Nederl. Kath. Middenstandsbond viert zevende lustrum Sn een van Tokio's stations staat een lange trein... I ISGOE2 Jongeren en politiek" een probleem zo oud als de politiek zelf „Vlucht in de nacht" Jubileumsucces: accoord over toporganisaties P.B.O. Vijf en dertig jaar arbeid voor verheffing van zelfstandig ondernemerschap Opbouw ondernemers vakorganisaties RADIO Scheepsberichten Wim Dussel schrijft uit Korea Vandaag wordt er in Korea een jaar gevochten Een praatje met zuster Koopman Discussie tussen pater Jelsma en prof. Romme op Drakenburgh Competitie-indeling voor de derde klasse door E. J. Rath DINSDAG 17 jULI 1951 PAGINA 5 MORGEN, WOENSDAG 18 juli, zal de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond zijn vijfendertig-jarig bestaan op feestelijke wijze vieren. Deze zevende lustrum-viering vindt plaats, om dat door oorlogsomstandigheden het zilveren jubileum vrijwel ongemerkt voorbij moest gaan. Maar nu is de Katholieke Mid denstandsbeweging volledig herrezen en heeft met haar 45 aangesloten ondernemers-vakorganisaties, die tesamen 53.000 leden tellen en haar vijf diocesane bonden, die tesamen 560 afdelingen omvatten, haar plaats in het katholieke sociale leven weer volwaardig ingenomen. Daarom kan en mag nu ook op feestelijke wijze herdacht worden, hoe vijfendertig jaar gele den de pioniers van de Katholieke Middenstandsbeweging ge hoor hebben gegeven aan de stem der Pausen en een landelijke organisatie hebben opgebouwd, die door haar arbeid op maat schappelijk en economisch terrein haar bijdrage heeft geleverd en nog steeds levert voor de totstandkoming van een maat schappelijke orde, waarin de katholieke maatschappijleer zijn verwerkelijking vindt. Reeds veel eerder werd plaatse lijk en diocesaan de Katholieke iddenstand georganiseerd. De oudste Diocesane Bond, die van Den Bosch, viert het volgend jaar zijn gouden jubileum. Maar 35 jaar geleden werden al deze krachten gebundeld op nationaal niveau, waardoor het mogelijk werd de belangen van de gehele Nederlandse Katholieke midden stand te behartigen in het sa menspel en de samenwerking met andere georganiseerde be volkingsgroepen. Om de Katholieke middenstand te organiseren is pionierswerk verricht moeten worden. De mid denstander ,de zelfstandige on dernemer, voelt zich nu een maal, door zijn maatschappelijk- economische positie, meer zelf standig dan anderen, die juist dóór hun positie op samenwer king zijn aangewezen. De resul taten van die pioniersarbeid zijn echter niet uitgebleven. Niet alleen werd standsorgani- satorisch zeer veel bereikt wij denken hier speciaal aan de vor ming van de leden en het be langrijke charitatieve werk, dat bijv. door „Santos" in al die jaren is verricht maar ook op het terrein van de economische, maatschappelijke en fiscale be. langenbehartiging werden aan merkelijke successen behaald. Steeds heeft als ideaal voor osen gestaan de maatschanneliike en economische verheffing van h<>' •'Plfstandisr ondernemerschap in 't midden-groot en kleinbedrijf eiwzitds door vorming en ont wikkeling van de leden, ander zijds door in het maatschanneliik PROGRAMMA I WOENSDAG 18 JULI 1951. HILVERSUM I 402 m. 7-00 i VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VA RA; 19.30 VPRO; 20.00—24-00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gram.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gram.; 8.80 Voor de huisvrouw; 900 Gram.; (9.30—9.35 Water standen); 1000 Boekbespreking; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gram 10.35 Voor de vrouw; 11-00 RVU Drs. W. A. Nell; „Dromen en hun betekenis"; 11-30 Gram.; 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gram.; 12.55 Kalender: 13.00 Nieuws; 13.15 Accordeonmuziek; 13.45 Gram.; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Strijk-sertet; 15.00 Voor de jeugd 15.30 „Levende Bezems", hoor spel voor de jeugd; 16.00 Viool duo; 16.10 Voor de jeugd; 16.30 Voor de zieken; 17.05 Dansmuz.; 17 45 Regeringsuitz. Drs. L. Coo- mans de Ruiter: „Natuuronder zoek in Indonesië": 18.00 Nieuws; 18.15 Ronde van Frankrijk; 18.20 „Marine-Taal", causerie; 1830 R. V.U.; Dr. R- D. Simons: „Suri name. land- volk- bestaansmid delen 19.00 „De investeringscon trole en het bankwezen," cause rie: 19.15 Instrumentaal trio 19-30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws 20.05 Promenade orkest, Omroepkoor en soliste; 20.40 „Jenny in de boomgaard," hoorspel; 21.15 Gram 21.35 Concertgebouworkest: 22.15 „Lichaam en gezondheid" cause rie; 22.30 Joods programma 23 00 Nieuws; 23.15 Orgelspel; 23.35 24 00 Gram- HILVERSUM II 298 m. 7.00 —24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gram-; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gewijde muziek: 8-45 Gram.; 8.00 Voor de zieken; 9.3o Salonorkest; 10.15 Gram-; 10.30 Morgendienst 11.00 Residentie-orkest; 11.35 Gram.; 12.00 Fluit en piano: 12.30 Land en tuinbouw meded. 12.33 Amu- sementsmuz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Militaire reportage; 13.20 Mando line-orkest; 13.50 Gram.; 14.00 Ged. uitzending van de Zendings- bijeenkomst v.d. Classis Utrecht der Cchr. Geref. Kerken te Drie bergen—Rijsenburg; 1415 Voor de meisjes: 15.00 Viool en piano 15.30 Gram.; 16-00 Pianoduo 16.15 Voor de jeugd: 17.30 Instrumen taal septet: 18.00 Chr. Gemeng de Zangvereniging: 18.30 Mero- pole-orkest en solist 19.00 Nieuws en weerberichten: 19.15 Causerie over beroepskeuze: 1930 Gram.; 19 40 Radiokrant; 2000 Nieuws; 20.05 Pianorecital: 20.15 Residen tieorkest en solist: 21.15 „Wat zijn penningen, waarom en hoe ver zamelen wij deze?', causerie: 21.35 Amusementsmuziek: 22.05 Repor tage; 22.15 Vocaal ensemble, strijkorkest en hoorn: 22.30 Cello en orgel- 2245 Avondoverdenking 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Mari- nierskapèl- en economisch leven die voor waarden te scheDtien. noodzake lijk voor het kunnen bestaan van een eezond middenstandsbedriifs- leven. In dit kader werd in de derti ger jaren het O.S.B. program ontworpen, dat ordening, sanering en bescherming van het midden standsbedrijfsleven nastreefde. Hieruit resulteerde de Vestigings wet, die men de hoeksteen van een gezonde middenstandspolitiek kan noemen en die vooral zo be langrijk is, omdat zij de toekom stige ondernemer dwingt zich te bekwamen, economisch en vak technisch, zodat zich langzaam maar zeker een inwendige sane ring van het bedrijfsleven moet voltrekken. Zij werd het uitgangs punt voor een positieve en con structieve middenstandspolitiek. In dit kader kwamen ook de afdelingen Kleinbedrijf in de Ka mers van Koophandel tot stand werden de voorbereidende stu dies gemaakt voor 'n gezonde cre- dietpolitiek en medegewerkt o.a. aan de totstandkoming van bank instellingen, speciaal afgestemd op de credietbehoefte van de mid denstand. Aan de Middenstands- raad en het Directoraat voor de Middenstand, dat onlangs is ver heven tot Directoraat-Generaal. Eveneens nog zeer onlangs werd deze apparatuur van de overheid uitgebreid door de instelling van een Interdepartementale Com missie onder ministerieel presi dium, zodat thans een minister speciaal belast is met de behan deling van de middenstandsaan gelegenheden. Maar vooral werd voortdurend gestudeerd en gewerkt om te komen tot publiekrechtelijke or dening van het bedrijfsleven, volgens de richtlijnen, welke de sociale encyclieken aangeven. De publiekrechtelijke bedrijfs organisatie heeft voor de midden stand haar eigen en specifieke betekenis. De ordening van het bedrijfsleven door het bedrijfs leven zelf, de natuurlijke en we zenlijke binding tussen het wet gevend lichaam en de maatschap pelijke organen opent voor de gehele economische en sociale belangenbehartiging zowel van de ondernemers en hun gezinnen als de werknemers en hun ge zinnen in het midden-groot- en kleinbedrijf ongekende perspec tieven. Zij belooft voor de toekamst een harmonische opbouw van het ge hele bedrijfsleven, waarin de on derscheidene bedrijfsvormen naar gelang hun economische en maat schappelijke positie tot hun volle recht en ontwikkeling kunnen komen. Die ontwikkeling in de komen de jaren zal voor het midden groot- en kleinbedrijf beslissend zijn voor de verre toekomst. Het is daarom bii dit jubileum 'n wel zeer verheuerende omstan digheid. dat iuist dezer daeren in arote liinen overeenstemming is bereikt tussen alle betrokken organisaties van ondernemers en werknemers over de te vormen toD-oreanisaties voor het midden- eroot en kleinbedrijf. Dat deze overeenstemmine is bereikt mar oneetwiifeld eezien worden als een kroon on de na- oorloese arbeid van de Centrale Middenstandsoreanisaties en met name van de N.R.K.M. die zioh vooral voor deze onlossine warn- heeft eemaakt. Hoogst belangrijk voor het middengroot- en kleinbedrijf in zijn afzonderlijke vakgeledingen is de totstandkoming van de branche-gewijze ingedeelde be drijfschappen. Ook hierop heeft de N.R.K.M. zijn volle aandacht en werkzaamheid gericht. De uit bouw en oprichting van onder nemersvakorganisaties, die de ba sis moeten vormen voor deze be drijfschappen is een van de ta ken geweest, (Jie van de centrale een sterke uitbreiding van het apparaat en de werkzaamheden heeft gevraagd. Ook het ontwikkelings- en vor mingswerk onder de leden onder ging vooral na de oorlog een sterke uitbreiding. De sectie ka dervorming en commerciële ont wikkeling heeft volop het organi seren van cursussen ter hand ge nomen. De godsdienstig-zedelijke en de culturele sectie verrichten •hun vormend werk vooral via kerngroepen en culturele kernen. Het sociaal-charitatieve werk nam eveneens toe. Naast het oude Santosfonds, dat steun ver leent bi) t.b.e. en slepende ziek ten is nu ook opgericht een Pries terstudiefonds: het Dr. van Beur denfonds en een fonds voor maat. schappelijke bijstand, het Chris Jansenfonds. Het zevende lustrum ma?, ee zien de liuidiee ontwikkeling met name ten aanzien van de P.B.O. als een miilnaal worden eezien. Het is coed hierbii even om te zien om Insniratie on te doen voor de komende iaren. insDiratie èn enthousiasme. Oranje, 13 Juli te Djakarta van Singapore, Veendam, hedenmiddag 2 u. te R'dam van New York. Groote Beer, 13 Juli van Su- rabaja te Djakarta. Noordam, R'dam-New York, pass. 15 Juli Scilly eil. (Advertentie) s-GRAVENKAGE De eerste luitenant T. W. W, Dussel schreef over de belevenissen van het Nedrelandie detachement Verenigde Naties op Korea het volgende aan de Leger Voor lichtingsdienst: „Vandaag is het 25 Juni. Vandaag „vieren" we het eenjarig bestaan van de oorlog in Korea. Vandaag praat iedereen over het vredesvoorstel van Jacob Malik. Van daag zijn de Chinezen weer begonnen met aanvallen hier en daar. Vandaag worden er weer men sen gewond en vandaag sterven er weer en hopenlijk komen er vandaag ook weer nieuwe troe pen ergens aan land om de nog immer zwakke gelederen van de United Nations te komen verster ken, om de zware druk, die op iedere soldaat ligt, een beetje te helpen verlichten. Vandaag ook gaan er mensen naar huis. Soldaten die gewond zijn, die in Tokio zijn verpleegd en voor wie nu het grote ogenblik is aangekomen dat ze op weg naar huis gaan. Op het grote hoofd station van Tokio staat op spoor zes een lange trein. Een extra lange trein, want er zijn een paar Rode-Kruiswagens aangehaakt. Op het spoor dat afgezet is wemelt het van Amerikaanse, Franse, Belgische en ook Neder landse militairen, die trachten in de grote drukte hun zieke of ge wonde vrienden te vinden die daar in die wagens op bedden lig gen of soms strompelen wat heen en weer lopen voor die lange trein. Negentien Nederlandse solda ten, officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen, maar allemaal soldaten in de ware zin des woords. gaan hier naar huis. Het zijn veelal „oude jongens", die veel, heel veel meegemaakt hebben, maar er zijn er ook en kelen, die voor het eerst „voor" waren en tegelijk uitgeschakeld werden,,, Er zijn er ook, die voor de tweede keer „gesloft" hebben zoals ze altjjd zeggen „Is hef besef van volledig staatsburgerschap al of niet verbor gen of zich uitend, bij onze katholieke jongeren aanwezig?" Aldus luidde één der voornaamste vragen, die prof. Romme en pater Jelmma gedurende de inleidingsavond van dit afgelo pen weekend op de Volkshogeschool Drakenburgh bij Hilversum hebben beantwoord. De aanleiding tot dit weekend, dat gewijd was aan het probleem van „Jongeren en politiek", is ontstaan uit de artikelen, die in enkele katholieke dagbladen sedert Maart zijn verschenen en die een polimiek voerden over de vraag of politieke belangstelling bij onze jongeren noodza kelijk is. van- Deze tweede soort belang stelling behoort volgens spreker In ieder burger aanwezig te zijn, Zij moet gegrond zijn in <fe over tuiging, dat politiek altijd belang rijk is ongeacht wat de politici ervan maken. Men moet beseffen, dat wij een staatkundige gemeen schap nodig hebhen, dat de staat behoort tot de door God gewilde orde. We maken krachtens onze persoonlijkheid deel uit van een femeenschap. God heeft, de staat e zorg gegeven voor ons vergan kelijk welzijn. De taak van de staat is derhalve de zorg voor het tijdelijk welzijn de burgers te brengen tot het eeuwig welzijn. „Wij zijn behept met een com mensaalsmentaliteit", aldus prof. Romme. We. missen het begrip, dat tot ons welzijn, tot ons socia le welzijn behoort. Met de paplepel ingieten Pater Jelsma onderscheidde wat betreft hun verhouding tot de politiek verscheidene groepen jongeren. De eerste groep denkt hij zich gevormd uit jongeren, die menen dat naast hun geloof in hun leven geen plaats meer is voor de politiek. Zij achten de politiek onheilig en activiteit op politiek gebied gevaarlijk en on vruchtbaar. Dat zijn dus degenen die een negatieve belangstelling voor cfe politiek bezitten. De tweede groep wordt ge vormd door hen. die de politiek principieel wantrouwen. Dit wan trouwen is analoog aan de aversie, die sommigen gevoelen tegen de cultuur of de godsdienst. De der de groep bestaat uit jongeren, die geen nadrukkelijke principes heb ben- Zij beschouwen de politiek slechts als een spel voor de politi ci en spreken er laatdunkend over. Pater Jelsma is ervan over tuigd, dat men bij deze laatste groep de politieke belangstelling kan opwekken. Hoewel hun inner lijke tegenstand en hun gevoel van machteloosheid sterk zijn, be staat de kans deze jongeren voor de politiek te winnen. Als een der redenen van het ge Drek aan oeiangsfeUing onder de jongeren, noemde spreker o.a. het feit. dat er te weinig spanning te bespeuren is in de politiek. Zij heeft geen sportief element in zich, dat haar voor de .jonge ren aantrekkelijk zou maken. De tweede oorzaak is volgens pater Jelsma de indruk, dat er in het concrete politieke bedrijf te wei nig objectieve eerlijkheid valt waar te nemen. Langzame bewustwording- Men moet een vorm zoeken om ook de jongeren, die niet actief of effectief aan het politieke le ven deelnemen en hiernaar onbe wust verlangen, te activeren. „Dit zal moeten geschieden", zo zeide pater Jelsma tenslotte, „door een geleidelijke politieke bewust wording". Prof. Romme; Twee soorten belangstelling Prof. Romme begon zijn inlei ding met vast te stellen, dat hij onder jongeren verstaat personen in de leeftijd van 18 tot 25 jaar. Prof. Romme onderscheidde twee soorten van politieke belangstel ling. De daadwerkelijke belang stelling, d.l. de interesse, die zich uit in het meedoen en het mee bouwen aan <Je politiek van elke willekeurige maatschappelijke plaats in het leven uit, en de be schouwende belangstelling. Deze interesse is geworteld in het be grip voor de brede en diepe bete kenis van de politiek en bestaat in het belangstellend volgen er om door bun optreden de liefde voor de politiek te bevorderen. Juist tegenover de jongeren met een daadwerkelijke belangstel ling moet door het gedrag der po litici de aantrekkelijkheid van de politiek worden opgevoerd, Er zijn volgens professor Rom me minstens twee onaantrekke- lijkhed.en in de politiek, die de politici niet kunnen wegwerken. Ten eerste dat de politiek altijd uit stukwerk bestaat, dus dat elk project apart wordt opgebouwd, zodat men de grote lijn niet ziet. De tweede onaantrekkeli.jkheid vooral voor de jongeren bestaat uit de bezwaren, dat er te weinig vaart zit in de politiek en dat men een gemis aan overtuiging en een subjectieve oneerlijkheid bij de politici meent waar te nemen. Het eerste bezwaar betreffende het stukwerk is volgens spreker niet vol te houden, als men de zedelij ke en dus politieke verdeeldheid in ons land in acht neemt en be denkt hoe groot de omvang en ge compliceerdheid van sommige problemen is. Willen de jongeren eerder kiezen? Tot besluit wilde prof. Romme nog een vraag stellen iets buiten het onderwerp van het weekend om: „Hoe denkt men in de krin gen der jongeren er over om eer der practisch deel te nemen aan het politieke leven?" Een der practische gevolgen van een verlaging der kiesgerechtig de leeftijd zou b.v. zijn, aldus spreker, dat jongeren van 2? jaar af, tot kamerlid kunnen worden gekozen. Na deze beide inleidingen van pater Jelsma en prof. Romme volgde een vurig en wat de on derwerpen betreft zeer gevari eerd debat. Uit de woorden van alle sprekers kwam echter duide lijk naar voren, dat men in jonge renkringen graag een oplossing zou willen zien: een beslissing ge trokken uit de besprekingen op Drakenburgh. maar die nu toch naar huis zijn gestuurd. Zuster Kooru-'-n. 'n A"-th»» vergezelt hen hoofdzakelijk om Wim Hageman en Herman te verzorgen, die er het ei^sl aan toe ziin. Wim mist beide handen en is blind Herman heeft nog een duim. maar ziet gelukkig ..Moeilijke taak zo alleen?" zegt zuster Koonman. ..Welnee. Trouwens, ik ben niet alleen hoor, On het hosnitaalschin ziin veel meer verpleegsters en bovendien, ik heb een grote steun aan de lonende natiën'ten. Die nemen me heel veel werk uit de handen Het is moeilijk haar te pakken te krijgen om meer te weten te komen, want ze loopt door de wagons heen van de ene patiënt naar de andere. We hebben nog maar een kwartier en je wilt graag iedereen nog even zien. En overal hoor je: „Nee, maakt U geen zorgen.... We fiksen hot wel.... Nee, geen pijn meer..., Ik voel me best. Dat zei ook Johan Breeuwer uit Den Haag, die door een mor tier gewond werd en nu gedeel telijk verlamd ligt. „Nee, dat gaat best.en hij vertelde me een verhaal hoe het gekomen was, onderwijl een si garet rokend. Maar zijn laken is met een touwtje hoger gespannen, want de druk daarvan doet hem zelfs Pijn" legt de zuster me la ter uit, „Nee, er zijn er die veel erger zijn. Met mij zal het wel weer in orde komenAnderhalf jaar rugten of zo, maar wat geeft dat? Ik zie tenminste nog, Moot je Wim daar hebben", Wim laeht... Maar Wim Hageman lacht. Zonder ogen en zonder handen, die hem door een mijnoptploffing zijn ontnomen, Hij lacht en luis tert. Hij heeft levenslust ondanks alles. Hij wil niet bekeken wor den en vecht om boven alles uit te komen. Hij kent alle stemmen en bijna ieders voetstannen. Hij wil niet het geval zijn, alleen maar een geval, net als alle an deren, net als Herman Jorlnk, die ook zijn handen mist op een duim na maar dié nog kan zien. Luitenant Ruigroek uit Leiden heeft hemel en aarde bewogen om te mogen blijven. „Het is zo erg niet met die arm. Over een paar weken kan ik misschien weer terug naar mijn troep.... Laat me hier dokter", Maar de dokter was onverbid delijk. „Het duurt drie maanden" zei hij. „Daarna zullen we zien". En Ruigroek staat tezamen met zijn collega Wijn-Banntngh uit Groenlo zwaar met majoor van der Meijde, die ook een kijkje komt nemen, te overleggen: ,.en denk erom majoor, denk er om, roep ons terugzo gauw mo gelijk. We moeten de trein uit, hij poUtlek aanzien van dit tekort aan c bewustzijn noemde spre ker als oplossing: „Dit politiek be sef moet met de paplepel worden ingegoten". In elke school en jeugdbeweging ligt een taak voor de onderwijzers, de leiders, die derhalve enige kennis en inzicht met betrekking tot de politiek moeten bezitten, De politici heb ben hier ook een taak. namelijk Maandagmorgen heeft kapitein ter zee D. J, Kommer het comman- dement maritieme middelen Willemsoord en het bevel over Hr. Ms. wachtschip „Wil lemsoord" in den Hel der overgedragen aan zijn opvolger kapitein ter zee B. van Don gen, die tevoren was verbonden aan de Ne derlandse militaire missie afdeling zee macht in Soerabaja. gaat direct vertrekken. Nog een laatste handdruk hier, een druk op een schouder daar, waar geen handen meer te schudden zijn, Een laatste roep; „Houdt je taai jongens". En een „Groeten in Korea en dat jullie maar safe thuis mogen komen." Gezichten kilken Ie aan door He rrote ramen van de Rode- Kruls-wagens. Gezichten die snreken van hoon, van niln soms, manr bovenal van dat Iets. dat Ie nlt"4 hij soMaten als deze: ..We ziin hlli naar huis te eaan, maar we hadden zo graag samen gegaan al hadden we d->n des noods nor wat moeten wachten," En daarom zullen ze deze dag nooit vergeten. Deze 25ste Juni, de dag van het eenjarig bestaan van de oorlog in Korea, waaraan zij in zo vele gevallen zo'n zware tol hebben betaald. En wij gaan het perron af en praten over het vredesvoorstel van Jacob Malik. Over de Chine, zen, die weer aangevallen zijn en over de nieuwe gewonden on nieuwe doden die er zullen ko men. En er zijn nieuwe troepen gekomen, dat is waar ook. Acht honderd.... het. moesten er achtduizend zijn. of tachtigdu). zend. En er zijn warempel men. sen naar huis gegaan. Die negen tien van daarnet. Maar dat wist U al...." De Sportkroniek van deze week vermeide de indeling voor de dei'de klasse in district West f, Deze is als volgt: Derde Klasse A: Forward, Bloo- mendaal of RKAVIC. DCG, Kin* helm, De Meteoor, OVVO. Riva len, Terrasvogels, TOG, Velsen en Vitesse. Derde Klasse B: Alkm. Boys, Beverwijk, BKC CSV, GVO. Hol- landia. IVV, QSC, Ripperda, WSV '30, Wijk aan Zee en Zaandijk. Derde Klasse G; DEC, DEM, Halfweg, Hilversum, JOS, KW, Rapiditas. RKWA, SDW, Water- graafsmeer, WFC en ZSGO. RIJKSTUINBQUWSCHOOL HOORN Bevorderingen HOORN Bevorderd van de le voorbereidende naar de 2« voorbereidende klas: A,J. Bakker, schagerbrug; J.C, Bakker en S. Grooteman. Wer- vershoof; W. Balk, J. Lakeman, M. Mol te Blokker; G. Blauw te Obdam; G. de Boer te Grootebr.; C. Broertjes te Abbekerk; A, Brouwer te Alkmaar; J.P. Gor ter en W. Groot te Enkhuizen; M. Dekker te Oostwoud; M.J, Dekker, C.J, de Wit en S. de Wit te Bovenkarspel; E. Dupont en P, Modder te Beemster; C. Hoek te Lutjebroek; C. Jonker. Twisk; C.J. Koppel te Breezand; W. Kuysten te Venhuizen; G. Laan te Slootdorp; S.N. Langedijk te Zwaagdijk; D. Ott en G. Zee te Hoorn; N.M. Reus te Berkhout; P. Rolle te Wijdenes; N. Rood te Hoogwoud; D. Schekkerman te Aartswoud; A. Zee te Wognum. Niet bevorderd 6. Bevorderd van de 2e voorbe reidende naar de le middelbare klas: J.C. Bakker, J.v.d. Gulik en V. A.M, de Wit te Bovenkarspel; C. Bankert te Andi.ik; N. Bot. Ven huizen; D. Buurs te Warder; P. Geuzebroek te Amsterdam; P. Hóllander te Beemster; D. Kool haas, Twisk; J. Kostelijk, Broek op Langedijk; J, Kuiper Berk hout; W. Kuyn te Lutjebroek; N,C, Laan en S. de Vries te Blok ker; J.P, Vennik te Koedijk; W. Zeilemaker te Sijbekai'spel, Niet bevorderd 4. Bevorderd van de le naar de 2e middelbare klas: A.J. Bakker te Obdam; C.J. Bakker en H. Sneeboer te Wer- vershoof; H. Balk, C. Haring, J. Mak en L. Visser te Blokker; R- Barends te Wijdenes; P. Blok ker te N.-Scharwoude: S, Botte- ma, N. Dijkman en K. Hansen te Venhuizen; J.C. Bouman. Groet; N, Broers. D. Laan en J. Leeuw Westwoud; J. Buisman te Schel- llnkhout; H. Dekker te Sijbe karspel; J.P.A. v. Dieren Broek in Waterland; D. de Geus te St. Maarten: G. Kee te Opperdoes; N, op den Kelder en W. Otter te Nibbixwoud; A. Klomp en J. W. van Wonderen te H.H.Waard; H. Leffers te Hoorn: G. v. Ley- den te Zwaag; W. Mosch. War- menhuizen; J. Pauli en H. Wa terhout te Beemster; G. Ploeger, Dirkshorn; D. Ruiter te N.-Nie- dorp: W. Roozendaal te Boven karspel; N. Seholten te Wognum; A. Vijn en R. Zwaan te Enkhui- zenn: H.v.d Woestijne te Ben- ningbroek: R. Zwier te Andijk. Niet bevorderd 4. FEUILLETON 78. Er kalk, duurde vielen eni het nog meer stukjes schrapende geluid voort. Het werd met de seconde duidelijker hoorbaar. Nu en dan hoorde ik, dat er met 'n hard voorwerp geklopt werd te gen de tegels of stenen van het rookkanaal. Die geluiden kwa men al dichter en dichter bii. en eindelijk met een laatste stoot, kwam er Iets los uit de opening boven de stookplaat iets dat aan een touw zat bungelde voor mijn ogen. Ik zag het verder afdalen tot het de stookplaat bii na raakte. Toen stak ik mijn hand uit en greep het en trok het naar mij toe. Het was een dictaphoonci- linder, gebruikt om aan het ein de van het touw zwaarte te ge ven. Er stak een opgerold velle tje papier in. er> daar was het touw doorheen getrokken en 'n keer omgeslagen, om het op ziin plaats te houden. Een boodschap van Mary, uit de kamer boven me! Schrander en 'handig. En moedig! Vi'nton wilde ons van elkaar houden zij verschalkte hem. Elkaar spre ken konden we niet, maar we konden wel corresponderen per schoorsteenpost! Ik gaf een paar korte rukjes aan het koord: signaal voor haar dat ik bii de hand was en haar bedoeling begreep. Ik voelde dat zij met een rukje antwoordde. Toen knoopte ik met gretige vin gers 't touw los van de cylinder en liep ik met de brief in ziin zonderlinge envelop naar 't raam. Toen ik het papier uit de cy linder had getrokken, zag ik dat er een potlood enige malen door- heengestoken zat alsof het een spel was; en dat kleine feitje vervulde mij met een ontzaglijke voldoening Ik had geen potlood nodig: ik had er een in mijn zak. Maar dat Mary er een ge stuurd had, zei me meer dan ve le woorden. Het meisje was niet radeloos en wezenloos van angst voor haar beul. ze was in staat kalm na te denken. Ze volgde haar eigen wil, rus tig redenerend trachtte ze die uit te voeren. Misschien zelfs wist ze een plan om te ontsnap pen en wilde ze daarover met mij overleggen. .Dit had ze geschreven: „Ik weet dat ze u in de kamer beneden hebben opgesloten. Vinton had me gezegd dat hij dat van plan was. Ik ben op de studeerkamer. Met de ra men hoeft u het niet te probe ren maar u moet ontsnappen. Ik heb geprobeerd u te waar schuwen, voor u het huis bin nenkwam, maar u begreep me niet. We hebben zelfs geen kans. een van beiden te tele foneren, want er zijn maar 2 toestellen, een in de biblio theek en een in de dienkamer. Wat denkt u als ik hier nu eens flink spektakel begon te maken? Dan kon u onderwijl een van de deuren intrappen of zoiets. Als u het zegt zal ik het doen. Vinton denkt er niet over. u vrij te laten. Maar u moet niet met hem gaan vechten, want hü is in staat u te vermoorden. Trek u van mij maar niets aan. ik zie wel hoe ik me red; zie maar. dat u zelf wegkomt. Antwoord a.u.b. Het kranige kind! Vinton had het een heel eind gebracht maar zijn slavin was Mary Donaldson nóg lang niet. Hii had haar moed nog niet kunnen breken Ik dacht na over haar plan, maar kon niet nalaten, er lang zaam m^jn hoofd over te schud den. Vinton was veel te slim. om zich op die manier te iaten foppen; daar was ik van over tuigd. Hü zou waarschijnlijk dan zelf naar boven gaan om te kij ken, wat er voor lawaai was, maar hij ging zeker niet. zonder iemand op wacht te hebben ge zet, met onbarmhartige orders. En danmislukte zo'n poging dan zou de vijand zijn waak zaamheid verdubbelen, zodat we helemaal niets meer konden be ginnen. Al brachten ze Mary maar over naar een kamer, waar het haar onmogelijk was met mij in communicatie te treden, dan was het al erg genoeg. Toch moest er Iets gebeuren. Wees ik Mary's plan af. dan verwachtte ze een tegenrvoorstel. Ik dacht even na en schreef: „Ik geloof niet. dat Vinton daar in zou lopen. Purvis is weg. maar hij kan ieder ogen blik terugkomen. We moeten het op een andere manier pro beren. Kunt u me niet 't een óf ander wapen sturen? Is er geen revolver in de studeerka mer? Anders het beste dat u vinden kunt. Draai er 'n doek omheen, voor u het touw er aan bindt, dan maakt het niet zoveel lawaai in de schoor steen. Ik heb het testament in handen gekregen. Maar Vinton heeft het me weer afgenomen. Mijn kompas hebben ze ook en daar gaan ze morgenochtend proeven mee doen. Er staat 'n vliegtuig achter de garage. Dat waren die kisten vannacht. Houd er hoe het ook gaat de moed in, Mary! Geloof me maar gerust, we komen er al lebei uit." De dictaphoon-cilinder stak ik in mijn zak die had ze voor haar volgende zending niet no dig; en zonder dat ding kon ze mijn briefje gemakkelijker en zonder gerucht ophalen. Ik keer de terug naar de haard, bond mijn brief aan het touw, dat er slap neerhing, en gaf een ruk. Onmiddellijk schoot het papier naar boven, de schoorsteen in. Ik ging voor de haard op de vloer zitten en wachtte tot een roetbuitje de nadering van een volgende briefje aankondigde. Zij had een zakdoek gewonden om een voorwerp, dat een steen uit de verzameling van haar oom bleek te zijn, nu dienstdoende als gewicht. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5