De Pauselijke Internuntius heeft communistisch China verlaten V.V.D.-fractie distancieerde zich van de Regeringsverklaring De woningbouw staat er zeer ongunstig voor" Jonge bevolking werkt energiek aan de toekomst tduiven O.abeschuldigd van massale kindermoord Benelux-unie douane en accijnzen Minister In 't Veld openhartig: TWEEDE KAMER Maar bleef met holle argumenten staan Een dode bij overval op onderneming Koninklijk bezoek aan N.O.P. Zondagsevangelie Sproeten? SPRUTOL ZATERDAG 14 JLfLI 1951 PAGINA 3 (AV) 18.34.26 96 PA) 18.34.38 95 is) 18.25.05 94 [ei) 18.24.24 93 Sis) 18.36.39 92 ei) 18.35.13 91 (Sis) 18.40.09 90 (Hei) 18.36.36 89 r (AV) 18.40.13 88 18.40.45 87 s) 18.31.50 86 3 (Hei) 18.38.25 85 I) 18.32.46 84 A) 18.44.04 83 skamp (AV) 18.44.46 82 skamp (AV) 18.45.58 81 is) 18.47.23 80 ERWACHTING door het K.N.M.I. te lilt van Zaterdag- ndagavond. ER ik veel bewolking, al in de kustprovin- pklaringen. Enkele redende buien, voor- e Z.O.-helft van het egend zwakke ver- Ind. Iets warmer. <ISE JONGENS ENGELAND 14 Jongens ver- idagmiddag 15 Juli alse plaatsje Keyns- ,r hun vacantie ctoor n 'n bezoek te bren- Festival of Britain. komen de Engelse in Holland op deze icantie doorbrengen, ide gedachte van het té, waarvan Mr. van romotor is. Wellicht irgelijke uitwisseling is op grotere schaal door de volkeren el- :ren kennen en waar- „LICHTEN" N DE ZEE AAN ZEE Het de laatste wek veel- dat de zee „licht," at dan noemt. Wan- ats heeft is nimmer 'ggen, doch veelal bij nnig weer. ist als de duisternis etreden is de gehele net hele kleine licht- i d'oor de golven op den bewogen, wat 'n tig effect geeft. Ook id is het waar te ne- inneer men dan over loopt, spatten de dui tjes bij iedere stap oorzaak is het zoge- nktoon, de voor het aare microben, die in even. Deze nu geven, iveer hiervoor gunstig verende licht af. )PDRACHT VOOR KUNSTSCHILDER De Bergense schil- lerkhout, heeft van 'n astoor uit het plaatsje -Frankrijk, provincie opdracht ontvangen, ten van een zeer gro- ildering. De voorstel- >men uit de apocalyps van Johannes, <fe stelt voor Johannes waar hii de weder- 't tweede Jeruzalem n heerlijkheid, ht die een maand in lemen gaat in ruil voor hem en zijn gezin. delbertusschool schoolreis - Bijna 150 jongens igste klassen, hebben een prettige doch ook schoolreisje mede- de trein werd naar gereisd, vanwaar een verd gemaakt door de waarna pe r bus hol, waar zij ruim- gelegenheid kregen righeid te bevredigen. Artis niet vergeten, t. aquarium met zi n n tropische vissen n plaats innam. Bridgen BRUG. De 3tand euwe competitie der Burgerbrug" is na de ide als volgt: Joh. C, Bruin 64.12 2. A. v. d. VliesC. .51; 3. Fam. Geenson am. G. Appel 54.29; 5. ïademaker 52.38; 6. J. Boll 51.59; 7. Joh. P. Schilder 49.68; 8. Groot 49.31. P. Ott 48.01; root—Jb. Eriks 45.39; tJb. Bregman 44.49; W, Boontjes 43.18; nne 42.96; Annie Bruin 42.49; J. Visser 40,87; rsA. Schilder 38.49. drive in deze com- lepaald op Maandag AANGEREDEN NSTIC GEWOND -Zuid. Vrijdagmid- 16.15 uur, werd op ter hoogte van het 4-jarig zoontje ven ;se door een vracht met zand en be- een chauffeur van de ïcum te Heiloo aan- ernstig gewond. Ter- rrachtnutn met matige >«sseerde, kwam het mg vrii achter een tuig en liep tegen de aan. Dokter Destree ancras verleende de waarna het kind dat iliceerde bovenbeen bekomen naar het aeth Ziekenhuis te overgebracht. BRAND TE ROME Mede tenpevolge van gebrek aan water ge durende de middag uren stond de brand weer te Rome voor 'n schier bovenmenselij ke taak bij het bestrij den van een hevige brand in een opslag plaats van landbouw- materialen in het hartje van de beneden stad. 200 man moesten vier uur lang zwoe gen om het vuur te bedwingen. HONKONG (K.N.P.) - Mgr. A. Riberi, de Pauselijke Inter nuntius van China, heeft, naar het K.N.P. verneemt, Nanking verlaten en is naar Honkong gegaan. De vele bedreigingen, welke de communisten de laatste tijd tegen zijn persoon hebben geuit en de grootscheepse acties, welke werden ondernomen, hebben de Pauselijke vertegenwoordiger gedwongen dit besluit te nemen. Tot voor kort werd Mgr. Riberi dag in dag uit aangevallen op grond Van het feit, dat hij als een diplomatiek vertegenwoordi ger was geaccrediteert bij een niet meer bestaande regering, de nationalistische regering van Tsjang-Kai-Tsjek.. De nieuwste beschuldiging te gen Mgr. Riberi verscheen dezer dagen in het orgaan van de com munistische partij in Sjanghai, de „Bevrijdingskrant". Daarin werd geschreven, dat in het weeshuis van de H. Maagd te Wuhu, dat staat onder leiding van Mgr. Riberi, een groot aan tal Chinese kinderen is vermoord. Mgr. Jantzen verdreven Ook Mgr. Louis Jantzen* M.E, Apostolisch Vicaris van Sjoeng- king, is het slachtoffer van de hetze tegen Mgr. Riberi gewor- MOTORRENNER MAAKTE DODELIJKE VAL SCHOTTEN (ANP). Tijdens de trainingsritten voor de prijs „Rond-om Schotten" in Duitsland verongelukte de Italiaanse mo torrenner Claudio Mastellari op zijn 350 cc motor Guzzi. Hij kwam na 13 km te hebben ge reden zo ongelukkig te vallen, dat hij een schedelbasisfractuur op liep. Hij moest naar het zie kenhuis worden vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. BIJSLAG OP VACANTI EBON N EN 's-GRAVENHAGE. De mi nister van Soc. Zaken heeft aan de gemeentebesturen medege deeld, dat hij er alsnog zijn goed keuring aan heeft gehecht, dat aan bouwvakarbeiders over de a.s. verplichte vacantieweek een bijslag wordt verstrekt, gelijk aan het verschil tussen het be drag, dat zij bij opneming in de overbrugging zouden hebben ont vangen en de waarde der vacan- tiebonnen, waarover zij voor de vacantieweek geacht kunnen worden de beschikking te hebben. 14 JULI: H. Marcellinus Deze eenvoudige priester, in wie de liefde van Chris tus drong, verliet het pause lijke hof om met de Utrecht se bisschop Gregorius mee te gaan voor het missiewerk in deze landen. Als Engelsman wist hij niets van ons land af, maar gegrepen door het oude missie-ideaal; Pelgri meren voor Christus, werkte hij tot aan zijn dood onder de Friezen en vooral in de Overijselse gewesten werd hij op de handen gedragen. Dit missie-ideaal plantte hij ook over in ons volk; er is geen land ter wereld, dat zoveel priesters naar vreem de gewesten uitstuurt als Nederland. De gelovigen, die achter blijven, moeten echter overeenkomstig het oude ideaal; Pelgrimeren voor Christus, een sterk biddend en offerend thuisfront vor men. Dit zijn wij verplicht tegenover onze geloofsver kondigers! Zeker, wij doen veel aan de missie; de Paus betuigt herhaalde malen zijn tevredenheid, maar nu moe ten wij niet op onze lauwe ren gaan rusten. Het kan al tijd nog beter! Want bent U allen wel lid van de Pause lijke missiegenootschappen? Dat is toch wel de eerste vereiste voor deelname aan het missiethuisfront. IN DESERTO den. Hem was immers de vraag gesteld een petitie tot uitwijzing van Mgr. Riberi te willen onder tekenen. Vanzelfsprekend wei gerde de bisschop dit te doen, nadat hij tevoren reeds een pe titie tot instelling van een natio nale kerk had afgewezen. Daar op hebben de communisten Mgr. Jantzen's huis in beslag genomen „om de aanspraken op onbetaal de rente van enige boeren te vol doen". De bisschop, die meer dan 66 jaar oud is en bovendien niet sterk meer, heeft daarop de wijk moeten nemen. BRUSSEL (A.N.P.) Twee verdragen inzake de samenwer king op het gebied van douane en accijnzen en van het invorde ren van belastingen binnen Be nelux zijn thans uitgewerkt. Het secretariaat-generaal van de Ne derlandsBelgischLuxemburgse douane-overeenkomst heeft me degedeeld, dat deze verdragen door de administratieve raad voor de douaneregelingen van de Belgisch-Luxemburgs-Neder landse douaneovereenkomst aan de regeringen der drie partner- landen zijn voorgelegd. Nederlander als adviseur naar Ethiopië Door bemiddeling van de Com missie van Internationale Tech nische Hulp is ir. J. Leyh uit den Haag benoemd tot industrieel ad viseur van de Ontwikkelingsbank van Ethiopië, te Addis Abeba. De perspectieven voor onze volkswoningbouw zijn weinig hoopgevend. We zitten met de kapitaal voorziening hopeloos in de knoop, daar we moeten finan cieren met een vlottende schuld, welke is opgelopen tot 800 mil- lioen. We kunnen geen leningen sluiten op lange termijn en zolang deze toestand duurt, staat het er met onze woningbouw zeer som ber voor. Deze wel zeer ernstige woorden sprak gistermorgen minister In 't Veld, die Donderdag en Vrijdag een bezoek bracht aan Groningen en gistermorgen en nieuw com plex woningen opende aan de Bedummerstr-, gebouwd door de Maatschappij tot verbetering van woningtoestanden. Donderdag was de minister de provincie in geweest en gisteren bezocht hij een aantal nieuw en bijna gereed zijnde woningen in de stad. Hii deed dit gaarne al was het alleen maar om zijn waardering te uiten voor hetgeen Groningen voor de volkswoningbouw doet, waar na de oorlog reeds ruim 2000 woningen zijn gebouwd. Toch moet spr. vandaag bij deze feeste lijke gelegenheid zeer sombere woorden spreken, want aan de hemel van onze volkswoningbouw komen zeer sombere wolken op zetten. Immers de perspectieven speciaal voor de bouw van wo ningwetwoningen zijn niet erg hoopvol. We zitten met onze ka pitaal voorziening hopeloos in de knoop, we moeten financieren met een vlottende schuld, welke reeds is opgelopen tot 800 mil- lioen een consolidatie van deze schuld door leningen op lange termijn, is helaas onmogelijk. Maar het is duidelijk, dat wij niet zo kunnen voortgaan. Slagen wij er niet in leningen op lange ter mijn af te sluiten, dan is een ver der voortbouwen onmogelijk. Dit mag echter niet betekenen, dat wij bij de pakken gaan neerzitten. Integendeel we zullen met alle mogelijke middelen er naar moe ten streven onze woningbouw op fang te houden. We hebben nu 50 millioen kunnen lenen, maar 200 millioen daarvan moet ge bruikt worden voor een aflossing van de vlottende schuld, we hou den dus weinig over. En alleen reeds de bouw van 20.000 wonin gen vraagt een bedrag van 200 millioen. Critiek op de Regering, dat het financieel zo gelopen is, acht spr. onrechtvaardig- We zijn in Neder land nu eenmaal sterk afhanke lijk van de internationale toestand en Korea heeft de toestand voor ons land bijzonder verslechterd. Tengevolge hiervan vraagt onze defensie 650 millioen per jaar meer en met éénderde van dit be drag was onze woningbouw uit de brand. Daarnaast zijn alle prijzen sinds Korea geweldig gestegen, vooral van de artikelen welke wij in moeten voeren. Alleen daar door is onze betalingsbalans on gunstig beïnvloed tot een bedrag van een milliard per jaar. Ten slotte worden we ook nog getrof fen door een snellere afloop van de Marshall hulp dan aanvanke lijk was gedacht. In één woord, we geven meer uit dan we ver dienen en daardoor vloeit onze deviezen voorraad nog. Vooral het laatste half jaar, gaat dit in een onheilspellend snel tempo. Spr. persoonlijk betwijfelt wel eens of de 1500 millioen voor de defensie niet boven onze krachten ligt, al gaat het om het behoud van onze vrijheid^ waarvoor geen offer te groot mag zijn. Toch zijn er nog wel mogelijk heden. Hij denkt aan overwerk door de arbeiders, waarvoor zij geen loon krijgen in baar geld, maar obligaties voor woningbouw. Besparing op de consumptie door minder snoepen, drinken en ro ken waaraan we 1500 millioen per .laar uitgeven. Een oerde bezui niging daarop en we konden alle: woningzoekenden aan een woning helpen. Is dit verlangen dan on redelijk? Ook de gemeenten zullen mid delen moeten vinden. Het zal niet meer gaan om toewijzing van een bouwvolume aan gemeenten, maar de gemeente die geld op tafel brengt zal onbeperkt kun nen gaan bouwen. Sjr. is niet helemaal wanhopig hij heeft nog vertrouwen in de scherpzinnigheid en offervaar digheid van ons volk en is die er, dan kan nog een uitweg gevon- <fen worden. Hierna ging de minister over tot de opening van een nieuwe woning, welke ook op een practi- sche en goedkope wijze was ge meubileerd- WIJ LATEN ONS HOREN IN AMERIKA Muziek uit Amsterdamse Zee dijk-kroegjes, fragmenten van de „Hohe Messe"-uitvoering door de Ned. Bachvereniging in de Grote Kerk te Naarden, redevoeringen tijdens de behandeling van het Perzische olieconfliet in het Haag se Vredespaleis en pierement- muziek zijn de klanken, die door Thomas Fassett van de Columbia Broadcasting System in ons land zijn opgenomen voor een klank beeld dat over 190 Amerikaanse stations zal worden uitgezonden. Hij maakte ook een reportage van 25 minuten over het Holland Festival. (Vervolg van pag. 1 Had de heer Schouten (A.R..) als buiten de regering staande nog enige speelruimte, de fractieleider van de V.V.D., de heer Oud, moest zich in nog veel krommer bochten wringen om zich bij zijn anti-rev. collega te kunnen aansluiten. Ook hij moest erkennen, dat er zoiets als een regeringsprogram ge weest was, maar ja, dat kon toch nooit een accoord zijn, waar bij men zich bond om voor alle voorgestelde maatregelen te stemmen. Wat de fractieleider van de V.V.D. dan wel onder een toezegging tot medewerking verstond, werd in het ver volg van zijn door bewogen interrupties onderbroken rede ontstellend duidelijk. Niet alleen nam ook hij de vrij heid om zestien millioen onder het afgesproken bedrag te gaan, de Kamer kreeg tevens te horen, dat de V.V.D. zich nu ook het recht nam om een belasting op de bedrijfswinst alsnog onrecht vaardig te vinden, terwijl ook deze belasting toch reeds in de verklaring van de met haar toe stemming aangetreden regering was aangekondigd. Mag. Stokman (KVP), die prof. Romme verving, omdat hier de geschiedenis van de formatie, ter tafel kwam, diende mr. Oud met steekhoudende argumenten van repliek. Een accoord, zoals dat bij een formatie wordt ge sloten, betekende ook voor de katholieke woordvoerder niet, dat men nu alle voorstellen z.m. zou moeten goedkeuren. Maar wat de heer Oud deed was de morele binding zo uithollen, dat er prae- tisch niets meer overbleef. Indien de heer Oud bezwaar had willen maken tegen de bedrijfswinstbe lasting dan had hij het regerings program niet moeten onderschrij ven en ook bezwaar moeten ma ken tegen het desbetreffende punt uit de regeringsverklaring. Het wederwoord van mr. Oud was zo mogelijk nog zwakker. Hoe ging het met zo'n accoord? Er was niet veel tijd geweest voor overleg. De formateur had slechts een beslissing over de grote lijnen gevraagd en eerst la ter waren de bezwaren van het bedrijfsleven gebleken. Ook deed de heer Oud een poging om het accoord tot een stuk te verklaren, dat nu niet meer ter sprake kon komen. Minister Lieftinck aar zelde echter niet om er toch een passage uit voor te lezen. Het bleek dezelfde passage over de bedrijfswinstbelasting te zijn, die ook in de regeringsverklaring voorkomt. Van socialistische zijde mengden zich de heer Burger, de wnd. fractievoorzitter van de PvdA en de heer Hofstra in het debat. Mr. Burger was uiterst fel. A.R. en VVD verweet hij, dat zij een politiek wilden voeren van: Pluk de armen en steun de rijken. Hij ontkende ten stelligste dat de si tuatie sinds de formatie veran derd zou zijn, „maar", zo riep hij bitter uit, „het is gemakkelijk om een uitvlucht te bedenken ais men onder de consequenties uit wil!" Vreugde De heer Gortzak (Com.) zag de ruzie in het regeringshok met on verholen vreugde aan. Hij maak te de socialisten nog kwader door hen toe te voegen, dat zij nu aan den lijve ondervonden wat het betekende om met de reactie in zee te gaan. Minister Lieftinck constateerde van zijn kant, dat de voorstellers van het amendement er niet in geslaagd waren om het bewijs te leveren, dat de ontbre kende zestien millioen niet nodig DJAKARTA Een bende heeft eind vorige week een over val gepleegd op de koffieonder- neming Karanhadji in het gebied van Kalibaru in Oost-Ja va en de bewoner Perseyn Jr, neerge schoten. Kort daarna overleed deze aan zijn verwondingen. De bende eiste toegang tot zijn huis, waar de heer Perseyn met zijn vrouw en zijn vader woonde. Aanvankelijk weigerde men toe gang te verlenen, doch toen de rampokkers met een stengun door de deur schoten, liet Per seyn hen binnen. Na een hand gemeen met de vader schoot een van de drie indringers de zoon neer. De bende verdween met geld en goederen van waarde. zouden zijn. Ook benutte hij nu het amendement-Lucas, dat tegen zijn zin was aangenomen, maar waardoor in de beweegredenen van de belastingontwerpen is op genomen, dat zij moeten dienen om dekking te vinden voor 250 millioen! Zijn voornaamste argument was intussen, dat dit bedrag niet en kel nodig was voor de militaire uitgaven, ook voor het sluitend maken van de betalingsbalans. Het amendement Schouten-Oud werd tenslotte met 27 tegen 66 stemmen verworpen. Tegenstem den KVP, PvdA en van de C.H. freule Wttewaal en de heren Ti- lanus en Kikkert. Daarna kon tot stemming over de ontwerpen worden overgegaan. De heren Welter en van Dis (St. Ger.) kondigden aan, dat zij te gen alle ontwerpen zouden stem men. De woordvoerders van A.R. VVD en CH bleven bezwaar ma ken tegen enkele ervan, maar de vennootschapsbelasting viel daar, ondanks de zo fel omstreden ver der gaande verhoging, toch niet onder. Zo vielen tenslotte de volgende uitslagen te noteren: wiizieing van loon en inkomstenbelasting werd aangenomen met 57 tegen 34 stemmen, voor KVP (met uit zondering van de heer Lucas, die reeds bii de formatie bezwaar bleek te hebben gemaakt tegen de bedriifswinstbclastine). de PvdA en van dc CH fr. Wttewaal en de heren Tilanus en Kikkert. De wijziging van de vennootschaps- belastine werd met 89 tegen 2 stemmen aanvaard: tegen de heer Welter en ir. van Dis (St.Ger.). Voor de gewijzigde omzetbelas ting werden de stemmen verkre gen van KVP PvdA en viif leden van de CH fractie. De gewijzigde motorrijtuigen belasting ontmoette acht tegen stemmers, het waren de Commu nisten en de heren Welter en van Dis. De gewijzigde vermogens belasting kwam er met 67 tegen 25 stemmen, voorstemmers waren de KVP de PvdA, de communis ten en vijf leden van de CH. De wijziging van het successierecht kwam er tenslotte z.h. stemming, wel vroegen de heren Weiter en van Dis aantekening, dat zij ook hier tegen waren. HARD WERKEN VOOR TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur). Volgende week wordt het hard werken voor de Tweede Kamer. Op voorstel van de voorzitter werd gisteren besloten dat reeds Maandagavond zal worden begon nen. Dinsdag, Woensdag en Don derdag zal de vergadering ook 's avonds voortgezet. Het ont- werp-Winkelsluitingswet zal niet meer voor het reces worden be handeld. (Vervolg van pag. 1 Op de Zwijnsweg, die even goed Walcherense weg gedoopf had kunnen worden, wanf hier wonen bijna uitsluitend boeren uit Walcheren, bezocht de Koningin de boerderij van J. Cevaal. Het was in deze omgeving net een stukje Walcheren. Alle boeren en boerinnen boven de middelbare leeftijd droegen de Walcherense dracht. Cevaal vertelde aan de hoge bezoekster, dat hij nabij Veere een boerderij van 4 ha. had gehad, maar die was verwoest. Hier had hij een boerderij van 12 ha. terug gekregen. H.M. vroeg hem of de grond in Zeeland niet beter was en of hij niet terug wenste te keren naar zijn geboortestreek. Spon taan en zonder na te denken ant woordde Cevaal in zijn zuidelijk dialect, dat de grond hier beter was dan in Zeeland en dat hij niet graag meer zou willen rui len. Kraggenburg was het eerste dorp met een bijna gesloten ver siering eni vlaggentooi. Hier werd het gezin van de landarbei der E. J. Klundert opgezocht. Hartelijk en spontaan werd de Koningin in dit vriendelijke dorp van pastoor Koopman, be groet. Als overal werd ook hier een rondgang door het dorp ge maakt en voort ging het naar Marknesse. De eerstgeborene Heel de bevolking was samen gestroomd voor de openbare school en de smidse A. F. Wee vers. Het was een originele ge dachte om Grietje de Jong, het eerste kind dat in de polder werd geboren de hoge eer te laten de landsvrouwe te mogen begroeten met een fraai bouquet. Ongedwongen onderhield H.M. zich met de kinderen, waarna zij de smidse van Weevers binnen ging. Er zat systeem in deze be zoeken, want na de handeldrij vende middenstand, de landbou wer en de landarbeider, werd deze kleinindustrie bezocht. Ge ruime tijd heeft H.M. met het echtpaar Weevers en de drie kinderen gesproken. Het hart van de N.O.P. Hoewel het bezoek aan de N.O.P. piet direct een feestelijk karakter droeg, was het aan de drukte er» de ontvangst goed te merken, dat Emmeloord het hart is van dit wijde land. Hier werd nog even een openbare school bezocht, in welker hoogste klasse kinderen waren, geboren in elk der elf provincies. Zelfs was er een kind onder dat in Sumatra was geboren. Hier woonde de Koningin een stukje openbare les bij en onbevangen en duide lijk werden de vragen door de kinderen beantwoord. Buiten stonden de honderden andere schoolkinderen en toen H.M. onder hen een 6-jarig jongetje op een veldbed ontdekte, maakte zij een hartelijk ongedwongen praatje met het ventje. In Emmeloord waren duizen den mensen bijeen, die zich ver drongen rond het beursgebouw, waar de lunch werd gebruikt, waarna een hearing volgde. On der de gasten aan de dis. bevon den zich behalve de autoriteiten, mevr. F. Albers-Punselie presi dente van de R.K. Vrouwen gemeenschap, mevr. L. v. d. Veen-Faber presidente van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen en mevr. C. Krijgsman-de Lange, lid van de Poldercom missie. De tocht van de Prins De tocht van Prins Bernhard ging langs de zuidelijke rand van de Polder, waar de Zuilwester storm schuimende golven smeet op de stevige dijkwand. Een be zoek werd gebracht aan Schok kerhaven, een basis van de grote werken aan de nieuwe Oosterpol der. Voorts werden arbeiders kampen bezocht, een drijvende drooginrichting voor lucerne en verschillende ontginningswerk zaamheden werden gadegeslagen. Hier werd zeer bepaald een werkbezoek aan de polder ge- gebracht. Maar bij alle hartelijkheid on gedwongen omgang met de hoge OORLOGSBODEMS TE ABADAN De spanning tengevol ge van de Perzische oliekwestie is nog niet verminderd. Britse en Iraanse oorlogssche pen liqgen te Abadan, om zo nodig hande- lend te kunnen optre den. Op de bovenste foto zien we de En- qelse kruiser Mauri tius", welke door de Euryaluszal wor den afgelost, gemeerd in de Shatt-el-Arab rivier tegenover de olie-raffinaderijen. Op de onderste foto: Iraanse kanonneerbo ten in de rivier Ka- roen tegenover Khor- ramshar. 9E ZONDAG NA PINKSTEREN Jeruzalem was de Heilige Stad. Wat Rome voor ons, katholieken, betekent, betekende Jerusalem voor het Joodse volk. Daar was de Tempel, daar woonde God, daar wilde Hij offers ontvangen en naar de gebeden der mensen luisteren als oorlog dreigde of hongersnood. De Tempel, dat was het hart van 't Joodse volk; om die Tempel was Jerusalem dier baar aan iedere jood. Als Gods straf om misdaden van vorst en volk, hen uitgeworpen had en verbannen ver van hun land, dan was hun grootste straf; niet meer op te kunnen trekken naar het huis van Jahwé, Jerusalem niet te kunnen zien. O Jerusalem, vergete ik u ooit, verdorre dan mijn rechterhand! Mijn tong mag kleven aan mijn gehemelte als ik niet meer denk aan u! Als Jerusalem niet voor mij staat als het toppunt mijner vreugde! Ps. 137. Jerusalem! Wanneer een pel grimsstoet het gouden dak van de Tempel zag vlammen in de zon, zongen die mensen ontroerd: Verheugd was ik toen men mij zeide: „We trekken op naar Jahwé's Huis." Zo staan dan onze voeten binnen uw poorten, Jerusalem. Ps. 121. We kunnen dat begrijpen. We hebben mensen gesproken, die Rome bezocht hadden in het H. Jaar. Rome! het middelpunt der christenheid! Het eeuwige Rome, met de Plaatsbekleder van Christus. Hun ontroering was niet onder woorden te brengen. En toen zij de H. Vader zagen en Hij hun toesprak, kwamen de tranen in hun ogen. Stelt u zich voor dat die men sen nu op enige afstand van Rome staan! Laat ze zien hoe hun eeuwig Rome beschoten wordt, hoe de St. Pieter in brand staat, hoe met donderend lawaai stuk voor stuk de prachtige gebouwen, die zij bewonderd hadden, ineen storten. Laat ze weten dat duizen den Romeinen onder het puin be graven liggen! En zie dan Jezus in 't Evangelie van vandaag! Hij wilde als Zoon van 't uitverkoren volk op aarde leven; Hij wilde de Tempel zien als de woning van Zijn Vader. Hij kende de wandel gangen, het voorhof, het Heilige der Heiligen. En terwijl Hij „Zijn" stad nadert, ziet Hij de overheer sers met duizendtallen afkomen op Jerusalem, ziet Hij de fakkel vallen in de Tempel en de ont zaglijke vlam die het binnenste aangrijpt om te verslinden. Muren kantelen. Vrouwen worden ver pletterd, Zijn volk wordt uitge moord. Als een profeet ziet Hij Zijn heilige stad worden tot een gruwelijke ruïne. Nu glanzen nog de gouden druiventrossen aan de marmeren gevel, maar voor Zijn oog zijn het de grafstenen van honderden volksgenoten. En Jezus weent over Zijn stad. Hij moet wenen; dit kan geen mensenoog zonder tranen aan schouwen. De Meester is geen koud tourist. Hij wortelt in Zijn volk; Hem gaat het wel en wee van Zijn bloedverwanten ter harte. Öij is de volmaakte mens. D i t moeten we lezen in het Evangelie. Hij is volmaakt als mens, kent onze zwakheden en gevoelens, omdat Hij ze meege- voeld heeft. Het beeld van die huilende Christus is zo schoon en zo groots. Zo komt Hij ons nabij en dichterbij dan als de Storm- beveler vóór op 't schip. Christus mens, mede-mens, God-mens ook. Vergeten we niet dat onze Chris tus alles had, waardoor een wezen mens is, waardoor u. ik mens ben. Alleen de zonde was Hem vreemd, anders niets. P. C. DE HAAS O.F.M. (Advertentie) Bii weerbarstigeSprutol-Sterk gasten en de spontaniteit der bevolking, misten we in dit open wijde land die sfeer, welke men bij koninklijke bezoeken op het oude land aantreft. Om nooit te vergeten Daarvoor leverde Urk het sprekende bewijs. Dit oude stad je dat eigenlijk geen feesttooi behoeft, om zijn knusse straatjes en vriendelijke huisjes, om zijn vrouwen die altijd feestelijk ge kleed zijn met haar veelkleurige kraplappen, bloedkoralen hals banden met forse gouden sloten. Maar voor deze gelegenheid was er op elite hoek een fraaie ereboog, van alle huizen wap perden de vlaggen en het haven kwartier was feestelijk at gezet en gedrapeerd met honderden nieuwe netten. Een uitzonder lijk mooie aanblik, met aan weerszijden in de havens twee honderd gepavoiseerde vissers schuiten, van welks masten even zovele netten wuifden in de wind. Op het stadhuis werden de Koninklijke bezoekers toege sproken door burgemeester Kei zer, die herinnerde aan het laat ste koninklijke bezoek in 1922 van Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik. Nadat de vorste lijke personen hun handtekenin gen hadden geplaatst in het kon. gastenboek, dat nog m?.ar één beschreven bladzijde telde, werd H.M. door het vriendelijke dorpje' en langs de havens ge leid. De Gasten werd een kistje pas gevangen tong aangeboden en later nog eens vers gerookte paling er» door de schoolkinde ren een fraaie pop. Meisjes- en mannenkoren zongen de Konink lijke gasten toe en overal steeg een luid gejuich op. De vermoeiende tocht werd besloten met een bezoek aan het museum op Schokland, waarna de hoge gasten de terugreis naar Soestdijk aanvaardden. INVOER 952 EN UITVOER 585 MILLIOEN 's-GRAVENHAGE. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek geregistreerde voorlopige gegevens bedroeg de totale waarde van de ingevoerde goederen in Mei f 952 millioen terwijl voor een waarde \wm f 585 millioen werd uitgevoerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3