De oude Adam verstoort begrip tussen de standen Mgr. Bronsveld zou nieuw hospitaal willen bouwen Amerika waarschuwt de democratische landen Verenigd Europa mag geen tegenspeler zijn van de V.S. Twee fregatten Ir. J. M. A. PENDERS Inspecteur landbouw voor Nederland HAAGSE BRIEF Achtergrond van het belastingdebat Strijd der missie tegen bijgeloof en kwakzalverij Buitenlands overzicht Scheepsberichten DE BEURS Naar wij vernemen Spoedig einde van staat van oorlog met Duitsland DONDERDAG 5 JULI 1951 PAGINA 3 Prinses Beatrix heeft Woensdagmiddag een nieuwe marechaussee kazerne, die ten be hoeve van de paleis wacht op het Konink lijk Domein in Soest- dijk gebouwd is, offi cieel geopend door het onthullen van de ge denksteen, welke in de kazerne is aan gebracht 's-GRAVENHAGE. Ir. J. M. A. Penders is met ingang van 1 Juni 1951 benoemd tot Inspec teur van de Landbouw, belast met landbouwkundig onderzoek. De heer Penders, op 27 Decem ber 1913 geboren, was van 1940 1942 als landbouwkundige aan het algemeen proefstation voor de Landbouw te Buitenzorg verbon den en vertoefde tot 1945 in Ja panse krijgsgevangenschap. Vanaf 1 Maart 1950 is hij Rijksland- bouwconsulent voor de provincie Utrecht. Hij is o.a. de samensteller van het onlangs verschenen Boe renboek en had een belangrijk aandeel in het initiatief tot een landbouw-weerberichtgevings- dienst via de radio. MR. SJAFRUDDFN President-directeur Javasche Bank DJAKARTA, 4 Juli (Aneta). Mr. Sjafruddin Prawiranegara verklaarde Woensdag aan Aneta, dat hjj de benoeming tot presi dent-directeur van de Javasche Bank heeft aanvaard. Op een vraag van Aneta, hoe hij tegenover de nationalisatie plannen van de circulatiebank staat, antwoordde Sjafruddin: „De nationalisatie van de Javasche Bank is thans een algemeen ge accepteerd iets en ik ben zeker niet tegen deze nationalisatie. Zij moet echter geschieden op een dusdanige wijze, dat de circulatie bank haar werkzaamheden zo goed mogelijk kan blijven voort zetten, met dit voor ogen en om te voorkomen, dat de circulatie bank zou ineenstorten door het nemen van ontslag van alle bui tenlandse deskundigen, heb ik de benoeming aanvaard". Mr. Sjafruddin zeide tenslotte nog, dat hij van plan is dr. Hou- wink te verzoeken enige tijd als adviseur op te treden na diens ontslagverlening als president- directeur van de Javasche Bank. Gouverneur van N.-Guinea naar Nederland Naar wij vernemen zal de gouverneur van Nieuw Guinea, de heer S. L. J. van Waarden burg op 13 Juli in Nederland arriveren voor het voeren van begrotingsbesprekingen. 's-GRAVENHAGE. Hr.Ms. „De Zeeuw" en ,,Van Zijll", de twee fregatten, die op 3 Mei te Boston door de V.S. aan Neder land werden overgedragen, en die sindsdien nog de viering van het 300-jarig bestaan van New castle in Delaware opluisterden, zullen naar Nederland komen. „De Zeeuw", onder bevel van Luit. ter Zee 1ste kl. F. J. Kroe- sen wordt op 9 Juli om 10 uur in Nieuwediep verwacht, terwijl de ,,Van Zijll", onder bevel van Lt. ter Zee 1ste kl. J. A. Bientjes op 11 Juli te 11.30 uur daar bin nenlopen. Zij zijn de laatste van de zes fregatten die aan Neder land werden toegewezen. Zij zullen worden geïnspecteerd door de Commandant Maritieme middelen te Den Helder, Kap. ter Zee D. J. Kommer en onmiddel lijk bij het Oefensmaldeel 5 wor den ingedeeld. Amerika draagt nog meer fregatten over Dinsdag heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden een wetsontwerp aangenomen, dat de overdracht van negen fregatten aan Frankrijk, Denemarken, Peru en Uruguay als onderdeel van het wederzijds verdedigingsverdrag, machtigt. Het wetsontwerp hecht tevens goedkeuring aan de vroe gere overdracht van vijftien an dere fregatten aan Brazilië, En geland en Frankrijk. Frans opperbevelhebber in Middellandse Zee De Franse regering heeft Woensdag vice-admiraal de Ro- narch tot opperbevelhebber van de Franse marinestrijdkrachten in het Middellandse Zee-gebied be noemd. Dit is een nieuwe functie. (Van onze parlementaire redacteur) In een van onze vorige beschouwingen hebben wij erop ge wezen dat het door prof. Duynstee aan de orde gestelde vleu gelprobleem meer is dan een organisatorische kwestie. Met de artikelen van zijn hand werden binnen de katholieke gelederen krachten vrijgemaakt die zich willen verzetten tegen het tot nu toe gevoerde beleid. En deze tot dan toe latent levende oppositie staat ook weer geenszins op zich zelf. Zij is een onderdeel van een algemene wijziging op sociaal en politiek terrein, die zich bijna ongemerkt heeft voltrokken. Onder die wijziging verstaan wij een eb in sociale gezindheid, zoals die ook na, de eerste wereldoorlog na enige tijd merkbaar werd en waarvoor de verklaring zowel in een nog te weinig inner lijke bereidheid als in een weer slechter worden van de econo mische toestand moet worden gezocht. Dat deze karakteristiek van het door prof. Dyunstec aan de orde gestelde vleugelprobleem inder daad de juiste is, kan met vele feiten van de laatste weken be wezen worden. Prof. Duynstee, heeft zijn vleugelidee laten varen, niet omdat hij er geen aanhang voor kon vinden, maar omdat hij van de massale bijval is geschrok ken. Hem bleels dat de in zijn artikelen ontwikkelde gedachte er toe zou leiden, dat de katho lieke gelederen zich in twee kam- (Vervolg van pag. 1 WAT DEED, in Tabora, de missie voor de lichamelijke gezond heid, waarvoor de zorg zo dikwijls het aanknopingspunt vormt voor de bekering van de ziel? „We begonnen in 1936 de moe- derschapszorg in een hut van tien bij vijf meter, verdeeld in vier vertrekjes. In 1938 hadden we er 262 bevallingen. We hebben er toen een nieuw gebouwtje van 14 bij 6 meter naast gezet. In 1939 openden we een armenapotheek en in 1943 een hospitaaltje: zes grotere en kleinere kamertjes, een berg plaats en een veranda, op een oppervlak van 18 bij 5 meter. Al die gebouwtjes staan op ste nen fundering; de muren zijn van leem, de daken van stro. We heb ben hier nu één gediplomeerde zuster-verpleegster, een inlandse kraamverzorgster en een inlandse zuster, die helpt in de apotheek. Het materiaal is gebrekkig en on toereikend. En wat zouden we allemaal niet kunnen doen met meer personeel, meer plaatsruimte, meer midde len? Er zou een ontzaglijke in vloed uitgaan van een wei-inge richt kraamziekenhuis, waar we de moeders begrip zouden kunnen bijbrengen van kinderverzorging eii hygiëne, waardoor ook zachtjes aan het bijgeloof met zijn misera bele gevolgen zou verdwijnen. Nu al bestrijkt ons gebrekkige hospitaaltje een gebied met 70.000 inwoners, waar geen andere me dische verzorgingspost is dan de onze. Maar er is nog veel te doen Ja, er is nog veel te doen. Het vicariaat van deze bisschop telt een half millioen inwoners op een gebied van 150.000 vierkante km. Van dat half millioen zijn er 20.000 katholiek en op dat cijfer staat de katholieke gemeenschap hier al 20 jaar. Wij, lezers, kunnen niet meer dan een vage indruk hebben van wat dat betekent: in 20 jaar harde missie-arbeid geen tastbare vruchten van de prediking zien, geen groei van het getal bekeer lingen. Wij kunnen overigens wel wat anders: ook deze bisschop, gebukt onder de last van de zen ding die rechtstreeks aan de Apos telen werd gegeven, helpen bij de verwezenlijking van zijn plan nen. Een droom? „We hebben op de eerste plaats een katholiek medicus nodig. Als die er is, kunnen we rekenen op subsidie van het Britse gouverne ment. We willen een doktershuis bouwen. Vervolgens zouden we een begin willen maken met de bouw van een nieuw ziekenhuis, met alles wat daarbij behoort. Maar we hebben nu onmiddellijk bedden nodig, kasten, tafels, stoe len, instrumenten. Er zijn, geloven wij, misschien niet zoveel woorden méér nodig om het perspectief te tekenen van wat geldelijke steun kan uitwer ken aan deze sector van het front van de Wereldkerk, ons aller Kerw waarvoor deze Nederlandse bisschop met 20 Nederlandse priesters-missionarissen in de eerste linie staat onder de Afri kaanse hemel. De edelmoedigheid van ons missie-thuisfront in het Noorden des lands krijgt haar kans. Laat haar niet onbenut, le zer. Ge kunt uw bijdrage zenden naar de Procure van de Witte Pa ters te Boxtel, gironummer G6238. Oostenrijkse kinderen naar ons land Vrijdag a.s. zal weer een transport Oostenrijkse kinderen naar Nederland komen. Het zijn 5 a 600 kinderen, die reeds eer der in ons land hebben vertoefd en nogmaals door hun pleeg ouders zijn geïnviteerd. Op 13 Juli komt nog een dergelijke groep aan. De kinderen zullen enige maanden in Nederland blijven. pen zouden splitsen. Wij hebben zulks van meet af aan voorspeld. Prof. Duynstee appelleerde aan een behoefte om de nadruk te leg gen op wat juist de laatste tijd weer verdeelt. Ook in de toon van de verschil lende redevoeringen die binnen de katholieke omheining werden ge houden vindt men het bewijs dat het hier om een meer dan orga nisatorische kwestie gaat. Men hoorde de klassen langs elkaar schuren. Maar bovenal bleek het uit het feit dat prof. Duynstee de rech tervleugelgedachte weliswaar dood heeft verklaard, maar daarna toch door is gegaan met 't ontwikkelen van een politieke visie, waarop een dergelijke vleugel ongetwij feld zou hebben gesteund en die een concretisering is van wat al, zij het nog verborgen en ongefor- muleerd, bij een deel van de ka tholieke kiezers was gaan leven. Men mag het probleem zelf vooral in de geschetste bredere samenhang betreuren, het is toch goed, dat het eindelijk aan de op pervlakte is gekomen, om dat daardoor nog de mogelijkheid ge schapen wordt, om door middel van een zorgvuldig beraad tot een nieuwe synthese te geraken. Voor al als men de tegenstellingen be ziet, die juist de laatste weken weer door de belastingvoorstellen zijn geschapen, dringt zich de conclu sie op, dat de voorwaarden voor de herleving van de klassestrijd in gevaarlijk grote mate aanwezig zijn. Hét zou beslist fataal zijn, wanneer ook ons katholieke volks deel in deze ontwikkeling werd meegezogen. De oude Adam. Dat er onderwijl reeds een groot verschil in visie is gekomen en dat er dus ook in ruime mate stof tot rijp beraad in eigen kring aanwezig is, kan blijken uit het nader uitgewerkte standpunt van prof. Duynstee, dat een afzonder lijke beschouwing zou behoeven. Maar los van politieke menings verschillen klemt op de eerste plaats de noodzaak dat wij elkaar weer leren verstaan. Voor dit keer zouden wij willen volstaan met hierop nog eens de aandacht te vestigen. Niet-arbeiders stoten zich aanwat prof. Duynstee „ge sublimeerde klassestrij d-ideologie" noemt en het gaat dan om woor den als „verguizing", „reactie", „gevoelig terugslaan" enz. Wij zouden hierbij willen aantekenen, dat toch nooit uit het oog moet worden verloren, dat ook de ka tholieke arbeidersbeweging in de strijd is gevormd en gegroeid. Niet de arbeiders maar de maatschap pelijke verhoudingen zijn daar de schuld van. Zo ontstond een geest en een groei van een wezenlijk nieuwe maatschappij. Maar zolang die nieuwe maatschappij er nog niet is, zal er ook nog wel iets van de oude adam blijven le ven. En zijn andere groepen trou wens zoveel verder? „Bedenk geen overgangsconstructie naar de PBO", zo riep de liberale heer Louwes de minister van landbouw bij de behandeling van diens be groting in de Eerste Kamer toe, waardoor de oude tegenstellingen zouden kunnen herleven. Ik be ken het eerlijk, ook in ons is de oude adam nog niet dood. En wat de arbeiders betreft is het dus ook wel verklaarbaar dat die adam vooral in deze tijd weer levendiger wordt, nu in harde strijd verworven zekerheden weer en door de nood des tij ds en door een veranderde mentaliteit wor den omspoeld. „Schaamteloze reactie"? Anderzijds stoten de katholieke arbeiders zich aan de uitlatingen van andere groepen die eveneens meer begrip verdienen. Wij be- Eerken ons tot een actueel voor- eeld. De heer Oosterhuis, de voorzitter van het NW, heeft ook de KAB meegenomen in een ver klaring, waarin gezegd wordt, dat de bezwaren tegen de belasting verhogingen een uitdaging aan de arbeidersbevolking zouden inhou den en al bij voorbaat werd ver zet aangekondigd tegen deze z.i. „schaamteloze reactie". Wat zijn de feiten? De arbei ders mogen de prijsstijgingen slechts gedeeltelijk gedekt hebben gekregen, deze prijsverhogingen zijn ook niet ongemerkt aan an dere groepen voorbijgegaan. Toch moet na o.a. uit de be drijfssector nog een 245 millioen extra aan belasting gehaald wor den. Dit moge geheel of ten dele noodzakelijk zijn, het blijft min stens een heel hard gelag. Deze maatregelen worden immers niet alleen nodig geacht om de defen sie aan middelen te helpen, maar tevens om de expansie van het bedrijfsleven in overeenstemming te brengen met de verminderde mogelijkheden, die we thans als volk hebben. Dit betekent dus, dat deze be lastingverhogingen in feite een amputatie zijn. Een verhoging van de omzetbelasting kan tot gevolg hebben, dat winkels met artikelen blijven zitten en geen orders meer plaatsen, waarvan dan weer het gevolg zou kunnen zijn, dat fabrie ken op minder capaciteit gaan werken. Aan de voorgestelde be lasting op de bedrijfswinst kleven soortgelijke bezwaren. De ver hoogde motorrijtuigenbelasting treft in het bijzonder het particu lier vervoer om maar één facet te belichten: het taxivervoer is de laatste tijd toch al sterk terug gelopen. Al deze maatregelen worden gekarakteriseerd met de verzuchting, die deze week in de eerste ronde door een van de woordvoerders werd geslaakt: Het is allemaal eigenlijk precies het omgekeerde van wat wij nodig hebben. De rechtvaardiging is zo als gezegd, dan ook slechts deze, dat wij om de betalingsbalans weer in evenwicht te krijgen zo- we) de consumptie als de inves teringen moeten beperken. Wie de belastingvoorstellen in deze geest beziet, zal tot de conclusie komen, dat er ook gebrek aan be grip is, wanneer pogingen om de ze nog enigszins verzacht te krij gen, aangeduid worden met „schaamteloze reactie" Het is maar één voorbeeld aan de prac- ti.jk van de afgelopen week ont leend. maar het bewijst voldoen de, dat meer begrip een eerste voorwaarde is. Paratyphus in omgeving van Breda In Breda en Oosterhout en omgeving zijn enkele dagen ge leden ongeveer veertig gevallen van paratyphus geconstateerd. Het betreft hier een goedaardige vorm van deze ziekte, die niet van mensen op mensera kan worden overgebracht. De oor zaak is besmet vlees geweest, waarvan de herkomst niet meer kan worden nagegaan. De burgemeester van Ooster hout deelt mede, dat het be smette vlees uit Breda afkom stig zou zijn. De directeur van het slachthuis te Breda ver klaarde echter, dat het niet meer is na te gaan. of het vlees in derdaad uit Breda afkomstig is, de bewuste slager had slechts medegedeeld, dat hij het vlees drie weken geleden in Breda had gekocht. Veertien dagen ge leden waren er in Breda reeds twee paratyphus-gevallen. Er is echter nog niet uitgemaakt, of het vlees inderdaad hiervan de oorzaak is geweest. President Truman heeft Dins dagmiddag en zijn speciale advi seur voor Buitenlandse Zaken Averell Harriman, gisteren voor de commissie voor Buitenlandse aangelegenheden van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden nog eens met grote nadruk ge waarschuwd tegen elk optimisme, nu waarschijnlijk binnen enkele dagen aan de z.g. „warme" oorlog in Korea een einde zal komen. Truman zeide nadrukkelijk, dat wanneer na deze wapenstilstand een verslapping zou intreden in de pogingen de militaire paraat heid zo hoog mogelijk op te voe ren, de offers van de Koreaanse oorlog wel eens tevergeefs zou den zijn geweest. En de heer Har riman, die overal ter wereld ach ter de schermen kijkt en op diplo matiek terrein tot de insiders be hoort, verklaarde, dat het aller minst uitgesloten is, dat het Rus sische initiatief voor een wapen stilstand in Korea geen andere bedoeling heeft dan aan de we reld een z.g. eclatant bewijs te geven van de Russische vredes gezindheid. Hij verwachtte van 't totstandkomen van een wapen stilstand een nieuwe krachtige intensivering van de Russische vredespropaganda, om daardoor zekere mogendheden in het Wes ten te verleiden in hun bewape ning wat te verslappen. Dezelfde vrees schijnt ook ge koesterd te worden door generaal Eisenhower, die Dinsdagavond aan een diner te Londen, waaraan ook Morrison aanzat, West-Europa waarschuwde in de komende maanden op zijn hoede te zijn, omdat een krachtige „vredes"- propaganda van Rusland te wach ten zal zijn, welke tot doel heeft de samenwerking in het Atlanti sche Pact te ondermijnen. West- Europa, zo zeide Eisenhower, be hoeft voor de toekomst niet bang te zijn, noch voor enige Russische bedreiging, als wij hier maar op onze hoede blijven, realistisch en vastberaden. Deze ernstige waarschuwingen van zo verscheiden en gezagheb- Veendam, 3 Juli te New York v. Rotterdam. Willem Ruys, Djakarta-Rot terdam, 3 Juli 180 mijl Z.O. Pt. Sudan. Vaste stemminsr Philips bleef niet behouden. AMSTERDAM, 4 Juli. De mede delingen in de vergadering van Philips, waarbij het doel der nieu we emissies nader werd uiteen gezet, vormden blijkbaar een sti mulans, want de gisteren begon nen stijging van claims aande- lenprijzen zette zich vandaag aan vankelijk in versterkte mate voort Vooral van het publiek waren kooporders binnengekomen. Zo dat de prijs steeg van f 99 tot f 105. Na middenbeurstijd kreeg het aanbod echter de overhand, zodat de prijs achteruit liep tot 101. De aandelen golden 158 (onv.) na 160. De handel was wederom le vendig. Evenals gisteren heerste er ook een vaste stemming in de andere sectoren, waarbij de koerswinsten vandaag iets groter waren. Unilever, mede als gevolg van vraag uit Londen, steeg 3 punten tot 248. Olies 286 (284 Ook de incourante industrieën ontmoet ten lichte vraag. De scheepvaartmarkt herstelde zich verder, waarbij de avances ongeveer gelijk bleven aan die van gisteren. Het tweede interim dividend van de Deli-Mij., dat waarschijn lijk ook slotdividend zal zijn, veroorzaakte een stijging tot 95 voor genoemd fonds. Totaal zal over het verstreken boekjaar dan 9 pet. worden uitgekeerd. Ook de andere cultures waren vast en verbeterden 4 punten voor de hoofdsoorten. De beleggingsmarkt was traag op een lager niveau. De 4 pet, dollarlening Philips onveranderd 108, de 3J4 dollar lening liep ver der achteruit tot 104. Ook het agio daalde 1 pet. tot circa 12 pet. bende zijde wekken wel heel sterk de indruk, dat men in leidende Geallieerde kringen tamelijk goed weet waarom Rusland plotseling aan de oorlog in Korea een einde wilde maken. En het verwijt van radio Moskou gisteravond, dat de zo duidelijke vredesdemonstratie van de Sovjets voor de Ameri kaanse oorlogsophitsers slechts 'n nieuwe aanleiding is om hun „hetze" te versterken, wijst er wel duidelijk op, dat Moskou zich le lijk in de kaart gekeken voelt. Wil dit nu zeggen, dat de Geal lieerden dit Russische initiatief niet moeten steunen? Natuurlijk niet, want elke oorlog is zo ver schrikkelijk, dat iedere poging er een einde aan te maken met beide handen moet worden aanvaard. Maar alles wijst er wel op, dat men het Russische aanbod niet moet gaan zien als een bekering, als een afzweren van imperialis- zal de in de haven van Antwer pen door brand getroffen „Am- steldijk" eerst over enkele dagen naar Rotterdam kunnen vertrek ken, daar men met het lossen van 't schip nog niet gereed is. overleed te Woudenberg op hon derd-jarige leeftijd de heer Aart de Kruif, oud-landbouwer aldaar, die - op 8 Januari van dit jaar onder zeer grote belangstelling zijn eeuwfeest had gevierd is gistermorgen een oude vrouw, die mogelijk doof was, op de Ro zengracht te Amsterdam toen zij plotseling de weg overstak door een tram aangereden en gedood. werd gistermiddag een 58-jarige wielrijdster in Bussum door een expeditieauto aangereden. Zij overleed op weg naar het zieken huis zal de Wereldomroep een repor tage maken van de uitspraak in het oliegeschil voor het Interna tionale Hof van Justitie. Zij zal worden uitgezonden in het Ne derlands, Frans, Engels, Spaans, Indonesisch, Arabisch en Afri kaans is gisteren een 53-jarige vertegen woordiger in Leiden aangehouden verdacht van verduistering van f 19.000.— me en agressie door Moskou en als een bewijs, dat Rusland op de dwalingen zijns weegs terugkomt en voortaan aan vredelievende onderhandelingen de voorkeur geeft boven geweld. Want dit zou een zeer gevaar lijke misrekening zijn, welke voor de vrije volken niet anders dan de meest verschrikkelijke gevol gen kan hebben. Rusiand is de oorlog in Korea op 27 Juni 1950 begonnen, omdat het toen meen de, dat de democratische volke ren niet gereed en niet bereid waren een communistische agres sie met geweld te keren. Dit is een fatale misrekening gebleken en zelfs het ingrijpen van het rode China kon deze misrekening niet ongedaan maken. En waar Rusland er zelf niet aan denkt in Korea mee te vech ten, zat er voor Moskou niets an ders op, dan zijn misrekening on gedaan te maken. Maar met een vredelievende gezindheid heeft dit alles bitter weinig te maken. De Russen hopen natuurlijk met de door hen voorgestelde wapen stilstand zo te manoeuvreren, dat uit de mislukking van het Kore aanse avontuur nog zoveel moge lijk winst gemaakt wordt. Men kan er dan ook van op aan, dat, naast het vredesoffensief dat zal worden ingezet met het doel in het Westen Frankrijk en Enge land en in het Oosten India en Indonesië wantrouwig te maken tegen de Amerikaanse bewape ningspolitiek, in Kaesong einde loze onderhandelingen zullen worden gevoerd, teneinde grotere concessies van de Verbonden Na ties los te krijgen dan met een voortzetting van de oorlog moge lijk was. Dit gevaar zullen de Westelijke mogendheden zich voortdurend scherp voor ogen moeten stellen, wanneer Zondag de besprekingen in Kaesong beginnen. Rusland moet om militaire redenen de warme oorlog afbreken, maar het zal de koude oorlog met des te grotere intensiteit beginnen. De grote vraag zal zijn, of de socialistisch-georiënteerde rege ringen in Engeland en Frankrijk genoeg ruggegraat hebben om aan deze Russische verleiding weer stand te bieden en zich noch door bluf, noch door communistisch zoet gekweel te laten intimideren. Van groot belang is daarom hoe het nieuwe Franse parlement, dat vandaag voor het eerst biieen komt, zijn regering zal kiezen en op welke meerderheid dit ka binet zal moeten steunen. Zal het nieuwe Franse parle ment zich er goed van bewust zijn, dat elke militaire verzwakking nu, de kiem van een nieuwe oor log in zich draagt? Dat de Ame rikanen hiervan diep doordrongen zijn, is de laatste 48 uur duidelijk gebleken. Champagne-proces De weduwe van von Ribben- trop heeft een proces tegen de Henkell -Champagnehandel aan hangig gemaakt wegens het niet nakomen van een in 1942 gesloten contract, volgens hetwelke de toenmalige eigenaar van de firma een zwager van von Ribbentrop, beloofde diens zoon Rudolf in de zaak op te nemen. Von Ribben trop was, vóór zijn ministerschap, eveneens in de champagnehandel werkzaam. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Stikker heeft gistermorgen de Eerste Kamer geant woord op haar beschouwingen over zijn begroting. Hij zeide, dat de Europese solidariteit geen doel maar middel moet zijn bij het streven naar behoud van de beschaving. De minister nam stelling tegen de mening van de heer Algra (A.R.) dat de Europese samenwerking de voorrang heeft boven een samen werking in Atlantisch verband. Een Verenigd Europa mag en kan nooit worden nagestreefd onder het beding, dat de oude wereld een tegenspeler dient te zijn van Amerika. De minister was van mening, dat de belangen van de landen aan beide zijden van de Oceaan tot op grote hoogte parallel lopen. Het is zaak de vormen te vinden, waarin de behartiging van deze belangen het beste gewaarborgd zal kunnen worden. Nederland kan geen zienswijze doordwingen, die indruist tegen de Amerikaanse opvattingen. Een Verenigd Euro pa zonder Engeland achtte de mi nister niet begerenswaardig. Het buitenlandse beleid moet er, naar zijn mening op zijn gericht, dat De oude, uit negen overspanningen bestaande spoorbrug over de Ohio in de Ver. Staten, wordt door een nieuwe vervangen. Tekens als een nieuwe overspanning gereed is gekomen en op haar plaats is gebracht, wordt de oude „te water gelaten" en later uit de rivier verwijderd voor afvalmetaal. Ieder „stukje" metaal is 158 M. lang, 21 M. hoog en 100 ton zwaar. zowel de Europese samenwerking als de samenwerking in Atlantisch verband, die als elkaar aanvullend moeten worden gezien, worden nagestreefd. Deze opvatting over het buitenlands beleid kwam overeen met hetgeen pater de Beaufort Dinsdag bij de begro tingsbehandeling had betoogd. Sprekend over de Verenigde Naties zeide de minister, dat het onjuist is de ogen te sluiten voor het vele goede, dat de V.N. heb ben verricht. In dit verband wees de bewindsman op de collectieve actie, die het antwoord is ge weest op de aanval op Zuid-Korea. De minister achtte het nog te vroeg thans een definitief oordeel te geven over de pogingen, om aan de strijd in Korea een einde te maken. Hij deelde nog mede, dat spoedig een wetsontwerp bij de Kamer is behandeling zal ko men tot beëindiging van de toe stand van oorlog met Duitsland. Synthetische vezel voor legeruniformen De Amerikaanse legerunifor men zullen voor 20 a 30 procent uit een nieuwe synthetische vezel worden vervaardigd met het doel een daling van de wolprijzen te bewerkstelligen, zo meldt Reuter uit Washington. Sommige deskundigen geloven, dat de nieuwe vezel schapenwol in dezelfde mate zal verdringen als zijde door nylon is verdron gen. VIJF NEDERLANDSE ZEELIEDEN GERED Even buiten de haven van St. Heiier (Jersey) is Dinsdagavond het 375 ton metende motorschip „John V" omgeslagen en gezon ken. De bemanning, bestaande uit vijf Hollanders en vier Britten, kon worden gered. Een van de Hollanders, die in het water sprong, werd licht gewond en is in een ziekenhuis op Jersey opge nomen. De „John V" was met een lading aardappelen op weg naar Portsmouth. Het schip werd in Nederland gebouwd en heette vroeger „Lena".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3