Veelbelovend lustrumprogram van Schola Publico Ook in Alkmaar clubhuiswerk voor ongeorganiseerde jeugd De P< comi T Uitslag wedvlucht postduiven erwosa O.a Met een filmcyclus Nieuwe voorzitter Samenwerking tussen P.v.d.A. en K.V.P. AGENDA Werk van de jeugdleider gedragen door begrip en liefde Alkmaar krijgt een jeugdclubhuis Deze week in de bioscoop Wenk aan kopers van huizen J. A. H. PIJNAPPEL mc PAGINA 2 VRIjDAG 13 jULI 19-51 ALKMAAR De traditie getrouw heeft het bestuur van Schola Publica het programma voor het volgend seizoen reeds vóór de zomervacantie in kannen en kruiken. Het bevat, behalve de gebruikelijke acht maandelijkse algemene avonden in hte Gulden Vlies een literaire cursus van drie avonden en bij wijze van experiment een filmcycius, eveneens van drie avonden. Bij voldoende belangstelling zullen tevens cursussen in philosophie en over de Katholieke Charitas gegeven worden. uitstekende priester-redenaars op het programma: Prof, Mag. dr. C. Friethoff houdt op 14 De cember een met lichtbeelden ge- illustreerde voordracht over het Dogma van Maria ten Hemel-op- neming: uit ondervinding kun nen wij getuigen, dat dit een der meest-interessante avonden van het seizoen zal worden. Niet minder interessant zal de voor dracht van Drs. Jean Eyckeler Montfortaan, zijn over het „dra ma van het boek Job"; zij, die deze bijbelkenner gehoord heb ben op de vorig jaar gehouden cursus over het Boek der Schep ping, zullen zich herinneren, dat hij een aangenaam spreker is, die zijn onderwerp op boeiende wijze weet te behandelen. In April staat een luisterrijke sluitingsavond van het vijfde sei zoen op 't programma, waarover het bestuur nog een nachtje moet slapen. Er wordt voor deze avond een Schola-lied gevraagd en wii zijn nieuwsgierig of er in dit op- De Schola Publica zal volgend jaar haar eerste lustrum vieren en met het oog daarop heeft het stichtingsbestuur aan dit vijfde programma de meeste zorg be steed. In zijn laatste vergadering heeft het bestuur dr. H. Hofstee als bestuurslid herkozen: deze droeg echter in overleg met het bestuur zijn functie van voorzit ter over aan Dr. G. F. Diercks, die tot dusvgr reeds als vice- voorzitter fungeerde. Wat het programma betreft, lijkt het ons goed er het een en ander over mede te delen, opdat de verschillende culturele eni stands-organisaties, die menen in hun volgend winterprogramma ook een of meer culturele avon den te moeten opnemen, zowel met de data als met de onder werpen van de Schola Publica rekening kunnen houden. Algemeen pwograimma Het Schola-seizoen wordt ge opend met een algemenie avond in 't Gulden Vlies op 21 Septem ber, waarop het Tweede Kamer lid. Mej. Dr. Marga Klompé het actuele politieke onderwerp komt behandelen van „Rusland en het Westen". De grote be langstelling van de leden ken nende voor onderwerpen van volkenkundige aard heeft het bestuur ditmaal Jhr. Dr. J. C. Mollerus uitgenodigd, om over ziin in 1950 gemaakte reis naar Egypte en Ethiopië, aan de hand van fraaie lichtbeelden, een en ander te komen vertellen; hij doet dit op 19 October. Een actuele avond is ook die van 16 November waarop de K.L M.-gezagvoerder W. van Veemendaal. als journalist ook bekend onder het pseudoniem Marco Polo, komt spreken over de luchtvaart in het algemeen en de K.L.M. in het bijzonder. Prof. Dr. Anton van Duinker ken, die het eerste Schola-sei zoen opende en ook enkele jaren geleden zo boeide met zijn voor dracht over „Noord en Zuid", zal in dit lustrum-programma niet ontbreken; hij komt 25 Januari spreken óver de Karthuizers. In het kader van de tienjarige herdenking van de slag in de Javazee komt Lt. Admiraal b. d. C. Helfrich op 22 Februari spre ker» over „Nederland ter Zee"; ongetwijfeld ook een avond van hoog gehalte. Tenslotte staan er nog twee WAT ZAL DE K.V.P.-FRACTIE DOEN? Dat de weigeraohtige houding van de P. v.d. A. ten opzichte van het verzoek om medewer king tot het stichten van een R. K. Ambachtsschool, cq. 't raads besluit, om <Je stichtiiig van een dergelijke school niet noodzake lijk te verklaren tot dusver nog geen politieke gevolgen heeft gehad, wil nog geenszins zeggen, dat ee samenwerking tussen de ICV.P- en P. v.d. A. voor de toe komst verzekerd is. Vastgesteld! kan alreeds worden dat de goede verhouding tussen de twee grootste raadsfracties 'n lelijke knoei heeft gekregen. En de vraag, of de houding van de fractie van d!e P. v.d. A. in deze voor de K.V.P.-fractie aanleiding is, om haar vertrouwen in de regeringspartner op te zeggen en de samenwerking te verbreken, is ernstig genoeg, om er eens bij stil te staan. Tenslotte was de stichting van 'n R K. Ambachts school een van de meest concrete punten van het program van sa menwerking en na de minder- loyale houding van de PvdA toen de gezinstarieven aan de orde kwamen, is dit de tweede keer, dat de K.V.P. in haar part ner teleurgesteld! is- Het is pp de eerste plaats de KV-P.-fractie, die op dit program van samenwerking met de P. v. d. A, in zee ging, die deze vraag onder ogen zal hebben te zien, en zal moeten beantwoorden het geen in <fe eerstvolgende fractie vergadering zeker het het geval zal zijn. Ongetwijfeld hebben vele kie zers, zoals ook wij, hun eigen oordeel over deze aangelegenheid wij menien er echter goed aan te doen, dit oordeel nog vooralsnog niet prijs te geven, zulks in af wachting van het standpunt, dat de K-V.P-raadsfractie die daar over t.z.t. tegenover de kiezers verantwoording zal hebben af te leggen - in deze aangelegenheid zal innemen. M®t belangstelling zien wij 't besluit, dat de K.V.P- fractic in deze aangelegenheid zal innemen, tegemoet. „Santos" vraagt eollectrlces ALKMAAR Het „Santos"- comité vraagt voor de op Zater dag te houden collecte ten bate van de t.b.c.-bestrijding, collec- trices. Jongedames, die zich voor dit doel beschikbaar willen stel len kunnen zich opgeven bii J. Jong, Kwakeipad, G. de Wit Scboutenstraat of P- de Moei, Laat- Verkeerd geladen ALKMAAR. Een Deens echtpaar dat hier logeerde, miste bij vertrek een paar fietstassen en koffers. Deze waren abusie velijk terechtgekomen in een tourwagen met Amerikanen, die vie Leiden naar Schiphol zouden rijden. Daar zal de politie zorgen dat de zaak weer in het reine komt. zicht nog iets in de bus van de secretaris komt. Cursussen en filmcyclus Met de intentie de belangstel ling voor de goede film te ver groten. heeft het bestuur voor dit seizoen, met medewerking van de directie van Cinema Ame- ricain, een korte cyclus van drie films ingelast; zuiks in de ver wachting, dat deze drie avonden uitverkocht zuller» zijn. Op 2 Oc tober, 6 November en 8 Januari, zullen resp. in Cinema voor de Schola Publica gedraaid worden de films: „The bells of St. Mary" „Het wonder der klokken" en „Met Heilig geweld". Wat de cursussen betreft, heeft het bestuur gemeend het pro gramma niet te moeten overla den, in de hoop dat deze ene vastgestelde cursus volgeboekt zal worden. De dichter-bekeer- ling Gabriël Smit komt een lite raire cursus geven op 6 en 20 Maart en 3 April; hij zal daarbij zowel de poëzie als de roman kunst behandelen. Tenslotte zul len er bii voldoende deelname cursussen gegeven worden in de philosophie cri kerkelijke Chari tas; opgave voor deelname hier voor dient vóór 15 October te geschieden. Het programma wordt dezer dagen aan donateurs en leden aangeboden: een opwekking, om de Schola Publica trouw te blij ven lijkt ons. na de bekendma king van dit mooie lustrumpro gramma overbodig. Nieuwe leden en donateurs kunnen zich opge ven bii de secretaris. <^e heer J. Dominicus, Roemer Visscherstr. 1; zij zullen in de volgorde van aanmelding worden ingeschreven voorzover er plaatsruimte in de Schola is. Start Palenrit Rac-West 10 uur Hofplein. Motor-terreinwedstrijden Egmond aan Zee 2 uur. FILMS: Cinema Americain: De Zwarte Roos, 18 jaar; Victoria-theater; Misdaad achter het voetlicht, 18 i.; Harmonie: Onverbreek bare banden: 18 jaar; Rex- theater: De Kampioen Melkboer, 18 jaar. (Leef tijden volgens de K.F.C-- normen). Voorstellingen heden avond 7 en 9.30 uur. Zondag om 2 en 4.30, 7 en 9.30 uur. Zondagsdienst doktoren wordt waargenomen door de artsen W. H. Kolk, Geestersingel 47, tel. 2017 en A. C. Gransbergen, Geesterweg 16, tel. 2294. Apotheken: Vanaf heden avond 6 uur is voor spoedgevallen geopend apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1. Bevorderd ALKMAAR De heer J. van Wilsem, werkzaam aan het Bu reau van de Landmeetkundige Dienst van het Kadaster, alhier, is bevorderd tot Landmeetkundig Ambtenaar-A. Tweede zomerconcert ALKMAAR In <ie Grote Kerk wordt a.s. Maandag het tweede zomerconcert gegeven, waarop Annie Woud als soliste zal optre den: het orgel wordt bespeeld door Simon C. Jansen; het con cert begint om 8 uur. ALKMAAR In navolging van verscheidene andere plaatsen zal er eerstdaags ook in Alkmaar een clubhuis worden ingericht voor de ongeorganiseerde jeugd. Daartoe werd dezer dagen een bespreking gehouden van vertegenwoordigers van instellingen en andere belangstellenden, die bij de inrichting van een derge lijk clubhuis zijn geïnteresseerd. Teneinde een inzicht te geven van de aard van dit soort jeugdwerk, hield de directeur van het clubhuis „De Arend" te Rotterdam, de heer Faasse, een causerie over deze nieuwe vorm van jeugdzorg. Uitgaande van het feit, dat het clubhuiswerk in grote steden an ders geaard moet zijn. dan dat in kleinere plaatsen, stelde de heer Faase toch vast, dat 't clubhuis werk een totaal ander .leugdwerk is. dan dat van cTe jeugdbeweging of de padvinderij, waarbij het werk door de jeu^d voornamelijk zelf wordj; gedaan. Dit werk is gebaseerd of het feit, dat de jeugd, die hét clubhuis bezoekt een andere verantwoordelijkheid voelt, een ander aanpassingsver mogen heeft dan de georganiseer de jeugd- Men moet echter deze vorm van jeugdwerk vooral niet beschouwen als massa-jeugdwerk want juist deze jeugd heeft er be hoefte aan, als individu behandeld te worden- Gezien de aard van de organisatie, de jeugd hier is namelijk vrijwel niet gebonden aan een groep of vereniging, is de factor van onzekerheid steeds groot. Men dient steeds klaar te staan en voor moeilijkheden mag men beslist niet opzij gaan. Het steeds open staan voor de jeugd, het trachten haar te begrijpen, wordt uiteindelijk door deze jeugd bijzonder gewaardeerd. Over de inrichting van een clubhuis sprekende, wees de heer Faasse er op, dat die zo moet zijn, dat de kinderen er zich thuis kunnen voeVn. Er moet vooral ook' voldoende gelegenheid zijn om de bewegingsdrang van deze jongens op te kunnen vangen. De leider moet iemand zijp met een warm hari en een grote liefde voor de jeugd. Hij moet zich ge steund weten door 'n stemming en actief bestuur en in zijn werk moet hi.i eigenlijk een onbegrens de activiteit aan de dag kunnen leggen en van aüe markten thuis Eerstdaags oprichting Tijdens de besprekingen die ge leid door wethouder R Bakker, op deze causerie volgde, bleek ALKMAAR In een gisteren avond ten stadhuize belegde bij eenkomst van vertegenwoordi gers van verenigingen en in stanties, werkzaam op sociaal- charitatief terrein alsmede van belangstellenden in het jeugd werk, welke onder voorzitter schap stond van wethouder R. Bakker, werd in principe beslo ten om te komen tot de stichting van een jeugdclubhuis in Alk maar, Verschillende personen en instellingen bleken bereid aan do Stichtingsacte deel te ne mer» voor een bedrag van ruim f400.—. welk bedrag binnenkort nog aanzienlijk verhoogd zal worden. Het ligt in de bedoeling van de stichting om na hot vormen van een bestuur stappen te on dernemen om aan de benodigde gelden te komen voor dit in onze tijd zo nodige jeugdwerk. Examen R.K. Universiteit NIJMEGEN Gepromoveerd tot doctor in <ïe letteren en wijs begeerte op proefschrift „Bijdra ge tot de geschiedenis van de wijsbissehoppen van Utrecht tot 1580," de heer J. F- A. N, Weij- ljng, geboren te Alkmaar. Verkeerstelling door de politie ALKMAAR, De verkeers politie telde gisteren tussen 11.30 en 12.30 uur, 355 personenauto's en 59 autobussen, allemaal met bezoekers voor de Kaasmarkt. In tussen is voor het eerst een par keerverbod afgekondigd voor de Noordzijde van de Nieuwesloot. dat. men in vrijwel alle kringen van het sociaal en charitatief ter rein van oordeel was, dat er ook in Alkmaar een dergelijk jeugd huis dient te komen. De ontwerp-stichtingsactie werd door alle aanwezigen goedge keurd'. De stiöhting heeft ten doel, de culturele belangen van de Alk- maarse jeugd te bevorderen, haar noden op te sporen en te trachten deze op te 'ossen met inachtne ming van het onderscheid in godsdienstige, politieke en maat schappelijke opvattingen. Men wil dit dan doen door het stichten van een clubhuis en bet scheppen van mogelijkheden tot het be oefenen van sport-, spel, handen arbeid e.d. Gestreefd ifordt naar de steun van de gemeente, van particulieren en instellingen en de stichting stelt zich voor, in haar werk alle bevolkingsgroepen te betrekken. Aan de Stichting zal worden deelgenomen door „Pro Juventu- te" met f 100,de Rotary met f 100,door „Nazorg" met f 25, door Humanitag met f 25 en de Alkmaarse Bestuurdersbond met f 10. Van enige andere instellin gen moeten toezeggingen tot me dewerking nog binnenkortenOok verschillende particulieren bleken bereid hun medewerking te ver lenen o.a. Mevr. Hölsmiïller Teengs, de heren H. de Winter, Mr. A. W. Holsteijn. Ds. Wessel- dijk, H. Ëckmann, die f 100 toe zesde, en voorts de beren van Wiik en L. Steyger. Het ligt in de bedoeling ort in September n definitief bestuur te benoemen en met de werkzaamheden een begin te maken. DE WEEK IN BEELD ALKMAAR. Polygoon volg de deze week met aardige opna men de nieuwe bestuivingsme- thode in appelboomgaarden, gaf enkele indrukken van de vloot- parade van mijnenvegers voor de kust en laat zien, hoe de jeugd van Heemstede medewerkt aan de bescherming van de natuur. De TT-races leverde voorts span nende beelden, mooie opnamen waren er van de bijenmarkt te Veenendaal en tot slot was er 'n concert o.l.v. Willem van Otter- loo voor 7000 muziekliefhebbers in de Haagse Houtrusthallen. Uit het buitenland zijn er so bere maar bijzondere opnamen van de begrafenis van de Japanse Keizerin-Moeder, het nieuwste straalvliegtuig in Amerika werd gefilmd en verder stond de Per zische oliekwestie nog eens in de belangstelling. Ook de Tour de France werd verfilmd. Harmonie Theater Onverbreekbare banden Na een aardige tekenfilm en 'n musical van Duke Ellington, de hoofdfilm „Onverbreekbare ban den". Deze film gunt de toeschqu- wer een blik in 't gezellige milieu van een Amerikaanse familie, be staande uit de ouders en drie dochters, Men krijgt ook een kijk je op het karakter van de drie meisjes. De oudste dochter zal weidra haar IRo verjaardag vie ren en voorbereidingen voor 't feest zijn in volle gang. Dan ontdekt op een ongelukkig mo ment de tweede dochter de adoptiepapieren van haar oudste zuster. Bij een heftige woorden wisseling verwijt ze haar oudere zuster, dat deze haar zuster niet is, zelfs niet haar bloedverwante. Dit is een ontzettende slag voor het oudere meisie en tevergeefs trachten haar pleegouders haar gerust te stellen. Een bezoek aan haar echte moeder valt tegen, waarom zij haar toevlucht zoekt bij haar vriendin. Daar is het tenslotte, dat haar vriend haar weet te overtuigen van haar onzinnige en ondankbare houding, tegenover haar ouders. Het meisje komt tot inkeer en op de dag van baar eind-examen getuigt zij van het geluk, van jongsaf in eigen huis door liefhebbende ouders tc zijn opgevoed. Een prima film, goed gespeeld ook. maar voor 18-Jarigen. Cinema Americain ZWARTE ROOS Deze rolprent voert do toe schouwer terug naar de tijcl. toen In Engeland de Angelsaksische en Normandische huizen zeer vij andig tegenover elkander ston den. De zoon van eer» Angelsak sisch edelman, wie op een gege ven moment de grond onder de voeten te warm werd. besloot 'n wereldreis te gaan maken en la ter naar Engeland terug te ke ren als hii zich in staat zou ach ten iets voor zijn land te kunnen doen. Hi.i kwam terecht in de ka ravaan en later bii het leger van een man, die zich wereldverove raar noemde en die zich zelfs verstoutte de muren van 't He melse Rijk te belagen. Onze vriend raakt temidden van aller lei romantische avonturen ver wikkeld, ontsnapt eenmaal te- nauwernood aan de dood en aan de vervolging van zijn belagers, tenslotte keert hij naar Enge land terug, waar hij zijn landge noten de nieuwste wetenschap- gelijke ideeën ;aan de hand doet. [et verhaal wordt in felle kleu ren en op smakelijke wijze op gedist. Een gezellige vacantie- film. Achttien jaar. Rex-theater: DE KAMPIOEN-MELKBOER De Kampioen-Melkboer is geen nieuwe film meer maar voor liefhebbers van humor zeker wel te appreciëren. Het gaat in deze film om een melkbezorger, die tegen wil en dank gepromoveerd wordt tot bokser en, hoewel hij van boksen geen verstand heeft, nog successen behaalt ook! De manier, waarop hi.j zijn wedstrij den weet te winnen en zelfs kampioen wordt, is wel zeer zon derling. De gekste situaties doen zich daarbij voor en het is de komiek Danny Kaye, die dat al lemaal beheerst. De verafgoding van de boltssport, die in de film tot uiting komt, maakt een wei nig voorbehoud wel gewenst. Danny Kaye weet echter, tussen verschillende gekleurde shows in het publiek wel aan het lachen te brengen. Een vermakelijk ge val voor 18-jarigen. Victoria Theater; MISDAAD ACHTER HET VOETLICHT Deze film van regisseur Alfred Hitchcock is een drama, waarin de spanningen nu en dan zéér sterk zijn en de aandacht inder daad geboeid weten te houden. Een zekere Jonathan Cooper wordt verdacht de man te heb ben vermoord van de actrice Charlotte Inwood, Een leerlinge van de toneelschool Erse Gill, ge looft echter in zijn onschuld, hoezeer ook de bewijzen van zijn schuld steeds duidelijker worden. Inmiddels komt Eve in contact met de detective Smith, die in deze zaak werkt en wordt op hem verliefd. Maar de verdachte blijft ze in bescherming houden, on helpt hem vluchten. Uiteinde lijk bekent de verdeahte haar Zijn misdaad, v. d. laatsV maal laat ze hem vluchten, maar hij valt nu in de handen van de po litie en zij in de armen van de detective met wie ze het nu wel altijd eens zal blijven, In haar genre een goede film, waar het sensationele element er gelukkig niet al te dik op ligt. Geslaagd ALKMAAR. Aan de Rijks universiteit te Leiden slaagde voor het candidaatsexamen Ne. derlands Recht de heer J.W. Ort te Alkmaar. ALKMAAR De laatste tijd worden in toenemende mate vrij gekomen c.q. vrij-komende wo ningen ten verkoop aangeboden. De chef van het Gem. Bureau voor Huisvesting verzocht ons er op te willen wijzen, dat de kopers dezer percelen, die hun nieuw verworven eigendom zelf willen gaan bewoner», er goed aan zullen doen om alvorens tot koop over te gaan zich schriftelijk tot het Gemeentelijk Bureau voor Huisvesting te wenden en aldaar te informeren, of hun al dan niet een woonver gunning voor het betreffende perceel zal worden verleend. Candidaat-kopers wordt alsdan de grote teleurstelling bespaard, dat indien zij niet aan de gel dende richtlijnen, inzake urgen tie, doelmatige verdeling van de beschikbare woonruimte, econo mische gebondenheid aan de ge meente e.d. voldoen zii geen toestemming zullen ontvangen het aangekochte perceel te be wonen en de woning aan een ander gezin dan het hunne zal worden toegewezen, hetgeen uiteraard hun bedoeling niet is geweest. (Advertentie) TexTiBLaeppJin Qemosa, de zaak van vertrouwen! £lders kopen zou ieder berouwen Jul enigeen koopt hier; steeds met suéees Qnze opruiming is daarom een goede les! Ctapt even binnen! Nu 15% korting Allen tevreden; voor weinig ping-ping! Alkmaar, Laat 130 Limmen, Kerkweg 6 DE KAASMARKT Lage prijzen en veel bezoek ALKMAAR De daling in de kaasprijzen heeft zioh ook gister nog voortgezet; <fe mening, door vele handelaren de vorige week geuit, dat het dieptepunt alreeds bereikt was, is niet juist geble ken Het zag er anders wel naar uit. De vraagprijs was bij bet begin van de markt f 1.80; iets later al f 1-78, doch de handel, die ook bekend was met de prijs daling voor kaas in de provincie Zuid-Holland, was verre van be gerig deze prijs te besteden. Et kwam dan ook geen schot in. Het is geibeurd, dat kort na half elf de notering al bekend was, doch gister werd het bijna half 12, voor de aanvoerders zwichtten en genoegen moesten nemen met f 1.77 per kg, het geen 5 c. lager was dan vorige week. Het vreemdelingenbezoek was in tegenstelling met het verloop v. d. markt zeer levendig; behal- vele buitenlandse gezelschappen w.o. een groep Amerikanen, die door een VW-gids werden rond geleid en ook bezoekers uit de Scandinavische landen, waren er ook veel groepen scholieren uit alle hoeken van het land; het was wat men noemt een drukke Vrijdag, tot dusver wellicht de drukste van het seizoen 1951. K.A.V.- Bedevaart ALKMAAR. Het bestuur van de KAV verzocht ons opname van het volgende: Voor de dames die per bus naar het Genadeoord willen gaan is er gelegenheid om in te stappen Station 9.05. Vervolgens Limmer- hoek en Truitje. Daar wij ong. om 4 uur weer thuis zijn, hopen wij dat vele dames (dit geldt ook voor de dames uit Oudorp) zullen mee. gaan, Zij die a.s. Dinsdag nog mee willen kunnen kaarten bekomen bij: mevr. Rustenburg, Zaadmarkt 73; mw. Bierman, Anjelierstr. 12; mw. Kraakman, St. Antoniusstr. K.A.B.-HOEKJE ALKMAAR. Het was vroe- ?;er een goede gewoonte, dat een id bii eijn toetreding een insigne op de borst werd gespeld en hem een reglementen- of statuten- boekje werd overhandigd. Deze goede gewoonte is evenals vele andere verloren gegaan. Het ge volg daarvan Is, dat vele ledei niet zo goed op de hoogte zijn met datgene, wat er in het sta- tutenboekje vermeld staat en met name niet precies weten, hoe de rechten op het Overlijdensfonds luiden. Het lijkt ons goed daarvan een korte samenvatting te geven. Er is een fonds voor uitkeringen bij overlijden en huwelijk, Bij overlijden van het lid of zijn echtgenote kan een bedrag wor den uitgekeerd, evenzo bij huwe lijk van een vrouwelijk lid van de KAB. Mqn spreekt van het overlijdensfonds, maar zoals men ziet, is de strekking ruimer. Voor belde uitkeringen moet men min stens 3 jaar onafgebroken lid zijn eer men in aanmerking komt. De laagste uitkering is f 25, hetgeen opklimt tot f50, bij een lQ-jarig lidmaatschap. Aanvragen moeten binnen 3 maanden na huwelijk of overlijden geschieden; daarna vervallen de rechten. Men gelieve dus deze termijn in acht te nemen. Opgemerkt moet worden dat dit fonds bij afzonderlijk regle ment in het leven is geroepen, 't vormt als zodanig geen deel van de statuten en kan dus zonder statutenwijziging vervallen. Daar behoeft met voor te worden ge vreesd, maar anderzijds is het toch goed dat men weet, dat recht op uitkering geen statutair vecht is, maar een bijzonder recht, een extra-recht, hetwelk men krijgt na 3 jaar lidmaatschap ALKMAAR. De Alkmaarse concourscommissie hield 7 Juli een postduiven-wedvlucht vanaf Limoges; in concours waren 247 duiven; los 5.30; wind Westelijk (matig); de uitslag is: H. Zwankhuizen (AV) 17.18.50 141 N. IJpma (AV) 17.25.09 140 J. Sassen (DR) 17.20.35 139 Jac. de Moei (PA) 17.28.52 138 J. A. v. d. Elskamp (AV) 17.33.37 137 J. Bleeker (PA) 17.53.28 136 C. Streicher (Sis) 17.37.03 135 H. de Jager (Sis) 17.38.28 134 Kaper Termaat (AV) 17.40.38 133 C. Veldhuis (HK) 17.27.32 132 G. Tromp (Cas) 17.31.45 131 J. Zentveld (Cas) 17.34.03 130 H. J. Struijs (PA) 17.43.10 129 Pater de Geus (Hei) 17.41.04 128 J. H. Fock (Hei) 17.44.08 127 M. G. Pronk (AV) 17.48.53 126 J. M. Schipper (AV) 17.48.42 125 J. Somers (AV) 17.50.29 ,124 G. Goudsbloem (AV) 18.03.11 123 J. van Baden (Sis) 17.53.59 122 R. Middelburg (Hel) 17.51.19 121 J. W. Schmersal (Hei) 17.52.41 120 J. Bruno (Cas) 17.48.16 119 G. Klinkhamer (DR) 17.55.14 118 J. Zentveld (Cas) 17.51.26 117 R. H. de Beer (PA) 18.01.14 116 L. van Vuure (AV) 18.01.54 115 N. IJpma (AV) 18.02.55 114 G. Borst (Cas) 17.54.24 113 P. G. Deen (Cas) 17.56.19 112 L. van Vuure (AV) 18.08.26 111 R. H. de Beer (PA) 18.10.29 110 M. G. Pronk (AV) 18.11.22 109 B. Boddeke (Cas) 18.02.22 108 J. W. Schmersal (Hei) 18.10.10 107 H. van Tunen (HK) 18.01.43 106 J. Koet (AV) 18.16.00 105 C. Streicher (Sis) 18.16.02 104 K. Vrasdonk (AV) 18.19.28 103 J. A. v. d. Elskamp (AV) 18.17.02 102 H. Mooij (AV) 18.20.32 101 Chr. Mouwe (PA) 18.21.29 100 J. Koper (HK) 18.11.05 99 H. J. Struijs (PA) 18.27.33 98 J. Lust (Cas) 18.21.28 97 ONZE KERKPATROON ALKMAAR. Toen in het bestuur de vraag behandeld werd, wie of tot patroonheilige van ons nieuw kampkerkje moest worden gekozen, werd met alge mene stemmen het kerkje onder de bescherming van de pastoor van Ars gesteld, de man, die zijn leven gaf voor de zielen en zich vol vertrouwen overgaf aan de leiding van de Voorzienigheid, Die hem, zo zeide hii, nooit in de steek had gelaten. „Dat moet ook bij ons gebeuren, merkte een van de bestuursleden op, „want ook wij moeten maar af wachten, welke milde gevers ons te hulp zullen komen. „De kape laan meende, dat het wel zou gaan: hij had pas voor het kerkje van eeri goede parochiaan f 100 gehad! De zusters van de Oude Gracht die zeker dachten, dat wij de H. Elisabeth zouden nemen, schon ken ons reeds een beeld van deze heilige. Daar zijn we echt blij mee voor de aankleding van ons kerkje maar ja, de H. Elisabeth is nu eenmaal geen Pastoor van Ars. Wie heeft er voor ons nog een beeld van deze heilige? Denkt U nog eens even om onze gironummers 544025 van de secretaris-penningm, en 189935 van Kap. B. Voets. Gaarne wor den giften persoonlijk in ont vangst genomen. B. Voets Kap. EEN KLEUTERMIDDAC EGMOND BINNEN Woens dagmiddag werd door de kinde ren van de kleuterschool te Eg- mond Binnen een oudermiddag gegeven, welke werd geopend door do onderwijzeres, mej, A. v.d, Berg. Zij heette alle aanwe zige ouders hartelijk wolkom, vooral de burgemeester en kape laan Bisschop, die namens pas toor aanwezig was. De voorstelling begon met een alleraardigst tafereeltje, waarin de kleuters allen met letters in de hand een welkom toeriepen aan de aanwezigen. „Welkom bii uw kleuters", Daarna werd door 6 kinderen een kabouterdansje uitgevoerd en Het Vogelnestje. Eer» harmonica-virtuoos, Gerard Zentveld Czn„ 5 jaar oud. speel de drie liedjes op de mondharmo nica en een Maria-lledje dat door twee meisjes werd gezongen en door enige andere meisjes werd uitgebeeld, Het geweldige ap plaus getuigde van hun succes. Vervolgens werden dopr de kleu ters nog enkele liedjes gezongen met begeleiding van de harmoni ca-virtuoos, terwijl op primitieve wiize o.a. nog werd uitgebeeld: „Adam In Ballingschap". Na de pauze werd nog 'n aller- charmantst stukje ongevoerd: „De zienertjes van Fatima". ter wijl ook de Hollandse Klompen dans niet vergeten was. De zeer geslaagde kleutermid dag werd besloten door 'n korte toespraak van kapelaan Bis schop. die. zeker namens allen, zijn grote waardering en dank uitsprak voor hetgeen die mid dag gepresteerd was. L. van Vuure (AV) 18.34.26 96 H. J. Struijs (PA) 18.34.38 95 P. Konijn (Cas) 18.25.05 94 J. H. Fock (Hei) 18.24.24 93 H. de Jager (Sis) 18.36.39 92 J. H. Fock (Hei) 18.35.13 91 A. Geerlings (Sis) 18.40.06 90 R. Middelburg (Hei) 18.36.36 89 J. M. Schipper (AV) 18.40.13 88 J. Vink (AV) 18.40.45 87 J. Bruno (Cas) 18.31.50 86 Pater de Geua (Hei) 18.38.25 85 J. Bruno (Cas) 18.32.46 84 J. Bleeker (PA) 18.44.04 83 J. A. v. d. Elskamp (AV) 18.44.46 82 J. A. v. d. Elskamp (AV) 18.45.58 81 J. Dekker (Sis) 18.47.23 80 WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond. IETS WARMER Aanvankelijk veei bewolking, morgen vooral in de kustprovin cies ook opklaringen. Enkele verspreid optredende buien, voor namelijk in de Z.O.-helft van het land. Overwegend zwakke ver anderlijke wind. Iets warmer. BERGENSE JONGENS NAAR ENGELAND BERGEN 14 Jongens ver trekken Zondagmiddag 15 Juli naar 't Engelse plaatsje Keyns- ham om daar hun vacantie door te brengen en 'n bezoek te bren- fen aan het' Festival of Britain. olgend jaar komen de Engelse jongens bier in Holland op deze wijze hun vacantie doorbrengen. Een zeer goede gedachte van het actieve comité, waarvan Mr. van Hilten de promotor is. Wellicht vind een dergelijke uitwisseling ook nog eens op grotere schaal plaats, waardoor de volkeren el kaar beter leren kennen en waar deren. HET „LICHTEN" VAN DE ZEE BERGEN AAN ZEE Het komt vooral de laatste wek veel vuldig voor, dat de zee „licht," zoals men dat dan noemt. Wan neer dit plaats heeft is nimmer vooruit te zeggen, doch veelal bij droog en zonnig weer. Vooral juist als de duisternis goed is ingetreden is de gehele zee bedekt met hele kleine licht jes, die dan d'oor de golven op en neer worden bewogen, wat 'n sprookjesachtig effect geeft. Ook op het strand is het waar te ne men. en wanneer men dan over het strand loopt, sipatten de dui zenden lichtjes bij iedere stap uiteen. De oorzaak is het zoge naamde planktoon, de voor het oog onzichtbare microben, die in het water leven. Deze nu geven, indien het weer hiervoor gunstig is ,het betoverende licht af. MOOIE OPDRACHT VOOR BERGENSE KUNSTSCHILDER BERGEN De Bergense schil der. Nico Berkhout, heeft van 'n Hollandse pastoor uit het plaatsje Eppes in N.-Frankrijk, provincie Laon, een opdracht ontvangen, tot het maken van een zeer gro te muurschildering. De voorstel ling is genomen uit de apocalyps (openbaring) van Johannes, de evangelist en stelt voor Johannes op een berg, waar hii de weder opbouw van 't tweede Jeruzalem ziet in al zijn heerlijkheid. D opdracht die een maand in beslag zal nemen gaat in ruil voor logies voor hem en zijn gezin. De Adelbertusschool op schoolreis BERGEN Bijna 150 jongens vap de hoogste klassen, hebben niet alleen een prettige doch ook een leerzaam schoolreisje mede gemaakt. Met de trein werd naar Amsterdam gereisd, vanwaar een rondvaart werd gemaakt door de havenwerken, waarna pc r bus naar Schiphol, waar zjj ruim schoots de gelegenheid kregen hun leergierigheid te bevredigen. Ook werd Artis niet vergeten, waarbij het. aquarium met zijn vele soorten tropische vissen 'n belangrijke plaats innam. Bridgen BURGERBRUG. De stand van de nieuwe competitie der Bridgeclub „Burgerbrug" is na de tweede ronde ais volgt: A-lijn: 1.. Fam, Joh. C. Bruin 64.12 pet. pnt.; 2. A. v. d. Vlies—C. Vriesman 61.51; 3. Fam. Geenson 59.52; 4. Fam, G. Appel 54.29; 5. Fam. G. Rademaker 52,38; 6. J. G. Bruin—A. Boll 51.59: 7. Joh. Dapper—S. P. Schilder 49,68; 8. Fam. K. de Groot 49.31. B.lijn: 1. P. BosmanP. Ott 48.01; 2. J, de GrootJb. Eriks 45.39; 3. Mw. Ott—Jb. Bregman 44.49; 4. F. WatertorW. Boontjes 43.18; 5. Gebr. Nanne 42.96; 6. G. VisserAnnie Bruin 42.49; 7. Jb, Raven—J. Visser 40,87; 8. Jb. de BeursA. Schilder 38.49. De volgende drive in deze com petitie is bepaald op Maandag 30 Juli, KIND AANGEREDEN EN ERNSTIG GEWOND KOEDIJK-Zuid. Vrijdagmid dag omstreeks 16,15 uur, werd op de Bovenweg ter hoogte van het Laantje het 4-jarig zoontje van de fam. Beerse door een vracht auto beladen met zand en be stuurd door een chauffeur van de firma Castricum te Heiloo aan gereden en ernstig gewond. Ter wijl de vrachtauto met matige snelheid pnsseerde. kwam het kind plotseling van achter een stilstaand rijtuig en liep tegen de vrachtauto aan. Dokter Destree van Sint Pancras verleende de eerste hulp, waarna het kind dat een gecompliceerde bovenbeen breuk had bekomen naar het Sint Elisabeth Ziekenhuis te Alkmaar is overgebracht. HONKONG (I nuntius van Cl verlaten en is welke de comn geuit en de gi hebben de Pau te nemen. Tot voor kort dag in dag ui grond Van het een diplomatiek ger was geacci niet meer besta nationalistische Tsjang-Kai-Tsje De nieuwste gen Mgr. Riber dagen in het or munistische pai de „Bevrijdin; werd geschreve weeshuis van Wuhu, dat sta van Mgr. Ribei tal Chinese kin< Mgr. Ook Mgr. Lc Aposlplisch Vi< king, is het s hetze tegen M MOTORREN DODEL SCHOTTEN de trainingsritl „Rond-om Schc verongelukte torrenner Clau zijn 350 cc i kwam na 13 1 reden zo onge dat hij een si op liep. Hij m kenhuis worde hij kort na aa Bij OP VACA 's-GRAVENE nister van Soc de gemeentel deeld, dat hij e keuring aan 1 aan bouwvaka: a.s. verplichte bijslag wordt aan het verse! drag, dat zij t overbrugging z vangen en de tiebonnen, wa: vacantieweek worden de bes 14 JULI: H. Marcell Deze een' in wie de 1 tus drong, lijke hof om se bisschop gaan voor deze landen wist hij nie af, maar ge oude missie meren voor hij tot aan de Friezen Overijselse hij op de 1 Dit missie-i ook over in geen land zoveel pries de gewestei Nederland. achter blijv< overeenkom ideaal: P Christus, ee en offerend men. Dit z tegenover kondigers! veel aan de betuigt herl tevredenheii ten wij nie ren gaan ri tijd nog be' allen wel 1 lijke miss: Dat is toe vereiste vo het missiet!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2