mil Wim van Est als derde in Rennes 13 minuten voor alle grootheden „Leider van de moordpatrouille van Legioen van Ma ria Een beraad van representanten van ons katholieke volksdeel Hr. Ms. fregat in Nieuwediep De Zeeuw" aangekomen Eerste Kamer niet eensgezind over generaal Kruis indeling van de eede klassers rktberichten Wim van Est Gerrit Voorting Pater Hermans (Tientsin) Rode Chinese pers volt Rome-getrouw en fel aan Vandaag komt ook de „van Zijll n Naar wij vernemen: De handel weer tot leven gewekt Welke vorm is de beste? Scheepsberichten n van 80.000 pk geeft r De Ruyter een snelheid n 60 km/uur). De is uitgerust met ruim De bemanning zal uit :aan. De uiterst moderne 8 kanons van 15,2 cm., is van 57 mm. en 8 i, Woensd. Bezuiden- ERSVERWACHTINC tedeeld door het K.N.M.I. Bilt, geldig van Dinsdag- ot Woensdagavond E BUIEN derlijke bewolking met jk enkele buien, hier en rgezeld van onweer. Ma- vrli krachtige Zuidelijke wind. Weinig verande- temperatuur. de „Sportkroniek" meldt, indeling der tweede klas- •V.B. er voor de komende ie als volgt uit: 3 A: A.F.C., Alcm. Victrix, H.F.C., H.V.C., O.S.V., gels, U.V.V. V.V.A., West- I.F.C. ts B: D.W.V., Hercules, De Kennemers, K.F.C., De Spartaan, Velox, n, Zeeburgia, Z.V.V. urgerlijke stand Geboren: Anna M. dv en W. Greeuw; Arcadia C. de Haas en H. J. ter. rouwd: Pieter van Eke- lar te Anna Paulowna en iers 27 jaar. wd: Hendrik Duijfs 30 Beemster en Trijntje jaar. ien: Jan Timmerman 62 duwnaar van Elisabeth [ARWOUDE 10 Juli :g aardappelen eerstel. 80: bonken 17.10—17,30 14.80—16; klein 13.10 rode eerstelingen 19 sloffen aardbeien 2,17- ENHUIZEN, 10 Juli Aardappelen: schotse 517; drielingen 10 ine 89. 9 Juli. Aardbeien 3.20 de bessen 1.902.30. as- 01.50, bloemkool 23 0.851.20; doperwten ropsla 26. andijvie 41 tborien 21—26. wortelen aspeen 3440. rabarber \AR. 9 Juli. Exportvei- dappelen 15.50-19. drie- —16. slabonen 1.251.55 stam 0.891.09, snijbo- k stok 1.211.41, kom- 1526, tomaten A 78 n 78—93 witlof 60—70. 1.50-3.80 slof; bloem- >7—42, I 20—25. II 10— tooi 1424, peulen 96 pers 5273, tuinbonen linazie 4254, sla 7—14, 6—34 andijvie 34—46, 12—20. bieten 18—28, SO56 uien 626. soep- 2—75. peterselie 3.50— n 314. bessen rood 65 rte bessen 85. perziken lAR, 9 Juli. Slachtvee- paarden 550—850 95 0'1120, le kw. per kg overige soorten 2.60—- tkalf; 01 nuchtere kal- -85. 258 varkens, vlees- trkens p. kg 1.881.90, kens 1.851.88, zeugen Bij ruime aanvoer van ;en vlugge handel met 5re noteringen. Vooral ?ima dieren moest meer worden. Het geringe chtere kalveren werd ïoee prijzen maar stug Ofschoon niet ruim, de varkensaanvoer niet markt was echter zeer nd en de handel lui- jemen. Een gering aan- boven de hoogste note- 1,90 per kg verhandeld. Op van varkens gê- Alkmaar met korting :nd gewicht, DINSDAG lü JULI I 9b I PAGINA 3 Maar niet alleen Wim van Est zorgde voor een grootse dag voor de Nederlandse ploeg. Ger- rit Voorting rukte in de slag Caen-Rennes op naar de 17de plaats, op tijd weer weggespurt uit het grote peleton en Gerrit Peters volgde het goede voorbeeld van zijn plaatsgenoot. Voor de tweede keer winnaar in de eind sprint van het peleton. Het was een en al Nederlandse victorie, wat vandaag de klok sloeg. We schreven: Gerrit Voorting wéér op tijd weggespurt uit het grote peleton. Want de Haarlem mer was ook al de hele dag in de voorste gelederen te vinden. Toen Goasmat, Lucien Lazarides en Bints er trachtten tussen uit te gaan trokken ze Voorting mee en in razende vaart stoof dit vier tal op twee andere vluchtelingen Sciardis en Sommer aan. Bijna was er contact met de driesten, toen Voorting geplaagd werd door een lekke band en weg was zijn schone kans om ook stukken op te schieten in het algemeen klassement. Groot vuurwerk. Amper tien kilometer na de start begon het vuurwerk al. Een grote groep van liefst 40 renners ging aan de haal. En dat het me nens was, bleek direct wel. Fausto Coppi, Magni en Loui- son Bobet zaten in de voorste gelederen en waren kennelijk van plan het veld goed in stuk ken te scheuren. Maar onder die 40 uitlopers bevonden zich ook 4 Nederlanders: Wim van Est, Wout Wagtmans, Gerrit Peters en Henk Faanhof. Vier, die koste wat het kost mee wilden draaien en nu dan toch hun slag zouden slaan. Vlak achter die 40 uitge lezen ridders zat nog een groep, kleiner in getal, maar even fu rieus rijdend en daar kon men al weer een witte (Nederlandse) trui ontdekken. Het was die van Voorting. Niet lang daarna viel alles weer bijeen. Alles behalve 7 ren ners: Salimbeni, Giguet en de „grote" groep van vijf, maar nog wat kilometers verder dat was na ongeveer 40 km. lagen al leen Van Est. Bauvin, Leveque, Carrea en Muller nog op kop. Biina 150 kilometer stoven de ze vijf verder. Niet één kreeg ook maar de kans meer dit vijftal in de rug te kijken. Tot de finish in Rennes bleven ze onzichtbaar voor de 110 anderen. Het werd een groots gevecht. Wim van Est en Levecrue draaiden alsof ze nooit anders deden dan fietsen. Ze trokken formidabel hard aan en met de zwoeger Bauvain voer den ze de voorsprong geleidelijk op. Muller en Carrea deden niets anders dan zich laten meetrek ken. Niet één meter kop hebben ze gedaan. Maar ook het peleton had niet stil gezeten. Steeds weer namen grote of 'kleine groepjes coureurs de kans waar om er tussen uit te trekken, maar meestal werden ze spoedig weer teruggehaald. En dan ging het voorlopig weer rus tigjes aan verder. De voorsprong van de koplopers groeide van ruim 2 minuten na 44 km tot 4 min. 15 seconden na 55 km. Dat was in Fiers, waar een vette buit van 10.000 francs op de sprint winnaar lag te wachten. Wim van Est zorgde er voor, dat die naar NoAtiand ging. Nauwelijks had het grote pele ton goed 4 minuten later Fiers gepasseerd of weer begon er een grote strijd. Brambilla, Van Steenkiste en Cieliczka trokken er tussen uit, even later gevolgd door de bruine Marokkaan Ke- baili. De Mulder en Meunier. Brambilla en Meunier vielen te rug, Castelin voegde zich er la- tre nog bij. Toch groeide de voor sprong van de vluchtelingen. In Domfront, na 75 km was de voorsprong van Leveque, Van 141'. Bauvin, Muller en Carrea op liet tweede groepje van vijf ruim 5 minuten en bijna 8 mi nuten op het grote peleton. Bij de ravitailleringspost ie Saint Hi- laire du Harcouet, 75 km van de 10 JULI: De zeven broeders martelaren Van al de oude martelaars- acten is die van de H. Fe lieitas wel de meest ontroe rende. Daarin wordt op on gekunstelde wijze verteld, hoe de moeder Felieitas haar zeven zonen aanspoorde om trouw te blijven aan het ge loof en moedig bracht zij het offer van haar zeven kinde ren in de wetenschap, dat zij spoedig met hen in de he mel verenigd zou zijn. Deze ware christelijke levenshou ding maakt iedere moeder sterk. Bij het verlies van een van haar kinderen wordt zij getroost door de gedachte, dat zij dit kind eenmaal te rug zal zien. Een moeder, die te veel aan de wereld gehecht is, zal moeilijk over zulk een verlies heenkomen; zij zal God de schuld geven van de ellende in haar ge zin. Maar een moeder, die uit God leeft, kan overeen komstig het voorbeeld van Felieitas alles dragen. In DESERTO RENNES, Maandagavond. Breeduit lachend stond om goed half vijf een vrolijke Wim van Est aan de finish. Naast hem stond de Pel en even later stormden zes andere dolgelukkige Nederlanders uitgelaten op hun ploegmaat af. Wim van Est, de gevreesde rouleur in de Franse wielerwereld, met de Breton Leveque de grote held van de zesde etappe van de Tour de France. Wim van Est die ook met dezelfde Leveque de grootste winst boekte in deze 182 km lange rit door een licht golvend Bretons landschap. Want de ere-burger van St. Wiliebrord ein digde op de derde plaats, schoof zes en zestig plaatsen op in het klassement en hielp zijn ploeg voor de grote sprong naar boven in de ploegenrangschikking. Wim van Est, met Muller en Carrea, de twee uitbuiters en met Leveque en Bauvin, even harde werkers als de Nederlander, winnaar in de zesde etappe met een winst van minuten op grootheden als Coppi, Bar- tali, Magni of Bobet. finish bedroeg de voorsprong op de achtervolgers 4 min 40 sec. en bijna 11 minuten op het gro te peleton. Voorting vooruit. Weer begon het ontsnappings pogingen te regenen in het grote peleton. Weer kwamen er groep jes los Eerst Sciardis en Sommer en even later Goasmat, Lucien Lazarides, Voorting en Bintz. De twee achtervolgende groepjes ondergingen nog een kleine wij ziging, maar toen stormden allen op de finish af. Muller, de luilak, won de eindsprint voor Bauvin en Van Est, Carrea en Leveque. Meer dan 12 minuten later arri veerde het grote peleton van bij na 90 renners, onder aanvoering van Gerrit Peters en met o.a. de grote kanshebbers. De officiële uitslag werd tenslotte: 1. Muller, Frankrijk, 5.22.10 (met bonificatie 5.21.10); 2. Bau vin, oost-zuid-oost-Frankr., 5.22.10 met bonificatie 5.21.40); 3. Van Est, Nederland. 5.22.10: 4. Carrea, Italië, z.t.; 5. Leveque, wzw.- Frankrijk, z.t.; op 3 min. 1 sec.: 6. De Mulder, België; 7. Cieliczka, wzw.-Frankrijk; 8. Castelin, ozo.- Frankrijk; op 5 min. 45 sec.: 9. Sommer, Zwitserl., 5.27.55; 10. Sciardis, lie de France; 11. Bintz, Lux.; 12. Van Steenkiste, België; 13. Lucien Lazarides, Frankr.; 14. Goasmat, wzw.-Frankrijk; 15. Ke- baili, N. Afrika; op 12 min. 12 sec. 16. Forlini, Parijs; 17. Voorting, Ned.; 18. Ruffet, wzw.-Frankrijk; 19. Mahe, wzw.-Frankrijk; op 12 min. 52 sec.: 20 Bernardo Ruiz, Spanje: op 12 min. 58 sec.: 21. Peters, Ned.; 22. Zanazzi, Italië; 23. Ockers, België; 24. Gual, Spanje: 25. Piel, Parijs; 26. Faan hof, Ned. Op de 27e plaats kwam een groep van ongeveer 80 renners, onder wie de overige Nederlan ders Wagtmans, Dielissen en Dek kers, voorts Coppi, Diederich, Biagioni, Koblet, Bartali enz., al len in dezelfde tijd als Peters. Algemeen klassement: 1. Leve que, wzw.-Frankrijk, 35.30.32; 2. Bauvin, ozo.-Frankrijk, 35.31.31; 3. Muller, Frankrijk, 35.35.17; 4. De Mulder, België, 35.36.05; 5. Carrea, Italië, 35.39.01; 6. Lucien Lazarides, Frankrijk 35.39.02; 7. Biagoni, Italië, 35.40.19; 8. Caste lin, ozo.-Frankrijk, 35.40.50; 9. Diederich, Lux., 35.41.25; 10. Van Est, Ned., 35.41.49; 11. Van Steen kiste, België 35.42.43; 12. Baldasa- ri, Fr., 35.43.47; 13. Scardis, lie de France, 35.44.05: 14. Ockers, België, 35.44.06; 15. Meunier, wzw -Frankrijk, 35.44.17; 16. Goasmat, wzw-Fr., 35.44.46; op de 25e plaats ex aequo, met een tijd van 35.46.15 is een groepje van 7 renners ge klasseerd onder wie Coppi, Bar tali, Bobet, Magni en Koblet; 34. Wagtmans, Ned. 35.46.48; 57. Faanhof, Ned., 35.49.37; 69. Pe ters, Ned., 35.52.20; 89. Voorting, Ned., 36.01.09; 92. Dekkers, Ned., 36.01.46; 96. Dielissen, Ned., 36.04.04. Opgegeven hebben; Linthillac, lie de France; Audiare, wzw. en Reiser, Zwitserland. De Zwitser Rossi is met meer dan 10 pet. achterstand door de finish geko men, waardoor hij uit de course is genomen. Ploegenklassement 6e étappe: 1. wzw-Frankrijk 16.15.26; 2. Ne derland (Va#i Est, Voorting en Peters) 16.21.50; 3. ozo-Frankrijk, 16.22.19; 4. Frankrijk 16.24.13;' 5. België 16.28.24; 6. Italië 16.32.26. Algem. ploegenklassement; 1. wzw-Frankrijk, 106.44.03; 2. Frankrijk 106.50.13; 3. Italië 106.53.56: 4. ozo-Frankrijk 106.55.51 5. België 106.56.59; 6. Luxemburg 106.05.12; 7. Zwitserland 107.08.48; 8. lie de France 107.10.01; 9. Ne derland 107.11.13;; 10. Parijs 107.19.41; 11. Spanje 107.20.07; 12. Noord-Afrika 107.55.06. HONGKONG (K.N.P.) Henri Hermans, een Nederlandse missionaris in China van de Congregatie der Lazaristen, werd in Tientsin gearresteerd, omdat hij een der kopstukken was van het Legioen van Maria. Als zodanig heeft hij de hand ge had in de vorming van geheime genootschappen, die de bedoe ling hebben afvallige Katholieken, die hun sympathie betuigen met de „Onafhankelijke Kerk", te vermoorden". Zo luidde de aanhef van een bericht in het nieuwsbulletin van 24 juni van het communistische persbureau „Nieuw China". Het gehele bericht, dat een afschrikwekkende opsom ming is van de misdaden van pater Hermans, werd door alle communistische bladen gretig opgenomen. Volgens het verhaal zou pater Hermans tezamen met drie Chi nese Katholieken dreigbrieven hebben geschreven aan de initia tiefnemers van de „Beweging voor een Onafhankelijke Chinese Kerk", die door de communisti sche regering wordt geleid en gesteund. In die dreigbrieven zouden zij „messen" hebben in gesloten. De waarheid is, dat drie Katholieke leken, stoot- troepers van de Katholieke Ac tie in Tientsin, inderdaad brie ven hebben geschreven om de zwakke broeders te wijzen op de gevaren van het door de com munisten bedoelde schisma. Het dreigement met zijn lugubere requisieten is verzinsel van de communistische pers. Niemand in Tientsin gelooft het verhaal van de „messen". Pater Hermans en zijn „hand langers" worden ervan beschul digd een aanslag te hebben be raamd op het leven van een met name genoemde Wu-Ko- Tsjai, die hen dan ook bij de politie heeft aangebracht. Wu- Ko-Tsjai is een afvallig Katho liek, die tezamen met twee an deren er alles op heeft gezet om de „hervorming" van de Kerk in Tientsin door te voeren. De communistische bladen publi ceerden reeds eerder, dat 10.000 Katholieken van Tientsin het manifest voor een Nationale On afhankelijke Kerk zouden heb ben ondertekend. Ook dat was verzinsel, want de Katholieken van Tientsin hebben zich hard nekkig verzet tegen iedere „her vormingsbeweging". Legioen van Maria: hals misdaad In een hoofdartikel schreef de communistische „volkskrant" van Peking op dezelfde dag, dat pa- ter Hermans en de drie leken zouden moeten worden gestraft volgens de „strafreglementen voor contra-revolutionairen", volgens welke de schuldigen kunnen worden veroordeeld tot de doodstraf. In hetzelfde artikel wordt gepleit voor amnestie aan alle Katholieken, die onmiddellijk hun lidmaatschap van het Le gioen van Maria opzeggen en verklaringen afleggen over de „imperialisten en contra-revolu tionairen", die achter de scher men van het Legioen werken Het blad schrijft letterlijk: „Het Legioen van Maria in Tientsin is een reactionaire orga nisatie onder leiding van de Vienne (bedoeld is Mgr. J. de Vienne, bisschop van Tientsin), die reeds uit China werd uitge wezen, met aan het hoofd Her mans (bedoeld is pater H. Her mans). Het bureau van de Vei ligheidsdienst voor Tientsin heeft de anti-revolutionaire ele menten van de organisatie reeds gearresteerd en, zal hen vonnis sen volgens de „strafreglemen ten voor contra-revolutionairen". De reactionaire groep van de organisatie moet zich onmiddel lijk bij de regering melden, zijn reactionaire houding met al zijn rompslomp opgeven, de reactio naire acties van de organisatie bekend maken. Slechts op deze voorwaarde zal de volksregering hen mild behandelen. Als zij echter hardnekkig blijven vast houden aan hun dwalingen en hun reactionaire acties blijven voortzetten, dan moeten zij on vermijdelijk door eigen schuld worden vernietigd (letterlijk: worden verslonden door eigen vrucht). Onder de Legionairs en hun leiders zijn er velen, die de misdadige aard van het Legioen niet kennen of door bedrog en intimidatie gedwongen werden toe te treden". „Wij vertrouwen erop, dat alle Katholieken, die lid zijn van het Legioen van Maria, tén spoedig ste hun dwaling zullen beken nen en besluiten te breken met de misdadige activiteiten van de imperialisten. Uit hoofde van vaderlandsliefde moeten zij vechten voor de practische ver wezenlijking van een Onafhan kelijke Katholieke Kerk". IJ/ (Van een onzer jedacteuren) DEN HELDER Maandag morgen is om tien uur Hr. Ms. fregat „De Zeeuw" (op de foto links) vanuit Boston de haven van Nieuwediep binnengelopen als aanvulling van de reeds ge ruime tijd in Nederland aanwe zige fregatten van Amerikaanse oorsprong. Ter inspectie en verwelko ming was bij afwezigheid van schout bij nacht C. W. Slot de Commandant Maritieme Midde len Willemsoord kapitein ter zee D. J. Kommer aanwezig, ter wijl de matrozenkapel van het vliegveld Valkenburg ter muzi kale opluistering op het Wier- hoofd stond opgesteld. Op 3»Mei zijn de fregatten „De Zeeuw" en „Van Zijll", welke laatste hedenmorgen om elf uur zal arriveren, door Amerika aan de Nederlandse Marine over gedragen waarna oefenreizen in de omgeving van Norfolk (Vir ginia) werden gemaakt, om de opvarenden vertrouwd te maker» met de bodems. Voordien waren zij reeds theoretisch met alles op de hoogte gebracht. Onder commando van de It. z. I F. J. Kroesen, meerde de „De Zeeuw" om elf uur voor de Atjeh-loods af en nadat kolonel D. J. Kommer schip en beman ning had geïnspecteerd kregen de talrijke familieleden van de opvarenden gelegenheid aan boord te gaan, het schip te be zichtigen en de opvarenden te begroeten. Een zeer genoeglijke en onver getelijke afwisseling heeft de bemanning van beide fregatten gehad in het stadje New Castle, dat voor driehonderd jaar door de Nederlanders is gesticht. Ter gelegenheid hiervan werden uit gebreide feestelijkheden gege ven en de opvarenden kregen de uitnodiging om twee dagen het feest te komen meevieren. Het gaf een idee of men in het va derland verbleef, want huis aan huis hing de Nederlandse drie kleur ter ere van deze driehon derdjarige herdenking. Met de ..van Zijll" zijn de zes fregatten die destijds door Ame rika aan Nederland waren ge schonken. compleet Zii ontvin gen allen de naam van zeehel den uit de Nederlandse mari tieme geschiedenis: ..v. Ewijck", ..Dubois". ,.v. Amstel" „de Bit ter", terwijl de beide laatsten werden gedoopt met de namen van vlootvoogden, die in de Gouden Eeuw onder Tromp en de Witte vooral in cc Engelse oorlogen naam hebben gemaakt. De twee fregatten zullen zo spoedig mogelijk worden gereed gemaakt voor het smaldeel 5,- waarmede zij binnenkort enkele oefenreizen zullen maken. De „de Zeeuw" zal dan de „Van Ewijck" aflossen, die voor re visie enige tijd buiten dienst zal worden gesteid. ontving H.M. de Koningin giste renmorgen de Ethiopische minis ter van handel en industrie, de heer Deressa in audiëntie.... overleed Vrijdag op 63-jarige leeftijd de heer S. S. Lantinga uit Rijswijk, die zich grote be kendheid heeft verworven als radio-causeur. Wekelijks hield hij voor de Vara tuinbouwpraat- jes.... wordt Donderdag mej. Ernestine Schultz te Nijmegen, een geboren Poolse, 103 jaar.... heeft burgemeester d'Ailly Zon dag het gemeentebestuur van Pa rijs een groot bloemstuk van Aalsmeerse ranonkels en Scabio- sa overhandigd in de vorm van het wapen der Parijse hoofd stad.... is vanwege de Ned. Kath. Bond van Schoenmakerspatroons ter voorkoming van misverstand me degedeeld, dat deze bond aange sloten is en blijft bij de N.R. K.M.... (Vervolg van pag. 1 Even was er een aarzeling, want de Nederlandse onderne mer was gebonden aan een voor schrift, dat hem verbiedt voor 15 Juli, de datum van de uitver koop, een prijsverlaging aan te kondigen. Hij mag voor die datum wel onder zijn oorspron kelijke prijs verkopen, maar hij mag daarvan geen mededeling doen. Enkele Nederlanders na men het risico, er volgden geen protesten en de prijs ging aan het rollen. De meeste campagnes worden gevoerd voor een week, maar de winkeliers zijn slim genoeg om ook intussen hun prijzen te blijven aanpassen, en niet star vast te houden aan geadver teerde schema's. Naar men ons verzekerde springt de Amster damse prijs bijna per uur. Maar aan 't eind van de week staat de uitverkoop en wat dan? Er is een goede kans dat het publiek zijn geld dan uitgegeven heeft aan de confectie, zodat de uitverkoop op ander gebied een strop gaat lijden. Het is ook geenszins uitgesloten dat de con fectiezaken die nu hun prijzen hoog houden om eerst bij de uit verkoop een revolutie te ontke tenen te laat zijn, ofschoon hun actie ook tengevolge kan hebben, dat de prijzen nog dieper zulllen zakken. Het zijn allemaal kansen waarover het publiek de macht heeft. Weigert het plotseling te kopen, omdat het nog lagere prijzen verwacht, dan hebben de winkeliers 'n strop. Een waarschuwing is hier echter wel op zijn plaats. Men moet er niet te veel op vertrou wen dat het prijsniveau in zijn geheel gaat dalen want als van de winter de hoge wolprijzen, die enige tijd geleden op de bui tenlandse markt werden betaald, ook in Nederland hun invloed doen gelden, zouden de wollen jumpers en stoffen wel eens hoge prijzen kunnen gaan ma ken. Maar dit zijn zorgen voor het koude seizoen en we leven nu nog in de zomer, een zomer, die misschien de zon mist, maar door zijn lage prijzen toch voor een douceurtje zorgt. VRIJLATING PRIJZEN GEDISTILLEERD Gedistilleerd is met ingang van 2 Juli 1951 opgenomen in de Ont heffingsbeschikking Prijzenbe- schikking Handelsmarges 1951 (luxe goederen), op grond waar van de detailhandel voor dit ar tikel met ingang van die datum niet meer gebonden is aan de marges van genoemde Prijzenbe- schikking. „Willem van der Zaan" te Curacao Hr. Ms. .Willem van der Zaan" is Maandagmorgen op de marine basis te Curaqao aangekomen ter aflossing van Hr. Ms. „Van Speyck", die 12 dezer naar Neder land zal vertrekken. De leden van de Eerste Kamer hebben in het voorlopig verslag van hun opmerkingen over de begroting van Oorlog en Marine nog in het kort het ontslag van generaal Kruis aangeroerd. Zij blijken over deze zaak trouwens allesbehalve eensgezind te den ken. Daar waren er, die het ontslag met opluchting hadden begroet en die in de dagorder van de ge neraal. bij zijn afscheid uitge vaardigd, een bevestiging gezien van de juistheid van het ontslag. Volgens hun mening zou deze dagorder blijk hebber» gegeven (Van onze parlementaire redacteur) De lezer is bekend met onze mening, dat de door prof. Duynstee aan de orde gestelde „vleugel-gedachte" meer is dan een organisatorisch probleem. Wij hebben het van meet-af-aan zo gezien, dat de desbetreffende artikelen meningen in de partij vrij maakten, die zich zouden willen verzetten tegen het tot nog toe gevoerde beleid. En deze meningen hielden o.i. weer nauw verband met een verstrakking van de verhoudingen op sociaal terrein, een negatieve ontwikkeling waarop wij al maan den terug de aandacht vestigden. Waar wij door prof. Duynstee vrijgemaakte tegenstelling zo breed en diep zagen, meenden wij er rekening mee te moeten houden, dat het ook met een dood verklaren van de „vleugelgedachtc", zoals prof. Duynstee inmiddels deed, niet uit kon zijn. De krachten die werden vrijgemaakt, passen daarvoor te zeer in de moeilijke verhou dingen van het ogenblik. Die verhoudingen roepen wre vel op in de wereld van de onder nemers en vrees in die van de arbeiders. Zij geven aanleiding tot twijfel over de tot nu toe ge volgde weg, zij scheppen de be hoefte aan een nieuw beraad en een nieuwe synthese, zeker in 'n partij, waarin verschillende stan den tezamen wonen. En dat het inderdaad niet uit was, ook dat is in de afgelopen weken geble ken: vorige week vestigden wij daarop nog de aandacht. En deze week moest andermaal 'n nieuwe discussie De BruynDuynstee genoteerd worden. In een artikel „Verantwoorde uitstalling?", dat in de „Volks krant" verscheen, heeft de voor zitter van de K.V.P.. de heer An- driessen, zich nu afgevraagd „of wij, zonder ernstige nadelen, ons de weelde van een dergelijke hoe veelheid meningsverschillen kun nen veroorloven en anderen daar van doen genieten". Het antwoord op deze vraag moet o.i. tweeledig zijn. Wanneer wij de vraag toet sen aan de taken, waarvoor de katholieke gemeenschap zich zo wel op maatschappelijk als staat kundig terrein gesteld ziet, dan moet het antwoord beslist ont kennend luiden. Anderzijds kan echter moeilijk ontkend worden, dat de meningsverschillen in feite bestaan en als zodanig, hoe jam mer dgt ook is, dan ook niet met een verwijzing naar die taken on gedaan kunnen worden gemaakt. Immers, ook over die taken zelf loopt het meningsverschil, zowel wat de theoretische basis als de daarop gebaseerde practijk "be treft. De enige wezenlijke oplos sing is daarom het zoeken naar een nieuwe synthese. Werkgevers en arbeiders, boeren en midden standers, zo schreven wij reeds eerder, moeten om de tafel gaan zitten ter bereiking van dit doel. Enkel on hoosr niveau? Ook de partijvoorzitter blijkt een dergelijke mogelijkheid voor ogen te staan en wij verheugen ons daarover. Hij spréékt van „een doeltreffend beraad, op hoog ni veau, in welk beraad de repre sentanten van ons katholiek volks deel in sociaal, economisch, finan cieel, cultureel en staatkundig opzicht elkaar vinden" wij zouden bij deze opzet intussen nog wel de kanttekening willen maken, dat dit beraad o.i. niet enkel „op hoog niveau" zou moe ten plaats vinden. Wij hebben in de afgelopen we ken al meermalen voor een der gelijk beraad gepleit, maar dan voor een beraad, zowel in de ho gere, als in de lagere regionen. De krachten, die door de arti kelen van prof. Duynstee zijn vrijgemaakt spelen niet enkel óp hoog niveau. Ware dat zo, de re actie zou niet zo uitgebreid zijn geweest. De béste methode zou dan ook naar onze mening zijn het bijeenbrengen van de door de partijvoorzitter bedoelde groe pen en in de kringen, zo moge lijk zelfs in de afdelingen en dit geheel dan overkoepeld door een beraad „op hoog niveau" dat de discussies zou kunnen inleiden en afronden. Anders gezegd gaat het om het vullen van een leemte, die reeds ver voor de artikelen van prof. Duynstee werd gevoeld. Wij moe. ten een mogelijkheid vinden om het kiezerscorps opiniërend te laten nawerken op de oplossing van de vraagstukken van de dag. De commissies, zoals die door de partijleiding zijn gevormd, mo gen van belang zijn en blijven om haar voor te lichten wat er in elke groep afzonderlijk kleeft, zij bieden geen mogelijkheid om tussen de groepen onderling tot een synthese te geraken. De sinds enige tijd ingestelde werkgroepen bieden hiervoor wellicht een geschikt uitgangs punt, mits althans wat samen stelling en onderwerpen betreft, met boven omschreven doel re kening wordt gehouden. Dat de Katholieke pers bij dit alles ook een taak heeft, staat voor ons vast en daarom zijn wij het ook gaarne eens met de bedoeling, zoals die in het „Vlkskr"-artikel van de partij voorzitter tot uiting komt, om ook de katholieke pers in het be raad op hoog niveau haar repre sentatie te doen hebben. Intussen betwijfelen wij of 'n' representatie voldoende kan zijn. De katholieke pers kent de laat ste tijd wel grotere verbanden maar toch geen top, die de delen zou kunnen voorlichten. Dit be zwaar zou wellicht ondervangen kunnen worden in de door ons voorgestane opzet van een meer vertakt beraad. Aan wie de schuld? Verwachten wij van deze in schakeling een betere mogelijk heid voor de katholieke pers om zich ten aanzien van de in de practijk levende meningen te kunnen oriënteren, de partijvoor zitter gaat in zijn verwachting wel iets verder. „De heer An- driessen verwacht, dat op deze wijze een meer gelijkgerichte geest en wil zouden kunnen wor den verkregen. Zonder dat aan een juiste opvatting van vrijheid van meningsvorming en menings uiting essentieel tekort zou wor den gedaan". Met deze restrictie is er ongetwijfeld ook ruimte voor deze verwachting, maar zij ver dient desondanks toch nog een kanttekening, omdat zii verband houdt met een zacht verwijt, dat in het artikel doorklinkt. Dat verwijt geldt „de veelheid van meningen", welke de katholieke ners over de vleugelkwestie ten beste heeft gegeven. .Op vitale punten", aldus de Dartiivoorzitter, „wordt ons katholiek volksdeel in zijn meningsvormen nog al heen en weer geslingerd". Wii zijn het hiermede op zichzelf volkomen mee eens. maar aan wie de schuld? Dc katholieke voorman nen ziin begonnen met elkaar openlijk te bestrijden. De partij voorzitter beantwoordde de op vattingen van prof. Duynstee in des „Ms.de"-artikelen. Mocht men onder die omstandigheden ver wachten. dat andere katholieke bladen hun mening niet zouden geven? Wellicht ware het moge lijk geweest om het meningsver schil naar een ander plan over te brengen, maar hiervoor had de partijleiding dan op een vroeger tijdstip een vorm moeten vinden. Intussen is dit nakaarten, het zoeken naar de vorm van een nieuw beraad blijft echter onver minderd actueel en in verband hiermede achten wij de suggesties van de partijvoorzitter van groot belang. van een 'n militair bevreem dend gebrek aan innerlijke discipline. Een andere categorie Kamer leden is het hiermee niet eens en uit de omstreden dagorder heb ben zii niets kunnen halen, dat ook maar enigermate denigre rend is voor de generaal. Huns inziens mag uit de Kamer een woord van dank en hulde aan de heer Kruis voor alle diensten, door hem aan den lande bewe zen, niet ontbreken. Daar was voorts een aantal le den. dat met ergernis kennis ge nomen had van het bescheid der regering aan de Algemene Re kenkamer. dat het decorum re gelmatig vervoer per dienstauto zou vorderen voor opperofficie- ren en leden van de Legerraad voor het afleggen van de afstand tussen woonhuis en bureau. Zij achtten het gebruik van deze wagens een verkwisting en merkten op. dat er vóór 1940 van een dergelijk vervoer geen spra ke was. Tenslotte was een gedeelte der leden van mening, dat de lucht macht met de geprojecteerde sa menstelling van 21 eskaders, te mager is uitgerust. Ampcnan: Djakarta-R'dam, passeerde 8 Juli Finisterre. Cameronia: Djakarta-R'dam, 7 Juli te Port Said; 16 Juli om 4 uur te Hoek van Hol land verwacht. Willem Ruys: Djakarta-Rot terdam, passeert 8 Juli Kaap Bon. Korea-vrijwilliqer D. Hofstee, afkomstiq uit Groninqen, de Laan 1, tijdens een rustperiode achter het front.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3