De minister had op devalreep nog felle aanvallen te weerstaan Koninklijk Paar voor het eerst in de Noordoostpolder Op 1 September gaat de televisie via Lopik de lucht in Geallieerd commando eist volledige bewegingsvrijheid in neutrale zone DAGBLAD VO OR ALKMAAR EN OMGEVING BELASTINGDEBAT GE-EINDIGD Jan Schouten en mrOud in wonderlijke redeneringen Hartelijke ontvangst en ongedwongen contact Scheepsberichten Philips en omroepverenigingen werken samen te Bussum Een geheel nieuw R.A.I.-gebouw Eén milliard dollar voor luchtbases 80.000ste geboren in Maastricht Minister Sujono bood ontslag aan Zowel militaire als economische hulp „Geen betogingen" vraagt Leopold Nederlandse schuld bij E.B.U. stijgt Regering kocht La Prensa op Oost èn West redden een kind Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct„ resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties; Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 14 Juli 1951 46e Paargang No. 12219 Kantoren; HOORN. Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 KONINKLIJK BEZOEK AAN DE NRD.-OOSTPOLDER H.M. Koningin Julia na en Z.K.H. Prins Bernhard hebben Vrij dag een werkbezoek gebracht aan de N.O.- polder. Het hoogte punt van deze tocht was het bezoek aan Urk, waar de bevol king een grote de monstratie gaf van de trouw aan het Oranjehuis. Foto bo ven: in de raadzaal van Urk werden na de welkomstrede van de burgemeester, de heer G. Keizer, de raadsleden, van wie sommigen in Urker klederdracht waren gestoken, aan de Ko ningin en de Prins voorgesteld. Foto on der: groot was het enthousiasme van de ouden van dagen, die een prachtig plaatsje bij 't Visserij-museum hadden gekregen, toen de Koningin daar ar riveerde. GENERAAL BRADLEY: (Van een onzer redacteuren) Het bezoek dat H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard Vrijdag aan de Noordoostpolder en het voormalige eiland Urk brachten, heeft bij de bevolking een onvergetelijke indruk nagelaten. De natuur deed haar best om het karakte ristieke van het nieuwe land met zijn wijde verschieten te accentueren door een stevige zuidwester, die enorme wolken gevaarten voortdreven, welke geen zonnestraaltje doorlieten; die aan de erepoorten van Urk rukten en die Hare Majesteit bij aankomst op de Ramspolbrug naar Haar geel strooien hoedje deed grijpen met de opmerking: ,,'t waait lekker". Maar toen in de middag Urk werd bezocht, waren de wolken weggevaagd en zette de zon dit pitoresque dorp, waar alles kleur en fleur is, in een feestelijke gloed. (Van onze parlementaire redacteur) Gisteravond om zes uur eindigde in de Tweede Kamer het belastingdebat. Alle zes ontwerpen waren toen met een meer of minder grote meerderheid aanvaard, maar in deze uitslag vindt men niet de felle strijd terug, die daarvoor was gestre den. Na de kostbare wijzigingen, die in de afgelopen dagen waren aangebracht, moest er deze middag, bij de behandeling van de verhoging van de vennootschapsbelasting, afgerekend worden. Het ging nu niet enkel meer om de verhoging, zoals die oorspronkelijk was voorgesteld, op tafel lag tevens een nieuwe nota van wijzigingen. In die nota had minister Lief- tinck een nog verder gaande verhoging van deze belasting aangebracht, teneinde zo de zes tien millioen te vinden, die de Kamer met verlichtingen van andere ontwerpen had verbruikt. Het einde moest hier dus, zoals verwacht had kunnen worden, de last dragen. De heer Schouten (A.R.) ging nu echter een poging doen om alsnog aan deze last te ontko men. Hij diende een amende ment in. dat de strekking had om de verder gaande verhoging van de vennootschapsbelasting alsnog te verhinderen, een amen dement dat, indien het aanvaard was geworden, minister Lieftinck dus zestien millioen minder zou hebben gegeven dan de regering, zoals reeds in de regeringsver klaring werd medegedeeld, tot 8.500.000 GULDEN. 18.000 TOESCHOUWERS AMSTERDAM Het hoofdbe stuur van de Ned. Vereniging „De Rijwiel- en Automobielindustrie" heeft enige tijd geleden aan de architect A. Bodon uit Amster dam opdracht gegeven een plan te ontwerpen voor het bouwen van een geheel nieuw „R.A.I.- gebouw". De heer Bodon heeft zijn ont werp thans gereed. Het omvat een viertal tentoonstellingshal len, waarvan de grootste een vloeroppervlakte krijgt van 11.000 M2., terwijl het totale pro ject, dat f 8.500.000.moet kos ten, een oppervlakte zal krijgen van bijna 30.000 M2. Bij bokswedstrijden zullen 11.000 toeschouwers de wedstrij den kunnen volgen en bij een vergadering zal deze hal bijna 18.000 toehoorders kunnen ber gen. Dit zal mogelijk zijn door aan te brengen galerijen, die weer een vloeroppervlakte van ruim 3500 M2. zullen krijgen. De grote hal wordt 141 meter lang en 78 meter breed. dekking van de defensieuitgaven nodig acht. Dit amendement was mede ondertekend door de heer Oud, de fractieleider van de V.V.D. en ook de heer v. d. Wetering (C.H.) schaarde er zich achter. Het laat zich verstaan, dat met dit amendement de knuppel in het politieke hoenderhok was geworpen! De heer Schouten (A.R.) die bij de formatie niet tot het Kabinet was toegetreden, maar wel het program van de formateur had onderschreven, moest zich eerst van dit verle den ontdoen. Hij deed zulks op de volgende wijze: Het was waar, dat men het toen eens was geworden over een bedrag van 250 mil lioen, dat uit extra-belastingen zou moeten worden verkregen, maar, aldus de heer Schouten, inmiddels zou gebleken zijn, dat de budgetaire positie gunstiger was dan toen werd aangenomen. Om deze reden kwam hij dan ook nu tot de conclusie, dat het wel zestien millioen minder kon er» daarvan zou de soliditeit van onze financiële positie ook zeker niet afhangen. (vervolg pag. 3) VRACHTWAGEN ONDER GOEDERENTREIN ZAANDAM Op het stati onsemplacement te Zaandam is gisterenmiddag omstreeks half vijf een vrachtauto van de steenkolenhandel Kok uit Zaan dam gegrepen door een range rende goederentrein. De bestuur der A. van Ent, wist, nadat de wagen reeds éénmaal over de kop was geslagen, uit de cabine te springen. De auto werd totaal vernield. Cameronia: 16 Juli (3.30) verw. Hoek v. Holland v. Djakarta. Stratmore: Londen-Sydney, 11 Juli van Melbourne. Volendam: R'dam-Quebec, 12 Juli van Havre. Willem Ruys: 13 Juli van Djakarta te Rotterdam. Sibajak: 12 Juli van Djakar ta naar Rotterdam. WASHINGTON (Reuter) De commissie voor de strijd krachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft 1.071.638.000 dollar toegewezen voor het geheime bouwplan van de Amerikaanse luchtmacht in Europa en aan Rusland grenzen de gebieden. Bovendien keurde de commis sie bij wijze van proef de bouw van acht bases in het gebied van Alaska en Puerto Rico en zes bases in de Ver. Staten goed. De werkzaamheden werden voor gesteld als onderdeel van een wereldomvattend militair bouw programma van 6.561.262.000 dol lar. Om tien uur was Prins Bern hard, gekleed in een charmant grijs sportcolbert met groene hoed, door de Polderdirectie bij de ingang van de N.O.P. begroet. Ir. C. J. v. d. Bout, hoofdinge nieur, gaf in de open lucht een korte uiteenzetting van de werk zaamheden in de polder, waarna dr. A. Blaauwboer en de heren ir. C. van Steen, A. D. van Eek en ir. C. v. d. Bout de Prins be geleidden op een tocht door de Zuidelijke en Westelijke delen van de polder. Een half uur later arriveerde H.M. de Koningin, gekleed in groene japon, waarover een lange wijnrode mantel. Na een korte begroeting door de Landdrost dr. ir. S. Smeding, beklom het klei ne gezelschap de treden van het brugwachtershuisje, vanwaar Hare Majesteit haar blik liet gaan over het onafzienbare wijde land, een eindeloos groene vlak te, waartegen fel de rode daken der honderden boerderijen con trasteerden. Met luid gezang werd de ko ningin door de Ensr schooljeugd begroet en even later bevond Hare Majesteit zich met gevolg in de manufacturenwinkel van de heer T. Zijlema, voormalig Groninger verzetsman. Met be langstelling informeerde de Ko ningin naar het zakenleven in de polder en dit bood ir. Sme ding een ongezochte gelegenheid om de hoge bezoekster in ken nis te brengen met de moeilijk heden welke zich voordeden bij de opbouw van het bedrijfsleven. GROTE MAST VAN TABINTA GEBROKEN AMSTERDAM Bij het tes ten van de zware boom aan de grote mast van het ms. Tabinta van de Mij. Nederland, dat lig plaats had gekozen aan de Su- matrakade te Amsterdam, is de mast gebroken. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar het gebeurde ver oorzaakte uiteraard een grote ravage, zodat vertrek van het schip, dat op Zaterdag was be paald. voorlopig is uitgesteld. Het publiek wil meer zaken en concurrentie, maar anderzijds moet de zakenlieden in de moei lijke aanlooptijd een bestaan ge garandeerd worden. Deze uiteen zetting deed Hare Majesteit zich tot Zijlema wenden met de op merking: U houdt dus van een monopolie? De vraag werd van zelfsprekend bevestigend beant woord. Nadat in de winkel kof fie was geserveerd, werd de tocht voortgezet. Overal stonden groep jes wuivende mensen langs de weg, veelal arbeiders en land bouwers, die voor een spanne tijds hun werk hadden onder broken, toen zij in de verte de lange file van 18 auto's zagen naderen. (Vervolg op pag. 3) MAASTRICHT - Gistermorgen om 12.15 uur werd in de bevol kingsregisters van Maastricht de 80.000e inwoner ingeschreven. De champignonkweker Matth. Jans sen, wonende Romeins Baan 12a, deed op dat tijdstip aangifte van de geboorte van een doch ter. Deze 80.000ste is het eerste meisje in het gezin Janssen, dat reeds zes jongens telt. De ge meentelijke spaarbank stelt een boekje met f 100.ter beschik king. Het gemeentebestuur van Maastricht zal hierbij nog eens f 100.voegen. „STEEDS GESABOTEERD" DJAKARTA (Aneta) De In donesische minister van Econo mische zaken, mr. Sujono Hadi- noto, heeft Vrijdagochtend aan het dagblad „Sin Po" medege deeld, dat hij Donderdag officieel ontslag heeft gevraagd als mi nister. Een factor van zijn plotseling besluit is volgens de minister het feit, dat al zijn plannen wor den gesaboteerd, zodat, als hij zou doorzetten, zijn gezondheid mogelijk gevaar loopt. WASHINGTON (A.P.) Ge neraal Omar Bradley heeft giste ren verklaard, dat „de Ameri kaanse defensie-grenzen in het Oosten in het hart van Europa blijven liggen". Bradley legde er de nadruk op, dat het leveren van Ameri kaanse wapens en munitie recht streeks aan de geallieerden aan gevuld moet worden met econo mische bijstand, bedoeld om de economie van de Europese lan den te versterken en eventueel te zorgen, dat zij zich zelf kun nen bedruipen, en voegde er aan toe: „Om Europa morgen te kun nen verdedigen hebben zij alleen eindproducten en uitrusting no dig. Maar om Europa over vijf jaar te verdedigen en het eigen veiligheid te verlenen hebben zij wapenindustrieën nodig. BRUSSEL (Belga) De op perhofmaarschalk van het Belgi sche hof deelt mede: „De Koning heeft vernomen, dat talrijke groe pen voornemens zijn in de ko mende dagen openbare sympa thiebetogingen voor zijn persoon te organiseren. Zijne Majesteit waardeert ten zeerste de gevoelens welke deze hebben ingegeven. Hij wenst nochtans dat deze vaderlandse groepen er van afzien hun voor nemen voor de troonsbestijging van prins Boudewijn te verwe zenlijken en op dit ogenblik al hun bewijzen van gehechtheid aan de dynastie op de troonsbe klimming van de jonge koning concentreren". AMSTERDAM De Neder landse Bank deelt mede, dat het tekort van Nederland in het be talingsverkeer met de aan de Europese Betalingsunie deelne mende landen in de maand Juni f 58.926.000 (15.507.000 dollars) heeft bedragen. Met het restant ad f 23.571.000 (6.203.000 dollars) is de schuld van Nederland aan de E.B.U. toegenomen, deze schuld bedraagt thans f 667.276.000 (175.599.000 dollars). SEOEL (Reuter-A.P.) Hef geallieerde commando heeft de communisten gisteren meegedeeld, dat de Koreaanse wapen stilstandsbesprekingen alleen zullen worden voortgezet als de gedelegeerden der Ver. Naties onbeperkte bewegingsvrijheid genieten in het gebied, waarin zich geen gewapende machten bevinden. Generaal Ridgway heeft deze boodschap, die feitelijk een ulti matum is, aan de communisti sche bevelhebbers gezonden, na dat deze een geallieerd verzoek hadden afgewezen, om de geal lieerde correspondenten te be schouwen als een onderdeel van het personeel der Ver. Naties in het gebied, waar de conferentie wordt gehouden. De geallieerde opperbevelheb ber eiste, dat: 1. de communisten hun gewa pende wachten uit het gebied van Kaesong verwijderen, of er in toestemmen de conferentie op een andere plaats te houden; 2. zij een eind maken aan de onredelijke en onnodige beper kingen op de bewegingsvrijheid der onderhandelaars en deze toe staan zich vrijelijk in het gebied te bewegen; 3. zij iedereen, die hij als be horende tot de delegatie der V.N. aanwijst, aanvaarden. Vrijdag heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, verklaard, dat generaal Ridgway de volle steun heeft van de Amerikaanse rege ring met betrekking tot zijn be leid inzake de wapenstilstands besprekingen in Korea. Er zijn hardnekkige geruchten over vijandelijke troepenconcen traties achter de linies, maar een geallieerde officier aan het Wes telijk front heeft gezegd, dat niets er op wijst, dat de vijand een offensief in de onmiddellijke toekomst voorbereid. HILVERSUM (A.N.P.) In de loop van de volgende week zullen, zo vernemen wij uit kringen, die hier met de televisie bemoeienis hebben, enkele belangrijke bijeenkomsten worden gehouden, welke voor de verdere ontwikkeling van de Neder landse plannen op het gebied van de televisie van groot belang zullen zijn. Volgens de laatste schattingen beschikt de vijand over 350.000 man aan het front en in onmid dellijke reserve. Kindje verdronken Donderdagmiddag speelden twee jongetjes van resp. tien en zes jaar op een vuilnisschuit, die ge meerd lag in de Houtmankade te Amsterdam. Het tienjarig knaap je is daarbij in het water geval len. Gistermorgen heeft de poli tie het lijkje opgehaald. BUENOS AIRES (A.P.) De Argentijnse regering heeft giste ren het onafhankelijke dagblad La Prensa, dat in hét begin van dit jaar zijn publicatie moest sta ken, opgekocht voor 18.854.000 pesos (1.366.915 dollars) en is begonnen met de overname van het blad. Onder overgenomen bezittingen bevond zich een nieuwe drukpers, die La Prensa enkele maanden geleden voor ruim 1 millioen dollar had gekocht. Toen het blad op 26 Januari werd gedwongen te sluiten, had het een dagelijkse oplaag van 400.000 ex., terwijl de oplaag van Zondagsbladen 500.000 bedroeg. Het blad bezit tevens grote fa brieken en vele andere onroe rende goederen. Zo zal op Woensdag 18 Juli a.s. in den Haag een bespreking worden gehouden tussen het da gelijks bestuur van de onlangs opgerichte Nederlandse Televisie stichting en de staatssecretaris voor Onderwijs, Kunsten en We tenschappen Mr. Cals, over de practische uitvoering van de te levisieplannen. Men houdt er in de kring der Nederlandse televisiestichting vol ledig rekening mee. dat op 1 Sep tember uit de Philips studio te Bussum met de uitzendingen zal worden begonnen. Voorlopig tweemaal in de week, en wel op de Dinsdag- en Donderdagavon den. Het ligt in de bedoeling onder ling zeer nauw samen te werken, al zullen ook in de televisie de uitzendingen, evenals dit met de radio het geval is, worden ver zorgd door de vier omroepver enigingen apart. Zoals reeds gemeld is op 10 Juli de Philips televisiedienst in Eindhoven gesloten en wordt thans de laatste hand gelegd aan de installatie van de studio te Bussum, waar gedurende de maand Augustus door Philips en omroep-televisiemedewerkers sa men zal worden geëxperimen- terende hand. teerd om de nodige ervaring op te doen, voordat men hetgeen ons ook van Philips-zijde werd bevestigd op 1 September via Lopik „de lucht in gaat". BERLIJN. (Reuter). Spon tane samenwerking tussen Oost en West-Berlijnse instanties heeft het leven gered van een veer tienjarig meisje in Bad Schandau bij Dresden, dat door een slang was gebeten. Terwijl West-Ber lijnse radiostations een midder nachtelijke oproep deden voor 't beschikbaar stellen van de be nodigde dosis tegengif, dat bin nen een half uur geleverd werd, maakten Óost-Berlijnse ambte naren met spoed papieren gereed voor de auto, die het serum over de 130 km lange weg door Oost- Duitsland naar Bad Schandau zou brengen. De zending kwam te drie uur in de morgen aan. Enkele minuten voor het verlopen van de termijn die door de dok ter als uiterste was gesteld. Het meisje was gisteren aan de be- Tengevolge van de korte zomer in Zweden beperken de vacantiemaanden in dit land zich uitsluitend tot Juli en Augustus, gedurende welke tijd het reizigersverkeer een hoogte punt bereikt. Dientengevolge moeten door de spoorwegen extra vrachttreinen worden in gelegd speciaal voor het vervoer van kinder wagens, koffers en fietsen naar de vacantie- oorden. We zien hier een groot aantal kinderwagens op het Centraal Station te Stockholm gereed staan voor het transport. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1