Nieuw In Perzische oliekwestie wordt gestreefd naar compromis Prof. Lieftinck veranderde zijn belastingplannen Hedenmiddag uitspraak van Internationaal Hof Truman waarschuwt wereld waakzaam te blijven Van iedere 100 kinderen sterven er 75J Geen proces DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING NHD) Mossadeq nu al op zwart zaad Zware brand teisterde Teheran Mossadeq heeft geldgebrek 25 krijgsgevangenen uit Rusland terug Prins Bernhard ere-doctor Communisten winnen vijf zetels in Finland Amerikaanse troepen onder Ridgway schitterendste leger ter wereld Leeftijdsgrens voor kinderaftrek grote gezinnen ongewijzigd Besprekingen over Duitse schulden Beloofde Hongaars Episcopaat trouw? West-Duitslandwil groter politiecorps tegen Mgr. Beran? Nog hevige strijd nabij Pjongjang Syngman Rhee houdt het been stijf Macht der tovenaars is nog groot Abonnementsprijs f 5*30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EE IT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) STADSEDITIE VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 5 Juli 1951 46e Jaargang No. 12211 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Hef Internationaal Gerechtshof te 's-Gravenhage zal heden middag om half vier uitspraak doen in de Perzische oliekwestie. In het centrum van Teheran woedde gisteren een grote brand die, vermoedelijk door kortsluiting veroorzaakt, de helft van de grootste zakenboulevard der stad in de as legde en voor millioenen rials schade aanrichtte. De Britse ambassadeur in Tehe ran heeft gisteren verklaard dat er nog geen definitief besluit is genomen over de staf der Britse raffinaderij in Abadan. Bij de huidige productie zal de sluiting van het bedrijf in ongeveer twaalf dagen een feit zijn, doch dit zou niet automatisch de evacuatie van het personeel inhouden. Men gelooft in Londen dat er enige wijziging is gekomen in de Engelse politiek in de oliekwes tie. Dit zou een gevolg zijn van een rapport dat Eric Drake aan het kabinet heeft uitgebracht. Men zou het thans beter achten het personeel op zijn post te laten in afwachting van een mogelijke compromisoplossing o.m. met be trekking tot de ontvangstbewijzen voor de kapiteins van de tank schepen. Mossadeq zou een der gelijk compromis aan de Ameri kaanse ambassadeur ter hand hebben gesteld. Ook overweegt men de moge lijkheid de kwestie te bespreken op een algemene conferentie in het kader van het Atlantisch Pact, waarna tot gezamenlijke actie op het hoogste niveau zou worden Gisteravond zijn met de Scan- dinavië-express 25 van de 65 Ne derlanders, die onlangs uit Rus sische krijgsgevangenschap wer den ontslagen, in ons land terug gekeerd. Ze zijn per autobus over gebracht naar het demobilisatie centrum te Amersfoort, vanwaar zij naar huis zullen terugkeren. Voorzover de Bijzondere rechts pleging belang in hen stelt zullen zij later door de Justitie worden opgeroepen. Onder hen bevonden zich Jan Kooien uit Deventer, Berend Norbruis uit Oosterwolde en Hielke v. d. Zee uit Joure. SLACHTVARKENS WORDEN GETATOUEERD Eer een varken geslacht wordt, heeft er een zogenaamde „levende keuring" plaats. Het dier krijgt dan een blikje in een der oren •wanneer de keuring gunstig is uitgevallen. Bij 't verdere trans port gebeurt het vaak, dat zo'n oor ernstig beschadigd wordt en uitscheurt. Naar wij vernemen wordt thans overwogen een zo danige wijziging in de Vee- en Vleeskeuringswet te bevorderen, dat het aanbrengen van het blik je achterwege kan blijven. In plaats daarvan zou een tatouering kunnen worden aangebracht. overgegaan, teneinde tot een her vatting van de besprekingen te komen. Premier Mossadeq heeft giste ren het Perzische volk medege deeld, „dat hij genoodzaakt zou kunnen zijn" om geld te vragen, omdat er geen inkomsten meer waren uit de olie-export. De re gering zou,slechts rentevrije le ningen kunnen gebruiken, waar voor geen datum van aflossing was vastgesteld Alec Mason, de tijdelijke direc- IN DE TECHNISCHE WETENSCHAP De Senaat der Technische Hoge school te Delft heeft op voorstel van de afdeling der Algemene Wetenschappen besloten aan Z.K.H. de Prins der Nederlanden wegens „zeer uitstekende ver diensten" de graad van doctor in de technische wetenschap, honoris causa te verlenen. De erepromotie zal op een na der te bepalen datum in een plechtige bijeenkomst van de Se naat geschieden. Handel via IJzeren Gordijn BERLIJN. Oost- en West- Duitsland zullen vandaag een nieuwe handelsovereenkomst voor 1951 sluiten, die zal voorzien in een goederenuitwisseling ter waarde van 500 millioen marken in elke richting. teur van de „Anglo-Iranian" is aangezegd onmiddellijk zijn huis in Abadan voor Perzische functio narissen te ontruimen. Tegelijk is hem aangeboden, in Perzische dienst te komen. HELSINKI. Woensdagmid dag zijn te Helsinki de definitieve resultaten van de Finse verkie zingen bekend gemaakt. Deze lui den (tussen haakjes de zetelver deling in het oude parlement): Sociaal-Democraten 53 (54) Agrariërs 52 (56) Communisten 43 (38) Conservatieven 28 (33) Zweedse Volkspartij 15 (14) Finse Volkspartij 9(5) DE HEER P. J. S. SERRARENS PAUSELIJK ONDERSCHEIDEN DEN HAAG (K.N.P.). Z.H. de Paus heeft de heer P. J. S. Serrarens, secretaris-generaal van het Internationaal Christelijk Vakverbond en lid van de Twee de Kamer der Staten Generaal, benoemd tot Commandeur in de Orde van de H. Gregorius de Grote. Gistermorgen heeft Mgr. Paolo Giobbe op de Apostolische Inter- nuntiatuur de hoge Pauselijke onderscheiding aan de nieuwe commandeur overhandigd. EINDELIJK Gistermiddag is in de vergadering der Tweede Kamer iets geschied waarop de trouwe bezoekers van de bijeenkomsten van dit hoge college al enige jaren heb ben gewacht. Bij de stemming over de motie van de heer v. d. Heu vel werden na elkaar afge lezen en dit pleegt te ge schieden met luider stemme de namen van de heren Janssen en Tilanus. De com binatie van de namen dezer afgevaardigden van K.V.P. en C.H. verwekte grote vro lijkheid. //- WASHINGTON. In een toespraak ter gelegenheid van Onafhankelijkheidsdag heeft president Truman gezegd, dat de wereld voor een lange pe riode van groot internationaal gevaar" staat, ook al zou er vrede in Korea komen. Het was nog te vroeg om te zeggen, of de communistische machtheb bers werkelijk vrede in Korea willen. De Verenigde Staten moesten „waakzaam zijn en op alles voorbereid". Generaal Dwight D. Eisenhower en Winston Churchill tijdens het diner, dat aan de vooravond van de herdenking van de Amerikaanse Onafhankelijkheid ter ere van Eisenhower in Londen werd gegeven. In een tafelrede verklaarde de generaal dat Churchill's pleidooi voor een Verenigd Europa thans reeds zoveel vrucht oplevert, dat het beschouwd mag worden als de belangrijkste prestatie van een loopbaan, die gekenmerkt werd door daden. Na een regeling voor Korea zou „het grootste gevaar voor de we reldvrede: de geweldige gewapen de macht van de Sowjet-Unie", ngo steeds blijven bestaan. De Verenigde Staten moesten daarom voortgaan met zich snel te bewa penen, andere vrije landen te hel pen met de opbouw van de ver dediging, de inflatie te beperken en door „waarheid en billijkheid" de Russische pogingen te bestrij den om door „leugens, bedreiging en omverwerping" de wereld te overheersen. „De Russen haten ons niet om dat wij Amerikanen zijn", aldus Truman, „maar omdat wij vrij zijn". Hij zeide te geloven, dat de Amerikaanse troepen onder Ridg- way op het ogenblik „het schit terendste leger ter wereld" vor men. In een boodschap tot deze troepen zei hij: „Gij hebt goed gevochten en zonder verwijt te wekken. Gij hebt geen vrije men sen tot slaaf gemaakt, geen vrije natie vernietigd en geen schuld aan enig bloedvergieten. De over winning zal misschien aan u zijn, maar gij wint meer dan een oor log. Want gij verdedigt het prin cipe van vrijheid onder interna tionaal recht". Oud-S.S.-er liet een ander voor diefstal opdraaien De los-werkman H. C. H. uit Wychen, werd wegens meineed door de Arnhemse rechtbank ver oordeeld tot drie jaar en zes maanden met aftrek. H., een ex- S.S.-er, had in samenwerking met zijn vrouw en een vriend een Nijmeegse fietsenmaker valselijk beschuldigd van de diefstal van een onderstel van een bakfiets, dat hij zelf had gestolen. De eis was acht jaar. V.N. PATROUILLE IN KAESONG TOKIO. Donderdag heeft het hoofdkwartier van het achtste leger medegedeeld, dat een pa trouille van de Verenigde Naties Kaesong is binnengetrokken zon der contact met de tegenstander te krijgen. Een aantal ouden van dagen uit de gemeen ten Oud-V ossemeer, Nieuw-Vossemeer en Pijnacker bracht Woensdag een bezoek aan het paleis Soest- dijk, waar zij door H. M. Koningin Juliana ontvangen werden. De oudste inwoonster van Oud-V ossemeer, opoe Dam, werd aan Ko ningin Juliana, Prin ses Beatrix en Prinses Margriet voorgesteld. 's-GRAVENHAGE. Nadat gistermiddag in de Tweede Kamer minister Lieftinck een nota van wijzigingen in zijn plannen met betrekking tot de omzetbelasting had ingediend, werden de beraadslagingen over de verschillende belastingontwerpen ge schorst, omdat de minister nog andere wijzigings-nota's aan kondigde. De debatten zullen zo mogelijk vandaag worden voortgezet. In het ontwerp tot verhoging der vermogensbelasting is een bepaling ingevoegd om te voorkomen, dat in bepaalde ge vallen het belastingbedrag voor inkomsten- en vermogensbelasting samen zou uitgaan boven 90 pet. van het inkomen. De Tweede Kamer had tevoren de motie van de heer v. d. Heuvel (A.R.) die een kleine verhoging van het algemeen percentage van de omzetbelasting aanbeval om de weeldebelasting te voorkomen, met 54 tegen 25 stemmen ver worpen. De minister had de motie ernstig ontraden en K.V.P., P.v.d.A. en C.P.N. verklaarden zich er bij monde van de heren Lucas, Hofstra en Hoogcarspel tegen. Eerder was een wetsont werp inzake de verhoging van de salarissen van de vice-president en de leden van de Raad van State z.h.st. aanvaard met de com munisten tegen. Prof. Lieftinck diende gisteren drie nota's van wijziging bij de Kamer in. Kleinmeubelen, geëtst en ander versierd glaswerk, verzilverde voorwerpen, handschoenen, luxe postpapier, sier-aardewerk en an tiquiteiten zullen aan de bestaan de 15 pet. omzetbelasting onderworpen blijven. De verho ging tot 30 pet. gaat voor deze goederen niet door. Daarentegen zouden de percentages bij leve ring door fabrikanten en bij de invoer van een aantal goederen met 1 pet. worden verhoogd. DREIGEMENT VAN ADENAUER LONDEN. Aan de vooravond van de besprekingen die te Lon den zullen worden gehouden over de Duitse schulden, heeft dr. Adenauer gedreigd dat West- Duitsland misschien terug zal ko men op zijn verklaring, waarin aansprakelijkheid voor de Duitse buitenlandse schulden werd aan vaard. In een nota aan de geallieerde Hoge Commissie die een antwoord is op een twee maanden geleden aan hem gezonden brief, zegt Adenauer dat de Duitsers nooit begrepen hebben waarom zij een regeling van de Duitse schulden niet zouden mogen koppelen aan de beschikking over de op 15,9 milliard geschatte Duitse activa in het buitenland. BOEDAPEST. De Hongaarse bisschopen hebben volgens Reuter een verklaring uitgegeven waarin zij zeggen dat zij Dinsdag zouden hebben besloten de landswetten te eerbiedigen en alle „onwettige maatregelen tegen de veiligheid van de staat en „met name die kerkelijke autoriteiten wier mis dadige activiteit onlangs aan de kaak is gesteld" te veroordelen. Voorts zouden zij zich houden aan de met de regering gesloten over eenkomst en disciplinaire maat regelen willen nemen tegen elke kerkelijke persoonlijkheid, die de wetten van de republiek schendt. De belangrijkste wijziging be treft het voorstel van de minister, de bestaande regeling voor de kinderaftrek bij de inkom sten-, loon- en vermogensbelasting te handhaven t.a.v. kinderen bo ven 16 jaar in gezinnen met drie of meer voor kinderaftrek in aan merking komende kinderen. BONN. De West-Duitse mi nister van Binnenlandse Zaken, dr. Robert Lehr, heeft Woensdag meegedeeld, dat zijn regering bin nenkort toestemming van de Westelijke geallieerden zal vragen om het corps gemotoriseerde poli tie uit te breiden. Vorig jaar herfst kreeg Duits land toestemming behalve 90.000 politie-agenten, 30.000 man gemo toriseerde politie op de weg te brengen. Hiervan is tot nog toe nog geen tweederde aangeworven. Volgens Lehr had Japan toestem ming gekregen 75.000 man gemo toriseerde politie te werven naast een gewone politiemacht van 120.000 man. HIJ IS TE POPULAIR PRAAG (K.N.P.). Tegenwer king van de socialisering, bescher ming van de kapitalisten en reac- tionnairen, spionnage en devic- zensmokkel en tenslotte misbruik van zijn ambt voor staatsvijande- lijke activiteit, zijn de vijf punten van de aanklacht voor het proces tegen Mgr. Beran. Deze aanklacht ligt reeds maan denlang klaar op het Bureau voor Kerkelijke Zaken te Praag. Dat het niet tot een proces is geko men, maar slechts tot zijn ver wijdering van de Aartsbisschop pelijke zetel van Praag, is toe te schrijven aan het resultaat van een opinie-onderzoek in Tsjecho- slowakije, dat heeft aangetoond, dat de populariteit van Mgr. Be ran bij de Tsjechoslowaakse be volking zich nog steeds in stijgen de lijn beweegt. De aanklacht van spionnage ba seert zich voornamelijk op het feit, dat Mgr. Beran op een vorm reis in Lodenice, 30 kilometer van Praag, belangrijke inlichtingen zou hebben verstrekt aan de peter van een der vormelingen „ten be hoeve van Westerse agenten". Daar de verhoging van f 300. op het inkomen van inwonende kinderen zal komen te vervallen, zou de fiscale positie der grote gezinnen bij aanvaarding van de nota van wijzigingen over het algemeen gelijk blijven. Dit amendement betekent een min dere belastingopbrengt van 2 mil lioen. Teneinde voorts bij de extra belasting van de bedrijfs- winsten rekening te houden met de gezinssamenstelling, stelt de minister voor, de aanvanke lijke vaste aftrek van f 8000.te vervangen door een aftrek die verband houdt met de persoon lijke omstandigheden van de be lastingplichtige. TOKIO. Aan het Westelijke en Oostelijke front in Korea zijn de gevechten Woensdag zo goed als tot stilstand gekomen, maar ten Zuiden van Pjonggang in de centrale sector leverden de ver bondenen en Noordelijken hevige strijd om heuvels en bergkammen. Ten Oosten van Kaesong, waar waarschijnlijk de besprekingen over een wapenstilstand gevoerd zullen worden, werden de ver bondenen van verre afstand be schoten met lichte wapens. Een Amerikaanse afdeling ver nietigde ten Zuiden van Pjong gang sterke kazematten. Na vier dagen zware strijd trokken Noor delijke infanteristen zich terug. POESAN. De Zuidkoreaanse president, Syngman Rhee, heeft volgens Zuidkoreaanse regerings kringen besloten de beslissingen van de Verenigde Naties niet meer in acht te nemen, indien de 38ste breedtegraad bij de besprekingen te Kaesong als wapenstilstands grens wordt vastgesteld. Assurantiemaat-schappijen waarschuwen Indonesië DJAKARTA (Aneta). De raad van brandverzekeringsmaat schappijen, de vereniging van transport-assuradeuren en de ver eniging van varia-assuradeuren in Indonesië hebben de regering gewaarschuwd, dat de mogelijk heid bestaat, dat zij genoodzaakt zullen zijn hun werkzaamheden te staken als gevolg van de onvei ligheid, de diefstallen, de roof partijen en de morele devaluatie in de havens waardoor het risico van de assurantiemaatschappijen enorm gestegen is, zo meldt de „Kengpo". De assuradeuren wijzen er op, dat zowel binnenlandse als bui tenlandse assuradeuren deze „ca- tastrophale ontwikkeling" met de grootste bezorgdheid volgen. De assurantiemaatschappijen in In donesië hebben de premies op goederen naar Indonesië verhoogd en de geldigheid van polissen be perkt. Deze maatregel heeft ech ter geen zin, omdat de omstan digheden hoe langer hoe slechter werden, aldus de assurantiemaat schappijen. Een recente foto van onze minister-president dr. Willem Drees die vandaag zijn 65ste verjaardag viert. TABORA „Ontstellend achterlijk is de medische en hygiëni sche toestand van de bevolking. Door onkunde en bijgeloof gedreven, neemt zij nog geregeld haar toevlucht tot kwakzal vers en tot de „Wafumu", de tovenaars, die enorme schade toebrengen aan de volksgezondheid, vooral door hun gebrek aan kennis van de oorzaken der ziekten en de ondeskundige dosering der medicijnen. Omdat bij bevallingen geen vertrekken naar ziin vicariaat, boordevol plannen en zorgen, gedreven door datzelfde vuur waarmede negentien eeuwen geleden St. Paulus naar Europa is en bevoegde hulp aanwezig vooral bq langdurige en abnor male bevallingen kwakzalvers- practijken worden toegepast, is 6W>av.„, de kraamvrouwen- en vooral de 1 kwam,_het ideaal voor ogen van kindersterfte erg hoog. Wij mis sionarissen schatten, dat in de minder beschaafde streken van ons gebied van iedere honderd kinderen er 75 sterven heneden de leeftijd van twee jaar Dat schreef ons mgr. Corne lius Bronsveld van de Witte Pa ters van Kard. Lavigerie, de Apostolisch Vicaris van Tabora in Tanganyika in Britsch Oost Afrika. Vorig jaar is hti in Hoorn bisschop gewiid. Hii had toen al twintig jaar missie- arbeid onder de tropenzon ach ter de rug. onderbroken door een verlof van twee jaar in Ne derland tot herstel van zijn ge schokte gezondheid. Wii hebben hem weer zien een Christelijke gemeenschap, moeizaam veroverd op de heer schappij van het heidendom Hij ging: een van die emigranten voor God de beste pioniers die Nederland ooit heeft uitgezon den of zenden zal. een van die velen die de bladzijden schrijven van het heldenverhaal der uit breiding van het Rijk Gods op aarde. Misschien vergeten wij toch nog te vaak, dat het, behalve de genade en hun eigen offer bereidheid, vooral het thuisfront van de Katholieken in het moe derland is, die de missionarissen in staat kan stellen dat verhaal te schrijven »ervolg op pag. 3)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1