Talrijke vacantie-mogelijkheden voor de Katholieke jeugd Indonesië is voorde Nederlanders niet langer het beloofde land Eerste tour-etappe bleef zonder opschudding bij de favorieten Alle Nederlanders bijeen Vlucht in de nacht" Uitgebreid jeugdherberg-net werd voor haar gesticht Trek er op uit, en geniet" Een kleine minderheid heeft nog vertrouwen in de toekomst RADIO Driest plan van Koblet mislukte door E. J. Rath DONDERDAG 5 JULI 195) (Van een onzer redacteuren) TERWIJL WIJ deze regels op papier zetten, staat de zon te stralen aan een strakblauwe lucht, en tegelijk waait er een stevige bries. Ideaal weer om te zeilen. Zeilen, zwemmen, wandelen, fietsen, slapen in je tentje ergens aan een bosrand, onderduiken in de koelte van een museum waar altijd opnieuw de kunst van zoveel oude meesters wacht, andere steden, andere landschappen, andere mensen zien en leren kennen: dat alles en eindeloos veel meer bieden de vacantiemaanden de jeugd. Goed, het kan wel stortregenen ais deze krant wordt rondgebracht. Maar niemand is er zo zeker van als de jeugd, dat de lucht tóch wel weer zal klaren. Utrecht die vele gegevens be vat over alle voor dit jaar vast gelegde, mogelijkheden voor jon gens en meisjes tussen 14 en 30 jaar, die voor een rijksdaalder lid kunnen worden (voor leden van jeugd- en jeugdstandsorganisaties is de contributie maar een daal der, voor militairen een gulden). Men kan er vinden waar en voor wie K.V.C. herbergen en -vacan- tiehuizen geopend zijn, hoe men het aan moet leggen om er z'n bed gereed te vinden en wat er verder te weten valt, b.v. het uniforme herberg tarief70 cent voor een nacht slapen, een gulden voor een warme en 65 cent voor een broodmaaltijd etc. Het is haar eigen, er op uit te trekken, geen afstanden en ver moeienis te tellen, het avontuur te ontdekken in eigen land en daarbuiten, met volle teugen te genieten. Er bestonden in vroegere jaren overigens wel enkele practische bezwaren. Wie niet kon beschik ken over een reeks familieleden en relaties overal in het land, waar hij of zij des avonds de moede benen onder een vertrouw de tafel kon steken en een bedje gespreid vond, of wie niet zijn eigen tijdelijke tentenhuis mee sjouwde in 'een rugzak of in de' fietstassen had geborgen, was nogal beperkt in zijn mogelijkhe den. Er is weliswaar een net van N.J.H.C. jeugdherbergen over het land verspreid, maar deze zijn nu eenmaal niet op Katholieke leest geschoeid, en bieden dus geen enkele garantie voor het milieu en de sfeer die de Katholieke jeugd zich wenst en die de ouders voor haar eisen. Nog veel minder geschikt zijn vele zgn. kampeer boerderijen en andere voor iedereen openstaande kampeer- centra van dat soort. We zijn het er nu langzamerhand wel over eens, dat ook het doorbrengen van je vacantie een kwestie is van het handhaven van een eigen stijl en vrolijke onbezorgdheid niet hetzelfde betekent als het over boord werpen van alle normen. Daarom kan men de jeugd zelf voorop niet voldoende waardering hebben voor de voor treffelijke manier waarop ook in Katholieke kring het jeugdher- bergwerk is aangepakt. Met grote energie en veel medewerking, Van Arum tot Baarlo. Zo is er de jeugdherberg „de Grauwe Kat" in Arum waar de jongens slapen in de boerderij van Y. Ypma en Sneek en Bols- ward in de buurt zijn. In Borne staat voor meisjes het Diocesaan Cursushuis open, in Callantsoog de jeugdherberg Luttikduin. In Castricum is er, evenals in Arum, onderdak voor jongens èn meis jes in de jeugdherberg van de heer .C. B. Twisk aan de Heren weg; in Denekamp wachten „Con cordia" en het Verkennershuis resp. meisjes en jongens; Hoen- derlo biedt op de Veluwe het Krimdal, Middelburg de „Arne- burch" in de Bogardstraat, Nun- speet heeft met „Mosterdveen" het oudste en grootste Katholieke vacantiecentrum voor de jonge ren; Oude Wetering biedt aan het Brasemer meer „De Meerkreuk" en Kaalte de jeugdherberg „St. Bernardus", terwijl op Texel de hoeve ,,'s-Hertogenbosch" met de heer P. Witte Czn. gasten de ruimte laat. In de zes laatstge noemde huizen kunnen zowel jongens als meisjes terecht. Voor jongens zijn er nog an dere mogelijkheden in de vacan- tiehuizen van de Kajotters: de Hemelbergh bjj Arnhem, „Fort Willem", ingericht in de fortifi caties van Maastricht, „De Witte Bergen" nabij het Brabantse Oir- schot en „Gouden Zonne" in Vught, waar meisjes „Huize Ber gen" vinden. Meisjes vinden ook in het hart van Valkenburg „Zonnig Zuiden" en vlak in de buurt een heel kasteel: „Cha- loen". En er zijn voor haar va- cantiehuizen in Utrecht en in Amersfoort, in Beek bij Didam en het Boxtelse Lennishèuvel, in Ede en in Galder bij Ulvenhout, op „Den Oldenhof" in Gorssel en aan het Westeinde in den Haag, in Handel en Maasbracht, in Rietmolen nabij Haaksbergen en op het kasteel Well in Lim burg. Ook Drente biedt in Zorg vlied jongens en meisjes een jeugdherberg resp. Het Witte Huis en J. van Opzeeland. En daarmede zijn nog niet alle mo gelijkheden genoemd: Oeffeit, Huis ter Heide, Hoog Elten, Gin- neken, Baarlo, alle voor jongens. Heel dit net van Katholieke jeugdherbergen en vacantiehul- zen, in enkele jaren practisch uit het niet te voorschijn getoverd, wordt, door de relaties die de K.V.C. heeft in de Commission Internationale des Gites d'Etape, bovendien nog uitgebreid met 'n eindeloze reeks mogelijkheden in België, Luxemburg, Frankrijk, West-Dultsland, Oostenrijk, Italië, Spanje, Portugal, Denemarken en Engeland, waar overal soortge lijke organisaties bestaan als de Nederlandse K.V.C. Per boot naar België Het lijstje van de plezierige èn vertrouwde mogelijkheden is hiermede nog niet uitgeput. Daar zijn de kampen die voor groepen met eigen leiding wor den ingericht door de Nationale Vacantiedienst van de K.A.J. in Utrecht (Oudenoord 12): op Te xel, te Oostermeer tussen Ber- gumermeer en Leien (12.50 per man per week, botenhuur en zeillessen inbegrepen) in Oot- marsum en bij Valkenburg. Daar zijn de boottochten van een week die de K.V.C. vanuit Maastricht organiseert naar Dinant (voor meisjes van 14 tot 21 Juli, 28 Juli4 Aug., 1118 Aug. en 25 Aug.1 Sept.; voor jongens in de drie tussenliggende weken). De Kajotters in A'dam (Stad houderskade 55) verlenen gast vrijheid tussen 6 en 19 Aug. en fungeren als gids in de havens, de musea etc. (kosten f 25.p. pers. p. week) en op „Ons Erf" in Berg en Dal houden zij van 28 Juli tot 4 Aug. een cultureel werkkamp. Er is de laatste jaren hard ge werkt om de Katholieke jeugd van Nederland aan een klinkende serie vacgntiemogeliikheden te helpen. En dan hebben we nog Gezwegen van de kampen die de K.J.B. organiseren voor fabrieks- jeugd, maar ook voor allerlei jeugdgroepen, patronaten, clubs etc., van de uitgebreide serie prachtige kampeerterreinen (o.a. op Terschelling) die zii uitslui tend voor de Katholieke jeugd heeft vastgelegd, van de vacan- tieweken voor jongeren on Dra kenburg etc. We kunnen de ion- geren hartgrondig wensen: „Trek er op uit, en geniet". Indonesië is niet langer het beloofde land waar Nederland zijn ondernemende zonen heen kan sturen om carrière en gemakke lijk fortuin te maken. Toen eind 1949 het oude Nederlands overal in den lande, Is in enkele jndië was gestorven en het vrije Indonesië was geboren, begon een jaren door de K.V.C., de Katho- grote uittocht van Nederlandse onderdanen, volgens semi-officiële schattingen is ongeveer een derde gedeelte van de 350.000 Neder landse mannen en vrouwen, die voor de souvereiniteitsoverdracht op het eiland leefden, vertrokken. liekc Vacantiehuizen en Jeugd herberg-centrale, een net van Katholieke vacantie-centra opge bouwd, dat er zijn mag en volle publiciteit verdient. Onlangs is de K.V.C.-gids 1951 verschenen aan te vragen: K.V.C„ Stationsplein 15bis te VRIJDAG 6 JULI 1951 Hilversum 1, 402 m.: 7.00 Vara, 10.00 Vpro, 10.20 Va- ra, 12.00 Avro, 16.00 Vara, 19.30 Vpro, 21.00 Vara, 22.40 Vpro, 23.00 24.00 Vara. Vara: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.- muziek; 8.00 Nieuws- en weerber. 8.18 Gram.muz.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.muz.; Vpro: 10.00 Thuis, causerie; 10.05 Mor- Hierbii is niet gerekend het ex- peditieleger van ongeveer 100.000 man, dat in 1946 en 1947 naar In donesië werd gezonden. De laatste manschappen van dit leger zijn hi het begin van Juni van dit jaar naar huis gegaan en slechts een missie van militaire adviseurs is achter gebleven. Uit statistieken blijkt, dat de uittocht van burgers onvermin derd voortduurt. In 1950 zijn on geveer 60.000 Nederlanders uit de voormalige kolonie vertrokken en slechts circa 10.000 nieuwe naar Indonesië gekomen. Twee Neder landse passagiersschepen van 20 duizend ton, een kleine vloot van gehuurde, vreemde schepen en dagelijkse vluchten van de lucht vaartmaatschappijen kunnen het uitgaand verkeer niet volkomen verwerken. Niet al degenen, die Indonesië ontvluchten .gaan naar Nederland. De Nederlanders weten, dat het in het kleine overbevolkte moeder land meer dan moeilijk zal zijn genwijding; Vara: 10.20 Gram.- muz '10.30 Voor de vrouw; 10.45 aan de slag te komen en dat de Cello en piano; 11.10 Voordracht; Nederlandse _regering_ juist alles 11.30 Orgelspel en zang; Avro: 12.00 Orkestconcert; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gram.muz.; 12.45 Sport; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen en Gram.muz.; 13 30 Orgel en tenor; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Kamer orkest; 15.00 Voordracht; 15.20 Gram.muz.; 15.25 Cabaret. Vara: 16.00 Gram.muz.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Klein koor; 17.20 Mu zikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 Denk om de bocht; 19.00 Pianospel; 19.10 Spreekuur voor emigranten; Vpro: 19.20 Een sterk volk, toe spraak; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20-05 Boekbespreking; 20.15 Gram.muz.; 20.30 Benelux; 20.40 De Godsdienstige ontwikke ling in de jeugdjaren, causerie; Vara: 21.00 Verzoekprogramma; 21.45 Buitenlands weekoverzicht; 22.00 Instrumentaal trio en solist: 22.25 Gesproken portret; VPRO: 22.40 Vandaag, causerie; 22.45 Avondwijding; Vara: 23.00 Nieuws 23-1524.00 Concertgebouw en solist. HILVERSUM 2, 298 m. 7.00—24.00 Kro. Kro: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuz.; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws- en weer ber.; 8-15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Klein koor; 10.05 Promenade-orkest en soliste: 10.35 Amusementsmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Kamer koor; 12.00 Angelus; 12.03 Metro- pole orkest en soliste (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen); 12.50 Sport; 13.00 Nieuws en ka tholiek nieuws: 13.20 Actualiteiten 13.25 Pianoduo; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Sopraan en piano; 14.25 Gram.muz.; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.45 Voor de jonge arbeiders; 18.00 Gram.muz.; 18.18 Katholiek signal. Benelux en W.- Indisch commentaar; 18.30 Cau serie over Gershwin: 18.50 Sport; 19.00 Nieuws; 19.15 Regeringsuitz.: verklaring en toelichting: 19.35 Amusementsmuziek; 19.48 Kath. signaal politiek overzicht; 20.00 Nieuws 2005 De gewone man; 30.12 Koperkwartet; 20.30 Ja, zo was 'tklankbeeld; 21.45 Ópe- raconcert (ca. 22.15 Actualiteiten); 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 Amusementsmuziek; 23.3524.00 Lichte muziek. doet wat zij kan om de emigratie uit Nederland te bevorderen. De repatriëring van een groot teleur gesteld leger en duizenden burgers heeft de sociale en economische problemen zeer gecompliceerd. Als gevolg daarvan hebben dui zenden jonge Nederlandse gezin nen het oog meer naar het Oosten dan naar het Westen gericht. Australië en Nieuw Zeeland, waar het merendeel der na-oorlogse emigranten uit Nederland een huis en een toekomst heeft gevon den hebben hun deuren ook opengezet voor Nederlanders die Indonesië willen verlaten. Maar de meeste Nederlanders in Indonesië zijn van Euraziatische afkomst en slechts weinigen onder hen hebben de kleurbarrière, die de toegang tot Australië en Nieuw Zeeland afsluit, kunnen passeren. Tientallen Euraziërs, die vol hoop naar de Australische ambassade te Djakarta zijn gegaan, zijn teleur gesteld weer vertrokken, afgewe zen omdat zij niet de vereiste huidskleur hadden. Want naast het percentage Indonesisch bloed is de graad van blankheid de maatstaf, waarnaar de aanvaard baarheid van candidaat-emigran- ten wordt afgemeten. Australië en Nieuw-Zeeland zoeken bovendien meer geschool de handwerkers dan hoofdarbei ders. Een Nederlands radio-ver slaggever met een ervaring van vele jaren is als vrachtautochauf feur naar Australië gegaan, on derwijzers en burgerlijke ambte naren zijn boerenknechts gewor den. kantoormensen, die leidende posities bekleedden, zijn naar Australië geëmigreerd met de kwalificatie „metselaar" op hun permit. Maar de Nederlandse Hoge Com missaris en de Australische am bassadeur te Djakarta hebben ge rapporteerd. dat de meeste nieu we Australiërs het goed maken en dat slechts enkelen van hen het nieuwe vaderland weer willen ver laten. Wat heeft nu Indonesië zo on aantrekkelijk gemaakt voor dui zenden Nederlandse ingezetenen, van wie veie in Indonesië geboren en getogen zijn? In de eerste plaats is daar de groep, die door de Indonesische nationalisten wordt aangeduid als „koloniale reactionnairen". Het is hun niet mogelijk geweest zich aan dg nieuwe toestand en de nieuwe heersers aan te passen en bevelen te gehoorzamen van de genen, over wie zij eens gezag Hebben gehad. De meesten van dezen zijn heengegaan. Anderen, die toen Indonesië een vrij land werd, van mening waren, dat het het beste was de kat uit de boom te kijken, hebben alle vertrouwen in een nieuwe toekomst verloren. Zij waren geen tegenstanders van de vrijheid van Indonesië, maar zijn ontmoedigd door de economi sche moeilijkheden, de onvoldoen de veiligheid en het wantrouwen ten opzichte van de Nederlanders. In de laatste 18 maanden zijn in de binnenlanden van Indonesië meer dan 70 buitenlandse planters gevallen door de hand van rond trekkende benden. De buitenlan ders, die in de grote steden in betrekkelijke veiligheid wonen, zijn tot wanhoop gebracht door het tekort aan woningen, het om hoogvliegen van de kosten van 't levensonderhoud en een deva luatie van de Indonesische valuta met 300 pet., waardoor het kwe ken van een tegoed in vreemde valuta zo goed als onmogelijk wordt. Een kleine minderheid van Ne derlanders is er van overtuigd, dat Indonesië de huidige chaoti sche periode van reorganisatie te boven zal komen en opnieuw een land zal worden, dat mogelijkhe den biedt. Tal van Nederlanders hebben hier belangrijke investe ringen en er zijn er die nog grote wisten maken. Sommigen be schouwen Indonesië als hun blij vende woonplaats, ongeacht wat moge Gebeuren en enkele honder den zijn zelfs Indonische staats burgers geworden. Officieel verklaren de Indonesi sche leiders de haastige aftocht van duizenden geschoolde Neder landse werkers, die buitengewoon moeilijk te vervangen zijn, te be treuren ,maar tal van politici, met name van de linkerzijde en grote gedeelten van de bevolking zijn van oordeel, dat de volko men vernietiging van de Neder landse invloed op de eilanden de enige weg is naar nationale wel vaart en algehele onafhankelijk heid. Het is deze houding, ge paard aan de materiele nadelen, die het voor de Nederlanders be zwaarlijk maakt te blijven. BRIEFKAART UIT 1884 GEVONDEN IN BOLSWARD Bij het wegbreken van 'n brievenbus aan het R.K. Lief desgesticht te Bolsward deed men een eigenaardige ontdekking. Tussen de bus en het deurpaneel vond men nl. een prentbriefkaart, die blijkbaar bij het bezorgen niet in de bus was gevallen maar er achter. Het vermis sen van de briefkaart zal in 1884 aanleiding hebben ge geven tot heel wat misver stand. De kaart bevatte n.l. nadere afspraken voor een logeerpartij. Ze droeg twee stempels: op de 2V2 cent ze gel een stempel van de plaats en tijd van herkomst: Rotterdam 3 Aug. '84 dn op de linkerbenedenzijde een stempel als bewijs van aan komst: Bolsward 4 Aug. '84. De briefkaart was geadres seerd aan fam. Lycklema a Nijeholt, die destijds het pand bewoonde. (Advertentie) Voor de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk, MetzReims (185 km) zijn Woensdag middag 123 renners gestart. Onder hen bevonden zich acht Nederlanders, die we hier zien opgesteld voor het vertrek. v.l.n.r.: H. Dekkers, W. Dielissen, H. Faanhof, G. Peters, H. Schoenmakers, W. van Est, G. Voorting en W. Wagtmans A.N.P. Telefoto REIMS, Woensdag Al de duizenden toeschouwers in het hypo- drome van Reims rekten om precies vier minuten over half vijf hun halzen. Juist om de bocht zagen ze een groepje renners bin nenstuiven. Maar plots, nog geen seconde later vloog iedereen overeind. Was dat, daar vooraan niet Apo Lazarides, een van de trouwe knechten van Louison Bobet? Ja, het was inderdaad Frank- rijks knapste bergspecialist: Apo de „berggeit". Maar nog voor het ingaan van de laatste bocht voor de finish, waar monsieur Goddet juist tevoren nog eens gekeken had, of alles nu klopte, stormde de Zwitser Rossi naar voren. Rossi werd eerste in een. tijd van 5 uur 24 minuten en 10 secon den, Redolfi tweede, Bauvin der de, Pedroni vierde, Huber vijfde en Lazarides zesde. En de enthou siaste Fransen waren er nog met over uitgepraat, dat een toch zo bijster zwak rouleur fel vooraan in de kopploeg had meegevochten, toen de ploeg van de lie de France z'n tweede triomph vierde. Marinelli had zich losgespurt uit het grote peleton en won de sprint samen met Desbats. gevolgd door Caput, Sciardis en Stanneke Oc- kers en de grote groep van 97 renners. In dat grote peleton zaten alle hoogmogendheden als Fausto Coppi, Fiorenzo Magni, Hugo Ko blet en Louison Bobet, maar in die groep bevonden zich ook Henk Faar^xof, Wim van Est, Woutje Wagunans, Hansje Dekkers, Wim Dielissen, Schoenmakers en Voor ting. Alleen Gerrit Peters ontbrak nog, maar die stormde even later, met een achterstand van drie mi nuten de baan op. Drie kostbare minuten, omdat hij vlak voor de finish een lekke band kreeg. Alleen al het feit, dat practisch alle renners bijeen waren ge bleven, was het bewijs, dat er nog geen groot vuurwerk ontstoken was na de start in Metz. Het bleef rustig in de karavaan. Tot, tussen Haudiomont en Ver dun plotseling zes man aan de haal gingen: Atillo Redolfi, Gilbert Bauvin, Sylvio Pedroni, Marcel Huber, Rossi en Apo Lazarides. Nog drie uitlopers. Het was warm, de karavaan was dorstig en lusteloos, maar de Afri kaan Zaab kon het zo niet langer uithouden. Wat drommel! Was het aan de overkant van de Middel landse Zee niet bijna altijd van deze temperatuur? Dat was na 77 km. Vóór hem reden al Castelin en Charroin, ruim anderhalve mi nuut achter de leiders. Zaab spurtte of zijn leven er van af hing en voegde zich al spoedig bij zijn ploeggenoot. Vier minuten en tien seconden was de achterstand van het peieton. Plots zag Woutje Wagtmans zijn kans. Niet voor niets had monsieur Goddet in hem een serieuze kans hebber gezien en hij zou dat gaan bewijzen. Met enkele machtige pedaalslagen werkte hij zich los en stoof naar voren. Maar Binda duldde dit niet. Dit werd te gevaarlijk. Eén oog wenk was voldoende en meteen stormde de Italiaan Carrea mee. Woutje sjaste door, maar toen het de beurt was van de Italiaan om eens te trekken, weigerde die prompt. Goed, zei Woutje, stapte van z'n fiets, dronk wat water en wachtte rustig de karavaan af. Toen ging het weer verder. Koblet op avontuur Nauwelijks was dit Hollands avontuurtje ten einde, of heel de karavaan stond op z'n kop. Steeds had Hugo Koblet in de eerste ge lederen gereden en olots, na 129 kilometer demarreerde hij als een razende. Het leek wel of er een lucifer in een kruitvat gegooid was. Bobet werd onrustig, Magni en Coppi begonnen te trekken en meteen sjaste het hele peloton in snelle vaart achter deze gevaar lijke avonturier aan. Wat wilde Koblet eigenlijk. Wist hij dan niet," dat dit gekkemans- werk was? Nog meer dan vier duizend kilometer moest er ge trapt worden. Zware afmattende bergetappes stonden nog te wach ten. Dit was eenvoudigweg ener gie verspillen. Of dacht deze jonge Zwitser aan Gino Bartali. Gino, thans de knecht,van Fausto Coppi en Mag ni, maar de glorieuze winnaar van de Tour 1948. Toen had Bartali de eerste etappe en de toer gewonnen. Maar Koblet had veel meer een andere reden. Bij de koplopers waren twee Zwit sers. Deze twee, Rossi en Huber, waren juist de enigen, die van hun ploegleider minder straffe opdrachten hadden gekregen. Hun gehoorzaamheid aan Koblet was nog niet definitief en nu zou Ko blet direct aantonen, dat dit on middellijk moest veranderen. Alles weer bijeen Maar de poging van de popu laire Zwitser was kansloos. Zeker hij liep stukken van de achter stand in maar intussen trokken de grootheden in het peleton zo hard, dat niet alleen Koblet, maar ook Castelin, Charroin en Zaab werden opgeslokt. Veertig seconden bedroeg toen de voor sprong slechts van de koplopers, maar juist voldoende om de pre mies en de etappezege in de wacht te slepen. Vandaag gaat het naar Gent, naar het centrum van de Vlaamse wielerwereld. Vandaag zullen de Belgen voor vuurwerk zorgen, want zo hadden de Belgen onder aanvoering van Stanneke Ockers afgesproken. We houden ons de eerste dag rustig, maar in Gent hebben wij de etappezege. Tenslotte de klassementen: 1. Rossi (Zwits.) 5.23.10 (met bonificatie); 2. Redolfi (lie de France) 5.23.40 met bonificatie); 3. Bauvin (Frankr. O.) 5.24.10; 4. Pedroni (It.); 5. Huber (Zwits.); 6. Apo Lazarides (Fr.), allen zelf de tijd als Bauvin; 7. Marinelli (lie de Fr.) 5.24.53; 8. Desbats (Fr. West) z.t.; 9. Caput (Parijs) 5.25 10. Sciardis (He de Fr.): 11. Oc kers (België); 12. Goldschmidt (Lux.); 13. Delahaye (lie de Fr.) allen zelfde tijd. Op de veertiende plaats ex aequo: een groep van 95 ren ners, onder wie onze landgenoten Dekkers, Dielissen, Faanhof, Schoenmakers, van Est, Voorting, en Wagtmans. 114. Peters 5.28.50. Het ploegenklassement luidt na de eerste etappe: 1. Zwitserland 16.12.20; 2. He de France 16.13.33; 3. ex aequo Frankrijk Oost, Italië en Frank rijk 16.14.10; 6. Frankrijk West 16.14.53: 7. ex aequo Parijs, Bel- §ië, Luxemburg, Nederland, panje en Nd Afrika, 16.15.-. Jack Holden trekt zich uit wedstrijdsport terug De 44-jarige Engelse marathon kampioen Jack Holden heeft be sloten zich uit de wedstrijdsport terug te trekken. Holden heeft dit besluit genomen omdat hij zich meer aan zijn privé-leven wil wijden. Gedurende zijn athletiekloop- baan heeft Holden 64 marathon kampioenschappen gewonnen. WEER EEN VERRASSING OP WIMBLEDON Opnieuw heeft Wimbledon een verrassing kunnen meemaken. De Zuid-Afrikaan Surgess, die ieder een al in de eindstrijd waande, verloor van McGregor, die met een brillante service, uitstekend spel aan het net en in een hoog tempo speelde. De andere finalist is Dick Savitt, die zijn landgenoot Herbert Flam in vier sets ver sloeg. Nederland is niet meer ver tegenwoordigd op het tournooi, allen werden uitgeschakeld. NEUMEIER KLOPTE IN HENLEY WINNAAR VAN DIAMOND SCULL De skiffeur Tom Neumeier le verde gisteren in Henley een op zienbarende prestatie. Met liefst drie lengten voorsprong zegevier de hij over de winnaar van het vorig jaar bij de traditionele Dia mond Scull roeiwedstrijden de Engelsman Tony Rowe. De tijd van Neumeier was 8 min. 21 sec. Alleen de Deen Larsen maakte een betere tijd. DODELIJK ONGEVAL op Schiedamse werf Dinsdagmiddag zat een 42-jarig lasser, J. H. Amen uit Rotterdam op een hek van dok zes van de werf „Nieuwe Waterweg", een kabel te lassen. De machinist van een kraan, die ongeveer een meter van hem verwijderd stond, wilde een last verzetten en bracht de kraan in beweging, maar zag A. niet. Deze werd tegen een van de stijlen van het hek gedrukt en vervolgens van de dokrand ge gooid. Een arts kon slechts de dood constateren. Vermoedelijk is de shock de oorzaak. FEUILLETON 68. Waarschijnlijk had hij niet eens ointbeten. Purvis en hij hadden zich blijkbaar zoveel mo gelijk gehaast, om in Baltimore te komen, er op gerekend, dat ik me zorgeloos zou laten aftroe ven. En Mary.... die zat na tuurlijk boven opgesloten. Die wilde signalen van haar waren pogingen, om mij te waarschu wen: ga het huis niet binnen!.. Maar ik had ze totaal verkeerd uitgelegd. Ik had naar haar raam toe moeten lopen toen ik haar niet verstond. Dan had ik kun nen zien, wat ik verder deed. Maar nu was ik machteloos. Voor mezelf was ik hulpeloos er» voor haar kon ik nog minder doen. De heren hadden kalm de val opgezet, en ik was er zo dom mogelijk ingewandeld Misschien zelfs had Vinton haar gebaren voor dat raam gezien en er op gerekend dat ik daardoor nog sneller zou voorthollen, de strik in. „Ik vind 't niet prettig, je de vernedering aan te doen je te fouilleren, Mansfield" zei Vin- ton eindelijk. „Ik stel voor dat je ons beiden dat ongenoegen bespaart, door me alles te over handigen, wat je in je zakken, hebt!" Ik kon fier weigeren; maar me door Vinton of Purvis te laten „rollen", zoals men het bij de politie wel noemt, ware nog er ger klap geweest voor mijn fier heid. Ik gehoorzaamde dus. Een der eerste dingen, die ik hem toereikte, was het testa ment van Rufus Jennings, dat ik zo makkelijk veroverd en zo slecht verdedigd had. Tegelijk ermee gaf ik hem enige papie ren van mezelf, die in dezelfde zak hadden gezeten. Hij legde die papieren opzij maar glim lachte. toen hij het testament zag. Hij bekeek het vluchtig, om zich te vergewissen, dat het on geschonden was. „Dank je", zei hii vriendelijk. „Ik dacht wel. dat het vroeg of laat hier zou kolnen vandaag." De papieren, die ik bij me had, legde hij allemaal opzij; maar mijn zakmes, mijn sleutels en wat geld wilde hij niet aanne men. Hii wees ze af met een ge baar en een gezicht, dat hii 't beneden zijn waardigheid vond, zich aan zo'n soort diefstal schul dig te maken. Ik dacht aan het meisje in de bovenkamer. „Waarom heb je juffrouw Do naldson gevangen gezet?" vroeg ik, en nu lukte het me niet, de verontwaardiging uit mijn stem te houden. „Gevangen gezet? Wat eer» on aangename uitdrukking!" zei hij gemoedelijk. „Juffrouw Donald son is in haar eigen huis er is alleen geen reden, om beneden te komen, terwijl wij zaken af handelen. Ze is op 't ogenblik in de studeerkamer." „Jawel.... met de deur op slot!" Vinton haalde zijn schouders j op. „Wat doet zo'n kleinigheid er nu toe een open deur of een dichte deur?" zei hii. „We von- den 't voor 't ogenblik niet ge raden. juffrouw Donaldson en u bij elkaar te laten Je kennisma king met haar schijnt zulke snelle vorderingen te hebben gemaakt, dat 't nu gerust eens een beetje kalmer kan. Een beetje tijd, om er over na te denken, zal jullie waarschijnlijk allebei goed doen. Daar komt nog bij: juffrouw Donaldson heeft de laatste paar uren zekere sporen van onafhankelijkheid vertoond, waar we liever maar meteen een einde aan maken. Ik geloof stellig, dat we daar heel gauw in zullen slagen." Evenals in het hotel sprak hij op een rustige conversatietoon, maar het koude dreigement klonk er duidelijk doorheen. „Mag ik vragen, waarom ik hier gevangen word gehouden?" zei ik. „En hoe lang dat moet duren?" „Je benit een gast" verbeterde hij, „geen gevangene. Laten we niet met harde woorden of har de maatregelen beginnen, zolang 't niet nodig is. Purvis was er voor. inderdaad een gevangene van je te maken, door je aan een stoel vast te binden, maar dat heb ik niet gewild. Die ordinaire maniertjes kunnen mijns inziens achterwege blijven bij heren on der elkaar, 't Stuit me tegen de borst, geweld te gebruiken, ten- zii in 't alleruiterste geval. Ik ber» er van overtuigd, dat je ons er niet toe zult dwingen." Dat was duidelijk, ik was in derdaad een gevangene, evenzeer als wanneer ik in ketenen gesla gen achter tralies had gezeten; maar ik kon voorlopig niets doen dan me in miin toestand schik ken. „Als je maar begrijpt dat ik je mijn erewoord niet geef", zei ik. „Dat heb ik ook volstrekt niet van je verwacht", zei hij glim lachend. „Dat zou werkelijk te veel van je gevraagd zijn. Ik reken op je gezond verstand. Je zult wei begrijpen, dat je ver standig doet, kalm bij ons te blijven, zolang we je nodig heb ben." „Ik begrijp niet. wat je voor- hebt." antwoordde ik wrevelig. „Je hebt het testament terug; wat wil je nog meer?" Hij keek rac nadenkend aan. „Nu er één persoon meer is", 1 zei hij, „die van het bestaan van dat testament weet, moet ik een 1 beetje anders te werk gaan dan ik me had voorgenomen. Het huwelijk tussen juffrouw Do- naldson en mij zal wel bespoe digd moeten worden. En wat ik nog meer van je wou? Dat weet je. Het kompas." Ik schudde mijn hoofd. „Dat krijg je nooit", zei ik. „Ik wil 't nu eens niet meer aan j« verkopen." „We hoeven 't ook niet meer te kopen" antwoordde hii. ..We zul len zo vrij zijn, het te nemen." (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5