Meerderheid Alkmaarse raad tegen Kath. Ambachtsschool Tweeduizend gulden garantie voor het bloemencorso Ombouw electriciteitsnet eist voorzichtig financieel beleid De a gemc Partij van de Arbeid stelt de Katholieke Volkspartij teleur Hulp aan gerepatrieerden Gemeenteraad Bergen Hoe de Berger Raad er in 1581 uitzag Tarieven C.Z. verhoogd Nog niet verder dan aankoop van 1000 verhuistransformatoren In onze „KOUSENBAR" brengen wij 4 ATTRACTIES 4.90 8.50 2.95 1.29 Beter bi PAGINA 2 VRi/DAC <i it i 19^1 Na een debat van ruim vier uur besloot de Raad gisteravond met vijftien tegen tien stemmen geen noodzakelijkheidsverkla ring af te geven voor de oprichting en instandhouding van een R.K. Ambachtsschool te Alkmaar. Wethouder van Slingerland, die wegens vacantie van de burgemeester, getooid met ambts keten de voorzittersstoel bezette, heeft de democratie alle eer gegeven en de raadsleden konden dan ook hun hart luchten, maar het moet worden gezegd, dat de tegenstanders meer met woorden dan met doorslaggevende argumenten hun afwijzende houding hebben gemotiveerd. De tegenstanders bleken niet in staat het knap gedocumenteerde betoog van de leider van de katholieke fractie, de heer Venneker, noch de goed geformu leerde en enthousiaste speech van Wethouder Leesberg te ontzenuwen. Bepaald teleurstellend was de houding van de P.v.d.A., die haar medewerking weigerde. Zoals be kend was bij de wethoudersver kiezing in 1949 tussen K.V.P. en P.v.d.A. overeengekomen, dat de P.v.d.A. zou medewerken aan de stichting van een R.K. Am bachtsschool mits ambtelijke ad viezen zich tegen de oprichting niet zouden verzetten. Welnu de meerderheid van het College was van oordeel, dat mede op grond van bepaalde adviezen, oprichting van een R.K. Am bachtsschool thans niet nodig en ook niet gewenst is. Naar de let ter van de in 1949 getroffen overeenkomst moge dan ook niet door de P.v.d.A. gezondigd zijn, naar de geest in ieder geval wel, zoals de heer Venneker terecht betoogde en die het duidelijk uitsprak, dat de K.V.P. in de houding van de partner was te leurgesteld. Ook wethouder Leesberg ving zijn rede aan met te zeggen, dat het in het College dan ook had gespookt. Wij ge loven wel, dat de Rooms-Rode samenwerking een deuk heeft gekregen, die niet gemakkelijk meer vlak gemaakt zal kunnen worden. De heer Venneker, die het de bat had geopend, erkende dat het standpunt van de tegenstan ders in het College wel soepel is, waar zij menen, dat in de toe komst, in 1957, de noodzakelijk heid van oprichting van een Ka tholieke Ambachtsschool zonder moeite aantoonbaar zal zijn. Maar aangezien spr. niet weet of de Raad ook zo soepel is, zette de heer Venneker nog eens dui delijk uiteen, waarom Katho lieke ouders ook principiëel vak onderwijs verlangen. Aan tie hand van enkele rap porten betoogde spr. dat het al gemeen vormend onderwijs steeds meer bij net nijverheidsonderwijs tot uitdrukking komt. Daarom hebben vele katholieke ouders er bezwaar tegen, hun kinderen te zenden naar de plaatselijke neutrale Ambachtsschool en waar deze de enige Nijverheidschool voor jongens is, blijven vele jongeren van Nijverheidsonder wijs verstoken. Zo zijn er zeker honderd jongeren, die eigenlijk thuis horen op een Ambachts school. Spr. zeide voorts van oordeel te zijn, dat de tegenstanders van een Katholieke ambachtsschool niet begrijpen van hoeveel be lang het is met het oog op de WIE WIL COLLECTEREN? ALKMAAR. Er ziin in ons land zo ongeveer 200.000 eerenatrieer- den uit Indonesië, waarvan een groot nercentaee in beklagens waardige omstandigheden ver keert: zo is b.v 35 net. liidende aan t.b.c.. veelal in de JaDanse kamnen ongelonen. Een groot aantal heeft ook we gens andere ziekten verpleging nodig, terwijl zij meestal in fi- nanciëel moeilijke omstandighe den verkeren. Het zijn alle men sen van Nederlandse Nationaliteit w.o. vele kinderen, die veel le vensvreugde moeten ontberen door de zorgelijke omstandig heden, waarin hun ouders verke ren. Op 14 Juli zal hier in Alkmaar een collecte worden gehouden, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de gerepatrieerden; het zijn de Stichtingen „Nederland helpt Indie" en „Pelita", die deze hulp aan onze gerepatrieerde landgenoten organiseren. Zij, die zich op 14 dezer als collectrice of collectant verdienstelijk willen maken, kunnen zich daarvoor op geven aan het adres: Anna van Burenstraat 39, alhier. In het kader van deze hulpactie zal van af 6 Juli voorts bij V. en D. een verkoop-actie gehóuden worden, waarbij z.g. teng-teng-koekjes en Indische specialiteit verkocht zullen worden. Staatsexamens voor muziek ALKMAAR. Voor het Staats examen muziek slaagden voor di ploma A: piano: mevr. Y. Gh. J. Gischlergeb. Jkvr. van Asch v. Wijck, Bergen (N.H.); violoncel: de heer A. F. Doorn, Alkmaar. Handelsreizigers gediplomeerd ALKMAAR Voor het eerst werden Woensdag te Utrecht de examens afgenomen voor het of ficiéél erkende vakdiploma han delsvertegenwoordiger. Van de afdeling Alkmaar van de Ned. Handelsreizigers Vereniging slaag den de heren P. Kolles. J. v. Nierop, C. Jongewaard, L. Engel en R. Kooy, allen uit Alkmaar en de heer N. Nibbering uit Heiloo. Geslaagd ALKMAAR Te Delft slaagde voor het Diploma Speciaal Biblio thecaresse mej. Thea Schaap- ALKMAAR Voor het diplo ma van vakbekwaamheid voor de Kleinhandel in, tot verbruik be reide tabak, slaagde te Utrecht onze stadgenoot Cl. Ligthart. noodzaak van industrialisatie, wanneer er in ruime mate gele genheid is tot het volgen van nijverheidsonderwijs. Het be zwaar van de tegenstanders, dat bij stichting van een katholieke school de bestaande zou worden ontvolkt, ontkende de heer Ven neker. Er melden zich steeds meer jongens aan voor nijver heidsonderwijs terwijl de typo grafen, naar spr. is medegedeeld, van de bestaande ambachtsschool gebruik willen maken. Boven dien moet men rekening houden met de noodzaak van enige re serve terwijl men kan verwach ten, dat door de stichting van een katholieke ambachtsschool de propaganda voor het nijver heidsonderwijs in het algemeen versterkt wordt. Ten aanzien van de financiële kant van de zaak, kan spr. de vrees van de tegenstanders niet begrijpen. De verantwoordelijk heid ligt hiervoor bij het Rijk. Voor de gemeente komen de ge wone uitgaven per jaar op een bedrag van ongeveer 8000 gul den, wat toch van weinig belang is, wanneer men bedenkt, dat Alkmaar per jaar in totaal 780.000 gulden voor het onderwijs uitgeeft. Waar toch niet eerder dan in 1953 begonnen zal kunnen wor den is er alle reden thans de noodzakelijkheidsverklaring af te geven. Tenslotte zeide de heer Venneker, te hebben mo gen verwachten, dat het verzoek, zo niet met gejuich dan toch met welwillendheid zou zijn ontvan gen waar Alkrtaar een centrum gemeente is. Spr. is er van over tuigd, dat andere gemeenten graag deze school zouden wen sen, die dan Alkmaar zou ont gaan. De heer Sietsma betoogde, dat het verzoek niet alleen principi eel maar ook naar financieel- economische en onderwijskun dige maatstaven beoordeeld moet worden. Op de bestaande neu trale school is voldoende plaats zodat aan een nieuwe school geen behoefte is, die tevens tot ontvolking van de bestaande school zou leiden. Bij twee am bachtsscholen krijgt men econo mische verspilling doör een dub bele directie, dubbel personeel, wat in deze tijd onverantwoord is terwijl aan de exploitatie van twee kleine scholen ook ónder- wijskundig nadelen verbonden zijn. Over de principiële kant van de zaak zeide spr. het eens te zijn met de minderheid in het College, die van oordeel is, dat het een overwonnen standpunt is, wanneer men beweert, dat de ouders geen aanspraak kun nen maken op confessioneel on derwijs. Bedrogen De protestants-Christelijke hr. van der Borden zegt, dat de heer Venneker zich wel bedrogen zal voelen. Indien men in 1949 ge- j weten had dat het program van samenwerking zó uit zou 1 vallen, dan had het College er wel anders uitgezien. Spr. maakt het kort en denkt het beste te doen het advies van de meer- I derheid in het College te volgen en op grond van financiëel-eco- nomische bezwaren tegen het j verzoek te stemmen. Uit niets is gebleken, dat art. 25 van de Nij- verheidswet de onderwijspacifi- j catie ook bij het ambachtsonder- j wijs wil betrekken, zo ving de I heer Holsmuller van de V.V.D., I de volgende spreker, zijn betoog aan. Het gaal hier om de vraag of er behoefte bestaat aan deze school en voor onze fractie, al dus de heer H., doet het er niet toe van wie het verzoek komt. De behoefte ontkent spr. terwijl hij de heer Venneker verwijt financiëel niet voldoende raali- teit te hebben getoond, doordat de nieuwe school straks zeker ook om een gebouw zal komen. Nadat de heer Torenvlied ver klaard heeft tegen een katho lieke school te zijn omdat het bijzonder onderwijs het nationale volksleven verdeelt, was het woord aan de heer Hoytink (Prot. Char.), die betoogt, dat geen enkele van de aan het Col lege uitgebrachte rapporten eni ge" waarde voor hem heeft om dat deze adviezen berusten op de vraag: ben ik voor of tegen bijzonder onderwijs? Het argu ment van de ontvolking bespre kend, vraagt spr.: wist men dit in 1949 ook niet en zal er in 1953 of 1957 ook geen ontvolking plaats hebben. Spr. zal, waar ENGELSE LOF VOOR NEDER LANDSE ORGELBOUWER Die Alkmaars orgel restaureerde ALKMAAR. Ralph Downes, organist aan het „Brompton Ora tory" te Londen brengt in „The Musical Times" lof aan de orgel bouwer D. A. Flentrop uit Zaan dam voor diens restauratie van het orgel in de Grote Kerk te Alkmaar. Downes noemt de arbeid van Flentrop een bewijs van diens grote waardering voor de „Schnit- ger traditie". Het orgel in de Grote Kerk te Alkmaar werd in de jaren 1723 1725 herbouwd door F. C. Schnit- ger. Door revisiewerkzaamheden ging later iets van de klank schoonheid verloren, doch Flen- trops restauratie bracht het weer in de goede oude staat, zo schrijft Downes. het hier om een ernstige princi piële zaak gaat, stemmen voor het verzoek van de minderheid, dus voQi' oprichting van deze bijzondere ambachtsschool. De heer Berkhouwer (V.V.D.) ontkent, dat bij het nijverheids onderwijs de geestelijke vorming primair'is. Spr. voelt er niets voor de onderwijspacificatie ook op dit -gebied door te trekken en zegt niet geïmponeeerd te zijn door het argument: als de school hier niet komt dan komt zij el ders. Over de politieke kant van de zaak zegt, spr. dat de K.V.P. om haar zin te krijgen weer de oude coalitie op zal moeten zoe ken want de P.v.d.A. zal nooit toegeven. Spr. wekt op tot ver eende samenwerking voor een neutrale ambachtsschool. De heer Kirpenstein (P.v.d.A.) ze)t als protestants-christelijk man te zijn voor bijzonder on derwijs, doch ziet met in, dat jongens van veertien jaar schade aan hun ziel zouden lijden door twte jaar neutraal onderwijs op een ambachtsschool te voY.en. Wethouder Leesberg zegt over het verzoek tot oprichting van een katholieke ambachtsschool verheugd te zijn omdat hier van particuliere zijde initiatief is ge toor/3. Spr. berteurt het, {lat de P.v.d.A. tegen is. Dit hadden wc niet mogen verwachten want het stond op het program. De heer Leesberg wijst op hei verschil tussen de P.v.d.A. en de oude S.D.A.P. De P.v.d.A. is niet te gen bijzonder onderwijs, ook niet tegen het bijzonder Hoger On derwijs. Dat is in de Kamer ge- AGENDA CIRCUS STRASSBURGER: Avondvoorstelling 8 uur; Zaterdagmiddag 2 uur. FILMS: Americain: Giuliano. 18 jr.; Victoria: Mensen smokkel, 18 jr.; Rex: De Derde Man, 14 jaar; Har monie: Schat-eiland, 14 jr. APOTHEKEN: Voor spoed gevallen is na zes uur ge opend de apotheek Krui- singa, Koorstraat 59. bleken. Daarom begrijpt spr. de houding van de P.v.d.A. in de Raad niet. Over de principiële zijde van de zaak zegt spr. dat kinderen, die op de Ambachtsschool zijn in hun moeilijkste jaren verkeren en het is dan ook van groot be lang, dat zij principieel onderwijs ontvangen. Het gaat niet alleen om een half uur godsdienston derwijs doch om de sfeer en de geest van het onderw/,. Op een Kath. school is de behandeling van de cultuur anders dan op een neutrale. Spr. betoogt, dat de moeilijkheden van de PvdA zijn gezocht en vraagt zich af, dat als Alkmaar nog geen tienduizend gulden meer voor het onderwijs kan uitgeven of er nog iets zal zijn waar de gemeente wel haar schouders onder kan zetten. Weth. Bakker (PvdA) zegt. dat het standpunt van de meerder heid in het college gebouwd is op eer en geweten. Wij moeten de urgentie van een tweede school beoordelen op dit moment. Spr. ziet niet in, dat de huidige school de te verwachten toeloop van leerlingen niet zou kunnen op vangen. Weth. Coerts (PvdA) bespreekt het program van 1949 en wijst er op, dat toen het advies van de Ec. Tech. Dienst nog niet bekend was. Een nieuw schoolgebouw, bere kend voor 300 teerlingen, zal wel komen op een bedrag van één millioen. Spr. is van oordeel, dat het verzoek te vroeg is gekomen. Na de replieken werd het voor stel van de meerderheid van B. en W„ nl. de oprichting en in standhouding van een Kath. am bachtsschool niet noodzakelijk te verklaren in stemming gebracht en aangenomen met vijftien tegen tien stemmen. Wij komen morgen nog nader op deze zaak terug. GEEN AUDIËNTIE Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal volgende week Dinsdag 10 Juli geen audiëntie verleng. Advertentie WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. IETS WARMER Voor het Noorden en het midden van het land: zwaar bewolkt met af en toen enige lichte regen of motregen. Meest matige wind tussen Zuidwest en West. Van nacht warmer, ir.orgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Voor het Zuiden van het land: enkele verspreide opklaringen overwegend droog weer. Meest matige Zuidwestelijke wind. Iets warmer, vooral in de nacht. Ter gelegenheid van de her denking van de 100-jarige ge meentewet. hadden B. en W. ook de oud-raadsleden uitgenodigd: de heren Dincerdis. de Lange. Mar tin. Min. Onrust. Schmidt en de Wit hadden aan deze uitnodeing gevolg gegeven: de heer Jb. van Reenen had wegens ziin hoge leeftijd aan deze uitnodiging geen gevolg kunnen geven. De voorzitter, burgemeester Huygens heette de Raad en de oud-raadsleden welkom en deelde Ingekomen stukken Bij de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van de Raad van State, met betrekking tot inzending en inzage van stuk ken en oproeping tot verschijning in de vergadering der afdeling voor geschillen van Bestuur, op 18 Juli 1951, terzake van het be roep van het bestuur der Vereni- Advertentie) ALKMAAR De raadsvergadering van Alkmaar onder prae- sidium van wethouder G. van Slingerland, heeft gisteravond meer dan zes uur geduurd. Het belangrijkste punt vormde de Ambachtsschoolkwestie, waarbij de minderheid van het Col lege van B. en W., de Katholieke Raadsfractie en de A. R. in het ongelijk werden gesteld. De kwestie ombouw van het Electriciteitsnet werd van zo ingrijpende aard geacht, dat men niet verder wilde gaan, dan alleen de aankoop van 1000 ver huistransformatoren toe te staan. ging St. Joseph voor de R.K. Jon gensscholen, tegen het besluit van Ged. Staten van Noord Hol land, t.o.v. een weigering van medewerking op een aanvraag tot het uitbreiden der St. Bavo- School met één locaal, teneinde een afzonderlijke klas voor woon wagenkinderen, te kunnen» inrich ten. Dit stuk werd in handen ge steld van B. en W. ter afdoening. Eveneens werd een schrijven van de Federatie van woning bouwverenigingen te Alkmaar ontvangen met het verzoek te be sluiten, dat de gemeente geen» woningen meer in exploitatie zal nemen, en de exploitatie van door de gemeente te stichten wo ningen in handen zal geven van de plaatselijke woningbouwvere nigingen, in handen van B. en W, gesteld om advies. Tenslotte werd een klacht van Mej. M. M. C. Leyding. alhier, met betrekking tot de hinder welke wordt ondervonden van een houten aanbouw aan het per ceel Bisschop Bottemannestraat 68, in handen van B. en» W. ge steld ter afdoening. Het verzoek van de afdeling Alkmaar van de Nederlandse Bond van Sigaren winkeliers om in de Verordening Winkelsluiting een artikel op te nemen, waarbij wordt bepaald dat de sigarenwinkels Dinsdags middags na 1 uur gesloten moe ten zijn, werd vlot ingewilligd. Café's, lunchrooms, hotels en restaurants worden hiervan uit gezonderd. De Dinsdagen vooraf gaande aan of vallende op 5 De cember, voorafgaande aan Kerst mis en Nieuwjaarsdag, na Pasen en Pinksteren, en vallende in de Kermisweek, tellen niet mee. Ook het verzoek van de Vereni ging St. Joseph voor de R.K. Jongensscholen om gelden uit de gemeentekas voor de aan schaffing van leesboeken in de nieuwe spelling ten behoeve van de St. Adelbertusschool. St. Ba- voschool, St. Willibrordusschool en St. Aloysiusschogl werd inge willigd. De gevraagde medewer king zal worden verleend. Herdenking afkondiging gemeentewet Naar aanleiding van de radio rede van de Minister van Bin nenlandse Zaken mr. J. H. van Maarseveen, en het antwoord hierop van de voorzitter van f Vereniging van Nederlandse ge meenten, mr. P. J. Oud, ter her denking van de afkondiging van de Gemeentewet op 5 Juli 1851, (waarvoor wij verwijzen naar 'f verslag elders in dit blad) hield wethouder G. van Slingerland, die wegens uitstedigheid van de burgemeester, de vergadering praesideerde, 'n korte toespraak. Hij wees erop, dat Thorbeckes schepping ook voor deze tijd haar waarde heeft behouden. Hij bracht de ingrijpende verande ringen. welke de wet meebracht, in herinnering. De reacties op de invoering van de gemeentewet in Alkmaar waren niet bijzonder groot, doch voor de lauwheid, waarmee de nieuwe gemeentewet in Alkmaar werd ontvangen, was alleszins aanleiding. Alk- telde toen ruim 10.000 inwoners, waarvan er slechts 693 't kies recht voor de gemeentewet beza ten. En van deze 693 kiezers maakten er in 1951 slechts 544 gebruik van het nieuw-verwor- ven rechtstreekse kiesrecht. Bur gemeester Druyvesteyn sprak toen de raad toe, waarmee hij de vergadering constitueerde. Deze rede echter ademde niet bepaald een geest van vernieu wing. zodat men daaruit de ge volgtrekking kan maken, dat, of NYLONS. Onze bekende reclame aanbieding. In diverse zomertinten 6.90 NYLONS. De fijne wandelkous, in prachtige tinten. Extra lang LINKS GEWEVEN DAMESKOUSEN. Ons grote succes! In de modetinten. Alléén Zaterdag! DAMESKOUSEN. Voor dagelijks gebruik. Stevige kwaliteit. A I K M A A I de betekenis van de gemeente wet niet voldoende tot de nieu we raad is doorgedrongen, ofwel de overgang van het vroegere stelsel naar het nieuwe regiem geleidelijk plaats vond, omdat in de nieuwe raad ook zitting had den raadsleden, die de getrapte verkiezingen nog hadden meege maakt. Thans kan de raad de belang stelling van de gehele burgerij op zich gevestigd weten, en de gemeentewet bewijst, ondanks de veranderde omstandigheden nog steeds de normen te bevatten, voor een doeltreffend bestuur en een efficiënte administratie der gemeenten. doen even» te verklaren, dat Mi nister van Maarseveen mrfm mf kluif op tafel. N.a.v. deze redevoeringen zal vanwege de Alkmaarse gemeen teraad een telegram aan de Mi nister en aan burgemeester Oud gezonden worden als blijk van hulde en instemming. De heer H. Knuistingh Neven (CPN) meende er goed aan te doen, even te verklaren, dat bij Minister van Maarseveen de handhaving van de gemeentelij ke autonomie niet in goede han den is, naar de mening van de Communisten, omdat deze minis ter het is geweest, van wiens hand de redactie is tot stand ge komen van de wet, waarbij de raad van Finsterwolde de be- stuursbevoegheid was ontnomen. Hij verklaarde zich namens zijn fractie, daar nogmaals tegen en beloofde zich te zullen ver zetten tegen verdere afbraak van de democratie en te zullen vech ten voor 't behoud van de volks regering. Bijna vier volle uren besteedde de raad aan de Am bachtsschoolkwestie, waarover men elders op deze pagina kan lezen. Electriciteitsnet De raad vond op dit late uur - het was inmiddels Vrijdag ge worden nog een andere grote kluif op tafel waarin hij zich stevig vastbeet. Een en ander hebben wij onlangs reeds over de verschillende plannen gepubli ceerd. De heer A. Eriks (PvdA) meende, dat het niet opging, de verbruikers te plaatsen voor vrij grote uitgaven. De kleine ver bruikers zullen die uitgaven het zwaarst voelen. De plaatsing van de transformatoren bedraagt per inwoner per keer f 17,40, het geen omvat: plaatsing buiten de meter en het weghalen. Plaat sing aan de buitenkant van de meter is wel noodzakelijk, doch niet die aan de binnenkant, vol gens de heer Eriks. Dit achtewe- ge te laten zou een besparing van f 8,70 opleveren. Dan zal het ook mogelijk zijn het totale aan tal transformatoren te beperken, tot 1000. En dit zou weer 'n be sparing van rond f 13,opleve ren. In totaal heeft men dan per aansluiting uitgespaard een be drag van rond twintig gulden. Met behulp van deze besparin gen zou men de kleine verbrui kers tegemoet kunnen komen, zonder de gemeente als bedrijf in gevaar te brengen. Verder dan de noodzakelijke aankoop van 1000 verhuistransformatoren wil de de heer Eriks niet gaan; de verdere technische en financiële zijden van de kwestie zullen nog nader onder 't oog moeten wor den gezien. Ook de heer G. de Zeeuw (KVP) betoogde, dat er eerst nog andere mogelijkheden moeten worden onderzocht, alvo rens de kwestie in zijn beheel te aanvaarden. Men zou anders in één klap de burgerij voor een fait accompli plaatsen. Hli zei, dat ook niet voldoende rekening is gehouden met het stroomver- lies, dat ook nog voor rekening van de verbruikers komt. Hii achtte nog niet de tijd gekomen, de conclusies van de directeur van de gem. lichtbedrljven te aanvaarden. De heer Knuistingh Neven (CPN) sloot zich daarbij aan; hij drong er voorts op aan de arbeiders tot e enizeker inko men compensatie te verschaffen, in hun uitgaven. De heer P. v.d. Borden (CH) bracht onder de aandacht, dat men de kosten voor ■de transformatoren moest zien te drukken, die uiteindelijk een verliespost zullen opleveren, om dat men ze niet meer kwijt kan. Het spanningsverlies moet door mede, dat blijkens notulen van 1851 aan de totstandkoming van de gemeentewet 100 jaar geleden door de toenmalige Raad geen aandacht was geschonken; op 27 Aug. 1851 werden in openbare raadsvergadering de geloofsbrie ven onderzocht. De voormalige schout, de heer Van Vladeracken was burgemeester en secretaris. De zes raadsleden, te weten: F, •Tonker, C. Schouten, P. Rus. P. Henneman, W. Brakenhof en J. Zwakman, stonden allen als „landbouwer" vermeld. In het re glement van Orde kwam toen al de bepaling voor, dat een spre ker niet gestoord mocht worden. De wethouders wilden geen sala ris en de raadsleden geen presen tiegeld ontvangen: het gemeente lijk budget Bergen telde toen 1200 zielen beliep slechts f 4000,—. De Raad en de genodigden luis terden vervolgens naar de radio uitzending, waarin het historisch feit herdacht werd. De Vooriztter knoopte aan de door de Minister en Mr, Oud ge houden redevoeringen aan, door te wijzen op de moeilijkheden, waarmede de gemeenten als ge volg van de tijdsomstandigheden te kampen hebben: na deze nood toestand zal er echter herstel moeten volgen; daarom moet de Raad actief blijven en doelbewust bij de diverse instanties van Rijk en Provincie de belangen der ge meente blijven behartigen, opdat de „onze geliefde gemeente" in bloei en aanzien moge toenemen. Nadat koffie geserveerd was, kwam de agenda aan de orde. Verzoeken van W. J. Bellekom, om aansluiting op de waterleiding en van C. Schoorl inzake de frontbreedte aan de Bergerweg werden afgewezen. De heren Swaag en Sluis vroegen aandacht voor de argumenten van de heer Schoorl en vroegen, deaè zaak on der de ogen te iien bij de be spreking over het uitbreidingsplan De heer Hemelrijk zag graag het uitbreidingsplan, dat nu al 5 jaar in provinciale handen is, weer in handen van de Raad; voorts waarschuwde hij de Raad tegen ontsiering van de toegangswegen naar Bergen; lintbebouwing zou de Bergerweg ontsieren. De voorzitter sloot zich hierbij in hoofdzaak aan; de gemeente zet de klok niet 50 jaar terug, zoals de hr. Schoorl zegt; B en W. zijn niet van plan wijzigingen aan te brengen. Het uitbreidings plan is in herziening, doch de Raad heeft er nog alles over te zeggen. De heer Schoorl kan t.z.t. tegen het uitbreidingsplan oppo neren. Van Mevr. Smits—Marijt te Bergen aan Zee was 'n schrijven ingekomen, waarin de aandacht gevestigd werd op wat zij noem de de „rietmattenplaag" in Ber gen aan Zee. De Voorzitter deelt mede. dat deze zaak de aandacht van B en W heeft; zij zullen met de direc teur van G.W. het euvel ter plaatse bekijken. Het schrijven werd ter afdoening in handen van B. en W: gesteld. het bedrijf gedragen worden. De heer H. Koot (PvdA) deed de suggestie aan de hand, met de Middenstand t.z.t. een» overeen komst te sluiten, welke een re ductie op de verkoop van de aan te kopen apparaten zal mogelijk maken De heer H. Holsmuller (VVD) voelde er eveneens wei nig voor, verder te gaan dan de aankoop van 1000 verhuistrans formatoren. Hij vroeg zich ver der af wat er met het bedrijf zelf zal gaan gebeuren. Boven dien achtte hij die ombouw mo menteel niet urgent genoeg, al thans hij twijfelde eraan. Mr. Leesberg zeide. alleen de aan koop van 1000 transformatoren, die nogdzakelijk zijn een an-' der systeem tot ombouw is er moeilijk te vinden wilde zien veilig gesteld. Hij deed de toe zegging, dat de raad zich nog uit voerig zal kunnen beraden, op welke wijze de verdere afwikke ling in technisch en financieel opzicht zal moeten geschieden. Hij toonde echter aan, dat ook de burgerij een steentje zou moe ten bijdragen in de totale kostr>i want het is uiteindelijk ook het belang van de burgerij dat de gemeente het electriciteitsnet wil gaan ombouwen. In technisch opzicht was vol- fens hem de besparing van de eer Eriks niet uitvoerbaar, die wel de aankoop van minstens 1000 transformatoren ook nood zakelijk achtte. De raad ging tenslotte dus niet verder dan zich accoord te verklaren met de aankoop van de 1000 transforma toren; de rest van deze ingrij pende kwestie zal nog nader be sproken worden. Tenslotte werd goedgevonden dat de tarieven van 't Centr. Ziekenhuis worden verhoogd met 75 cent, per ver- pleegdag, ingaande 1 Juli. met dien verstande dat de tarieven voor de kinderen, in de inrich ting geboren onveranderd blij ven Voor verplicht verzekerden e.d. gaat de verhoging in op 19 Maart, voor vrijwillig verzeker den op een nader te bepalen da tum. Op verzoek van de V.V.V. be- besloot de Raad voor f 2000. deel te nemen in het garantie fonds voor het Bloemencorso, op voorwaarde dat de ingezetenen voor f 1000.zullen deelnemen en deze particuliere garantie eerst zal worden aangesproken. De heer Driessen gpu de ga rantie fifty-fifty willen doen aan spreken. De voorzitter zou hier geen bezwaar tegen hebben als dé ge meente voor f 1000.— deelneemt. Besloten werd de garantie te verlenen onder dezelfde voor waarden als verleden jaar. De in de vorige vergadering aangehouden voorstellen inzake de vaststelling der kosten voor het onderwijs en in verband daarmee van de vergóedingen aan het Bijz. Onderwijs werden na enige discussie aangenomen, behoudens een onderdeel, waar over B. en W. nog nadere gege vens willen inwinnen, zulks in verband met door de heren Ellis en Sluis gestelde vragen; hierbij drongen zij er bij B. en W. op aan de betrokken ambtenaar op te dragen deze zaak (vergoeding aan het Bijz. Onderwijs) loyaal te behandelen en zichzelf ook in deze zaak in te werken. Ingaand 1 Januari 1951 werd aan het gemeentepersoneel dat daarvoor in aanmerking kwam, een vacantietoeslag toegekend; op een vraag van de heer Ellis deelde de voorzitter mede, dat hiervoor de toeslag wordt door berekend. Op verzoek van de heer Ellis werd overgegaan tot benoeming van een commissie tot nazien der rekeningen der Bijz. Scholen; hierin werden benoemd de heren Ellis, Sluis en Brak. Langdurig werd gediscussieerd over het rapport der commissie tot nazien der rekening 1948 en 1949 en het antwoord van B. en W. hierop. De rekening-1948 werd tenslotte met alg. st. goedgekeurd; die over 1949 met de heer Broers- ma tegen. Op de discussie komen wij nader terug. Bij de vaststelling van de 5de suppletoire begróting-1950 maak- "te de heer Ellis 'bezwaar tegen overschrijding van verschillende posten. Nadat de voorzitter had opgemerkt, dat de post onvoor zien nog f 9.034,— bedroeg, wees de heer Ellis er op. dat de Huis houdschool voor 1950 van de ge meente (en de buitengemeenten) nog 30 a 35.000 gld. tegoed heeft De voorzitter deelde mede, dat de afd. Onderwijs er hard aan werkt; waarna de heer Schotten opmerkte, dat dit over 1951 ver werkt wordt; de post onvoprzien over 1950 komt er niet door in ge vaar. In verband met twee aan te brengen verkeersborden en het schoonhouden van wegen in Ber gen aan Zee werd de 2de suppl. begroting over 1951 ten bedrage van f 750,— goedgekeurd; tegen over deze uitgave stond 'n post meerdere ontvangst schoolgeld. In dank werd van mevr. Boen- dermaker-Schoenmaker 'n schen king aanvaard in de vorm van twee hardstenen gevelstenen, voorstellende Diana en Apollo; het is de bedoeling deze een plaatsje te geven in 't Merelhof. Door een wijziging van de po litieverordening werd de ver plichte aanmelding geregeld van pensiongasten en huurders. Deze gegevens zijn voor de sta tistiek en worden niet ter beschik king van de VVV gesteld; deze moet ze zelf verzamelen, als zij ze in de Badbode wil publiceren. Een voorstel van de Burge meester inzake toekenning wachtgeld en pensioen aan wet houders ontmoette bezwaren bij Mr. Sluis: hij zag liever de sala rissen verhoogd, waarbij de heer Broersma zich aansloot. De heer Ellis vroeg, of dit voorstel een eventuele salaris- verhoging niet in de weg stond, waarop de voorzitter ontkennend antwoordde; het is het enigste wat de Raad zelf kan doen. Z.h.st. doch met Mr. Sluis tegen,' werd het voorstel aangenomen. Tenslotte werd besloten mede werking te verlenen aan het be stuur der Stichting ,.de Vrije School" door deze een gedeelte van perceel Hoflaan 1 ter beschik king te stellen. T.a.v. de huisves ting van het Dorpshuis zullen B. en W. nog met een nader voor stel komen. De discussie over dit punt moe ten wij wegens plaatsgebrek tot nader aanhouden. Op de discus sie n.a.v. het schrijven van het raadslid Broersma inzake de huis vesting komen wij morgen even eens terug. De Raad ging om half 1 nog in comité. imiMl DOKTERSDIENSTEN Rayon Wesl-Friesland (West) Dokter Ferwerda te Twisk, teL 8; dokter Pool te Hoogwoud, tel. Spanbroek 297 K 2263; dokter Barnhoorn te Blokker, tel. K 2292 533 Berkhout—A venhorn: Dokter van der Linden te Berkhout, tel. K 2295 264. Wie is de eigenaar? ST. PANCRAS Sinds lange tijd is er in de gemeente een hou ten schuitje dat drijvende in de Diepsmeer is aangetroffen. Het is gevonden tussen Koedijk en Zd Scharwoude. Momenteel heeft de Rijkspolitie zich hierover ont fermd. Eigenaars kunnen zich wenden tot de postcommandant. hi een bijeenk Nederlands In heer H. Reino op economisch een studiereis teur voor fina vooral de oor* productiviteit i besteed aan werknemers ir Enige concltif heer Reinoud v ren o.m. deze dl rika sprekende generaliseren. I schillen in dit de tegenstelling ontwikkeling t Zuid opvallend meen is waar d; om voor een m produceren de ljjk lager stelt, 1 stekende teehni in Amerika onr enorme gebied teren, de prodi der opvoert. Er zijn echte; toestanden, o.m biedj die met di agrarisch nog v, Nederlandse p kunnen worden mechanisatie n< doorgedrongen, alleen de 12 m op een lager 1< dan de Europee totaal is wel or millioen op eer van 150 millioe grootste gedeeli alles bezit waa arbeider niet tc On Voor de verh bedrijfsleven ac noud het van ze dat de Amerik jaar onderwijs is mede daardc lijker hanteert), aan minderwaa voelt zich niet hij werk moet gedachten niet past; want alle voortreffelijk o; derwijs is grati anders in elkaE wordt op de scl teamwork gewf werkzaamheid gisch doel van wordt veel me zen terwijl ook gische opleiding groepsprdbleme trouwd gemaak arbeider is dooi veel meer prod De verzorgim voortreffelijk, bdrijven. Maar dat in het Züi> delen veel min dan ook nog h< verbetering in Elen slagzin h AMERIKAA MINISTER GE\ TOKIO. 1 Amerikaanse oi het leger, Alex raakt, toen ee waarin hij als p aan het Oosteli tegen een berg Alexander er een ziekenhuis Zeventienjarig De hoofdinsp te Noordwij k v ouders opsporii terugbrenging rige Margaretl geboren te Noi Ï934, zonder b Limburg Sti Noordwijk. i 1.60 meter, ge; haar, bruine japon, met bla ruiten, bruine delijk rode sol 16 Juni jl. om woning verlate op heden niet ongeluk wordt 6 JULI: Octaafdag i en Paulus Toen op ee nacht Petrus len aan het het meer v verscheen d land op de liefde stapte apostel Petri om uit het i toe te gaan het water v pad en ve stapte Petri plotseling ki neden: hij z het lijkt of d wen en: hij ken en in hij vertwijf uit: „Heer r« Het geloof was nog ni om door te over het pac ter was gen bij vele me nen vol verl novene, vraj in een moe werk, om g ziekte. Maai wanneer ze hoord zijn, beneden, en plotseling: vragen? Luis naar mij?" de moed. I vig. Denk steek direct God is U a:

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2