William Oatis' stem gehoord door Amerikaanse luisteraars Kleine oorzaken: grote gevolgen Vreemde klopgeluiden zonder verklaarde oorzaak VAN HOUTEN Principiële sfrijd om het identiteitsbewijs Vlucht in de nacht GEVAERT Mgr. Stepinac acht zijn plaats temidden van zijn gelovigen N.B.C. zond gedeelten van Praags proces uit RADIO 26e Westfriezendag te Edam Het spooktin Den Haag Kath. Journalisten vergaderden Communisme groeit in Indonesië Op zoek naar Wiüibrordusbron Wol nog altijd niet te vervangen Een katholieke stem uit Engeland Om de vrijheid van de burger Vaticaan verwierp Joego~S!avisch aanbod door E. J. Rath DINSDAG 10 ULI 1951 PAGINA 5 NEW YORK (A.P.). De stem van William Oatis, de Praagse correspondent van The Associated Press, opgenomen tijdens het tegen hem gevoerde spionnageproces, is Zondagavond gehoord door Amerikaanse radioluisteraars. De National Broad casting Company heeft gedeelten van de uitzending van het Praagse proces opgevangen, op platen gebracht en per vliegtuig naar New York vervoerd. Oatis sprak met vaste stem, die verstaanbaar was tussen een mengsel van Tsjechisch, gespro ken door een vrouwelijke tolk, de communistische aanklager en de rechters. Aan Oatis werd o.m. gevraagd, of zijn handelwijze ongebruike lijk was voor westerlingen in Tsecho-Slowakije. „Neen", antwoordde hij, „In feite is mij gebleken, dat de westerlijke persmensen en leden van de diplomatieke kolonie spionneerden en daarom was het voor mij moeilijk, niet mee te doen". De tolk vroeg of Oatis handel de volgens aanwijzingen van Na than Polowetzky. zijn laatste voorganger als correspondent van The Associated Press te Praag. „Gedeeltelijk wel ant- woorde Oatis. „Toen ik hier kwam. controleerde ik de be trouwbaarheid van de employé's door persoonlijk met hen te spre ken en ik vond hen bereid spion- nagewerk voor mij op te knap pen". De „Voice of America" heeft president Gottwald van Tsjecho- Slowakije een vredesmisdadiger genoemd en hem 'n goede nacht rust toegewenst terwijl W. N. Oatis zijn gevangenisstraf uitzit. De spreker van de „Voice of America" zei: „Slaap lekker Gottwald. slaap zacht als je kan, terwijl een onschuldig man te Praag in jouw cel hard slaapt. Droom zoet Gottwald van de smaak der schoensmeer op de laarzen van Stalin. Je hebt zijn bevel uitgevoerd en dat heb je goed gedaan. „Hitier is ons door de dood ontgaan, maar zij die NU DE LOONGRENS IS VERHOOGD 's-GRAVENHAGE, 9 Juli. De loongrens, welke in sommige sociale verzekeringswetten voor komt, is zoals bekend met ingang van 2 Juli j.l. verhoogd van f 4725.tot f 4925.per jaar. Het maximum dagloon, waarnaar de premies en de uitke ringen worden berekend, is van 13 op 14 gulden gebracht. Als ziekenfondspremie moet op het loon van de werknemer 1.8 pet. tot ten hoogste 25 cent per dag, f 1.51 per week of f 6.57 per maand worden ingehouden. Ten behoeve van de zieken geldverzekering kan, behoudens toegestane uitzonderingen, 1 pet. van het loon tot en hoogste 14 ct. per dag, 85 cent per week of f 3.65 per maand worden gekort. j WOENSDAG 11 JULI HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.18 Gramofoonmu ziek; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramo foonmuziek; (9.30—9.35 Water standen); 10.00 Schoolradio; 10.20 Gramofoonmuziek; 10.35 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Orgelspel; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gra mofoonmuziek; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Politie Kapel; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Gramo foonmuziek; 15.00 Kinderkoor; 15.20 „Levende Bezems", hoor spel voor de jeugd; 15.50 Piano recital; 16.00 Vragenbeantwoor- ding voor de jeugd; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Actualiteiten voor de jeugd; 17.30 Muzikaal Portret; 17.45 Regeringsuitzending: W. A. Braasem en I. F. M. Salim: „Mi- nangkabause Pedabo's"; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.22 Actua liteiten; 18.30 R.V.U.: Dr. R. D. Simons: „Suriname, land - volk - bestaansmiddelen I"; 19.00 „Vor ming van partijen op confessio nele grondslag?", causerie; 19.15 Gramofoonmuziek: 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Poli tiek commentaar; 20.15 Dansmu ziek; 20.50 „Christopher Blake", hoorspel; 22.15 Strijkkwartet; 22.45 „Klieren met inwendige af scheiding". causerie; 23.00 Het Nieuws; 23.15 Orgelspel; 23.35 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymna stiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gewijde muziek; 8.45 Gramofoon. muziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gramofoonmuziek: 10.30 Mor gendienst; 11,00 Symphonie-or- kest: 12.00 Pianorecital; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gevarieerde muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Reportage of gra mofoonmuziek; 13.20 Bahjo- orkest; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Kamerorkest en solist: 14.45 Voor de meisjes: 15.00 Nationaal Zangfeest; 15.45 Gramofoonmu ziek; 15.50 Pianotrio; 16.15 Voor de jeugd; 17.30 Strijkkwartet; 18.00 Koorzang; 18.30 Amuse mentsmuziek; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.16 Causerie over Beroepskeuze: 19.30 Gramo foonmuziek; 19.40 Radiokrant; 20,00 Nieuws; 20.05 Promenade- orkest en soliste; 20.45 ..Hier heb je de Oranje Garde", klankbeeld; 21.15 Kamerkoor en solisten; 21.45 Gramofoonmuziek: 22.00 Gevarieerde muziek: 22.30 cello en orgel; 22.45 Avondoverden. zijn bevelen uitvoerden, zij die dachten dat de fundamentele moraal maar een grap was, heb ben wij te pakken gekregen. Zij werden oorlogsmisdadigers ge noemd. Nu heb ik een naam voor je Gottwald. een naam die ik je met de beste wensen van 150.000.000 mijner landgenoten gaarne geef. Ik doop je „vredes misdadiger", want een daad zoals je aan William Oates hebt laten begaan, is een misdaad. Het feit dat er tussen jouw land en het onze vrede heerst, maakt deze daad nog verfoeilijker, nog laak baarder." 23e ARIËNSDAC TE MAARSSEN Zondag 5 Augustus zal te Maarssen voor de 23ste maal bij het graf van Mgr. Dr. Alphons Ariëns, dat slechts het sobere op schrift draagt: „Ariëns Priester" de Ariënsdag worden gehouden. Sinds Ariëns' dood op 7 Augus tus 1928 hebben deze dagen zon der onderbreking doorgang ge vonden. De 26e Westfriezendag wordt dit jaar gehouden te Edam op Woensdag 1 Augustus a.s. Des voorm. kdart voor 10 wordt in zaal „RITO" de jaarlijkse verga dering geopend, waarin o.m. kor te inleidingen morden gehouden door de bestuursleden Breebaart, Köhne en Noordeloos. Na de officiële ontvangst ten gemeentehuize en een rondwan deling door Edam met bezichti ging van het Museum, volgt de Westfriese koffiemaaltijd. Hierna begeeft het gezelschap zich naar de grote kerk, waar door de heer Vermeer een en ander wordt verteld over de congresplaats. Per electrische tram wordt een bezoek Gebracht aan Volendam. (Advertentie) 's-CRAVENHAGE. In de rustige Paets van Trootswijkstraat te 's-Gravenhage gaat het de afgelopen dagen vreemd toe. Zo vreemd dat zich Zondagavond enkele honderden mensen voor perceel no. 47 verzamelden om met verbazing te luisteren naar de harde slagen, die tot buiten op straat gehoord konden worden. En zo gaat het nu al avonden achtereen. Sedert Maan dagavond j.l. horen de parterrebewoners omstreeks een uur of half acht harde slagen in hun woning. „Alsof er met een heiblok te gen de binnenmuur werd ge ramd," zo vertelde ons de bewo ner van de parterre. Hij dacht echter dat de bovenbuur aan het timmeren was, en ai deed deze het dan wat luidruchtig, hij zag er geen aanleiding in om naar boven te gaan en deze boven buur om wat stilte verzoeken. Tegen half tien hield trouwens het „timmeren" gewoonlijk op- De volgende avond herhaalde zich echter hetzelfde en zo ging het door tot en met gisteravond- Toen vonden de parterrebewo ners het welletjes en gingen naar de bovenbuur „of deze nu ein delijk eens met dat gehamer op wilde houden". Deze had juist hetzelfde ver zoek aan hen willen gaan doen, want ook bij had in de veronder stelling geleefd dat de beneden buren een ameublement in elkaar timmerden. Naar de politie. De buur van tweehoog werd er bijgehaald en ook hij had ge durende de afgelopen avonden hetzelfde lawaai gehoord. Toen vond men het tijd om de politie te alarmeren, temeer omdat ook buiten op straat de slagen hoor baar waren, en zien reeds men sen voor het perceel no. 47 ver zamelden, die zich afvroegen wat daar binnen eigenlijk gaande was. De politie arriveerde, stelde met 12 man sterk een uitgebreid onderzoek in. Zij kroop onder de vloer, om te zien of ei iets met de funderingen van het huis aan de hand was. Zij onderzocht de kalk die van de muren viel, en bezette alle twee de verdiepingen opdat men zeker kon zijn dat niet een of andere „grappenma ker" al deze opschudding ver wekte. Maar nergens was een „grap penmaker" te vinden, en alhoe wel talrijke veronderstellingen werden geopperd, die varieerden van het verzakken van het huis, tot het ontwikkelen van gassen king; 23.00 Nieuws; Gramofoonmuziek. 23.15—24.00 In de aleem. vergadering van de Kath. Ned. Journalistenkring te Rotterdam, heeft de voorzitter, de heer L. Hanekroot de overle den leden, de heren Wim Snitker en J. van Oosten herdacht. Hij toonde zich tevreden over de toe stand van de K.N.J.K. en memo reerde het totstandkomen van de C.A.O. en de journalisten-oplei ding aan de Kath. Universiteit, waar thans de eerste diploma's zijn uitgereikt. Naar aanleiding van een uiting van de heer B. Leijn, voorzitter van de Kath, Grafische Bond, merkte de heer Hanekroot op, dat er natuurlijk geen sprake van is, dat de Kath. Journalis ten afzijdig zouden zijn van de P B. O. Dit afleiden uit het feit, dat er een goede verstandhouding bestaat tussen de uitgeversorga nisaties van dagbladen en jour nalisten is volmaakt onjuist. Een motie van de afd. Zuid- Holland, waarin opnieuw wordt vastgesteld, dat het wetsontwerp betreffende de journalistieke ver antwoordelijkheid onaanvaard baar wordt' geacht, werd aange nomen en zal ter kennis van de KVP-fractie in de Tweede Ka mer worden gebracht. De periodiek aftredende leden van het Hoofdbestuur de_ heren H. N. Smits uit Hoorn. F. Schnei ders te 's-Gravenhage werden opgevolgd door de heren Ren- ekens, Amsterdam en Pedroli, Rotterdam. In de vacatures van de heren Frequirt en Wilbrink mc.t nog worden voorzien. in de riolering, 'n werkelijke op lossing voor het geheel werd tot op heden niet gevonden. En de vraag blijft immers open waar om persé alleen in de avonduren deze vreemde geluiden hoorbaar zijn- De bewoners van het huis zijn nuchtere mensen. Zij gelo ven niet aan spoken en allerlei griezelige dingen die gedienstige lieden hun aan de hand doen, zoals bijvoorbeeld „De geest van de enkele jaren geleden gestorven oude heer die bov enweonde, en geen rust kon vinden, en de hui dige bewoners nu aan zijn ver scheiden komt herinneren. „Ik maak me er rjiet zenuw achtig om," zegt Mevrouw L. die de parterre bewoont. „Het is al leen zo vervelend voor de kinde ren, zij kunnen <A- niet van sla pen." De politie stelt thans een uit gebreid onderzoek in naar het „spook" op de Paets van Troost wijkstraat. want zo hebben de ménsen het tot op heden onver klaarbare gedoe al genoemd- KATH. SCHOLEN WORDEN TEGENGEWERKT ROME (KNP) 9-7-'51) De toestand in Indonesië is nog steeds bijzonder onduidelijk en het is moeilijk te voorspellen in welke richting deze zich zal ont wikkelen. Maar het valt wel op, dat het communisme door het gehele eilandenrijk heen geleide lijk aan meer veld wint. Aldus luiden goed gecontroleerde be richten, welke in Vaticaanstad uit Soerabaja zijn ontvangen. Sinds de onafhankelijkheids verklaring van Indonesië hebben de communisten met grote ijver getracht zich van de toestand meester te maken, in het bijzon der van de vakbeweging. Het is wel duidelijk, dat zij alles stu wen in de richting van de klas senstrijd en de sociale wanorde trachten te bevorderen. De christelijke vakbeweging en de katholieken scholen ondervinden veel tegenwerking, zodat zij een steeds moeilijker wordend be staan leiden. OPGRAVINGEN TE WOLSUM (Van onze correspondent) SNEEK „En denkt U dat het resultaat zal opleveren?" zo vroe gen we de heer Kramer, veehou der te Wolsum. In zijn land nl. is Drs. H. Halbertsma met graven begonnen naar de veel omstreden ligplaats van een „Wiilibrordus- dobbe" in de buurt van Wolsum. Boer Kramer is van resultaat sterk overtuigd, en met hem de archaeoloog Halbertsma. In de oude kerkboeken van Wolsum wordt een stuk land genoemd dat gelegen is naast de zgn. Willi- brordusdobbe en naast het land toebehorend aan Dirk Weüsz. Vast staat dat die Dirk Welisz. woonde, waar nu de heer Kramer woont. Ook het oude kerkland „Tsjerkelan" zoals de mensen zeggen bestaat nog steeds. Het is ook inderdaad opmerkelijk dat men zo een bewuste plaats een gepunte stok tot aan het zand de grond in kan duwen. Dit wijst sterk op een dichtgesmeten diep te Da.t de Willibrordusbron een bron ij in de eigenlijke betekenis van het woord, is op zijn minst twijfelachtig. Veeleer zal een „dobbe" drinkplaats bv. voor vee zijn geweest. Zekerheid zal hier over wel verkregen worden, wan neer de opgravingen voltooid zijn. Momenteel is nog weinig te ver tellen. Alleen wat modder is op gehoopt, slechts modder zoals ver ondersteld wordt. De werkzaam heden worden echter doorgezet met behulp van DUW-personeel. Wijlen prof. dr. Titus Brandsma was ook de overtuiging toegedaan dat op de aangegeven plaats de bron moest zijn. Hij heeft daarover in de Frisia Catholica- reeks een interessant werkje ge schreven en koesterde ook het plan aldaar opgravingen te ver richten. Harry Deveraux, president van de American Wool Council, heeft Eric Johnston, de economi sche stabilisatie-directeur, er van beschuldigd „voorbarige en on juiste" verklaringen te hebben afgelegd over het bestaan van een geschikt vervangingsmiddel voor wol, Johnston zou gezegd hebben dat sythetische wol hetzelfde zou doen voor wol als nylon voor zij de. Volgens Devereaux zou zelfs de meest optimistische producent van synthetische vezels direct toegeven, dat tot dusverre nog geen synthetische vezel is gepro duceerd, welke vergeleken kan worden met wol voor wat be scherming, duurzaamheid en nut betreft. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 9 Juli. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 363 paarden. De prijzen varieerden voor luxe paarden van f900 tot f1150; werkpaarden van f 750 tot f 1050; oude paarden van f 580 tot f 850, paarden boven drie jaar van f 700 tot f 900; paarden beneden drie jaar van f 650 tot f 850. veulens van f 200 tot f 350; hitten van f 400 tot f 750; de handel was flauw. (Advertentie) Het Nederlandse merk met Wereldreputatie CACAO CHOCOLADE PUDDINGPOEDER KOFFIE THEE (Door graaf M. de la Bedoyère) De meest effectieve verdediging van de vrijheid van de burger tegen de macht van de moderne staat wordt niet altijd gele verd in de zalen van de V.N. of de parlementen. In Engeland is in ieder geval de vrijheid dikwijls het meest effectief verde digd door de particuliere burger, die in de nederige regionen van de rechtbank voor zijn rechten vocht. Sommige van mijn lezers herinneren zich misschien het geval Archer-Shee, uit het begin dezer eeuw, omdat het een drama was sterk genoeg om als onderwerp te dienen van een wijd en zijd verspreide film. In dat geval offerde de vader van een marine-cadet zijn leven en fortuin om de admiraliteit te bestrijden, teneinde rehabilisatie te verkrijgen voor zijn zoon, die van een kleine diefstal was beschuldigd. Het resultaat van zijn moed was, dat geen regeringsinstantie, hoe machtig ook, nog durfde te riske ren te weigeren de nederigste onder haar gezag gehoor te ver lenen. Onlangs kreeg een minder dra matisch maar even interessant geval grote publiciteit wegens 't oordeel van het Hoge Gerechts hof. Om het te begrijpen moeten we teruggaan naar het begin van de oorlog. Toen het land in oorlog was, ontving iedereen een identiteits bewijs, dat hij op verzoek van de politie moest tonen. Het idee aldus „geregistreerd" te zijn was bijzonder onhebbelijk voor de Britse burger, wiens traditionele standpunt is, dat de autoriteiten zelf alle moeite moeten doen om je schuld te bewijzen en dat niet jij zelf hen de inlichtingen moet verschaffen, die ze nodig hebben. Maar de noodzaak van de identi teitskaart zou voorbij zijn, wan neer de noodtoestand van de oorlog voorbij was. Helaas scheen die oorlogsnoodtoestand nimmer te eindigen want de voedselrant soenering bijvoorbeeld bestaat nog steeds zoals er andere maat regelen noodzaklijk zijn wegens de blijvende ernstige economische toestand. En derhalve bleef ook het identiteitsbewijs bestaan. Maar onlangs in December weigerde een dappere burger mr. Willcock, toen een agent hem naar zijn identiteitsbewijs vroeg, ronduit het te laten zien daar VATICAANSTAD (KNP). „Inderdaad is er op 2 Juli een aanbod van de Joegoslavische re gering aan het Vaticaan gedaan om mgr. Stepinac. aartsbisschop van Zagreb, die sinds 1946 in de gevangenis wordt vastgehouden, vrij te laten.' Aldus bevestigt de „Osservatore Romano" van Maandag de laatste berichten uit Joego-Slavië. Terstond na dit aan bod heeft het Vaticaan via zijn legatie te Belgrado aan de Joego slavische regering geantwoord, dat het het aanbod van de re gering verwierp, omdat daaraan de voorwaarde verbonden was, dat mgr. Stepinac het land zou verlaten. Aan de bevestiging van deze mededeling knoopt de Osservato re" vast, dat het Vaticaan in zijn antwoord aan de Joego-Slavische regering heeft bevestigd, dat het de duidelijk uitgesproken over tuiging van de aartsbisschop wenst te eerbiedigen. Het is im mers bekend, zo schrijft het blad dat mgr. Stepinac, die terecht heeft gestaan, zich onschuldig acht aan hlle aantijgingen, op grond waarvan hij veroordeeld is. Maar het is evenzeer bekend, dat de aartsbisschop wil blijven bij de kudde, die hem is toever trouwd. Het Vaticaan zou het daarom niet gepast achten en niet in overeenstemming met de eer bied voor de overtuiging van de aartsbisschop, indien het beslui ten zou nemen, welke tegen de- me duidelijke l<c#lissingen van mgr. Stepinac zouden ingaan. Overigens vindt de Osservatore in een en ander aanleiding om er nogmaals op te wijzen, dat de toestand van de kerk in Joego- lavië nog steeds een deplorabele is. Zo is b.v. de gezondheidstoe stand van de bisschop van Mos- tar, mgr. Peter Cule, die lange tijd gevangen werd gehouden en in de gevangenis tuberculose op gelopen heeft, nog steeds zeer slecht. Vele ordesgeestelijken zuchten in gevangenissen, kerke lijke goederen, kloosters en ker ken zijn in beslag genomen. De katholieken zijn bijna van alle rechten beroofd, hun scholen zijn gesloten en hun organisaties ver boden. Reeds herhaalde malen hebben de katholieken zich be klaagd over vele moeilijkheden, die zij in het land hadden te over winnen Op vele beschuldigingen over deze wantoestanden heeft de Joego-Slavische regering nooit weten te antwoorden, aldus het Vaticaanse blad. immers de noodtoestand die aan leiding was geweest tot het in voeren van het registratie sys teem allang voorbij was. En de politie had volgens hem derhalve geen recht om zijn identiteits bewijs te bekijken. Mijnheer Willcock werd natuur, lijk voor rechtbank gebracht, waar hij zijn zaak bepleitte, maar de magistraten waren niet van mening, dat hij gelijk had en ver oordeelden hem. Hun sympathie voor hem was echter zo sterk, dat zij hem geen boete oplegden. Het was een morele overwinning en Willcock besloot in hoger be roep te gaan. Bij de behandeling in hoger beroep kwam een geweldige hoe veelheid juridische argumentatie ter tafel voor zeven rechters. Het ging er hierbij om, of de wet, die de oorlogsnoodtoestand in het le ven had geroepen, was geëxpi reerd, of dat er verschillende soorten noodtoestand waren, wel ke elk afzonderlijk door het par lement moesten worden omschre ven. Tenslotte kwamen vijf van de zeven rechters, tot de conclu sie, dat Willcock ongelijk had terwijl de andere twee in twüfel bleven. Willcock verloor zijn proces. Maar hier begint het belangrijke punt in de kwestie. In de loon van het nroces bleek, dat de nolitie gebruik maakte van het identiteitsbewijs voor doeleinden, die in het sc heel niets te maken hadden met het oorsnronkeliik doel. dat het systeem nodis maakte. Men kon wel beweren, dat het voortduren van de rantsoenerine een soort voortsezette oorloesnood- toestand was. maar niemand kon volhouden dat de nolitie voleens de eeest van de wet. die de iden titeitsbewijzen in het leven rien. eebruik maakte van het nummer van dat bewiis. wanneer zii het resistratie nummer sehruikte om iemand on te snoren wesens een kleine verkeersovertredinc. Terwijl de rechters dus erken den, dat de politie handelde vol gens de letter van de wet, lieten zij toch duidelijk blijken dat het niet in de geest van de wet was. En zij staken hun goedkeuring voor de zelf opofferende moed van mijnheer Willcock niet on der stoelen of banken. Dit was met andere woorden weer een morele overwinning. Wat zal het resultaat van dit alles zijn? Ongetwijfeld zal het parlement zich gedwongen zien de doeleinden voor welke iden titeitsbewijzen kunnen worden gebruikt, scherper te omschrijven en bet is zeer onwaarschijnlijk, dat de politie er bij de burgers nog langer op kan aandringen hun identiteitsbewijs te. tonen, wan neer daarom gevraagd wordt. Reeds vele anderen volgen het voorbeeld van Willcock en wei geren. Aldus heeft een gewone burger met voldoende moed om het tegen de staat op te nemen, het klaargespeeld de almachtige staat een halt toe te roepen bij het misbruiken van de geest van de wet om zijn eigen doeleinden en gemak te dienen. De moraal van het geval is hoogst belangrijk. Zolang een land volhoudt dat de wet voor rang heeft op het uitvoerend ge zag en zolang de burgers de bescherming van de wet in het publiek eisen, zolang zal de macht van de staat beperkt blijven en de vrijheid niet verloren gaan. Jaren achtereen zien we reeds in Engeland, evenals in de meeste andere landen, een voortschrij dend inbreuk maken op de wet geving door het uitvoerend gezag. In een geval als dat van Willcock kan, met alle publiciteit die er aan vast zit er veel toe bijdragen dat soort inbreuk tot stilstand te brengen. We kunnen er zeker van zijn, dat de parlementsleden dientengevolge er op uit zullen zijn aanleidingen te vinden om de geest van de wet te verdedigen en dat de regering en haar uit voerende ambtenaren zeer voor zichtig zullen zijn de rechten, die zij bezitten niet te misbruiken. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 9 Juli. Bin nenlandse granen (officieuze no teringen) per 100 kg franco Rot terdam, tarwe prijshoudend, naar kwaliteit f 24.5025.75, prima daarboven; zomergerst flauw f 3233; haver f 32—34, zware kwaliteiten daarboven; rogge f 3233; peulvruchten flauw; groene erwten f 3238; schok kers f 4050; bruine bonen f 30—39. MGR. MUTSAERTS DIENT H.H. WIJDINGEN TOE te Nijmegen NIJMEGEN, (KNP). Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's Hertogenbosch, zal Zondag 15 Juli a.s. in de kapel van het Stu diehuis St. Joseph te Hees-Njj- megen de navolgende H.H. Wij dingen toedienen: Minderen Orden aan de Eerw. Frater H. Nietsch van de Orde der Jezuieten, die tevoren uit de han. den van Mgr. J. H. Goumans O.S. Cr., Apostolisch Vicaris van Ban dung en titulair bisschop van Lau- zado, de Tonsuur zal ontvangen; H. Subdiaconaat aan de Eerw. Fraters M. W. Lankveld, A. J, E. Vervaat, J. Chr. M. van der Seijs, J. J. M. Reckman, Chr. G. An derson, J. M. Bongers, E. J. Ma- rijnissen, P. L. J. Struik, S. J. M. Braham, B. M. Mulder, A. A. Willems, A. W. D. Diephuis, W. J. M. van Haaren en J. Chr. C. Peters van de Orde der Paters Domicanen. H. Priesterschap aan de Eerw. Fraters Philippus Joseph Heitz- man, Albertus Vincentius Thijs- sing, Hermanus Nicolaus Oude- jans, Joannes Albertus van Kaam. Josef Jacobus Tegels, Eduardus Willibrordus van Gisbergen, An dreas Jacobus Boelrijk van de Congregatie der Priesters van het H. Hart van Jezus; de Eerw. Fra ters Laurentius Vermeer en Cor nelius Jansen van de Orde der Bernardijnen te Nieuwkuik; de Eerw. Fraters Hermanus Wilhel mus Dijkman, Nicolaas Out, Eve- rardus Johannes Hendricus Preus- ting, Nicolaas Dominicus van den Idsert, Ludovicus Joseph Maria Oeverhaus en Petrus Canisius Mattheus Maria Copray, van de Orde der Paters Dominicanen en de Eerw. Fraters Bernardus Er- kens, Joannes Jorna, Joannes Pon. ten, Guido van Daelen en Egber- tus Kraaykamp, van de Congre gatie van het Onbevlekt Hart van Maria (Scheut). Advertentie FEUILLETON Lazarro kwam een keer de hal in, vuil en ha veloos; hii liep te mopperen, dat hij dorst had. Hij moest echter maar op zoek gaan naar bier, zei Vinton, en misschien wou hij meteen voor ons een hapje eten meebrengen. Hi) bracht ons biscuits en bier en liep toen vlug weg. Hii scheen haast te hebben, om weer aan 't werk te komen. Toen hii opnieuw langs kwam met proviand voor zichzelf en ziin assistenten, riep Vinton hem. Hi) kwam op de drempel „Hóe gaat het?" vroeg Vinton hem. „Uitstekend", antwoordde Hij, „Ik hoop maar, dat meneer Pur vis zich niet te lang ophoudt en dat 't hem lukt!" „Ik verwacht, hem tussen vie ren en vijven terug", zei Vinton. Hij had goed geschat. Het was nog maar even over half viif, toen ik een auto op de weg hoorde stoppen, Toen ging de voordeur open en kwam Purvis de bibliotheek binnen Hij had eer* kistje bii zich. dat ik onmiddellijk herkende. Lazar- ro's valse handtekening had haar doel bereikt. Vinton glim lachte, toen hii de uitdrukking va'n mijn gezicht zag. „Mooi gedaan. Pt hii, „Last gehad?" „Niets." Purvis zette het kist je op de vloer. „Zullen we 't maar meteen openmaken? „Ik zou Lazarro maar eerst roepen. Hii heeft er verstand van," De kleine vreemdeling werd uit de garage geroepen, en toen hii de kist zag. tintelden zijn ogen van genoegen. Hii knielde êr naast neer en met een kort breekijzer, dat hü had meege bracht had hii in korte tijd het deksel verwilderd. Mijn lucht- 'urvis!" zei vaartkompas was een vrii klein instrument, en helemaal niet zwaar. Lazarro tilde het met ge mak uit het kistje en bekeek het. Ik zag aan ziin gezicht dat hij gewend was met instrumen ten om te gaan. Enige minuten lang bleef hij mijn schepping bestuderen. Het was om dol te worden, stil te moeten toekijken, maar proteste ren hielp niemendal. Dus ik hield me in en zweeg. In 't eerst was ik bans dat Lazarro het instrument zou beschadigen; immers, hij kende het niet. en sommige onderdelen wai;en heel teer. Maar miin bezorgdheid duurde niet lang. Hij behandel de het met voorzichtigheid en de nauwkeurige handgrepen van een vakman, en nu en dan knik te hij. als een bijzonderheid hem duidelijk werd of hem bijzonder voldeed. Hii stelde er mü geen einkele vraag over „En, wat denk je er van?" vroeg Vinton eindelijk. „Een erg interessant dingetje" zei Lazarro, met de secure uit spraak, toch niet vrii van ac cent, van de vreemdeling. „Of 't goed werkt zullen we moeten ondervinden." ,'t Werkt prachtig!" riep ik uit. Ik was te trots op miin uit vinding. om dit te verzwijgen. Lazarro nam geen notitie van mij. Hij sprak verder tegen Vinton. „Ik kan er niets van zeggen, voor ik er proeven mee geno men heb", zei hij. „Ik zal 't maar meenemen." Hij ging er mee terug naar de garage. „Zo zei Purvis, „en nu wou ik je wel graag even spreken." „Zeg maar op" gaf de lange ter» antwoord. Maar Purvis keek met een veelbetekenende blik naar mii, en toen weer naar Vinton. „O. jawel, dat kan" zei hij. Purvis even goed begrijpend als ik. Mijnheer Man9field zal er wel geen bezwaar tegen hebben, een ogenblikje in de achterka mer te wachten. Misschien vindt hij 't wel prettig een poosje van miin gezelschap af te zijn." Hii liep naar de achtermuur van de bibliotheek en wenkte mii. of ik wou volgen. Hii bleef voor de schuifdeuren staan, haalde een sleutel uit zijn zak en sloot de ene deur open. Hij schoof haar opzii en maakte plaats voor me. Toen ik over de drempel was, schoof hii de deur achter me dicht en draaide de sleutel om. Ik was alleen. Het eerste, wat ik deed. was snel naar de andere deur lopen, die op de hal uitkwam. Die was ook op slot en er zat aan de binnenkant geen sleutel. Ik keek snel de kamer rond. Het was 't enige vertrek in het huis. waar ik tot dan toe nog niet geweest was. Het was een lange en tamelijk smalle kamer, aan de achterkant van het huis. De haldeur moest uitkomen te genover de deur van de andere vleugel, waar ik de eetkamer en de keukenvertrekken had ge vonden. Er waren drie ramen, die uitzicht gaven op de tuin en de grasvelden. Ook deze rafnen waren van dikke ijzeren tralies voorzien. Opnieuw begreep ik, dat Rufus Jennings een zieke lijke angst voor inbrekers had gekoesterd: ziin huis was even zwaar versterkt als een bank gebouw. Het vertrek bleek een kunst galerij of museum te zijn. Er stonden bijna geen meubelen in, maar de muren hingen vol schil derijen en in de middenruimte stonden beeldhouwwerken. Ik heb niet veel verstand van kunst, maar men hoefde geen kenner te ziin om tot het besef te komen, dat oom Rufus aan die verzameling eer» aanzienlijk bedrag had besteed. De meeste schilderijen waren landschap pen, gedeeltelijk door buiten landse gedeeltelijk door Ame rikaanse schilders. CWord» vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5