dus ook de minder gesi tueerde. Het voorstel werd met tegenstemmen van de heer Tromp goedgekeurd. Speculatieve overwegingen Inderdaad lag aan het voorstel om voor f 1260 het terrein dat naast de ambtswoning van de burgemeester ligt te kopen, de speculatieve overweging ten grondslag, dat wanneer men ooit toestemming zou krijgen om daar een nieuw raadhuis op te bouwen dat terrein stellig een veelvoud waard zou zijn. De -eigenaar had het risico van het al of niet bou wen van dat raadhuis nu in de prijs verdisconteerd, want eerst had hij er f 2000 voor gevraagd. De raad vond dat men dat gok je altijd moest wagen. Erg veel geld kan het nooit kosten, omdat het altijd nog 50 cent per m2 op kan brengen. De mededeling dat B. en W. na aanbesteding, het werk aan de openbare school hebben gegund aan de laagste inschrijvers, werd met instemming begroet. De heer J. de Jong uit 't Veld zal het timmer- en metselwerk uitvoeren voor f 2566 en de heer M. de Graaf uit Zijdewind het schilder werk voor f 1479. Begin van zijn carrière. Voor wat betreft zijn geboorte behoort Kapitza tot de hogere Russische klassen. Zijn vader, Leonid Kapitza, was luitenant- generaal in het czaristische genie corps; in die hoedanigheid heeft deze medegewerkt bij de bouw De dames-landenwedstrijd Nederland—Denemarken was be doeld als hoogtepunt vcm het internationale zwemfestijn in Groningen* Het is misschien wat wreed gezegd, maar in werkelijkheid werd desenogal groots aangekondigde ont moeting een bittere teleurstelling op deze voor zwemmen wel wat al te koude avond. De oorzaken zijn tweeledig. In de eerste plaats waren de nummers waarop Nederlandse en Deense zwemsters uitkwamen, te weinig in aantal om van een serieuze landenwedstrijd te kunnen spreken en in de tweede plaats stelden de Deense dames, wat hun capaciteiten aangaat, bijzonder teleur. Gelukkig was het sluitstuk Neder landZweden waterpolo van een dusdanig gehalte, dat men er toch geen spijt van behoeft te hebben, wedstrijden met een internationaal tintje te hebben gezien. Het spreekt vanzelf dat men niet op recordprestaties behoefde te rekenen bij een temperatuur van nog geen 19 graden. Tyden zijn echter maar betrek kelijk en spannende wedstrijden hadden in deze omstandigheid al les kunnen vergoeden. Helaas is ook dit onmisbare élement in de wedstrijdsport, althans wat de topnummers aangaat, practisch uitgebleven. De 400 m. vrije slag moest een vinnige duel opleveren tussen de Europese kampioene Greta en onze landgenote Irma Schuma cher. Het werd dit niet, daar de Deense er op de laatste 100 meter niet meer aan te pas kwam. Ener verend was wel de strijd tussen 't Deense meisje Mette Ove Pe tersen en onze landgenote Riene- ke Symons om de derde plaats. Beiden tikten in dezelfde tijd aan, nl. 5 min. 41.9 sec. Voor Irma Schumacher werd genoteerd 5.31.6 en voor Greta Andersen 5.37.7. Lies Bonnier zat op de 200 m. schoolslag in een serie met Nel Garritsen, de Deense zwemsters Jytte Hansen en Kirsten Jensen en de Zweedse Ulla Britt Eklund, die als enige vlinderde. Zonder moeite tikte Lies Bonnier in 2.57.5 als eerste aan. In de eerste serie had inmid dels het Groninvse zwemstertie Rika Bruins al haar concurrenten ver achter zich celaten en met een tiid van 3 min.' 1.1 sec. ves tigde ze na haar zeee on de Bel gische kampioene Raymonde Ver gouwen nogmaals sterk de aan dacht od zich. Deze prestatie leverde haar een eervolle tweede plaats op en we kunnen het allen maar betreuren dat ze practisch zonder tegenstand door het water m'oest gaan. 1. Lies Bonnier 2.57.5; 2. Rika Bruins 3.1.1; 3 Nel Garritsen 3.3.3, 4. Jytte Hansen 3.6.1; 4. Kirsten Jensen 3.9.1. Deense estafette-team vierde Ook het derde internationale nummer, de 4 maal 100 meter wisselslag dames was wat de eer ste plaats betreft zonder enige spanning. De Nederlandse ploeg Janny Rubing (rug), Lies Bon nier (schoolslag), Nel Garritsen (butterfly) en Irma Schumacher (vrije slag) won zonder slag of stoot in 5.25.3. Prettig verrasten ook hier de Groningse dames door in 5.45.9 als tweede te eindigen voor de Zweedse en Deense dames. Griet je Bruins, Rika Bruins, Tineke Guit en Koosje van Voorn waren de zo succesvolle Groningse meis jes. Het eindresultaat werd hier door ook al povertjes met succes sen bedeeld. Behalve een derde glaats in de estafette behaalde M. lerlund een gedeelde derde plaats met het Groningse meisje Hettie van der Meer op de 100 meter vrije slag. Koosje .an Voorn was hier de snelste met Grietje Lugthart (beide Gronin gen) op de tweede plaats. Tijden resp. 1.10.6, 1.12.9 en 1.13. Een gedeelde eerste plaats was voor de Zweedse Westesson op de 100 m. rugcrawl. De overige uitslagen zijn: 100 m. vrije slag heren: 1. P. Elzinga (ZCG Groningen) 1.3.2; 2. P. ten Thve (LZC) 1.3.4; 3. B. Sikkens (GZ en PC) 1.48. 100 m. rugcrawl heren: 1. J. van der Veen (LZC) 1.12.8; 2. P. Elzinga (ZCG) 1.18.9. 100 M. rugcrawl dames: 1 en 2 Grietje Bruins (GZ en PC) en M. Westesson (Zweden) 1.24.7; 3 M. Lundquist (Zweden) 1.34.9. 200 m. schoolslag heren: 1. Th. Kollee (GZ en PC) 2.59.2; 2. S. de Vrij (HZ en PC) 2.59.9. 4 maal 100 meter vrije slag heren. 1. ZCG (P. Elzinga. Van der Zee, H. D. van Duinen, A. Vrugt) 4.39.4; 2. LZC 4.41.9. 51 zeee van Nederlands waterpoloteam. Het Nederlandse waterpolo team heeft ziin eerste wedstriid in het nieuwe seizoen eewonnen. De Zweden verloren gisteravond met 51 en daarmede hebben onze landgenoten onnieuw be wezen aan de ton van het water polo in de wereld te staan. Aanvankelijk leek het er niet op, dat de Nederlanders zulk een grote zege behalen zouden, want reeds in de eerste minuut profi teerde de Zweedse linksvoor Ole Johansson van een dekkingsfout in de Nederlandse verdedigings linie. Hennu Keetelaar kon daar na niet meer verhinderen dat de Zweedse middenvoor Hellbrand hierop doelpuntte (01). Doch na deze treffer was het woord volkomen aan onze land genoten, die door hun betere techniek de Zweden dreigden te overspelen. van Kronstadt, het machtige fort dat Leningrad beschermt. Peter Kapitza werd geboren in Kron stadt in 1894 en ontving zijn schoolopleiding aan de beste par ticuliere scholen in Sint Peters burg (later Petrograd en nu Le ningrad). In 1919 behaalde hij zijn graad in de wiskunde aan de beroemde Technische Hogeschool aldaar. Vrij spoedig daarna kreeg hij aan dezelfde school voor drie jaar een aanstelling als docent. In die tijd begon hij, onder lei ding van de beroemde Russische natuurkundige Abram Joffe, te werken aan problemen der ato men en atoomkernen. Gedurende de burgeroorlog hield hij zich afzijdig onder het argument, dat hij een man der zuivere weten schap was en zich niet met poli tiek bemoeide. In 1921 ging Ka pitza voor studie naar Cambridge, Engeland. Aldaar nam hij geen deel aan de anti-bolsjewistische propaganda die vele emigranten voerden, hoewel het familiekapi taal der Kapitza's was geconfis- ceerd door de nieuwe staat. Met zijn vrouw, de dochter van pro fessor Otto Schmidt, de beroemde Russische poolonderzoeker bleef Kapitza gedurende tien jaar in Engeland. Hier werkte hij in het bekende Cavendish-laboratorium samen met wijlen lord Ruther- ford, een der mannen die voor het eerst er in geslaagd zjjn een atoom te splitsen. In 1923 slaagde hij er in een machine te construeren, die een magnetisch veld kon opwekken, vijf maal sterker dan tot op dat moment mogelijk werd geacht. In dit magnetisch veld konden proe ven worden genomen, die zeer duidelijk uitsluitsel gaven over talloze eigenschappen van de atomen en hun kernen. Met het zelfde toestel nam hij voorts nog proeven betreffende het absolute nulpunt. Ook in Leiden, onder leiding van de grote Kamerlingh Onnes, werd voor het bereiken van zeer lage temperaturen een dergelijk magnetisch veld ge bruikt. Kapitza's bekwaamheid liep zo in het oog, dat in 1931 door de Engelse Royal Society een apart laboratorium voor hem werd ge bouwd. Spoedig daarop volgde zijn benoeming tot hoogleraar te Cambridge. Buitenlandse Zaken zei: „Nyet!" In de zomer van 1934 keerde Kapitza naar Rusland terug voor een internationaal wetenschappe lijk congres te Moskou. Samen met hem ging zijn vriend en me dewerker Niels Bohr, de bekende Deense atoomgeleerde. De ont moeting met Russische collega's, die zij daar ontmoetten, was bui tengewoon hartelijk. Maar toen Kapitza een vertrekvisum aan vroeg, antwoordde het departe ment van Buitenlandse Zaken: „Nyet!" Kapitza werd gedwongen in Rusland te blijven, ver van zijn vrouw en zijn werk. Een inter nationale storm van protest ont ketende zich tegen de muren van het Kremlin. Lord Rutherfort vroeg Downingstreet tussenbeide te komen. Dat geschiedde, maar zonder enig resultaat. De Sovjets hadden in het geheel niet het plan Kapitza in een ge vangenis te werpen of hem naar Siberië te zenden. Zij wilden dit talent voor hun eigen doeleinden uitbuiten. Aanvankelijk weigerde Kapitza alle medewerking, met het motief dat zijn onderzoekin gen lagen op het gebied der zui vere theoretische natuurkunde, en dat de resultaten van zijn werk niet de minste of geringste in vloed zouden hebben op het vijf jarenplan. Later evenwel en de oorzaken hiervan liggen in het duister gaf hij toe en van dat moment af werd hij geprocla meerd als „de" man die iets van theoretische natuurkunde afwist. Kapitza kreeg een mooi huis, een buitenplaats, twee auto's met chauffeurs; zijn vrouw en familie kregen toestemming naar Moskou te komen en de gehele inventaris van zijn wetenschappelijk labora torium te Cambridge werd door de staat gekocht en te zijnen dienste geïnstalleerd in een apart voor hem gebouwd onderzoekings centrum. In 1937 was deze instal latie van het „Moskouse Instituut voor Natuurkundige Problemen" op de Lenin-heuvel voltooid; Ka pitza werd benoemd tot directeur van het instituut. Belangrijke ontdekkingen. Het is niet te verwonderen, dat de resultaten van dit instituut enorm zijn. Hoe kon het ook an ders, met een dergelijke figuur aan het hoofd. Het is, wetenschap pelijk bezien,'natuurlijk erg jam mer dat vele resultaten nooit bui- Slechts door hard en minder fair spel van rechtsachter Erik Holm gelukte het de Zweden Ru dy van Feggelen voorlopig in bedwang te houden. Nadat paal en lat in de weg hadden gestaan ontstond de ge lijkmaker tenslotte toch uit een strafschop door van Feggelen feil loos genomen (11). Joop Cabout maakte er 21 van na goed opzwemmen van Cor Braassen en nog voor de pau ze scoorde van Feggelen het der de doelpunt (31). Het werd na de rust 51 door treffers van Van Feggelen en Ger- rit Bijlsma. De leiding van de Belgische scheidsrechter René Bauwers was correct. Peter Kapitza De man, wiens werk op een gegeven dag het lont in het DurbinfUmS atomische kruitvat zou kunnen werpen, is merkwaardig genoeg voor het grote publiek een totaal onbekende. Het is een prettig uitziende, enigszins gezette man met een vierkant gelaat, van middelbare lengte met blauwe ogen en lichtbruin //I MOSKOU QedraOld haar, wiens lokken meestal over zijn machtige voorhoofd vallen. Hij is vriendelijk en openhartig tegenover buitenlanders, spreekt goed Engels, haat de bureaucratie en heeft een voorliefde voor Deanna Durbin. Voorts is hij lid van de Amerikaanse Academie der Wetenschappen en heeft in Amerika patent nr 2280585 op zijn naam staan. In normale omstandigheden zou er aan deze persoonsbeschrijving niets abnormaals verbonden zijn. Maar deze tijden zijn niet normaal en de man in kwestie is een Rus, en wel de beroemdste atoomdeskundige der Sovjet- Unie; zijn naam is Peter Kapitza. In de winter van 1947'48, op de dertigste verjaardag van de bolsjewistische revolutie, maakte de toenmalige minister van bui tenlandse zaken der Sovjet-Unie, V. M. Molotov, aan het Russische volk en aan de gehele wereld be kend, dat ook achter het ijzeren gordijn de atoombom niet langer een geheim was. Reeds veel eer der was bekend, dat Kapitza veel had bijgedragen tot een theore tische oplossing van de problemen der atoomenergie. Bovendien, we weten nu ook, dat verraad in het geallieerde kamp, met name door Fuchs, Pontecorvo en de Rosen bergs, hiertoe het nodige heeft bijgedragen. Atoombom - electrische stoel Richard Lauterbach, correspon dent voor de bekende bladen Time en Life, vroeg tijdens een bezoek aan Moskou in de zomer van 1946 aan Kapitza, of de atoombom nu werkelijk in de Sovjet-Unie bekend was. De ge leerde trok als antwoord hierop een grimas en zei: „Spreken over de atoomenergie uitsluitend in de termen der atoombom, is als spre ken over electriciteit uitsluitend in de termen der electrische stoel. Juist een maand voordien, op een Shakespeare-festival te Mos kou, had Kapitza een andere ver klaring afgelegd. „Ik geloof dat de atoomenergie de economische structuur van de wereld zal ver anderen, vóórdat een eeuw ver streken is. Maar de atoomenergie zal de menselijke natuur niet ver anderen. Wat Shakespeare aan toonde, namelijk dat de mense lijke natuur onveranderd blijft, zal ook de atoombom niet veran deren". Deze zegswijze nu is niet strikt in overeenstemming met de Mar xistische of de Sovjet-filosofie, maar de verklaring werd alom in de Russische pers aangehaald, en wel zonder critiek. Want Kapitza staat ver boven ideologische dis cipline. Hij is onderscheiden door het Kremlin, even hoog als de beroemdste politieke en militaire leiders en toch is hij nog nooit lid geweest van de communistische partij. In feite denkt hij volkomen westers, democratisch in de echte betekenis van het woord, wel schril in tegenstelling tot zijn af komst en achtergrond (zoals wij hieronder nog zullen zien). In zijn critiek ten aanzien van de opvoe dingsmethoden der Sovjets, in vergelijking met die in Engeland of Amerika, is hij zeer openhartig en hij meent beslist geen blad voor de mond. ten de grenzen van Rusland ge komen zijn. Wel is bekend, dat Kapitza nog enige belangrijke ontdekkingen heeft gedaan inzake het vloeibaar maken van gassen, wederom met behulp van een magnetisch veld. Het zou evenwel te ver 'voeren de finesses van deze vrij ingewik kelde methoden hier te beschrij ven. Zoveel althans is wel tot de buitenwereld doorgelekt, dat de hoogste internationale eerbewijzen hem niet onthouden werden. In 1939, 1942 en 1943 kreeg hij hoge Sovjet-onderscheidingen, in 1944 de medaille van t Benjamin Franklin Instituut, in 1946 de medaille van de Luikse Universi teit en in datzelfde jaar nog ver schillende buitenlandse ere-benoe- mingen. In 1947 kreeg hij de hoogste Russische onderscheiding: hij werd geproclameerd tot Held van de socialistische arbeid. Toch, zijn voorliefde voor Dean na Durbin, bleef bestaan, hoewel hij al die jaren niet veel films van haar gezien zal hebben. In 1944 werd hem te Moskou de Franklin-medaille uitgereikt, wel ke plechtigheid werd bijgewoond door talrijke geallieerde diploma ten en journalisten. Als attentie had de Amerikaanse ambassade nog gezorgd voor de nieuwste film van Deanna Durbin. Gedu rende de vertoning van dit vrij simpele liefdesverhaaltje zat Ka pitza met een verheerlijkt gezicht naar het witte doek te kijken. Toen de vertoning was afgelopen, had hij slechts één vraag: „Hebt u nog meer van die films?" Een chauffeur werd naar de ambas sade gestuurd; hij kwam terug met een andere Durbin-film, die ook werd vertoond. internationaal georiënteerd. Peter Kapitza: Hoewel uiteraard toegewijd aan zijn vaderland, is Kapitza toch een zeer internationaal den ker gebleven, zoals vele grote we tenschappelijke figuren. Hij ge looft sterk niet alleen in de moge lijkheid van samenwerking tus sen Rusland en Amerika, maar ook in de noodzakelijkheid daar van. „Een wetenschappelijk en streng onderzoek naar de oorza ken van de economische tegenstel lingen zal alle barrières moeten overwinnen hoewel zeer velen zich daartegen bewust of onbe wust verzetten", heeft hij eens verklaard. Maar: Kapitza, hoe machtig hij ook is en hoe groot zijn autoriteit als man der wetenschap ook moge zijn, moet wijken voor de lijnen, die politici uitstippelen inzake het algemeen beleid, en anders moe ten zij verdwijnen; men denke aan MacArthur. Zo blijft Kapitza de man, die op een gegeven ogen blik het lont in het atomische kruitvat zou kunnen werpen en doet hij het zelf niet, dan mis schien anderen. Momenteel werkt hij in een hoogst geheim labora torium tussen Georgië en Arme nië, een streek waar goedkope energiebronnen voor het grijpen liggen. De plannen voor een tweede laboratorium in Siberië zijn in vergevorderd stadium naar verluidt. Kapitza zelf werkt niet met voorliefde aan de atoombom; zijn vergelijking van atoombom én electrische stoel is in dit verband duidelijk genoeg. Maar aan de andere kant ziet hij de mislukte politiek van Amerika inzake de controle der atoomenergie in de Verenigde Naties als een groot gevaar, een gevaar waarmede in de Westerse wereld gespeeld wordt en dat hij niet zal kunnen keren. Al met al is Kapitza erg vrede lievend en naar wij menen zou hij niets liever willen dan terug keren naar zijn exacte, theoreti sche onderzoekingen. De ontvoe ring van zijn persoon door het Kremlin (zo is het toch beslist te noemen) is een verlies voor de wetenschap der Westerse wereld en uiteindelijk een gevaar voor de gehele mensheid. WERELDSUIKERVERBRUIK LONDEN. (AFP). De inter nationale suikerraad, die Dinsdag te Londen bijeenkwam, heeft het rapport van de statische commis sie goedgekeurd. In dit rapport worden de behoeften van de sui- kerinvoerende landen gedurende het jaar, dat op 31 Augustus a.s. eindigt, geraamd op 4.375.000 ton en de beschikbare hoeveelheden suiker op 4.399.000 ton, zo blijkt uit een Woensdag gepubliceerd communique.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5