Een-e )e wereld van het Nieuwe Testament Van de scheepslading ging 1600 ton verloren Mgr. Dr. Alfrink onthulde het Bergrede-monument Voldoening te Den Haag Nog steeds Koreaanse nevel ANWB heeft kwart millioen Wegenwacht 100000 leden Vlucht in de nacht r ebondenheid aan tijd en plaats RADIO Brand op de Amsteldijk Op de Heilig Landstichting Over de aanvaarding van de wapenstilstandsbeprekingen Buitenlands overzicht Nieuwe mijlpaal gepasseerd Scherpe prijsdaling katoen van door E. J. Rath Drie Ame de halvi Televisie uit luel Ook Car te weini ^CINA 4 DINSDAG 3 jULl 1951 Van de Evangelisten is het Lu- s die reeds in het eerste hegin n zijn Evangelie de sfeer van oude Oosterse volken door- eekt en ons in aanraking brengt ;t de Westerse, Romeinse we- d waaraan de toenmalige kei- Augustus een volkstelling ge- Afl komstig uit Antiopië, het dste centrum der heiden-chris- ijke kerk, had hij daar opvoe- ïg pn wetenschappelijke vor- ng hij was geneesheer ■lUcht meer dan wie ook der meuw-testamentische schrijvers invloed van het Hellenisme, de schaving van zijn tijd met haar eenlopende Oosterse, Griekse Romeinse elementen, in sterke te ondergaan. De Hellenistische samenleving De historische werkelijkheid is hechte grondslag waarop het ristendom als geen andere isdienst berust- God heeft Zich feite geopenbaard aan één be- ald volk dat Hij had uitgeko- 't Joodse. Hij heeft gesproken bepaalde personen, de profe- Zijn Zoon is mens geworden ier de regering van keizer gustus en heeft geleden en is >torven ander de Romeinse idvoogd Pontius Pilatus. Al wat ïus gezegd en gedaan heeft, ift een geschiedkundige onder- ind- Zijn daden bezitten voor een theologische heils-beteke- maar mede omdat zij in de torische werkelijkheid van n menselijke natuur zijn ver at. Iet Christendom heeft zijn en op de geschiedenis steunend •akter. Christus is niet mens ge- rden op een ander tijdstip der ichiedenis, in deze of gene pe- de. Hij heeft niet geleefd in ina, in Egypte of Babylonië t hun oeroude beschavingen, is verschenen in die volheid tijden die door het goddelijk dsbesluit was vastgesteld; Hij ngegaan in die menselijke om dng dit wij in het Evangelie den getekend; Zijn jonge Kerk :ft zich verbreid over die stre- en landen waarvan het be- avingsleven zijn eigen type- de kenmerken bezit, het plan der Goddelijke Voor- ligheid vormen deze eerste :e eeuwen van onze jaartelling der belangrijkste tijdperken de menselijke beschavings- chiedenis. Toen ontstond, op bodem van Jodendom en Hei- isme, het Christendom dat van grote beslissende betekenis worden voor de eeuwen die ertdien zijn verlopen. Veelvul zijn de aanrakingspunten ge- ;st die dit oudste Christendom ad heeft met de cultuur van toenmalige tijd die men de tieke cultuur" noemt. Hoe ot de waaTde van deze laatste geschat mag worden, helder zeker was het christelijk be- stzijn dat in de schat van de irheid der goddelijke Openba- een nieuw licht was gaan len. De Christenen beleefden geloof als iets dat volkomen ïw en anders was, als een al- ele nieuwheid, en dit sterke msgevoel hing samen met de PROGRAMMA WOENSDAG 4 JULI HILVERSUM I, 402 M. |00 VARA, 10.00 VPRO; 10.20 IA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 ÏA. [ARA: 7.00 Nieuws; 7.18 Gra- (oonmuziek; 8.00 Nieuws- en lirbeilichten: 8.18 Gramofoon liek: 8.50 Voor de huisvrouw; PO Gramofoonmuziek; (9.30 Waterstanden). VPRO; 10.00 loolradio; VARA: 10.20 Gra- loonmuziek; 10.35 Voor de law; 11.00 Gramofoonmuziek; lo Promenade-orkest; 12.30 ld- en tuinbouwmededelingen, 3 Voor het platteland; 12.38 Imofoonmuziek; 12.55 Kalen- 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte |:iek; 13.45 Gramofoonmuziek; lö Gesproken portret; 14.15 Ininger Orkestver.; 15.00 Kin- lioor; 15.20 Voor de jeugd; IÓ Pianorecital; 16.00 Voor de ];d; 16.30 Voor de zieken; |o Voor de jeugd; 17.30 Piano- 17.45 Regeringsuitzending: J C. A. O. van Nieuwenhuyze: lil Fi'tri, het kleine feest. Een lie en 'n begin"; 18.00 Nieuws; |5 Sport; 18.20 „Technisch lioneel voor de luchtmacht", |;erie; 18.30 R.V.U.; Mevr. Mr. EversdijkSmulders: „De lareg: De gesluierde mannen de bergen van Atlantis"; 10 ,,De beïnvloeding van de I s", causerie: 19.15 Instrumen- trio; VPRO: 19.30 Voor de I cd; VARA: 20.00 Nieuws; lö „Dr. W. Drees 65 jaar", likbeeld; 20.25 „La Traviata", l-a; 21.20 „De keizer is een hoorspel; 22.15 „4 Juli I "hankelijkheidsdag in Ameri- 22.45 „Lichaam en gezond- causerie; 23.00 Nieuws; 15 Orgelspel; 23.30 24.00 ite muziek. HILVERSUM n, 298 m. I DO24.00 NCRV. CRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Och- 1 gymnastiek; 7.45 Een woord de dag; 8.00 Nieuws en rberichten; 8.18 Gewijde mu- 8.45 Gramofoonmuziek; Voor de zieken; 9.30 Salon - I >st: 10.15 Gramofoonmuziek; J Morgendienst; 11.00 Gra- oonmuziek: 11.35 „Onver- hte Moeilijkheden", hoorspel; 3 Alt en piano; 12.30 Land- tuinbouwmededelingen; 12.33 mofoonmuziek; 12.37 Kerk- st; 13.00 Nieuws: 13.15 Mili- 3 reportage: 13.20 Gevarieer- muziek; 13.50 Gramofoonmu- 14.45 Voor de meisjes; 15.00 lermuziek; 15.30 Gramofoon- iek; 15.45 Gewijde muziek; 5 Voor de jeugd; 17.30 Metro orkest en solist; 18.00 Man koor; 18.30 Gevarieerde mu- 19.00 Nieuws en weerbe- ten; 19.15 Causerie over Be- >skeuze; 19.30 Gramofoonmu- 19.40 Radiokrant; 20.00 iws; 20.05 Omroeporkest; 3 Paulus Oratorium; 22.00 pensemble; 22.20 Reportage; 3 Cello en orgel; 22.45 Avond- •denking; 23.00 Nieuws; Amu- entsmuziek; 23.43244.00 Gra- oonmuziek. zekerheid van hun verlost-zijn. Maar toch wisten zij zich tevens geplaatst in deee wereld die van nature de hunne was. Terug in het kader Wjj zullen het Nieuwe Testa ment nooit ten volle kunnen be grijpen en smaken, zonder het terug te plaatsen in zijn historisch milieu. Wij zullen, om zo menige pittoreske bijzonderheid ervan echt te kunnen waarderen, ken nis moeten maken niet enkel met de typisch Joodse cultuur, maar ook met het dagelijkse leven der Hellenistische maatschappij in zijn duizenderlei telkens afwisse lende, telkens andere merkwaar digheden van geografische, sociale, economische, religieuze en nog andersoortige .aard, zolang zij ook voorkomen op iedere bladzijde van de gewijde geschriften. En zijn uit het Nieuwe Testa ment zoveel gegevens te verzame len die betrekking hebben op het gewone dagelijkse leven van toen, dat zij het belangwekkende on derwerp kunnen vormen van een in hoge mate boeiend boek waar in zijn gegroepeerd en belicht dat zij als het ware in hun concrete levende werkelijkheid weer vorm en gestalte krijgen. Die bezieling en gloedgevende belichting tegen de historische achtergrond van de toenmalige omstandigheden van tijd, land en plaats wordt mogelijk gemaakt doordat de heidense zgn. klassieke literatuur van de antieke wereld overvloedig materiaal voor deze beschrijving levert. Maar dan moet de schrijver van zulk een boek als geen ander thuis zijn op deze twee eigen ge bieden. Hij moet zowel een Bijbel- geleerde zijn als een classicus, een Vader-kenner en een cultuur historicus. Aan deze hoge eisen nu voldoet als welhaast geen tweede in ons land prof. Dr. A. Sizoo. De naam van deze protestantse hoog leraar heeft grote vermaardheid en een zeer goede klank, ook voor ons. katholieken. Het is een edele, voorname figuur van uitstekende wetenschappelijkheid die wij ten volle kunnen waarderen, om het vele voortreffelijke dat hij voor ons reeds gebracht heeft. Een boek van Sizoo is altijd de moeite waard. Wetenswaardigheden Zelfs, ja dan ook vooral, wan neer hij schrijft voor een groter belangstellend publiek- Zo is zijn mooie werk ontstaan „De antieke wereld en het Nieuwe Testament" waarvan nu reeds de derde druk is verschenen bij J, H. Kok N.V. te Kampen. Jaren geleden schreef hij in een weekblad af en toe een voudige artikeltjes over onder werpen waaryoor bijzonder de lezer van het Nieuwe Testament aandacht kan hebben. En niet alleen deze, maar ook de liefheb ber van geschiedenis en oude ta len is daarvoor geïnteresseerd. Uit die artikeltjes is nu, omgewerkt en bijgevuld, zijn boek ontstaan. Laten wij hier enkele wetens waardigheden opnoemen die waard zijn gekend te worden. Daar is de kwestie van onze chris telijke tijdrekening: dat Ghristus' geboorte een vast punt biedt, is hoofdzaak, maar hoe komt het dat Dionysius die in de 6e eeuw van onze jaartelling leefde en zichzelf uit bescheidenheid „de geringe" noemde, een fout maakte en dat de sterrekundigen hier nauwkeu riger zijn dan de geschiedkundi gen? Ig de tijd van keizer Augus tus wisten de geleerden al heel zeker dat de aarde een bol was en geen platte schijf, maar wat wordt bedoeld met „de gehele wereld" waarvan sprake is in het Nieuwe Testament? Warmte en koude, aardbevingen, uren van dag en nacht, geld en waarde van geld, maat en gewicht zijn even zovele dingen waarmee zowel de mensen destijds als wij mee te maken heb ben. Hoe waren hun wbningen, hadden deze daken en vensters en hoe waren zij beveiligd tegen inbrekers? Hoe leefden zij? Olie en wijn, braad en vis, kleren, en schoenen en hoeden, weelde artikelen: het zijn de voorwerpen die men ook toen dagelijks ge bruikte. Las men boeken, hoe schreef men brieven! Dan zijn er de verschillende groeperingen der maatschappij: Ambachtslie den, slaven en paedagogen, offi cieren en soldaten, de redenaars op markten en in scholen: Daar zijn degenen die inbreuk maken op de bestaande rechtsorde: moor denaars en rovers: wat weten we omtrent gevangenis en doodstraf? Welke zorgen werden gewijd aan ziekte en begrafenis? Deed men aan reizen en trekken in de Oud heid, aan sport en een stadion of aan toneelkunst in een theater? Hoe was het gesteld in godsdien stig opzicht: deed men aan tove narij. en hoe stond het met de verering der heidense goden? Hielden de oude volken veel van raadsels en puzzles? Wat zeggen de heidense schrijvers over Chris tus en de Christenen en komen er heidense versregels voor in het Nieuwe Tetament? Het is een bonte verscheiden heid vgp onderwerpen die door prof. Sizoo op een allerprettigste en onderhoudende manier worden behandeld. Zijn boek is leerzaam. Niet minder dan 57 toepasselijke illustraties waarbij een niet min der waardevolle toelichting wordt gegeven, worden er in aangetrof fen. Het is een boek dat spreekt en pakt. Menig aangenaam en nuttig uur zal men er mee kun nen doorbrengen. H. J. Op de grote Nationale Jaarbeurs te Barcelona heeft het Nederlandse Zuivelbureau een stand ingericht om een beeld te geven van hetgeen Nederland op zuivelgebied presteen. Hoge Spaanse autoriteiten brengen een bezoek aan de Nederlandse inzending. Een uitgelezen gezelschap had zich Zondagmiddag verzameld on een stille hoogte in de schaduw van de dennen o- de Heilig Landstichting te Niimegen. o.w. Z.H.EXc. Mgr. Dr. B. Alfrink, die werd verwelkomd door de Vicaris der Stichting dr. C. van Beek. Dr. C. van Beek herinnerde er aan, dat het altijd een wens was geweest van wijlen Vicaris Arn. Suys, de stichter, een Bergrede monument op te richten. De oorlog stagneerde de uitvoering van deze plannen. Maar thans is het monument ontworpen door de Palestina kenner, schilder Piet Gerrits, gereed. Alvorens Mgr. B. Alfrink het monument inwijdde, gaf Mgr. een wetenschappelijke beschouwing over de Bergrede, welke in dit monument als grondwet der christelijke leer, ge heel in de Oosterse Palestijnse sfeer is uitgebeeld. De Heilig Landstichting, zo zeide Mgr. is een der kostbaarste culturele be zittingen van Nederland en een instituut van grote apologetische waarde. De Bergrede is hier in zijn brede uitleg, tegen een bos rijke heuvel monumentaal uitge beeld, geheel in de geest der Heilig Landstichting. Het monu ment wil een cultuur historische illustratie geven van de H. Schrift en het land van Palestina. De Christus, is in zittende docerende houding geplaatst tegen de ZEVENTIEN INBRAKEN OPGEHELDERD In de nacht van Donderdag op Vrijdag jl. werden bij een in braak in het Centrum-theater in Den Haag de 22-jarige V. R., en de 30-jarige C. K., beiden uit Den Haag op heterdaad betrapt. Bij hun arrestatie bekenden zij diezelfde nacht nog een inbraak in het Westeinde te hebben ge pleegd. Gedurende het verdere onderzoek is komen vast te staan, dat het tweetal verantwoordelijk is voor de golf van inbraken, die in de Planetenbuurt in Den Haag is gepleegd. In totaal hebben zij thans 17 inbraken bekend. MARIA-OMCANC IN DEN BOSCH De jaarlijkse Maria-omgang in den Bosch is zoals gebruikelijk Zondag ingezet met de grote pro cessie in de kathedrale basiliek van St. Jan. In tegenstelling met andere jaren is men deze keer voor het eerst van de traditie af geweken van de Zondagmiddag, want thans trok de grote proces- cie eerst om 7 uur om zoveel mo gelijk gelovigen gelegenheid te geven deze processie bij te wo nen. De kathedraal was dan ook geheel gevuld. Vertegenwoordig sters en vertegenwoordigers van godsdienstige, sociale, charitatieve en liturgische verenigingen trok ken in de stoet mee, alsmede tal rijke geestelijke en wereldlijke dignitarissen o.a. de bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. Mutsaerts en het gemeentebestuur van den Bosch. gloofïng en beheerst het brede relief met elf symbolische voor stellingen uit de bergrede. Mgr. Alfrink wijdde met assistentie van dr. van der Ploeg O.P. en dr. C. van Beek het monument vervolgens in en celebreerde daarna een plechtig lof in de Coenaculum Kerk. BRUSSEL. (ANP). On het Nederlandse 7648 ton metende stoomschin Amsteldiik van de H. A.-liin heeft gisternacht in de haven van Antwernen een brand in de lading gewoed. Het schin zal de reis naar Rotterdam on eigen kracht kunnen voortzetten, doch het is nog niet zeker wan neer de Amsteldiik Antwernen zal kunnen verlaten. De brand ontstond Zondag om negen uur, toen men aan de Scheldekaai bezig was olie uit de in ruim vier van het schip onder gebrachte tanks over te pompen in lichters. Daarbij heeft een der arbeiders een electrische lamp gebruikt, die kodtsluiting heeft doen ontstaan. Hierdoor heeft een partij katoen vlam gevat, die in hetzelfde ruim was onderge bracht. Onmiddellijk werd de brand met de blusinstallaties van de „Amsteldijk" bestreden, die spoedig assistentie kregen van de Antwerpse havenbrandweer. Men slaagde er evenwel niet in de vuurhaard volkomen te blus sen en om drie uur in de nacht moest men om erger te voorko men besluiten het ruim onder water te zetten. Nadat het ruim tot een meter onder het scheens- dek was volgeDomnt was het vuur gedoofd. De brandschade is met dit al aanzienlijk vergroot doordat de gehele in het ruim ondergebrach te lading door waterschade verlo ren ging. In totaal zijn 1600 ton van de scheepslading, in hoofd zaak katoen .verloren. De in de andere ruimen van het schip on dergebrachte goederen liepen geen schade op. De „Amsteldijk" was op weg van de Verenigde Staten naar Rotterdam. Het had een ge deelte van zijn lading gelost in 's GRAVENHAGE. 2 Juli. In officiële Nederlandse kringen gaf men ons het volgende com mentaar on de a.s. Wapenstil standsbesprekingen in Korea. De aanvaarding van de wapen stilstand onderhandelingen door het Noord-Koreaanse opperbevel stemt tot grote bevrediging. Be langrijker dan de plaats van sa menkomst, is het feit, dat nog 1 a 2 weken zullen verlopen alvo rens de onderhandelingen aan vangen. De Westelijke Mogendhe den hebben reeds herhaaldelijk op onderhandelen aangedrongen om een einde te maken aan de tragische strijd, die op het Kore aanse grondgebied woedt. Men moet zich dus niet blind staren op details, maar dankbaar zijn dat de Westerse vredesinitiatie ven thans, na een jaar van strijd door de tegenpartij gunstig schij nen te worden beanwoord. Het gaat in de eerste plaats om het lot van het Koreaanse volk en de Verenigde Naties zullen stellig niets ongedaan laten het Kore aanse volk een duurzame vrede te brengen, bij dit laatste zal voor de V.N. ongetwijfeld een belangrijke politieke- en sociale taak weggelegd zijn. Indien de striid in Korea defi nitief ten einde komt. is daarmee tevens het bewiis eeeeven dat de bliivende. en onwankelbare standvastigheid der democratische verenigde landen een varan tie biedt voor het behoud der onaf hankelijkheid der vriie naties. De uiteindelijke oplossing van het conflict in Korea is dus van grote algemene betekenis. Men dient met diepe erkentelijkheid voortdurend te beseffen dat de verdediging der vrijheid in Korea plaatsvindt door troepen en vrij willigers van een groot aantal naties, waaronder het Neder landse detachement een eervolle plaats inneemt. Nu de wereld de hoop koestert, dat aan de strijd een einde zal komen, gedenkt de Nederlandse regering in de eer ste plaats hen, die hun leven als offer voor de vrijheid hebben gegeven. Le Havre en moest nu in Ant werpen andermaal lossen alvorens de thuisreis te voltooien. Nader vernemen wij dat de „Amsteldijk" tengevolge van de scheepsbrand een vertraging zal hebben van minstens 24 uur. Waarschijnlijk zal het schip zelfs nog iets langer te Antwerpen moeten blijven. De „Amsteldijk" had gistermiddag de reis naar Rotterdam moeten aanvaarden. Hoe verheugend overigens het communistische antwoord op generaal Ridgway's uitnodiging voor een wapenstilstand ook is, toch zou het gevaarlijk zijn, daaruit reeds te concluderen, dat de oorlog in Korea tot de historie behoort. Reeds het com munistische antwoord zelf houdt bij nadere beschouwing nog al lerlei mogelijkheden in, die in elk geval nóg tot zeer ernstige moeilijkheden kunnen leiden. Maar ook de spaarzame com mentaren uit communistische Chinese bron doen het vermoe den rijzen, dat in de principiële aanvaarding van Ridgways uitno diging door de communistische bevelhebbers nog allerlei adder tjes verscholen kunnen zijn. We noemen slechts het hoofdartikel in het communistische volksdag blad van gisteren, dat de offi ciële communistische radio van Peking belangrijk genoeg vond om gisteravond rond te roepen en waarin beweerd werd. dat wanneer de Amerikanen een werkelijke staking van het vuren in Korea willen, zij een belang rijke bijdrage daartoe kunnen léveren door het aanvaarden van de vrede, zoals Noord-Korea, China en Rusland altijd hebben gewild. Het behoeft wel geen nader betoog, dat wanneer deze opzet de grondslag moet vormen voor de militaire besprekingen over het staken van de vijande lijkheden, deze bij voorbaat tot eën mislukking zijn gedoemd. Want niemand van de 16 landen welke thans in Korea de rode agressie bestrijden, denkt er aan deze communistische vrede te aanvaarden. Want dan zouden alle offers door de strijders van de democratie nu een jaar lang in Korea gebracht tevergeefs zijn geweest. Immers de agressie was dan niet bestreden of ge keerd. maar zou een volkomen triomf beschoren zijn. Intussen moet men in dictatoriaal gere geerde landen deze dingen altijd met het bekende korreltje zout savoureren, want deze heren moeten het nu eenmaal van de propaganda hebben en kunnen zich geen enkele nederlaag of verlies veroorloven. Als het over De Koninklijke 'Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B. heeft de vorige week haar 250.000ste lid in haar ledenregister inge schreven. Daarmee is dan een nieuwe mijlpaal bereikt in de ge schiedenis van deze bend, die zich mag verheugen in de be langstelling van vrijwel alle Nederlandse liefhebbers van het buitenleven. Tegelijkertijd kon de Wegenwacht het 100.000e lid noteren en daarmee is wel bewezen, dat deze instelling van de A.N.W.B. zich kan beroemen op de sympathie en de belangstelling van verreweg het grootste gedeelte van de Nederlandse weggebruikers. Voor de ANWB zijn deze heu gelijke gebeurtenissen een aanlei ding om met frisse moed en nieuw enthousiasme op de inge slagen weg voor te gaan. Om met de wegenwacht te be ginnen, de ANWB heeft weer heel wat nieuwe plannen en ideeën ten gerieve van de weggebruikers uitgedacht. De zo langzamerhand al vertrouwd geworden borden met een zwarte telefoonhoorn in een wit veld komen in de naaste toekomst weer op een zestigtal plaatsen meer te staan in het land en dap zal er over heel Nederland verspreid een aantal van 537 van die plaatsen zijn. waar de weggebruikers de hulp van de wegenwacht kunnen inroe pen. Ook gaat de wegenwacht meedoen aan de bestrijding van bosbranden door het publiek at tent te maken op de gevaren, die er zijn en door bij het consta teren van een bosbrand onmid dellijk de dichtstbijzijnde alarm- post te gaan waarschuwen. Over enige tijd gaat er op de weg RotterdamDen Haag een nieu we wegenwacht-motor verschij nen bij wijze van proef. Er zijn nl. zware 2 cylinder-motoren be steld, die geleidelijk de oude mo toren gaan vervangen. Maar het is niet dit voertuig, dat tussen de residentie en de Maasstad gaat patrouilleren. De wegenwacht gaat zich daar bedienen van een scooter met zijspan, waarin een wat zwaardere motor zeker op de duur niet zou bevallen, maar op een traject als het genoemde wordt over het algemeen maar weinig gereden en veel gerepa reerd, zodat de zwaarte van de motor hier niet van overwegen de betekenis is. Een oplossing.... De ANWB heeft intussen nog heel wat wensen en klachten op haar lijstje staan, die stuk voor stuk al geruime tijd bij de betrok ken instanties zijn kenbaar ge maakt. Zolang men echter geen successen heeft geboekt, gaat de ANWB onverminderd voort met voorstellen te doen. Zo is er bij voorbeeld de beruchte kwestie van de extra lasten op het weg verkeer, die momenteel jaarlijks een bedrag van 200.000.000 gulden opbrengen en waarvan de weg gebruikers maar voor 50.000.000 gulden profijt trekken. De kwes tie van de militaire oefenterrei nen in belangrijke recreatiecen tra schijnt intussen tot een op lossing gekomen te zijn. In Duits land is er nu een terrein gevon den, dat daarvoor uitstekend geschikt is. Bij de provinciale be sturen wordt nog steeds aange drongen op een verruiming van de vacantie-mogelijkheden en met de Horecaf wordt nog steeds overleg gepleegd voor een rege ling van het in ons land zo be ruchte fooienstelsel. De ANWB heeft een enorme lijst van desi derata. Met de steun van 'n kwart millioen leden en misschien in de toekomst nog meer hoopt men die alle te kunnen verwezenlij ken NEW YORK (A.P.). Op de katoenmarkt zijn de prijzen sterk gedaald als reactie op de Sovjet- voorstellen inzake een wapenstil stand in Korea. De handel verwacht niet, dat de export tot het einde van de zomer enige betekenis zal heb ben. Ook voor voorraadvorming in de U.S.A. blijft een afnemende animo. enkele dagen tot een wapenstil stand zal komen, dan kunnen we er zeker van zijn, dat achter het ijzeren gordijn deze als een communistische overwinning zal worden voorgesteld. We zullen dan ook in de ko mende dagen, die aan deze be sprekingen over een wapenstil stand vooraf gaan. er terdege rekening mee moeten houden, dat deze voorbereiding helemaal in het teken zal staan van de propaganda en het communisti sche prestige. Het communisti sche antwoord, zoals dit Zon dagmiddag werd gepubliceerd, droeg alle kenmerken van aller eerst het uitstel van de bespre kingen tot een datum vallende tussen 10 en 15 Juli. Men zou zeggen, als men toch een wapen stilstand wil, waarom niet direct zoals tot nu toe bii oorlogen al tijd het geval is geweest. Vol gens normale democratische en menselijke begrippen is het mis dadig langer mensenlevens te offeren dan strikt noodzakelijk is. Maar mensenlevens tellen nu eenmaal bij de dictaturen heel weinig. Het communistische prestige laat het blijkbaar niet toe. dat op het aanbod van de Amerikanen, de besprekingen onmiddellijk te beginnen wordt ingegaan. Men mocht eens den ken, dat de communisten om de ze wapenstilstand zaten te sprin gen. Daarom zeggen de heren: we vechten nog eerst eens een veertien dagen door en gaan dan praten over een wapenstilstand. Ook de suggestie de besprekin gen te voeren op een Deens hos pitaalschip in de haven van Wonsan is afgewezen. Men ver koos Kaesong, een plaats in het uiterste noorden van Z.-Korea. Militair een dwaasheid, want wapenstilstandsvoorwaarden worden vóór de linies, niet er achter gevoerd. Maar de heren moeten blijkbaar bij hun aan hang de indruk wekken, dat zij nog altijd staan op Z.-Koreaans gebied. Hoewel gen. Ridgway nog niet geantwoord heeft, neemt men algemeen wel aan, dat ondanks het absurde van de ze twee voorwaarden de geal lieerden het antwoord niet zul- ler» afwijzen. Merkwaardig in het commu nistische antwoord lis ook nog, dat het niet alleen getekend is door de communistische Noord- Koreaanse maarschalk, maar ook door de Chinese opperbevelheb ber Peng Teh Hoeai. In tegen stelling met Malik's advies wen sen dus de Chinezen toch wel over de bepalingen mee te spre ken en beschouwen zij de zaak niet als een conflict tussen N. Korea en de Ver. Naties. Waar schijnlijk dat deze Chinese eis, aan de besprekingen deel te ne men, ook wel invloed heeft op het uitstel van de onderhande lingen. Het contact met Peking moet blijkbaar eerst opgenomen worden. Ook deze factor kan nog wel eens oorzaak worden, dat er bij de komende besprekingen in Kaeson onverwachte moeilijkhe den zullen ontstaan, omdat Chi na andere verlangens heeft dan Noord-Korea. n.l. een zetel in.de Ver. Naties en de teruggave van Formosa. Mochten deze beide punten echter op het tapijt ko men. dan spreekt het vanzelf, dat de mislukking onafwend baar is. Zelfs al zou Truman willen, dan was het nog uitge sloten, dat hij daarvoor in zijn land een meerderheid kreeg. De grote vraag is intussen wat Moskou wil. Wil Stalin werkelijk om wat voor reden ook een ein de van deze Koreaanse oorlog, dan kunnen de Koreaanse en Chinese communisten haar niet rekken. Maar tot gisteravond had Moskou nog geen enkel commentaar gegeven op de voorstellen van Ridgway noch op het Koreaans-Chinese antwoord. En zolang de sfinx van 't Krem lin blijft zwijgen, zij men voor zichtig met een hoerastemming, dat het einde van de Koreaanse oorlog in zicht is. DE SCHIETPARTIJ TE DJAKARTA DJAKARTA, 2 Juli. Aneta meldt nadere bijzonderheden over de schietpartij, die zoals gemeld Zondagavond om half elf op de van Heutzboulevard te Djakarta heeft plaatsgevonden. De heer M. P. Koning, secreta ris van de KPM bracht enige vrienden per auto naar huis op de van Heutzboulevard, die rede lijk verlicht is. Tijdens het af- scheidnemen bleef de auto van de heer Koning op enige meters afstand gedurende enkele ogen blikken onbeheerd. Deze gele genheid werd door autodieven gebruikt, die begonnen te schieten toen de heer Koning en anderen toesnelden om de diefstal te ver ijdelen. De heer M. P. Koning werd dodelijk getroffen, de heer M. J. Mees, employe van de fir ma Tiedeman en van Kerchem, die van Surabaja naar Nederland op weg was, werd licht gewond en werd opgenomen in het Tji— kiniziekenhuis. FEUILLETON 66. Onder het wachten liep ik zenuwachtig het vertrek op en neer. schilderijen bekij kend. die ik al tienmaal gezien had, luisterend, alsof er een inval van de politie dreigde. Ik hoorde een lichte voetstap in de hal. de deur ging open en Jeannette stond op de drempel. Zij is in gewone omstandigheden een meisje met een kleur als 'n roos, in de volle bloei van haar jeugd en gezondheid; maar nu waren haar wangen krijtwit. Zij bleef op de drempel bedaard naor me staan kijken, en ik zag haar afwachtend aan. Ik wist nu niet wat ik zeggen zou. Toen sprak zij, en haar stem klonk kalm en koel: „Het meisje heeft zich vergist, zie ik." „Vergist?" herhaalde ik werk tuigelijk. „Ja", hernam ze. „Meneer Mansfield was er. zei ze maar nu zie ik dat het meneer Larned is". „Jeannette!" riep ik. „Ik heb nooit met een meneer Larned kennis gemaakt," ging ze voort, „dus ik kan hem ook niet te woord staan." Ik stond verstomd van verba zing. „Maar ik mag hem misschien wel vragen, me een kleine dienst te bewijzen. Misschien wil hij dit aan meneer Mansfield geven voor me, als hii hem soms tegen mocht komen." Ze kwam naar me toe en strekte haar hand uit, waarin ze 'n enve loppe hield. Ik nam die aan en zag dat ze open was. Er zat een ring in. Toen. na een lichte nei ging keerde zij zich om en ver liet de kamer. Ik hoorde haar de vestibule doorlopen en de trap opgaan. Ik bleef staan, 'n stenen beeld gelijk. Toen kwam ik los uit m'n starre houding, en met 'n hoofd gloeiend als vuur liep ik de ka mer uit en verliet het huis. In het eerste was ik alleen maar woedend. Ik voelde me diep gekwetst in mijn trots. Toen ik een beetje bekoeld was en na dacht, moest ik toegeven, dat Jeannette het volste recht had boos op me te zijn. Ik kon niet anders dan schuldig en dubbel hartig lijken in haar ogen. Maar ik voelde me diep vernederd, doordat ze me op zo'n koele, ver achtelijke manier de bons gege ven had. Met snelle stappen liep ik een paar straten ver. Naarmate mijn opwelling van toorn wegzakte, constateerde ik een feit dat me verbaasde. Een man moet ver driet hebben als zijn verloofde aan hun verhouding 'n einde ge maakt heeft, maar ik had hoege naamd geen verdriet. Al mijn spijtigheid gold het ellendige fi guur, dat ik geslagen had. Ik was Jeannette kwijt, maar ik had niet het gevoel, dat ik iets ver loren had. Ik haalde de enveloppe die Jeannette me overhandigd had, uit mijn zak, nam de ring er uit en gooide het omhulsel weg. Peinzend keek ik naar de ring terwijl ik hem aan m'n pink stak Hoe levendig herinnerde ik me de avond toen we daarmee onze verloving hadden bezegeld en hoe Jeannette er toer» uitzag, glimlachend en blozend en har telijk. En toch.... ontroering wekte die herinnering niet in me op. Ze kwam me voor de geest als een plaatje van 'n tafe reel. waarvan ik getuige was ge weest, maar waarin ik persoon lijk geen rol had gespeeld. Er kwam een klein meisje op rolschaatsen de hoek om. Ze botste tegen me aan. Als ik haar niet vast had gehouden, was ze omgetuimeld, maar nu kon ze me vrolijk lachend blij ven aankijken en ik lachte te rug. Hier heb je wat moois om mee te spelen, Fanny, zei ik, en ik stopte de ring in haar handje. Ik liep verder, zonder om te kijken. Wat het meisje met de ring gedaan heeft, weet ik niet. Ik weet alleen, dat ze me ach terna riep: „Ik heet geen Fanny!" Ik lachte even. „O kind, we weten soms zelf niet, hoe we heten," zei ik tegen mezelf want ze kon me niet meer horen. En toen dacht ik niet meer aan Jeannette, noch aan de ring en ook niet aan het kleine meisje, dat geen Fanny heette. Er be woog zich een gestalte in 't wit door het gezichtsveld van mijn geest. Er schoot me iets te bin nen; ik keek op mijn horloge. Er stond een taxi aan het trot toir die juist weg wilde rijden, leeg. Ik riep de chauffeur aan. „Naar het station; hard rijden" zei ik, terwijl ik instapte. Maar doordat we voor 'n rood licht stil moesten staan, toen we het station bijna bereikt hadden, miste ik de trein naar Baltimore; er sloeg een hekje dicht, toen ik er nog maar een meter of acht vandaan was. Ik moest 'n half uur wachten voor er weer een trein ging. En toen ik in de trein zat, en toen hii reed. leek het me nog of ik eindeloze vertraging had, hoewel de dienstregeling nauw gezet in acht werd genomen. Voor het station in Baltimore nam ik weer een taxi. Maar de ene pech volgde op de andere; ditmaal was het een lege band, die oponthoud gaf, vóór de mu ren van het buiten in zicht wa ren. Ik betaalde de chauffeur en zei dat hij niet hoefde te wach ten. als hii klaar was met het wielen verwisselen: ik ging ver der wel te voet. Het werd nog een wandelin getje van een minuut of tien. (Wordt vervolgd.) Kent U ze? Dit z vaders hadden „displaced persi 's-GRAVENHA persconferentie t heeft de organii Gerepatrieerden" ting gegeven va campagne, die zi weken van Juli h ter C. H. I. M. de noodzaak val stichting, die ziel het lot van de ti in Indonesië 'n b hadden en in vei wijzigde omstand derland zijn t veelal met grol te kampen hebb< Spreker uitte voor het werk die de zedelijke opzichte van dez heeft. Er blijft veel leed te len leen kan geschi WIMBI KAMPIOEN Voor de halve heren-enkelspel hebben zich gei Amerikanen He Gregor en Dick Afrikaan Sturgi kelde een van Australiër Sedgi 16 6—3 6—4 7 van de Brazilia Vieira. McGre partij van bijn Bergelin en Di voor een grote zijn landgenoot pioen van de S sets uit te scha 6—4. In de derde r mengd dubbels] derlandse dubbe Schmier gemak Britse paar me Buil: 8—6, 6— en Weiss werd mrs. Dupont Os gor met 60 6- 's-GRAVENH. A.N.P. verneem staf van Philip Juli opnamen v; uit maken. De 800 kubieke m stofballon van man-Visser, zai Philips sportpa zal een kabelop van de televis belevenissen op nen volgen. Bi stijging gaan ee en een cineast De resultaten 1 uitgezonden. LONDEN (I heeft meer inv. bijzonder van afkomst, om h gen en tot ont gen. aldus hee: McGill univer Cyril James, o] den verklaard van veertien uitermate onv verdediging v; bolwerk der staan voor de van zijn nat aldus James. AMERIKAAh TEN VERS NEW YORK van de elf Ai nisten die tot veroordeeld o van samenzw geweld omv Amerikaanse stelhgen, hebt federale geret hoger gerecht genisstraf 4 J zij waren oj laten. k

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4