1 1 „Factotum" plukte de „dummies" uit een spiegelgladde Noordzee Na 50 dagen in de voorste lijn eindelijk „op rust" JÉ mm In het seizoen 1951-1952 clle delen vai het land tezamen gebracht Ook het telegraaf net word geautomatiseerd aar rs je 1.25 AY AY, SIR, W 'N Al dat kleine grut deed 't toch maar netjes Stilzitten - dot is er niet bij Het N.V.V. over de kwestie-Serrarens Enschede drukt Uno-postzegels S.E.R.-commissie werkloosheidswet Wim Dussef schrijft uit Korea Nederlandse driekleur waait boven de sawahs IB De nieuwe competitie-indeling Combinaties Noord-Oost-West en Nijmegen-West-Zuid DE BEURS Tragisch begin van vacantiereis Naar wij vernemz DINSDAG, 3 jULI 1951 PAGINA 3 ISVERWACHTING eld door het KNMI te eldig van Dinsdagavond sdagavond. NKELE BUIEN jT. 3 Juli Veel be- ■net enkele buien. Ma- ;s de Waddenkust tiide- krachtige wind tussen Noord. Koel weer. AGENDA Victoria-theater: :ven gaat verder, 18 j. leater: Het dodende 18 jaar; Harmonie: l's Rib, 14 jaar; Cine- mericain: Alarm in de :xpres, 18 jaar. tijden volgens KFC- m). tellingen hedenavond DONSTELLING in zaal K.C-B. Bergen, ïerijen, edelsmeed- en grafieken, ge- van 1012, 14.30 en 19.30—22.00 uur. IEKEN: Voor spoed den is na zes uur ge- d de apotheek Krui- Koorstraat 59. ER GEVAARLIJK De muurtjes voor kerk belemmeren de ikers het kerkplein nemen en de mensen, kinderen; om te zien rtuig op de rijweg na- ds meerdere malen zijn te ongelukken gebeurd, die het kerkplein als of fiets-racebaan of als ipeelplaats gebruiken en achter genoemde muur- laan de rijweg opkomen tsen of anderszins, ifgelopen week werd een nwoner der gemeente plotseling tussen de uitrijden van 'n kind op ten val gebracht. Ook ukje liep goed af maar iu eens zwaar rijvervoer nat. wier kinderen op ge- plaats spelen moeten de hieraan verbonden bij ng onder het oog der irengen. De groteren die tussen deze muurtjes rijweg op komen fietsen, lit niet doen maar even tzien of zonder gevaar •ijweg gebruik gemaakt Jen. iruikers rekent er steeds al voor het begin of bij gen der schooltijden) eze plaats plotseling een weg over kan steken, lig signaal en rijdt rus- behoedt anderen voor tsel en u zelf voor moei- onden en verloren voorwerpen 'eek van 15 t/m 21 Juni 5N Gevonden: rood ïoentje met riempje; icindergymnastiekschoen- derpopje; 3 lips-sleutels; 'mnastiekschjoenen; .keit- ran gekleurde kippen- jroen-blauwe shawl; op- e bal; zwart-rose kra- g; drie sleutels aan pd-bruin gevlamde vul- nen aanlopen: langharig Weggelopen: Airdale as geschoren. ;n: groene autoped: op luchtbanden zonder en; grijze herenhoed: imeshandschoenengou- aespolshorloge met gou- band; bril in geel lede- pr; kabelslot voor rii- iuw-zwarte vulpen; zon- ototoestel in bruin lede- merk „Kodak": padvin- imonnaie met inhoud: geel-bruine actetas met linker donkerbruine nt. gevoerd met lams- ;n gevlamde damesvul- k „Parker"; bruine por ie met ritssluiting; ouden ring; 3 strengen aaltjes met slot; koren- meisjesjasje; 35 meter ubberkabel met klem; meisjesvest met witte grijs-blauwe moiton- gouden kettinkje met en voorzien van 2 a in houten étui; bruine 11e inhoudende f100. paspoort, bruin kin- ntje (linker) met hak- khakikleurig windjack en portemonnaie inh. ontvangt xijn gasten SN Zag het er eerst ier uit met het verhuren eken van de pensions somstandigheden deden hier gelden) thans kan vorden dat het meevalt, le resultaten niet geheel end zullen zijn. Maar :oen is begonnen, het rkt mee en de gasten De Bergenaar is tevre- Geslaagd EN Voor het toela nen le klasse Lyceum Jae. Miltenburg, Theo Stroomer en Jn. v. d. rengst anjereollecte 1ICUM De totale op- van de gehouden col- i bate van het Anjer- idraagt f150. ANN) (Van onze verslaggever NOORDZEE, 2 Juli Ay, ay, Sir, dat was een uitgelezen dag voor Factotum, om eens even lekker die dummies uit de Noord zee weg te plukken. De zee als een spiegel, de windkracht nauwe lijks merkbaar en derhalve de goeie zin van commandant tot jong ste derde klasser op" zijn best. De mijnenvegers mochten dan ook wel eens zo'n buitenkansje hebben, want sinds Vrijdag 29 Juni, toen de oefeningen officieel zijn begonnen, is er nog geen rustig veeguurtje geweest. Die vermaledijde Noordzee bedierf de hele aardigheid en de wind deed het daarenboven nog eens dun netjes over. gekregen, om ook maar de scha duw van zo'n mijntje te ontdek ken. Laat staan er een de grond in te schieten. Het tuig werd dapper gevierd, drijver, scheerboord, messen en vlieger schoten door de spiegel gladde Noordzee en mijl na mijl werd doorgestoomd, maar we kregen niet de minste kans. Niet dat ze hebben stilgelegen, daar niet van, want een van dat kleine grut (was het niet de Schulpengat? Ay, ay, Sir) wist er toch maar liefst twaalf op één dag ertussenuit te plukken. Zoiets overkomt je nu niet bepaald iedere dag, al weet je nog zulke sterke zeemansverhalen op te hangen. Maandag 2 Juli waren weer- en windgoden bepaald met de Mari nestaf en al die flottieljes, die daar ergens ver weg tussen Sche- veningen en IJmuiden het reeds bekende magische vierkant af- sweepten naar magnetische en/of accoustische mijnen, gleden als oude-acht-met-stuurman zo rustig door het watervlak. Geen vuiltje aan de lucht. Baan na baan. Baan na baan kon worden schoongeveegd, de boeienleggers lijnden die banen keurig netjes af en dan ging het weer stuur- of bakboord terug, als-maar baan tjes vegen. Of dat werk ze niet begon te vervelen? Och waarom. Vorige week is dat vierkant vol- gesmeten met alle mogelijke soor ten mijnen en wie weet of ze niet onverwacht zo'n stel tegen komen. Daarom blijft het vegen een gespannen werk, dat de volle aandacht van hoog tot laag blijft vragen. Normaal is dat anders. Zoals men weet is de Kon. Marine sinds de oorlog iedere dag naar buiten getrokken om de verschillende vaarroutes langs de Nederlandse kust schoon te vegen. Nu die rou tes geleidelijk-aan vrij zijn geko men wordt het werk: steeds een toniger. Er kunnen soms maanden overheen gaan, voordat de flot tieljes een mijn ontmoeten en het is dus begrijpelijk, dat alles nodig is om de aandacht niet te ver slappen. Want het kan immers altijd gebeuren, dat men er ergens een treft. Dummy's srenoee. Deze oefening „Factotum" heeft daar echter geen klagen over. De mijnenleggers hebben er wel voor gezorgd, dat er voldoende dum my's liggen, om het iedereen naar zijn zin te maken. Dat sprekende voorbeeld van twaalf op één dag zegt al meer dan genoeg. Met Hr. Ms. „Malzwin" was het geluk vandaag blijkbaar niet, want hoe er ook werd getrokken en geveegd en hoe de andere flot tieljes ook werden achtervolgd, we hebben geen schijn van kans 3 JULI: H. Paus Leo II (681-683) Heel weinigen weten, dat Paus Leo II, evenals Paus Gregorius de Grote, zeer bij zondere verdiensten heeft voor de ontwikkeling van de kerkmuziek. Hij bracht voor al, geheel in overeenstem ming met zijn karakter, het element van innerlijke vroom heid in de gregoriaanse kerkzang en vooral onder invloed van deze godsdien stige geest is het zingen dub bel bidden geworden. Het is jammer, dat thans velen, vooral onder het corps van kerkzangers, de taal van de ze kerkmuziek niet meer verstaan: zij verlangen meer modernere meerstemmige missen met veel solozang en maken van de hoogmis een soort gratis concert. De zali ge Paus Pius X veroordeelde reeds deze houding: hij wil de weer terug naar de oude vrome kerkmuziek. Maar niet allen hebben er naar geluis terd, maar wij bidden dat vandaag door de voorspraak van Paus Leo II de ware liefde voor de kerkzang on der ons moge groeien. IN DESERTO Niet treuren. Moesten we daarom treuren? Er was toch genoeg afleiding om de dag vlugger vol te maken, dan de opvarenden misschien zelf hadden gewild. Zij het dan dat de scheepshond (hondnou ja tweemaands welpje) Sami het onverwacht aflegde en als een zeeziek vodje ergens wegkroop. De hele wereld, baas, schip en wat-al-niet in zijn kleine arme tierige hondenlijfje verwensend. Zo zelfs, dat-ie de schoenen van de gelegenheids-bemanning poog de te verslinden van akeligheid. Nee. dan heeft die Engelse sweeDer ..Welcome" het vorige week Zaterdag beter oefi kt. Komt me daar in IJmuiden een ontzet- tend-verontrustend telegram bin- nenslingeren. dat de ..Welcome" od een miin is gevaren en er en kele doden. dIus een flinke smiit gewonden aan boord zijn. Of ze maar eventjes wilden zorgen voor ambulancen, hospitaalruimte, of ficiële personen voor onderzoek, enz. enz. Later een nog akeliger telegram. ..Het dodencijfer is angstwekkend omhooggelopen. Verzoekeenz. enz." Staat me daar het gehele ma gische vierkant op de Noordzee plus half Nederland en verdere verbondenen ondersteboven van zoiets en laat nou blijken, dat het.maar een oefeningetje van de „Welcome" is geweest. Dat wil zeggen: zo'n dummy was angst wekkend dichtbij het schip opge doken en gedetoneerd. „Ay, Sir" zegt de commandant tegen zijn eerste officier, „als-ie een echte mijn was geweest hadden we de volle lading gehad, plus zoveel doden, gewonden en wat al niet. Laten we doen alsof." En wat kon de eerste anders doen, dan aan zijn pet tikken, zich omdraai en en vliegensvlug een telegram de aether inslingeren. Verbazend-prettig en leerzaam was het overigens te constateren, dat de flottieljes, bestaande uit verschillende nationaliteiten als de gesmeerde bliksem zo zuiver in koers bleven, iedere baan haar scherp namen en elkaar via lamp of toestel op de letter-af konden begrijpen. Kijk, ook dat is een winstpunt, die met enkele punten kan worden omhooggetrokken. Want wat is een Geallieerde sa menwerking, wanneer men elkaar niet eens kan begrijpen. Neem nou die telegrafist van de „Malzwin". 's Nachts twaalf uur komen ze binnenlopen, drie uurtjes later weer naar buiten. Hij staat achter zijn lamp en hamert er rcstig op los.streep. punt, puntstreepenz. Of er geen slaap en vermoeidheid, En gels of wat ook bestaat. En dan praten ze nog van een tonig. Alles goed en wel, maar zeg hem dat nooit. AMSTERDAM. Het dagelijks bestuur van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen nam zo deelt het mede in zijn vergadering van gisteren kennis van het verslag van zijn gedele geerde ter internationale arbeids- conferentie in Genève. Aangezien de kwestie van de verkiezing van de heer Vermeulen tot plaatsver vangend lid van de Raad van Be heer van de I.A.O. (Internationale Arbeiders Organisatie) en van de niet-verkiezing van de heer Ser- rarens als zodanig op verzoek van K.A.B. en C.N.V. binnenkort in de Raad van Vakcentralen zal worden besproken, werd besloten van publicatie af te zien totdat deze vergadering zal zijn gehou den. HAARLEM. Zoals Ijekend hebben de United Nations enige maanden geleden het recht ver worven over te gaan tot de uit gifte van eigen postzegels, waar mee alle correspondentie, door het hoofdkwartier der United Na tions te New York te verzenden, zal worden gefrankeerd. De firma Joh. Enschede en Zn. te Haarlem kreeg de helft van de opdracht tot aanmaak der zegels en de firma Thomas de la Rue te Londen de opdracht voor de an dere helft. Deze opdracht is voor de firma Enschede en de ontwerpers een bijzondere onderscheiding, daar vrijwel alle postzegeldrukkerijen ter wereld zich tot het uiterste hebben ingespannen voor het drukken dezer series in aanmer king te komen. 's-GRAVENHAGE. De So ciaal-Economische Faad heeft een verzoek behandeld van de minis ters van Economische Zaken en van Sociale Zaken om vóór 1 Augustus a.s. van advies te die nen over de invloed, die de in werkingtreding van de werkloos heidswet medebrengend de in voering van de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering zal kunnen uitoefenen op het prijs- en loonpeil en daarmede op de algemene economische positie hier te lande. De raad heeft een com missie ingesteld, welke de onder havige kwestie zal bestuderen. Wordt in deze commissie een stemmigheid bereikt, dan is zij gemachtigd namens de raad ad vies uit te brengen. Indien de commissie niet tot een eenstem mig oordeel komt, zal het advies aan de hand van haar rapport door de raad zelf worden vast gesteld. VERZEKERINGEN IN MEI AMSTERDAM. Volgens het C.B.S. is in de maand Mei voor een totaal bedrag van f 163,2 mil- lioen aan verzekeringen gesloten tegen f 186,9 min in April. Hier van bedroeg de kapitaalverzeke ring f56,5 min (f69,5 min), de renteverzekering f 89,8 min (f 97,4 min) en de volksverzekering f 16,9 min (20 min). DE KARDINAAL GAAT RUSTEN Naar de Tijd verneemt, kan thans wel als vaststaand worden aangenomen, dat Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong in het midden van deze week waarschijnlijk a.s. Woensdag, zijn intrek zal nemen bij de Zusters van O. L. Vrouw te Amersfoort, wier rector hij in de jaren vóór de eerste wereld oorlog geweest is. Hoewel men ons van de zijde van het Aartsbisdom hierover nog niet kon inlichten, achten wij het op grond van andere gegevens die ons ten dienste staan niet onwaar schijnlijk, dat mgr. Alfrink zich reeds in de loop van de komende week metterwoon aan de Utrecht se Maliebaan zal vestigen. 's GRAVENHAGE Vrijdag mag dan een ongeluksdag heten, in de geschiedenis van het Nederlands detachement Verenigde Naties is het een geluksdag geweest, een dag, die we nooit zullen verge ten, zo schrijft de eerste luitenant W. W. Dussel uit Korea aan de Legervoorlichtingsdienst. Want op Vrijdag 8 Juni kwamen de ver moeide Nederlandse soldaten na meer dan vijftig dagen en niet te vergeten 50 nachten! aan één stuk door in de voorste linies te hebben gezeten eindelijk op rust. Op deze gedenkwaardige dag zetten zich des morgens om een uur of twaalf de lange colonnes trucks, jeeps en weaponcarriers in beweging om de mannen „naar achteren" te brengen. Er was niets langs de weg, al leen de sawahs. Precies zoals bij u de weilanden, waarin misschien koeien lopen te grazen, die u nieuwsgierig aankijken als u het zou wagen te komen kijken. Hier waren geen koeien. Hier waren alleen: de sawahs. Maar dat werd aldra anders. Er kwam een „ad- vanceparty" hoe moet je dat op z'n Hollands zeggen, „kwar tiermakers"? en die advance- party begon met een boom om te hakken. Een grote hoge boom. Die boom werd gevild en de blanke stam werd in de grond gepoot, midden op de eerste sa- wah. En in deze geïmproviseerde mast werd de Nederlandse drie kleur gehesen. Daar waaide ons rood wit en blauw, op een sawah, ergens in Korea. Dat was het te ken: hier wonen wij, de Neder landers. Toen kwamen de wagens met de mannen, waarvan ik u vertelde. Het eerste wat ze deden was vragen: waar is hier een kali? Wassen en tentjes opzetten. Bij honderden vlogen ze de kali in of de „showerpoint", een mo biele badgelegenheid, die de Ame- TRANSPORT RADAR- GEBOUWTJE Het bij een carosserie- fabriek te Waddinx- veen vervaardigd ge bouwtje voor de bin nenkort op Schiphol te plaatsen zogenaam de ground controlled approach radar (een beveiligingssysteem voor het „binnenpra- ten" van vliegtuigen, die met slecht zicht willen landen) is Maandagmiddag van het schip, waarmede het naar Schiphol werd vervoerd, over de weg getranspor teerd naar een inmiddels geconstrueerd fundament. Het gebouwtje is vervaardigd van metaal en heeft een afmeting van vier bij acht meter. Er staat een acht meter hoog torentje op voor de bevestiging van een der antennes van het radar apparaat. rikanen langs de kali vlak tegenover ons hebben opge steld. En zo waren we in een mi nimum van tijd eindelijk weer eens schoon. In een even korte tijd waren de sawahs geen sa wahs meer, maar een compleet kamp. De tentjes rezen letterlijk als paddestoelen uit de grond en toen tegen de avond iedereen zijn plaatsje gevonden had, had de ziekentent meteen zijn eerste „klanten": slachtoffers van scheer- lijntjesIn het donker strui kelde namelijk menigeen over de kris-kras gespannen lijnen of over de tientallen telefoondraden die nu eenmaal altijd en overal in Korea te vinden zijn op elk plekje grond Film. „Er is film vanavond". Die kreet schalde tegen zevenen door het kamp. „Hij wel! Film? Wat is dat?" Dergelijke antwoorden kon je horen. Geen wonder, er zijn er bij, die sedert onze aan komst in November geen „movie" zoals iedereen zegt gezien hebben. De belangstelling was dan ook enorm, ondanks het feit dat iedereen van plan was ge weest „om nu eens echt te gaan slapenVrijwel het hele ba taljon, op de gebruikelijke wacht posten na, was dan ook bij deze „galavoorstelling" aanwezig. En toen.... „Toen was het feest" vertelde een soldaat me de volgende mor gen. „Die film was mooi, daar niet van, maar ik verlangde naar de nacht. Eens te kunnen slapen zonder het idee te hebben dat er wat kon gebeuren. Je schoenen uit, je sokken uit, je broek en je overhemd uit. Man, wat een ge notik heb gesnurktnee, niet gewoon meer. Dat moest je nou elke dag kunnen CONGRES VAN KATHOLIEKE ARTSEN TE PARIJS DEN HAAG (K.N.P.) Naar het K.N.P. verneemt zal te Parijs van 6 t.m. 9 Juli a.s. het vijfde internationale congres van Katho lieke artsen worden gehouden. Dit congres zal worden gewijd aan het volgende onderwerp: „De Katholieke medicus tegenover de problemen, gelegen in de ontwik keling van het geweten bij het kind". Een deputatie van de R.K. Artsenvereniging, onder leiding van de voorzitter, Dr. W. Weebers zal aan dit congres deelnemen. Van Nederlandse zijde zullen inleidingen worden gehouden door Dr. M. Vaessen, psychiater te Heiloo en door Dr. H. Fort- mann Pr. te Amersfoort. DE HETE ADEM VAN DE „KROKODIL" Als een vuurspuwend monster reed deze „Churchill krokodil", een omgebouwde „Churchill tank" over de terreinen van het opleidingscentrum van het Britse Pantser Corps te Bovington, Dorset, tijdens grote demonstraties, welke daar gegeven werden. Tot een afstand van ruim 73 meter kunnen de vlammen hun ver nietigend werk doen. (vis;,-.: t -s v - i pk v xl? '\;v. - f és (Van onze Sportredacteur) Na veel gissingen, na veel onjuiste publicaties en ook na veel suggesties weet thans de voetbalwereld weer waar het aan toe is. De nieuwe competitie-indeling voor de eerste klassers is bekend gemaakt. Zoals het vorig jaar was aanvaard met thans vier eerste klas afdelingen, elk van veertien ploegen. Hetgeen dus wil zeg gen, dat er in totaal door elke ploeg 26 wedstrijden gespeeld moeten worden en de kampioenen bovendien nog zes kampioens wedstrijden. De indeling ziet er als volgt uit: Afdeling A: EDO, Haarlem, Volewijckers, DWS, Elinkwijk, 't Gooi, Go Ahead, AGOVV, Ensch. Boys, Heerenveen, GVAV, Velocitas, Frisia, Theole. Afdeling B: VSV, RCH, Ajax, Blauw-Wit, DOS, Wageningen, Zwolse Boys, Vitesse, Enschede, Sneek, Oosterparkers, Be Quick, Leeuwarden, Achilles. Afdeling C: ADO, SVV, Feije- noord, RBC, DHC, Quick, NAC, Willem II, BW, Eindhoven, MW Sittardlia, Bleijerheide, Juliana? Afdeling D: HBS, Hermes DVS, Xerxes, Sparta, Emma, NEC, NOAD, Longa, PSV, Brabantia, VVV, Maurïts, Chevrèmont, Lim- burgia. Algehele vermenging. Men ziet het dus. De KNVB heeft voortgeborduurd op het schema, dat voor de jongste com petitie was ontworpen. Nog meer zijn de eerste klassen landelijk geworden. Voor de Noordelijke ploegen betekent dit voor de eer ste maal de werkelijke verlossing uit een jarenlang isolement. Want we zullen de toevoeging van Zwolse Boys en Go Ahead moeilijk het verbreken van een isolement kunnen noemen. De negen Noordelijke ploegen zijn nu verdeeld over twee klassen met Oostelijke en Westelijke AMSTERDAM, 2 Juli. De tweede week van handel in claims Philips zette aanmerkelijk rustiger in, men weet nog niet wat er kan gebeuren maar in de hoek is de stemming thans aan zienlijk kalmer dan vorige week. Tegenover het voortgezette bui tenlandse aanbod stond behoor lijke vraag, maar de prijs der claims kon het niveau van Vrij dag toch niet bereiken. Er werd dan ook op een lager peil geno teerd en de handel speelde zich af tussen 95 en 96.50. De gewone aandelen Philips bleven iets be neden de notering van Vrijdag. Voor het eerst werden vandaag verhandeld de pas geïntroduceer de obligatiën der 4 pet. dollarle ning Philips, waarvan de koers zich stelde op 108, hetgeen bene- d enhet agio voor Amerikaanse fondsen was. In de betreffende hoek was men niet ontevreden over deze introductie. Er viel be hoorlijke vraag te constateren, zoals ook vrij algemeen verwacht was. Over de gehele linie bleven de koersen een kleinigheid bene nen het slotpeil van Vrijdag. Olie ging daarbij voorop en liep van 284 tot 282V4 achteruit. Unilever moest een goed deel der koers winst van Vrijdag weer prijsge ven. De opening was op 239, waarna 2413^ genoteerd werd. Het was opmerkelijk, dat de cultuurfondsen zich betrekkelijk goed wisten te handhaven, hoe wel de jongste berichten uit In donesië toch waarlijk niet zo op wekkend zijn. Minister Sjafrud- din heeft duidelijk op de zwakke plekken gewezen. Anderzijds ziet men, dat onze grote cultuurmaat schappijen niet bij de pakken neerzitten en telkens hun voel horens gaan uitsteken, zoals de HVA, die in Abessinië gaat wer ken. Van de Deli Mij. wordt het zelfde beweerd, maar hier be treft het voorlopig nog slechts 'n oriëntering naar de mogelijkhe den in het land van de Negus. Staatsfondsen lagen prijshou dend en investeringscertificaten liepen zelfs op tot 90. Voor het eerst werden vandaag verhandeld de 2-% pet. belastingcertificaten, uitgegeven a pari, waarvan 169 millioen gulden is geplaast. De koers kwam vandaag op 100 en er werd ruim 1 ton verhandeld. I Zoals men weet kunnen deze eer- tificaten van 1 Januari 1952 af tegen de parikoers worden ge bruikt voor de betaling van aan slagen in de vermogensbelasing, de inkomstenbelasting en de ven nootschapsbelasting. De scheepvaartmarkt liet enige koersdaling zien, waarop slechs een gering herstel volgde. Voor de Amerikaanse fondsen werd 'n agio vernomen van 13 pet. clubs. Buitenbeentje in deze twee groepen is het Tielse Theole, dat niet, zoals Quick en NEC, bij de combinatie Zuid-West is getrok ken. Favorieten. Bezien we de indeling van de afdelingen A en B, dan zouden we niet persé durven beweren, dat de een veel sterker is dan de andere. In A zijn ploegen als Haarlem, DWS. AGOVV, Hee renveen en GVAV zeker niet de zwakke broeders; in B wordt na tuurlijk het meest verwacht van RCH, misschien Ajax, want is een traditie, Blauw-Wit, Wa ningen en Vitesse. In Groninj is men natuurlijk benieuwd n de prestaties van Oosterpark en toch ook Be Quick, in Zwi heeft de vraag of Zwolse B het ook dit seizoen weet te kla: de boventoon. Een niet te miskennen feit dat de afdelingen C en D op eerste gezicht veel sterker bc lijken. Het zal waarschijnlijk i wel zo zijn. Consequent De grote vraag in Noord-Nee land wordt nu natuurlijk of aantal eerste klassers niet n maals een flinke aderlating m ondergaan. Want er bestaat tuurlijk de kans, dat liefst Noordelijke ploegen zullen m ten degraderen, waardoor slechts vier plus de promover de tweede klas kampioen, dus zamen vijf ploegen over blij v De grote winst is echter, dat d: indeling een .waarborg kan voor een opvoering van het s- peil. En daar zal men eventr offers voor moeten over hebl Daaruit zou over een vijftal ren weer winst gepuurd kun worden. Gedurende de bezettingsjaren hebben de P.T.T.-technici niet stilgezeten. O.a. hielden zij zich bezig met de ontwikkeling van een automatisch telegraafnet, waarop behalve de abohné's bij de telexdienst, ook de telegraaf kantoren zouden worden aange sloten. Daardoor zou de over komst van de berichten binnen zeer korten tijd kunnen geschie den. hetgeen, in vergelijking met het bestaande systeem, een grote verbetering inhield. Want na de bevrijding stond de Rijkstele graafdienst slechts een beperkt aantal teletype-verbindingen tus sen een groep belangrijke tele- De 17-jarige Rose Kropkowski uit Jersey City, die dezer da gen Arnhem zal bezoeken als gast van een Nederlands meisje met wie zij na lang durige correspondentie be vriend raakte, toont de burge meester van Jersey City, John V. Kenny een boek over Arn hem. De burgemeester heeft Rose afgevaardigd om zijn stad te vertegenwoordigen tij dens de jaarlijkse plechtigheid ter herdenking van de geal lieerde troepen, die vielen tijdens de slag om Arnhem. Bii een ongeval od de Amster damse straatweg te Baarn is de 61-iarige heer P. C. W. uit Am sterdam gedood en werden twee uersonen zwaar re wond. In gezelschap van de heer B., die de motor met zijspan be stuurde, en echtgenote (eveneens uit Amsterdam) ving de heer W. een veertiendaagse vacantietocht aan. Bij het passeren van een vrachtwagen werd het stuur van de motor door een in dezelfde richting rijdende auto gegrepen. De motor sloeg over de kop. De heer W. werd op slag gedood. De bestuurder en diens echtge note werden in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Baarn vervoerd. graafkantoren ter beschikk met daarnaast het Morse-d verbindingsstelsel. De P.T.T.-dienst kon zich Iukkig prijzen, toen het de b wist te leggen op een voorlo automaat van zodanige omv dat het verkeer van de ze belangrijkste kantoren er kan worden verwerkt. Lijner toestellen van deze automaat lezen we in PTT-Bedrijfsban worden thans in snel tempc dienst gesteld en indien het tal van zestig is bereikt, zal morse-verkeer zodanig bep zijn, dat ook daarmee behoor! resultaten zijn te verkrijgen. Reeds thans zijn 33 kante op de automaat aangeslc waaronder Amsterdam, Den I en Rotterdam en verder bek rijke kantoren in de provó Deze automatische inrichtin. het best te vergelijken met automatische telefooncentrale telegrafist maakt bij het kii van het gewenste kantoor ook gebruik van een gev kiesschijf. Alle kantoren, die de automaat zijn aangeslc hebben een nummer en de grafist behoeft niet anders doen dan de z.g.n. oproeptoe te drukken. De gemiddelde t duur voor het „opbouwen" een verbinding bij het telet automaatsysteem wordt sera op 5 seconden. Een contröle-a raat zorgt er voor, dat alles wens verloopt. De kleinere kantoren mo' zich voorshands nog behelpen het morse-systeem, maar hierboven beschreven telet automaat-systeem is slechts doeld als een noodoplossing, over enige jaren zal worden vangen door een definitieve alle kantoren omvattende a matisering, waarvoor nu nog materiaal ontbreekt. is Sam Swaap, de oud- e- concert-meester van het Resi tie-orkest door het „Conserva National" te Parijs aangezoch zitting te nemen in de exai commissie van dit conser rium werd de 74-jarige J. F. K., hij Zondagmiddag op de Rijk: te Sittard op zijn fiets reed, een passerende autobus met grims uit Nijmegen gegrepei op slag gedood voeren hoge Benelux-milifc vandaag besprekingen in Ilaag. Aan het marine-opleid kamp in Loosdrecht zal een zoek worden gebracht is gisteravond voor de 15 maal na de oorlog een KJ toestel naar Djakarta vertrol Daarmee overschrijdt deze d de 40 millioen kilometers. overleed te Sydney pater H. len M.S.C., achtereenvolgens sionaris op New Britain, de lukken, de Kei-eilanden en zijn 81ste jaar) op Rahaal.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3