Nieuw De burgerlijke verdediging gaat tot 1954 80 millioen kosten Oatis betuigt nadrukkelijk spijt en dankt het gerechtshof Minister Lieftinck retireerde voor waarschuwing van K.V.P. r - Mient Mogelijkheid bestaat voor atoombomaanval Wat „spionnage" heet Berooide Duitse vluchteling erft 2 millioen uit Amerika Arme gemeente plotseling rijk Donderdag bijeenkomst? Engeland slaat olie in RA M S T R A 1 gaat graag Uw iven lezen DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING NHD Gevaarlijk onbegrip Geen fooien a. u. b. Nederlandse vissers in verre wateren Rode professor vlucht uit Leipzig Uitkomsten van de landbouwtelling PROCES IN PRAAG We komen jullie de deur uit zetten' Herziening van leeftijdsgrens voor kinderaftrek Suggesties gaarne afgewacht Boedapest wijst spionnen aan te Kaesong Scheepsberichten Canadaplein HTS 4 DAGEN )peningsvoorstelling 5 Juli te 20 uur ig 6 Juli 20 uur 7 Juli 2 maal 4 en 20 uur sg 8 Juli 20 uur koop steeds 2 dagen 'oren van Dinsdag il bij Sigarenmaga* e Grand, Waagpiein, rt Tel. 3305 en van 5 Juli, des mor- 0 uur af aan de issa. liddagvoorstellingen t volledige avond* betalen kinde> alle rangen halve t onze menagerie ren uit alle wereld- het negerdorp van KARI-KARI en zijn INEGERS; geopend lag (met uitzondering >peningsdag) van 10 Strassburger komt niet naar Hoorn i Den Helder. TEREN DOET K O P E N ïli tot en met idigheden ver net 12 Aug. a.s. e wordt vrien- nede rekening p. half kg. 1.65 1.75 1.85 1.50 160 1.70 1.50 ALKMAAR ville zijn en dagelijks toe 1 in te vullen in ons bureau is t/m n blokletters) lent de zacht- allemaal had 'avid, toen hij len gaat van- nizend dollars best gebrui- Ga jij daar liggen en pik nwtown. Laat het nu goed i.wel.... eet", grijnsde dat wou ik ;de David N. mhulsel daar ergeet echter idraag je niet ie Sjarl. Die tten. Ze had- het vliegveld hadden Ver st gebeuren" Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; m alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bi] contract belangrijke korting. Directeur: E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 3 Woensdag 4 Juli 1951 46e Jaargang No. 12210 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77» teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Het Nederlands De tachement Verenig de Naties in Korea op rust. Als je warm eten krijgt, wil je het ook wel weer eens in een beetje huiselijke omgeving nuttigen. Daarom hebben ze bij de A.-Cie een cafetariagebouwd. Neen, we ne men beslist geen fooien aan De burgerlijke verdediging gaat in ons land tot 1954 tachtig millioen guiden kosten en de Minister zal zorgen, dat iedere cent ervan goed besteed wordt. Het ligt niet in de bedoeling een omvangrijk apparaat op te bouwen. Men zal uitgaande van de gedachte dat de militaire verdediging stand houdt in tijd van oorlog het maatschappelijk en economisch leven in het achterland moeten beveiligen en op gang houden. Dat is het eerste doel. Hiervoor wil de minister ge bruik maken van de diensten die thans reeds bestaan en die voor speciale doeleinden aangevuld worden. Men zal zich de eerste tijd moeten behelpen. Vooral met vervoersmiddelen en uniformkle- ding, maar dit is minder. Schuilplaatsen De regering acht het inrichten van grote openbare schuilplaatsen tegen bomaanvallen niet aanbeve lenswaardig, juist niet, omdat op eenhopingen van mensen moeten worden vermeden. Dat neemt niet weg, dat een bedrag van vijf mil lioen gulden is uitgetrokken voor de bouw van schuilplaatsen in za ken- en winkelwijken, waar zich veel mensen bevinden. In verband met de versnelling der bewapening in West-Europa is de kans inderdaad aanwezig, dat in dit gebied na 1952 van atoombommen gebruik zal wor den gemaakt. Of in ons land ech ter zo belangrijke doelen worden aangetroffen, moet worden be- 's-GRAVENHAGE. Gister avond werd te Scheveningen ver wacht de kotter Sch 177 „Noord zee" van de rederij A. Blok. Deze kotter is op een scheepswerf te Breskens opnieuw ingericht. Er is een koelinstallatie aangebracht, de logiesruimte is verbeterd en de brug is vergroot. De bedoeling is met deze trawler in de verre wa teren te gaan vissen, onder ande ren ter hoogte van Dakar in Afri ka. Het ligt in de bedoeling proe ven te nemen met de visvangst in West-Indië. De bemanning zal uit 7 koppen bestaan. twijfeld. Men mag echter toch de mogelijkheid van een dergelijke aanval niet uitschakelen. Der halve zullen uitgaven voor een ontsmettings- en hulpverlenings dienst moeten worden gedaan, echter eerst na 1952. De burgerlijke verdediging zal in hoofdzaak een taak zijn voor de gemeenten. Zij kunnen echter de kosten laag houden, indien aanschaffingen bij grote bestel lingen en in overleg met andere gemeenten worden gedaan. De ge meenten zullen komen te staan voor: het inrichten van comman doposten, het verzorgen van de opleiding en het stimuleren van de zelfbescherming. De politie zal met het oog op de vermeerderde werkzaamheden in 1952 moeten worden uitgebreid. BERLIJN (A.P.) Prof. Edu- ard Schulz. vooraanstaand com munistisch leraar in de Journalis tiek aan de Universiteit van Leip zig, is hier gisteravond met vrouw en kind aangekomen na uit de Russische zone gevlucht te zijn, waar hij als hoogleraar ontslagen was en waar zijn banksaldo door de communistische autoriteiten geblokkeerd was. Schulz week tijdens het Hitier- bewind naar de Sowjet-Unie uit, waar hij zes jaar gewoond heeft. Na de capitulatie van het derde rijk keerde hij naar z'n vaderland terug, waar hij sindsdien 'n voor aanstaande positie bij de Univer siteit van Leipzig bekleed heeft. Hij organiseerde er het instituut voor de opleiding van communis tische journalisten. 's-GRAVENHAGE. Blijkens de voorlopige uitkomsten van de door het Centraal Bureau voor de Statistiek met medewerking van de provinciale voedselcommissa- rissen gehouden landbouwtelling 1950 waren op 31 December 1950 582.000 vaste arbeidskrachten met inbegrip van de bedrijfshoofden in de land- en tuinbouw werk zaam tegen 735.000 in Mei 1940. Het aantal personen behorende tot de huishoudingen van de on dernemers (inclusief kinderen), dat rechtstreeks in de landbouw zijn bestaan vindt, lomt voor Ne- dêrtand gemiddeld neer op 55 personen per 100 ha cultuurgrond. Dit aantal varieert van 30 (in Groningen) tot 76 (in Limburg). Het aantal tractoren van ten min ste 8 P.K., dat op 31 December 1950 in de landbouw in gebruik was, bedroeg 21.000. Hiervan was 76 pet. in eigen exploitatie van de bedrijven, 5 pet. behoorde toe aan combinaties, 2 pet. aan coö peraties en 17 pet. aan loonwer kers. Het totale aantal P.K. dezer tractoren was ruim een half mil lioen. Ten slotte is gebleken, dat van elke 100 landbouwbedrijven er gemiddeld 76 zijn aangesloten op het electrisch net, 37 op de water leiding en 12 over een telefoon beschikken. FRANKFORT (A.P.). De A.P. correspondent William N. Oatis, die in Praag wegens spionnage terecht staat heeft gisteren verklaard, dat zijn spionnagewerk voortkwam uit zijn pogingen om berichten van andere Westelijke correspondenten na te gaan. Hij wees erop, dat Ass. Press in het Westen dagbladen bedient, die belust zijn op artikelen tegen het communisme. „Het spijt mij, dat ik mij op deze wijze heb laten gebruiken", aldus deelde Oatis aan het hof van vijf communistische rechters mee. Het proces vindt plaats in de Pankrac gevangenis, waar Oatis sinds zijn arrestatie op 23 April is vastgehouden. De verklaringen van 11 andere Dat het zitten midden in de te niet alleen plotseling zich olie niet bepaald windeieren zelj kon saneren, maar nu, oplevert heeft de kleine met goedkeuring van Ged. Drentse gemeente Schoone- Staten van Drente, optreedt beek dezer dagen ondervon- als geldschietster voor andere den. Zoals men weet heeft in Drentse gemeenten, die daar- deze gemeente de Ned. Aard- voor in de gelegenheid wor- oliemaatschappij haar kanto- den gesteld haar kasgeld- ren gevestigd en een van de leningen voor tal van ge- gevolgen daarvan is nu ge- meenten thans een nachtmer- weest, dat de gemeente Schoo- rie af te lossen, nebeek plotseling een der rijk- Zo profiteert niet alleen ste gemeenten van Nederland Schoonebeek van de grote geworden is. Zoals men weet winsten welke met de olie krijgt een gemeente voortaan gemaakt worden, maar ook 21/4% uitgekeerd van de in die tal van andere gemeenten in gemeente geheven onderne- Drente. mers-belasting, wat voor Intussen het feit, dat een Schoonebeek uit de winsten kleine gemeente van nauwe- van de Ned. Aardoliemaat- lijks 5000 inwoners leningen schappij een bedrag beteken- verstrekt aan andere gemeen de, dat loopt in de millioenen. ten, is in de geschiedenis van Het gevolg van dit buiten- de Ned. gemeenten tot nu toe kansje was, dat deze gemeen- wel een unicum. getuigen, die gehoord werden, kwamen in hoofdzaak hierop neer, dat zij toegaven „vijandelijke" in lichting ente hebben verstrekt aan Oatis of aan zijn drie Tsjechische medebeklaagden. Als voorbeeld van de „vijan dige" inlichtingen, die aan Oatis waren gegeven, verklaarde een employee van de Pan-American Airways, dat hij het vertrek en de aankomst van belangrijke autoriteiten doorgaf. Toen een der getuigen ver klaarde, dat hij Oatis inlichtingen had gegeven omtrent een groep partisanen waarschuwde het hof hem niet zulke „nobele namen" te gebruiken voor „bandieten". Op een vraag, wat hij van de getuigenverklaringen dacht, ant- ANDERMANS SOLEXJES VERKOCHT AMSTERDAM. De centrale recherche van de hoofdstedelijke politie heeft in de afgelopen nacht in een hotel te Amsterdam een man gearresteerd, die in diverse plaatsen in ons land onder aller lei voorwendselen solexrijwielen huurde en deze verkocht of in ruilde voor andere waardevolle zaken. De man logeerde onder een valse naam in 't hotel hij gebruikte meestal valse namen en had er niet op gerekend, dat de politie van deze naam op de hoogte was. woordde Oatis meestal, dat deze juist waren. Hij betuigde zijn spijt en dankte het hof. Toen hij van de getuigenbank naar zijn plaats terugliep, hield hij de ogen strak gericht op de vloer, hij keek geen enkele maal naar de publieke tribune. In Phenix (Arizona) heeft Oatis vader, Ross Oatis, 59 jaar en handelaar, gezegd: „Ik geef er geen zier om wat zij hem laten bekennen. Ik ken mijn jongen. Het zijn allemaal leugens. Bill is een goeie hardwerkende jongen, dat is alles". 's-GRAVENHAGE. De fami lie den B. uit 's-Gravenhage, be staande uit mevrouw, haar echt genoot en 2 broers van deze laat ste, wonende aan de Schenkweg, hebben gisternacht op het politie bureau doorgebracht. Dit was het sluitstuk van een rumoerige Maandagavond, waar op de familig den B. het bij hen inwonende gezin M. op straat had trachten te zetten. Er liep reeds lang 'n ontruimingsprocedure te gen de familie M. maar dit duur de de den B.'s allemaal veel te lang. Gisteravond drong mevrouw den B., geassisteerd door de drie mannen de apartementen van het inwonende echtpaar binnen, en begon deze kamers eenvoudig te ontruimen. De meubels werden op straat gezet, en dit alles werd aanlei ding tot een felle ruzie. De politie rukte uit en nam de familie den B. mee om in het politiebureau „wat af te koelen" en een proces verbaal wegens huisvredebreuk te incasseren. (Van onze parlementaire redacteur) De critieken van de K.V.P. op dat deel van de belastingontwerpen waarbij wordt voorgesteld de leeftijdsgrens voor de kinderaftrek van 21 jaar op 16 jaar te brengen is niet zonder effect gebleven. Bij de beantwoording van de sprekers, die gisteren in de Tweede Kamer over deze ontwerpen in tweede aanleg het woord hebben gevoerd, verklaarde minister Lieftinck zich 's avonds bereid om als nog een technische herziening van dit onderdeel te bevorderen. Deze zou dan zodanig moeten zijn, dat meer rekening wordt ge houden met de belangen van de trote gezinnen. Met de betreffen- e passage uit de regeringsverkla ring wilde de minister zeker niet in conflict komen. Hij wacht gaar ne nadere suggesties af en zal ook van zijn kant overwegen of hij een vruchtbare suggestie kan doen. De minister was zijn rede be gonnen met eraan te herinneren, dat hij zijn verdediging in de eerste aanleg had besloten met het uitspreken van de hoop, dat de geuite critiek in adhaesie zou TERUGROEPING VAN AMERIKAANSE LEGATIE LEDEN GE-EIST BOEDAPEST (A.P.) De Amerikaanse legatie te Boedapest heeft gisteren onmiddellijk inge stemd met een verzoek van de Hongaarse regering om de biblio theek van de U.S.I.S. te stuiten en de filmvertoningen en concer ten stop te zetten. Verder eiste Hongarije de terug roeping van drie leden der Ame rikaanse legatie, die gespionneerd zouden hebben, derde secretaris Albert S'herer Jr. Ruth Tryon, di rectrice van de U.S I.S. te Boeda pest, en haar secretaresse, Mary Eich. Miss Eich vertrok verleden week en de beide anderen wachten op hun terugroeping, volgens een woordvoerder. In de Hongaarse nota werd ge zegd. dat uit het recente proces tegen Aartsbisschop Jozsef Groesz gebleken was, dat enkele ambte naren van de legatie spionneerden Het gebouw van de U.S.I.S. werd daartoe gebruikt, zo werd verder verklaard. Nu generaal Ridgway de Noor delijken heeft voorgesteld Donder dag a.s. bijeen te komen voor de regeling van de technische bijzon derheden van een wapenstil standsconferentie, is het wachten weer op het antwoord der com munisten. Men verwacht, dat het U.N.O.- commando de 163.000 communis tische krijgsgevangenen zoveel mogelijk zal uitbuiten bij de on derhandelingen over de vrijlating van een onbekend aantal soldaten der verbonden »egers, die in han den der Roden zijn. Ondertussen zijn verse Chinese eenh den nog steeds onderweg naar het front. Een grote concen tratie is gemeld ten noordwesten van Seoel. veranderen. De replieken over ziende constateerde hij dus, dat hij toch nog niet helemaal daar was, waar hij zijn wilde. In tegenstelling tot de mening van de heer Weiter benadrukte minister Lieftinck nog eens de noodzakelijkheid om de defensie plannen ten uitvoer te leggen. Vergelijkingen met andere landen gaan wat de grootte van de mili taire inspanningen betreft mank. België heeft bijv. geen vloot; het risico van een gedeelteliik on gedekt laten van de militaire uitgaven mocht naar de mening van de minister onder de huidige omstandigheden niet worden ge nomen. Een gelijktijdig in werking tre den van de wijziging van het fiscale winstbegrip en de belasting verhoging zoals de heer Hofstra dit wenste, stuitte op practische bezwaren. Voor een verschuiving van de voorgestelde verhoging van motorrijtuigbelasting naar een verhoogde omzetbelasting op ver keersdiensten, voelde de minister niets. (Vervolg op pag. 3) Zonder cent op zak naar Lapland Twee Haagse kunstschilders, Rudi Polder en Piet Moget, zijn gistermorgen vroeg op weg ge gaan naar Lapland. Zij hebben geen cent op zak en hopen de hele reis liftende af te leggen. Zij zullen in hun onderhoud trachten te voorzien door het maken van portretten. Verder zijn zij van plan overal een openluchttentoon stelling te houden van hun eigen werk en werk van andere Haag se schilders, dat zij bij zich heb ben. De beide schilders denken ongeveer een half jaar weg te blijven. Eerst gaan zij naar Stock holm ,om zich eind September naar Lapland te begeven. (Van onze correspondent) In Lingen, het stadje aan de Ems, waar, indien de plannen doorgaan in de naaste toekomst Nederlandse militairen gelegerd zullen worden, raakt men niet uitgepraat over de millioenen- erfenis, die dezer dagen een vluchteling ten deel viel. Het be treft hier de 54-jarige Max Kasi- mir. Sedert zijn vlucht uit Silezië heeft hij het niet gemakkelijk ge had. Jaren achtereen had hij nau welijks voldoende geld voor zijn levensonderhoud. Maar thans zijn al deze moeilijkheden opgelost. Max Kasimir is millionair gewor den. De nieuwbakken millionair was is zijn jeugdjaren matroos. Hij bezocht meerdere landen. Hij is thans nog in het bezit van een foto, waarop hij afgebeeld staat als matroos aan boord van een H.A.P.A.G.-schip. Het schip voer op de lijn HamburgNew York. Het is thans bijna 30 jaar geleden dat Max op een van deze reizen de Amerikaanse miss Erna Rivers leerde kennen. De kennismaking was echter niet van lange duur, want eenmaal in Amerika aange- Cameronia, Djakarta-Rotter dam, 2 Juli van Aden naar Port Said. Willem Ruys, Djakarta-Rot terdam, 2 Juli voor Perim Teiresias, Balikpapan-Amster- dam, passeerde 3 Juli Fi- nisterre. komen, ging het tweetal weer uit een zonder zelfs eikaars adressen te kennen. Max moet echter destijds een diepe indruk op miss Rivers ge maakt hebben. Toen zij ziek werd en met haar dood rekening moest houden, zette zij een reusachtig apparaat in werking en liet naar Max zoeken. En daarbij boekte ze succes. En Max ook, want hij werd door zijn vroegere mede reizigster benoemd tot haar enige erfgenaam. Het bleek, dat de erfenis ruim 2 millioen D.M. groot was. „Het is eenvoudigweg een wonder", was het enige dat Max wist te zeggen toen hij de verheugende tijding ontving. NEW YORK, (Reuter-A.P.). Groot-Brittannië heeft gedurende de laatste tien dagen meer dan dertig ladingen van alle soorten petroleumproducten gekocht in verband met de verminderde aan voer uit Abadan, aldus meldt het Journal of Commerce. Het blad schrijft, dat Groot- Brittannië ongeveer 3 millioen barrel heeft gekocht, maar dat dit slechts een druppel is vergeleken met hetgeen Sroot-Brittannië no di0 heeft. De ongeveer 800 Indische en Pakistaanse employé's van de Brits-Iraanse Oliemaatschappij hebben de Perzische autoriteiten in een gemeenschappelijk schrij ven meegedeeld dat zij niet voor de nieuwe Perzische oliemaat- schapij willen werken en Perzië willen verlaten. Zoals bekend deelden de Britse employé's op 27 Juni hetzelfde mede. TWEEMAAL VIER De Engelse vierling zusjes Good uit Westerleigh, Glou cestershire willen alles graag zoveel 'mogelijk eender hebben. Een vier voudige fiets was natuurlijk een op lossing geweest voor het maken van een gezamenlijk fiets tochtje maar de jonge dames gaven er de voorkeur aan ieder een eigen „karretje" te heb ben en deze moes ten natuurlijk gelijk zijn. ll

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1