Conferentie in Kaesong slaagd „voor honderd procent" Oefening „Factotum" besloten met prachtige vlootrevue Wapensti Istands-overieg begint Dinsdag officieel Perzen willen erkenning Haagse Hof intrekken Bereidt Rusland een invasie tegen Perzië voor? DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Geoffrey Duke: held van Assen Haarscherp uitgewerkt beeld Chinezen voeren versterkingen aan Geen interesse voor de wodka Rode luchtmacht hield parade Parijs viert feest Waarschuwing tegen te groot optimisme Staat van oorlog met Duitsland wordt beëindigd WAT EEN DRUKTEHOFMEESTER! Fietsende betogers met vredesduiven Deur nog op 'n kier Chinezen naderen grens van India Voor vijftien ton aan wol verbrand Mars door Berlijn van rode ieuqd Koninklijk Paar niet naar Amerika Enorme ontploffing van propaangas Nederlander gedood in Oostenrijk Zeventien doden bij explosie Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET PFIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN SPORTPAGINA Maandag 9 Juli 1951 46e Jaargang No. 12214 Kantoren: HOORN, Draalsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Tijdens een inleidende conferentie die Zondag is gehouden te Kwangmoendong ten Noorden van het centrum van Kaesong zijn de afgevaardigden van de V.N. en de Noordelijken en Chinezen in Korea overeengekomen Dinsrl>a.s. om tien uur besprekingen over een wapenstilstand te beginnen. Kolonel Andrew Kinney van de Amerikaanse luchtmacht, die de V.N.-delegatie leidde, noemde de ljesprekingen van Zondag „voor 100 procent geslaagd". van de Amerikaanse marine en gen.-majoor Paik Soen Joep van het Zuid-Koreaanse leger. De Noordelijke delegatie zal Dinsdag bestaan uit de Noord- Koreaanse generaals Nam II en Lie Sang Tsjo en de Chinese ge neraals Toeng Hoea en Hsieh Fang. Kolonel Kinney verklaarde over de besprekingen nog, dat men de „militaire hoffelijkheid" had be tracht „niet bepaald vijandig". Wel waren er „heel wat onenig heden" geweest over punten die niet duidelijk waren. Vrouwelij ke communistische officieren bo den de piloten van de hefschroef- vliegtuigen rijstewijn, Noord-Ko- reaanse sigaretten en Russische chocolade aan. Een jongetje van drie jaar met een dienblad, pro beerde wat Engels te praten. Het enige verstaanbare was „Truman Amerikaanse Mikado, Stalin Rus sische Mikado". De piloten vertelden dat de V.N.-onderhandelaars de Noorde lijken niet groetten of de hand schudden toen zij hen ontmoet ten, noch toen zij weggingen. De V.N.-delegatie, die verder bestond uit kolonel James Mur ray van de Amerikaanse mari niers en de Zuid-Koreaanse ko lonel Sog Young Lie, vertrok per helicoptère uit een appel boomgaard in Moensan ten Noor den van Seoel en stak om 9 uur gisterenmorgen de Imdjin over. 22 minuten later landden de twee hefschroefvliegtuigen in een tarweveld, dat door de Noorde lijken met een rood-witte W was gemerkt en door Chinezen werd bewaakt. De onderhandelaars werden per jeep naar een huis in Kwangmoendong gebracht. Daar wachtten de communistische onderhandelaars: de kolonels van het Noord-Koreaanse leger Tsjang en Kina en de Chinese kolonel TsjaL Nadat de geloofsbrieven waren overhandigd ontstond een pijn lijke stilte, die eerst werd onder broken toen Kinney had voorge steld „tot de zaken te komen". Volgens het officiële communique verliep de bijeenkomst van het begin tot het einde zonder wan klank. Voor de communisten voerde vrijwel alleen Tsjang het woord. De geallieerde delegatie had af gezien van het gebruik van wod ka, bier, zoetigheden en fruit die haar door de Noordelijken wer den aangeboden. Men neemt aan, dat door de radioapparatuur van de helicop- tères berichten over de voortgang van de besprekingen werden doorgegeven aan een nabij de neutrale zone vliegende C 47, die Ridgway voortdurend op de hoogte hield. Deze heeft voor de op Dinsdag in hetzelfde gebouw te houden besprekingen een de legatie aangewezen bestaande uit vice-admiraal Charles Tur ner Joy, commandant van de Amerikaanse marine in het Verre Oosten, gen.-majoor Craigie van de Amerikaanse luchtmacht, gen.- majoor Henry L. Holdes, pl.v.v. stafchef van het achtste leger, schout-bjj-nacht Arleigh Burke MOSKOU Stalin, Molotov, Malenkov, Beria en andere le den van het Politbureau hebben gisteren een luchtmachtparade van vijf kwartier afgenomen ter gelegenheid van de Russische luchtvaartdag. 480 toestellen na men aan de parade deel, die ook door een aantal Westelijke am bassadeurs en luchtvaartattaché's werd bijgewoond. Deze waren, volgens Reuter, vooral geïmpo neerd door een nieuwe „Jak", die kan opstijgen van een start baan van 15 meter en door de Mig-15, een lichte bommenwerper met straalaandrijving, die zowel op het land als het water kan dalen. De demonstratie werd geopend door vliegtuigen die geweldige rode spandoeken meevoerden met leuzen als „Stalin zij gepre zen" en besloten met een mas sale parachutelanding door jonge mannen en vrouwen. Om twintig voor vijf waren de V.N.-onderhandelaars weer in Moensan terug. Zij traden tegen over verslaggevers niet in details over de inhoud der besprekingen. „Wjj bespraken datgene in Kwangmoedong wat men ons op gedragen had te bespreken met hen - maar niet met u" zei Kin ney. Terwijl de onderhandelingen bezig waren, deden 64 Ameri kaanse jachtbommenwerpers aan vallen op de vliegvelden van Jong Dang Dong, Sinoenjoe en Sariwon. Luchtverkenners meldden dat de communisten op grote schaal bezig zgn manschappen en oor logsmateriaal uit Mandsjoerije naar Noord-Korea over te bren gen. De onschendbaarheid voor luchtaanvallen van de weg van Pjongjang naar Kaesong werd door generaal Ridgway opgehe ven, zodra de rode delegatie in Kaesong was aangekomen. Provincie-plaatjes voor auto's Nu bij de nieuwe kentekens voor motorrijtuigen niet meer vastgesteld kan worden uit welke provincie de auto afkomstig is, heeft de K.N.A.C. besloten ge- emailleerde plaatjes met het pro vinciewapen uit te geven. Honderdzeventig burgemeesters van belangrijke steden zaten gis teren aan bij een noenmaal in het stadhuis van 2000 jaar oud Parijs, gepresideerd door Pierre de Gaulle, voorzitter van de Pa- rijse bestuursraad. Rechts van hem zat de Pauselijke afgevaar digde, links de burgemeester van Moskou, Jasnof. Tot de Russische geschenken behoorden een zilveren doos met een afbeelding van het Kremlin, een porseleinen vaas en een aan tal gekleurde gravuren. Vijftien beroemde orkesten w.o. Schotse hooglanders, speelden in de Franse hoofdstad op evenzo- vele pleinen. LONDEN Generaal Hoyt Vandenberg, stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, heeft Zaterdag op een persconferentie te Londen het Westen gewaar schuwd voor te groot optimisme over een wapenstilstand in Korea. De tijdelijke rust zou het Westen er niet van moeten weerhouden zijn strijdmacht op te bouwen. Volgens de generaal had de Noordelijke luchtmacht in Korea ruim 1100 vliegtuigen geconcen treerd, waarvan 400 a 500 straal- toestellen. Als zij deze zou ge bruiken in geval de wapenstil stand niet zou doorgaan, zou de positie van de geallieerden niet gunstig zijn, aldus Vandenberg. PARIJS Volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs zullen de V.S., Engeland en Frankrijk vandaag de beëindi ging van de staat van oorlog met Duitsland officieel bekend ma ken, zowel in de hoofdsteden der drie landen als te Bonn door de geallieerde hoge commissarissen. Dit zal de weg openen voor 'n verdere stap naar het teruggeven van de volledige nationale souve- reiniteit aan West-Duitsland. Italië, Mexico en Zuid-Afrika hebben de staat van oorlog met ingang van heden reed beëindigd. 30 andere regeringen, w.o. Ne derland, moeten nog volgen. NIEUWE VOORZITTER BIJ „TOONKUNST" Prof. dr. E. Reeser is Zaterdag door de algemene vergadering te Schiedam benoemd tot voor zitter van de Mij. tot Bevordering der Toonkunst als opvolger van wijlen prof. v. d. Leeuw. Men zal zoeken naar een nieuwe koers voor de afdelingen, die, door de verminderde belangstelling voor de grote kooruitvoeringen, finan cieel in verre van rooskleurige positie verkeren. De in de afgelopen week voor de Ne derlandse kust ge houden mijnen veegoefening Fac totumvan de vlo ten van de landen van de Westerse Unie werd Zater dag besloten met een vlootrevue voor Scheveningen. Met de Nederlandse mij nenveger „Ceram" voorop varen de schepen langs de kust. (Luchtopname Anp-foto) (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN-SCHEVENINGEN Over belangstelling heelt de my- nenveegoefening „Factotum" op de laatste dag niet te klagen gehad. Recht voor het Scheveningse Kurhaus was de brug van Hr. Ms. „Soemba" tenminste zo overbevolkt, dat de fotografen nauwelijks de personages konden ontdekken, die zij moes ten „schieten". En de navïgatie-officier kon alleen maar zijn hoofd schudden van die buiten-vloot-druktemakers, die zijn heiligdom een uur lang gebruikten voor alles en nog wat behalve voor het navigeren en zo. Maar de drukte concentreerde rich nog wel het ergste in het arme gepijnigde hoofd van de korporaal hofmeester van de „Soemba'. Stel je voor: de lopende tafel be gon ongeveer om twaalf uur toen de vlootrevue voorbij was natuurlijk en de laatste man wist juist op tijd om half drie zijn hap naar binnen te werken, voordat het convooi de sluizen van IJmuiden binnengleed. Dat wil overigens niet zeggen, dat al die belangstellende toe schouwers en Marine-dagjesmen sen alleen maar zorgen hadden over de lopende tafel. Verre van dat zelfs. Maar de arme hofmees ter leek hen het juiste symbool van een van Harer Majesteits schepen, dat een beetje getergd TEHERAN. i-Terwijl 2000 Perzen anti-Britse leuzen aanhieven voor het parlementsgebouw, heeft de Perzische minister van Bui tenlandse Zaken, Kazemi, Zondag de afgevaardigden van het par lement medegedeeld, dat Perzië overwoog zijn erkenning van het Internationale Gerechtshof in te trekken. uitstel de deur op een kier open houdt voor verdere onderhande lingen. Intussen hebben de Per zische autoriteiten in Abadan op dracht gekregen zich op alle eventualiteiten voor te bereiden. De opperbevelhebber, generaal Mirdjalati, heeft er de nieuwe verdedigingswerken bij het vlieg veld geïnspecteerd. Hoessein Makki, Móssadeq's voornaamste medewerker bij de olie-nationalisatie, die Vrijdag voorop liep bij de parade van vrijwel de gehele Iraanse tiende divisie, zou gisteren plotseling naar Teheran zijn teruggeroepen wegens sterke meningsverschillen met de andere leden van de Na- tionalisatieraad. Hij zou niet meer naar de raffinaderijen mo gen terugkeren. De Britse regering had Zater dag Teheran een nieuwe nota doen overhandigen, waarin zü verklaarde de uitspraak van het Hof te hebben aanvaard, en Per zië verzocht twee vertegenwoor digers te benoemen in de voor gestelde Raad van Toezicht. In antwoord daarop besloot de Per zische regering officieel, de uit spraak van het Haagse Hof te verwerpen, omdat het Hof terzake niet bevoegd zou zqn. Het kabinet besloot de volledige tekst van de beslissing van het Hof af te wachten „alvorens de nodige stappen te doen, die later bekend zullen worden gemaakt". Waarnemers geloofden dat dit Wout Wagtmans heeft meegevochten in de vierde étappe van de Tour de France. De kleine Bossenaar zat in de voorste gelede ren als er wat te ge beuren viel. Hier zit hij derde, in volle spurt op de uitlopers, achter Hugo Koblet en Sciardis. Vrijdag hebben tienduizend pro-communistische studenten en arbeiders op de fiets ge- demonsteerd tegen de uitspraak van het Haagse Hof. Zy voerden „vredesduiven" van Picasso met zich mede. Uit protest tegen de uitspraak sloot Zondagmorgen de grootste bazar van de hoofdstad zgn poorten. KALIMPONG Volgens ge woonlijk betrouwbare kringen zijn 500 Chinese communistische soldaten aangekomen in Gartok, een belangrijk handelscentrum in Westelijk Tibet, ongeveer 80 km. (hemelsbreed) van de grens van India verwijderd. Het Tibetaanse radiostation, dat van Roedok naar Gartok, 240 km naar het Zuiden, was overge bracht, staat nu onder controle van de Chinezen. en een tikkeltje gênant al die vreemde gasten voor een „dagje uit varen" had meegenomen. Veilig en wel Maar soedah! De „hof" is on danks alles veilig en wel in Am sterdam aangekomen en zal van daag al die misère wel weer zijn vergeten achter zijn (hoeveelste?) kouwe pijpie voor de zenuwen. En de ziekenpa, de (natuurlijk onafscheidelijke) scheepshond, de stoker, verbindingsofficier en al die anderen? Gelukkig hebben ook zij nog bijtijds eraan gedacht, dat het toch-maar-voor-een-paar- uurtjes-loge's waren. Waarmede alweer overigens niet wil gezegd zijn, dat onze dag niet bijna volmaakt is ge weest. Factotum heeft de drieduizend deelnemers een week lang hard laten werken, dag en nacht door. De een achter de hamers, dry vers en electrische ontladingen, de ander op de brug, een derde in de machinekamer en een vier de weer als een razende Roland achter morse-sleutel of seinlamp. Maar ze hebben er allemaal het hunne van geweten, een week lang. De mijnen in dat magische vierkant van 13 bij 10 mijl heb ben het daarom eveneens gewe ten en vanaf die dag, dat er drie- en-twintig konden worden ge plukt, tot Vrijdagavond toe, is er geen enkele verborgen geble ven. Hoe listig die zichzelf overi gens ook had weten te verbergen in deining of golfslag. Haarscherp Tot besluit van de gehele „Factotum" is Zaterdagmorgen voor Scheveningen een inter nationale vlootrevue gehouden, zo magnifiek en haarscherp uit gebalanceerd, als men slechts twee of drie keer in zijn leven zal kunnen meemaken. Waar mede dan onmiddellijk het bes te compliment is gedaan aan de revue-commandant, kaptein ter zee L. H. Quant (Comman dant Mijnendienst Nederland), die kaarsrecht op de brug van Hr. Ms. „Ceram" voorbij de „Soemba" stevende als voorlo per van vijf en veertig geal lieerde grote en kleine mine sweepers. Op die overvolle brug van Hr. Ms. Soemba hadden zich aan GEEN „KROET" MEER VOOR CONSUMPTIE De Commissie Fruitteelt van de Stichting voor de Landbouw stemt in met het voorstel om maatregelen te treffen t.a.v. het z.g. „ondereind" van de fruit oogst. In een tijd, waarin een steeds toenemende hoeveelheid fruit van goede kwaliteit aan de markt komt, acht men het niet juist, dat het „kroet" in de con sumptie wordt gebracht. Men wenst een maatregel, welke er toe zal leiden, dat appels en peren beneden bepaalde minimum-ma ten niet voor directe menselijke consumptie worden bestemd. stuur- of bakboord (naar gelang het schip om zijn ankers bijtrok) opgesteld admiraal Sir Arthur J. Power, maritiem bevelhebber van Porthmouth (Engeland, vice-admiraal d'Escadre A. Le- monnier van de Franse marine en commodore G. G. C. L. Tim mermans, commandant van de Belgische marine. Van Neder landse zijde was er de bevelheb ber der zeestrijdkrachten vice- admiraal jhr. E. J. van Holthe en de commandant van „Facto tum" de cdt. Zeemacht Nederland schout bij nacht C. W. Slot. ervolg op pag. c Voor anderhalf millioen gulden schade werd gisteren aangericht toen in Tilburg de wolopslag plaats van de N.V. BEKA, een gebouw van 60 by 30 meter, tot de nok met balen wol gevuld, tot de grond toe afbrandde. Dank zij een schema, dat door de brandweer reeds vroeger werd opgesteld voor de blussing van moeilijk gelegen gebouwencom plexen, kon de brand in de op slagplaats, die vlak bij de Metro poleschouwburg ligt ingebouwd, zo effectief mogelijk bestreden worden. Na vier uur werken blééf het vuur gelocaliseerd. EEN MILLIOEN MAN OP 12 AUGUSTUS BERLIJN (A.P.) Op 12 Augustus a.s. zullen in het kader van een demonstratie der „strij ders voor de vrede" een millioen communistische jongelingen uit tachtig landen door Oost-Beriyn marcheren. De mars zal het hoogtepunt vormen van het Wereld-Jeugd- festival, dat van 5 tot 19 Aug. wordt gehouden. De communisten voorspellen, dat twee millioen jongelieden aan het Festival zullen deelne men. De meesten zullen komen uit de Rusissche zone en de satel lietstaten van de Sovjet-Unie. ALTHANS NIET IN 1951, ZEGT DR. VAN ROYEN Dr. J. H. van Royen, de Ne derlandse ambassadeur in de V.S., die Zaterdagmorgen met zgn gezin voor een verblijf van twee maanden met de Nieuw- Amsterdam in 'Rotterdam is aan gekomen, verwacht niet dat H.M. de Koningin en Prins Bernhard nog dit jaar een bezoek aan Ame rika zullen brengen. Hij zeide voorts, dat men in officiële Amerikaanse kringen nog altijd niet begrijpt, dat de W_st- Europese landen niet sneller aan hun verdediging werken, hoewel de impasse van twee jaar gele den, toen Amerika op Europa wachtte en omgekeerd, door het bezoek van Eisenhower nu wel is doorbroken. Onze ambassadeur meende echter wel, dat men er in de V.S. een open oog voor heeft, dat de militaire inspan ning niet mag gaan ten koste van de financieel-economische toe stand van de W.-Europese landen. In een chemische fabriek nabij de Amerikaanse industriestad Newark zgn Zaterdag tydens een grote brand, die voor een mil lioen dollar schade aanrichtte, honderd gashouders met het hoogst ontplofbaar propaan in de lucht gevlogen. Vlammen en rook stegen tot 'n kilometer hoogte; het duurde uren eer men het vuur onder de knie had. Negen personen wer den gewond. Leger en F.B.I.- autoriteiten stellen een onderzoek naar de oorzaak in. TWEE ZWAARGEWONDEN Zondag is bij een auto-ongeluk bij Sankt Anton in de Oosten rijkse Alpen, de 40-jarige Neder lander H. B. uit Heerlen op slag gedood. De bestuurder van de wagen, de 34-jarige M. M. uit Roggel, alsmede diens echtgenote, werden zwaar gewond. De auto daalde een steile hel ling af, toen de remmen weiger den en de wagen in volle vaart tegen een smidse botste. NEW YORK (A.P.) Volgens op een oud Russiseh-Iraans ver- Ray Broek, correspondent van een Amerikaanse omroepmaat- schappij, bereidt het Russische leger een invasie in Perzië voor. Hy meldt uit Ankara, dat „Rus sische soldaten in tanks en jeeps bgna elke nacht de gTens van Azerbeidszjan in Noord-Perzië overschrijden om de Perzische verdediging af te tasten". Hij beroept zich op „een offi ciële waarnemer van het Ameri kaanse leger", die gezegd zou hebben, dat het rode leger bij deze patrouille-acties de volledi ge medewerking ontvangt van de Perzische communisten (leden van de Tudeh-partij). Broek verklaarde, dat de waar nemer om veiligheidsredenen niet met name kon worden genoemd, maar dat hij in de tweede we reldoorlog agent van de strate gische dienst was geweest. Hij zou hebben medegedeeld, dat de Russen en Perzische com munisten bewapenen in de hoop dat een opstand zal uitbreken en dat zij „zich dan zullen beroepen drag, waarbij aan het rode leger wordt toegestaan de Iraanje re gering te hulp te komen". Op de ze wijze willen de Russen de Tudeh-partij aan de macht bren gen. Zeventien arbeiders, meren deels vrouwen, werden Zaterdag middag gedood, drie vermist en 13 gewond, by een ontploffing in een kruitfabriek by Bethunc (Noord-Frankrijk). De fabriek maakte springstoffen voor de münbouw. De directeur heeft verklaard, dat de explosie plaats had in de afdeling, waar de springstoffen in de hulzen worden gedaan. Hij begrijpt niet, hoe zij zonder ont steking tot ontploffing zijn ge komen. I I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1