w Nieuw Mossadeq wijst de beslissing van het Internationale Hot at Langs//yredesweg"naar Kaesong worden de mijnen opgeruimd 16L5 Spionnage-beschuldiging tegen olie-maatschappij Reeds duizenden Hongaren werden gedeporteerd Geheime atoomconferentie in Kopenhagen 'EMTIE W OMZET DAGBLAD VOOR ALKMAAR Voormalige Duitse generaal enthousiast ontvangen Hevige luchtaanvallen aan de vooravond der besprekingen Skyrocket2145 km per uur EN OMGEVING Geschil nu naar Verenigde Naties? Kantoorgebouw werd omsingeld 66 jaar, geen slaap Malik naar Moskou Dr. Hjalmar Schacht naar Indonesië Protest wegvervoer tegen begunstiging van de spoorwegen Aalmoezenier kwam per helicoptère Millionnair werd gearresteerd Labour-motie tot erkenning van China Eredoctoraat voor prof. Gerbrandy Een millioen voor technische hulp Stem von de Katholieke Kerk vrijwel tot zwijgen gebracht Ook drie Japanners aanwezig Giftige wolk dreigde bij Haarlem Zeven jaar slangen, ratten en wortels Sovjet-Unie bouwde 19000 vliegtuigen Kard. de Jong te Amersfoort m. 19-22 4.75 m. 23-267,5.25 m. 27-30 5.95 m. 31-34 6.95 .95. m. 39-47 11.95 KOPEN ,VE PRIJS advertentie 10 4.50 5.90 4.90 iO 8.50 10.50 SEMLEER ICENTRALE Telef. 2901 Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EE IT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 7 Juli 1951 46e Jaargang s No. 12213 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. lel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 TEHERAN. Premier Mossadeq heeft tegenover studenten die op ziekenbezoek Kwamen verklaard dat Perzië niet bereid is de bevoegdheid van het Internationale Gerechtshof tot het doen van aanbevelingen in de Perzische oliekwestie te erkennen. Hij vond het jammer dat machtige landen internationale orga nisaties kunnen gebruiker, om hun wil aan kleine zwakke landen op te leggen. „Wij gaan voort met de nationalisatie" zei hij. land onmiddellijk bij Perzië stap pen zal ondernemen om tot de oprichting van de door het Hof voorgestelde Raad van Toezicht te komen. Mossadeq's verklaring is nog niet door zijn kabinet of de Madjlis goedgekeurd, maar men twijfelt er in Londen niet aan dat dit zal gebeuren. In den Haag heeft dr. Ali Chaeygan, lid van de Perzische oliecommissie, verklaard dat naar zijn mening het Internationaal Gerechtshof voor Perzië heeft afgedaan. De Perzische gezant, de heer Hoessein Navab, kon echter niet zeggen of hijzelf of zijn re gering de mening van dr. Chaey gan onderschrijven. Deze laatste noemde de uitspraak van het Hof, waarvan zijn vroegere leermees ter prof. J. Basdevant voorzitter is, partijdig, hetgeen hij baseerde op de uitzonderlijk snelle wijze waarop het Hof de zaak heeft behandeld ook al was er maar één partij voor het Hof. Perzië zou naar zijn mening het Hof geen antwoord geven. Hijzelf vertrekt begin volgende week weer naar Teheran. Hij deed voorts nog onthullin gen over het „inlichtingenbureau" van de „Anglo-Iranian" dat vol gens hem aan spionnage deed, zoals zou blijken nit documenten die in Perzische handen zijn ge vallen. Tegenover de Perzische staat de Britse mening. Het kabinet in Londen heeft besloten dat Enge- De 66-jarige Zweed Gustaaf Hiikansson uit Gantofa rijdt als niet-officiële deelnemer mee in de Ronde van Zweden, van Haparanda naar Ystad, 1800 kilometer. Hij is alle be roepsrenners stukken voor omdat hij veel minder slaap nodig heeft dan zij. Iedere dag na het beëindigen van zijn traject gaat hij naar het hoofd der plaatselijke politie en laat de tijd van aankomst en de datum in zijn speciaal „log boek" afstempelen. NEW YORK (A.P.). Jacob Malik, de permanente Russische afgevaardigde bij de V.N., is gis teren met de Zweedse mailboot „Gripsholm" voor het eerst in drie jaar tijd naar Rusland ver trokken, vergezeld door zijn vrouw en 17-jarige dochter Svet- lana. Men houdt hier rekening met de mogelijkheid, dat hij niet naar de V.S. zal terugkeren. Bij zijn vertrek sprak Malik zijn beste wensen uit voor „hen in dit land, die voor vrede en vriendschap tussen onze landen strijden". De Engelse regering noemde de bevindingen van het Hof „een redelijke basis waarop de twee partijen tot elkaar kunnen ko men". In Teheran verwacht men dat Perzië het geschil nu voor de Verenigde Naties zal brengen. Perzische politie omsingelde gis teren in Choromsjahr het bureau van de „Anglo-Iranian" waar zich Michael Keely bevond, de per soonlijke assistent van Mason, hoofdvertegenwoordiger van de maatschappij in Khoezistan. Keely verklaarde door de tele foon dat hij zich met een andere functionaris', Hugh Seymour in het gebouw bevond toen dit werd ROME (A.P.). Dr. Hjalmar Schacht, de voormalige nazi minister van Financiën, is uit Genua vertrokken, vanwaar hij naar Indonesië zal gaan. Het Romeinse dagblad „II Tem po" schrijft dat Schacht een aan bod aangenomen heeft om de supervisie uit te oefenen over het Indonesische ministerie van Fi nanciën. Schacht heeft geweigerd de berichten te bevestigen of te ontkennen. KONINGIN VAN BELGI1 ERELID BACHVERENIGING H. M. Koningin Elisabeth van België die gisteravond in de Grote Kerk te Naarden de generale repetitie bijwoonde van Bach's „Hohe Messe" o.l.v. dr. Anton van der Horst is daarna in de raadszaal van Naarden benoemd tot erelid van de Nederlandse Bachvereniging. I omsingeld. De politie zei hen later dat zij konden komen en gaan zoals zij verkozen. Seymour ging toen, maar keerde niet terug. In Abadan zagen dertigduizend enthousiaste Perzen een parade van infanterie, matrozen en geme chaniseerde eenheden. Het luidste applaus gold twaalf tanks van Amerikaanse makelij. In Haifa verluidt dat tussen de „Anglo-Iranian" en de rege ring van Israël weldra een over eenkomst zal worden gesloten tot het opvoeren van de productie van de raffinaderijen aldaar. RELLETJES TE TEHERAN TEHERAN. Verscheidene personen werden gisteren gewond toen communistische jongeren en aanhangers van de arbeiderspartij handgemeen raakten. Toen de politie een einde aan de scher mutselingen wilde maken, keer den de vechtenden zich eensge zind tegen haar. De samenwerkende wegver- keers- en vervoersorganisaties: A.N.W.B., K.N.A.C., K.N.M.V., E.V.O., N.O.B. Wegtransport en F.N.O.P. hebben telegrafisch bij de Tweede Kamer geprotesteerd te gen de door minister Lieftinck aangekondigde regeringspolitiek ter begunstiging van de spoor wegen via de belastingheffing. Wegvervoer en spoorwegen beta len ieder hun eigen baan, maar het wegvervoer bovendien alleen in 1950 al 150 millioen aan spé ciale belastingen, aldus het tele gram, tegenover de spoorwegen niets. Deze laatste ziin bovendien nog steeds niet onderworpen aan vennootschaps- en winstbelasting. NAAR DE „VAN GALEN" Uit reisverslagen van Hr. Ms. torpedoboot jager „Van Galen", thans in Koreaanse wateren, blijkt dat het schip gedurende Mei en begin Juni heeft deelgenomen aan: luchtdoelschietoefeningen, seinoefeningen, en onderzeeboot- afweeroefeningen, tezamerl met Amerikaanse en Australische schepen. De „Van Galen" maakte tevens deel uit van het jager- scherm van een Amerikaans vliegkampschip. Op een der Zon dagen werd op zee een H. Mis opgedragen door een Amerikaans aalmoezenier die daartoe per heli- coptere van schip tot schip werd overgebracht. Een Koreaans vrouwelijk legercorps, uitgerust met Ameri kaanse karabijnen, marcheert door Poesan tijdens een parade. Vele van deze vrouwen vormden eerst groepjes guerilla- strijdsters. Thans worden zij na voorafgaande opleiding in een speciaal vrouwelijk lêgercorps opgenomen. SCHLESWIG (A.P.). Bern- hard Ramcke, de voormalige Duitse generaal der parachutisten is gisteren als een held verwel komd toen hij nit een Franse gevangenis voor oorlogsmisdadi gers terugkeerde. Meer dan 10.000 personen ston den aan het station en in de nau we straten toen hij uit de trein uit Hamburg stapte. De opgewonden menigte ver brak het politiecordon om de 62- jarige generaal toe te juichen ter wijl deze zijn vrouw, zijn zeven kinderen en de stadsautoriteiten begroette. Ramcke, die veroordeeld was wegens wreedheden die zijn troe pen begaan hadden tegen Franse burgers en die tot 5 jaar dwang arbeid veroordeeld werd, zei tot de menigte: „Zie vooruit naar een betere toekomst, met het geloof NEW YORK. De millionnair Frederick Vanderbilt Field, die linkse sympathieën heeft, is ge vangen genomen op grond van „minachting van het Hof', daar hij weigerde te zeggen, wie 80.000 dollar heeft gestort voor de vier voortvluchtige Amerikaanse com munistische leiders. Field is later op borgtocht van 10.000 dollar vrijgelaten, hangen de zijn beroep. Geallieerde genietroepen zijn gisteren begonnen met het oprui men van de landmijnen langs de „vredesweg" van Seoel naar Kaesong, nadat via de radio over en weer overeenstemming was bereikt over de laatste voorbereidingen voor de inleidende wapenstilstandsbesprekingen van morgen, Zondag, die vooraf gaan aan de formele conferentie die Dinsdag in Kaesong begint. Generaal Ridgway heeft order gegeven tot het staken van de luchtaanvallen op de weg van Pjongjang naar Kaesong en op een gebied met een straal van acht kilometer rondom laatstge noemde stad. De order gold van af 4 uur hedenochtend vroeg, plaatselijke tijd. Een uur daarna begaven de Noordelijke onderhan delaars zich op weg. Ridgway heeft zich overigens de vrijheid voorbehouden zijn de legatie, al naar gelang het weer, per jeep of met het Sikorsky- hefschroefvliegtuig te laten rei zen, dat in Seoel in gereedheid is gebracht. Op het station in Seoel was ook een uit zeventien wagons be staande „vredestrein" in gereed heid gehouden, doch wellicht wordt die thans niet 'gebruikt. Wel staat er een complete mobiele keuken klaar die tweehonderd maaltijden ineens kan verzorgen. Vier koks zijn aan de keuken verbonden. Een grote vrachtauto is geladen met tonnen groenten, fruit en vlees, alsmede een aan zienlijke partij rijst. De delegatie der V.N. zal de Imdjin langs de weg Seoel-Kae- song oversteken op 8 Juli om 9 uur voormiddag, Tokio-tijd. Er zullen in Kaesong geen verslag gevers worden toegelaten. Een geallieerde pantserpatrouille drong gisteren zonder een schot te lossen in Pjongjang binnen en trok zich later terug op Tsjorwon. 300 geallieerde vliegtuigen deden massale aanvallen o.a. op het vliegyeld van Sinanjoe, waar 24.000 pond bommen werden ge worpen. Wonsan en andere doelen LONDEN. Een groep van 17 leden van de Labourpartij heeft Vrijdag in het parlement een motie ingediend, waarin wordt voorgesteld een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken te houden, verder de vol ledige erkening en de toelating van communistisch China tot de Verenigde Naties en de beperking en geleidelijke vermindering van de bewapening der verschillende landen. De motie is behalve door twee leden van de linkervleugel, Syd ney Silverman en Emrys Hukhes, ondertekend door aanhangers van de middengroep der partij. aan de Oostkust werden door de marineluchtmacht onderworpen aan het zwaarste bombardement sedert het uitbreken van de strijd. Vier aanzienlijke concentraties Noordelijke troepen werden ver nietigd. EDINBURGH. Prof. dr. P. Gerbrandy heeft Vrijdag het Ere doctoraat in de Rechten aan de Universiteit te Edinburgh ontvan gen. Professor M. G. Fisher, de ken van de Rechtsfaculteit, bracht hulde aan dr. Gerbrandy's moed tijdens de oorlog, daar hij voor Radio Oranje te Londen sprak, hoewel hij wist, dat vergeldings maatregelen zouden kunnen wor den genomen tegen zijn echtge note en drie kinderen. Zijn oudste zoon werd gepakt en naar een concentratiekamp gebracht, doch dr. Gerbrandy bleef doorgaan met de uitzendingen. Hij had „gestaan als een rots, waarop zijn land kon bouwen", aldus de deken. 's-GRAVENHAGE. Tussen de regeringen van ons land en de V.S. is overeenstemming be reikt over het besteden van een millioen gulden uit de tegen waarderekening van 't Marshall fonds voor technische hulp. Deze technische bijstand bestaat uit het maken van studiereizen door Nederlandse deskundigen naar de V.S. op verschillend ge bied, teneinde zich op de hoogte te stellen van de vorderingen en de huidige toestand van weten schap en techniek. in God en de wil, Duitsland langs vredelievende weg op te bouwen". Terwijl een muziekkorps oude Duitse marsen speelde werd Ramcke op de schouders van en kele van zijn voormalige oorlogs kameraden naar zijn nabijgelegen huis gedragen. Overdekt met bloemen en ter wijl hij voortdurend de handen drukte die hem uit de menigte toegestoken werden, kwam hij na een uur thuis. WENEN (A.P.). Twee Ame rikanen, die door Hongarije zijn uitgewezen hebben gisteren bij zonderheden verteld over de massa-deportaties van duizenden anti-communisten uit Boedapest. Volgens hun schatting zijn in de afgelopen zeven weken 14.700 mannen, vrouwen en kinderen, die de communistische regering als „ongewenst" beschouwt, bin nen 24 uur uit hun huizen gezet. En de deportaties duren nog on verminderd voort. Zij moeten bedelen om voedsel, verwarming en de meest elemen taire behoeften des levens en dit betekent een wisse dood voor hen in de winter, indien zij tengevol ge van gebrek aan voedsel of me dische verzorging niet voor die tijd omkomen, zo verklaarde Al- ber Sherer, tot voor kort tweede secretaris van de Amerikaanse legatie in Boedapest. Hij en miss Ruth Tryon, het hoofd van de Amerikaanse Voor lichtingsdienst in Boedapest de laatste in Oost-Europa moesten binnen 24 uur de Hongaarse hoofdstad verlaten wegens „spion nage". 40 minuten voordat de 24 uur verstreken waren zijn zij Oostenrijk binnengekomen. Sherer werd vergezeld door zijn vrouw en twee kleine kinde ren. „Wij hebben het nog net op tijd gehaald", vertelde Sherer, waaraan hij ter verduidelijking toevoegde, dat één van de drie auto's waarmee het Amerikaanse gezelschap gereisd had, 24 km buiten Boedapest een lekke band kreeg. Sherer en miss Tryon bestem- KOPENHAGEN (A.P.). On geveer 100 vooraanstaande atoom geleerden uit alle delen der we reld zijn gisteren in geheime zit ting bijeen gekomen voor een conferentie, welke ongeveer een weck zal duren. Op de conferentie zullen de nieuwste ontwikkelin gen op het terrein van de theo retische natuurkunde besproken worden. De geleerden, van wie bijna één derde Nobelprijswinnaars zijn, zijn de gast van de Deense na tuurkundige Niels Bohr, die ge holpen heeft bij de ontwikkeling van de eerste atoombom. Het In stituut Bohr beschouwt de aan wezigheid van de gasten als „top secret". Het weigert enige bijzon derheden te geven en tot de ope ningszitting werden geen verslag gevers of fotografen toegelaten. De conferentie is de eerste in haar soort sinds de oorlog. Zij wordt bijgewoond door geleerden uit Japan, de V.S. en vrijwel alle West-Europese universiteiten van enige naam. Onder de gasten bevinden zich sir John Cockroft, de directeur van het Britse atoomcentrum te Harwell en Walter Colby, lid van de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie. Ook drie Japanse atoomgeleerden zijn aanwezig, de scheikundige Masao Kotani, dr. Sakata uit Tokio en dr. Uykawa, die aan de Universiteit van Co lumbia werkt. Voor de openingszitting zei dr. Kotani: „De Japanners hebben geen belangstelling voor de atoombom". Dit was de enige ver klaring, welke een der geleerden tegenover de pers wilde afleggen. TENMINSTE DERTIEN VRIJE ZONDAGEN De minister van Sociale Zaken heeft geen bezwaar, zo zegt hij in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer t.a.v. het wetsontwerp tot wijziging van de Arbeidswet 1919, het minimum aantal Zondagen die een rustdag moeten zijn op dertien in plaats van op twaalf te stellen. Het aan tal vrije Zondagen verder te ver hogen acht hij voor het ogenblik onmogelijk. Gisteravond kantelde door een defect aan de stuurinrichting een tankwagen met 17.000 kilo meng sel van zwavel- en salpeterzuur bij de inrijpoort van een chemi sche fabriek bij Haarlem. De ge hele tank liep leeg en bij het ver dampen van het zuur ontstond een enorme rookwolk waarvan het inademen zeer zwaar lichame lijk letsel tengevolge kan hebben. Gelukkig dreef de wolk niet naar de stad doch de weilanden in. Men hoopt nu maar dat de koeien er verder niets van te lijden zul len hebben. EEN ZONDERLING ZWOLLE. In Zwolle kan het gebeuren dat een voorbijganger op straat een enveloppe vinat met een bankbiljet van 10.als inhoud. Dat overkwam een ingezetene die tot zijn ver bazing op de enveloppe las: „Dit mag je houden! N.N." Eerlijk gezegd wist de eer lijke vinder er geen raad mee en mengde de politie in het geval. Deze stond voor 'een even groot raadsel als de vinder zelf. Wie was de grappen maker, die in onze tijd van geldschaars'te een bankbiljet te vondeling legt? Nog een paar keer zó en Zwolle is voor de vreemdelingen een attractie rijker! pelden de spionnagebeschuldigin- gen als „het oude liedje". De stem van de Katholieke Kerk tegen het communistische bewind is volgens hen, vrijwel tot zwijgen gebracht. Vrijdag zijn op het vliegveld Haneda bij Tokio negentien Ja panners aangekomen, die zeven jaar op een eilandje in de, Stille Oceaan geleefd hebben zonder te willen geloven, dat de oorlog voorbij was. De mannen, vijf zeelui, twee soldaten en twaalf vissers, wisten, toen hun schip in 1944 zonk, het eiland Anatahan (Marianen) meer dan 1600 km van Japan, te be reiken. Direct na de Japanse capitulatie had de Amerikaanse marine aan geboden de mannen te repatriëren doch zij weigerden dit, denkende, dalt het een valstrik was. Zij gaven er de voorkeur aan op het eiland te blijven, waar zij leefden van slangen, ratten en wortels. Het twintigste lid van de groep echter bezweek een maand gele den voor de verleiding en liet zich repatriëren. De anderen volgr den toen ook maar. Volgens het Amerikaanse tijd schrift „Aviatnon Age" heeft de Sowjet-Ünie het vorige jaar 19.000 vliegtuigen gebouwd tegen de Verenigde Staten 3.000. De Russische productie omvatte 8.200 jachttoestellen, 3.700 lichte en middel-zware bommenwerpers, 1.200 zware bommenwerpers, 1.800 transportvliegtuigen en 4.100 oefen vliegtuigen en toestellen voor verschillende doeleinden. Men is reeds ver gevorderd met de constructie van de TUG-75, een zware bommenwerper en geschikt voor het vervoer van atoom bommen. MGR. ALFRINK WOONT NU IN HET PALEIS Zijne Eminentie Joh. Kardinaal de Jong heeft met ingang van 4 Juli j.l. zich metterwoon geves tigd in Amersfoort, Zuidsingel 38. Intussen heeft Zijne Hoogw. Exc. Mgr. dr. B. J. Alfrink zijn intrek genomen in het Aartsbisschoppe lijk Paleis te Utrecht. SCHEEPSBOTSINC TEN ZUIDEN VAN ENGELAND 's GRAVENHAGE, 7 Juli. Volgens door Radio-Niton (eiland Wight) opgevangen berichten is het Britsche schip „Jargoon" 10 mijl ten zuiden van Owers in botsing gekomen met het Spaan se schip „Tormes". De Jargoon seinde, dat het snel water maakte en de bemanning in de boten ging. Het schip ver zocht om hulp. De bemanning van de „Jar goon" bevindt zich, naar later werd gemeld, veilig in de boten langs de „Tormes". De „Tormes'" liep geen gevaar, doch wachtte wel op sleepboothulp. De Douglas „Skyrocket", een experimenteel supersonisch vliegtuig der Amerikaanse marine, bereikte bij een proef vlucht een snelheid van 2145 km per uur. De „Skyrocket" werd door een B-29 op een hoogte van ruim 11 kilometer „gelanceerd" en steeg met straalmotor en raketten tot een hoogte van 23 kilometer. raat 33; ieuwsteeg 12

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1