VAN HOUTEN R.K.A.F.C. komt thans haar zorgen te boven Heuseveldt's warenhuis gemoderniseerd Kraagnaar NlLCKMANN De Raad en het verzoek om een R.K. Ambachtsschool ALKMAAR EN OMSTREKEN Financiële resultaten gunstig Nieuwe winkelpui Houttil Orgel-concert Simon C. Jansen Feestavond H.S.V. RUBBER Onweerstaanbaar MANTEL- en JAPONNENDAG 27.50 - 39.75 H. H. Wijdingen in het bisdom Haarlem PAGINA 2 DINSDAG H jULI 1951 ALKMAAR. In het clublo kaal Beemster hield de R.K. voetbalvereniging AFC Maandag avond hacir jaarvergadering ivaarvoor door de leden niet bijster veel belangstelling werd betoond. De bijeenkomst, die ge annonceerd was op half acht maar pas tien over acht begon, stond bij ontstentenis van de voorzitter en de vice-voorzitter aanvankelijk onder leiding van de penningmeester, de heer VV. Borst'. Jaarverslagen Slechts van één lid, dat de be leefdheidsvormen in acht nam, was bericht van verhindering binnengekomen. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek dat het AFC-blad momenteel gratis voor de vereniging wordt gedrukt. De penningmeester bracht diegenen dank, die aan deze regeling had den medegewerkt. De jeugdactie bleek een succes geweest te zijn. Ook mede daar door kon een financiële debacle worden voorkomen. In het afgelopen jaar bedroe gen de ontvangsten 6203.28, de uitgaven f 4093.74 zodat er een batig saldo was van f 2109.54. De vereniging staat nu weer op een gezonde basis en is niet meer zorgwekkend. Er is zelfs een ka pitaalbezit van f 1842.64. De begroting voor het komen de jaar wordt in ontvangsten geraamd op f 10.000 en op f 10.930 aan uitgaven. De pen ningmeester hoopt dat allen me de zullen werken de kosten zo laag mogelijk te houden. Vooral de jongeren werden verzocht wat zuiniger met het materiaal om te willen springen. De fancy-fair met een op brengst van plm. f 1800 en het feit at er ruim f 900 nog werd betaald, deden de financiële po sitie verbeteren. In het jaarverslag van de se cretaris werd het huwelijk van Kees Kleybroek gememoreerd. Het Thuisfront werd opgeheven. Gewaardeerd werd het werk van de geestelijk adviseur, rector J. v. d. Hoek. Herinnerd werd aan het heengaan van de oud-voor zitter de heer ten Berge. De ter reinen voldoen aan de hoogste eisen doch enkele kunnen verbe terd worden. Ook de kleedka mers hebben dringend verbete ring nodig. De fancy-fair werd een groot succes en het comité heeft veel werk verzet. Er zijn momenteel 7 elftallen doch de slechte opkomst der spe lers noodzaakt het bestuur het volgende seizoen met slechts 5 elftallen in de senioren-afdeling uit te komen. In het afgelopen jaar waren er bijzonder veel strafzaken tegen de spelers. Met waardering werd 't werk genoemd van de heer W. Borst van de Juniorenleiding en van Broeder Amandus en Broeder Alexius die resp. de adspiranten en de welpen leiden. De mede werking van de broeders vooral, destijds door Broeder Overste toegezegd, wordt op hoge prijs gesteld. De trainer, de heer Hoek, die onlangs is heengegaan, werd voor zijn vele werk geprezen. De nieu we trainer, de heer v. d. Berg zal echter de club vooruit hel pen. De heer J. Smit is uit de re dactie getreden en opgevolgd door de heer Doffer. Ook de heër Rietveld werd voor zijn admini stratief werk bedankt. Vastgesteld werd dat het Alk- maarse publiek steeds meer be langstelling betoont, al kan dit GEEN ZIN GEHAD W. van F. uit Heemskerk moest zich Maandagmiddag voor de Aikmaarse politierechter, mr, J. N. Alblas, verantwoorden voor een overtreding van de Wegen verkeerswet. Hij was n.l. in ken nelijke staat op Zondag 3 Juli toen hij in Castricum fietste zon der behoorlijk licht op zijn fiets omdat hij geen zin had om zijn dynamo aan te zetter». De man had, toen hij aangehouden werd, zeven borrels achter de kiezen. De officier eiste een boete van f 75,— of 30 dagen. De politie rechter vonniste conform de eis, alleen de vervangende hechte nis werd op 10 dagen gesteld. Openbare verkoping ALKMAAR. In de op 16 Juli j.l. ten overstaan van notaris G. A. Verkade, in het „Gulden Vlies" aan de Koorstraat gehouden vei ling bij opbod, zijn de navolgende percelen als volgt ingezet: 1. Het woonhuis met erf, a. d. Lindelaan nr. 24, te Alkmaar, op f 1810,— en 2. Het woonhuis met schuurtje en erf, a.d. Omval 13, te Alkmaar op f 400, De afslag en definitieve toe wijzing bluft bepaald op Maan dag 23 Juli a.s. des des nam. te "3 uur, precies, in bovengemeld café-restaurant. Slachfveemarkt van Maandag 16 Juli 1951 ALKMAAR 5 paarden 550- 950; 106 koeien 6001120; le kw. 2,602,70; overige soorten 2.34— 2.55; 8 graskalveren 110140; 65 nuchtere kalveren 4085; 4 vet te schapen 100—130; 260 varkens vlees- spekvarkens 1,901,94; lichte varkems 1,881,90; zeugen 1,68—1,76. De aanvoer van koeien neemt de laatste tijd gestadig toe. Het stempel van kwaliteit-markt is hieraan niet vreemd. Ook van daag was het aanbod weer ruim. Bij even lagere noteringen dan de vorige week, is de handel ma tig geweest. De kalveren zijn te duür. De handel in het geringe kwantum was daardoor dan ook erg stug. Aangezien de omzet van varkensvlees in de winkels is toegenomen, bestaat er van zelfsprekend op de markt meer vraag naar varkens. Vandaag had dit tot gevolg, dat de toch wel ruime aanvoer vlot verkocht werd tegen hogere oriizei» dan verleden week. Het verhandelen geschiedt, hier met korting op 't levende gewicht. medeleven nog wel intenser wor den. Het trainingsfonds heeft f 100 opgebracht, waarvoor de initiatiefnemers bedankt werden. De commissaris materiaal deed een beroep op de vergadering 't materiaal te sparen en mede te werken aan de werkzaamheden, die de komende weken moeten worden verricht om het terrein in orde te krijgen voor het ko mende seizoen. De junioren-afdeling lelt 40 leden, zodat er zeker twee, waar schijnlijk drie elftallen kunnen worden gevormd. De adspiranten-afdeling had 125 leden; er waren 10 elftallen waaronder verschillende afde lingskampioenen. Ook het vol gend seizoen kan er met 10 elf tallen gestart worden. De welpen-afdeling telt circa 150 leden waaruit 3 elftallen konden worden gegroepeerd. De andere jongens spelen onderlinge wedstrijden. De aftredende bestuursleden dr. J. Nijman, vice-voorzibter; W. Brugman, penningmeester; W. Borst en Broeder Amandus, commissarissen, werden herkozen in het bestuur. De voorzitter die inmiddels ter vergadering was gekomen, sprak zijn teleurstelling uit over de geringe belangstelling die werd betoond. In de elftalcommissie werden gekozen de heren N. Dekker, J. Verver, J. Molenkamp en P. Hulskamp. De voorzitter deed een drin gend beroep op de spelers de training goed te bezoeken. In de iescommissie werden gekozen de heren J. v. Os, Fr. Heijnis en W. Hoebe. Voor Mulo-examen geslaagd ALKMAAR Voor de Maan dag te Alkmaar gehouden exa mens voor Mulo A slaagden: B.W. de Groot G. Humer, F. C. Kok te Alkmaar; N.G. Bakker en H. Boer te Den Oever; J.C. Datthijn. F.J. van Dongen en R. J. de Jong te Hippolytushoef; G. Kroon te Santpoort: G. Kruize, M.E. van Lienen te Oudorp: K. Bantsma Krommenie. W. Faust, G. Leyen, R. van Dam te Andijk; P.J. Boerma, D. Burger te Enk huizen; P.C. de Klerk, K. van Lienen, A. Oudes. Schoorl; Chr. Dinkla te Beemster; N. Prins te Berger»; G. Booy te Enkhuizen; D. Burger N. Niedorp. B. Zijp te Purmerend. Afgewezen 3. Cum Laude ALKMAAR. Behalve de zeven in ons nummer van Vrijdag j.l. genoemde leerlingen van het R.K. Lyceum te Alkmaar promoveer den eveneens cum laude: van 1 naar 2 Maria Ruygewaard te Egmond aan Zee en van IV gvm. naar V gym. Piet v. d. Bosch, te Hoorn. V.V.V. BONTE-AVOND HEILOO Zaterdagavond werd de uitgestelde bonte-avond gegeven in de muziek-nis. Het fanfarecorps Eensgezindheid o.l.v. de heer Jae. Beemster speelde drie vlotte marsen. Enige dames en meisjes van Doves gaven een nummer ringzwaaien. Het Ned. Herv. Kerkkoor o.l.v. de heer Koeman zong 'n vijftal liederen. Vooral Sneeuwklokje van H. W. de Wolff en Zondagmorgen van Carla Dopper waren uitstekend. De begeleiding van mevr. van Lienen-Ooykaas was prima. Vervolgens werden nog bal oefeningen gegeven door de Do- ves-meisjes. Deze werden zeer correct uitgevoerd. De pianobe geleiding voor deze oefeningen werd verzorgd door Jels Keu- ning. Eensgezindheid sloot deze ge slaagde avond met énige pittige marsen. A.s. Woensdag wordt wederom 'n bonte-avondgegeven. ALKMAAR Na maanden van breken en weer opbouwen heeft het winkelbedrijf van Heuseveldt in de Langestraat 20 een grondige modernisering ondergaan die de zer dag«n haar beslag heeft ge kregen. Morgenmiddag om S uur nadat geMvdigden, vrienden en zakenrelaties in de gelegenheid zijn geweest het gemoderniseerde neurijt te Dezxcntigen zuilen de winkelpoorten aan drie kanten en «le Houttil opengaan voor het publiek- Wij waren reeds eerder in de gelegenheid er een kijkje te ne men, Van de oude toestand von den wij er niet veel terug. De man, die als adviseur bij deze verbouwing en modernisering is opgetreden ziin naam mag op uitdrukkelijk verzoek niet ver meld worden heeft een goede kijk gehad op de mogelijkheden, die deze ruimte bood en de moeilijkheden, die zich voorde den door de T.-vorm van de be schikbare ruimte, heeft hji uit sluitend opeelost, ja zelfs benut om tot een harmonieus geheel te komen. Harmonie in kleur en vorm beheerst heel deze modernisering; het plafond harmonieert met de plasticvloeren, de -houten winkel betimmering en de showtafels, welke laatste teygns als toonbank dienen- In het centrum van de winkel heeft mén een vrije door kijk in alle richtingen en wordt men getroffen, door de doelmati ge en smaakvolle Stabilux- en Comptalux-verlichting, die de helderheid van de TL en de warm te van de gewone verlichting in zich verenigen. De logische en praktische indeling van het geheel -bracht een nieuwe sfeer in het interieur, dat zonder luxueus te zijn, een soliede en degelijke in druk geeft. De naar beneden schuin-afgewerkte verkooptafels en vitrines met laden zijn lager dan men tpt dusver gewend was, waardoor showruimte verkregen werd. Komende vit de hoofdingang, de Langestraat, vindt men er de afd. Huishoudelijke artikelen in logische volgorde gerangschikt; hierbij sluit aan het gedeelte, dat op de Achterstraat uitkomt en waar men de metaalwaren, ge ëmailleerde artikelen, het vuur vaste glas enz. aantreft. Hier staan ook de nieuwste electrische was machines vólgens de modernste systemen en van Engels fabri kaat, de stofzuigers en de afd. gas-apparaten, w.o. de butagas- apparaten: sinds 1 Juli nl. heeft de heer Heuseveldt ook de ver koop van het butagas in dit dis trict Het Nestor Martin gasfor nuis en de Thor-wasmachine, te gebruiken zowel voor een flinke gezinswas als voor de bordenwas, vragen in deze afd. waarin men ook het Aga-gasfornuis en veler lei doorstroomapparaten aantreft, speciaal de aandacht- SCHOLA PUBLICA ALKMAAR. De secretaris van Schola Publica verzoekt ons opname van het volgende: Aan alle leden en donateurs van Scho la Publica in Alkmaar zijn nu de ledenkaarten aangeboden. Bij de genen die niet thuis waren, komt men Woensdag of Donderdag a.s. nog eenmaal terug om de leden- kaarten te presenteren. Sommige leden van het vorig jaar zijn niet te bereiken, daar ze verzuimden hun adreswijzi ging aan het secretariaat op te geven. Wanneer zij niets laten horen, worden ze van de leden lijst afgevoerd. Eventuele wijziging in adres en lidmaatschap, aanvrage van een programmaboekje, opgave van nieuwe leden enz. kan deze week nog geschieden, echter uit sluitend schriftelijk of telefonisch bij de secretaris J. Dominicus, Roemer Visscherstraat 1 te Alk maar, tél. 4506. Een monumentale trap leidt naar de bovenetage, waar thans de speelgoedafdeling is onderge bracht. Rond dit trappenhuis is voorlopig de afd. haarden en kachels. Een belangrijke verbetering was de verbouwing van het per- ceel-Houttil, waar een geheel nieuwe, zeer moderne pui, ont worpen door Ir, C. Keesman, werd gebouwd. De firmanaam werd hier in fluorescerende plas- ticletters aangebracht. Door de ruime portiek-etalages achter deze nieuwe pui kreeg het winkel bedrijf van de heer Heuseveldt ocxk aan de Houttil een meer re presentatief karakter. Het behoeft geen betoog, dat de etalages, zowel als de vitrines en showtafels In de zaak 'op uitste kende, smaakvolle wijze verzorgd zijn- Een groot aantal Aikmaarse ambachtslieden, aannemers en arbeiders heeft aan deze verbou wing medegewerkt en in goede harmonie werd hier inderdaad iets schoons verricht. Wij twijfe len er niet aan, of winkelend Alk maar zal morgen eens bij Heuse veldt een kijkje gaan nemen. Collecte Rode Kruis BERGEN Het Rode Kruis, dat dank zij haar grandioos en heilzaam werk ieders sympathie waardig is, houdt deze week tot 21 JuH een collecte met inteken lijsten. Onnodig te zeggen dat deze collecte warm wordt aanbe velen. ALKMAAR. Ongeveer 25U bezoekers waren naar de Grote Kerk gekomen om het tweede van de zomerconcerten, waaraan de zangeres Annie Woud als so liste medewerkte, te gaan be luisteren. Na het machtige en grandioze Preludium en Fuga van Joh. Seb. Bach speelde de organist het concert m F van G. F. Han del, een uiterst brillant werk met prachtige contrastwerking. Hierna de Franse componisten. Allereerst dan de Noël, variaties op een oud Frans Kerstliedje van Daguin. De betrekkelijk primi tieve variatie-kunst van Daguin bezit voldoende melodische span ning, om constant le blijven boeien en zoals we dat van Si mon Jansen gewend zijn, de re gistratie was weer zeer kleur rijk en contrastvol. De noviteit van dit concert-programma was zeker wel de Suite Evocatrice van de Franse componist Ch. Tournemirre. Dit vijfdelig werk is modern geïnspireerd en zeer fijn van structuur, een kenmerk over het algemeen van de Fran se toonkunst, natuurlijk van die welke artistiek op een hoog ni veau staan. De interpretatie van de organist was uiterst muzikaal en toonde een goede smaak ook voor de stijl van deze compositie. Tevens konden de toehoorders ervaren dat met het grote en machtige orgel ook zeer fijne nuanceringen zijn te bereiken. We zijn Simon Jansen erken telijk voor de reproductie van deze Suite, die als we ons niet vergissen, alhier nog nimmer is uitgevoerd. We hopen op het laatste con cert weer zo'n boeiend en span nend stuk te kunnen horen. De bekende alt-zangeres Annie Woud, zong o.a. liederen van Schütz en Cesar Franck. De prachtige altstem van Annie Woud komt zeer goed tot zijn recht in de geweldige ruimte van de kerk, maar toch voldeed niet elk lied, zoals we verwachtten en ginger er wel enkele details in de voordracht verloren. Het beste voor de kerk leende zich nog de Nocturne van Cesar Franck om haar gedragen melo- diek. Dat Annie Woud dit alles muzikaal verantwoord zong, be hoeft geen betoog. Enkele deto naties vielen er toch te horen. Na twee Zuid-Afrikaanse lie deren van Doris Beijers besloot Simon Jansen het concert met Variaties op het Nederlandse lied „Merck toch hoe sterek". Op het laatste concert van de ze zomer-serle werkt als soliste mede de zangeres Dora van Doorn Lindeman. W. SCHREURS Advertentie MOSKOU „De St. Bruins, een werkstukje van IWan de Verschrikkelijke uit 1554," „Pa's constante kwaliteit „...net a|s CABALLERO. Steek nog eens op." Hoogseizoen - BERGEN Het hoogseizoen is thans begonnen. Zeer veel gasten zijn Zaterdagmiddag in Bergen gearriveerd, zodat er vrijwel geen plaatsje onbenut is gelaten. Jam mer dgt het weer nu zo weinig meewerkt, vooral wat de dagjes mensen betreft. Dit geldt vanzelf sprekend ook voor de zakenmen sen. die het in zo'n korte tijd moeten verdienen, want de win ter duurt lang genoeg.... HEILOO Zaterdagavond werd er een gezellige feestavond ge houden in de aula van de Sint Willibrordus-stichting. Zeer vele genodigden, donateurs(trices) en belangstellenden vulden de gro- de aula. De voorzitter van de Supporters Ver. Rood Geel, de heer A. Kroon, opende de avond. Hij heette alle aanwezigen har telijk welkom. Vervolgens gaf spr. een overzicht over het ont staan en de ontwikkeling van de Supporters vereniging. Hierna kwam het Noord-Hol lands Cabaret „De West Frisia's" o.l.v. Henk Westerman voor het voetlicht met de cabaret-revue „Lach om je zorgen" Deze caba ret-revue had weinig pretenties. De sketches waren zonder wat men noemt „knaleffecten" en gingen mank aan een teveel aan dialogen. Uitstekend werk werd gebracht door Henk Borst die met zijn mooie stem de aanwe zigen liet genieten van o.a. „Ik hou van Holland" en „Kindje's laatste wens". Ook Will Bötger met populair repertoire was goed. Het hoogtepunt in het program ma waren wel The Playing Sis ters (accordeon guitaar en ban jo). Prestaties waren van dien aard dat meerdere malen gebis seerd moest worden. De heer C. l'Abbé, voorzitter van HSV dankte de organisator van de avond voor het vele werk dat verricht was. Een speciaal woord van dank bracht spreker aan de Eerw. broeder Auxentius voor alles wat deze sympathieke broeder voor de HSV-avond ge daan heeft. Spreker liet zijn dank verge zeld gaan van een kistje sigaren. Vervolgens werd een grootse loterij gehouden er» bleven ve len nog na om een gezellig dans je te maken. Schoolreisje meisjes der R.K. Meisjesschool HEILOO Gisteren maakten de leerlingen van de hoogste klassen der R.K, Meisjesschool een uitstapje. Met luxe bussen werd de reis om 8 uur aange vangen. In Amsterdam werd 'n rondvaart gemaakt; in Diemen de boterhammetjes opgegeten en in de middag werd in Amster dam de Artis en het aquarium bekeken. Vervolgens werd Schip hol bezocht en in Valkenveen heerlijk gespeeld in de speeltuin. Uiterst voldaan kwamen de meisjes weer in Heiloo terug. Zij zullen nog lang met genoegen aan deze dag terugdenken. Tentoonstelling HEILOO Zondag 22 Juli zal er aan de de R.K. Meisjesschool voor VGLO een tentoonstelling worden gehouden van vele ge rechten ei» eenvoudig gebak, ver vaardigd door de meisjes van de 8ste klas. Ook zal het werk wat de meis jes op het gebied van handenar beid hebben vervaardigd, te be zichtigen zijn. De tentoonstelling is geopend van 11 tot 12 uur en 15 tot 19 uur. Alle ouders en be langstellenden zijn welkom. SUCCESSEN VAN DOVES op de Nederlandse kampioenschappen HEILOO Een tweetal Doves- leden nam Zondag te Hilversum deel aan de Ned. Jeugdkam pioenschappen. Arjan Couwen- hoven wist hier een prachtig re sultaat te boeken door met 10 cm verschil de tweede plaats te bezetten bij het kogelstoten, met een worp van 11.16 meter. Kees Meijer boekte eveneens een verdienstelijke prestatie door 4e te worden bii hoogspringen, met een sprong van 1,65 meter. Enkele andere Doves-athleten namen te Medemblik deel aan de wedstrijden aldaar. B. Bosman won de 600 meter jongens B in de tiid van 1 min. 35.6 sec,, terwijl Piet de Jongh op hetzelfde nummer 3e werd in 1 min. 36.8 sec. Netty de Graaf werd eerste bij het kogelstoten dames D met 'n worp van 9,31 meter, er» promo veerde naar de B klasse. Kees Pool die vorige week te Zaandam het hoogspringen ge wonnen had met 1.61 meter en aldus naar de C klasse promo veerde sprong nu buiten mede dinging 1,62 meter. Advertentie (Advertentie) Het Nederlandse merk met Wereldrcputatie CACAO CHOCOLADE PUDDINGPOEDER KOFfl* THEE LAARZEN HAKKEN LINNEN SCHOENEN Geslaagd BERGEN Onze plaatsgenoten Dick Min Kruisweg 30 en Bert Wit Molenkrochtlaan 6, zijn ge slaagd voor waterbouwkundige, met diploma MTS. Lezing j. Ivangh BERGEN Onze plaatsgenoot J. Ivangh, een uitmuntende na tuurkenner houdt Dinsdag a.s- in het Dorpshuis een lezing over planten, bloemen en vogels. De lezing vangt precies om 8 uur aan. (Advertentie) WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. ENKELE OVERDRIJVENDE WOLKENVELDEN Droog weer met voornamelijk in de Noordelijke helft van het land overdrijvende wolkenvelden. In het binnenland tijdelijk zwak ke, overigens matige Westelijke wind- In het Zuiden en het mid den van het land iets warmer, elders weinfe verandering van temperatuur. Uitreiking onderscheidingen EGMOND-BINNEN. Vrijdag avond vond ten gemeentehuize alhier de uitreiking van de ere tekenen voor orde en vrede met de gespen plaats aan de heren A. M. Admiraal, J. M. van Dam, P. de Waard, J. Zentveld en P. Zwart. De uitreiking geschiedde door Burgemeester M. Niele, met een toepasselijk woord, in het bijzijn van de ouders van genoem de oud-militairen. TOECANC SPORTVELD Alleen voor training EGMOiND BINNEN Het be stuur van de RK- Sportvereni ging St. Adeibertus verzoekt ons mede te delen, dat voortaan al leen diegenen op Donderdag avond kunnen worden toegelaten tot het sportveld, die daar komen trainen. Aan anderen moest we gens ongeregeldheden, de toegang worden ontzegd. (Advertentie) is MORGEN onze speciale Ook EXTRA GROTE MA TEN! IETS EXTRA'S Prachtige dubb. regen mantels, nu Bovendien ZELDZAME TEXTIELKOOPJES BILLIJK MAN LANGESTR. 23 ALKMAAR BERGEN GROEIT BERGEN Dezer dagen is reeds een van de 19 nieuwe wo ningen aan de Bergerweg die bijna allen gereed zijn, bewoond géworden. Thans staan er nog drie in de steigers. Ook aan de Jaap Weyandweg maken de 16 duplexwoningen goede vorderim gen, zodat ook deze zeer binnen kort gereed zijn- Juist zijn er vlak voor het einde van de bouw-stop nog 15 woningen uit de zgn. vrije sector gereed gekomen. Boven dien zijn ook aan Bergen aan Zee drie nieuwe villa's bewoond ge worden, terwijl er twee in aan bouw zijn en de plannen voor nog twee villa's gereed liggen, waar van er een op de boulevard ge bouwd zal worden. Bergen aan Zee herkrijgt dus weer langza merhand sim vroegere geliefde sfeer terug. Voorts zijn flr in Bergen aan de Noordlaan 3, de Zuidlaan 1, van Borselenlaan 1 en aan de Mo lenkrochtlaan nog twee woningen in aanbouw. Bergen wordt een echt villa-dorp en er is dan ook in het westelijk gedeelte van het dorp geen bouwterrein meer te krijgen. (INGEZONDEN) GEACHTE REDACTIE Het door u gepubliceerde ver slag en de „raad-napraat" ter zake van de behandeling van het verzoek tot het noodza kelijk verklaren van de oprich ting en instandhouding van een RK ambachtsschool te Alkmaar in de gemeenteraad van Alkmaar; in Uw blad vaji resp. 6 en 9 Juli, ziin voor mij aanleiding U te verzoeken, de volgende argumen ten. zoals deze door mij werden aangevoerd ter verdediging van het meerderheidsstandpunt van B. en W-, in Uw blad te publi ceren. Ten aanzien van het politieke gedeelte, werd door mij mede gedeeld, dat het program van sa menwerking tussen de PvdA en de KVP, na schriftelijke voorbe reiding is tot stand gekomen. Er is geen woordbreuk door de PvdA gepleegd, er zijn brieven waarmee dit bewezen kan wor den. (Zie de publicatie in Het Vrije Volk van 14 Juli 1951.) Ten aanzien van het zakelijk gedeelte, werd gesteld: 1. De huidige schoolbevolking van de ambachtsschool is niet voor 57%. doch voor 46% RK. Voor de lagere scholen is dit te Alkmaar wior het schooljaar 1951/1952 462%. 2. Er zijn nimmer klachten bin nen gekomen t.a.v. het RK gods dienstonderwijs in da A.B.S. 2. In het groter zijn van het ge tal aangemelde leerlingen voor de cursus 1951/1952, dan voor de cur sus 1950/1951, ligt geen argu ment dat een RK ambachtsschool noodzakelijk maakt, daar de ope ning van een A.B S- te Schagen aan de school te Alkmaar, leerlin gen heeft onttrokken In 1949 was de aangifte gemiddeld 450. in 1950: 338 en in 1951 tot 3 Juli: 393 leerlingen. 4. Er zijn voor het schooljaar 1951/52 geen nieuwe parallelklas sen gevormd. 5. Oprichting van een RK am bachtsschool, zal de bestaande school voor ongeveer de helft ont volken, weliswaar kan men later Voor beide scholen enige groei ver wachten, om welke reden de ur gentie voor 1951 niet aanwezig wordt geacht, maar vermoedelijk wel over enige jaren. Bij oprich ting van een 2e ambachtsschool, zouden de afd- schilders, meubel makers en kleermakers moeten worden gesloten. 6. De kosten van de oprichting van een 2e school worden te laag voorgesteld, deze zijn thans hoger dan in de nota van de Minister van Ónderwijs genoemd De kos ten van de eleclrische installatie in een 2e school worden geschat op ong. f 80.000, van meubilair op ong. f 20.000, van machines (ma tig begroot) ong. f 300-000. Er moet over enige jaren een geheel nieuwe school komen, men kan niet in een oud gebouw blijven. 7. De wet op het nijverheids onderwijs geeft geen enkele aan wijzing. dat bij de beoordeling van de noodzakelijkheid tot op richting van een school, rekening moet worden gehouden met de wens naar confessioneel onder wijs. Het meerderheidsstandpunt doet dit wel, zodra een 2e school in het belang van het onderwijs gewenst is. De urgentie is voor 1951 niet aanwezig. 8. Niet absoluut noodzaklijke in vesteringen dienen verschoven te worden naar volgende jaren. 9. Andere scholen, ook voor een RK onderwijs zijn in Alkmaar ur genter; bezien uit een oogpunt van investering en bouwvolume. 10. Het nijverheidsonderwijs in het geheel, zou thans met de stichting van een 2e school niet zijn gediend. Het is niet mijn bedoeling met vorenstaande regelen een pole miek te ontlokken, doch de objec tiviteit te doen betrachten. Met dank voor Uw plaatsing, de wethouder van onderwijs R. BAKKER Naschrift Redactie. Wij voldoen gaarne aan het ver zoek van wethouder Bakker om zijn brief, inhoudende het meer derheidsstandpunt van het Colle ge van B. en W. Inzake het RK Ónderwiis te publiceren. Los var) het standpunt van de minderheid blijven wij van oordeel, dat het, waar het hier slechts ging om de noodzakelijkheidsverklaring, beter ware geweest deze verklaring reeds thans af te geven. De meer derheid houdt in hoofdzaak reke ning met het heden, terwijl het hier gaat om de toekomst. Er zijn enige jaren mee gemoeid voor het R.K. Nijverheidsonderwijs kan beginnen- Ook in politiek opzicht ware het juister geweest de nood zaak thans te verklaren. De PvdA fractie in de Aikmaarse Raad had een voorbeeld kunnen geven en er zou geen tweespalt tussen de College-partners zijn gekomen. Hoewel er naar de letter geen woordbreuk is geweest, merken wij op, dat de adviezen ook voor ons weinig waarde hebben en wij begrijpen dan ook volkomen de teleurstelling in de KVP-kringen. Redactie N.H.D. Raadsvergadering NIEUWE NIIEDORP Op Woensdag 18 Juli komt de raad in openbare vergadering bijeen, de voornaamste, te behandelen pun ten zijn ojn.: een crediet aan B. en W. te verlenen van f 13.500, voor aanschaffing van een twee dehands Beep- (Dodge) wagen, deze te doen reviceren en te voor zien van voorbouwpomp en voor aanschaffing van de daarbij benodigde materialen voor een brandweer auto. Vervolgens een besluit om toe te treden tot de gemeenschappe- üike vuilnisophaaldienst, t-w. Sint Maarte,- Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp en Warmenhuizen- KRUINSCHERING Z. D. H. de Bisschop van Haar lem heeft op 16 Juli in de kapel van het Philosophicum te War mond de kruinschering toege diend aan de volgende Eerw. He ren: T. A. M. v. d. Akker, K. H. M. Bunse, C. J. Th. v. Boxmeer, P. J. A. Boogaerts, A. W. Braak huis, H. J. M. Cocu, J. M. van Dijk, L. P. Th. Dijkstra, G. W. Franse, J. J. de Graaf, R. v. d. Haak, Berm P. M. Hemelsoet, A. S. Hetem, A. J. C. M. Janssen, J. P. Jonker, S. Fr. J. Kapteyn, Th. J. Kemper, J. C. v. d„ Klink, B. J. A. Kortman, C. B. Kouwen- hoven, J J. M. Kwaaitaal, H. C. Laan, G. H. E. Lammertink, J. C. v. d. Linden, C. A. Paarde- kooper, W. Fr. M. Postma, J. C. v. Roode, B. J. Fr. Rozestraten, W. J. C. Ruigrok, J. M. Schlat- mann, Th. A. Schouten, N. A. M. v. d. Waart, J H. Willemse, G. H. W. Zaal RECTOR MAGNIFICUS UNIVERSITEIT NIJMEGEN Het bestuur der Sint Radboud- stichting heeft tot Rector Mag nificus voor het studiejaar 1951- 1952 benoemd prof dr. M. Goe- mans O.F.M. Kranige redding ALKMAAR Gistermiddag omstreeks drie uur geraakte het 7-jarig jongetje J.H. spelender wijs in het water van de Linde gracht. Op het hulpgeroep van het kereltje snelde de taxi-on dernemer J. Koopman, die daar woont naar buiten en toen hij de jonger» in het midden van het water zag drijven sprong hij ge kleed te.water. Hij wist 't knaap je op het droge te krijgen. De jongen is naar huis gebracht, waar bleek dat hij geen nadeli ge gevolgen van het bad hal ondervonden. Ronde van Castricum CASTRICUM De „Ronde van Castricum" is vastgesteld1 op Zondag 29 Juli- Amateurs en nieuwelingen kunnen hieraan deelnemen om de grote prijs van de WV „Castricum Vooruit". Herijk maten en gewichten CASTRICUM Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal de herijk van maten en gewichten plaats hebben op 2 en 3 Augus tus. Belanghebbenden nemen goede nota van deze datum. De kermis KOEDIJK-Zuid. De kermis begunstigd door goed weer werd Zondag goed ingezet. In beide café's waren de danslustigen in grote getale aanwezig, alsmede de gebruikelijke toeschouwers. Vermakelijkheden waren er in ruime mate. Niet minder dan 5 flinke inrichtingen als zweefmo len, luchtschommel, golfbaan enz boden gelegenheid tot vermaak. De kermis had een rustig en prettig verloop. De politie be hoefde niet op te treden. Veilingen van pootaardappelen in Noordholland NOORDSCHARWOUDE. Aan de verschillende Noordhollandse veilingen zullen de komende we ken veilingen van pootaardap pelen worden gehouden. Alle aan te bieden pootaardappelen zullen geveild worden, met een door de Prov. Veilingbond vast gestelde minimumprijs van f17 per 100 kg voor de maat 35-50 mm, en f20 voor de maat 28-35 mm. De ophoudprijs wordt door iedere veiling zelf bepaald. Er wordt geveild op levering voor 15 Nov. 1951. Er wordt een le vendige handel verwacht. ONVOORZICHTICE KOPER De Aikmaarse vertegenwoor diger D. de W. werd voor de Aik maarse politierechter geroepen, omdat hij in Maart, April en Mei zakken zou hebben gekocht van een zekere W. v. T. en J. A. die van diefstal afkomstig waren. De man werd beschuldigd van he ling of van schuldheling. De vertegenwoordiger verklaarde te goeder trouw te ziin geweest en pas bij een van de laatste ge wraakte kopen achterdocht tegen de verkopers koesterde. Het ging hier om een paar partijen papieren zakken. De officier, mr. J. C. V. Meischke, achtte zich niet in staat het primair ten laste ge legde te kunnen bewijzen en nam schuldheling voor zeker aan. Daarvoor eiste hij een geldboete van f 100 of 40 dagen. Mr. A. V M. Leesberg wees erop, dat zijn cliënt er van op de hoogte was dat er bij de Victrixfabrieken wat incourant papier over was. Aanvankelijk wilde men hem dat niet verkopen m\ar toen A. kwam had de W. geen argwaan, omdat hij van deze partij afwist. Toen A. met andere zakken aankwam zetten, kreeg hü wat argwaan, welke door het antwoord van A. werd opgeheven. De partij werd daarna openlijk verkocht. Mr. Leesberg vroeg vrijspraak of uiterste clementie. De politierechter achtte allee» de schuldheling voor het laatst» pak zakken aanwezig en vonnis te met een boete van f 50 of 25 dagen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2