De K. V. P. heeft scherp stelling genomen tegen belastingbeleid GEVAARLIJK ONBEGRIP" „Marxisme bracht veel goeds, maar stichtte tegelijk onheil" Voorzitter van Sint Adelbert reageert op de Bruyn's woorden FRANK SEDGMAN GEVALLEN Rembrandt's tekeningen en etsen in Haarlem Woningbouw rendabel maken De Minister tot de Kamer TWEEDE KAMER Katholieken zullen tegen wetsartikel stemmen u Overleg nog steeds gewenst Vijf jaar 7 December-divisie De H. Vader tot katholiek internationaal landbouwcongres Voor huurprobleem één oplossing: Minder vast weer DE BEURS WOENSDAG 4 JULI 1951 PAGINA 3 (Van onze parlementaire redacteur) „Na de afwijzing van de extra-kinderbijslag voor het grote gezin, letten wij er nog zorgvuldiger op of de regering ook zelf wei vast houdt aan de passage uit de regeringsverklaring, waarin gezegd werd dat het nieuwe kabinet zou waken tegen een onevenredige achteruitgang van die gezinnen," aldus dr. Lucas, de woordvoer der van de K.V.P., bij de replieken van het helastingdebat gister middag. „Houd Uw woord", zo riep hij de regering over het 'hoofd van minister Lieftinck Joe, „en zie af van de vijftien millioen, die de voorgestelde verlaging van de leeftijdsgrens voor de kinder- aftrek zou kunnen opbrengen". Dr. Lucas had hiervoor reeds aangetoond, dat ook deze verla ging in het bijzonder de grote ge zinnen treft. Naar de mate er meer werkende kinderen zijn, doen de gevolgen van de voorge stelde wijziging zich immers ook sterker gevoelen. De katholieke woordvoerder besloot deze bewo gen passage in zijn rede met de verklaring: „Wij willen er niets, maar dan ook niets van weten." Indiening van een amendement op dit punt achtte dr. Lucas niet nodig. De KVP-fractie kon in dit geval volstaan met tegen het des betreffende wetsartikel te stem men, hoewel hij bleef hopen dat de minister deze twistappel als nog zelf zou willen verwijderen, ,,om ongelukken te voorkomen", zo voegde hij er waarschuwend aan toe. Minder aandacht. Van andere zijde werd aan dit onderdeel van de voorgestelde verhogingen niet in die mate aan dacht gewijd. Wel verklaarde de heer Hofstra (PvdA) dat het ant woord van de minister op zijn vraag hoeveel een verlaging tot 17 jaar de schatkist zou kosten, al te vaag was geweest. Dit zou er dus op neerkomen, dat de grens niet bij zestien maar bij zeventien jaar komt te liggen. De heer Hoogcarspel (Comm.) kondigde een amendement aan, waarin de grens bij negentien jaar wordt gelegd; op zichzelf onge twijfeld een goed voorstel, maar wij hadden graag gezien dat de communisten ook bij de extra kinderbijslag zo actief waren ge weest. De opmerkingen ten aanzien van andere punten kunnen het beste groepsgewijze worden sa mengevat. De heer v. d. Heuvel (A.R.) bestreed de heer Hofstra (PvdA) voor wat betreft zijn op merking, dat hij zich tegen elke belastingverhoging zou hebben gekeerd. Dat was niet het geval, maar hij wilde geen speciale groep treffen, zoals door een belasting van de bedrijfswinst zou geschie den. In deze gedachtengang past het amendement-v. d. Heuvel, mede ondertekend door CH, WD en de heer Weiter, waarin een verhoging van de Inkomstenbe lasting over de gehele lijn wordt voorgesteld en wel zodanig, dat dezelfde opbrengst verkregen wordt als bij een belasting op de bedrijfswinst. Amendement. Van KVP-zijde wenst men de verlichting in een andere richting te zoeken. Een amendement- 4 JULI: Octaafdag van Petrus en Pauhis De werken van de apostel- vorsten Petrus en Paulus waren geheel in overeen stemming met de leer van Christus: zij zijn daarom geen valse profeten of schijn heiligen, waarvoor het evan gelie van vandaag waar schuwt: zij zijn goede bo men, die goede vruchten voort zullen brengen. Het is daarom nodig, om ons zo nauw met Petrus en Paulus, dat wil zeggen met hun op volgers, de Paus en de Bis schoppen, te verbinden, want dan staan wij veilig: dan be zitten wij de genade Gods, die het eeuwig leven is in Christus onze Heer (Epistel). Leef daarom eens meer mee met de kerk en sta niet te kijken of je het in Keulen hoort donderen, wanneer men U iets over de Paus of over bepaalde bisschappen vertelt: het mag niet zonder meer over U heengaan. Plaatst U midden in de kerk en U bent mèt haar verbon den. IN DESERTO Janssen (KVP) wil de bedrijfs winst niet boven de f 8000.maar eerst boven de f 12.000 belasten. Daarnaast is er nog een amende- ment-Lucas (KVP), dat hierbij de invoering van een gezinstarief beoogt. Voor gehuwden zou 15 pet. mogen worden afgetrokken en voor ieder kind 5 pet. In tegen stelling tot het amendement-v.d. Heuvel (A.R.) betekenen deze amendementen echter een bedui dende vermindering van de door de minister geraamde opbrengst. Zulks deed de heer Hofstra (PvdA) vragen, welke verzwa ringen de heer Lucas daar dan tegenover wilde stellen. De heer Lucas antwoordde hieron. dat hii bli ziin meninc bleef, dat niet is aangetoond, dat on dit moment 245 millioen no dig is, zodat elke verlaging dus ook niet gecomnenseerd behoefde te worden. In deze gedachtengang passen ook zijn amendementen, die de strekking hebben om de werkingsduur van de voorgestelde verhogingen niet op vijf jaar maar op drie jaar te bepclen. De heer Weiter wilde voorlopig helemaal niets. Z.i. zou moeten worden afgewacht hoe de om standigheden zich ontwikkelen, maar los daarvan was hij tevens van oordeel, dat de militaire in die voorstelt, boven onze krach ten gaat. De heer Hoogcarspel (Comm.) kwam, uit hoofde van andere motieven, tot een zelfde conclusie. Ook van zijn hand was er intussen een amendement op de voorgestelde bedrijfswinstbe lasting rrjet de strekking om de grens niet op f 8000.maar op f 10.000.te bepalen. „De mid denstand", aldus de communist Hoogcarspel, „mocht niet gepro letariseerd worden!" Een amendem.-Hofstra (PvdA) wil ook de tantièmes belasten. Tegenover de voorgestelde ver hoging van de vermogensbelasting en het successierecht bleven de meeste woordvoerders ernstig be zwaar maken. Hier is een amen- dement-Lucas (KVP), dat echt genoten en kinderen van de ver hoging vrijstelt, een amendement waarmede de woordvoerders van C.H. en VVD reeds hun instem ming betuigden. Ten aanzien van de voorgestelde verhoging van de Motorrijtuigenbelasting werd overwogen of niet een billijker regeling door middel van ver schuiving denkbaar ware. Dr. Lu cas (KVP) verklaarde te dien aanzien, dat hij niet bij voorbaat afwijzend stond tegenover een verhoogde omzetbelasting op ver keersdiensten, maar dan moest de zekerheid verkregen worden, dat zulks ook voor de Spoorwe gen zou gelden. Het argument van de minister, dat er in Nederland zoveel auto's waren bijgekomen, werd door de heren Lucas en Ritmeester(VVD) als ondeugdelijk afgewezen. In alle landen was het aantal auto's verdubbeld. Wat de verhoging van de omzetbelasting voor weelde artikelen betreft, ging de heer v. d. Heuvel (A.R.) het verst. Even als bij de bedrijfswinst wenste hij ook hier liever een verhoging over de hele lijn. Hij diende een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd de verhoging voor de weelde-artikelen te schrappen en daarvoor in de plaats te stellen een gewijzigd heffingspercentage bij de fabri kant. (Zie voor het antwoord van de spanning, zoals de regering zich minister pagina 1.) (Vervolg van pag. 1) Een verhoging van het heffings percentage bij de fabrikant in plan ts van een verhoging van het weeldetarief zou te sterk op de kosten van het levensonderhoud drukken. Wel verklaarde de mi nister zich bereid om nog een wij ziging aan te brengen in de lijst van zgn. weeldeartikelen mits de Kamer bereid was aan een com pensatie hiervoor mede te werken. Ter verdediging van de rechts vorm van de vermogensbelasting, legde de minister een artikel uit het katholiek staatkundig maand schrift op tafel van de hand van mr. Teulings. Hij wilde intussen wel aanvaarden, dat de som van inkomsten uit de vermogensbelas ting hsJ inkomen niet zou mogen overschrijden. In deze geest wilde hij dan alsnog een artikel bevor deren. Minister besloot z'n rede met zich nogmaals bereid te verklaren met de Kamer in nader overleg te treden, het benodigde bedrag en werkingsduur van de ontwerpen zoude echter buiten discussie moeten blijven. Voor compensaties zou dan eventueel in aanmerking komen een verdere lichte verho ging van de vennootschapsbelas ting en het instellen van een tus- sentarief voor de omzetbelasting. Nadat de vergadering enige tijd was geschorst deelde de voorzit ter mede, dat die avond geen be gin moer zou worden gemaakt met de behandeling van de amen dementen. De commissie van rap porteurs krijgt nog enige tijd om overleg te plegen met de minister over de veertie amendementen. DEN HAAG (K.N.P.). Naar aanleiding van de vele readies, die op zijn Bosse rede zijn gevolgd, in het1 bijzonder in verband met de recente uitlatingen van de K.A.B.-voorzitter A. C. de Bruyn, deelt de voorzitter van St. Adelbert, Mr. F. j. G. baron van Voorst tot Voorst, onder de titèl „Gevaarlijk onbegrip" het volgende mede: „Tot naar wij menen viermaal toe heeft de heer de Bruyn, Verbondsvoorzitter van de Katholieke Arbei ders Beweging, gereageerd op onze uiteenzetting op de Landdag te 's-Hertogenbosch op 16 Juli j.l. dig en daardoor onjuist heeft weergegeven, ondanks het feit, dat in twee gesprekken tussen de heer de Bruyn en ons op de on juiste weergave in zijn rede te Oosterbeek werd gewezen. Onze uiteenzetting, die in ver band hiermede op ruime schaal wordt verspreid, gaf aanleiding tot reactie; daarvan waren wij op voorhand overtuigd. Er waren echter punten, die .noodzakelijk in het openbaar dienden te wor den gezegd en besproken. Wij hebben tot nu toe gezwe gen, daar: 1. de wijze van reageren, die wij hier niet nader willen qualifi- ceren zou de heer de Bruyn menen, dat wij tot een juiste qualificatie in staat zijn? zodanig is geweest, dat wij niet in het openbaar mochten in gaan op de inhoud van het naar voren gebrachte; 2. in onderling overleg tussen de heer de Bruyn en ons in be ginsel was afgesproken, dat de gerezen controverse in het Ka tholiek Bureau voor Maat schappelijk en Cultureel Over leg zou worden behandeld. Naar aanleiding van het artikel van de heer de Bruyn, geschreven in de Volkskrant van 2 Juli j.l., zij opgemerkt, dat het artikel vooral naar de daaraan gegeven vorm zodanig is, dat wij thans niet langer mogen zwijgen. De gebruikte taal en uitdrukkings wijze betreuren wij en wijzen wij af. Het ontstelt ons, dat de Voor zitter van de K.A.B. gemeend heeft te mogen reageren op een wijze als hij deed. Daarnaast zien wij ons genood zaakt tot onze spijt te vermelden, dat de heer de Bruyn, die onze uiteenzetting onzerzijds ontving voor zij werd uitgesproken, enige Echter: wat thans openlijk met name in een geschreven arti kel Katholieke mannen en vrouwen wordt ingegeven, komt geheel voor rekening van de heer de Bruyn. Het heeft voor een groot gedeelte nauwelijks meer van doen met onze uiteenzetting. Op de inhoud van het artikel van de heer de Bruyn gaan wij in verband met een en ander thans niet in, temeer daar er andere wegen zijn: de wegen van het overleg, met name in het Katho liek Bureau, .waarop wij doelden en waartoe in principe reeds was besloten. Wij vermelden tenslotte na drukkelijk, dat wij dit overleg malen gedeelten daaruit onvolle- wensen, samenwerking nadrukke- bollencultuur. lijk blijven voorstaan, al wordt het moeilijk q#g met de heer de Bruyn te praten". Mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, Landelijk voorzitter v. d. St. Adelbert-Vereniging. (Wij merken op, dat blijkens een artikel in de Volkskrant van gisteren de heer de Bruyn op verzoek van bepaalde zijde bereid is een punt te zetten achter de discussie, die nu reeds enige tijd tussen hem enerzijds en prof. Duynstee en St. Adelbert ander zijds loopt. Al zegt de heer de Bruyn dan ook dat daarmee de te kwader ure door „gevaarlijk on begrip" opgeroepen geesten niet bezworen zijn.Red.). Ambtenaar schond ambtsgeheim W. A. K. uit 's-Gravenhage, voormalig chef van de afd. Rege- ringsmolestregeling van het di rectoraat-generaal van de scheep vaart, werd door de Haagse rechtbank, conform de eis, tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. K. werd er van beticht dat hij in 1949 aan een tussenpersoon enkele namen had verstrekt van mensen, die schadeclaims hadden lopen. Door dit te doen zou de verdachte zijn ambtsgeheim heb ben geschonden. Organist uit Breda won bronzen tulp De organist-directeur van de Sacramentskerk in Breda en le raar aan de Kunstacademie al daar, tevens docent aan het Til- burgs Conservatorium, Louis Toe bosch, is winnaar geworden van de improvisatiewedstrijd op het Haarlems Bavo-orgel, die ter ge legenheid van het Holland-Festi val Maandagavond werd gehou den. De prijs bestaat uit een bronzen tulp, beschikbaar gesteld door de Alg. Ver. voor Bloem- Een van de favorie ten in het tennis - tournooi te Wim bledon, de Austra liër Frank Sedgman werd in de kwart finale heren-enkel spel uitgeschakeld door de Amerikaan Herb Flam. Tijdens deze ontmoeting kwam Sedgman in het vuur van zijn spel ten val. Het tennisraket vloog uit zijn hand en kwam een eind ver der gelijk met hem op de grond terecht. De Belgische minister van Landsverdediging kolonel de Greeff, de gezant van Luxem burg, de heer A. Col- laart en de Nederland se minister van Oorlog en van Marine, Ir. C. Staf, hebben Dinsdag een bezoek gebracht aan het Marine Oplei dingskamp te Hilver sum. Tijdens de rond gang bekijken de gas ten een gasmasker, dat door een van de mannen van het oplei dingskamp gedragen wordt. V.l.n.r.: de he ren A. Collaart, kolo nel de Greeff en Ir. C. Staf. Maandagavond heeft de H. Vader de deelnemers aan het eerste Katholieke internatio nale landbouwcongres, dat door de Katholieke landbouworgani saties op het ogenblik in Rome wordt gehouden, in speciale audiëntie ontvangen. Bij deze gelegenheid hield de H. Vader een zeer uitvoerige en belang rijke rede over de sociale, eco nomische en geestelijke proble men in de landbouw, welke voor het gehele mensdom hun betekenis hebben. Na te heb ben gewezen op de ontwrich ting op alle levensgebieden in onze tijd en over de gehele wereld door de strijd tussen communisme en kapitalisme, sprak de H. Vader over de heel eigen problemen in de moderne landbouw. Iedere oprechte geest zal moe ten toegeven, zo zeide de H. Vader, dat door de apostelen van hét marxisme wat betreft de eco nomische en sociale opheffing van de landbouwende bevolking zeer veel goeds tot stand werd ge bracht. Dit mag ons echter niet uit het oog doen verliezen, dat het marxisme wordt gepropa geerd door een regime, dat zeer vele en grote gevaren inhoudt. Het eigen karakter van de land bouw is verloren gegaan, omdat hij ook een industrie is geworden K.R.O. VERZORGT UITZENDING Op 1 September 1951 zal het 5 jaar geleden zijn, dat de le divi sie „7 December" werd gevormd, nadat de eerste opleiding van de lichting 1945 was beëindigd. Ter herdenking van dit feit zal met welwillende medewerking van de K.R.O. op Zaterdag 1 Sep tember des avonds om 9 uur een uitzending plaats vinden, gewijd aan de 7 December divisie, met medewerking van de programma leider Jan de Cler, Dries Krijn, en verschillende 7 December le den die in Indië hun sporen op dit gebied hebben verdiénd. De opname voor deze uitzen ding heeft plaats op Vrijdag 31 Augustus in de studio van de K.R.O. te Hilversum, alwaar aan 300 7 December-enthousiasten ge legenheid wordt geboden deze uitvoering bij te wonen. en het platteland nog enkel maar een verlengstuk is van de grote industriesteden. De typische kenmerken van het landleven zijn verloren gegaan en daarmede de vele goede geeste lijke eigenschappen aan dit leven verbonden. Evenzeer als het in dustriële kapitalisme veel kwaad deed aan de boerenbevolking, sticht ook het marxistische systeem veel onheil ondanks de sociale en economische verbete ring. De H. Vader noemde als groot ste kwalen de vlucht van het land naar de stad in de industrie, waardoor een devaluatie van de landbouw intreedt en veel akkers verlaten blijven liggen, verder het starre prijsmechanisme en het verlies van eigen karakter. Nogmaals legde de H. Vader de nadruk op de waarde van het gezin, zeer bijzonder voor de landbouw. Door het familiebezit worden niet alleen de landbouw belangen veilig gesteld, maar wordt ook het collectivisme het best bestreden. De H. Vader verleende Zijn bijzondere Zegen aan de deelne mers aan dit congres en aan allen, die zich inspannen voor de behartiging van de belangen van de landbouwbevolking. Op 6 Juni 1602 is in Haarlem de eerste steen gelegd voor de monu mentale Vleeshal, die daar naar ontwerp van Lieven de Key werd neergezet tussen het Sand en de Beek in de schaduw van de oude Sint Bavo. Na drie en een halve eeuw heeft dit gebouw een be stemming gekregen waarbij men het volle profijt kan trekken van de stijlvolle ruimte, die wordt ge boden door de hal beneden en de sfeerrijke verdieping, hecht door timmerd werkstuk van Claes Pie- tersz. De Vleeshal deed als zoda nig dienst van einde 1605, toen er bij ordonnantie overbodige wande laars werden geweerd daar ,,'t vleysch duer de veele aemtochten eenichsins beschadicht werdt" tot 1890 toe. Het Rijksarchief was er nadien jaren gevestigd; in 1942 trok de distributiedienst hier bin nen. Met een tentoonstelling van tekeningen en etsen van Rem brandt, die tot 3 September duurt, is het gebouw nu in dienst geno men voor tijdelijke exposities. Uit de collectie van Teylers Museum te Haarlem, het Gronings Muséum voor Oudheden, het Rijksprenten kabinet en het Museum Fodor in Amsterdam, en uit particuliere verzamelingen zijn 144 etsen en 40 tekeningen van Rembrandt bijeen gebracht die, te beginnen bii het portret dat de 22-j.arige in 1628 van zijn moedér etste tot aan dat van Jan Antondes van der Lin den, in 1665 door de kunstenaar vier jaar voor zijn dood in armoe- Te Utrecht werd de jaarlijkse bondsraadsvergadering gehouden van dé Kath. Bouwvakarbeiders bond „St. Jozef". De voorzitter hield een uitvoerige inleiding. Hij wees op de gezonde positie van de bond, zoals deze o.a. tot uiting komt in het ledental en in het financieel overzicht. Bij een le dental van 43.776 per 31 Dec. 1950 is er een totale vooruitgang van 1713 leden. De huidige stand van het ledental is nabij de 45.000. De verplichtstelling van het bedrijfspensioenfonds voor de bouwvakken betekent,! dat 160.000 a 170.000 arbeiders onder de ze genrijke werking van dit fonds zullen vallen. Er is uitzicht ver kregen voor de redelijke verzor ging van de oude dag. Het is thans de taak van alle bedrijfsge- noten om het fonds in het bedrijf tot leven te brengen. Door de sterke stijging van de bouwkosten enerzijds en door het vaststellen van de huurprijs van nieuwe woningen op maximaal 30 pet. boven Mei 1940 anderzijds is de woningbouw zeer onrendabel geworden. Teneinde toch woning bouw mogelijk te maken is de overheid verplicht om, afgezien van de vrije sector, op elke nieuw te bouwen woning een zeker be drag bij te passen. Ten aanzien van het huurpro bleem is er maar één juiste op lossing: de bouw rendabel maken, een oplossing die verre is te pre fereren boven de incidentele op lossingen, welke de minister voorstaat (spaaractie, etc.). Het zal duidelijk zijn, dat voor verschillende problemen op zeer korte termijn een oplossing ge zocht moet worden, omdat an ders de ongerijmde toestand zou ontstaan, dat niettegenstaande de zeer grote woningnood de woning voorziening gaat stagneren en de bouwvakarbeiders werkloos wor den. Indien men bevreesd is voor aantasting van het verantwoorde lijkheidsgevoel van de arbeider, dan geve men deze arbeider mede-verantwoordelijkheid, op dat hij kan werken aan iets dat hij mee het zijne kan noemen. Boven de sociale zekerheid van de arbeider staat zijn rechtszeker heid. (Van onze weerkundige medewerker). De maand Juni ligt weer enige dagen achter ons en dit keer heeft het weer zich gedurende deze maand wei nig opvallend gedragen. De temp. was gemiddeld onge veer normaal en alleen aan het aantal zomerse dagen dat te De Bilt slechts twee bedroeg (normaal 5) kon men zien dat er van erg warme dagen toch nog geen sprake is geweest. Op verschillende stations, zoals bijv. te Eelde, kwam zelfs geen enkele zomerse dag voor. Een front dat eergisteren al boven de Noordzee lag trok gisteren langzaam via het Noorden ons land bin nen en zo viel er gisteroch tend vroeg al enige regen. Plaatselijk zoals op Ter schelling gingen de buien zelfs nóg vergezeld van on weer. Voor de komende dagen ziet het er naar uit dat we niet op zonnig en vast zo merweer moeten rekenen. Nabij Ierland n.l. dreigt reeds weer een nieuwe sto ring en men zal dan ook voor de eerste dagen op wisselvallig weer moeten rekenen. de gemaakt, bijkans de gehele duur omspannen van een levens werk, waarvan we de weerga niet kennen. Het is een bijzondere ervaring, deze ontmoeting met Rembrandt in de klare sfeer van Lieven de Key's meesterbouwsel. Men ont dekt iets van zijn manier van werken, bij de béide stadia van de „Ecce Homo" van 1655, waaruit kan blijken hoe hij nooit zijn et sen in eerste opzet meteen vol tooide, doch ze langzaam opbouw de en in verschillende staten drukte, om tenslotte te komen tot het resultaat dat hij er zich van had voorgesteld. Daar is zijn „Honderd Gulden prent" van 1649 waar Christus, de zieken gene zend, de centrale figuur is, in een barok spel van licht en donker dat Rembrandt spoedig daarna verlaten zou voor een symbolisch gebruiken van een hevig licht prachtig te zien in de „Drie Krui sen" van 1653, waarvan hier de IVde staat aanwezig is. Hier is een aantal van zijn zelf portretten verzameld, naast die van zijn moeder, zijn vader en Saskia en landschappen als dat beroemde met de „Drie bomen". De tentoonstelling is beperkt ge noeg om er niet in te verdrinken en voldoende uitgebreid om in aanraking te komen met de vele facetten van dit deel van Rem brandt's kunst, waarin b.v. ook de Boodschap aan de Herders van 1634 een hoogtepunt vormt en zulke bijzondere tekeningen als die van het bezoek van Christus bij Maria en Martha en het Berg landschap getuigen een zo veel zijdig en begenadigd meesterschap. Een boeiende tentoonstelling. O. GROTE VRAAG NAAR CLAIMS PHILIPS AMSTERDAM, 3 Juli. De markt blijft vrij eenzijdig georiënteerd en de handel in claims Philips, nu nog twee dagen, is zo goed als geheel overheersend. Ook vandaag ging het weer vrij le vendig toe en het schijnt dat ook de activiteit in de andere hoeken min of meer gestimuleerd wordt. Aanvankelijk scheen er groot aanbod te bestaan in claims, want ondanks vele kooplimites op 95 gulden werd op f 93,50 geopend. Er zat echter veel weerstand in de markt, zodat voor twee uur reeds f 97 werd betaald. Ter beurze was men van me ning, dat er vooral van de zijde van het publiek veel belangstel ling bestond. De prijs steeg tij delijk tot f 100. slotnotermg f 99 dus ca. f 3 beter dan gisteren. De aandelen golden 156 (153 In de overige hoeken was de ondertoon vast. De koersdaling door de emissie Philips schijnt thans verwerkt te zijn. Vooral in de Seheepvaartafdeling vielen kleine winsten te constateren. Pa- ketvaart, Rott. Lloyd en Scheep vaart-Unie, die alle exdividend noteerden waren enige punten hoger. De Cultuurmarkt blijft onbelangrijk. Amsterdam rubber een fractie luier, tabak en sui kerpapieren eerdei' wat beter. De industriesector hield zich goed en kwam op een iets beter ni veau. De 4 pet. dollarlening Philips, waarvan de eerste koers van 108 pet. ter beurze vrij gunstig wordt geacht, bleef onveranderd, even als de Belastingcertificaten op 100. De Beleggingsmarkt kon zich uitstekend handhaven, investe ringscertificaten zelfs vast. Voor Amerikaanse waardepapieren scheen de animo wat beter te zijn, zodat het agio een fractie steeg tot 13 Y- procent.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3