REINIGEN E8K1EDIN6 UKMAAR Toestand in ië iets minder gespannen dan Zondag Het Utrechts diocees begroet een nieuwe bisschop in zijn midden Bewogen deed Koning Leopold afstand van de Belgische troon EXAS Communisten in Kaesong „opvallend vriendelijker" :RGER! Ikmaar DAGBLAD VOOR ALKMAAR Kabinetscrisis in Italië Dollars voor Mossadeq als compromis wordt bereikt Ondanks scherp debat Volheid van H. Priesterschap Mgr. dr. B. J. Alfrink's deel ONTROERENDE BISSCHOPSWIJDING WEI/ROUW! sders hand! >IJNA EN OMGEVING Niet Stalin, niet Truman, maar Van Est! Ik moet een sigaret van je hebben" Venlose slager kwam de groeten brengen De dolk kwam er bij te pas Smaldeel V maakt oefenreis Weer acht geheime zenders opgespoord Voormalige Libanese premier vermoord „Ik bezweer U vereend te blijven joed laten iten in een ït langer en U de fijnste MINUTEN PASSENDE 3RUIK 64, tel. 2160 tEN 4 TE NOEMEN XÏEUJK aettcn 500 v. 78.00 >tten voor 52.50 voor 46.00 !GT GENOEG! ip die datum srug krijgen jrdig een best winkeltje en die kun je de groe- dig in de rede. lijk in die vaten el", antwoordde .lanten. Ik krijg icht wordt goed juwens ook niet nnen verzegeld. nog wel? Nou, id. „Ik hoor het ;it. Nou ja, niks en tot kijk dan de smid ervan- vent, hij moest n hij me maar ik meer aan". „Flink aanstap- naar de ranch" iT HET FEIT Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief por editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bi] contract belangrijke korting. Directeur: E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN (Pagina 3) Dinsdag 17 Juli 1951 46e Jaargang No. 12221 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 VANDAAG DE WIJDING VAN DE COADJUTOR In de Kathedrale Kerk te Utrecht dient Z. H. Exc. de Apostolische Inter nuntius mgr. Paolo Giobbe vandaag de Bisschopswijding toe aan de coadju tor van Z. Em. Jo hannes, Kardinaal de Jong, Mgr. dr. B. J. Alfrink. Wij publiceren hier het staatsie-portret van de nieuwe bisschop. Opname M. A. van Bommel, Utrecht. ROME (Reuter-A.P.). Na een langdurige bijeenkomst in het viminale-paleis is het Italiaanse kabinet afgetreden. Het aftreden werd verwacht De kabinetsraad duurde een uur en 45 minuten. De onmiddellijke oorzaak van d, Italiaanse regeringscrisis moet worden gezocht in de critieken, die invloedrijke kringen van de christen-democratische partij heb ben geoefend op minstens zeven voor het merendeel christen democratisch ministers. AMSTERDAM. Gisternacht werd een 55-jarige Amsterdamse havenarbeider die daar met zijn echtgenote liep, op het Rokin te Amsterdam aangesproken door een man, die om een sigaret vroeg. De havenarbeider antwoordde: „Van mij krijg je geen sigaret, daar moet je zelf maar voor gaan werken". De andere man gaf hem daar op een slag tegen de kaak en na dat de aangevallene gestruikeld en gevallen was, nog een schop tegen het hoofd, waarbij hij een poging tot berovipg deed. De vrouw begon te (gillen en weldra schoten twee agënten te hulp. De aanrander vluchtte maar werd op het Spui gegrepen. (Reuter). Van gewoonlijk welingelichte Perzische en Amerikaanse zijde werd Maandagavond vernomen dat Harriman Perzië Amerikaanse economische steun voor zijn programma voor ontwikkeling van het land heeft toegezegd, mits het oliegeschil met de „Anglo-lranian" „op bevredigende wijze" wordt opgelost. Harriman zou deze toezegging hebben gedaan tijdens het onderhoud, dat hij Maandag met premier Mossadeq had. Onder „bevredigend" zou Harriman in algemene zin verstaan „aanvaardbaar voor Engeland". Dr. Mossadeq zou hebben geant woord een dergelijke regeling te willen aanvaarden, mits deze tot stand komt in het kader van de Perzische nationalisatiewet (En geland heeft reeds verklaard de nationalisatie van olievelden in beginsel te aanvaarden, doch niét in te stemmen met de desbetref fende Perzische wetgeving). Van officiële zijde is Maandag avond te Teheran medegedeeld, dat de voor de Perzische hoofd stad en omgeving afgekondigde staat van beleg gedurende een week van kracht zullen blijven. Volgens de Perzische politic werden bij de relletjes van Zon dagavond vier personen gedood, namelijk drie communistische de monstranten en een door de communisten doodgeschoten poli tieman. Reuter meldt echter dat een op eigen gelegenheid in zieken huizen te Teheran ingesteld on derzoek aan het licht bracht dat vijftien personen om het leven kwamen (waaronder drie of vier (Reuter). Volgens het achtste leger blijven communistische pelotons zich ingraven ten Zuiden van de gedemilitariseerde zone van vijf mijl rond Kaesong. Van de andere sectoren van het front worden slechts lichte botsingen gemeld. De V.N.-delegatie voor een staking van het vuren in Korea meldt enige voortgang over de opstelling van een agenda. Naar de uiterlijke omstandig heden te oordelen, zo zegt Reu ters correspondent, gaat het met de conferentie de goede kant op. De stugge, biina vijandige hou ding van de communisten was Maandag zodanig veranderd, dat de Noordkoreaanse en Chinese afgevaardigden onmiddelluk in gingen op verzoeken van Wes terse fotografen om groepsfoto s te mogen maken. Ondanks aanwijzingen, dat er een scherp debat geweest was tussen de leden van de beide de legaties. waren de communisti sche afgevaardigden bereid na de middagbespreking voor geal lieerde fotografen te poseren. Communistische fotografen en Noordkoreaanse officieren in Kaosong die niet aan de bespre kingen deelnemen, waren even eens opvallend vriendelijker in tegenstelling tot hun terughou dendheid van Zondag. De communistische fotografen toonden grote belangstelling voor de toestellen van geallieerde collega's. politie-beambten), terwijl onge veer 150 anderen werden gewond. Maandagavond bevonden zich nog 97 gewonden in de ziekenhui zen; de toestand van zes van hen is ernstig. ROTTERDAM. De politie te Rotterdam heeft de 52-jarige slager F. V. L. M. uit Venlo aan gehouden. De man kwam diverse mensen bezoeken om de groeten over te brengen van familieleden uit Duitsland en op die manier wist hij dan geld los te krijgen. Zo vertelde hij aan een groente boer, dat deze binnenkort zijn schoonmoeder uit Duitsland kon verwachten, hetgeen niet waar was. Maar de slager kreeg f 5.—. VLISSINGEN. Gisteravond ontstond op de kermis in Vlissin- gen een meningsverschil tussen twee Vietnamese studenten, die thans verblijven in een interna tionale studentenkamp te Bigge- kerke op Walcheren en twee Am- bonese militairen. Een der Am bonezen trok een dolk en stak die in de rug van een der studenten. Het slachtoffer werd overgebracht naar het St. Jozefziekenhuis en kon na behandeling naar het kamp te Biggekerke worden ver voerd. De dader heeft zich tussen de mensenmassa uit de voeten gemaakt. 's-GRAVENHAGE Het smal deel 5, dat op 9 Juli uit Nieuwe- diep vertrok en tot 8 Augustus buitengaats zal blijven, maakt thans een oefenreis op de Noord zee, waarbij Aberdeen en Dundee in Schotland benevens Odda en Oslo in Noorwegen worden aan gedaan. Het smaldeel bestaat uit Hr. Ms. kruiser „Tromp", Hr. Ms. fre gatten „Dubois", de „De Zeeuw" en „Van Zijll" en Hr. Ms. onder zeeboten „Tijgerhaai" en „Slee hond". In de Utrechtse kathedraal van Sinte Catharina heeft hedenmor gen de nieuwbenoemde coadjutor van Zijne Eminentie Johannes Kardinaal De Jong, aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Dr. Bernardus Johannes Alfrink, de volheid van het priesterschap, de heilige bis schopswijding, ontvangen, uit de handen van de consecrator Mgr. Paolo Giobbe, apostolisch internuntius, en diens mede-consecra- toren, Mgr. Dr. Gulielmus Lemmens, bisschop van Roermond en MST- Dr- Tan Olav Smit, titulair bisschop van Paralus en kanunnik van St. Pieter. Bij deze grootse plechtigheid had een grote groep hoogwaar digheidsbekleders op het pries terkoor plaats genomen. Onder hen bevonden zich: Z.E. Kardi naal de Jong. De bisschoppen H.H. Excellen ties, Mgr. J. P. Huibers, Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts. Mgr. J. Bae- ten en de bisschop-coadjutor Mgr. Dr. A. Hanssen, de Abt van de Abdij Diepenveen, Dom Gabriel van de Moosdijk, de Proost van het Metropolitaan Kapittel Mgr. J. G. van Schaik, de Kanunniken J. B. A. Batenburg en J. C. v. d. Berg, Mgr. Dr. B. Eras, de pro curator van het Hoogwaardig Ne derlands Episcopaat te Rome Mgr. Drs. J. W. L. Damen, de Geheim Kamerheren van Z H. de Paus, Mgr. W. v. d. Hengel, Mgr. Dr. W. Vroom, Mgr. Prof. Dr. I. J. M. v. d. Berg, Mgr. Prof. Dr. R. R. Post, Mgr. H. J. M. van Straelen, Mgr. A. M. Jansen, Mgr. Dr. K. L. Bellon en Mgr. Prof. Dr. A. M. van Welie, de ere-kanunni- ken P. J. Veltman, B. H. de Groot en J. de Vries, de Deken van Utrecht. A. W. G. M. Wiegerink, de Plebaan J. v. d. Burg en de Zeereerw. Heren Secretarissen van de bisdommen Roermond, Haarlem, Den Bosch en Breda, In het kerkgebouw zaten de familieleden en vrienden van Mgr. Alfrink en vertegenwoordi gers e.a. van de Radboutstichting en de Katholieke Universiteit en een deputatie van gelovigen uit Nij kerk ,de geboorteplaats van Mgr. Alfrink. Voorts hadden plaats genomen de saeculiere en dienstdoende reguliere geestelijk heid van het aartsbisdom, alsméde de provinciaals van de in het aartsbisdom gevestigde Orden en Congregaties. Een schok van ontroering voer door de wachtenden Woen het kathedrale koor het imponerende „Ecce Sacerdos" van Bruckner i inzette en de bisschoppelijke stoet door de kerk naar het priester koor schreedt. Met Mgr. Alfrink gingen op naar het altaar de consecrator Mgr. Paolo Giobbe, de mede-con- secratoren Mgr. Lemmens en Mgr. Smit, de presbyter-assistens Mgr. Th. Huurdeman, vicaris-ge neraal van het aartsbisdom, de troon-diakens Mgr. G. C. Hart- mann, president van het groot seminarie en Mgr. A. E. Rientjes. pastoor te Maarssen, de diaken Mgr. Dr. J. A. Geerdinck, vicaris- generaal, de subdiaken Mgr. Dr. A. Ramselaar, president van het klein-seminarie, de ceremoniarii pater Lambriex. secretaris van de internuntius en directeur J. A. M. Prein, van het groot-semina- rie, de capellani van de wijdeling de zeereerw. heren P. R. Geurts en Dr. T. J. Roorda, secretarissen van het aartsbisdom en de acht acolyten, theologanten van het groot-seminarie. Even knielde de wijdeling neer aan de voet van het hoofdaltaar om zich daarna naar de bisschops- troon aan de linkerzijde van het sober doch stijlvol versierde pries terkoor te begeven, waar hij zich voor de pontificale H. Mis ging kleden. Mgr Lemmens en Mgr. Smit geleidden hem naar zijn eigen al- taar aaji de rechterzijde van het priesterkoor, waar zij Mgr. Al frink bekleedden met amict, al be en cingel en met de stool, die hem nog, als bij een gewoon priester, gekruist over de borst werd omgehangen. De oudste medeconsecrator, Mgr. Lemmens, deed toen aan de consecrator Mgr. Giobbe officieel het verzoek Mgr. Alfrink tot bis schop te wijden. Nadat de pauselijke lastbrief met luider stemme was gelezen, legde de wijdeling met beide han den op het evanr*lieboek de eed af, gehoorzaam te zullen zijn aan de H. Stoel en de heilige canons, en de kerkelijke eigendommen goed te zullen beheren. Na het eerste gedeelte van de wijdingsplechtigheid begon de pontificale H. Mis. Sandalen en borstkruis werden Mgr. Alfrink door acolyten aan geboden. Het laatste wérd gehan gen over de nu niet meer ge kruist gedragen stool. Na het epistel begon de eigenlijke bis schopswijding. Mgr. Giobbe vroeg allen voor de nieuwe bisschop te willen bid den. Ook zelf knielde hij neer om te bidden, met allen die in het priesterkoor aanwezig waren. De wijdeling wierp zich plat ter aarde terwijl de litanie van alle heiligen werd gezongen. Tot driemaal toe gaf Mgr. Giob be de wijdeling zijn zegen en toen was het moment van de wijding aangebroken. Nederig en gebogen knielde Mgr. Alfrink neer. Geassisteerd door zjjn mede-consecratoren leg de Mgr. Giobbe het open evan gelieboek op hoofd en schouders van de wijdeling. Toen bogen zij zich over hem en legden hem de handen op, zeggende „Ontvang de H. Geest-" Staande voor de wij deling, de beide handen gestrekt boven diens hoofd, zong de con secrator een prefatie en waar daarin gesproken wordt van de heiliging van hoofd en handen, staakte Mgr. Giobbe enkele ogen blikken de zang om de heilige handeling der zalving te verrich ten. Hoofd en handen werden de nieuwe bisschop gezalfd en toen, nadat de volledigheid van het H. Priesterschap zijn deel geworden was, werden hem de tekenen zij ner waardigheid door de con- secratoren overhandigd, de staf, symbool der herderl. bediening, de ring, het beeld van het zuivere ongerepte geloof en het evange lieboek. Toen, nadat de nieuwgewijde bisschop van de drie consecrato- ren de vredeskus ontvangen had, was de eigenlijke bisschopswij ding ten einde. Mgr. Giobbe en Mgr. Alfrink zetten, beiden aan het eigen al taar, het H Misoffer voort. Na het Credo bood de nieuwe bisschop zijn consecrator de of fergaven aan, twee brandende waskaarsen, twee broden en twee kruikjes wijn. Samen droegen beiden daarna de H. Mis verder op, waarbij de nieuwgewijde bisschop de plaats innam tussen de twee mede-con secratoren. Na het Ite Missa Est ontving Mgr .Alfrink de mijter en de handschoenen, Aldus uitgerust was Mgr. Alfrink gereed de plaats op de bisschopstroon in te nemen. Tussen consecrator en oudste mede-consecrator werd de nieuwe bisschop naar de bis schopszetel geleid, waar Mgr. Giobbe het Te Deum aanhief. On der de indrukwekkende klanken van dit dankgebed van de Kerk, schreed Mgr. Alfrink zegenend door de kathedraal. Teruggekeerd op het altaar gaf hij daar aan de ontroerde aanwezigen zjjn eerste bisschoppelijke zegen. Daarmee was het einde van de ze majestueuze plechtigheid ge komen. Het koor juichte „Exulta- te Deo" en in die jubel leefde de blijdschap van het Utrechtse dio cees, dat heden een nieuwe bis schop in zijn midden mocht be groeten. In Haarlem hebben op Vrijdag PTT-ambtenaren in samenwerking met de gemeentelijke politie zeven clandestiene zenders in beslag ge nomen, vier bij een electro-mon- teur, een bij een scholier en twee bij een melkslijter. De drie eige naars zijn geverbaliseerd. Zondag werd in samenwerking met de Rijkspolitie de clandestie ne reclamezender De Weerwolf, werkende op 250 m„ in de woon ark D 1225 in De Krim. gem. Gramsbergen in beslag genomen. Tegen drie verdachten J. K., H. K. en J. S., allen loonslagers, is- procesverbaal opgemaakt. CAIRO (AP) Radio-Jeruza- lem het officiële Jordaanse ra dio-station heeft bekendge maakt, dat de voormalige Liba nese premier Riad El Solh giste ren in Jordanië het slachtoffer is geworden van een politieke ven detta. Volgens de radio deden drie leden van de Syrische Nationale Partij op een weg een aanval op El Solh, die na een vierdaags be zoek aan Jordanie's koning Ab- doellah in een koninklijke auto naar huis terugkeerde. BRUSSEL (A.P.). In de hoge witte en gouden bal zaal van het Koninklijk Paleis omhelsden elkaar gisteren twee koningen De een Leopold, bruin verbrand en zijn diepe be wogenheid wegdringend voor het aanschijn van tweehonderdvijftig verte genwoordigers van de na tie, de ander, Boudewijn, met een gelaat, bleek als het perkament, waarop Ko ning Leopold de acte van afstand ging tekenen ten gunste van zijn zoon, thans de „Koning der Belgen". Even tevoren waren zij beiden binnengetreden, Leopold kalm, hoewel het scheen, dat hij een nauwe lijks waarneembare ironi sche glimlach rond zijn lippen had. Boudewijn stram en met een gelaats uitdrukking als versteend. Leopold sprak. Enige ma len zweeg hij en zag in het rond. De stilte drukte dan zwaar op de aanwezi gen. Met grote ernst klonk zijn. „Ik bezweer U ver eend te blijven". Boudewijn antwoordde slechts: „Mijn lieve vader, ik zal alles doen om mij waardig te tonen Uw zoon te zijn". Naar verluidt was hij te ontroerd om meer dan deze enkele in het Frans uitgesproken woorden te zeggen. Anderen zeggen, dat de socialisten bezwaar hebben gemaakt tegen de tekst van de rede, die Boudewijn van plan was in het Frans en Nederlands uit te spreken, waardoor deze rede achterwege is gebleven. Terwijl de leden van de Minis terraad, de Kamerleden, de leden van de hoge colleges van Staat en de Kardinaal-Aartsbisschop zwij gend toezagen, tekende Leopold het document. Onmiddellijk na het zetten van de handtekening sprak premier Pholien in de bei de talen. Het scheen, dat deze speech Leopold verveelde. Daarna spraken de andere partijleiders. Buset, de socialist, snel en slordig, kennelijk gehinderd door het ge- jouw, waarmee zijn partijgenoot Spaak begroet was, toen hij het Paleis wilde binnengaan. Aan het slot van de plechtig heid traden Leopold en Boude wijn naar buiten, op het balkon. Een luid gejuich steeg op uit de menigte, die reeds urenlang „Leopold, Leopold" had geroepen. Met een brede armzwaai bood Koning Leopold zijn zoon aan het Belgische volk aan. Boudewijn maakte een afwijzend gebaar en hield zijn vader bij de arm. Dit treffend einde van de plechtigheid duurde slechts enkele seconden. Op het ogenblik, waarop Leo pold de acte van abdicatie onder tekende deed hij afstand van al zijn koninklijke prerogatieven. Boudewijn kreeg toen onmid dellijk de titel van Koning van de Belgen. Vandaagt legt de nieu we koning in het parlement de eed af op de Grondwet. Leopold behoudt de titel „Ko ning", doch zal niet langer „Ko ning van de Belgen" zijn. De regering heeft besloten Leo pold een civiele lijst van zes mil- lioen francs toe te kennen. FILMCAMERA'S IN BELGISCHE KAMER BRUSSEL, (AP). Voor de eerste maal zullen heden in de Belgische Kamer van Afgevaardigden film-came ra's draaien om de eeds aflegging van Koning Bou dewijn op het witte doek te brengen. Afwijkende van de traditie heeft de president van de Kamer, Frans van Cauwe- laert toegestaan, dat film camera's in de Kamer wor den opgesteld. Elke camera zal voorzien zijn van een scherm voor het geval, dat er een lamp uit elkaar spat.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1