WIM VAN EST IN DE GELE TRUI 1 Eclatante etappezege bereikt met Voorting bracht 18 min. winst Koreaanse burgerbevolking krijgt hulp van de V.N. Hebben gerepatrieerden recht op schadevergoeding? Nederlandse emigrant trad in Australië in het klooster Verdwenen diplomaten wèl op de hoogte van A-bom Monsterproces in Rotterdam RUBBER ersverwach'inc i. Wijdingen in )isdcm Haarlem cruinschering :tor magnificus I In tien maanden o.a. 105.000 ton rijst en 9 mil/ioen meter katoen 3.000.000 mensen TWEEDE KAMER zijn er dakloos Naar wij vernemen: BEURSOVERZICHT DINSDAG 17 |ULI 1951 PAGINA 3 LAARZEN HAKKEN LINNEN SCHOENEN [edeeld door het K.N.M.I- lilt, geldig van Dinsdag- ot Woensdagavond. CLE OVERDRIJVENDE WOLKENVELDEN weer met voornamelijk Noordelijke helft van het crdrij vende wolkenvelden, binnenland tijdelijk zwale ngen s matige Westelijke 1 het Zuiden en het mid- i het land iets warmer, veinfc verandering van tuur- H. de Bisschop van Haar- ft op 16 Juli in de kapel Philosophicum te War- le kruinschering toege- an de volgende Eerw. He- A. M. v. d. Akker, K. H. se, C. J. Th. V. Boxmeer, Boogaerts, A. W. Braak- J. M. Cocu, J. M. van P. Th. Dijkstra, G. W. J. J. de Graaf, R. v. d. iern, P. M. Hemelsoet, A. mA. J. C. M. Janssen, anker, S. Fr. J. Kapteyn, temper, J. C. v. d.. Klink, Kortman, C. B. Kouwen- J J. M. Kwaaitaal, H. C. J. H. E. Lammertink, J. I. Linden, C. A. Paarde- W. Fr. M. Postma, J. C. e, B. J. Fr. Rozestraten, Ruigrok, J. M. Schlat- Th. A. Schouten, N. A. M. faart, J H. Willemse, G. Zaal 'ERSITEIT NIJMEGEN lestuur der Sint Radboud- heeft tot Rector Mag- voor het studiejaar J951- noemd prof. dr. M. Goe- l.F.M. Kranige redding WAAR Gistermiddag ks drie uur geraakte het jongetje J.H. spelender- het water van de Linde- Op het hulpgeroep van ;reltje snelde de taxi-on- er J. Koopman, die daar laar buiten en toen hij de in het midden van het :ag drijven sprong hij ge- water. Hij wist 't knaap- het droge te krijgen. De is naar huis gebracht,, leek dat hij geen nadeli- volgen van het bad hal inden. onde van Castricum FRICUM De „Ronde stricum" is vastgesteld op 29 Juli- Amateurs en lingen kunnen hieraan ren om de grote prijs van V „Castricum Vooruit". malen en gewichten FRICUM Naar wij van le zijde vernemen zal de van maten en gewichten hebben op 2 en 3 Augus- 3elanghebbenden nemen iota van deze datum. De kermis JIJK-Zuid. De kermis igd door goed weer werd goed ingezet. In beide varen de danslustigen in getale aanwezig, alsmede bruikelüke toeschouwers, lelijkheden waren er in mate. Niet minder dan 5 inrichtingen als zweefmo- ihtschommel, golfbaan enz gelegenheid tot vermaak, •mis had een rustig en verloop. De politie be niet op te treden. {en van pootaardappelen in Noordholland JSCHARWOUDE. Aan schillende Noordhollandse »n zullen de komende we idingen van pootaardap- worden gehouden. Alle bieden pootaardappelen geveild worden, met een e Prov. Veilingbond vast- e minimumprijs van f 17 0 kg voor de maat 35-50 a f 20 voor de maat 28-35 le ophoudprijs wordt door veiling zelf bepaald. Er geveild op levering voor r. 1951. Er wordt een le- 2 handel verwacht. 'OORZICHTIGE KOPER \lkmaarse vertegenwoor- de W. werd voor de Alk- politierechter geroepen, hij in Maart, April en Mei zou hebben gekocht van kere W. v. T. en J. A. die sfstal afkomstig waren. De 'erd beschuldigd van he- f van schuldheling. De mwoordiger verklaarde te trouw te zijn geweest en j een van de laatste ge- e kopen achterdocht tegen srkopers koesterde. Het ier om een paar partijen ;n zakken. De officier, mr. Meischke, achtte zich niet t het primair ten laste ge. te kunnen bewijzen en ihuldheling voor zeker aan. lor eiste hij een geldboete 100 of 40 dagen. Mr. A. V isberg wees erop, dat zijn er van op de hoogte was bij de Victrixfabrieken icourant papier over was. ikeliik wilde men hem dat rkopen m\ar toen A. kwam W. geen argwaan, omdat i deze partij afwist. Toen andere zakken aankwam kreeg hij wat argwaan, door het antwoord van A. ipgeheven. De partij werd openlijk verkocht. Mr. rg vroeg vrijspraak of 3 clementie. lolitierechter achtte allee» uldheling voor het laatst» kken aanwezig en vonnis- een boete van f 50 of 25 DAX, Maandagavond Wat nog nooit in zoveel jaren Tour de France is gebeurd, is vandaag geschied. Een ideaal, een jarenlange droom is werkelijkheid gewor den. Voor de eerste keer draagt een Nederlander de gele trui om zijn lenden. De trui, die aantoont, dat zijn drager de sterkste man tot dusver in de Tour is geweest. Wim van Est, de man die eens Bordeaux—Parijs op z'n naam bracht, was de held van Nederland vandaag. Iedereen juichte en jubelde in het Nederlandse kamp, alles stond op z'n achterste poten. De „Pel" doodnuchter en met beide benen op de grond, was dronken van ple zier. Zijn Wim, zijn pupil, was de eerste, die de naam van Nederland deed klinken op ieders lippen; in Neder land natuurlijk het meest, maar ook in België, in Frank rijk, in Zwitserland, Spanje of Italië. Enkele minuten van onachtzaamheid betekenden een gevoelige klap voor vele Italianen of Fransen, want deze reus, maakte een sprong, zo indrukwekkend, dat alleen de gele trui nog slechts een passende beloning was. Dankzij Wim van Est prijkt de naam Nederland bovenaan op de algemene rangschikking, dankzij Wim van Est en Gerrit Voorting werd Nederland eerste in het ploegenklassement en vierde in het algemeen ploegenklassement, nog voor de Italiaanse squadra. Werkelijk, vandaag beleefde Nederland z'n grootste victorie in de hele Tour; een victorie, die dit jaar wel niet weer bereikt zal worden. De grote man uit Neder lands wielerwereld van heden, knap geassisteerd door de beste klimmer, die er momenteel op Nederlands vlakke wegen zijn broodje verdient. Wim van Est en Gerrit Voorting, zij beiden scheurden vandaag het peleton zo roekeloos en gedurfd aan flar den, dat heel het algemeen klas sement finaal op z'n kop stond. Hoe was het mogelijk, Wim van Est tóch winnaar van een etappe. De derde plaats, kort geleden nog behaald, zonk er bij in het niet, al de voorgaande successen: van Peters, van Voorting, van Woutje Wagtmans, ze werden overscha duwd door dit trotse feit. Kan het anders dan dat de ereburger van St. Willebrord om precies tien minuten voor vijf vanmiddag, toen door de loudspeaker klonk dat Leveque zijn ereteken had verlo ren aan een Nederlander, breed grijnsde met zijn hele gezicht? Maar niet alleen Nederlands kleine kolonie was daar in Dax. aan de voet van de Pyreneeën dol- relukkie. Ook de Beleen iuichten mee. Ze waardeerden de elorieuze triomnh van deze sterke Neder landse renner. Wim van Est had het dik en dik verdiend, daar durfde men niet eens aan te twii- felen. En dan verder Jacques Goddet. Nee, hij had er geen spijt van, dat hij dat kleine Nederland toch weer z'n kans gegeven had om mee te doen in zijn monsterrit door het schone, maar keiharde Frankrijk. Deze étappe, ze was een sensatie op zich geworden. Meer dan 18 minuten. Stelt u zich voor, achttien mi nuten en zeventien seconden na de finish van het groepje van tien was eerst het peleton komen bin nenvallen op de mooie wielerbaan in Dax. Achttien minuten ruim was het verlies van grootheden als Coppi of Bartali, Magni of Bobet of Koblet. Dat is voorwaar geen kleinigheid. Het was reen eeheim. ,,We hebben er vanmorgen, vóór we vertrokken, nog over gespro ken", vertelde Wim aan iedereen, die het maar horen wilde. Ik voelde me zo kiplekker, waarom zou ik niet proberen al die ach terstand in te halen. De mooiste ruggesteun, die er maar is in de bergen. En niet voor niets zal er in het hotelletje, waar nog eens stevig gegeten werd, beslist zijn, dat Gerrit Voorting, als hij kon mee moest gaan. Gerrit Voorting, de beste klimmer van de nog vijf maèn sterke Nederlandse equipe. De 185 KM, die afgelegd moes ten worden van Agen naar Dax, voerden door een van Frankrijks mooiste streken. Heuvels, laat staan bergen, wa ren in de verste omtrek niet te bekennen. Alleen zo af en toe wat „bulten", zoals we die in Neder land gerust wel meer vinden. Sedert tientallen jaren was de Tour niet meer in de_Landes ge weest, sterker nog, één van de mensen, die langs de weg stond zich te vergapen aan dit fantas tisch mooie schouwspel van voor- bijsnorrende renners op haast gonzende wielen, wist met zeker heid te vertellen, dat het 41 jaar geleden was, dat hij hier de Tour had gezien. En op die 185 kilo meter, slingerend door een in drukwekkend, sterk wisselend landschap, sloeg Wim van Est Juist voldoende was de laatste zet, die Wim van Est op z'n pedalen gaf om de Franse belager Caput in de sprint om de etappezege te klop pen. Een kwartier later trok de breed lachende Nederlan der de gele trui aan. I lUUIMIMimiilHIIIIIKNIHIIim z'n grote slag. De eerste driesten. Precies 22 KM van de start be gon de eerste ontsnapping. Caput, Sommer, Marinelli en Meunier kozen het hazenpad, daartoe rus tig in staat gesteld door een suf fende écaravaan. Drie kilometer verder stoven er weer twee ren ners weg: Labeylie en Muller en enkele kilometers later was het verschil van dit zestal met het peleton 200 meter. Toen. na ruim 40 kilometer, toen iedereen al bii zichzelf 14 ee- dacht. dat het de hooerste tiid werd voor de drieste Nederlanders, ruk ten zich weer vier renners los uit de knellende arreen van het ne- leton. Het waren Demulder en Morvan en ook Wim van Est en Gerrit Voortinc. Spoedig lagen deze tien bijeen en meteen gaf v. Est het sein om er nog een schepje boven op te gooien. Eén minuut tien seconden bedroeg al heel speedig de voor sprong en het verschil met het peleton groeide gaande weg. De voorsnrons rroeide. Na 65 KM 4 min. 15 en steeds werd het verschil nog groter. Zelfs groeide de voorsprong aan tot meer dan zestien minuten, 30 KM vóór de finish. Leveque was zijn gele trui al kwijt, maar er kon nog o zo veel gebeuren. Het peleton zou kunnen spurten, maar ook zou één lek bandje dat zou dan niet voor het eerst zijn alle schone kansen van v. Est in één slaig kunnen vernieti gen. Maar nee, het ging goed. In gesloten gelid stormden de tien de wielerbaan van Dax op. Van Est lag vooraan, nog vooraan bij de een na laatste bocht, ook nog vooraan bij de laatste bocht. Nog een kort kaarsrecht stuk en Ne derland zou kunnen juichen. Iedereen hield z'n adem in. Alle ogen tuurden strak naar die ene witte trui met een rode en blauwe bies. Angstwekkend dicht zat Ca put de Nederlander op de hielen, maar nee, voorbij v. Est kon op dat moment niemand meer! De uitslag: 1. Van Est 5 uur 25 sec. (met bonificatie 4 uur 59 min. 25 s.) 2. Caput (Parijs) met bon. 4.59.55 3. Marinelli (lie de France). 4. Voorting (Ned.). IIIHmnilHlttlllUWBIIHIIMIHIIIWIIIimitllHUIHinilHIIII Voor de start, toen iedereen nog onwetend was, wat er zou gebeuren, hadden van Est en Koblet nog een onderonsje. Koblet ivas Zondag de fiere winnaar txra een etappe, de zege, die van Est zou boeken was nog grandiozer, nog belangrijker. 5. Muller (Frankrijk). 6. Sommer (Zwitserland). 7. Labeylie (lie de France). 8. Meunier (West Zuid West). 9. Demulder (België). 10. Morvan (West Zuid West). Allen dezelfde tijd als v. Est. 11. Ockers (Belg.) 5.18.41. 18. Coppi (Italië) z.t. 23. Koblet (Zwitserl.) z.t 25. Dekker (Ned.). 301 ex aequo een grote groep met o.a. Wagtmans en Peters, al len in dezelfde tijd als Ockers. Algemeen klassement: 1. Van Est INederl.) 68.30.24. 2. Meunier (West Zuid West Frankr.) 68.32.53 (op 2.29). 3. Demulder (Belg) 68.33.37. 4. Leveque (W.Z.W.) 68.34.54. 5. Bauvin (O.Z.O.) 68.35.30. 6. Koblet (Zwits.) 68.38.21. 12. Bobet (Frankr.) 68.43.25, 13. Coppi (Italië) 68.44.00. 14. Magni (Italië) 68.45.48. 18. Bartali (Italië) 68.48.10. 19. Ockers (België) 68.48.40. 20. Wagtmans (Ned.) 68.50.08. 23. Voorting (Ned.) 68.51.37. 45. Peters (Ned.) 69.10.40. 72. Dekkers (Ned.) 69.34.46. Ploegenklassement: 1. West Zuid West Fr. 205.08.26. 2. Frankrijk 205.14.52. 3. België 205.25.48. 4. Nederland 205.50.22. 5. Italië 205.52.26. Van een onzer verslaggevers) „In een jaar tijd xijn de Koreanen gek geworden op D.T.T.- poeder, terwijl we aanvankelijk moesten werken met tegen stellingen als: „geen D.D.T., dan ook geen eten". Het is de heer R. S. Uyt den Bogaard uit Kampen, die ons dit vertelde, een der drie Welfare-Officers die in Korea werken bij de Civil Assistant Command, een organisatie van de Ver. Naties, welke de Ko reaanse burgers helpt in de nood waarin de oorlog hen ge bracht heeft. De radicaal veranderde waardering voor het insectenpoeder is een typisch voorbeeld van het begrip, dat Zuid-Korea voor het werk van de Welfare-Officers van de V.N. gekregen hebben. 200 VERDACHTEN IN VOETBALPOOL-ZAAK Nog voor het begin van het a.s. voetbalseizoen zal een groot aan tal organisatoren, hoofdagenten en agenten van voetbalpool- en voetbalprijsvraagondememingen wegens overtreding van de Lote- rijwet tereeht staan voor het kan tongerecht te Rotterdam. Het aantal verdachten in dit monsterproces overschrijdt de 200. Het laat zich aanzien, dat er met de berechting van deze zaken ten minste een week gemoeid zal zijn. Slot van grote actie. Deze vervolging besluit min of meer de grote actie, die de justi tie in Februari en April j.l. tegen voetbalpoolondernemingen is be gonnen. De zwaarste klap werd de voetbalpoolondernemingen toege bracht op Zaterdagmiddag 7 April toen de politie over het gehele land in een grote gecoördineerde actie is opgetreden tegen alle in Nederland opererende voetbal poolondernemingen. Die dqg zijn rechercheurs in tal van plaatsen, als Den Haag, Rotterdam, Am sterdam, Enschede, Delft, Krom menie, Zwijndrecht, Zaandam, Venlo en Tilburg overgegaan tot huiszoekingen bij hoofdagenten en agenten van voetbalpoolonderne mingen. Een grote hoeveelheid administratieve bescheiden en dui zenden guldens werden in beslag genomen. De leiding van deze lan delijke actie berustte bij mr. H. van Buuren, ambtenaar van het O.M. te Rotterdam. PRINS BERNHARD Bl| NACHTOEFENING AMSTERDAM. Z. K. H. Prins Bernhard woonde gister nacht in zijn hoedanigheid van inspecteur-generaal een oefening bij van de een gedeelte der 7 De cember divisie. Vandaag en morgen worden door het derde deel van voor herhalingsoefeningen in Oirschot opgekomen Indonesië-veteranen op de Elspeetse heide een-daagse oefeningen in bataljonsverband gehouden. De Tweede Kamer moet alle zeilen bijzeffen om zich door de omvangrijke stapel werk heen te zetten, die nog voor het zomerreces ligt te wachten. Daarom was het Maandagavond al aantreden geblazen voor een motie-Hoogcarspel nog wel. Het C.P.N.-lid Hoogcarspel wenst of wenst niet, want je weet nooit, wat voor motieven deze heren drijven althans zegt te wensen, dat ook voor de uit Indonesië gerepatrieerde Neder landers een wettelijke oorlogs schaderegeling wordt vastgesteld. De heer de Graaf (K.V.P.) zou de motie niet steunen, maar vond het wel belangrijk te laten on derzoeken waarop de gerepa trieerden nu eigenlijk recht heb ben. De heer Meijerink van de A.R. daarentegen wilde de motie graag overnemen. De heer Welter (K.N.P.) sprak al in dezelfde geest en herinnerde eraan, dat er tijdens de oorlog per radio zekere toezeggingen zijn gedaan Nadat Minister Lieftinck de motie had afgewezen met het argument, dat voor vergoeding alleen in aanmerking komt die schade, welke geleden is op het eigen grondgebied, kwam de heer de Graaf nog even terug op de toezeggingen, die per radio zijn gedaan. Staatssecretaris Götzen mocht dan zeggen, dat dit nooit is gebeurd, maar daarmee nam de K.V.P.-man geen genoegen. Hij diende gesteund door de V.V.D-er Vonk een motie in, waarin hij zijn wensen t.a.v. de rechten der gerepatrieerden for muleerde. Een motie derhalve van een uitgebreider strekking dan de motie-Hoogcarspel. De heer de Graaf was niet erg te spreken, toen de Minister de gerepatrieerden maar naar So ciale Zaken wilde verwijzen. „Het zijn geen bedelaars", zo riep hij uit. Tenslotte werd besloten de stemming over beide moties tot In September 1950 vertrok de heer Uyt den Bogaard naar het zwaar door de oorlog getroffen schiereiland. Met twee landgeno ten, dr. van Bommel uit Den Haag en dr- Gertenbach uit Am sterdam werd hij ex ingeschakeld als adviseur van de Koreaanse autoriteiten. Hun taak en die van de andere 260 leden van het C.A.C. was: onrust onder de bur gerbevolking voorkomen, voed sel, kleding en onderdak verschaf fen, en speciaal In de medische sector het verhoeden van epide mieën. Waar er in Korea zo on geveer vijf millioen mensen onder de categorie „vluchtelingen" val len drie millioen van hen zijn dakloos is het te begri,jpen, dat het burgerlijk bestuur voor een enorme taak staat. Aanvankelijk huldigden de Zuidkoreaanse auto riteiten voor het merendeel het standpunt: „Ieder moet maar zo veel mogelijk voor zichzelf zor gen". Juist door de democratische scholing welke de adviseurs van de Verenigde Naties probeerden te geven, is er in de afgelopen maanden echter in de meeste ge vallen een veel beter begrip voor de sociale factor gegroeid. Veran deringen in de top der regering droegen daartoe zeer veel bij. Via kerkelijke organisaties en het Rode Kruis is er overal ter wereld geld en kledingmateriaal ingezameld, dat door de C.A.C. in de verschillende provincies is ver deeld. De hulpverlening steunt echter voor het grootste deel op dg 250 millioen dollar, welke de gemeenschappelijke leden der V.N. beschikbaar hebben gesteld. Hiervoor zijn onder meer aange kocht: ca. 15 000 ton graan, 270 ton zeep, 90.000 meter flanel, 1 millioen dekens, 9 millioen meter katoen, 1.8 millioen stuks onder goed, 360.000 pounds breigaren en 10 millioen pounds katoenafval dat de koreanen gebruiken om hun kleding te watteren. Verder werd er in de afgelopen 10 maan den ruim 105.000 ton rijst gedis tribueerd. waarbij op te merken valt dat de Koreaan gemiddeld een kilo rijst per dag pleegt te verorberen. Het probleem van de behuizing is op het ogenblik wan hopig vooral in de buurt van de 38ste breedtegraad- Met wat palen en een dak van stro improvi seert men een noodwoning, ter wijl het leger zoveel als maar mogelijk is, tenten afstaat voor de dakloze vluchtelingen. Weinig corruptie In tegenstelling met de ver schillende geruchten verzekerde de heer Uyt den. Bogaard die na een korte vacantie weer naar Poesan hoopt te vertrekken dat er bij de hulpverlening zelden of nooit corruptie heeft plaats ge vonden. De plaatselijke en pro vinciale overheden werken over het algemeen goed met de gealli eerden samen en zij lenen een gewillig oor aan de adviezen van de Welfare Officers. Een omvang rijke taak hebben deze zeker nog op het gebied van de volkshygiëne welke in Korea zeer slecht is. Riolering komt er nauwelijks voor en doorgaans liggen afvoer- goten open en bloot. De toestand van het onderwijs valt daaren tegen zeer mee, vooral op plaat sen waar de missie en zending actief werken. Daar valt het trouwens ook op. dat de sociale toestanden aanmerkelijk beter zijn dan elders in het land. Over het algemeen is de jongere gene ratie er zich bewust aan het wor den dat er een maatschappij kan bestaan, waarin niet de stand en het kapitaal ongeremd beslissen over 's mensen geluk- AUTO IN BRAND Chauffeur gewond AMSTERDAM. Gisteravond is te Amsterdam een auto van het gemeentelijk vervoerbedrijf in brand geraakt. De enige inzit tende, de 32-jarige C. W. F., is met ernstige brandwonden in het Binnengasthuis opgenomen. De vermoedelijke oorzaak is het sterk remmen van de auto, waardoor een benzinebus in de cabine is omgevallen en de uitstromende benzine kortsluiting veroorzaakte en in brand raakte. Een gewonde marinier der Verenigde Strijdkrachten op Korea werd per watervliegtuig van een eiland naar een vliegbasis, een afstand van 230 km vervoerd en vandaar per hefschroef- vliegtuig naar een hospitaal in de achterste linies overge bracht. Het gehele vervoer duurde slechts één uur. Het hef- schroefvliegtuig met aan boord de gewonde marinier vertrekt van het vliegveld. HOBART (K.N.P.). De zoon van een Nederlandse emigrant in Australië is ingetreden bij de paters Salesianen te Moroney's Hill, Oakleigh (Vic.) om te worden opgeleid tot lekebroeder- landbouwer. Te Sunbury (Vic.) hebben de paters Salesianen een één-jarige voor-opleidingsschool opgericht voor jongens, die naar het seminarie van Hobart, Tasmanië, willen, doch het Engels nog niet voldoende beheersen. Vorig jaar zijn reeds drie Ne derlandse Paters Salesianen naar Australië vertrokken, belast met de organisatie van de priesterop leiding voor Nederlandse emi granten. Australië heeft inder daad groot gebrek aan priesters en de roepingen uit het eigen land zijn zeer schaars. De bis schoppen hebben hun hoop ge steld op de Katholieke immigran ten uit Nederland, omdat de Ne derlandse Katholieke gezinnen bekend staan om hun talrijke priester- en kloosterroepingen. Het seminarie van de Paters Sa lesianen te Hobart werd uitge breid met veertig plaatsen met het oog juist op de Nederlandse immigranten. De drie Nederlandse paters hebben zich te Sunbury gevestigd om de Nederlandse candidaten over de eerste moeilijkheden heen te helpen. Voor Katholieke ouders, die zich zorgen maken over wat er moet gebeuren in ge val van emigratie met hun zoon, die zijn neiging voor het priester schap of het klooster reeds ken baar maakte, is deze moeilijkheid een nog te weinig bekende oplos sing. Voor idealistische jongelui met apostolische geest moet het DR. CEERTS BUITENGEWOON HOOGLERAAR TE NIJMEGEN NIJMEGEN (K.N.P.). Het bestuur der St. Radboudstichting heeft Dr. S. J. Geerts te Nijme gen benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de algemene bio logie met inbegrip van de erfe lijkheidsleer in de op te richten faculteit der geneeskunde aan de Katholieke Universiteit met ge lijke leeropdracht in de faculteit der letteren en wijsbegeerte. Prof. Geerts promoveerde in 1949 te Groningen. wel aantrekkelijk zijn om als emigrant toch hun roeping trouw te kunnen blijven en daaraan een nog veel bredere horizon te ge ven in een land, waar het Katho licisme wel gevestigd is, maar nog niet een vitaal onderdeel van de maatschappij is zoals wij dat in Nederland kennen. Paardenmarkt Utrecht 491 paarden aangevoerd: luxe paarden 900 tot 1100; werkpaar den van 7501000; oude paarden van f 550850; boven drie jaar 700900; beneden drie jaar 650 850; veulens f 200375; hitten van 400700. Handel was stug. hedenmiddag aan te houden. Mét de uitspraak van de Minister, dat de motie-de Graaf in elk geval in strijd komt det de opvattingen van de regering. kwam gisteren het 7000ste schip van dit jaar te Rotterdam aan. net was de tanker „Sliedrecht".. brengen de professoren van Mel- sen en Oldendorff van de Nij- meese Universiteit een bezoek aan de Ver. Staten is op 89-jarige leeftijd te Bussum overleden mr. A. Fentener van Vlissingen, oud-president van de Hoge Raad stelde het Eerste Kamerlid Schoonenberg (C.P.N.) de minis ter van Oorlog schriftelijke vra gen n.a.v. het feit, dat een gede serteerde Korea-vrijwilliger in Tokio heeft terecht gestaan. De vrijwilliger zou onder valse be loften naar Korea zijn gelokt. PHILIPS VRIJ VAST AMSTERDAM, 16 Juli. On der leiding van Philips, die zeer vast opende, had de gehele aan delenmarkt vandaag een vrij gun stige ondertoon en werden vrijwel overal kleine winsten geboekt. Zo als bekend, is het vandaag de stortingsdatum voor de nieuwe aandelen Philips. Gezien de koers- vorming in de vorige week ver wachtte men vandaag weinig of geen speculatieve verkopen. Al met al is de beurs tevreden over de koersontwikkeling na de in schrijvingsdatum. Bij een laatste claimprijs van 100 gulden, kwam de koers der nieuwe aandelen uit op circa 140. Sindsdien is de koers gestegen tot 160(4 op Vrijdag j.l. en er werden er vandaag nogmaals 4 punten aan toegevoegd. Oude aandelen per saldo 170'/= (167'/=). De hoogste dagprijzen van resp. 167 en 173 werden niet behou den. Min of meer in navolging hier van openden ook de andere sec toren iets beter, doch ook hier volf«e een lichte reactie, zodat geen winsten van betekenis ont stonden. Olie's sloten 280(4 (27814). Unilevers hadden van daag wat aanbod te verwerken en verloren 2 punten. Aku, de Scheepvaartmarkt en de incouran te soorten waren goed op peil. Ook de Indonesische afdeling kon zich iets boven de prijzen van Vrijdag verheffen. Op de Staatsfondsenmarkt viel de conversielening 1947 op met een forse daling. Geopend werd op 86?4 tegen Vrijdag 88 1/8. Een wel ongewoon verschijnsel op de Be- leggingsmarkt. Tér beurze meent men, dat dit grotendeels veroor zaakt wordt door de toezegging van minister Lieftinck, dat de gemeenten een maximaal 4 pet. 25-jarige geldlening mogen slui ten, Van deze faciliteit heeft de gemeente Haarlem inmiddels al gebruik gemaakt en men acht het waarschijnlijk dat andere gemeen ten zullen volgen. 17 JULI: H. Alexius In de wonderlijke levens geschiedenis van de Heilige Alexius wordt verhaald, dat hij zeventien jaar lang als een schamele bedelaar woon de in 't souterrain van zijn vaders huis. In oprechte ne derigheid beoefende hij het: Ik houd ervan om niét ge kend te worden en hij leef de zo in innig verkeer met God. Wij vinden dat vreemd: je wilt toch graag naar vo ren komen; je vindt het prachtig om je vader op te volgen als collectant, als be stuurder van een of andere vereniging en je geniet er van als je het nog beter doet. Het heet allemaal: dat is voor de goede zaak, maar vaak is het alleen om onze ijdelheid te strelen. Neen: dan Thomas a Kempis: die vond het niet vreemd en hij schrijft in zijn onsterfelijke boekje van de navolging een pracht hoofdstuk over: Ik houd ervan om niet gekend te worden. Als U dat van daag eens leest, zult U an ders denken over Alexius en hem begrijpen. IN DESERTO WASHINGTON (Reuter). Donald Maclean, de functionaris van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, die op 25 Mei op geheimzinnige wijze met een andere functionaris van dat ministerie, Burgess, verdween, maakte deel uit van de politieke commissie, die het toezicht oefen de op de uitwisseling in oorlogs tijd tussen de V.S. en hun bond genoten van de ontwikkeling van de atoombom, zo verklaarde Maandag een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij zeide dit naar aanleiding van een artikel in het weekblad „United Nations news and World Report". Volgens dit blad wist Maclean „hoeveel atoombommen het Westen had, welke uranium- bronnen er waren en hoeveel bommen met de bestaande mid delen vervaardigd konden wor den. Maclean zou echter niet de wetenschappelijke bijzonderheden geweten hebben, daar de com missie waarin hij zitting had, hier niet mee te maken had. Wel wist hij, aldus het blad, af van de mate van samenwerking tussen Engeland, Canada en de V.S. op het gebied van de atoomenergie De commissie was tevens belast met de organisatie van de uitwis seling van faciliteiten en geleer den, het verkrijgen van uraniurr en andere materialen en de ver deling van geheimen. Tenslotte zou de commissie ook de toelating van dr. Fuchs in de V.S. geregeld hebben.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3