Eerste bergen in de Tour zijn achter de rug V \jfe Jaarlijkse renwagenrace om de „Grand Prix" Britse eilandenrijk telt 50.210.472 bewoners Sombere wolken aan de internationale horizon Kaesong, meest noordelijke stad met godsdienstvrijheid Zwaarste materiaal en beste coureurs aan de start Londen: 8.346.137 J ZANDVOORT PRESENTEERT: Ook weer een 500-race Reeks van rampen over Kansas-U.S.A. Brengt hoge druk mooi weer? Lagere prijzen gezinsverbruik Ambassadeur Grady vraaat ontslag Nederlandse troepen naar Duitsland? BEURSOVERZICHT Oermont Ferrand, Vrijdagavond - ledereen in Clermont rekte *'n hals toen een eenzame figuur de wielerbaan opstormde. Een paar seconden laten barstte uit duizenden kelen een oorverdovend gejuich op. Hij was het! Hij, hun plaatsgenoot, Raphael Ceminiani, tweede man in de Franse ploeg, was de glorieuze winnaar van deze 236 km. lange tocht met twee zware bergen. Door de loudspeakers was al bekend gemaakt, dat hun Ceminiani beide keren eerste was geweest in de ber gen. Nu was hij ook eerste in deze etappe. Maar aan de kant van de wielerbaan, vlak bij de tijdopnemers, stond ook een Nederlander, Kees Pellenaers, en verheugd veerde die op, toen vlak voor het grote peleton in de baan van Stan Ockers, Hugo Koblet en Jean-Marie Robic Gerrit Voorting naar de finish stormde. Cerrit Voorting op de zevende plaats in de etappe, die zo gevreesd was in het Nederlandse kamp. En niet alleen Gerrit Voorting bij de grootheden! Ook Woutje Wagtmans had gelijke tred kun nen houden met bergspecialisten als Bobet, Coppi of Bartali. De kleine vinnige Bossenaar op de negende plaats ex aequo. Dat was meer dan iedereen had dur ven dromen. En dan nog te be denken, dat vlak voor de finish, toen het hele peloton in volle sprint lag. Wim van Est een lekke band gekregen had. Bijna dus de weelde van drie witte truien in het peloton. Er waren nog meer verheu gende feiten. Neem alleen al het magnifieke herstel van Hansje Dekkers, die als vierde Neder lander binnenkwam en die ook als steeds in het grote peloton had gereden tot hij een lekke band kreeg en eenzaam achter bleef. Of Gerrit Peters, sukke lend met een gebroken ketting, vlak voor het ingaan van de bergen en daardoor minuten kwijt rakend op al de anderen. De „Pel" kon breeduit lachen. Van strijd (nog) geen sprake Het begin was zoals bij. alle gevreesde etappes saai en traag. Iedereen wachtte eigenlijk wanneer Geminiani er vandoor zou gaan. want het was natuur lijk geen geheim, dat deze felle doorbijter koste wat het kost de eerste in Clermont Ferrand wil de zijn. Gestaag reed het pelo ton over de prachtige wegen van het- nog prachtiger Franse land schap, slingerend van links naar rechts, met in de verte de maje- stueuse silhouetten van de mach tig? bergtoppen. Alles bleef in gesloten gelid bijeen en er was niemand, die eigenlijk een uit looppoging waagde. In Aubusson. 87 km van Limo ges,. bedroeg de achterstand op het tijdschema, dertien minuten. Ook in Pontaumer. een ravitail- leringspost en op 136 km van Limoges, lag de hele groep nog bijeen. Caput en Buchonnet wa ren de twee aanvoerders van het peloton, dat reeds een achter stand van 26 minuten op het tijdschema had. Eindelijk dan toch kwam de verwachte aanval van Geminia ni. Het was ruim zestig km voor de finish en enkele tientallen meters voor de grote strijd in de bergen zou beginnen. Alleen Mi- rando slaagde er in het wieltje van de plots furieus rijdende Auvergniat te pakken en storm de mee naar voren. Maar Gemi niani trok zo hard, dat Mirando steeds meer seconden verloor. Met anderhalve minuut voor sprong bereikte Geminiani het eerst de top van de Moreno en ook op de Col de Ceyssat (1078 meter) kwam Geminiani als eer ste boven. Toen gmg het in volle vaart op de finish af, af en toe moest er nog even geklommen worden, de wegen waren slechter gewor den en zo af en toe regende het lekke bandjes. Goldschmit, Luxemburgs beste klimmer, stoof er nog tussen uit en be reikte als tweede de finish. Met Stan Ockers voorop kwam het peloton binnen en toen drup pelsgewijs de pechvogels en de minder sterken in deze zware etappe en alle Belgische favorie ten als Rosseel en Demulder, die kort achter elkaar bii de ene valpartij na de andere betrok ken waren. De uitslag van deze etappe werd tenslotte: 1. Geminiani (Frankr.) 6.59.40 (met bonificatie 6.58.40); 2. Gold- schmidt (Lux.) 7.00.32 (met bo nificatie 7.00.02); 3. Ockers (Bel gië) 7.00.54; 4. Koblet (Zwits.); 5. Remy (Frankr.); 6. Robic (Parijs); 7. Voorting (Ne derland); 8. Biagioni (It.); 9. ex aequo: een grote groep renners met o.a. Wagtmans (Ned.), Coppi (It.), Bartali (It.), Magni (It.); 35. Van Est (Ned.) 7.04.11; 51. Dekkers (Ned.) 7.05.50; 70. Peters (Ned.) 7.09.26; 84. Faanhof (Ned.) 7.12.32. Algemeen klassement: 1. Le- veque (West Zuid West) 51.58.15; 2. Bauvin (Oost Zuid Oost) 51.59.34: 3. Geminiani (Frank rijk) 52.04.59; 4. Diederich (Lux.) 52.05.00: 5. Koblet (Zw.) 52.05.17; 6. Lucien Lazarides (Frankrijk) 52.05.19; 8. Bobet (Frankr.) 52.06.46; 9. Coppj (It.) 52.07.21; 10. Magni (It.) 52.09.09; 16. Bartali (It.) 52.11.31; 17. Ockers (Belg.) 52.12.01; 19. Van Est (Nederland) 52.13.01; 20. Wagtmans (Ned.) 52.13.29; 58. Voorting (Ned.) 52.30.00; 62. Peters (Ned.) 52.34.01; 74. Faan hof (Ned.) 52.41.00; 89. Dekkers (Ned.) 52.54.53. Berg klassement: 1. Geminiani 9 pt; 2. Robic 5 pnt; 3. Koblet 4 pnt; 4. Lucien Lazarides 3 pnt; 5. Apo Lazarides en Mirano 2 pnt. Ploegenklassement: 1. Frank rijk 155.48.13: 2. West Zuid West Frankrijk 155.55.01; 3. Italië 156.03.12; 4. België 156.05.28; 8. Nederland 156.37.57. Drie van de Nederlanders op een bank tijdens de rustdag. Het zijn van rechts naar links Hans Dekkers, Henk Faanhof en Gerard Peters. Wat zou het onderwerp van hun ge sprek zijn? 9» toe l l»eo 12e ETAPPE RONDE v FRANKRIJK 1951 9 ETAPPEPLAATSEN 9 RAVITAILLERINGSPOST BERGTOP (q) AANTAL KILOMETERS [0 1» CATEGORIE IN 8ERGCLASSEMEÜT gj 20CATEGORIE IN BERGCLASSEMENT (3 3*CATEG0RlE IN BERGCLASSEMENT v KO- i/Moecs - BRIVE& LUST®* j p /O, jSCoufdon Üj| ftWmun |lO«ETAPPE WWUU1 2I6KM. ETAPPE 15JULI I 177 KM. 1 Via FtttftSOC {5)240 fuPELT-PA LECTUUR-DEPOT VAN HET NEDERLANDSE RODE KRUIS Het Lectuur-depot van het Nederlandse Rode Kruis begon z'n werk zaamheden in 1945 (Boeken-actie Rode Kruis). Gedurende 't bestaan van de Niwin heeft het tevens als uitvoerend apparaat van deze vereniging zijn diensten verleend ten bate van de Ne derlandse militairen in Indonesië. Na de opheffing van de Ni- win zette het lectuur- depot zijn arbeid voort, daarbij speciaal aandacht wijdend aan de belangen van zie ken hier te lande, zo wel als overzee. Op de bovenste foto zien we het gereed maken van een nieuwe zending lectuur, welke be stemd is voor de Ne derlandse vrijwilligers in Korea. De onderste foto werd gemaakt tij dens de overdracht van de 1500 banden aan ds. Goudkamp. V.l.n.r.: mej. C. J. Bungenberg-de Jong, hoofd, van 't lectuur- depot, ds. M. Goud kamp en mej. A. Mui- derman, bibliotheca resse. BUITENLANDS OVERZICHT (Van onze redacteur-sport) Amper is het stof van de Asser T.T. opgetrokken, of er staat alweer aen niuew gemotoriseerd evenement voor de deur. Op Zondag 22 Juli s middags om half drie zullen zich op ons nationale race-circuit: dat van Zandvoort, veertien coureurs in hun renwagens laten zakken, de ogen gericht op K.N.A.C.- sportcommissaris van Haren, die de startvlag omhoog houdt en met de vingers de minuten aftelt. Dan zal die massa van tien en tienduizenden sportliefhebbers langs de baan stil zijn. Eén minuut. Eén minuut. Tot het rood-wit- blauw met eer» zwaai neergaat, en veertien blauwe, gele, witte en rode renwagens van de zwaarste klasse brullend hun aanloop nemen naar de Tarzan- bocht, de eerste maal van de 90 ronden. Driehonderd zever» en 70 km voor de sterke motor. Dan is de race om de grote prijs van Nederland voor specifieke renwagens begonnen. Veertien topcoureurs hebben ingeschreven voor de kracht proef, die het Zandvoortse cir cuit betekent. Alleer» Juan Fan- gio ontbreekt en dan alleen nog maar, omdat in de haast geen Maserati meer te vinden is. Óp Zandvoort zullen n.l. geen Alfa-Romeo's uitkomen. Fangio in een Alfa is haast niet te ge naken en wanneer Farina dan ook nog met een dergelijke wa gen zou starten, zou de race waarschijnlijk twee lage rode snelheidsmonsters te zien geven, die ver voor een min of meer verspreid peleton uitholden. Om de strijd open te houden heeft de KNAC derhalve geen Alfa's geaccepteerd. Een open gevecht De strijd is dus inderdaad ge heel open Daar zijn natuurlijk favorieten. Mogen wij een gokje wagen? Dan zouden we aller eerst Gonzales willen noemen, die vorig jaar zeker eerste zou zijn geworden als zijn wagen niet bij het tanken in brand ge vlogen was. U weet waarschijn lijk nog wel. dat Gonzales, die wel een bar koelbloedige Argen tijn moet zijn, doodnuchter in zijn half-verbrande racer stapte en 't toen waarachtig nog klaar speelde als vierde te eindigen. Met nagenoeg gelijke kansen zien we de Italiaan Farina aan de start verschijnen. Farina is de laatste tijd in een uitstekende conditie en hij staat als nummer één op de ranglijst voor het we reldkampioenschap. Hii heeft nog slechts één punt nodig en het is wel jammer, dat „Zandvoort" dit jaar nog niet voor dat kampioen schap meetelt. De winnaar van het vorig jaar, de Fransman Rosier, is dit jaar ook weer van de partij. Hii be rijdt evenals Etancelin, de Belg Claes, André Pilette ('n nieuwe ster) en de populaire Louis Chi ron een 454 liter Talbot. Deze wagen komt tegen de Maserati's van Freulan Gonzales en Farina, en ook tegen de Ferrari van de Engelsman Peter Whitehead snel heid tekort, maar hoeft niet te tanken en dat is op 377 km eer» heel voordeeel. De Italiaanse wagens, hoewel met een cilinder inhoud van 1)4 liter, gebruiken meer bijzine, omdat zij met een compressor uitgerust zijn. H.WJVL: de verrassing? Villoresi een fijne stuur man en Ascari starten in een 4 liter Ferrari, uiteraard zon der compressor. En dan zijn er nog twee Engelsen: Stirling Moss (het joch) en John Macklin. die elk een splinternieuwe H.W.M., een Engelse racewagen berijden. Een derde H.W.M. is toegewezen aan de Nederlander Roosdorp. Voor" het eerst dus een heuse Ne derlander in de Grand Prix. De Zwitser Rudolf Fischer komt uit in een 2 y, liter Ferrari. Er is zoals u ziet van alles moge lijk. En de KNAC zou de KNAC niet zi.in, als er ook dit jaar niet als voorgerecht een 500 c.c.-face aan de Grand Prix gekoppeld zat, waarin twaalf coureurs om de „kleine prijs" zullen strijden. Hoewel het hier door de ve le nieuwe gezichten hachelijk is voorspellingen te doen, gelo ven we toch, dat de Nederlanders een kans maken. Als.... hun machines het maar uithouden. Beels en Richardson zitten ach ter het stuur van een Beels Spe cial, Goettgens in een B.M.W. en Flinterman en Dillenius beiden in een Cooper. Rondom deze mannen in hun oranje wagens zullen nog Britten 'n Amerikaan een Deen en een Belg uitzwer men. SEOEL (K.N.P.) Kaesone. de stad. waar de onderhandelin- ren ziin begonnen tussen de dele gaties van de Verenigde Strijd krachten en Zuid-Korea en de Noord-Koreanen. is de meest noordeliike stad van Korea, die vóór het uitbreken van de oorlog vriihcid van godsdienst genoot De 38ste breedtegraad, die tijdens de Russische bezetting en later tiidens de overheersing van de communistische Noord-Koreanen het land doormidden sniidt. loont luist boven Kaesong. In vredestijd telde Kaesong, dat tot het Apostolisch Vicariaat van Seoel behoort, 500 katholieken, waarvan een Koreaans priester pastoor is, Augustinus Yu. Het was een van de eerste steden, die door de communistische strijd krachten werd genomen, toen die Zuid-Korea binnenvielen op 25 Juni 1950. Pastoor Yu ontsnapte aan de gevangenis.. Zes Ameri kaans-methodistische missionaris sen, onder wie drie vrouwen, die toen Kaesong bezochten, werden gevangen genomen en sindsdien is niets meer van hen vernomen. De katholieken, die van de eer ste communistische bezetting, welke duurde tot begin October van het vorig jaar, wel wisten, wat hen te wachten stond, zijn zo goed als allen gevlucht, toen de communisten in de vorige winter Kaesong voor de tweede maal naderden. Pastoor Yu wist weer te ontsnappen en doet nu dienst als aalmoezenier in een lazaret te Poesan in Zuid-Korea.. Patrouilles van de verenigde strijdkrachten hebben Kaesong wel onlangs bereikt, doch sinds het midden van de vorige winter is de stad nog steeds in commu nistische handen. Het is niet met zekerheid te zeggen, wat er van de stad is verwoest. Troepen, die de vorige week ten Zuiden van Kaesong verkenningstochten hiel den, hebben gemeld, dat het platteland zo goed als geheel ver laten is, op de boerderijen wordt niet meer gewerkt, de huizen zijn merendeels verwoest en langs de weg liggen de kentekenen van de oorlog, wrakken van tanks en andere oorlogsvoertuigen. KANSAS CITY. Missouri Kansas City, dat 130.000 inwo ners telt, is gisteren getroffen door overstromingen en branden in een reeks van steeds erger wordende rampen, die reeds ten minste 11 levens hebben geëist. De schade wordt geschat op 300 millioen dollar. Tengevolge van de benzine die op het water dreef ziin branden ontstaan, welke spoedig een pak huis en houtopslagplaats aantast ten. In het gebied waar de bran der» woeden, bevinden zich enor me opslagplaatsen, graan eleva tors, conserven fabrieken, en an dere industrieën. Tienduizenden worden geëvacueerd. Vrijdag is de brug van de San- ta-Fé-spoorweg over de rivier de Kansas in Topeka ingestort. Men had op de brug tien locomotie ven geplaatst in de hoop. dat dit extra-gewicht de weerstand te- gei» het stijgende water genoeg zaam zou vergroten. Verscheide ne locomotieven stortten met de brug in de riveer. LONDEN (A.P.) Volgens een voorlonig rapport over de volkstelline van 1951 telt het Britse eilandenrijk Groot- Brittannië en Noord-Ierland thans 50.210.472 inwoners. Londen behoudt ziin titel als dichtstbevolkte stad ter wereld met een zielental van 8.346.137. In het rapport wordt opgemerkt dat het tempo der bevolkings toename 9.1 pet. in 20 jaar het laagste is sinds in Groot- Brittannië in 1801 de eerste volks telling werd gehouden. In Engeland en Wales zijn de vrouwen met 22.720.737 numeriek in de meerderheid ten opzichte van de mannen (21.024.187). Dit is een overschot van 1.696.550 vrouwen. De bevolkingsdichtheid in En geland en Wales is 750 personen per vierkante mijl een van de. grootste bevolkingsdichtheden ter wereld. Sinds 1931 is het aantal perso nen, dat zich m Groot-Brittannië gevestigd heeft, groter geweest dan het aantal personen, die het land hebben verlaten. De balans viel met 745.000 uit ten gunste van de immigranten iets wat sinds de volkstelling van 1871 niet meer was voorgekomen. Er schijnt een verschuiving van de bevolking plaats te vinden van de stad naar het platteland. Volgens de cijfers van 1951 be staat de Britse bevolking voor 80.7 pet. uit stedelingen en voor 19.3 pet. uit plattelandsbewoners. De cijfers van de volkstelling in 1931 waren resp. 82.4 pet. en 17.6 pet. Birmingham is met 1.112.340 inwoners de tweede grootste stad. In 1941 kwam Birmingham achter Glasgow. Bedrag aan 2% pef. belastingcertificaten 's GRAVENHAGE Het mi nisterie van Financiën deelt mede dat het uitgegeven be drag aan 2'/» pCt. belastingcerti ficaten thans is vastgesteld op 169.904.000 gulden. Technische examens ALKMAAR Aan de Mid delbaar Technische School te Amsterdam is voor het examen afd- Weg- en Waterbouwkunde geslaagd onze stadgenoot de heer J. <Je Ree. (Van onze weerkundige medewerker) Al kwamen er de afgelo pen dagen ook flinke regen en onweersbuien voor, toch zijn de temperaturen geluk kig wat gestegen en was zo doende het weer nog vrij redelijk te noemen. Ook gis teren was dit het geval en al werd dan ook iets koelere lucht aangevoerd vanuit En geland, hetgeen overigens met harde wind gepaard ging, toch kwamen er lang durige perioden van zonne schijn voor. De harde wind vond zijn oorzaak in het feit dat zich ten Westen van Ierland een hoge drukgebied opbouwde hetgeen dus grote luchtdrukverschillen tot ge volg had. Al nam in de loop van de dag dit maximum nog in betekenis toe, toch moet nog afgewacht worden in hoeverre het ons gedurende het weekend mooi weer brengt. Meer gevaar echter stelt men in Frankrijk waar weer een van de beruchte Franse onweersstoringen tot ontwikkeling gekomen is. In hoeverre deze echter dit weekend in slechte zin kan beïnvloeden is nog 'n vraag teken. Al te ongerust behoeft men niet te zijn. We zouden dan ook hoewel met enig voorbehoud, kunnen ver wachten, dat het hogedruk- gebied ons dit weekend goed weer brengt al zal de be wolking tijdelijk gaan toe nemen. Men kan niet bepaald zeggen, dat de afgelopen week veel heeft bijgedragen tot een ontspanning in de internationale toestand. Wel heeft de Perzische regering zich bereid verklaard, Trumans speciale gezant Harriman te ont vangen om met hem een uitweg te zoeken uit het olieconflict, maar volgens de laatste berichten schijnt de heer Mossadeq daar aan voorwaarden te verbinden, welke bij voorbaat elk resultaat uitsluiten. Wel heerste er deze week in Kaesong bij de bespre kingen over de wapenstilstands voorwaarden een optimistische toon, maar het Donderdagmorgen gerezen incident, dat tot een voorlopige schorsing van de be sprekingen leidde, schijnt te ont aarden in een netelige prestige kwestie, welke vooral in het in ternationale verkeer een lastig probleem biedt. Wel heeft de West-Duitse Bondsraad zich Don derdag in beginsel verenigd met het plan-Schuman, maar de voorwaarden, daarbij door de socialistische oppositie gesteld, bergen nog heel wat gevaarlijke addertjes onder het gras. Zo zou den we door kunnen gaan bij een belichting van de internationale toestand in de afgelopen week. Het pessimisme omtrent de reis van de bekwame Amerikaan se diplomaat Harriman naar Te heran, komt vooral uit de En gelse hoek. De houding van En geland in het Perzische geschil heeft in de afgelopen week een merkwaardige wijziging onder gaan. Leek het aanvankelijk, dat Londen Perzië tot rede wilde brengen door de bedreiging te volvoeren om alle Engelse des kundigen uit de oliegebieden weg te halen en Perzië met een vol komen ontwricht bedrijf te laten zitten, wat voor de in geldnood verkerende Perzen een uiterste pijnlijke situatie zou zijn, thans schijnt Londen op dit standpunt te zijn teruggekomen. Men heeft blijkbaar begrepen, dat de ver blinde Perzen zelfs bereid zijn deze voor hen zo netelige situa tie te aanvaarden en Mossadeq heeft deze week zelfs reeds drie financiële wetsontwerpen inge diend, welke het dreigende geld tekort voorlopig het hoofd moe ten bieden. De Engelse regering schijnt nu het roer om te gooien en probeert zo lang mogelijk in Perzië te blijven en bij een mi nimale productie het bedrijf gaande te houden, wellicht ho pende, dat de Perzen tenslotte toch nog wel eieren voor hun geld zullen kiezen. En dan zou een vernietiging van het bedrijf onherstelbare gevolgen hebben. Intussen verwacht men in Lon den, zoals we reeds opmerkten van de komst van Harriman niet veel, want de Perzische regering heeft blijkbaar voorwaarden ge steld, welke voor Engeland vol komen onaannemelijk zijn. Men acht in Londen dit bezwaar zo overwegend, dat men er daar gisteren ernstig aan twijfelde of in deze omstandigheden Harri man werkelijk nog naar Perzië zou vertrekken. Bij de wapenstilstandsbespre kingen ip Korea is het Donder dag tot een ernstig incident ge komen, doordat de Communisten die zelf wèl hun pers toelaten, weigerden geallieerde journalisten naar Kaesong te laten komen, voorgevende, dat deze plaats midden in hun verdedigingslinie ligt. Het is juist dit argument, dat voor de geallieerden onaan vaardbaar is. Kaesong was reeds vóór de wapenstilstandsbespre kingen door de roden ontruimd en een geallieerde patrouille had de stad bezet en daar niemand meer aangetroffen. Zij is echter teruggegaan toen de communis ten deze stad, als liggende in een neutrale zóne, uitkozen voor de besprekingen. Door nu voor waarden te stellen omtrent die genen die deze besprekingen mo gen bijwonen, treden zij als gast heren op, bij wie de geallieerden minzaam worden toegelaten. Dat is natuurlijk een positie, die de geallieerden, gezien hun militaire successen, niet kunnen aanvaar den en Generaal Ridgway heeft dan ook zijn rode collega laten weten, dat hij dan eerst de on derhandelingen zal voortzetten, wanneer Kaesong tot neutrale zóne wordt verklaard, of een an dere stad als zodanig gemeen schappelijk wordt aangewezen. Hierdoor wordt natuurlijk op een gevoelige wijze de prestige kwestie gesteld en het ziet er dan ook momenteel nog niet naar uit, dat de Donderdag zo ver rassend afgebroken besprekingen dezer dagen worden hervat. Donderdagmiddag heeft Bonds kanselier Dr. Adenauer het plan- PATER M. BOOCAARTZ aalmoezenier van de pers UTRECHT (KNP). De aartsbisschop van Utrecht, Kar dinaal de Jong, heeft Pater M. Bogaartz S.J. te Rotterdam be noemd tot Gemachtigde van het Hoogwaardig Episcopaat in alle aangelegenheden de Pers betref fende (Aalmoezenier van de Pers), tot Geestelijk Adviseur van alle organisaties op het ge bied van het perswezen en tot Censor van het Katholiek Ned. Persbureau, onder gelijktijdig eervol ontslag aan Pater Dr. P. J. Heymeyer S.J. Pater Bogaartz is overste van het Katholiek So ciaal Centrum der Paters Jezu- ieten te Rotterdam. Pater Heymeyer is benoemd tot pastoor van de parochie van de H. Theresia van Avila te Den Haag. DEN HAAG Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft prijsindexcijfers van het gezins verbruik samengesteld per 15 Juni 1951. Het totaal-indexcijfer daalde van 15 Mei op 15 Juni 1951 met 1 punt. Eenzelfde daling vertoon de het indexcijfer van de voe dingsmiddelen. De prijzen van aardappelen en vlees lagen iets hoger per 15 Mei. De daling van de indexcijfers voor kleding (bovenkleding er» breiwal). schoeisel en woningin richting en huisraad zette zich per 15 Juni verder voort. Schuman bij de Bondsraad inge diend en dit terecht het meest belangrijke ontwerp ge noemd door de Bondsraad tot nu toe behandeld. Merkwaardig daarbij was de milde toon waar op zowel van socialistische als nationalistische zijde het plan- Schuman werd begroet, hetgeen doet verwachten, dat er zeker in de Bondsdag een meerderheid voor aanwezig is. Wat intussen ook nu weer bij het debat van de zijde van de socialisten opviel, was, dat zij ook in de meest belangrijke na tionale problemen nog altijd een zuivere partijpolitiek voeren. Voor alles zijn ze uit op een verster king van hun partij. En komen de hoogste nationale belangen daarmee in botsing, dan gaan de partijbelangen vóór. Deze onver antwoorde houding van de socia listen is weinig minder dan ver ontrustend en bewijst eigenlijk, dat deze zich noemende demo craten, zich in niets onderschei den van de nationalistische groe pen. Dat het gehele Duitse volk, en vooral de democraten, een grote verantwoordelijkheid dra gen voor de toekomst van Duits land en van West-Europa, ont gaat hun ten enenmale. Zelfs als het gaat om de éénwording van West-Europa, een probleem dat zo ligt in de lijn van het socia lisme, dan zijn zij er tegen, om dat er ook m hun kringen een gevaarlijk nationalisme heerst, dat zij terwille van politieke partij-belangen niet durven te ontzien. Deze socialistische Duitse poli tiek kan voor een gezonde de mocratische ontwikkeling van Europa niet anders dan noodlot tig worden genoemd en het was wel opvallend, dat er op het So cialistisch congres in Frankfurt, hoewel op de houding van de Duitse socialisten wel critiek werd geoefend door Frankrijk, België en Nederland, zulks niet veel scherper geschiedde, al draagt daartoe ook de houding van de Engelse socialisten veel bij. Want voeren ook deze niet een zuiver nationalistische Engel se politiek? Zij missen het morele recht tegen hun Duitse vrienden krachtig op te treden! DE PERZISCHE OLIE WASHINGTON Reuter-A.P.) Het Witte Huis heeft gisteren meegedeeld dat dr. Henry F. Grady verzocht heeft onthéven te worden van ziin functie van Ambassadeur in Perzië, en dat president Truman dit verzoek te zijner tijd zal inwilligen. „Wij hebben in deze kwestie geen zelfzuchtige belangen" al dus deelde presiderat Truman aan Harriman mee, tijdens een kort afscheid in de Rozentuin van 't Witte Huis. Vrijdagavond heeft de Britse Ambassadeur te Teheran. Sir Francis Shephard. een verkla ring aan de pers uitgegeven, waarin hij zijn opmerking van Donderdag, dat de komst van Averell Harriman naar Teheran „weinig zin" had, intrekt. In India werden Vrijdag de eerste gevolgen van de Perzi sche oliecrisis voelbaar, toen de luchtvaartmaatschappijen van de Indische regering in Bombay, orders ontvingen hun werkzaam heden te verminderen teneinde vliegtuigbenzine te spraen. LONDEN (Reuter) De Ne derlandse en Britse regering hebben van mening gewisseld over de mogelijkheid om Neder landse troepen in de Britse zóne van Duitsland te legeren, zo heeft Vrijdag een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend ge maakt. De woordvoeder zei. dat tot- dusver geer» overeenkomst of be slissing bereikt was. Naar ver luidt bestudeert de Ned. rege ring een Britse aide-memoire over het onderwerp. AMSTERDAM, 13 Juli. Zo snel gisteren de seensatie rondom Unilever is opgekomen, zo snel is ze vandaag verdwenen. Feite lijk zakte ze reeds af gisterenmid dag na Beurs, toen men steeds meer begon te twijfelen aan de waarschijnlijkheid van het ge rucht, dat het margarine-concern met een aandelen-emissie zou komen. Geleidelijk werd de gis teren geleden koersval van 16 pet. dan ook ingehaald, maar het herstel begon pas goed vanmor gen in het telefonisch verkeer, toen men kennis had genomen van de verklaring van dr. Paul Rijkens in de jaarvergadering te Rotterdam, die met nadruk zeide dat er van een uitgifte van aan delen geen sprake is. Dit was het sein voor de certi ficaten om tot 243 op te lopen, waarmede dus slechts 4 pet. van het normale peil van eergisteren af waren. Vanmiddag opende de koers weer lager op 238 'A. om vervolgens tot 242 op te lopen. Wel was er nog grote belangstel ling in Unilever, maar de grote sensatie was verdwenen en daar mede ook de oorzaak voor de zwak!»- stemming van gisteren in de overige afdelingen. Prompt was de gehele markt in herstel. Met Koninklijke aan de kop, die het verlies van giste ren bijna geheel inhaalde. Philips deed er een schepje op en was zeer vast op 168 voor de oude en 161 voor de nieuwe aandelen. Er was een open hoek in algemene exploratie, die tot 76 opliepen (gisteren 681/4). Ook de cultures trokken be langstelling, HVA had de leiding en was opmerkelijk hoger gedis poneerd met een verbetering van 7 procent. Van de zijde der Ban ken waren kooporders te verwer ken. Rubberfondsen lagen even eens beter, tabakken deden het kalmer aan. maar waren ge vraagd. De Scheepvaartmarkt was zeer rustig en goed prijshoudend.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5