Op 9 Juli vieren onze jongeren gemeenschap metvervolgde Kerk Een Nederlandse polder in Brits-Columbia Het comité 1945-1950 verliest kort geding Autobus door vrachtwagen opengereten Feest van Gorkum's martelaren 18000 gulden voor ,de Hoogh" een Mgr. 0"Gara werd gearresteerd Toch weer carnaval in Tegelen Veevergiftiging te Elim Zomer blijft nog uit Zondagsevangelie Nieuwe „seafuries" voor de M.L.D. Zag zeventigjarige vermiste Britten? Een dode, talrijke gewonden S rheepsberichten Expeditie naar de Mount Everest Naar wij vernemen: ZATERDAG 7 JULI 1951 PAGINA 3 De in de haven van Scheveningen liggende marinevaartuigen, die deelnemen aan de oefe ning „Factorum" bieden bij het licht van de ondergaande zon een symbolisch beeld van eendrachtige samenwerking tussen de West Europese landen in het raam der verdediging van West Europa. Op de 9e Juli viert de Kerk van Neder'and zoals ieder jaar het feest van de 19 martelaren, die in 1572, in e>en van de felste jaren van de geloofsstrijd in Nederland, in Den Briel de marteldood stier ven voor hun geloofstrouw. Meer dan 12 eeuwen na de geestelijke overwinning op het Romeinse Rijk, bevochten door martelaren en belijders, bleek de trouw aan de Kerk ook in de Nederlanden. De 9e Juli is voor ons méér dan alleen 'n dag van herinnering- Die dag komt te staan in de volle ac tualiteit als wij zien hoe actueel het belijden van Christus en zijn Kerk is tegenover de haat van het heidendom in 1951 en wel in een groot deel van de wereld tussen Berlijn en Peking. Daar zijn de tijden van de catacomben teruggekeerd, alleen vermeerderd met het misdadig raffinement, waartoe het heidendom in staat is. Wat te doen? „Wat kunnen wij doen?", vra gen dan duizenden enthousiaste en vurige jonge katholieken. En ze vragen dat met ongeduld en bitterheid in hun stem. Ze hebben al eerder geprotesteerd. Maar ze weten, dat zelfs millioenen hand tekeningen de éne handtekening in het Kremlin niet ongedaan kunnen maken. Geweld zou mis schien het aantal martelaren al leen maar oneindig vergroten. Maar wat kunnen wij dan doea? We hebben één afdoend ant woord: precies hetzelfde wat de Christenen van alle tijden deden in de dagen der vervolging: bid den, offeren, boete doen, zich versterven. In één groots woord: groeien in liefde. Dit altijd zelfde antwoord is ook het enige. Dus ook vandaag, in 1951, nu na Kar dinaal Mindszenty ook Mgr. Grösz en zijn gezellen de meest moderne consequentie van het martelaarschap, verlies van eigen wil en verlies van eigen persoon lijkheid, hebben aanvaard. Daarom zullen we Maandag 9 Juli maken tot een dag, waarop we zo intens mogelijk de gemeen- LONDEN. Op een veiling van schilderijen en tekeningen is de hoogste prijs 1800 pond (ruim 18000 gulden) betaald door de „Newhouse Galleries" uit New York voor een schilderij van Pie- ter de Hoogh, voorstellende een Hollands interieur met een asper ges verkopende vrouw. Het doek bracht in 1910 een bedrag van 946 pond op. 1700 pond werd geboden voor een Ruysdael: een vismarkt, ge houden op een bevroren rivier buiten de stadspoort 7 JULI: H. Cyrillus en Methodius De kenners van het Oos terse volksleven getuigen al len, dat de Russische ziel diepgodsdienstig is: dat heb ben zij te danken aan de twee heilige broeders Cyril lus en Methodius, die ip de 9e eeuw met de bekering van de Slavische landen be gonnen zijn. Die diep gods dienstige geest doet ons ver trouwen, dat het Russische volk na het doormaken van deze moeilijkheden, de weg naar God weer terug zal vin den; het geeft ons moed, om het vurige gebed van Paus Pius XI te herhalen: Ver losser der wereld redt Rus land. Want eens zal dit land herrijzen en een weg berei den ook voor andere volken naar het hart van God. Het is daarom nodig, om van daag op de feestdag van de apostelen van de Slavische volkeren het voornemen te maken op onze wijze, door deel te nemen aan het apos tolaat der hereniging, de godsdienstzin in dit diep ge lovige volk te bevorderen. IN DESERTO schap beleven, die wij hebben met de vele vervolgden in Hon garije en overal tot in 't Verre Oosten als ledematen van het ene Mystieke Lichaam. Op die dag zullen we 's morgens deelnemen aan het Offer van Christus voor de „Heilige Katho lieke Kerk", voor haar VREDE, voor.haar EENHEID in de gehele were'ld, zoals de Canon dat p'iechtig uitdrukt. Op die dag zullen wij ons werk, opgedragen aan Christus, zo goed mogelijk doen, zodat we tenminste cén dag ons leven plaatsen in de sfeer van 't Goddelijk Licht, dat de heide nen zowel aan deze als aan gene zijde van het IJzeren Gordijn trachten te verduisteren. 's Avonds zullen we ons van andere dingen vrij maken om al leen of samen met anderen in onze kerken te bidden voor onze vervolgde broeders en zusters, voor de 60.000-000 katholieken, die geroepen zijn om voor hun Kerk getuigenis af te leggen P. WESSELING C.s-s.R.1 er drie uitgewezen. HONGKONG. Mgr. Cuthbert M. O'Gara, bisschop van Yuan- ling in China, is door de commu nistische autoriteiten gearresteerd, aldus meldt de K.N.P.-correspon- dent uit Hongkong. Bijzonderhe den over deze arrestatie zijn nog niet bekend. Tegelijk met hem is gearres teerd Pater Paul Ubinger, die evenals zijn bisschop Amerikaan van geboorte is. De reden van deze arrestatie zou gezocht moe ten worden in het krachtige ver zet van Mgr. O'Gara tegen de beweging voor een Onafhanke lijke Kerk in China. Mgr. O'Gara is 65 jaar en reeds tientallen jaren als missionaris in China werkzaam. Hij is de dertiende bisschop, die sedert de machtsovername van de commu nisten in China is gearresteerd. I Van deze dertien bisschoppen zijn •s GRAVENHAGE. Zoals wii enige tiid geleden reeds meldden is door een nieuwe Nederlandse onderneming in Canada een wa terland van 2500 ha een nolder ter grootte van de Purmer aan gekocht met de bedoeling deze door Nederlanders te laten droog- malen. De nieuwe gronden zullen voornamelijk aan Nederlandse boeren met Canadese ervaring worden verhuurd. De algemene verwachting is dat de nieuwe polder (Pitt-polder), gelegen in het gebied, bekend on der de naam van „Renny Ranch", na indijking prima cultuurgrond zal opleveren. De „Canadian Com- cercial Corporation of te Nether lands", die het werk zal uitvoeren, zetelt te Rotterdam. President commissaris is mr. K. P. v. d. Mandele; commissarissen zijn: mr. E. E. Menten, de heer B. P. Willebeek le Mair, de heer A. F. Stroink, de heer A. Veder, ba ron Schimmelpenninck van der Oye. Tot directeur is benoemd mr. J. Blom. Men verwacht, dat het plan een begin van uitvoering kan krijgen tegen het eind van 1951. Nadat de bestaande dijken zijn gerepareerd zal dan eind 1952 of tegen 1953 het land langzamerhand voor ge bruik geschikt zijn. De eerste boerderij zal een echt proefbedrijf worden onder leiding van een be kwaam man, die goed bekend is met dit soort werk in een nieuwe polder. De gedachte is opgekomen om een opleidingcentrum te ves tigen voor ongehuwde Nederland se jongelui en de ouders in Ne derland aan te moedigen hun jongens naar dit centrum te zen den, teneinde hen gereed te ma ken voor de Canadese landbouw. Het ligt in de bedoeling een sa menwerking tot stand te brengen met de bekende land- en tuin bouwschool „Warmonderhof" te Warmond, die ook reeds de oplei- Toen Tegelen in 1944 werd be dreigd door evacuatie, hongers nood, razzia's en bombardemen ten legde de bevolking op 2e Kerstdag de belofte af, om gedu rende 25 jaar in Tegelen geen carnaval meer te vieren. Tegelen werd wonderbaarlijk gespaard, terwijl het vlakbijgelegen Venlo alle 'oorlogsrampen in volle mate onderging. De belofte was afge legd met dien verstande dat zij zou worden goedgekeurd door hen die als vertegenwoordigers van het Tegelse volk golden. In 1946 schafte de gemeente raad bij verordening de carna valsviering af. Op voorstel van B. en W. is deze verordening nu weer ingetrokken ding en aanpassing van toekom stige jonge emigranten op haar program heeft staan. Enkele Ca nadese onderwijzers zullen wor den uitgenodigd om les te geven in de Engelse taal, de Canadese geschiedenis en andere vakken, die betrekking hebben op een goed Canadees burgerschap. Na deze eerste scholing zal voor de jongens werk worden gezocht bij Canadese boeren. Het aantal jon gens, dat voor deze opleiding zal worden aangenomen zal in de beginne slechts gering kunnen zijn. 'Luchtpost voor Nieuw Guinea Met een vliegtuig, dat Woens dag 11 Juli van Amsterdam naar Biak vertrekt, kan luchtpostcor respondentie, bestemd voor Nw. Guinea, worden verzonden. Het verdient aanbeveling de stukken niet later dan 9 Juli a.s. ter post te bezorgen. MISDRIJF IN HET SPEL HOOGEVEEN. Naar aanlei ding van de berichten die deze week over de raadselachtige dood van 3 koeien in verschillende bladen hebben gestaan, wordt ons van bevoegde zijde medege deeld, dat deze grotendeels op onjuistheid berusten. De ware toedracht is als volgt: toen een der koeien van de land bouwer S. Zanting te Elim in de wei ziekteverschijnselen vertoon de werd de keuringsveearts te Hoogeveen als plaatsvervanger van de eigen dierenarts er bij ge roepen, die het dier behandelde. Tegen de avond trad echter ver lamming op en het beest stierf. Ónder dezelfde verschijnselen stierf de volgende dag eveneens een pink. Men vermoedde toen vergiftiging welk vermoeden werd bewaarheid toen in de weide een hoopje poeder werd gevonden wat na chemisch onder zoek arsenicum bleek te zijn. Önmiddellijk werd de weide ontruimd maar toch kostte het ook nog een stamboekkoe die op advies van de veearts, om kapi taalverlies te voorkomen, werd afgemaakt. Vermoedelijk is hier kwaadwilligheid in het spel. De politie heeft de zaak in onderzoek Voor de heer Z. die zijn vee niet verzekerd had betekent dit een strop van ruim f 2000. Henriette Bosnians onderscheiden Bij K.B. is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau mejuffrouw Henriette H. Bosmans concert-pianiste en componiste, wonende te Amsterdam. De verzorginesoreanisatie van ex-Dolitieke delinquenten. die eniee tiid de naam voerde „Stich ting Comité 19451950", mar deze naam niet lancer draeen. aldus benaalde de nresident van de Amsterdamse rechtbank, mr. C. W. Thöne. die uitsDraak deed in het kort eedine. waarin de „Stich- tine 19401945" als eiseres ou- trad. Een aantal ex-politieke delin quenten heeft na de opheffing van de „Stichting politieke delinquen ten" een nieuwe organisatie in het leven geroepen ter verzorging van deze groep onder de naam „Stich ting Comité 1945—1950". De „Stichting 19401945", die de ver zorging op zich heeft genomen van slachtoffers uit het verzet, was van mening, dat de gelijke nis in naam verwarring wekt en had de Stichting van de ex-poli tieke delinquenten laten dag vaarden. Vorige week, bij de behande ling van dit kort geding, gaf een der bestuursleden van de „Stich ting Comité 19451950" toe, dat de gekozen naam iets in zich heeft, dat bij de tegenpartij er gernis kan opwekken. Hij zeide echter de ellende, die de ex-poli tieke delinquenten tussen 1945 en 1950 hebben doorgemaakt, gelijk te stellen aan het lijden van de anderen tijdens de oorlogsjaren. In zijn uitspraak overwoog de President, dat beide stichtingen verzorgingsarbeid verrichten, dat de namen der beide organisaties zowel geschreven als in klank grote overeenkomst vertonen en dat dit, gezien de oppervlakkig heid van het publiek verwarring kan veroorzaken. Gedaagde heeft weliswaar verklaard de naam thans te willen veranderen in „Stichting 1945—1951", doch dit sluit het gevaar voor misverstand niet uit. De President verbood deze organisatie van expolitieke delinquenten dan ook de naam „Stichting 19451950" verder te gebruiken, waarbij een dwang som van f 100.voor elke over treding werd bepaald. Gedaagde werd veroordeeld tot de kosten van het geding ten be drage van tachtig gulden. WORDEN VISSEN LUCHTZIEK? Dat is een van de vragen die door K.L.M. deskundigen zullen worden bestudeerd met het oog op de vraag op welke manier tropische vissen het best door de lucht kunnen worden vervoerd. Ook het vervoer van paarden door de lucht is in studie. Gister middag kwamen er vier van New York. De Utrechtse dierenarts, dr. Hesse bestudeerde de viervoeters onderweg. bracht minister Ir. C. Staf gister middag een bezoek aan „Wilton- Feyenoord" in Schiedam waar hij zich op de hoogte stelde van de afbouw van Hr. Ms. kruiser „de Ruyter" en de nieuwe onderzee bootjagers bezocht minister mr. J. H. van Maarseveen de gemeenten Ilar- dinxveld en Giessendam om de bezwaren te bespreken die vooral in Giessendam tegen samenvoe ging van beide gemeenten be staan raakten gistermiddag een jongen en een meisje van drie jaar te water in het Noorderbuitenspaar- ne te Haarlem. Het jongetje ver dronk is de heer A. Plesman Jr., K.L.M. vertegenwoordiger te Milaan, be noemd tot vertegenwoordiger voor geheel Italië is het aantal stewardessen van de K.L.M. onlangs met 15 las-ge- slaagde gastvrouwen uitgebreid. Het totaal is nu 177 (Van onze weerkundige medewerker) Het weer gedurende de laatste dagen, staat weer in het teken van storingen. Gisteren trok een fronten systeem vanaf de Noordzee over ons land. Vooral het Noorden werd hiervan de dupe met regen en motregen hoewel de neerslag-hoeveel- heden slechts gering waren. Dat het in het Zuiden beter was, blijkt wel uit de max. temp. Zo noteerden Eindho ven en Woensdrecht resp. 22 en 23 gr. tegen Den Hel der en Eelde slechts 17 gr. Nadat het warmtefront ge passeerd was kwamen we onder invloed, van de daar op volgende koufront. Onge lukkigerwijze strekt dit zich in Oost-Westelijke richting uit, zod'at het er naar uitziet dat het ook gedurende het weekend het weer in de war kan sturen. Bij een der gelijke situatie ontstaan n.l. dikwijls golfvormige storin gen, die 'weer wat regen en motregen kunnen veroor zaken. Hoe deze storingen zich zullen ontwikkelen moeten we nog afwachten. Al na derde gisteren vanuit Enge land dan ook een kleine rug van hoge luchtdruk: toch moet voor het weekend, vooral vandaag en speciaal in het Noorden plaatselijk nog op enige li/.hte regen gerekend worden. Wel zal de temperatuur iets gaan stijgen. 8e ZONDAG NA PINKSTEREN Van vroeger herinneren we ons een erg onbelangrijk voor val. Op het veld was onze klas aan 't voetballen tegen een ho gere. Vlak bij ons stond een Pa ter, die het spel volgde, en met alle winden scheen mee te draai en. Als van onze club de een of ander een mooi schot loste, klapte hij even vurig in zijn handen als wanneer de keeper van de tegenpartij een moeilijke bal stopte. Wij konden dat niet waarderen. Je moet partij kie zen: óf voor de ene club óf voor de ander; meejuichen met ons als wij een prestatie leverden, meehuilen met ons als de andere partij het deed; desnoods omge keerd. Dan wist je waar je aan toe was. Dit voorval schoot ons te bin nen bij het lezen van het evan gelie. Die eigenaar waarmee O.L. Heer 't duidelijk eens is nrijst de man die hem benadeelt. Niet om het benadelen, maar om de handigheid .waarmee dit ge beurt. Die rijke man is sportief. Hij heeft door, dat hem een klein kapitaal geroofd wordt. Maar dit maakt hem niet blind voor de geslepenheid waarvan die rentmeester blijk geeft. Hij no teert zijn verliespunt met be wondering voor de speler die 't veroorzaakte. Sportiviteit is een moderne deugd, tenminste wat de naam betreft. Vroeger zou men die deugd: edelmoedigheid genoemd hebben. Die moderne term doet aan het wezen daarvan niets af. Over de sportiviteit van Chri- tus te schrijven is wel de moeite waard. Nu is het duidelijk dat vooral in de sport, bij het spel, het „fair play" het duidelijkst naar voren komt. Ik vind het weieens jammer dat de H. Geest 't niet nodig gevonden heeft ons iets te laten weten van de spelen de Christus. Zou daar werkelijk niets over te schrijven geweest zijn? Ik kan het me niet voor stellen. Er zijn schrijvers geweest die het ontbreken ervan probeer den aan te vullen. Maar het re sultaat voldoet (m.i.) niet. Zo zelden krijgen we een beeld van een echte jongen, "t Blijft altijd s.v.v. de brave Hendrik die duif jes maakt van klei, of met een lammetje speelt. Als Jezus op 30 jarige leeftijd de leider is van een groepje stoere mannen, die Hem volgen door dik en dun, zou Hij dan zo vraag ik me af op zijn dorp ook niet haantje- de-voorste geweest zijn? Niet door een grote mond, maar omdat Hij als jongen ook boven de anderen uitstak! Ik wil mij Christus niet voorstellen al de zoete jongen, die niets doet als krullen vegen voor St. Josef, en melk halen voor Maria, en in de tijd, die over is, kruisen timmert, waar St. Josef en Maria met droeve ogen naar kijken. Als Joodse jongen, als kind van Maria en pleegkind van St. Josef .heeft Hij zonder enige onvolkomenheid ziin plichten van staat volbracht. En in zijn vrije tijd was Hij een echte jongen, deed Hij goed aan de mensen in zijn omgeving, en aan wie kon Hij beter goed doen dan door een hulp te zijn voor zijn mede jongens? Hoe zou Hij in onze tijd geweest zijn? Misschien verken ner! Maar stelt U zich Hem dan voor bijv. in 't kamp, de gehele dag vrome verhaaltjes vertellend, waarna gezonde rakkers uren luisteren en de pap vergeten? Dat is toch onzin! Christus zou een fijne P.L. of Bootsman ge weest zijn! Of een eerste klas captain bij 't voetballen, er op uit om goed te spelen en zijn club de overwinning te bezor gen. En altijd „fair play", altijd sportief! Jezus sportieve houding blijkt uit het Evangelie van Zondag. De eigenaar en Jezus keurt het niet af prijst de sluwheid en het doorzicht van die rentmeester, veroordeelt na tuurlijk de onrechtvaardigheid (kind van de duisternis!) maar de manier waaroD is een pluim waard. Hij krijgt hem van de Meester. Zulke sportieve gestes vinden we meer in het Evangelie. Als Jezus melaatsen genezen heeft, had hij kunnen zeggen: Ga naar huis .jullie bent beter. Hij zegt echter: Laat je zien aan de pries ters; want deze hadden te waken voor de volksgezondheid. Eens komen er belastingmen sen aan Petrus vragen: Hebt gij en uw Meester de tempelbelas ting al betaald Dan laat Jezus zijn leerling eerst inzien dat Hij niet valt onder degenen, die be lasting horen te betalen. Maar daarna mag Petrus een vis van gen met een geldstuk in zijn bek en daarmee de belasting vol doen „om geen aanstoot te ge ven". 't Zijn kleine trekjes, die nog te vermeerderen zijn, b.v. hoe Jezus uitnodigingen aanneemt om bij farizeeërs te komen eten, hoe Hij verdraagt dat een zondige vrouw zijn voeten zalft enz. Waardéren wij Gods sportivi- teit! P. C. de Haas O.F.M. Feestdagen komende week: Maandag 9 Juli feestdag H.H. Martelaren van Gorcum. INSLUIPER BIJ BUCKINGHAM PALACE LONDEN (A.P.). De veilig heidspolitie heeft Vrijdag in de tuin van Buckingham Palace kort voor bet aanbreken van de dag een man gearresteerd die zich verscholen bad in de heesters op ongeveer een steenworp afstands van de appartementen van de Koning, die thans in Windsor vertoeft. Zijn naam werd niet bekend gemaakt. Vrijdagmorgen tien uur heeft deminister van marine ir. C. Staf vergezeld van de vlagofficier ma terieel, schout bij nacht F. Stam op het terrein van de Fokker fabriek te Schiphol twee „Sae- furies" overgenomen voor de Ko ninklijke Marine. Deze beide vliegtuigen zijn de eerste van een serie van vijf en twintig, die door Fokker in licen tie van de Hawker-fabrieken wor den gebouwd. De „Seafury", een een-persoons jachttoestel, speciaal ontworpen voor vliegkampsche pen, is het snelste eenmotorige vliegtuig met zuigermotor ter we reld. Zoals men weet is een der squadrons van de marinelucht vaartdienst uitgerust met „Sea furies". Dit squadron, dat ver leden jaar was ingedeeld aan boord van Hr. Ms. „Karei Door man", oefent thans op een Brits vliegkampschip. NAMEN VOOR NIEUWE ONDERZEEBOOTJAGERS Het heeft H. M. de Koningin behaagd de volgende namen toe te kennen aan de twaalf in aan bouw zijnde onderzeebootjagers: Holland, Friesland, Groningen, Drenthe, Overijssel, Gelderland, Limburg, Noord-Brabant, Utrecht, Zeeland, Amsterdam en Rotter dam. NICE (A.P.). Robinson Smith de 70 jaar oude secretaris van de Anglo-Amerikaanse bibliotheek in Nice, beweert de vermiste Britse diplomaten Burgess en Maclean 2 en 3 Juni in Nice gezien te hebben, vanwaar zij per autobus naar Rome zouden zijn vertrok ken. Eerst later drong het tot hem door, dat de twee mannen, die hij gezien had, dezelfde waren als degenen van wie de bladen foto's publiceerden. Hij gaf zijn kennis door aan de Britse consul-gene raal, die aan een verslaggever verteld heeft: „Natuurlijk is het mogelijk, maar u moet onthouden, dat mensen in de gehele wereld gemeld hebben, dat zij de vermis te diplomaten gezien hebben". NIJMEGEN. Gisternacht om streeks twaalf uur is od de erote wetr Niimecen Arnhem od de grens van Eist en RessenBem- mel een naar Vorden onderweg ziinde autobus on een vrachtauto gereden. De vrachtauto was ge laden met iizer en stond aan de kant van de weg De autobus is er met de rechter ziide teeenaan- eereden en werd opengereten. Alle inzittenden (ongeveer twin tig) van de bus waren uit Vor den afkomstig. Een ervan werd gedood, viif werden zwaar ge wond en verscheidene andere licht gewond. Het uitstapje van leden van de Coöperatieve Landbouwvereni- ging ,,De Eendracht" te Vorden en familieleden is wel droevig ge ëindigd. Donderdagmorgen vroeg waren in totaal 57 personen in Vorden bijeen, om met twee auto bussen van de fa. Vlaswinkel uit Zutphen een reisje naar het Sau- erland in Duitsland te onderne men. Daar evenwel het pakket met de vereiste papieren uit 's-Gravenhage niet was gearri veerd, werd besloten een dag tocht naar Valkenburg te maken. Aldus geschiedde. Alles verliep vlot. Op de terugreis overkwam de tweede bus het ongeluk, bij het passeren van een tegenligger op de plaats waar geheel aan de rechterzijde van de weg een truck was geparkeerd. Deze truck was geladen met ijzeren balken. De vrachtauto was zelf wel van Willem Ruys, Djakarta-Rot terdam, 5 Juli van Port Said. Ampenan, Djakarta-Rotter dam, passeerde 6 Juli Gi braltar. Grote Beer, Sydney-Surabaja, 5 Juli 540 mijl Z.Z.O. Torre- straat. een achterlicht voorzien, maar het is nog niet duidelijk of de onge veer anderhalve meter acbter de truck uitstekende balken wel van een waarschuwingslicht waren voorzien. De autobus reed met de rechterzijde tegen deze balken. Er ontstond een geweldige ravage. Verscheidene van de rechterkant zittende autobuspassagiers werden geraakt. De 55-jarige meester knecht van de Landbouwvereni- ging D. Versteege werd op slag gedood, zijn echtgenote, die met hem voorin de bus zat, kreeg wonden in het gezicht en een zwa re hersenschudding. De heer Aal- derink brak een been, zijn vrouw beide benen, de heer Joh. Meer beek snjj wonden aan het hoofd en een herschudding; de 22-jarige Vissers liep ernstige wonden op aan zijn hoofd. LONDEN. De 43-jarige En gelsman Eric Shipton zal de lei ding hebben van de eerste Engel se expeditie naar de Mount Eve rest na de oorlog. Men wil de be klimming in October beginnen. Het is de eerste keer, dat de Eve rest van het Zuiden uit en in de winter wordt beklommen. Drie tot vijf Engelse bergbeklimmers zullen de tocht meemaken. Voor het eerst ook zal hier gebruik worden gemaakt van nylon-koor- den. Om het gewicht van de baga ge te verminderen zal geen radio uitrusting worden meegenomen, zodat de expeditie geen contact zal hebben met de bewoonde wereld, en geen zuurstofapparaat. Shipton heeft een achttal expe dities in het Himalaya-gebergte meegemaakt, w.o. in 1933, 1936 en 1938 pogingen tot beklimming van de Mount Everest. komt de dirigent Jakob Kobelt uit Giarus in April 1952 met een koor en orkest ter sterkte van 150 man wederom naar Nederland om drie uitvoeringen te geven van „Jo hannes Passion" Zoals reeds is gemeld zijn Donderdag twee militairen om het leven geko men toen bij landingsoefeningen in de omgeving van Willemstad N.B.), een 35-tons Shermantank door een bruggetje zakte, kantelde en daarbij twee militairen vermorzelde. De bovenste foto geeft een moment tijdens de landing, waarop een Sher man juist de L.S.T. heeft verlaten. De onderste foto toont het reddings werk. Break-downs trachten de ge kantelde Sherman weer op de weg te krijgen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3