De Bisschopswijding van Mgr. Alfrink Scherpe critiek op voorgestelde wet in V.V. Tweede Kamer Spekpater" Werenfried bedelt in Ierland Om de verbeurdverklaring van vijandelijk vermogen Verzekeringsbedrijf is: exploitatie van angst" Pleidooi voor vrijwillig overleg Zelden zoveel bisschoppen Ned. smokkelschip in Denemarken Brits tekort: 1100 millioen pond Deens schip liep op een mijn Naar wij vernemen: WETSONTWERP CREDIETWEZEN EERSTE KAMER Opnieuw: het spook Communist Hoogcarspel: WOENSDAG 18 jULI 1951 PAGINA 3 KOPENHAGEN 17 Juli (Ritzau) Zoals gemeld. is ruim een week geleden het Nederlandse schip „Cosmopolitan" wegens het drij ven van smokkelhandel opge bracht naar Saeby in Jutland. Er werden toen 500 flessen cognac cn 100.000 sigaretten gevonden. Politieonderzoekingen zouden echter hebben uitgewezen dat het schip met 3500 flessen cognac en 400.000 sigaretten uit Nederland was vertrokken. Verondersteld wordt dan ook dat het grootste deel van de lading al verkocht is Deense territoriale wateren lag. toen de „Cosmopolitan" buiten de Later dreef het schip af, kwam binnen de territoriale wateren terecht en werd opgebracht. De kapitein-eigenaar, A. is nog onder arrest. DUBLIN (K.N.P.). De Ne derlandse „spekpater" Werenfried van Straaten, de energieke stich ter en organisator van de Oost- priesterhulp, is dezer dagen in Ierland aangekomen om ook de Katholieke bevolking van dit land te activeren voor de hulp aan de ontheemden in de Duitse diaspora. Pater van Straaten werd bij zijn aankomst te Dublin ontvan- Na de plechtigheid wachtten mgr. hemmens (rechts) en mgr. Smit niet lang met hun hartelijke gelukwensen aan de Coadjutor-Aartsbisschop van Utrecht. (Vervolg van pag. 1 allen uit het priesterkoor van zijn Kathedraal dominerend, kaarsrecht opgericht, en eerbie dig luisterend naar het Evange lie, rond zijn gestalte het zon licht spelend dat door hoge ra men van rechts in strakke ba nen kwam binnenvallen. Wij ge loofden dat wij op dat moment een glimp mochten zien van wat Sint Paulus heeft bedoeld, toen hij schreef over „de volle man- nénmaat van Christus" in het Epistel van deze zelfde Mis. En men vergat, hoe moeizaam lo pend de Kerkvorst, het laatst van allen aangekomen, het kerk gebouw had betreden buiten hartelijk toegejuicht door een dichte drom van mensen boven wier hoofden de klokken een kwartier lang hadden gebeierd. Utrechts nogal kleine Metropo- litane kerk, het niet zeer brede schip even voorbij het midden nog versmald waar het oksaal het begin markeert van het diepe priesterkoor, gaf de. plech tigheid een stempel van intieme beslotenheid. Maar waar een pracht van duizenden lelies en anjers geur de, opende zich plots het per spectief op het universele van de Wereldkerk, toen de Consecrator en al zijn assistenten zich een maal hadden bekleed met het rood kasuifel en de rode dalma- tieken en koorkappen: het rood van de Apostelen van wie, met speciaal privilege, de Votiefmis werd gezongen, het rood ook van de martelaren, van Sint Stefanus af tot mgr. Grösz toe, het rood van de liefde die de bisschoppen dringt, om Christus' wil. Bii al deze luister der liturgie voegde zich een weelde van prachtige koorzang. Kopermu ziek begeleidde bii de intocht van de lange stoet het „Ecce Sa- cerdos" van Bruckner. Men hoorde de Missa ..O Quam Glo- riosum" van da Vittoria en het Credo uit de Missa Papae Mar- celii van Palestrina. Maar vooral was daar de uitbundige feeste lijkheid van Cesar Franck's 150e Psalm, door het Kathedrale koor vervoerend gezongen. De indrukwekkende plechtig heid die o.a. ook nog was bij gewoond door Staatsraad mr. van Schaik, prof. Beel, prof. Gielen en de heer A. C. de Bruijn, was om ongeveer een uur ter» einde. Op het voorplein van de Ka thedraal reeds nam mgr. Alfrink toen de gelukwensen van de bij de plechtigheid aanwezige bis schoppen in ontvangst, terwijl Z. Em. Kardinaal de Jong zijn Coadjutor begroette in het Aarts bisschoppelijk Paleis aan de Ma liebaan waar des middags voor de geestelijkheid van het Aarts bisdom een drukbezochte recep tie we;-d gehouden terwijl de nieuwe bisschop ook zijn familie en de deputatie uit Nijkerk ont ving. gen door Mgr. Glennon, de secre taris van het aartsbisdom Dublin. Hij vertelde aan de persvertegen woordigers naar Ierland te zijn gekomen om geld in te zamelen tot een bedrag, dat hem in staat zou stellen een kudde vee te ko pen, het vlees te laten inblikken en dit te verschepen naar Duits land. „Gedurende mijn tochten door België en Nederland heb ik twee jaar lang iedere week onge veer 25 bedelpreken gehouden", zo zeide pater van Straaten. Er zijn nu 2.800 priesters in de Duitse diaspora-gebieden. Zij dra gen de zielzorg voor 18.000.000 verdrevenen. Van de 6.000 pries ters, die met hun gelovigen uit de landen achter het IJzeren Gor dijn naar het Westen meetrokken, vormen deze 2.800 een schamel overblijfsel. Bovendien zijn slechts 40 van deze geestelijken jonger dan 30 jaar en meer dan 400 zijn er 70 jaar of ouder. De priesters in deze gebieden hebben ieder de geestelijke zorg voor een 30 of 40-tal dorpen, die tezamen een gemiddelde van bijna 6.500 vluchtelingen herbergen. Zij rei zen veelal te voet bij gebrek aan een vervoermiddel en dragen hun schaarse bezittingen in een rugzak mee. Hieruit is voor hen de naam „rugzak-priesters" ontstaan. LONDEN (AFP) Naar van betrouwbare zijde verluidt, al dus meldt Agence France Presse houdt de Britse Labourregering zich thans diepgaand bezig met de verslechtering van de Britse betalingsbalans. Er bestaat mo menteel een deficit van 1100 millioen po-nd hetgeen aanzien lijk groter is dan aanvankelijk werd geraamd. Het is niet uitgesloten, dat de Britse regering het besluit zal nemer» om in de loop van het a.s. najaar een buitengewone begroting in te dienen. KOPENHAGEN, (Ass. Press). De Deense Groenlandvaarder G. C. Amdrup is gisteren om 18.00 uur voor de kust van Kris- tiansand, Noorwegen, op een mijn gelopen. Het schip, dat 900 ton meet, heeft een bemanning van 29 kop pen en verder 14 passagiers aan boord. De piloot van een toestel van de Noorse Marinevliegdienst heeft gemeld, dat het schip in brand staat en dat drie sloepen zijn uitgezet. Later bleek, dat alle opvarenden gered zijn. Mutatie in Indonesisch kabinet DJAKARTA 17 Juli (Aneta) Het Kabinet heeft in een verga dering van Dinsdagavond het ont slag aanvaard van Mr. Sujono Hadinoto. de Minister van Econo mische Zaken. Tot Minister van Economische Zaken werd be noemd Mr. Wilopo, Minister van Arbeid in het Kabinet der voor malige Republiek Indonesia Seri- kat is tegen een Rotterdammer, die 500 kilo tin (waarde f7000. uit een havenloods gestolen had, hen jaar gevangenisstraf ge- eist begint in September a.s. een nieu we opleiding tot beroepsofficier, voor het eerst geheel aan de K.M.A. te Breda arriveerde gistermiddag met de „Vecndam" Prof. Moore uit de U.S.A., die in Utrecht zal gaan doceren wordt Vrijdagmiddag aan ex-ver zetsleider Sjef de Groot de Bron zen Ster van de U.S.A. uitge reikt. heeft H. M. de Koningin gister middag te Baarn een achttal hui zen voor gerepatrieerden in ge bruik gesteld Het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp van wet inzake het toezicht op het credietwezen is een lijvige nota geworden, waarin op het een en ander nogal een stevige critiek wordt uitgeoefend. De algemene klacht is wel, dat de regering bij de voorbereiding van dit wetsontwerp geen overleg heeft gepleegd met de verschillende organisaties van crediet- instellingen, welke erbij zijn betrokken. Tot nog toe was er steeds een nuttig overleg geweest tussen de overheid, resp. de Nederlandse Bank en het bedrijfsleven. De verbreking dezer gewoonte heeft het vertrouwen geschokt, zo zijn velen van oordeel. Een gedeelte van de leden meent, dat het advies van de bankraad uitermate oppervlakkig is geweest. De bankraad heeft de verregaande consequenties blijk baar niet overzien, zo is men van oordeel. Men vraagt of dit orgaan wel voldoende tegenwicht kan opbrengen tegenover de Neder landse Bank en de minister van financiën. Sommige leden zien het wetsontwerp gaarne gesplitst. Voor het moment zou dan kun nen worden volstaan met een noodvoorziening. Waarom deze urgentie, vragen zij zich af. Een wettelijke regeling is toch niet nodig, nu de Nederlandse Bank te kennen heeft gegeven, dat er een vruchtbare samenwerking bestaat met de particuliere banken. Dat de banken beschikken over zulke hoge bedragen aan schatkistpapie ren kan niet worden verweten. De geplaatste gelden zijn terug gelopen, de credietaanvragen toe genomen en dat de mogelijkheden tot credietexpansie groot zijn is een gevolg van de enorme hoge vlottende schuld van het rijk. De genezing van de- kwaal mag niet gezocht worden in een regeling welke de banken verplicht grote bedragen schatkistpapier aan te houden. Veel voelt men voor een vrijwillig overleg tussen de rege ring en de credietinstellingen. Meer productie, minder consumptie. Verschilcnde leden wijzen erop, dat er meer geproduceerd moet worden en minder geconsumeerd. Op deze wijze is het tekort op de betalingsbalans weg te werken. Daar gaat dit wetsontwerp tegen in. De minister wil de crediet- verlening van de banken aan de bedrijven verminderen, opdat meer crediet aan de staat zal worden verleend. Vele leden blijven aandringen op een regeling door speciale organen zoals in de Scandinavi sche landen, in Frankrijk en Bel gië waar het toezicht wordt uit geoefend door organen, waarvan de leden worden benoemd door het staatshoofd. Op deze wijze wordt een te grote machtsconcen tratie bij de overheid vermeden. Sommige leden vergelijken de positie van de minister met die van Schacht destijds in Duitsland. Geen socialisatie. Vele leden kunnen zich met de inhoud van het wetsontwerp ver enigen. Zij menen allerminst, dat hierin een bepaalde politieke overtuiging tot in uiting is ge bracht. Het voorstel heeft niets te maken met een socialisatie van het bankwezen, aldus hun oor deel. Zij verklaren, dat de drei ging van inflatie komt van de zijde van het bedrijfsleven en niet van de kant van de schatkist. MIJNWERKER GEDOOD TUSSEN TRANSPORTBAND KERKRADE. Gisteren ge raakte de 43 jaar oude boven grondse arbeider H. Meister uit Simpelveld in de zeverij van de mijn Julia te Eygelshoven be kneld in de omkeer-inricliting van een transportband. Hij overleed ter plaatse aan de bekomen ver wondingen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kin deren. Onderscheidingen voor Nederlandse vrijwilligers Bii het Amerikaanse achtste le ger,'Korea (A.P.). Tien Neder landse soldaten in Korea zijn on derscheiden met de Amerikaanse bronzen ster met de „V" voor „Valour" (moed). Zelden zag het Aartsbisschoppelijk Paleis aan de Utrechtse Maliebaan zoveel bisschoppen binnen zijn muren als gisteren. Onze fotograaf kreeg hen allen voor de lens. V.l.n.r. Z. Em. Kardinaal de Jong en de Hoogw. Excellen ties mgr. Paolo Giobbe, dr. J. H. G. hemmens, dr. Jan Olav Smit, dr. B. J. Alfrink, J. P. Huibers, J. Baeten en dr. A. Hanssen. (Van een onzer redacteuren) Bij de behandeling van het wetsontwerp, dat de bestemming regelt van het vijandelijk vermogen, gistermiddag in de Eerste Kamer, waren het drie vragen, die de kern van het debat vormden: bestaat er een rechtsgrond voor de confiscatie van het vijandelijk vermogen, en verder: moet van de grensboeren, evenais van de Nederlandse vrouwen, die met Duitsers zijn gehuwd geëist worden, dat zij tijdens de oorlog een goede gezindheid ten opzichte van de Geallieerden aan de dag hebben gelegd. Een scherp betoog tegen de voorstellen van de regering kwam van de zijde van de K.V.P.- woordvoerder, jhr. Ruys de Bee- renbrouck, die in niet te mis- stane termen uitdrukking gaf aan zijn misnoegen over de voorge stelde regeling. „Dit is het meest onsympathieke wetsontwerp, dat ik sedert mijn lidmaatschap van de Staten Generaal onder de ogen krijg", zo zeide hij. „Apert on recht". „Vrouwen worden door deze regeling uitgeschud'. Minister Stikker herhaalde deze sterke termen nog eens bij 'de beantwoording van sprekers, om •terstond daarachter te laten vol gen, dat zij hem niet hadden kunnen overtuigen van het ont breken van het recht aan de Ne derlandse kant om de Duitse ver mogens te confisceren. De heer Ruys bleef op zijn standpunt staan, dat het wetsont werp een aantal onschuldige slachtoffers maakt. „Wij vergel den hier kwaad met kwaad", zo zeide hij. Hieraan voegde hij toe, dat ook uit economisch oogpunt bezien het beleid der Nederlandse regering slecht moet worden ge noemd. „Wij hebben Duitsland meer nodig, dan Duitsland ons". Deze woordvoerder noemde het wetsontwerp in strijd met het volkenrecht, een mening, die door verschillende andere sprekers, o.a. prof. Molenaar (V.V.D.) niet werd gedeeld. Volgens deze spre ker staat het recht om bij agres sieve oorlogen behalve op de vijandelijke staat ook op de bur gers van die staat schade te ver halen, vast. Ten aanzien van de grensboeren stelde prof. Molenaar de vraag: Is het rechtvaardig om van Nederlandse gemeenschap schadeloosstelling te vragen voor het verlies dat zij door de confis catie lijden, of moet dit verlies door de Duitse gemeenschap wor den vergoed. Het antwoord van de woordvoerder van de V.V.D. was gelijkluidend aan dat van de ministers n.l. dat de Duitse ge meenschap, die haar schuld lange na niet heeft voldaan, hier een taak heeft. De minister van Justitie zeide verder, dat met betrekking tot de Nederlandse vrouwen, er geen aanleiding is tot collectieve ont- vijanding. Ontvijanding krijgen alleen zij, die een positieve hou ding tijdens de oorlog hebben aangenomen. Een zuiver „neu trale" houding of goede gezind heid alleen acht de minister on voldoende. Tijdens de avondvergadering diende de heer Ruys de Beeren- brouck twee moties in. Ten eer- ste om van de Nederlandse vrou- I wen in Duitsland slechts „goede gezindheid" te vragen en ten tweede om te voorkomen dat de grensboeren in hun bestaan wor den bedreigd. De heer Molenaar (V.V.D.), die zelf 'n motie indien de voor meer clementie t.a.v. de vrouwen in kwestie (maar ook voor wijder armslag van de minis ter) verklaarde zich tegen de moties-Ruys. De heer Algra zou vóór de tweede motie-Ruys stem men. Hedenochtend zal worden gestemd. Te Nouaceur, 25 kilometer van Casablanca, is een nieuw Frans-Amerikaans vliegveld geopend. Het vliegveld werd gebouwd in drie maanden. De startbanen zijn drie kilometer lang en honderd meter breed. Tijdens de openingsplechtigheid landden negentien super forten en zes „Shooting Stars" op de nieuwe vliegbasis. 's-GRAVENHAGE. Maandag avond om 21.50 uur, belde de be woner van het perceel Paets van Troostwijkstraat 47 te 's-Graven- hage de politie op, dat in deze woning de bekende klopgeluiden wederom werden waargenomen. Twee agenten begaven zich naar het perceel, doch meldden om 23 uur dat na hun aankomst alles stil was gebleven. BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. DR. B. J. AhFRINK In de Metropolitane Kerk van de H.H. Catha- rina en Willibrordus te Utrecht werd Dinsdag Mgr. Dr. Bernardus Johannes Alfrink, titulair Aartsbisschop van Tyana, coadjutor van Utrecht, tot Bisschop gewijd. Opname van de nieuwe bisschop met mijter en staf na de plechtige wijding op het altaar. Geheel links Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong, Aarts bisschop van Utrecht. Op het altaar links van Mgr. Alfrink Z. H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, Titulair Aartsbisschop van Ptolemais in Thebe, Apostolisch Internuntius, rechts staan de voor het altaar Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. H. G. hemmens, bisschop van Roermond. (Van onze parlementaire redacteur) „Het verzekeringsbedrijf is in de grond van de zaak een exploi tatie van de angst". Tot deze krasse conclusie kwam de com munist Hoogcarspel bij de be handeling van het wetsontwerp, dat een ordening van het assu- rantiebemiddelingsbedrijf beoogt en dat gisteren z.h.s. door de Tweede Kamer werd aanvaard. Het wetsontwerp werd reeds in Juni '48 bij de Kamer ingediend, maar mr. Bachg (K.V.P.) achtte de lange tijd van voorbereiding toch geen nadeel omdat daardoor, in overleg met de betrokkenen, tal van verbeteringen konden worden aangebracht. Ook nu was er intussen nog een adres van de verzekeringsagenten ingekomen. Waar het ontwerp de tussen personen aan bepaalde eisen bindt o.a. aan die van vakbekwaamheid, wilde bedoeld adres deze ver plichting ook uitgebreid zien tot al degenen, die na de indiening van het ontwerp in het vak zijn gekomen. Zulks ging zowel de minister van Financiën als de Kamer echter te ver. Wel was er een amendement-Bachg (K.V.P.) dat gedeeltelijk aan bedoeld ver zoek tegemoet kwam. Dit amen dement heeft de strekking, dat de vrijstelling van het examen niet zal gelden voor hen, die zich na de^ indiening van het wetsontwerp (22 Juni '48) in nevenwerkzaam heid op de assurantiebemiddeling zijn gaan toeleggen. De minister nam dit amende ment over, evenals een ander amendement-Bachg (K.V.P.), waarin bepaald wordt, dat de kos ten van registratie door de tussen personen en verzekeraars geza menlijk moeten worden gedra gen. De heer Hofstra (P.v.d.A.) die om een staatscommissie ge vraagd had, die de wenselijkheid van socialisatie van het verzeke ringsbedrijf zou moeten onder zoeken, kreeg van de minister te horen, dat hem tot nu toe niet gebleken was, dat op dit punt een algemeen verlangen bestond. De heer v. d. Zaal (A.R.) en mr. Bachg (K.V.P.) maakten duide lijk, dat dit verlangen zeer zeker niet bestaat. NIEUWE RECTOR- MAGNIFICUS TE NIJMEGEN NIJMEGEN (K.N.P.). Het Bestuur der Sint Radboudstich- ting heeft tot Rector-Magnificus van de Katholieke Universiteit Nijmegen voor het studiejaar 1951-1952 benoemd Prof. Dr. M. Goemans O.F.M. Prof. Goemans, die in deze functie Prof. Mr. F. J. F. M. Dunstee opvolgt, is verbonden aan de faculteit der Godgeleerd heid met leeropdracht voor patro logie oude kerkgeschiedenis en dogmageschiedeni».

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3