JAARVERGADERING van „Goed Wonen" Kennemer Kluit Muzikale hoogtepunten op de laatste dag Verzekering tegen kosten van sanatoriumverpleging Nieuw plan: 61 woningen in drie woonlagen O. L. Vrouw ter Nood roept de Katholieke Jeugd Twintig jaar Alkm. Boys Als een paal boven water Het zangconcours te Haarlem Wordt het mooi vacantie-weer? Antwoord op voorstel van Ridgway PAGINA 2 DONDERDAG 5 )ULI 1951 ALKMAAR Dc gisteravond onder voorzitterschap van de heer C. M. van Mierlo in café Haring gehouden jaarvergadering van „Goed Wonen" was door ruim 40 lcd,en meest jongeren bezocht. De voorzitter heette na opening op de gebruikelijke wijze allen welkom en bracht dank aan allen, die tot dusver hebben medegewerkt, om de vereniging goed te doen marcheren; hij dankte in dit verband de stede lijke autoriteiten ien de leden, deze laatsten voor de keurige be woning en de stipte nakoming hunner verplichtingen; ook de Raad van Commissarissen en zijn medebestuursleden bracht spr. dank voor de vele werkzaam heden aan de veryeniging besteed Blijkens het door de secretaris, de heer Zeegers uitgebrachte jaar verslag was het ledental met 123 toegenomen: het bedraagt thans 433. Herinnerd Werd aan de ge reedkoming der door de gemeente gebouwde Montalwoningen. wel ke door „Goed Wonen" werden overgenomen en waarvan er slechts 31 voor eigen ieden kon den worden bestemd, waarbij de meest urgente gevallen het eerst aan bod kwamen; verwacht moet worden, dat in het vervolg zelfs 50% der te bouwen woningen door de gemeente zal worden toe gewezen. Thans zijn er 48 wonin gen in 3 blokken van drie woon lagen in aanbouw, waarvan de huur der benedenwoningen f 6.95, die der le etage f 6,75 en die der 2e etage f 6.55 zal bedragen. Van het nlan. deze woningen van gas- verwarming te voorzien werd af gezien, daar dit voor de huurders te duur zou worden; de aanleg van warmwater-installaties meen de men aan de bewoners zelf te moeten overlaten. Voor de bouw van winkels kon geen subsidie verkregen worden en de gegadig den zagen er van af wegens de hoge huur, die zë zouden moeten opbrengen. Onder dank aan de secretaris werd het jaarverslag goedge keurd. Aan het financieel verslag van de penningmeester, de heer A- Buissink ontlenen wii het vol gende: De woningen aan de Baan- singel. St. Jozefstraat en Popel- manslaan (grote woningen) had den een nadelig exploitatiesaldo van resp. f 22.290.13, f 4.919-34 en f 938.13; de kleine woningen aan de Popelmanslaan hadden een voordelig saldo van f 874.94. Het bezit aan woningen staal op de balans voor f 835.903 04. Het verliessaldo van f 27.272.66 over 1950/'5l te verrekenen met Rijk en Gemeente in aanmer king genomen, eindigde de balans in activa en passiva op f 1.017.151 -80. De verenigingskas had een saldo van f 5.453-22: de ontvangsten bedroegen, een saldo van vorig jaar van f 5.115.64 in begrepen f 6.177.65; de uitgaven f 724.43. Overeenkomstig het rapport van de Raad van Commissarissen die een zeer gunstig oordeel had den gegeven over het door het bestuur gevoerde beleid, werden de jaarstukken en de balans goed gekeurd. De heren van Mierlo, van Veen en Duncker werden als bestuurs lid herkozen: de heer J- Buur werd herkozen als lid van de R. v. C. Tenslotte werd de heer C. M. van Mierlo als voorzitter herkozen. Het bestuursvoorstel, om op de per 1 Jan- 1951 volgestorte aan delen 4% rente te betalen, werd begrijpelijkerwijze door de ver gadering goedgekeurd; of ook in de toekomst deze gedragsüin ge volgd kan worden, meende de voorzitter te moeten betwijfelen. Het bestuur werd voorts door de ledenvergadering gemachtigd, om eventueel gebouwen en gron den in eigendom en exploitatie te nemen, geldleningen aan te gaan en hypotheek te verlenen. Dit geschiedde met het oog op de eventuele overname van alle of een deel der door de gemeente nog te bouwen 84 woningen vol gens het plan-Keesom. Ook werd het bestuur gemachtigd tot het bouwen van een stenen berg plaats aan de Catsstraat en het kopen van de daarvoor benodig de grond, het aangaan van een geldlening en het verlenen van hypotheek. Nieuw bouwplan De voorzitter deed hierna me dedeling van de verdere bouw plannen. Het bestuur zal vermoe deliik ditmaal niet kunnen slagen in het doel der vereniging: het bouwen van eengezinswoningen in laagbouw. Een dergelijk plan zou te duur worden onder de huidige omstandigheden. Het plan is nu 61 woningen in drie woon lagen te bouwen, w.o. 13 een gezinswoningen. Het valt nog niet te zegg.cn, of deze laatste exploi tabel zullen zijn en of hiervoor goedkeuring zai worden verleend. Dat Rochdale wel eengezins woningen mag bouwen, komt, aldus de voorzitter In antwoord op een gestelde vraag, omdat Rochdale een eigen plan mocht uitvoeren toen een tweede Mon- tal-plan van de baan ging tenge volge van het failliet gaan van de Montal; voor een deel is dit eigen plan echter ook hoogbouw. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat het in de bedoeling van het bestuur ligt een drietal jongere leden aan te zoe ken te fungeren als commissie van bijstand van het bestuur, ten einde hen in de gelegenheid te stellen zich in de zaken van dc woningbouwvereniging in te wer ken, zodat zij later eventueel de oudere bestuursleden kunnen op volgen. In antwoord op een gestelde vraag deelde de voorzitter mede, dat het bestuur niet verantwoor delijk is voor de bouw der Mon tal-woningen; die moest de ge meente van het Rijk bouwen en werden door „Goed Wonen" over genomen. Over 10 jaar moeten de duplexwoningen veranderd zijn in simplexwoningen. Als een lid inwoning krijgt aldus het antwoord op 'n andere vraag moet het een hogere huur betalen. Niet het bestuur, doch het gem. bureau voor huis vesting beslist ov°r inwoning, Be treurd werd, dat onlangs door in woning etn grote gezinswoning aan haar bestemming werd ont trokken Er zün momenteel 12 urgente gevallen voor grote gezinnen. In antwoord op andere vragen werd medegedeeld, dat schuttingen niet gemaakt mogen worden en een steeg niet opgehoogd kan worden, omdat er geen geld voor is. Het bestuur zal trachten voor een steeg achter' de Huygensstraat een oplossing te vinden, door deze met puin en sintels te bewerken. De woningen in de St. Joseph straat ziillen deze zomer geschil rierd worden, terwijl het bestuur zich omtrent hel euvel van het te hoge grondwater, waardoor de binnenmuren in deze woningen bijna voortdurend nat zijn, met Gemeentewerken zal verstaan. De heer van Veen deelde mede, dat enkele proeven om van dit grondwater af te komen, niet ge slaagd ziin, evenmin als bij de woningen van Volkshuisvesting aan de Landstraat. waardoor men pogingen heeft gedaan om toe stemming tot afbraak te krijgen. De voorzitter sloot hierna onder dank en oP de gebruikelijke wijze- VORDERINGSBEVEL IN DE WIND GESLAGEN ALKMAAR. Gistermiddag werd J. Z. te Alkmaar door de Politierechter veroordeeld tot n boete van f 35 subs. 10 dagen, omdat hij niet had voldaan aan een door de gemeente aan hem gericht vorderingsbevel voor woonruimte. ALKMAAR. In de laatste vergadering van de Katholieke Nationale Jeugdraad is besloten een vlammend protest aan te tekenen bij de Hongaarse regering, die zich blijkens het proces- Mgr. Grosz aan schaamteloze kerkvervolging schuldig maakt. Tegelijk zal een telegram worden gezonden aan Z. H. de Paus, waarin de Katholieke Nederlandse jeugd de verzekering van trouw zal uitspreken. Allemaal heel mooi, maar wat zal dit uitwerken? Meer heil verwachten we van een bede- en boetetocht der Alkmaarse Katholieke jeugd naar O. L. Vrouw ter Nood op Zondag 8 Juli. Sedert 1830 hebben over de hele wereld verspreid tien verschij ningen van Maria plaats gehad, die door de kerk als echt zijn erkend. Dit laatste wil wat zeggen, als men bedenkt, hoe moeilijk de kerkelijke Overheid met betrekking tot verschij ningen te overtuigen is. Merkwaardig is, dat bij al die tien verschijningen Maria telkens de verzekering gaf genegen te pjn, om de wereld te helpen op voorwaarde, dat de mensen meer zouden bidden en boete doen. Daarom had ook de H. Grignon de Montfort de stellige verwach ting, dat uiteindelijk deze rampzalige wereld door Maria gered zou worden en deze vrome verwachting is zeer solide gebaseerd op de uitzonderlijke plaats, die Maria volgens de katholieke leer toekomt in het Goddelijk heilsplan. Onder Christus is Zij onze Medeverlosseres en Algemene Middelares. Geen wonder, dat Z. H. de Paus nog onlangs aanspoorde tot boete en gebed ter ere van de Moeder der mensen, om door Haar voorspraak het einde af te smeken van de afschuwelijke kerkvervolging in de landen achter het ijzeren gordijn. Komaan dan, jonge mannen en meisjes, geef deze keer eens spontaan gehoor aan het verlangen van de Nationale Katholieke Jeugdraad. Jullie edelmoedige harten kloppen toch niet voor niemendal. Laat je sterke gevoelens voor recht en vrijheid luid spreken. Leef mee met de slachtoffers achter het ijzeren gordijn. Ze rekenen ook op jullie geestelijke offers. Daarom denk a.s. Zondag nu eens niet aan de aantrekkelijke zee of het mooie strand, denk die dag aan die afschuwelijke zee van ellende, die golft over duizenden ook jonge slachtoffers van het voor alles anti-katholieke Communisme. P. N. FREHE, Directeur v. d. Alkmaarse Bedevaart naar Heiloo. De Alkmaarse Jeugd antwoordt in koor: WIJ DOEN MEE AGENDA FILMS: Victoria-theater: Het leven gaat verder, 18 j. Rex-theater: Het dodende licht, 18 jaar; Harmonie: Adam's Rib, 14 jaar; Cine ma Americain: Alarm in de nachtexpres, 18 jaar. (Leeftijden volgens KFC- normen). Voorstellingen hedenavond 8 uur. TENTOONSTELLING in Kunstzaal K.C-B. Bergen. Schilderijen, edelsmeed- werk en grafieken, ge opend van 1012, 14.30 17.30 en 19.30—22.00 uur. APOTHEKEN: Voor spoed gevallen is na zes uur ge opend de apotheek Krui- singa, Koorstraat 59. CESMOKKELDE HORLOGES ALKMAAR Door de Eco nomische Politierechter, Mr. Marcus, werden gistermiddag enkele zaken behandeld betref fende gesmokkelde horloges; de niet-verscher»en zeeman Corn. W. uit Schoorl, die in Mei '50 aan de firma I. te Alkmaar een aantal horloges had verkocht van buitenlandse herkomst werd bij verstek veroordeeld tot f60.of 20 dagen; (eis f75.of 25 dg.). De Alkmaarse winkelier J. S. stond terecht wegens het kopen van een horloge van bui tenlandse herkomst zonder de vereiste papieren; de man, waar van hii het gekocht had zekere K., was iemand, die bii de hor- logewinkeliers bekend geacht mocht worden als iemand, die al meerdere malen verdachte hor loges had verkocht. De heer S. voerde aan. dat deze man toch als grossier staat ingeschreven en dat hii geheel te goeder trouw was geweest; als hii geweten had, dat het 'n gesmokkeld hor loge was geweest, had hii het nooit gekocht. Uitspraak f25. of 10 dg. (eis: f35.— of 15 dg.). De juwelier E. B. werd vrijge sproken, daar niet bewezen werd verklaard, hetgeen hem ten las te was gelegd, n.l. het ter» ver koop in voorraad hebben van 4 horloges die clandestien zouden zijn ingevoerd. Het betrof hier horloges, die behoorden tot de voorraad van een zaak, die door hem overgenomen was en die dus niet door hem waren ge kocht. GEDING OVER EEN MANTEL ALKMAAR Mevr Kamps- Groot had een regenmantel mee gegeven aan de directeur van een ververij en stomerij te Apel doorn. zekere P. V. De mantel zou gestoomd er» daarna geverfd worden. Na enige tiid kwam de mantel terug onder rembours; er werd f15.— betaald. Maar de dame was van me ning. dat de jas alleen maar ge reinigd en niet geverfd was. De directeur, die helemaal uit Apeldoorn was gekomen en zijn vroegere employé, die de mantel zelf 'geverfd had, beweerden hier het tegendeel. De heren in toga zagen geen kans het raadsel op te lossen en besloten de zaak aan te houden, teneinde de heer Krom als getuige-deskundige te laten optreden. Óp 18 Juli komt dé zaak weer voor. (Advertentie) staat het, dat iemand ten slotte die cadeautjes moet betalen - en wie zou die „iemand" dan wel zijn?! Daarom staan zoveel ver standige huisvrouwen op het merk, dat voor élke cent niets dan uitnemende kwaliteit en verrukkelijke smaak-levert, op ALKMAAR Zaterdag 7 Juli a.s. viert de voetbalver. „Alkm. Boys" haar 20-jarig bestaan met een feestavond voor leden en do nateurs in het „Wapen van Heemskerk", terwijl voor de jeugd 'smiddags een feestelijke bijeenkomst plaats vindt. Het programma zal worden verzorgd door een cabaretgezelschap onder leiding van de heren N. Akker man en KI. Komen. Zondag 8 Juli de eigenlijke jubileumdatum, is er een reünie van oud leden in het clublokaal van de W, Molen kamp Westerweg om 12 uur. Des middags wordt er een wedstrijd gespeeld tussen het huidige le én 2e elftal tegen het oude le en 2e elftal. De opstellingen van deze oude elftallen zijn ais volgt; Oud 2e: Doel F. Keesen; achter A. Bruin, J- Hoogland; midden: G. v. Vliet, S. Duinmeyer, J, Licht; voor: Jb- Hartland. S. Jansen, E. Ott, H. Hoed, R. v.d. VJiet. Oud le: Doel: J- v.d. Horst; ach ter: Th. Pater, C. Slikker: mid den: W. Brouwer, H. Appel, Jb. Weel; voor: V. Indri. D. d. Groot, J. Schenke, N. Boots, B. d. Grand. De wedstrijden vangen aan om 1.30 uur op het terrein aan de Sportlaan. KRUIDENIER BEDROOC ZIJN KLANTEN ALKMAAR De Politie heeft ontdekt dat een kruidenier zich heeft schuldig gemaakt aan be drog. Zijn klanten vroegen om een merkartikel wasmiddel doch zij werden afgescheept met een ander wasmiddel maar onder het zelfde merk. (Slot) Het laatste gedeelte. Nadat enige tiid was gepau zeerd. stroomde voor de eind ronde de zaal geheel vol. Behoudens enkele uitzonderin gen was 't eerste gedeelte zonder onnierkeliike prestaties verionen en de gedachte drong zich onwil lekeurig on: ..wat zullen de favo rieten. die straks elkaar zullen opvolgen, er nu wel van maken?" Het nubliek kreeg eerst een verrassing te aanhoren in de vorm van uitvoering van het Te Deum" van Hendrik Andriessen met or gelbegeleiding. dat 't iubilerende koor werd aangeboden door het Gemengd koor ..Con Brio" uit Amsterdam onder directie van H. Hardebol en met orgelbegeleiding van J. Nibbering. Dit huldeblijk werd, vooral ook om de prima uitvoering, door het publiek zeer gewaardeerd en ont lokte de zaal een lang en spon- V In verschillende gemeenten zal de doorlichting van de bevolking plaats vinden waarmee een groot offensief tegen de zo gevreesde tuberculose wordt .ingezet. Ver wacht kan worden tlat wel enkele gevallen, die tot hedpn sluimer den, zullen worden ontdekt en niet onmogelijk is ook dat er personen zijn die in een sanato rium zullen moet,en worden op genomen. Aangezien een sanatoriumver pleging op f 7 a f 3 per dag aan verpleeggelden komt te staan en gewoonlijk van lange duur is (ge middeld 1 jaar) is het zonder meer duidelijk, dat nagenoeg niemand in staat zal zijn, zonder de allergrootste bezwaren voor zijn budget, deze kosten op te brengen. Gelukkig zijn voor een groot deel der bevolking ook in dit opzicht voorzieningen getrof fen. Zo hebben de verplicht-ver zekerde leden van een Zieken fonds bij eventuele opneming in een sanatorium recht op 75% van de verpleegprijs, met een mini mum van f 4,50 en tot een maxi mum van f 6 per dag, zodat dus hoogstens een bedrag van f 2 per dag ontbreekt en voor eigen re kening blijft. Vele van de ver plicht-verzekerden hebben echter van de mogelijkheid een aanvul lende verzekering tegen de kos ten van sanatorium-verpleging bij het Ziekenfonds te sluiten, ge bruik gemaakt, zodat dus de ver plicht-verzekerden practisch ge- Advertentie) Een vraag, die velen van ons zich nu zullen stellen. Wii zouden het weer zo graag naar onze hand willen zetten en beschikken over zomerse dagen, wanneer het ons uitkomt en „laat maar gieten" op de dagen, dat wij voor het weer minder interesse hebben! Dat zouden we wel willen, maar hier in heeft de mens niets te vertel len en dat is maar goed ook, want maak het ieder mens met het weer maar eens naar de zin! Wel kunt U het iedereen naar de zin maken door Niemeijer's Koffie en Thee te schenken. Princess- of Gala-thee en Paars- merkkoffie zijn een dagelijkse tractatie en vergeet vooral niet, dat U daarbij ongemerkt voor het prachtige Safiratafelbestek spaart. Dat geweldig mooie, door en door vlekvrjje tafelgerei kunt U krijgen op de waardepunten, die zich op elk pakje Niemeijer's Kof fie en Thee bevinden. Zij, die nog geen geschenkenlijst hebben, kunnen die op aanvraag gratis bij Niemeijer, Groningen (dat adres is voldoende) verkrij gen. heel tegen deze kosten zijn ge dekt. De vrijwillig-verzekerde leden van het Ziekenfonds kun nen bij eventuele opneming in een sanatorium recht doen gelden op een uitkering van f 4,50 per dag- Via het aanvullingsfonds van het Ziekenfonds te Alkmaar kan men geen aanspraak op een bijdrage in de kosten van sana torium verpleging doen gelden, wel op vergoeding van kosten van ziekenhuisverpleging boven de 42 dagen. Wij menen goed te doen de verplicht verzekerden in de ziekenfondsen die zich tot dusver niet bij het aanvullings fonds aansloten op deze mogelijk heid te wijzen. Voor het deel van de bevolking dat zich niet bij verplichte zieken fondsverzekering kön aansluiten omdat wettelijke bepalingen zich hier tegen verzetten is er de Stichting „Nederlandse Sanatori um Verzekering" kortheidshalve genoemd „N-S.V." te den Haag. Deze Stichting is geen commer ciële instelling en wil tegen de laagst mogelijke premiën de kos ten', vertonden aan sanatorium verpleging, door verzekering dekken. Ieder kan voor elk wille keurig bedrag een verzekering afsluiten. Bij een verzekering tot f 8 per dag worden de kosten per gezinslid van 16 jaar en ouder f 3-60 per jaar. De gezinsleden be neden 16 jaar worden gratis mee verzekerd. Het is van belang de verzekering te sluiten vóór dat het doorliehtingsonderzoek plaats vindt. Bij directe toetreding vóór dat onderzoek kunnen de rechten aanstonds ingaan en behoeft geen wachttijd te worden doorgemaakt. U kunt zich voor verzekering of aanvullende verzekering opgeven bij de bode van uw ziekenfonds. OVERTREDING BLOEM KWEKERSVERORDENING Het nobele vak van bloemen- kweken mag men niet uitoefe nen zonder een speciale vergun ning en als men een bepaalde oppervlakte bloemen mag telen, dan mag men ook beslist geen paar vierkante meters meer in een bloemtapijt herscheppen. Dit ondervonden enige bloemkwe kers, die gisteren voor de Alk maarse econ. politierechter te recht stonden wegens overtre ding van de bedoelde verorde ning. P. B. te Winkel had 175 M2 meer geteeld, dan bem was toegestaan: hij verdedigde zich met aan te voeren, dat vergeten was deze oppervlakte te doen registreren. Hij werd niettemin veroor deeld tot f50.of 20 dg.; de eis was het dubbele. J. N. te Blok ker. die helemaal geen vergun ning had, werd veroordeeld tot flOO (eis f150) wegenis het telen van bloemen op een oppervlakte van 102 M2. P. K. uit Hoogwoud die voor eenzelfde feit was ge dagvaard, beweerde, dat de con troleur niet goed gemeten had; deze zaak werd aangehouden. taan applaus. Nu was het grote ogenblik gekomen! Als eerste koor in de afdeling uitmuntendheid stond „In Pace Nata" uit Limmen op het podium. Het zette het verplichte stuk van Mozart ,,'t Vrouke is 'r poeske kwijt" op waarlijk pakkende wij ze in. Tintelend, sprankelend en hoogst muzikaal was de vertol king. De tekst-voordracht was uitermate geestig en de Mozart- stijl voortreffelijk. Een genot om te luisteren! Toen volgde als vrij werk het reeds eerder ge noemde „Madrigaal" van Hub. Waelrant. Ook hier was de ver tolking op Franse tekst charmant en boeiend en van begin tot het einde zeer muzikaal. Met veel waardering een le prijs met 345 punten. Toen kwam „Zang en Vriendschap" uit Opmeer aan bod met vermelding dat de heer J. J. Stam bij plotselinge verhindering van directeur Timmermans, het koor zou aanvoeren. Wat 'n begin, om na een enkele repetitie, zulk een werk te diri geren! „Maestro" Stam loodste z'n koor glansrijk in veilige haven. Het verplichte stuk kreeg een uitvoering van zeer goede kwali teit, waarmede dirigent en koor veel eer inlegden. Het vrije werk „Exsultate Deo" van Scarlatti kwam ook fraai van stijl tot z'n recht. Het werd een prachtige feestzang. Hulde aan dirigent en koor voor deze uitzonderlijke prestatie. Een eerste prijs met 326 punten. Het hoogtepunt. Als volgende koor kwam dan „Zang en Vriendschap" uit Bo venkerk op het podium in prach tige opstelling met ruim 80 le den. Het werd muisstil in de zaal toen de jurybei weerklonk en de dirigent op de piano de toon aan sloeg. Het koor zong uit het hoofd dirigent zonder partituur. Dan golfde de zang door de zaal op vloeiende Duitse tekst. In prachtige stijl, soepel en beheerst klonk Mozart's muzikaal verhaal ..'t Vrouwke is 'r poeske kwijt". Een lust om dit koor te beluiste ren. Het zingt gemakkelijk van begin tot 't einde. Nu nog 't vrije werk. Een pracht, stuk; nog nooit in de Bond uit gevoerd: „Tu as tout seul" van J. P. Sweelinck. Als geboren Fran sen zingt het koor onbekommerd, dit onsterfelijk meesterstuk van deze componist. Een opmerking van de jury; zeer goede weergave, het had echter nog iets gedurfder gekund. Een klinkende eerste prijs met 347 punten. Toen kwam als vierde koor in deze afdeling „Con Brio" uit Amsterdam. Öok dit koor stelde niet teleur. De verklanking was niet zo doorzichtig, niet zo spran kelend en geestig als van de vo rige koren, maar toch wel muzi kaal en goed van opvatting. Als vrij werk ook hier „Madrigaal". De uitvoering had soepeler ge kund en niet zo zwaarwichtig. Óp samenzang moet nog meer gelet worden. Een le prijs met 313 pun ten. In de Ere afd. Mannenkoren trad nu op St. Caecilia uit Den Haag. Jammer genoeg valt van dit koor niet veel goeds te zeg gen. Er was een sterke wisseling in de onderlinge zuiverheid en in het vrije werk. Veni Creator van Diepenbrock was alle verheven heid en alle religiositeit zoek. op vatting ook niet de juiste. Voor ieder een teleurstelling, 2e prijs. Nu kwam een tweetal gemeng de koren in de Ere-afdeli^g e«- menede koren n.l. „Zingen is Le ven" uit Warmenhuizen en Arti Voealis uit den Haag. Het verplichte stuk „Ave Ma ria" van Bruckner was een zeer moeilijke opgave. „Zingen is Le ven" 'kon de nodige spanning, welke dit stuk vraagt niet ten volle opbrengen. Bruckner moet verheven worden gezongen en dat lukte niet zo goed. Het vrije stuk van Piet Zwager „Het haze- grauwt" bleef ook beneden de maat. De gloed ontbrak. Er wa ren wel verdienstelijke momen ten maar toch werd het geen succes, 2e prijs. Het koor uit den Haag deed het beter. Het zong ook Ave Maria van Bruckner, doch een ander opus, en nog wel 6 stemming. Hoewel de klank verhouding niet altijd even mooi was, werd dit zware werk toch CIRCUS STRASZBURGER BOUWT OP ALKMAAR Vanmorgen om streeks 9 uur arriveerde met de trein het Circus Straszburger uit Arnhem in Alkmaar. Nadat om streeks half acht enige tentwa gens vooruit waren gekomen en de palen werden neergezet voor de grote viermaster was het even na negen in de stad een hele be drijvigheid toen de circa 70 wa gens van het station naar het Canadaplein werden gereden. Direct werd begonnen met de opbouw van de grote tent en vanmiddag reeds zal dit werk gereed zijn. Intussen worden voor de overige wagens de stand plaatsen uitgezet en vanavond om 8 uur zal de grote Gala voorstelling plaats vinden. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren; Alice dochter van J. Greebe en L. M. F. Westebring. Gehuwd: Adrianus Tijm en Helena Kaandorp. Steunfraude ALKMAAR De Politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 33-jarige metaalbewerker alhier, die over het tijdvak van enige maanden steunfraude heeft gepleegd. Geslaagd ALKMAAR Voor het nota rieel examen te 's Gravenhage slaagde voor het eerste gedeelte de heer C. J. Klerk alhier. V.V.V.-BERGEN ZONDER DIRECTEUR BERGEN. Aan de directeur van de VVV te Bergen, de heer C. H. van Rossum du Chattel is op zijn verzoek eervol ontslag uit zijn functie verleend. Hij is slechts enkele maanden als zodanig werkzaam geweest. Wij verna men dat mr. Zeiler, de secretaris penningmeester de werkzaamhe den van de directeur voorlopig zal waarnemen. Burgerlijke stand BERGEN Geboren: Johan nes Marinus Wilhelmus z. v. J. M. Zoons en G. Meijer; Nicolaas Mattheus z. v. J. Veldt en J. H. Bonekamp: Quirinus z. v. H. Snijder er» T. Schoehulis. Gehuwd: Petrus Groen en Aaltje Veis. VERKEERSEXAMENS BERGEN. Onder auspiciën van „Het Verbond van Veilig Verkeer" werden in het van Ree- nenpark verkeersexamens afge nomen van de jeugd van de lagere scholen uit diverse omliggende gemeenten. Deze examens zijn zeer geslaagd door de medewer king van de plaatselijke politie en het onderwijzend personeel, die geheel hét voorbereidend werk op zich namen. Het examen- parcours waaraan 135 leerl. deel namen was met miniatuur-ver keersborden aangegeven. Elk der leerlingen moest deze weg volgen zonder verkeersovertredingen. 123 scholieren behaalden het diploma, waarbij F. Stins van de lagere school uit Groet de enigste was die in het geheel geen fou ten maakte. De examencommissie bestond uit de heren G. C. Ros, F. Naut, Th. Borst en C. Reinders, hoofd der school te Koedijk. Nu het verkeer steeds drukker en ingewikkelder wordt juichen we deze examens van harte toe. Het voornaamste is echter dat de kinderen het geleerde op de juis te wijze in de practijk brengen. Hier ligt ook een taak voor de ouders! Een mooi succes BERGEN. Bij de in Heerhu- gowaard gehouden gymnastiek- sportdag, behaalde de 14-jarige Rob den Broeder van de R.K. Gym. Ver. DIO de eerste prijs in de vorm van een prachtige me daille. wel muzikaal vertolkt. Als vrij werk werd ook „Madrigaal" ge geven met vele goede momenten, doch niet zo voortreffelijk als bijv. door Limmen. Het werd een ruime le prijs. Er dan tot besluit de beide zang koren in de superieure afdeling n.l. het Streker Mannenkoor uit Grotebroek en de Verenigde West. friesche Zangers uit Wognum. Als verplicht stuk was voorge schreven „Jubelstadje" van Os car van Hemel. Het Streker Man nenkoor zong het eerst. De klank ontwikkeling van dit koor was voor deze geweldige zaal veel te erg. Het geheel maakte een te zware indruk. Er was te weinig nuancering in het geheel. Dit zelfde gold ook voor 't vrije werk „Herfst" van Verhoeff. Set was alles te geforceerd en te gekne pen. Vooral de baspartijen gaven te veel van 't goede, waardoor het schone in 't gedrang kwam. Er was natuurlijk ook veel te waarderen, zodat 'n eervolle 2e prijs met 297 werd toegekend. De Verenigde Zangers deden het beter. De klankverhoudingen waren evenwichtig. Ook dit koor moet echter voor overdrijven op passen. Bij zachtere nuances wordt het klankgehalte terstond mooier. De uitvoering was globaal toch wel verzorgd en er viel veel te waarderen. Het vrije werk „Mar- cia Funebre" van Boedijn was een zware opgave voor deze, toch beperkte bezetting. De uitvoering mocht er niettemin zijn en stond op „poten". Een koor dat zulk een zwaar werk zó weet uit te voeren is tot vele goede dingen in staat. Een welverdiende eerste prijs met 316 punten. Zo kwam dan het einde van dit weer zeer geslaagde Bondszangers feest. Alvorens de totaal-uitslagen werden bekend gemaakt gaf de muzikale adviseur van de Bond, de heer Terpstra nog enkele be- hartenswaardige wenken. Hij stel de vast, dat de Bond op een peil is gekomen dat er zijn mag. Dit peil werd in de loop der jaren bereikt, door vooral op de artis tieke en culturele waarde te let ten van de verplichte en vrije werken. Het oude idee van de zgn. liedertafelstijl, heeft beslist afgedaan en daarvoor komen in de plaats de meer kunstzinnige en artistiek verantwoorde liederen van verschillende grootmeester uit de laatste eeuwen. Het is voor de directeuren een eerste eis daar terdege rekening mee te houden. Opgemerkt mag nog worden, dat het koor uit Bovenkerk nu driemaal achtereen het hoogste punten-aantal op het Bondscon- cours heeft behaald en daardoor definitief in het bezit kwam van de fraaie Bondswisselprijs. Voorts verwierf dit koor de medaille van H.M. de Koningin, terwijl de ko ren uit Heiloo, Castricum en Limmen ook nog extra prijzen zullen ontvangen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond. OVERDAG IETS MINDER KOUD DE BILT, 5 Juli Vanavond en vannacht flinke opklaringen, weinig wind en tamelijk koud. Morgen overdag weer toenemen de bewolking maar nog overwe gend droog weer. Meest matige wind tussen West en Zuid. Iets hogere temperaturen. ZONDAG 8 JULI EERSTE BESPREKINGEN NEW YORK, 4 Juli Reuter) - Volgens Radio Peking en Radio Pjongjang hebben de Noordelij ken de uitnodiging van generaal Ridgway voor het houden van voorbereidende besprekingen over een staken van het vuren tussen vertegenwoordigers van beide partijen aanvaard. Als datum wordt genoemd Zondag 8 Juli en als plaats Kaesong. Gisteravond laat heeft generaal Ridgway zich met de door de communisten genoemde datum accoord verklaard. ONTWERP-VERDRAG VOOR VREDE MET JAPAN WASHINGTON. - Naar in be trouwbare kringen verluidt zal het Brits-Amerikaanse ontwerp voor het Japanse vredesverdrag Donderdag worden overhandigd aan Frankrijk, Nederland, de Phi- lipijnen, Birma en Indonesië. Naar verluidt is het Dinsdag aan de landen van het Britse Ge menebest overhandigd MARKER SCHUITVOERDER VERDRONKEN Gisteravond is op het Binnen IJ te Amsterdam, vlak bij de Oranje sluizen, de 45-jarige Klaas Roos uit Marken door onbekende oor zaak van een zandschuit in het water gevallen en verdronken. De schuit maakte deel uit van een sleep lege zandbakken, die ge schut moest worden. Het slacht offer was gehuwd en had drie kinderen. 5 JULI: H. Antonius Maria Zaccaria Een voorbeeldig van de apostel Paulus is wel deze heilige, die een schit terende carrière aan de ho geschool van Padua verwis selde met het leven van een armoedig godsgezant, die evenals St. Paulus door de liefde tot Christus werd voortgestuwd. De wereld haalde zijn schouders op: zij begreep de daad van deze priester niet, maar hij wees hen terecht met het woord van zijn voorbeeld St. Pau lus: „Daarom zwoegen wij en worden wij versmaad, om dat wij hopen op de levende God". „Wat geeft het", zo voegde hij erzelf aan toe, „als je promotie maakt en voor een goede baan op deze wereld zorgt, maar je ver liest daardoor je aanspraken op de hemel. De hemel is me altijd nog meer waard." Zien wij het ook zo in, of hebben wij meer op met geld, met een baantje, met vriendschap, die je toch niet mee kunt nemen? Ik weet dat er nog velen onder ons aan dat laatste vasthouden, maar wij hopen, dat zij van daag door het leven van An tonius Maria Zaccaria over tuigd worden van het domme van hun leefwijze. IN DESERTO EINDEXAMENS MULO Op 3 en 4 Juli zijn te Alkmaar geslaagd voor het Mulo-examen A: U. A. Binsbergen, Den Hoorn, G. N. Vader, Barsingerhorn, C. J. A. Leibbrand, Den Helder, Gr. Eikelenboom, Zaandijk, J. N. Lui- geman en U. J. Huisman; Alk maar. A. Dros, Den Burg, J. Smit, Den Helder, F. L. Bakker, Wie- ringerwerf, A. Hooijer, Castri cum, R. Staartjes, Heiloo, A. Brommer, Heiloo, C. G. de Raat, Castricum, A. E. Liefaard, Hoorn, J. Zeeman, Midwoud, J. C. Vader, Heiloo, T. M. Flens, Alkmaar, C. Cl. Hensy, A. Joosten, Alkmaar, J. Gerritsen, Stompetoren, C. A. Schutte, Heiloo, H. C. E. Dal- loyaux en A. M. Dalloyaux te Bergen, N. Koedijker, Koedijk en S. M. v. d. Oord, Alkmaar. Voor eindexamen B: J. Mol, N.- Scharwoude, H. C. Bootsman, Andiik, A. H. v. d. Poll, Den Hel der, R. H. de Haan, Bergen, W. Beintema, Castricum, P. J. Se- venhuysen. Den Helder, G. Th. L. Watties, Den Helder. J. Pere boom, Nibbixwoud. C. v. d. Zei, Hoorn, R. Visser, Den Helder, C. Kluft, Beemster, G. Ph. Tromp, Purmerend, A. J. J. de Bont, Wieringerwerf. W. J. Dob en C. A. de Grave, Texel, C. Wilharm, Hoorn. E. T. Slagter, Berkhout, KI. Visser, Wij denes, A. Vogel, Den Helder. J. Top en P. Postma, Slootdoro. Fr. Bruintink, Beem ster. D. Moerbeek, Schermerhorn, J. Boonstra. Alkmaar, H. G. ,T. Vos en K. W. van Limburg Sti- rum te Bergen. EXAMEN HANDENARBEID Aan de Rijkskweekschool te Alkmaar slaagden voor het exa men Handenarbeid eerste groep, de heren: C. M. ter Beek. De Rijp: J. Fijnheer. Nieuwe Nie- dórp: J. C. de Geus. Warmen huizen; W. de Haan. Alkmaar; J. Kelderman. Krommenie; Th. Knop,' Terschelling: Th. J. B. Liefting, Heiloo: P. Middelkoop. Barsingerhorn; J. P. Mink. War menhuizen; A. Roosendaal Wie ringerwerf: M. Uitembosch. Alk maar; H. van Viegen. Alkmaar; G. P. van Zutphen, Alkmaar: R. Zijstra. Uitgeest.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2