EEN MIDDAG IN HET DRENTSE VEEN Turfg raven is zeer zwaar werk, ge moet er respect voor hebben BERVOETS r Promotie aan R.K. Lyceum te Alkmaar VAN HOUTEN w.'êov: Het veen, die donkere, roestige, gladde massa, die zich in de put na een regenbui sissend vastzuigt als de arbeider met zijn schop het wil opheffen naar de persturfmachine! Wij willen U eerlijk even zeggen, dal wij van daag voor het eerst goed hebben kennis gemaakt met dit bedrijf, deze stelselmatige verwijdering van de opperhuid van Moeder Aarde in de Zuid-Oost hoek van Drente. Plantende zon water en tijd vormden het veen Destroyers met atoombom-afweer Marktberichten Duizend turven en één meisje Schacht gaat toch naar Indonesië Zonnewarmte omaezet ia anerqie tO°l° Y. 7eer sthefp ofiï*iee i behaWe Jr5oTp%vertaginê DitisürT«m^°pent De berg wordt niet opgeblazen Cum laude Zeven leerlingen met lof Een wereld vol problemen PAGINA 1 1 v Brandstof, vuur, warmte, leven. Ge weet het: onze goede aarde moet het ons leveren, de mens moet het haar ontworstelen. In haar donkere schoot dalen dag in dag Uit de ploegen myïl- werkers, om daar te winnen het zwarte goud. Slechts enkele kilometers verwijderd van de plaats waar wij deze middag liepen, wisten wij het trage mechanisme van de „ia-knikkers" bezig, borend in de aarde naar het vloeibare goud. Hebt ge wel ooit van uw leven over turf horen spreken als een soort goud? Nee. Ge weet misschien zelf niet eens goed, wat er met de opperhuid van onze Aarde gebeurt, voordat zij de vorm, de eigenschappen krijgt van turf. Maar dit weei ge zeker wel: dat diezelfde turf, die des morgens in Uw kachel of fornuis de roetig aangenomen vlam meedeelt aan de kolen, een wereld vol problemen heeft geschapen voor het volk van Drente's Zuid-Oosthoek. En ook dat de mensen, die deze goede brandstof voor U bereid hebben, dit deden in méér dan het zweet huns aanschijns. Waarom méér dan het zweet, zult ge vragen, omdat ge Vindt dat zweet alleen ook al rijkelijk voldoende is. Wel, omdat het geen sprookje is, dat zich op de krommende ruggen van de arbeiders in het veen soms van de Inspanning louter zout afzet De regenwolken die in de mor gen door de warme Z.W.-wind over het wijde Drentse land zijn gejaagd, hebben af en toe een fijne motregen losgelaten. Dit hemelwater is onder alle om standigheden de vijand van de mensen in 't veen. Gretig neemt de verende grond de druppels In zich op en op de bodem van de putten waar het veen wordt ge graven, ontstaat een breimassa, afschrikwekkend voor ieder die daarin moet werken. Werken moet. Inderdaad, want elk uur dat de schop rust, betekent min der geld voor het onmiddellijke levensonderhoud, minder reserve voor de lange wintermaanden, wanneer het werk biina geheel stil ligt. Er wordt hier op stuk loon gewerkt. Regen is altijd ver lies. De kracht van éen man, waarvan in het droge veen al reeds 't uiterste wordt gevraagd, schiet te kort als hij uit 't natte veon toch dezelfde dagproductie wil halen. Elk stukje veen Wii zijn in gezelschap van een man die van zijn vroege jeugd af in dit werk heeft gezeten, n vervener. „Ik ken hier elk stuk je veen. ik weet wat voor turf er vandaan komt en wat die turf waard is" .mag hij met het volste recht getuigen. Wij laten Klazinaveen achter ons. De weg waarop we nu rij den was een veertig jaar gele den ook bedekt met veen. Dui zenden jaren geleden begon zich hier een proces te voltrekken, waaraan meewerkten de plan ten, de zon, het water en de tiid. In de kringgloop der seizoenen herhaalde zich telkens opnieuw dat wonder der natuur, 'n Plant schoot op, bracht vruchten voort, stierf af en legde zich neer op de bodem. Hij verteerde en werd één met de aarde waaruit hij was voorgekomen. Honderden jaren later zou deze geconserveerde plantenwereld aan de afgraver ervan brood en aan de gebrui kers ervan warmte en energie verschaffen. Vruchtbare dalgrond Ja wij rijden nu op diezelfde bodem die duizenden jaren ge leden de ondergrond werd voor het veen. Telkens wanneer zo n dikke bruine laag in millioenen blokjes is gehakt, komt deze oer grond weer boven, voor 't eerst in het zonlicht, dat nog steeds hetzelfde is gebleven. Deze dal grond heeft veel behouden vtm de overstelpende vruchtbaarheid van de jonge aarde. Nadat zij door toevoeging van zand voor het eerst in cultuur is gebracht, groeit er het graan in weelderige volle aren en hebben de aardap pelen er een dicht en donker lof. Hier is het Wii zijn onze gedachten vóór, als we vlak over een brug de fiets in de hand moeten nemen en over paden met manshoge rogge komen bii een vriendelijk, roodstenen huis, de woning van een der arbeiders die onze gids in dienst heeft. O. ge moogt hier gerust even met uw hand aan uw voorhoofd voor het voorka- LONDEN (Reuter) - De eerste van een groep nieuwe snelle Britse anti-duikbootfregatten zal hinnen een week gereed zijn voor de proefvaart, zo werd Donder dag van gezaghebbende zijde te Londen meegedeeld. De fregatten zijn ingericht voor de oorlog met atoomwapens. Het eerste schip dat gereed zal ko men, is de verbouwde torpedo- bootjager „Relentless". De pant sering zal het schip beschermen tegen atomische stralingen. De bovenbouw is tot een minimum beperkt. Er is geen brug in de gewone zin. Het schip wordt be stuurd met behulp van een grote perioscoop. NRD. SCHARWOUDE, 13 Juli 820.000 kg Aardappelen: -Eerste lingen 11.20—15; grote 9.60—11.90 drielingen 1213-30; kleine 9.10 11.30; rode eerstelingen 13.70— 14-90; blauwe eigenheimers 14.90. WARMENHUIZEN. Schotse muizen 13.90—15.80; rode schot se muizen 14.60; doré 14; grove 10.70—11.20; drielingen 10.50— 11.20; kriel 7—8.20. IHÜ Dit meisje is bezig met het keren van de turven, die op een stapel (en wat voor één!) liggen te drogen. Ër werken nog veel meisjes en vrouwen in het veen, maar de regering heeft haar nu verboden nog langer aan de productie, in welke vorm ook, van fabrieksturf mee te werken. merraam gaan staan en naar bin nen kiiken, hoe keurig het er allemaal wel uitziet. Een kleine ruimte achter dit huis is nog vlak gelaten dan begint de hoog te van het veen dat nog niet is afgegraven. In de verte ziet ge de donker bruine wanden van de grond die zó aan afsteken toe is. En rond om u heen turf. Turf in zulke ontzaggelijke grote hoeveelheden dat ge u onmogelijk kunt voor stellen, dat Onze Lieve Heer bij een wonderbare broodvermenig vuldiging zoveel broden zou heb ben kunnen maken. En toch; elk turfje van de millioenen die ge hier voor, achter en rondom u ziet is door mensenhanden én met behulp van één simpele turf steker op maat gesneden, naar de stapelplaatsen gebracht, te dro gen gelegd, en daarna op bergen gezet. Turf en turf We hadden U nog niet ver teld, dat wii, toen we het veen gebied naderden, werden achter haald door een collega van onze geleider. De twee mannen begonnen 'n tocht langs de stapels turven. Daar zijn eerst de bergen bol- sterturf, verkregen uit de bo venste laag van het 'veen. Het wordt in grote blokken gestoken als Brabantse roggebroden. Straks gaat het naar de turf- molenfabrieken. Als brandstof ongeschikt. Ook niet zo kwets baar als de gewone brand- of fabrieksturven. Wij konden niet zeggen dat de stemming van do mannen met wie wii de rijen drogend veen langsgingen, zo opgewekt was. De oorzaak? „Smoezen, de wereld smoezen". Turf die bij het intrede van de vorst niet geheel droog is wordt smoezig. Ge herkent deze ..ziekte" dade lijk aan de .vuilgrijze kleur van de turf. De smoezigheid van de turf is de schrik voor iedere ver vener. Het product daalt zeer veel in waarde, zo het al niet onverkoopbaar wordt. De vele ar beid die eraan verricht is, is voor een groot deel verloren gegaan. Een schip. Wij zijn hier op een veenderij, waar fabrieksturf wordt gestoken en ook de z.g. lange turf om de kachel aan te maken. Slechts een tweetal arbeiders is hier deze middag bezig met. het steken. Nu ligt er 'n schip voor de wal van de Puritfabriek. dat volgeladen moet worden. Ha, mooi volk is 't dat hiermee bezig is. Een paar man eigen personeel en de rest mannen die in de DUW Werken. Als er iets niet naar hun zin is, zeggen ze het op de man af. Hun woordvoerder is een goedmoedige mopperaar die de baas er maar eens even op wijst, dat ze van half twaalf tot half twee niet hebben kunnen werken omdat er geen schuit was. „Maar dat krij gen we zeker toch wel doorbe taald hè?" Stukwerk. Verder graven. De turfsohuit ligt een vijftig meter van de plaats waar 't veen is opgestapeld. Maar dichter kan zij er ook niet bijkomen. Nauwe lijks enige meters immers achter de sierlijke kromming van het houten roer. houdt de smalle vaart op- En die stapels turf die nog liggen te wachten op ver zending daar in de verte? Daar voor graven we de vaart weer verder uit", is het antwoord. Kan dat allemaal? Ge voelt wel dat de turf een zeer arbeidsintensief product is- En ook al in verband met dat graven van een kanaal waar een flinke turfschuit kan komen, zonder dat de vervener verlie zen lijdt. Welnu, onze zegsman geeft toe dat hij met moeite en met behulp van zijn jarenlange ervaring in dit werk, de zaak draaiende kan houden. Het eigen levensonderhoud, het loon voor de arbeiders, de kosten van de exploitatie van de veenderij. Over ongeveer 35 jaar is het afgelo pen met de veenderij in Drente, dan is het Zuid Oosten „schoon" evenals de Groningse en de Erie se veengebieden. Op 'n „schoon" terrein echter kan de eigen ver vener pas beginnen met enige winst te maken. Door de op brengst der vruchtbare dalgron den, begrijpt ge wel? Kijk. en dan is zo'n duur kanaal Ook zijn geld wél weer waard, want wat is het vervoer van dé bodempro- ducten niet goedkoop en gemak kelijk langs de waterweg. Zo, dat was dat graven van turf, die schuit en Piet die geen ver loren uren wilde hebben bulten zijn schuld of die van het weer. Doch wii moeten nu verder om te zien hoe een persturfmachine wel werkt. Niet knap. Die persturfmachine is een bés te veenarbeider, maar ajs hij niet een handje werd geholpen door stérke mannen zou hij nog niet eens als sieraad dienst kunnen doen, want knap is hij bepaald niet. Ge ziet een Strook veen en daarnaast de dalgrond die nog niet in cultuur is gebracht. Aan de voet van het hoge gedeelte is de „put" en in die put verrich ten vjer spitters arbeid, dag in, dag uit, waar ge diép respect voor moet hebben. Zij spitten het zware veen los en gooien bet omhoog op een jaCobsledder. De ze brengt de bruine massa in 'n ton waar 2i1 wordt vermalen. Door een brede slurf verlaat de dikke koek de machine en komt op een transportband van wel veerti? meter lang. De „onder schuiver" zorgt dat er steeds plankjes op de band worden ge leegd waarop het veen terecht komt. Bij het verlaten van de slurf komt het veen langs de „beul." Ja ,dat is de toepasselijke naam voor de man die het in stukjés hakt. Dan bereikt 't veen de vier of meer afleggers die de plankies met wat daarop ligt van de band nemen en het op riiovi te drogen leggen. Wilde de zon nou maar bran den, dan was deze pet'sturf (een beste klomp Vuur in ie kachel) gauw droög. Maar verdraaid, het staat weef OO regenen vanmid dag! Goed humeur. Och ja, <fe veenarbeider is erg afhankelijk van het weer. maar hij is eraan gewend, dat dit meestal niet al te best is. Hij ver liest er zijn goede humeur maar niet bii, want waar blijf je dan tenslotte? Hij kijkt maar naar die twee nuchtere gelten die zich een eind verderop, op het woeste gedeelte dat now niet afgegraven is, te goéd aanja, aan wat eigen lijk? Er groeit maar weinig sma kelijk eten daar- Toch is een geit een blijmoedig beest, ook in de regen. Gis. ROME (A.P.) Hjalmar Schacht, dc financiële tovenaar van Hit- lerduitsland, heeft gisteren be vestigd, dat hij naar Indonesië ontboden is ter bestudering van de economische en algemene si tuatie aldaar. Schacht zei „binnen enkele dagen" per vliegtuig te zullen Vertrekken. Zijn vrouw zal hem vergezel len. Hij zei dat zijn kinderen in Europa zullen blijven „hetgeen bewijst, dat dit geen permanente verbintenis is". Schacht zei, dat de reis geen officieel karakter droeg. De jonge republiek Indonesië is riik aan petroleum, tin, rub ber en andere natuurlijke rijk dommen. DUSSELDORF (DPA) Na tientallen jaren van proefnemin- een is het de 51-jarige Josef Kruegel te Dusseldorf gelukt zonnewarmte in energie om te zetten. In het door Kruegel ge construeerde apparaat worden vier stalen cylinders met voor warmte gevoelige ammoniak aan de stralen van de zon bloot gesteld De daarbij ontstane gas sen ontwikkelen gemiddeld een druk van 15 atmosfeer. De in energie omgezette gassen wor den. nadat zii een turbine heb ben aangedreven, weer in stalen cylinders opgevangen en afge koeld. Dit is een machine voor het maken van pers turf. Er staan er een honderd in de Drentse venen. Zij wordt hier aangedreven door een bejaarde locomobiel die natuurlijkmet turf wordt gestookt. Ëen traetor echter, die op petroleum loopt, is nog teel zo handig. De locomobiel raakt daarom wel wat uit de mode. pa> Advertentie Alleen kwaliteit geeft volle tevredenheid. Kwaliteit en Bervoets - één begrip. Bespaar op Uw kleding, köop kwaliteit. Voor iets goeds; Kwaliteitskleding liiming bij Bervoets. n Alleen kwaliteit Bespaar op Uw |r extra lage prljten, Voor iets goeds; CÜoen-Opruiming koop kwaliteit, extra lage prijzen, lie tevredenheid. |ning bij Bervoets tti goeden hulre |hteit geeft volle espaar op Uw koop kwalitêi [Voor iets go Bervoets. pr lage pr spaar op rijze w Bervoets. Kleding van goeden hi voor extra lage prij &CÖO en Si Bi bij' VOi Kwl Ber' Seizl VOOl tevri kledf lage. Bervi Kwalli volle tl kledin Seizoen! koop k- extra la_ Bervoet geeft vol Bespaar koop kwi Seizoen-O' Kleding tevredenhi voor lage extra' pr myt met 25^aPeunGEn jjïïïf ug. ZATERDAG AA 1UL1. NEW YORK (Ass. Press.) The New York Daily News be richtte gisteren dat de Ameri kaanse plannen om deze winter een atoombomproef op ae Aie- oeten eilanden te houden niet zullen doorgaan. Het plan was. volgens The News. een berg op te blazen mei behulp van een ontploffing diép onder de grond, de enige soort atoomontploffing, welke tot dus verre nog niet beproefd is. Met de plannen Was men reeds Ver gevorderd, tdêh zonder dat ei' een reden werd opgegeven de plannen voor onbepaalde lijd Uitgesteld werden In hoge mili taire kringen was men hier zeer over teleurgesteld. Zeven leerlingen van het R.K, Lyceum te Alkmaar promoveerden eum laude naar de volgende klas. Het zijn: Van 1 naar 2: Marian Ba ten, Alkmaar; van 2 naar 3: Leontientje Otten, Alkmaar, Joke Raas, "t Veld, Mieko Smeets, Castrleum; Piet Kla ver, Sint Maarten en Gerard Dagelet, Schermerhorn; van 4 naar 5 Gymnasium: Piet v. d. Gulik, Lutjebrock. Hedenmorgen had in het R.K. Lvceum ..St. Petrus Canisius" te Alkmaar de nromotie nlaats. ten overstaan van het Curatorium en het lerarencorps. Na een kort overzicht van het afgelopen schooljaar werden on derstaande bevorderingen bekend gemaakt: Bevorderd van de le klasse naar de 2e klasse: Chris Arnold; Toon Broers; Fred, van Delft; Bert Hilckmann; Piet van Langen; Chris Roks; Jan Soecker; Jan Stam; Siebrand Terpstra; Cor van Wickeren; Pie- ter Ypma; Harrie Aalbers: Marian Baten (met lof): Maria Dorbeck; Wim de Graaf; Herman Jacobse: Marian Jungerhans: Frans Kloeg; Tom Maissan; Ria Roks: Hans Spruit; Rex van Well, allen te Alkmaar; Han Brugman te Uit geest; Dick Hoberg, Nico v. d. Boogaard, Piet Klaase, Margot de Nijs te Castricum: Siem (Advertentie) Het Nederlandse merk met Wereldreputatie PUDDINGPOEDER KOFFIE THEE Kroon te Assendelft; Hans van Raay te Koedijk; Jan Weel te Heerhugowaard; Bart Wessels te de Rijp; Jan van Westen, Kees Baas, Jan Groot, Adri v. d. Klun- dert en Roosmarijn Nolet te Ber gen; Hans Kareis en Adelbert Jitta te I-Ieiloo; Marga Gras te Zaandam; Rie Lantman te Waar land; Ria Nielen te Heemskerk; Maria Ruigewaard te Egmond aan Zee. Afgewezen 15 leerlingen; her examen 1 leerling. Bevorderd van de 2e klasse naar de 3e klasse HBS of Gvmn. Wil Aalbers, Frans Arnold, Jan Dijkman, Jan Houben, Ben Jas pers, Rob Jungerhans, Gerard Bots- Nico Dekker, Ad Peeraer, Cas van Rijn, Bob Tolud, Leo de Vreede, Thea van Beek, Lore Franken, Melanie Maissan, Leon tientje Otten (met lof); Hans Poelman, Mieke van Riel, Made leine Schmeddes, Jet Sluijmcr, Lia Spruijt en Siem Swart, allen te Alkmaar; Albert v. d. Berg te Egmond-Binnen; George Borst, Gerrit Frankenmolen, Adri Leyen en Henk Poot allen te Bergen; Theo Bosma, Jan Pijnappel en Jaap Rietveld te Limmen; Jacob Dekker te Obdam; Piet Klaver 5JH.B.S. B: Johan Boots te Beemster; Muus Groot en Theo de Reus te Stom- petoren: Wim Settels en Chris Settels te Schagen. Afgewezen 4 leerlingen. Bevorderd van V Gvmn. naar VI Gvmn. B: Willy Arnold, Matthieu Niessen en Lou Peeraer te Alkmaar; Piet Admiraal te Limmen en Jan Ste vens te Wormerveer. Bevorderd van 3 H.B.S. naar 4 H.B.S A of B: Henk ten Berg, Wim Breed, Ben Grotenbreg, Sijmen Kapteijn, Atti Nijpels en Cor Stam. allen te Alkmaar; Hans Aalders te Middenmeer; Gerard Boerse, Mieke de Smet, Wim Swart en Ina van Hees te Heiloo; Kees Bras te Egmond aan de Hoef; Antoon Dekker te Warmenhui- zen; Sjaak Droog te Beemster; Dick Haakman te Bergen; Nico v. d. Heuvel te Akersloot; Annie Praat, Martien Res, Harry Ver voort en Marcel van Westen te Castricum; Martien Strooper te Heerhugowaard; Jan Visser te Burgerbrug en Wim Stam te Assendelft. Afgewezen 5 leerlingen. Her examen 2 leerlingen. Bevorderd van 4 H.B.S. B naar PRINSES ELISABETH NAAR DE U.S.A. WASHINGTON (AP) Tru man heeft gisteren tijdens zijn wekelijkse persconferentie mee gedeeld. dat Prinses Elisabeth eni haar echtgenoot Prins Philip ziin uitgenodigd een bezoek te brengen aan Amerika, nadat zij in het begin van de herfst hun reis in Canada beëindigd zullen hebben. (Van onze verslaggever) Een wereld vol problemen. Wanneer wij op onze tocht door het Drentse veen een ogenblik rusten doet zich die wereld open in een gesprek met de beide ver- verveners. Problemen voor de ar beideróm de arbeider, voor de vervener, voor ieder die verant woordelijkheid. draagt voor de welvaart van dit deel van een der mooiste provincies van Ne derland. De vraagstukken zijn hier werkelijk nijpend. De oplos sing ervan wordt met kracht ter hand genomen. Maar zal er voor alles en voor ieder een oplossing worden gevonden? Men weet hoe koortsachtig gewerkt wordt aan de bouw van een industriecom plex dat ieder verwonderd doet staan om zijn grootsheid van op zet. Rijdt ge om half zes van Erica of van welke plaats dan ook in de richting van Emmen dan bent ge een eenling tegen de stroom van meisjes die van de industrieën weer naar huis gaan. Maar zegt men, ge maakt van een man die tot in de kracht van zijn leven zich kromde over het stugge veen geen industrie-arbei der. Ja, maar wat moet die man dan als het in de turf steeds be roerder wordt? De verveners zei den ons „Een goede veenarbei der verdient een best stuk brood van Maart tot Juli; zijn kinderen kunnen meeverdienen. Daarna komt de tijd van het,, aardappe len krabben" en intussen heeft 'n verstandige huisvrouw iets opzij gelegd voor de wintermaanden van DUW-arbeid of werkloosheid met steun. Maar die werkloosheid is juist schrikbarend. Maatregelen. Dit jaar is voor het eerst de regeringsmaatregel toegepast die arbeid in het veen tot winning van fabrieksturf verbiedt voor meisjes en vrouwen en beperkt voor jongens. Hoe aaat het nu met die fabrieksturf? Productie 1938: 30.000 dagwerken (—45 m3) pro ductie 1950: 6000 dagwerken, pro ductie te verwachten in 1951: 3500 dagwerken. Men wil de jongens in de industrieën laten werken, opdat zij goede vaklui worden. Maar er zijn er die dolgraag in het veen blijven omdat het werk daar hun 60 gulden per week op levert, althans in het seizoen, vertelde men ons. Welke industrie betaalt dat aan een ongeschoolde arbeider, redeneren deze jongens. En nog is het aantal fabrieken te klein om aan ieder die dat zou vragen arbeid te geven. Hoe ontzaglijk groot zijn in deze streek de behoeften: verbe tering van kanalen, om van de noodzaak van een verbinding met de zeehaven Delfzijl nog maar niet te spreken, bouw en verbe tering van bruggen, waterleiding, ileetriciteit, telefoon, spoorlijnen, wegen en verkeersmiddelen. O zeker, het tienvoudige van de gelden, die beschikbaar zijn ge steld uit de Marshallhulp voor het welvaartsplan Zuid-Oost- Drente zou aan de oplossing van al deze vraagstukken dik besteed zijn. Zoudt ge echter denken dat een oplossing van welk probleem dan ook verkregen werd plotseling en door er een hele som gelds tegen aan te smijten? Wij kunnen ons niet voorstellen dat er in Zuid- Oost-Drente zoveel en zo koste lijke turf zou gevonden worden a)s daar op een goede dag in de historie een metersdikke laag planten en bomen uit de hemel was komen vallen. Wat is een jaar? (met lof) te St. Maarten; Piet v, d. Laan; Henk Trompert te As sendelft; Jan Louwe, Gerard de Nijs, Co Sloof, Aad Twisk, Josina Ostheimer (voorw.) en Mieke Smeets (met lof) te Castricum; Frans Ruigewaard te Egmond aan Zee; Wim Wouts te Slootdorp; Gerard Dagelet (met lof) te Schermerhorn; Kees Huybers te Bei-khout; Huub Keuss, Pim Pep pelenbosch te Heerhugowaard; Hilbrand Kraakman, Joep Nolet te Warmenhuizen; Paul Appel te Obdam; Joke Raas (met lof) te 't Veld; Willy van Raay te Koe dijk. a Afgewezen 9 leerlingen; her examens 4 leerlingen. Bevorderd van III Gvmnasium naar IV Gymnasium: Joke Arnold, Wim Bierman, Joos Bots, Adrieke Dorbeck, An nie Kleverlaan, Jos Küppers en Hans Otten, allen te Alkmaar; Willy Beyersbergen v. Henegou wen en Ad Kaandorp te Castri cum; Flip Bosscher te Heiloo en Chris Nolet te Warmenhuizen. Afgewezen 3 leerlingen. Bevorderd van IV Gvmn. naar V Gymnasium: Clous Franken en Marion de Wolf te Alkmaar; Piet v. d. Bosch te Hoorn; Netty Cappelle te Wor merveer; Piet Groot te Bergen en Piet v. d. Gulik (met lof) te Lutjebroek; Adri van Lunen en Corrie Smeets te Castricum; Nico Mul te Spanbroek: Fons Put le de Rijp; Rinus de Ruyter te Kwa- djjk; Jofie de Smet te Heiloo en Jan Vriend te Westwoud. Afgewezen 1 leerling. Bevorderd van V Gvmn. A naar VI Gymn. A: Jan van Langen te Alkmaar; Jan Dekker, Herman de Graaf, Cor Schoenmakers, Frans v. d. Schot, Bertus Vredenburg, Fred van Wickeren en Arie de Lange, allen te Alkmaar; Adri van Al phen en Tuuk Sernée te Hoorn; Piet Bakkum te Bergen; Piet Hessels en Piet Torken tc Heiloo: Anton Hoek en Rinus Vervoort te Castricum; Piet Koenis te Spanbroek; Jos Koopman te Hoogwoud; Piet Kramer te Zuid- Scharwoude; Kees Mul te Heer hugowaard; Huub Schipper te Zwaag; Rinus Vink te Assendelft. Afgewezen 2 leerlingen. Her examen 2 leerlingen. Bevorderd van 5 H.B.S. B naar 6 H.B.S. B: Huub Botman, Jan Huting, Nico v. d. Idsert, André Meiman, Tys Otten, allen te Alkmaar; Els Bos, Arie Leyen en Wim Miltenburg te Bergen; Jan van Diepen te Schagen; Arnold van Etten te Beemster; Leo Groep te Wormer veer, Marianne Res, Nico Zonjee en Ton de Vries te Castricum; Wim Sombroek te Heiloo; Thys Vriend te De Weere; Henk Appel te Spanbroek en Siem Huijberts te Berkhout. Afgewezen 5 leerlingen. Bevorderd van 4 H.B.S. A naar 5 H.B.S. A; Tonny Berentzen, Piet v. d. Griendt, Paul van Kesteren, Wil Kuhne, Anneke Küppers en Ans Mooy, allen te Alkmaar; Freddy Beukers te Heiloo; Joop v. Cra- nenburgh te Castricum: Frans Feycn te Bergen; Jan Feyen te Beverwijk; Corrie Koopman te Wormerveer en Ger Kroezen te Medemblik. Afgewezen 8 leerlingen. Her examen 1 leerling. CUM LAUDE

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 11