Truman stelt voor, Harriman naar Perzië te zenden Ridgway acht situatie critiek Hele bouwsel der hoge prijzen volkomen in elkaargezakt Te laat", zegt Mossadeq Sukarno: Indonesië kan niet nationaliseren Opnieuw vijf bisschoppen in Hongarije gearresteerd Nederland nog niet toe aan einde staat van oorlog DAGBLAD VOOR ALKMAAR U ^Godu',(v7Si> EN OMGEVING nHd] Van Est schuift 66 plaatsen op Evacuatie van Brits personeel In Haifa wordt Donderdag gestaakt Ook wapenstilstand in Indo-China? „Wij zijn nog niet zeker van plannen der oorlogvoerenden En nu is 't nog niet eens uitverkoop Wat nog overbleef van Seoel Duitse coaster liep op mijn bij Terschelling Monumenten van onze dankbaarheid 2100 Nederlanders naar Canada Land bouwweek in Wapeningen Ook mgr. Bardwijbisschop van mgr. Grösz Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Noordhollands Daqhlad HET EE IT STADSEDITIE V VAN HEDEN Pagina 3 Dinsdag 10 Juli 1951 4 46e Jaargang 4 No. 12215 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, tel 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 458 K 2240 TEHERAN President- Truman heeft de Perzische premier, Mossadeq, voorgesteld Avereil Harriman, de reizende ambas sadeur van Truman, naar Perzië te zenden om op te treden als bemiddelaar in de oliekwestie. Mossadeq heeft de Amerikaanse ambassadeur in Teheran medegedeeld, dat hij de zaak naar het kabinet zou moeten verwijzen. Hij dacht, dat het aanbod niet aanvaard zou wor den, omdat het ,,te Iaat" gekomen was. Uit gezaghebbende bron te Washington wordt vernomen, dat het niet de bedoeling van Truman was aan Perzië voor te stellen, dat de Verenigde Staten zouden bemiddelen in het olie geschil tussen Engeland en Per zië. Waarnemers te Washington beschouwen deze brief, die een antwoord is op een enige weken geleden door Mossadeq gezonden brief, als een nieuw beroep op Perzië om de matiging en be hoedzaamheid te betrachten, waarop Truman voortdurend heeft aangedrongen. In de brief van Truman wordt gezegd, dat „verlamming van de werkzaamheden dreigt, hetgeen een ramp zou zijn Truman hoopt, dat een weg gevonden kan worden om „de Britse vaar digheid en kennis van het bedrijf te blijven gebruiken voor de exploitatie van de strategisch belangrijke olie". „Geef mij maar hooi", zeqt Jumho. „Perzische olie? Niets gedaan". Truman legt nadruk op „de onpartijdigheid van het Interna tionale Gerechtshof" en stelt voor de uitspraak niet als een al of niet bindende beslissing te be schouwen, doch als een voor stel van een onpartijdig lichaam. In een telegram aan de Vere nigde Naties heeft de Perzische minister van Buitenlandse Zaken Kazemi verklaard, dat Perzië zijn ondertekening van de con ventie van 1930 intrekt", omdat zijn vertrouwen in het Interna tionale Hof is geschokt". Het telegram bevat ook de Perzische beweegredenen om zich niet aan het Haags arrest te onderwerpen. Volgens gezaghebbende bron nen van de Brits-Iraanse olie maatschappij zullen tot 19 Juli in totaal 150 Britse ingenieurs van de raffinaderij uit Abadan wor den geëvacueerd. 1000 leden van de Britse staf zullen dan nog in Abadan overblijven. Uit Basra wordt gemeld, dat de Perzen Maandag de privé- telefoonverbinding van de olie maatschappij tussen Abadan en Basra, waar de algemeen direc teur, Drake, zijn hoofdkwartier heeft, hebben afgesneden. Bij de olieraffinaderij in Haifa waar de productie thans reeds minder dan een kwart van de capaciteit bedraagt, is tegen Don derdag een algemene staking aangekondigd omdat de looneisen van 600 man personeel zijn af gewezen. De raffinaderij in Haifa is na die te Abadan de grootste in dit gebied. De 8000 ton metende Britse kruiser Mauritius zal voor Aba dan worden afgelost door de 5770 ton metende „Euryalus". President Truman heeft giste ren het Amerikaanse Congress verzocht, de op 11 December 1941 begonnen staat van oorlog met Duitsland te beëindigen. Truman kondigde het voornemen aan, de Federale West-Duitse republiek in toenemende mate zeggenschap over eigen aangele genheden te geven opdat Duits land uiteindelijk weer een volle dig souvereine natie zal worden. Hij maakte echter duidelijk, dat de bevoegdheden van de Westelijke bezettingsautoriteiten door de voorgestelde maatregel niet automatisch worden over gedragen, en dat deze ook geen invloed heeft b.v. op het recht van herstelbetalingen. Engeland, Frankrijk en 44 an dere landen beëindigden de staat van oorlog met Duitsland giste ren officiëel, terwijl andere lan den deze stap reeds eerder na men. Nederland is aan een der gelijke verklaring nog niet toe, omdat de Eerste Kamer de beide wetsontwerpen inzake de be stemming van het vijandelijk vermogen nog moet behandelen. Gisteren verscheen de Memorie van Antwoord waarin de rege ring het met vele leden dier Kamer eens is, dat deze materie meer het karakter heeft van een onteigening en wel tot ver haal van een schadevordering dan van een verbeurdverklaring. Hoewel de Nederlandse oorlogs- Sukarno, die thans West Java bezoekt, heeft in redevoringen te Bandung, Garut en Tasikmalaja o.m. verklaard, dat 't buitenland se kapitaal door de regering in de gelegenheid wordt gesteld zich in Indonesië te ontplooien, om dat het ten goede komt aan de volkswelvaart. Indonesië kan niet nationaliseren, omdat het de mid delen en de deskundigen niet heeft. Waarom zouiden wij nationali seren, indien dat de productie omlaag brengt, terwijl wij 'n ma ximum-productie nodig hebben? Ook ditmaal sprak de president over de noodzaak om hard te werken. „Men wenst een zeven- urige werkdag, daarmee ben ik het eens, maar in die zeven uren eis ik een arbeidsproductiviteit van honderd procent". „Wanneer er zeven, uur gewerkt wordt met een arbeidsproductivi teit van dertig procent, staat dit gelijk aan een twee en halfurige werkdag- Over degenen, die tegen Labour-meerderheid tot vier gedaald YORK Door het overlijden van George Saville Woods is de meerderheid van de Labourpartij in het Engelse Lagerhuis tot vier gedaald. Koning George hersteld Koning George, die te Windsor heeft vertoefd voor herstel van krachten na zijn laatste ziekte, keerde gisteren naar Bucking- ham Palace terug. Deze week zal hij weer officiële bezoekers ont vangen. de overeenkomsten van de Ronde Tafel-conferentie zijn," zeide Su karno, „dat deze mensen schij nen te vergeten, dat door de R.T.C. de souvereiniteit van In donesië algemeen erkend kon worden, de Indonesische vlag vrii kon wapperen en 120.000 Neder landse militairen konden worden teruggetrokken In het algemeen zijn zij, die leuzen tegen de RTC voeren, niet tegen de overeen komsten van de RTC in haar ge heel, maar tegen bepaalde gedeel ten, n-1. tegen die, welke nadelig voor Indonesië zijn. Deze dienen dan ook geannuleerd te worden en de regering heeft daartoe reeds stappen ondernomen, aldus Sukarno. Vietminh-verliezen zeer hoog SAIGON. Naar men in ge woonlijk betrouwbare Franse kringen in Indo-China verklaart, is het zeer wel mogelijk, dat men zal pogen met de pro-communis tische opstandelingen der Viet- minh in Indo-China tot een wa penstilstand te geraken, indien de Ver. Naties tot een bevredi gend wapenstilstandsverdrag in Korea komen. Keizer Bao Dai vliegt vandaag naar aigon om de gevolgen van de onderhandelingen in Korea voor zijn land te bespreken met hoge Franse en Indochinese mi litairen. slachtoffers door dit ontwerp geen grotere schadeloosstelling zullen verkrijgen, zou toch zon der confiscatie van het vijande lijk vermogen het Nederlandse volk meer belasting moeten beta len om de middelen voor vergoe ding van de oorlogsschade op te brengen. De regering meent tot open baarmaking der richtlijnen be treffende de ontvijanding, van niet hier te lande wonende Duit sers niet te moeten overgaan. Voor de eerste maal hield Maandag de Raad van Ministers zijn gewone weke lijkse bijeenkomst in de Trèveszaal van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. 'Deze zaal is voor de be sprekingen uitge kozen, daar de oude vergaderzaal van 't Ministerie van Jus titie op het Plein, ongeschikt bleek wegens het lawaai van het drukke verkeer. Van rechts naar links rond de tafel: de ministers Albregts, Van den Brink en Rutten. Vijfde van rechts de Minister-President Dr. Drees; verder de ministers Teulings, Stikker, Joekes, Staf, Mulderije, v. Maarseveen, Wemmers, Peters en Götzen. In 't Veld, Mansholt, SEOEL Generaal Ridgway heeft tegenover journalisten ver klaard, dat de vredesonderhandelingen met de Noordelijken nog in een critiek stadium verkeren en dat de vraag over sla gen of mislukken nog aan veel twijfel onderhevig is. De gene raal ging gisteren naar het kamp der V.N. te Moensan voor een laatste bespreking met de delegatie der verbondenen naar de wapenstilstandbesprekingen die heden worden gehouden. hebben, dat de besprekingen over het staken van het vuren op hechte basis worden gevoerd en op hechte basis zullen blijven, acht ik het niet raadzaam, dat de zaken in gevaar worden gebracht door correspondenten aanwezig te hebben in het openings stadium". „Dit is een zeer critiek ogen blik, nu de vraag omtrent wel slagen of mislukking en de vraag wat de regeringen van plan zijn zeer belangrijke pun ten zijn." De drie kolonels (twee Ame rikanen en een Zuidkoreaan) Ridgway zeide voor zijn ver trek uit Seoel, dat hij slechts op een „informeel bezoek" was „om te onderzoeken wat de moeilijk heden zijn". Hij was geen voorstander van de aanwezigheid van persverte genwoordigers op de conferentie te Kaesong. „Wij zijn er nog niet zeker van, wat de oorlog voerenden van plan zijn. Wij bevinden ons momenteel in een stadium van pure speculaties. Totdat wij het volledige bewijs Met een enorme slag zijn de prijzen ingestort. New York had de primeur. Brullende annonces en gillende reclames brachten het publiek in de New Yorkse avenues in een hoera-stemming. Bijna even verwoed als de fabrikanten hun haarscherp gestelde prijzen lanceerden, verdrong het opge wonden vrouwvolk zich om de rekken jurken en japonnen. Maar de heren der schepping waren hun een voorbeeld ge weest en zoals de heren de dames voorgingen, zo sloeg de prijzenroes over de Oceaan. Iedereen kan nu van nabij de gevolgen zien. In rood en geel uitgevoerde prijskaartjes is de Koreaanse misrekening van de ondernemers onder de aandacht van het kopend publiek gebracht. In de smalle door enkel winkels omgeven Nieuwendijk te Amster dam waren het enkele kleinere herenmodezaken die het initiatief van de dollarkoningen overna men. Zonder schroom gooiden zij de prijs enkele tientallen per centen naar beneden tot onder de inkoopsprijs. Zij namen een groot risico maar hetpubliek Seoel, eens een stad vol leven en bedrijvigheid, is thans een woestijn van verlaten ruines. De foto geeft een schrijnend beeld van de afbrekende kracht van de moderne oorlogvoe ring. Vier maal in een jaar betaalde de stad de bittere prijs van slagveld te zijn geweest. Thans komen de burgers gelei delijk weer terug, en hopen, dat nu de tijd gekomen is om de herbouw te beginnen en deze ook te voltooien. heeft hun handelwijze ruim- schoots beloond. De draagkracht was toch niet zo gering en het spaarbankboekje toch niet zo akelig leeg of er werd gekocht. De schokkende prijsdaling be smette natuurlijk al gauw de damesconfectie en toen begon de strijd pas goed, want de he ren hebben veelal met het oog op Korea van de winter vrij ruim ingekocht en omdat hun mode slechts weinig aan schom melingen onderhevig is, hebben zij vooreerst weinig nodig. Maar de dames, gesteld op nieuwmo dische ontwerpen, zagen de ja ponnen, die de vorige dag nog onbereikbaar ver boven haar kracht lagen, opeens in de sfeer van hun portemonnaie getrokken. Maar niet alleen de japonnen, die in deze periode altijd in gro te oplaag worden aangeboden, maar zelfs de mantels die hun seizoen reeds gehad hebben wor den grif gekocht. Den Haag In Den Haag heeft de dames confectie eigenlijk pas Zaterdag zijn dure gezicht afgerukt, en is thans verschenen in een ge daante die het geld in de porte- monnaies van de winkelende dames er bijna uit doet sprin gen. In tegenstelling tot Am sterdam is het hier een grote zaak geweest, die op de in wezen geniale gedachte is gekomen de prijzen ijskoud te laten kelde ren. Het publiek is ermee ge baat maar de winkelier hoopt er uiteindelijk zelf ook van te pro fiteren, anders zou hij geen koopman zijn. Hij laat niet voor de grap zijn japonnen voor half geld de deur uitgaan. Het is een vrij ingewikkelde gedachte die de winkeliers tot deze stap heeft geïnspireerd. Zij hebben zich op de eerste plaats verkeken op de oorlog in Korea. Een massa-inkoop van ongeken de afmetingen vulde de opslag plaatsen tot de privékantoren toe. Toen kwam de terugslag. Er was meer dan normaal ge kocht, maar toch was de belang stelling onder de maat van de inkopers gebleven. Wat te doen met de enorme series confectie- goed, die het een volgend jaar toch niet zouden doen. Een goede tip was goud waard en Amerika voorzag hierin: tegen elke willekeurige prijs verkopen, als de voorraad maar weg komt. Vervolg op pag. 3. zouden opdracht ontvangen voor het uitvoeren van een „precise rende missie". Ridgway herhaalde het stand punt, dat overeenstemming over een wapenstilstand voorafgegaan diende te worden door een sta ken van het vuren. De Amerikaanse minister van Luchtmacht heeft in een inter view voor de televisie verklaard, dat „de aanwezigheid van 1.000 vliegtuigen in Noord-Korea en Mandsjoerije zeker geen voordeel voor ons betekent bij de lopende wapenstilstandsbesprekingen". Radio-Peking heeft in alle Chinese dialecten omgeroepen, dat de strijdkrachten der Vere nigde Naties genoodzaakt zijn naar vrede in Korea te trachten met het oog op de militaire ne derlagen aldaar.... GEHELE BEMANNING WERD GERED Gisteravond tegen 10 uur is de 250 ton metende Duitse coas ter „Heinz Otto" op de Wester- gronden bij Stortemelk op een mijn gelopen, minuten nadat de loods die het schip vanuit Har- lingen had bediend bij Terschel ling van boord was gegaan. Het schip was van Duisburg op weg naar Oslo. De vijf koppen tellende beman ning en de scheepshond gingen over in een sloep. Zeven minuten na de eerste melding voer de „Brandaris" van Terschelling uit en was te middernacht met alle opvarenden in de haven terug. Er werd niemand gewond. Ook de loodsboot Noordervaart van Doeksen nam aan de redding deel. De coasten is in zinkende toestand achtergelaten. Het schip was juist onder de machinekamer getroffen. Kapitein was J. van Hoorn, stuurman H. Siebaum, matroos B. Menke, lichtmatroos P. Bleiken. Ook een zoon van de eigenaar H. Schöning was aan boord. IN PARAMARIBO EN WILLEMSTAD De regering heeft de Tweede Kamer voorgesteld te Paramaribo en Willemstad monumenten op te richten die uitdrukking geven aan de dankbaarheid van het Ne derlandse volk voor de" hulp die door Suriname en de Ned. Antil len na de bevrijding aan ons land is verleend in de vorm van een stroom reliefgoederen en fond sen voor de wederopbouw, de kinderverzorging en de tbc-be- strijding en tevens aan de ver bondenheid van Nederland en deze overzeese gebiedsdelen. De kosten zouden in totaal f 50.000 bedragen. ROTTERDAM. Deze maand zullen ongeveer 2100 Nederlan ders zich per schip naar Canada begeven om zich daar te vestigen. Morgen vertrekt het s.s. Volen- dam met 1500 Nederlandse man nen, vrouwen en kinderen, een 50-tal Noren, Denen, Zweden en Finnen, alsmede enige Belgen uit het miindistrict. De Volendam wordt op 21 Juli in Quebec verwacht. Op 25 Juli vertrekt uit Rot terdam het tot emigrantenschip omgebouwde troepentransport schip Zuiderkruis geheel volge boekt naar Halifax. Het schip zal circa 810 personen naar Canada brengen, inbegrepen 200 buiten landers. In Wageningen werd gisteroch tend de 16de Nederlandse Land- bouweek door prof .dr. ir. J. F. Kools geopend. Grondgedachten voor deze week zijn de opvoe ring van de productie en de ra tionalisatie van de landbouw. De eerste dag stond geheel in het teken van de zuivel en was georganiseerd door de Bond van Oud-leerlingen der Rijkszuivel- school te Bolsward in samenwer king mirt de FNZ, de VVZM en de Bond van Kaasproducenten. BOEDAPEST De Hongaarse regering heeft, naar het K.N.P. van gewoonlijk goed ingelichte zijde verneemt, wederom vijf bisschoppen laten arresteren. Het betreft de bisschoppen van Csanad, Mgr. A. Hamvas, van Székesfehérvar, Mgr. L. Shvoy, van Vacz, Mgr. j. Pétery, en van Veszprem, Mgr. B. Badalik, alsmede Mgr. Bard, wijbisschop van Kalocsa, welks aartsbis schop, Mgr. Grösz, enige dagen geleden is veroordeeld. Deze arrestaties werpen wel een schril licht op het bericht, dat met zoveel ophef van Hon gaarse communistische zijde is gepubliceerd, als zouden de Hongaarse bisschoppen trouw hebben beloofd aan de volksde mocratie, nog afgezien van het feit, dat noch het Vaticaan, noch andere betrouwbare bronnen de juistheid van deze verklaring hebben bevestigd. Het zou overigens niet de eer ste maal zijn. dat de Hongaarse regering berichten over trouw- betuigingen van kerkelijke ge zagsdragers publiceert, die later volkomen onwaar zijn gebleken. Zo b.v in de tiid van de arresta tie van Kardinaal Mindszenty, toen de communisten het wilden doen voorkomen alsof alleen de Kardinaal zich tegen hun plan nen verzette er» de rest van het Episcopaat het daarmede volle dig eens was. Van genoemde vijf bisschop pen zijn de namen van Mgr. Hamvas en Mgr. Pétery wel de bekendste. Meermalen heeft het gerucht gecirculeerd, dat zij ge arresteerd zouden zijn mede in verband met het feit, dat zij reeds geruime tijd met Mgr. Grösz in het middelpunt van de verdachte belangstelling der communistische pers hebben ge staan. De arrestatie van Mgr. Bard, die in April tot wijbisschop werd benoemd, zal vermoedelijk in verband staan met de arrestatie en veroordeling van ziin aarts bisschop, Mgr. Joseph Grösz. De arrestatie van Mgr. B. Badalik en Mgr. Shvoy komt betrekke lijk onverwacht, daar. voor zo ver althans bekend is, hun na men tot dusverre nog zelden in de communistische pers werder» aangetroffen. Volgens C.I.P. heeft het Hon gaarse Episcopaat de 64-jarige Aartsbisschop van Eger, Mgr. J. Czapik, gekozen tot opvolger van Mgr. Grösz als voorzitter van de Hongaarse bisschoppen conferentie. Mgr. Czapik is de enige onder de aartsbisschoppen van Honga rije die zich nog in vrijheid be vindt. Hij werd in 1939 benoemd tot bisschop van Veszprem en daarna tot aartsbisschop van Eger. Hij is een typische verte genwoordiger van de eeuwen oude Hongaarse cultuur en een man v^n brede ontwikkeling.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1