In Kaesong is een beter begrip tussen de partijen ontwikkeld Opstanden uitgebroken in Polen, Bulgarije en Roemenië? Averell Harriman naar Teheran om een compromis te bewerken Wapenstilstandsconvooi door Chinezen opgehouden „Belasting dwong tot abnormale prijsdalingen DAGBLAD VOOR ALKMAAR v veilig. (Vondel) EN OMGEVING Turf: óók een industrie Electrische trein bij Leiden ontspoord Communistische generaals minder stijf en formeel Scheepsberichten Zware onweerschade in Duitsland Thorez overleden? Om de vrijlating van Oatis Labourleider tegen nationalisatie Grote militaire orders verwacht Amsterdam bouwt weer 1535 woningen Moordaanslag gepleegd op maarschalk Rokossovski Perzen dreigen de Sovjets te hulp te roepen Japan geteisterd door overstromingen Indonesië roept* Ned. hoogleraren Echtpaar gegrepen door personenauto Het „spook" is er weer Middenstandsbonden: Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd.t inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Crediefbank Noordhollands Daqhlad HET EEIT VAN HEDEN Pagina 3 Donderdag 12 Juli 1951 46e Jaargang No. 12217 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. tel. 459 K 2240 ONTMOETING TE KAESONG V erteqenwoordiqers van communistisch China en afgevaardig den van de V.N. ont moetten elkaar te Kaesong om te onder handelen over 't tijd stip, dat de bespre kingen over een wa penstilstand zullen aanvangen. Foto per radio en telefoonlijn overge bracht. A.N.P. Tele- foto). wmmÊÊÊj-l mammp. GEEN PERSOONLIJKE ONGEVALLEN 's GRAVENHAGE. Gisteravond omstreeks negen mir is een iuist uit Leiden naar Amsterdam vertrokken electrische trein sre- deeiteiiik ontsnoord. De laatste twee gedeelten van een vier-waeen treinstel lienen uit de rails. Persoonliike ©nee- lukken hebben zich niet vooree- daan. De trein is even voorbij de overweg aan de Haarlemmer- trekvaart ontspoord. De rails zijn verwrongen. Het verkeer is ver sperd. De D-trein uit Parijs is gister avond om 21.17 nog uit 's Gra- venhage vertrokken. Hij is in Leiden vastgehouden, teruggere den naar 's Gravenhage en van daar naar Amsterdam geleid via Breukelen. De ,,Etoile du Nord" is even eens omgeleid. MOEN5AN (A.P.) Blijkens een geallieerd communiqué heeft zich gedurende de tweede dag der wapenstilstandsonder handelingen in Korea een „beter begrip tussen de onderhan delende partijen" ontwikkeld. Het communiqué schrijft deze verbetering toe aan een wijziging van de houding der vijf communistische generaals, die „minder stijf en formeel" zou den zijn geweest „dan op de eerste dag". de Uno-gedelegeerden voor de wapenstilstandsonderhandelingen algemeen de opvatting heerst, dat vorderingen worden gemaakt. De geallieerde gedelegeerden, die 's middags uit Kaesong te rugkeerden, hebben er echter geen twijfel aan laten bestaan, dat zij niet wilden spreken over de eis van onmiddellijke terug trekking der buitenlandse troe pen uit Korea. Geleidelijke te rugtrekking van de troepen uit Korea zowel geallieerde als Chinese zou waarschijnlijk voor de geallieerden aanvaard baar zijn. In deze officiële bekendmaking van de TJ.N.O. wordt geen ge wag gemaakt van de in officiële communistische radio-uitzendin gen vermelde communistische eis, dat de Uno-troepen zich uit Korea moeten terugtrekken. Nadat de Uno-delegatie uit Kaesong was vertrokken zijn vjjf geallieerde fotografen naar de stad gegaan. Zij reisden langs wegen, die werden bewaakt door een bont mengelmoes van Chi nezen, voorzien van wapens van Amerikaans, Brits en Russisch type. In een communique van de U.N.O. wordt gezegd, dat onder MOENSAN (AP) Gewapen de Chinese wachtposten hebben, naar de bestuurder van een Amerikaanse jeep heeft mede gedeeld, Woensdag het wapen stilstandsconvooi van de Uno op weg naar Kaesong meer dan een nur opgehouden. De chauffeur vertelde, dat het oponthoud plaats vond bij een Chinese controlepost, ongeveer 8 kilometer ten Zuiden van Kae song. „Zij wilden ons niet doorla ten voor zii iemand gevonden hadden om ons zoals zij het uitdrukten „te beschermen" tegen guerillastrijders." Een Chinese tolk heeft ten slotte het convooi binnen de stad gebracht. Gemeld werd. dat Chinezen met geweren en an dere wapens zich langs de gehele weg na de controlepost bevon den. Bij de brug over de Imjin moest alle Uno-personeel de wa pens af geven (waarschijnlijk aan Amerikaanse militaire poli tie). „Dat geeft je een raar gevoel", zei de chauffeur, „en je kan niet DOORTOCHT GEWEIGERD AAN V.N.-DELECATIE TOKIO (Reuter) De delega tie der Verenigde Naties voor de onderhandelingen over een sta king van het vuren in Korea is ook Donderdag op de weg naar Kaesong door een gewapende wachtpost tegengehouden. Aan vice-admiraal Turner Joy en de andere leden der delegatie werd de doortocht geweigerd. Sibajak: Sydney-Djakarta, 11 Juli te Priok. Grote Beer: A'dam-Sydney, 11 Juli te Surabaja. Oranje: A'dam-Djakarta, 11 Juli te Singapore. Willem Ruys: Djakarta-Rot terdam, passeerde 10 Juli 24 uur Finisterre. nalaten hen in de gaten te hou den." Hij vertelde verder, dat langs de weg Chinese infanterie pa trouilleerde. „Bij onze nadering keerden alle Chinezen ons de rug toe tot we voorbij waren. Waarschijnlijk hadden zij bevel dit te doen", zeide hij. Van de Noordkoreaanse vrou wen te Kaesong vertelde hij: „Zij zijn ongetwijfeld knap. Ze had den allemaal blauwe rokken aan. Waarschijnlijk waren het meisjes die voor de conferentie werkten." In Kaesong had hij alleen Ko- reanen gezien, „maar overal bui ten de stad Chinezen". FRANKFORT (Reuter) Woensdag is de Zuidwest hoek van Duitsland langs de Boven- Rjjn geteisterd door zwaar on weer en hagel. Verscheidene ge bouwen werden beschadigd en bijna de gehele oogst, in het bij zonder fruit, wijn en groente, werd vernietigd. Meer dan 3000 ruiten werden door de hagel vernield. In de namiddag werd ook Noordwest-Duitsland door zwaar onweer geteisterd, waardoor ten minste twee personen om het leven kwamen en grote schade werd aangericht. In Noord- Duitsland werden door een wer velwind duizenden bomen en telegraafpalen omver geworpen en daken afgerukt. LONDEN (Reuter). In een bericht uit Stockholm in het Brit se blad Daily Mail wordt gezegd dat de leider der Franse commu nisten, Maurice Thorez, te Mos kou is overleden. Het bericht was te Stockholm ontvangen uit krin gen der Poolse communistische Pamt Parijs wordt gemeld dat de perschef van de Franse commu- nistische partij, Florimond Bon- te, verklaard heeft dat Thorez onmogelijk te Moskou gestorven kan zijn. Thorez wa sin de Krim. Bonte had vandaag nog bericht ontvangen, dat Thorez toestand bevredigend was. Militaire zegslieden te Washing ton zeggen, aldus Reuter's cor respondent, dat het opperbevel van de V.N. in Korea zich zal verzetten tegen het communis tische voorstel om aan beide zij den van de 38ste breedtegraad een gedemilitariseerde zone te scheppen van 10 km. breedte. Het zou daarentegen aandringen op een zone die dichter bij de hui dige militaire linies ligt. Aan het gehele front vonden gisteren felle maar weinig be langrijke schermutselingen plaats. Superforten van Okinawa lieten 70 ton bommen vallen op de be langrijke communistische bevoor radingscentra te Sinpo en Kowon aan de Oostkust van Noord- Korea. WASHINGTON (Ass. Press) Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren verklaard, dat de rege ring der Ver. Staten „vastbeslo ten is alles te doen waartoe zij in staat is teneinde de vrijlating van de correspondent van The Associated Press, William Oatis, te bewerkstelligen." De autoriteiten lieten niet blijken of door de Ver. Staten vergeldingsmaatregelen zullen worden genomen en zo ja welke dat zullen zijn. LONDEN (A.P.) Arthur Deakin, secretaris van de Trans port and General Workers Union heeft gisteren als zijn verwach ting uitgesproken, dat de Labour- partij in de volgende nationale verkiezingen een rampzalige ne derlaag zal leiden als zij voorstelt de nationalisatie der industrie voort te zetten. Deakin gaf te kennen, dat hij in October a.s. nieuwe verkie zingen verwacht. Hij is lid van de algemene raad van het T.U.C., de ruggegraat van de Labour- partij. „Voor wij ons aan verdere na tionalisaties wagen dan die, uit eengezet in het dit jaar gepubli ceerde Labour-program, moeten wij onze aanspraken rechtvaardi gen door de nationalisatie volle dig te doen slagen". VOOR SCHOEN- EN CONFECTIE-INDUSTRIE 's GRAVENHAGE. De minis ters van Economische Zaken en van Oorlog en van Marine delen mede. dat de regering in verband met de bestaande slante in be- Daalde bedrijfstakken heeft be sloten het tiidstin voor het nlaat- sen van een aantal militaire or ders te vervroegen. Binnen enkele dagen zullen be langrijke orders worden onder gebracht bij de schoenenindustrie, terwijl voorbereidingen worden getroffen om zo spoedig als in verband met de technische om standigheden mogelijk is eveneens vrij aanzienlijke bestellingen bij de textielindustrie te plaatsen, met name in de confectieindustrie voor overjassen en uniformen, ondergoederen, uitrustingsstuk ken, beddegoed, sportkleding, ge- vechtskleding, regenkleding, hos pitaal- en nachtkleding, bedrijfs kleding en overhemden. De gemeenteraad van Amster dam heeft gistermiddag zijn goed keuring gehecht aan de "bouw plannen voor de zgn. Tuinstad Slotermeer. Nu deze voorstellen zijn aangenomen kan worden overgegaan tot de bouw van 1535 woningen, 66 winkels en 14 gara ges. Daarvoor is een bedrag van bijna 22 millioen gulden beschik baar gesteld. Tijdelijke verhoging buitengewone pensioenen 's GRAVENHAGE Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, tot tijdelijke ver hoging van de buitengewone pensioenen krachtens de wet buitengewoon pensioen zeelie- denooriogsBlachtoffers (Staats blad 1947. no. H 420). LONDEN (A.P.) Gisteren deden onder Westerse diploma ten onbevestigde geruchten de ronde dat opstanden opgelaaid lijn in drie staten van Oost-Europa. Van anti-communistische opstandelingen komen berichten, dat kort geleden een moord aanslag gepleegd is op maarschalk Konstantin K. Rokossovski, opgeleid in Rusland, die in 1949 minister van defensie van Polen werd. Roemeense vluchtelingen zeg gen, dat een speciale commissie de bevoegdheden van de premier Petroe Groza, leider van het communistische boerenfront, heeft overgenomen. De oorzaken van de beweerde gebeurtenissen zijn niet geheel duidelijk. Indien zij juist zijn, ziet het er naar uit dat de ontwikkelin gen in Roemenië en Bulgarije deel uitmaken van een algehele uitroeiing van onbetrouwbare elementen die in alle landen ach ter het ijzeren gordijn in de laat ste twee jaar ten uitvoer ge bracht werd op aandringen van Rusland. Het is bekend, dat beide lan den economisch harde tijden doormaken. Dit is het gevolg van de overschakeling van de econo mie der boeren op het ingewik kelder, gedisciplineerder commu nistische systeem. Gisteren was hiervan een voor beeld gegeven door Tanjug, het officiële Joego-Slavische agent schap in een telegram uit Sofia: Het Bulgaarse ministerie voor staatsaankopen heeft de vrije verkoop van granen, bonen, meel- producten en andere landbouw producten verboden, klaarblijke lijk om de toenemende zwarte handel in voedsel de nek om te draaien. De boeren is verboden hun producten van de ene plaats naar de andere te vervoeren op straffe van verbeurverklaring ervan. Westerse autoriteiten hebben er de nadruk op gelegd dat zij de berichten van vluchtelingen op hun waarde schatten, omdat het zo vele malen gebeurd is dat ook bij hen de wens de vader van de gedachte was. Desniettegenstaande werd door de autoriteiten opgemerkt, dat in de afgelopen veertien dagen een ongewoon groot aantal geruch ten in omloop is. Men zegt dat de Russen de rode heersers van Bulgarije en Roemenië onder hoge druk gezet hebben. EEN KOE OP ZOLDER KEULEN (Reuter) Bij Keulen heeft een koe, die vreedzaam stond te herkauwen, zodanig de schrik van een hond te pakken gekregen, dat zij in haar angst een trap van 19 tre den oprende. De brandweer moest de koe via het dak met een kraan omlaag op het 'erf takelen TEHERAN (Reuter-A.P.) Perzië heeft Woensdagavond het aanbod van president Truman aanvaard om diens speciale adviseur, Averell Harriman, naar Perzië te zenden teneinde het oliegeschil te bespreken. Dit besluit werd aan de Ameri kaanse ambassadeur, dr. Henry Grady, bekend gemaakt bij een onderhoud aan het ziekbed van premier Mossadeq. Een lid van de Perzische olie commissie, senator Ahmad Matin Daftari, deelde tevoren in de senaat mee, dat indien er verder nog druk op Perzië zou worden uitgeoefend „het land een uit weg zal zoeken, die zeer ernstige gevolgen voor het Westen zal hebben". Waarnemers zijn van mening, dat Daftari's uitlating een mogelijk dreigement inhoudt om de Russen te hulp te roepen. De laatste leden van de Britse staf hebben gisteren het olieveld van Gach Saran verlaten en de Perzen meegedeeld het zelf gaande te houden inzien zij dit kunnen. Toen de laatste technici vertrokken, had het pompen bij de bronnen van Gach Saran, die normaal 2 millioen ton ruwe olie per jaar opleveren, reeds opge houden. De Perzische staf van 33 goed getrainde technici en 500 arbei ders werd achtergelaten en het „enige wat zij te doen hadden was hun eigen water te pompen en elkaar's wasgoed binnen te halen", aldus Peter Cox, een van de directeuren van de AAO.C. Persoonlijkheden uit Perzische regeringskringen hebben bekend gemaakt, dat een klein inge nieursbureau te Los Angeles heeft aangeboden, 2500 Ameri kaanse technici te recruteren om de bedrijfsleiding in de genatio naliseerde Anglo-Iraanse petro- leumraffinaderij en op de petro- leumvelden in Zuid-Perzië op zich te nemen. TOKIO (Reuter). In Kioto zijn Woensdag vier mensen ver dronken door overstromingen tengevolge van de hevige regens. De historische Sjomenbrug is weggespoeld en tweeduizend hui zen kwamen in het water te staan. In Kobe kwamen een veer tienduizend huizen onder water te staan en een persoon werd hier vermist. Dinsdag werden tien kin deren bij aardverschuivingen op het eiland Kioesjioe bedolven. El ders kwamen 23 mensen door grondverschuivingen om het le ven. DUITSE GENERAAL IN EUROPESE STAF? PARIJS. (AP). Een woord voerder voor het Franse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat men „verplicht" zal zijn een Duitse generaal op te nemen in de staf van het te vormen Westeuropese leger. Hij zei, dat de Fransen zich al tijd op het standpunt gesteld heb ben. dat alle landen m een der gelijk leger gelijk behandeld be hoorden te worden. DUITSE BIJDRAGE VOOR EEN EUROPEES LEOER BONN (DPA) Op de Parijse conferentie over oprichting van een Europees leger heersen vol gens te Bonn gedane mededelin gen meningsverschillen over de organisatievorm. Van Franse zijde wenst men trapsgewijze opneming van de Duitse contingenten en begrenzing van hun sterkte, ter wijl de Duitsers gelijke sterkte van de Duitse eenheden eisen. VERZOEK OM TERUG TE KEREN DJAKARTA (Aneta) Het Indonesische ministerie van on derwijs heeft Dinsdagavond tele grammen gezonden aan de hoog leraren van de sociaal-economi sche faculteit te Makassar, die thans in Nederland zijn, met het dringend verzoek naar Indonesië terug te keren voor hervatting van de werkzaamheden aan de faculteit te Makassar. De profes soren en docenten waren om vei ligheidsredenen naar Nederland vertrokken met het gevolg, dat 67 studenten met de handen in de schoot zitten. MAN OP SLAG GEDOOD BUSSUM Op de Rijksweg AmsterdamHet Gooi is gister morgen een ongeval gebeurd, dat voor een Haags echtpaar een droevig einde vond. Het echtpaar Rartels uit Den Haag naar schatting ca. 50 iaar oud stapte bij de Palmkazerne te Bussum uit de autobus Bus- sumLaren. Zij waren op weg naar het sanatorium Hoog Laren om een zoon te bezoeken. Zij wil den voor de bus de Rijksweg oversteken. Op dat moment na derde uit de richting Laren een personenauto. Ondanks het geven van signalen en krachtig remmen kon de bestuurder beide mensen niet meer ontwijken. De man werd over de motorkap geslin gerd en op de grasberm gewor pen. Hij vfas op slag dood. De vrouw werd zwaar gewond. 's-GRAVENHAGE. Het „Haagse Spook" dat reeds enkele dagen honderden nieuwsgierige Hofstadbewo ners naar de Paets van Troostwijkstraat lokt, heeft zich weer gemanifesteerd. Omstreeks tien uur in de avond kondigde „hij" zich aan, doch de vreemde klop pen waren ditmaal maar schaars in aantal. Het ver moeden bestaat dat een of ander defect in de waterlei ding de klopgeluiden ver oorzaakt. Voor het „Spook huis" heeft de politie een af zetting moeten plaatsen 's-GRAVENHAGE De commissie van overleg van de Mid- denstands-Vakcentralen, waarin samenwerken de Christelijke Middenstandsbond, de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Middenstandsbond, heeft in een adres aan de minister van Financiën medegedeeld, dat zij met grote be zorgdheid kennis heeft genomen van de huidige gang van zaken ten aanzien van de invoering der belastingen en met name ten aanzien van de inkomsten- en ondernemingsbelasting U^ij !?k?n. .echter. vooral z° groot, de administratie van 's Rijks be lastingen is het vrijwel onvermij delijk geworden, dat thans, nu deze achterstand geleidelijk wordt ingehaald, voor de belasting plichtigen als het ware een op stapeling van aanslagen ontstaat. De bezorgdheid van de com- I missie over de huidige gang van NIEUW STATION IN WORDING Aan de bouw van. het nieuwe station te Lei den wordt hard ge werkt. De betonvlech- ters (rechts op de fo to) zijn bezig aan de vloer van dit station, terwijl in het midden de bekistingen van de tunnel zichtbaar zijn. De tunnel naar het tweede perron is reeds zover gevorderd, dat de bekisting kon wor den verwijderd. Ge heel op de achter grond rechts de be ruchte overweg in de Rijnsburgerweg, die door de bouw van de nieuwe tunnel weldra tot het verleden zal behoren. omdat haar uit rapporten blijkt, dat betaling van deze belastingen door de ontvangers op dit ogen blik zeer sterk geurgeerd wordt, hetgeen voor talrijke ondernemers rampzalig dreigt te worden. Zeer duidelijk demonstreren zich de laatste weken de liquidi- teits-moeilijkheden in de abnor male prijsdalingen, die in sommi ge gevallen tot zeer grote verlie zen leiden, maar die geforceerd worden door de noodzaak over liquide middelen te beschikken om aan verplichtingen te kunnen voldoen en de noodzakelijke sei zoengoederen voor een volgend seizopn te kunnen inslaan. Daarom verzoekt de commissie de minister met de meeste aan drang maatregelen te treffen dat noodzakelijke soepelheid bij de invordering der belastingen be tracht wordt. PRINS BERNHARD VLOOG PRINSES WILHELMINA TERUG SOESTDIJK. Gisteravond, kort voor zeven uur, is Z.K.H. Prins Bernhard met de regerings- Dakota geland op Soesterberg, dat hij tien uur tevoren had ver laten om Prinses Wilhelmina, die enige weken in Noorwegen heeft doorgebracht, naar ons land terug te vliegen. De reis van Prinses en Prins had een vlot verloop.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1