Lachende Wim van Est had alleen schrammen en builen Noordelijke televisie-amateurs gaan voort met experimenteren Toenadering in Perzië? Vier overige Nederlanders zijn vandaag weer gestart Deens zeiljacht op zandplaat De uitzendingen behouden hun experimenteel karakter tigduizend tigarbeiders Biagioni werd etappewinnaar Verdiende k.o.-zege van Luc van Dam Scheldwoorden voor redders Niet in strijd met P.T.T.-voorschriften Buitenlands overzicht Lichte verbetering in deviezenpositie Harriman boekte nog weinig succes Steun Wettig Gezag WOENSDAG 18 JULI 1951 PAGINA 5 i aan ieder persoonlijk dat absolute recht vol- iheid laten, moeten la- r nodig kan de vrijheid zijze dus slechts be den langs de weg der g. En zolang men der- ideale mensen te doen oeft er op deze laatste uitzondering te be- facto heeft men echter en met ideale mensen s de situatie dus niet atholiek behoort persé am te zijn; maar even lij principieel tolerant kan hij krachtens het- icipe, dus óók princi- lidenteel onverdraag- Ligt hierin geen ge- een eventuele beknot- Ie geestelijke vrijheid? Maar hiervan zal moeilijk voor-als-nog jt kunnen en mogen ■meer niet, waar net schrijven van de Ge- ode zelf beweert (blz. wij belijden, dat Gods geopenbaard is en dat lar niet erkent, in de ft. De vraag is maar, ïoeverre wij het recht icht hebben om zo de beleving en ver van zijn (verkeerde) te dwarsbomen. Wij it dit slechts in het :val mag geschieden, ij aanvaarden de Pro- us in principe de mo- van een eventuele kheid van een beper- eestelijke vrijheid. v. d. LOGT, O.F.M. CHOSLOWAAKSE LNIUMMIJNEN BERG (AP). Zes vluchtelingen die in zijn aangekomen, •estigd, dat 30.000 po- ingenen dwangarbeid in de uraniummijnen nov (Joachimstal) in wakine. ;elingen onder wie zich jen ex-chauffeur van aanse ambassade te bekend politicus en ie hebben gezegd, dat ichnici de leiding heb- ixploitatie van de mjj- al het gedolven erts wjet-Unie gaat. Kus de Leilis kiezen andersden- iij voorkeur katho- cenhuizen, wanneer omen moeten wor- lat zij beseffen, dat ar met liefde voor n wordt gewerkt, r is veel kritiek: ikt van de prijzen; over de manier, en rekening wordt ;erd, maar dit is aar de menselijke iter dit alles ziet ware naastenliefde, religieuzen en ka- verpleegsters zich voor hun lijdende en. Dit mogen wij ip de feestdag van >n van de zieken- Camillis de Leilis even herinneren, hier dreigt het ge- men door allerlei 'heden, waar men de zelfopofferende fde van onze zie- en lekenverpleeg- meer ziet. Wij zijn iekenhuizen geen maar zielen, die oor middel van het iter tot God moe- in gebracht. IN DESERTO volbrengen of niet. zal wel getwijfeld k in staat was mijn lit te voeren, maar 1 zii ook was. zij ge- Het touw kwam nu naar beneden. Zij s blijkbaar af, welk jn schoorsteen» von- leveren. ik de nodige of ig mogelijke toe- Ik begon met een )osterse kleedjes bii- melen, waarmee de kunstgalerij versierd i ze op elkaar en ik bel, zodat er 'n dik ond, dat ik midden iplaat legde. Ik ver een dubbele dienst er stukjes steen of beneden terwill ik wamen die geruis- i ten tweede: als ik verloor en naar be- i als een schietlood [eluid van mijn val kwam ik 'n beetje lie maatregel geno- g ik naar de schurf te luisteren. Purvis dschap vlug gedaan, Ik hoorde hem met n. (Wordt vervolgd). TARBES, Dinsdagavond Met neerhangende hoofden, zonder fut of wilskracht liepen vier Nederlanders steeds maar heen en weer in hun hotel. Voorting, Wagtmans, Dekkers en Peters. We rijden niet meer, nooit gaan we nog een van die bergen op, mom pelde ze bijna onverstaanbaar. Welk een verschil met de kamer in het ziekenhuis waar Wim van Est lag. Wim van Est, de ongeluk kige, lag daar bepleisterd en met zwachtels om zijn enkels. Maar die oersterke man uit St. Willebrord had al weer gegeten en lachte. Dol verheugd, dat hij zich in zo'n goede gezondheid, leve nd aan de voet van de l'Aubisque bevond. En toen de vier andere Nederlanders dit hoorden en heel even een kijkje op de ziekenkamer mochten nemen, fleurden ze op. We starten well Door die ene man, die niet berust in het noodlot, die niet bij de pakken neer zit, maar die zelfs na een dodenval van zeventig meter nog zoveel wilskracht heeft, dat hij al weer praat over een volgende Tour, werden vier jongens uit de put geholpen. zocht. Niets had hij gebroken, geen enkele inwendige kneuzing kon geconstateerd worden. Al leen maar schaafwonden en an der letsel, o.a. ook opgelopen door de vallende stenen, luidde het antwoord van de artsen. En terwijl iedereen in angstige spanning op dit antwoord wacht te. dromden alle buitenlanders om de geknakte Nederlanders. Coppi, eén van Van Est's best'e vrienden, Bernard Gauthier, Ko blet, alle Belgen, ja eigenlijk iedereen voelde mee, met die dappere Nederlanders, die zich zplke goede ploegmaten toonden. Overal klonken opbeurende woorden en eigenlijk had nie mand nog aandacht voor het be reikte resultaat in deze dertiende etappe. Een bewogen etappe overigens. Niet alleen door de val van van Est, maar ook door een pijnlijk incident aan de finish. Want niet Raphael Geminiani. maar de Ita- laan Baigioni won deze 201 km. lange etappe door de Pyreneeën- Wel ging de Fransman het eerst over de streep, maar enkele hon derden meters er voor was hij even opgeduwd door zijn ploeg genoot Lauredi. .Veel schokkends gebeurde er eigenlijk niet in deze gevreesde etappe. Ongeveer honderd km. moest er gereden worden voor de klim naar de Aubisque zou beginnen en op deze 100 km. sloegen twaalf man hun slag. In eerste instantie was een poging van een groepje uitlopers ver ijdeld, maar de tweede ontsnap ping leverde meer succes op. Onder de vluchtelingen zaten Geminiani, Lauredi, Biagioni, Bauvan, Diot en Brambilla, die nog voor de voet van de Col be reikt werd een flinke voorsprong namen. Een gedeelte van die voorsprong ging bij de beklim- En terwijl van Est nog eens vertelde van de verschrikklijke val, lagen vier andere Nederlan ders in bed gesterkt in hun her vonden moreel. Hier dan het re laas van de dappere Nederlander. De top van de gevreesde Au bisque was juist bereikt. Met de moeilijke afdaling was een begin gemaakt. In vliegende vaart ging het de berg af, langs diepe ra vijnen over slingerende berg wegen. Juis passeerde van Est de Belg Decock toen voor hem een hoeksteen van enorme af metingen alle uitzicht belem merde. De' Nederlander nam de bocht te ruim en dook over de rand de afgrond in. En toen ge beurde er iets dat waarschijnlijk het leven van van Est gered 'heeft H;j schoot voorover, maar één zijn voeten bleef in de pedaal haken. Over rollende stenen, die door de val losgeraakt waren viel van Est op een bergweide, voor overliggend op ziin fiets en hij smakte met zijn lichaam tegen 't stuur. Dit gedeelte van zijn kar retje ving de grote schok op. Wim raakte nu los van de fiets en rol de verder naar beneden tot hij op ongeveer zeventig meter diep te bleef steken. Hoe het verder is gegaan heeft U kunnen lezen op de voorpagina. Met vereeude krachtsinspan ningen en door het in de waag schaal stellen van eigen leven, klommen enkele mensen naar beneden. En niet alleen Neder landers, maar ook buitenlanders, die ter plaatse waren. Wagtmans, Peters en Dekkers bleven wachten tot ze zeker wis ten, dat hun makker leefde. Toen volkomen gedemoraliseerd, stap ten ze op hun fiets en reden de etappe uit. In het ziekenhuis te Tarbes werd van Est onmiddellijk onder- OP ITALIAANSE KAMPIOEN MIDDENGEWICHT CAMPAGNA Voor een uitverkocht circusge bouw er waren circa 2500 toe schouwers te Scheveningen boekte Luc van Dam een fraaie k.o.-zege op de middengewicht- kampioen van Italië Gino Cam- pagna, die in de 9e ronde na een enorm harde opstoot van v. Dam na 8 tellen wel weer op de been was, doch door de scheidsrechter volkomen terecht werd uitgeteld, daar de Italiaan absoluut niet meer in staat was het gevecht voort te zetten. In de eerste ronde van het gevecht, dat op 10 ronden van 3 min. was bepaald, raakte een harde linkse van Campagna (70 kg) v. Dam (70.5 kg) op de maag, doch de Nederlandse mid dengewicht kampioen antwoordde met een keiharde rechtse stoot, die de Italiaan vol op de kin raakte. Campagne wankelde even doch herstelde zich direct. De beide volgende ronden gaf een verkennen van eikaars krach ten te zien, waarbij bleek, dat de Italiaan over een- goed uithou dingsvermogen beschikte. Cam pagna wankelde af en toe en ging door de knieën. Nog was hij niet hersteld of v. Dam plaatste een harde rechtse, die zijn tegenstan der andermaal vlperde. In feite was de strijd hiermede reeds be slist. Ook in de volgende ronden bleef v. Dam, met goed geplaat ste rechtse stoten, punten ver garen. De zevende ronde bracht het gevecht, dat op goed technisch peil stond, naar de climax. Een rechtse opstoot van v. Dam trof Campagna hard in het gelaat. De Italiaan was nu kennelijk in moeilijkheden, doch daar Luc van Dam geen eindstoot wist te plaatsen, bracht de gong nogmaals redding voor Campagna. De acht ste ronde leverde wederom een felle slagen wisseling op; het was wonderbaarlijk welke stootkracht Campagna nog kon opbrengen, doch in de negende ronde maakte v. Dam onder enthousiaste aan moedigingen resoluut een ein de aan het gevecht. ming verloren, maar in de afda ling werd dat ruimschoots ver goed. Dat de Nederlanders niet bij de eerste twintig waren, was te verwachten, vooral omdat ze ze ker een kwartier en nog wel meer achter raakten door te wachten tot van Est uit de ra vijn gehaald was. De uitslag was: I 1. Biagioni (Italië) 5-47.57 (met bonificatie 5.46.57). 2. Bauvin (Oost Zuid Oost) z-t. (met bonificatie 5.47-07). 3. Lauredi (Frankr) z.t. 4. Geminiani (Frankr.) met bonificatie 5.47.17). 5. Diot (Parijs) 5.55-52. 6 Brambilla (Oost Zuid O-) z.t. 8. Bartali (Italië) 5.57.12. 10. Ockers (België) z.t. 12. Koblet (Zwitserland). 14. Coppi (Italië). 16. Magni (Italië). Allen in dezelfde tijd als Bartali Op de dertigste plaats ex aequo een groep van tien renners met Voorting in 6 02.21. 53. Wagtmans 6.03.13. 56. Ex aequo een groep ren ners met Peters (Ned) in de tijd van 6.10.24. 86- Dekkers (Ned) 6-25.53. Opgegeven hebben: van Est (Ned). Rugget (WZ.W.) Pedro- ni (Italië). Algemeen klassement: 1. Bauvin (O.Z.O.) 7422.37. 2. Biagioni (Italië) 74.28.55. 3. Geminiani (Frankr) 74.29.51 4. Meunier (W.Z.W.) 74-32.42. 5. Koblet (Zwits) 74 35.33 6. Lauredi (Frankr) 74-35.56 10. Coppi (Italië) 74.41.12 11.Magni (Italië) 74.43.00 12. Bobet (Frankr) 74-43.14 15. Bartali (Italië) 74.45.22 16. Ockers (België) 74.45.22 19. Voorting (Ned.) 74.53.58 20. Robic (Parijs) 74.54.53 25. Wagtmans (Ned.) 74. 58.21 49. Peters (Ned.) 75.21.04 81. Dekkers (Ned.) 76.00.39. Ploegenklasscmenf: 1. Frankrijk 222.47.18 2. West Zuid West 223-02.39 3. België 223.18.41 4. Italië 223.33.17 5. Oost Zuid Oost 223.40 30 6. Zwitserland 224.04.59 7. Nederland 224.11.20. PAARD OP HOL Voerman ernstig gewond STEENWIJK De landbou wer R. Nijenhuis uit de Nieuwe Annastraat is Maandagmiddag slachtoffer geworden van een hollend paard. N. viel van de wagen en kwam onder de wagen terecht waarbij een wie] hem over de borst ging. Zo vond men N. later in het land liggen Dr. Brons en dr. Kramer die genees kundige hulp verleenden, con stateerden o.a. dat het slacht offer een sleutelbeen en enige ribben had gebroken. Zii achtten onmiddellijke overbrenging voor nader onderzoek, naar het zie kenhuis te Meppel noodzakelijk. Amerikaanse genie-soldaten brengen de ponton-brug over de lm,jir-rivier, waarover de leden van de delegatie van de Ver. Naties voor de wapenstilstandsonderhandelingen naar Kae- song reizen, in orde. Beide partijen hebben waarborgen gegeven, dat deze brug en de personen, die over de brug gaan, geen gevaar lopen. LEEUWARDEN De Kust wacht van Hollum, Ameland, zag Maandagmiddag een zeiljacht met flinke slagzij vanuit dc Noordzee de Waddenzee binnenkomen. Het scheepje viel enige uren later tén Zuidwesten van Hol lum droog op een zandplaat en kantelde. 's Avonds om half elf voer de reddingsboot Jhr. Ortt uit. om hulp te verlenen. Het gestrande scheepje bleek een Deens zeil jacht te zijn, van ongeveer 9 m. lang. Er was slechts één opvarende aan boord, die de bemanning van de reddingboot, die een eind over de zandplaat moest lopen om bij het jacht te kunnen komen, met scheldwoorden ontving. Hij had niet om hulp gevraagd en wilde nergens mee te maken hebben. Het bleek, dat hij niet wist waar hij was en totaal de koers kwijt was. De man kal meerde al spoedig iets en deelde mede, dat zijn eerste aanloopha ven Londen moest ziin. De bemanning van de Jhr. Ortt constateerde, dat een gedeelte van de kiel van het jacht er af was gescheurd en de rest er eigenlijk maar zo'n beetje bij- hing. Het jacht was van een zeer slechte constructie, de inventaris was bij het droogvallen overhoop geraakt en de watertank tenge- Zoals wij indertijd hebben gemeld, is in HoogezandSappe- meer een noordelijke amateur televisie-studio geopend, waar de televisie-amateurs van stad en provincie Groningen, georgani seerd in de televisie-afdeling van de Veron, zich met uitstekende resultaten bezighouden met experimenten op het gebied van de televisie. Men heeft nu dezer dagen het bericht de wereld ingestuurd, dat de directeur-generaal van de P.T.T. deze ama teurs zou hebben verboden op de door hen gevolgde weg voort te gaan, omdat het uitzenden van goed voorbereide programma's niet verantwoord werd geacht. Dit bericht zou verwarring kun nen stichten. De directeur-generaal der P.T.T. heeft bedoelde amateurs slechts een waarschuwing doen toekomen, omdat er bezwaar bestaat tegen het doen van uitzendingen, die het amusement van de kijkers tot doel hebben en als zodanig onder de exclusieve competentie van de omroepverenigingen vallen. Geruime tjjd is er getimmerd en gezaagd in het oude koetshuis van de buitenplaats „Huize Wil- dervanck" in Sappemeer en op de zolder daarvan hebben de ama teurs thans hun studio ingericht. Een enthousiaste supporter in Assen stond een ijzerconstructie- mast af, zodat de zend-antenne een hoogte kon worden gegeven van 26 meter, wat in dit vlakke land zeer behoorlijk is. De stu dio bevat o.a. een klein podium, een regelruimte, waarin tevens de apparatuur staat opgesteld, terwijl ook een kleed,gelegenheid niet ontbreekt. Gemeentewerk lieden verleenden in hun vrije tijd .daadwerkelijke hulp, daar in bijgestaan door een aantal en thousiasten. Intussen werden des Donder dagsavonds uitzendingen gegeven Het beeld werd uitgezonden op 225 megahertz, het geluid in de 10 meterband. De beeldzender zelf is slechts gering van om vang, doch heeft een vermogen van 150 watt. De eigenlijke ca mera is wellicht uniek op de we reld, ze omvat namelijk niet al leen de camera zelf, maar ook de anders vrijwel afzonderlijk opgestelde apparaten ziin in het camerahuis ingebouwd, rijdbaar opgesteld van lorrie. ingebouwd. Ze is on een soort „Ecnte" programma's.... De Noordelijke televisiegroep is enige tijd geleden begonnen met de uitzending van werkelijke programma's. De kosten speelden in dit geval geen rol. omdat men als voorwaarde stelde, dat alleen de hoogst noodzakelijke onkos ten vergoed werden. Dit nam niet weg, dat een aantal amateur-ca- barettiers, een goochelaar, mu sici enz, gaarne medewerkte aan deze proeven. Bijzonder goed slaagde ook een EHBO-les, waarin een plaatselijk arts de behandeling van 'n „dren keling" voor de camera demon streerde. De nog schaarse televisie-ont- vangamateurs zaten des Donder dagsavonds achter hun apparaten en volgden de uitzending met enthousiasme. In de studio staan twee controle-ontvangers opge steld en dit zijn normale fa- brieksontvangers, echter voor het Noorden met voorzetapparaten. Op het ogenblik houdt de in dustrie zich bezig met de ver vaardiging van televisie-ontvan gers, ook in het Noorden des lands kan men deze bii tal van radiohandelaren aantreffen. Toch zal men er. ook als Lopik straks gaat werken, op deze afstand geen gebruik van kunnen maken Daar komt bij, dat deze fabrieks- ontvangers niet geschikt ziin voor de op een andere frequentie werkende amateur-televisie, De Groninger amateurs heb ben er echter iets op gevonden, waardoor de ontvangst toch mo- boden. gelijk is: zij construeren kleine voorzetapparaten, die in combi natie met deze fabrieksontvan- gers gebruikt kunnen worden en door middel waarvan ontvangst van de zender in Sappemeer mo gelijk werd. Ook aan de zendzjj- de werden maatregelen getrof fen om dit mogelijk te maken: de Lopiker zender zal werken met een beeldlijnental van 625 lijnen. De amateurs in Sappemeer hebben nu hun zender ingericht voor de helft daarvan, voor 312 beeldlijnen dus. Het beeld wordt hierdoor iets grover, maar de resultaten zijn niettemin nog ver bijsterend góed. Een kleine groep „televisie enthousiasten" in het Noorden des lands genoot reeds vrij re gelmatig van Nederlandse televi sie-programma's De waarschuwing van de direc teur-generaal van de PTT aan de Noordelijke televisie-amateurs om zich te houden aan de richtlijnen van de PTT zal jn feite aan de activiteit van deze groep niets veranderen omdat haar bemoeiin gen met de televisie niets anders inhouden dan een geoorloofd ex perimenteren, waardoor de tele visie-amateurs zich dus niet be geven op het aan de omroepver enigingen voorbehouden terrein. Het doel der uitzendingen mag immers onder andere zijn: 't be proeven van opnamen en zend apparatuur en experimenten met de opnametechniek. De Groningse amateurs hebben die richtlijnen van de PTT steeds gevolgd, zo zegt het bestuur van de in de Veron georganiseerde Noordelijke televisie-amateurs. Zii zullen dan ook op louter experimentele grondslag met hun uitzendingen doorgaan. Inderdaad verandert er dus niets, daar de uitzendingen steeds van louter experimentele aard zijn geweest, aldus luidt het standpunt dat ge noemd bestuur in deze aangele genheid inneemt, Gevraagd naar de criteria, wel ke men aanlegt bij 't beantwoor den van de vraag of een uitzen ding al of niet van experimen tele aard is. antwoordde men ons van PTT-ziide, dat een experi mentele uitzending geen com merciële inslag mac hebben noch reclame mag beogen, dat er geen beroepsartisten in mogen optre den en artisten niet mogen wor den betaald, en tenslotte dat het geheel niet 't karakter riag heb ben van een programma. Uiteindelijk bepaalt de direc teur-generaal wat 'n experiment kan heten en wat eventueel als een omroepprogramma moet wor den beschouwd. De PTT heeft, zoals bekend, te allen tijde, de bevoegdheid de uitzendingen te controleren BELGISCHE REGERING BIEDT ONTSLAG AAN De Belgische premier Pholien heeft gistermiddag de Koning het ontslag van zijn kabinet aange- volge hiervan gescheurd, zodat er geen drinkwater meer aan boord was. Dinsdagmorgen om 6 uur is de reddingboot weer opnieuw naar het scheepje toegevaren. Bij hoog water is het om 8 uur vlotge- sleept en vervolgens naar buiten gelopdsd. De Deen wilde weer verder varen, ondanks de wetenschap, dat het scheepje niet zeewaar dig en bovendien beschadigd is. Bestemming Londen! WEEKSTAAT NED. BANK AMSTERDAM, 17 Juli. Slechts weinig veranderingen vertoont de verkorte balans van de Neder- landsche Bank per 16 Juli. De laatste tijd gaat de belangstel ling in de eerste plaats uit naar de cijfers, die onze deviezenposi tie bepalen. Deze week is geen verdere verslechtering ingetre den. Integendeel, er is een lichte verbetering tot stand gekomen, waardoor de netto deviezenre serve kon toenemen van 915 tot 926 millioen gulden. Wat de schatkistpositie van het Rijk betreft, de lichte credit- positie, die vorige week was ont staan, is deze week weer verdwe nen. De geldbehoeften van het Rijk hebben haar invloed laten gelden en er zelfs toe geleid, dat wederom een renteloos voorschot moest worden verstrekt tot een bedrag van bijna 14K millioen gulden. De gebruikelijke achteruitgang van cte bankbiljettencirculatie gaat ditmaal wel in een traag tempo. In de afgelopen week is slechts voor 8 millioen gulden aan biljetten naar de Centrale Bankinstelling teruggevloeid, waarmede de totale circulatie be land is op 2742 millioen gulden, een aanmerkelijk hoger niveau dan omstreeks het midden van de vorige maand, toen voor 2675 mil lioen gulden aan biljetten in om loop was. DE OLIEKWESTIE TEHERAN (Ass. Press) Averell Harriman heeft gisteren duidelijk gemaakt, dat hij tot dus ver slechte weinig succes heeft geboekt. Op oen persconferente deelde üe bijzondere vertegenwoordiger van president Truman mee, dat dr. Mossadeq bij zijn standpunt blijft om de nationalisatie-wet naar de letter uit te voeren. De parlementaire afgevaardigde Lehah Piras Teh heeft de Perzi sche Minister van Binnenlandse Zaken generaal Fozlollah Zahedi er van beschuldigd, dat hij de plannen voor de communistische relletjes v. Zondagavond zelf had ontworpen- Volgens de woord voerder streefde Zahedi ernaar het premierschap van Mossadeq over te nemen. De beschuldiging veroorzaakte een grote opschudding in de Maiiis. De voorzitter Reza Hekmat besloot, dat er een zitting met ge sloten deuren moest worden ge houden, tiidens welke Zahedi zou worden gehoord. Pauselijke onderscheiding voor F. Schneiders De heer F. M. I. Schneiders, parlementair redacteur van „De Maasbode", is door Z. H. de Paus benoemd tot ridder in de orde vande H. Silvester. Vette varkensmarkt Leiden LEIDEN 17 Juli Aanvoer 273 stuks; notering per kg levend ge wicht: 1.89—1.94; lichte 1.75—186 zeugen 1.731-,75handel vlug op lopend. D.W.O. voetbal WIERINGERMEER. Vrijdag a.s. om half acht zal D.W.O.- voetbal in „De Maaier" te Wie- ringerwerf de eerste ledenverga- I dering houden. Ook andere be- I langstellenden zijn welkom. Vele kwesties staan op de agenda, t.w. Statuten en Reglement; terrein; kleding; medische keuring; elftal commissie; training; contributie. De training is deze week als volgt: Donderdag 7.30 voor leden van 15, 16 17. Vrijdag 6 tot 7.15 welpen en adspiranten tot 15 kar. Zaterdag 7.30 senioren. Misschien wordt dit laatste vervangen door een wedstrijd, indien een tegen partij gevonden wordt. Er zijn twee feiten die rede lijker wjfze doen verwachten, dat de koppige Perzische Rege ring de haar ter elfder ure toe gestoken reddingsplank zal aan grijpen om de verstikkingsdood in het moeras, welke voor haar reeds duidelijk dreigt, nog te ontkomen. Zondag en Maandag heeft de Perzische Regering bij de poging van de communisten om onlusten te provoceren, wel een duidelijke waarschuwing ge had in welke kaart zii speelt mot haar anti-Westerse politiek. Daarnaast is de Amerikaanse af gevaardigde niet met lege han den naar Teheran gekomen, maar heeft hij een zeer ingrij pend financiëel hulpprogram aangeboden, indien de oliekwes tie op een bevredigende wiize wordt opgelost. Mossadecq en de zijnen weten nu duidelijk, dat zij door elke sanering van het land te verijde len, de communisten helpen aan het door hen zo begeerde troe bel water, terwijl zii nu ook we ten welke weg zii moeten in slaan, willen ze hun land werke lijk uit de sfeer van armoede en ellende halen. Maar of deze twee feiten vol doende ziin om hun verblinde koppigheid te genezen staat nog allerminst vast. Nadat Harriman Maandag er» Dinsdag een onder houd heeft gehad met premier Mossadecq, de minister van Buit, Zaken en de Sjah. verklaarde gistermiddag een woordvoerder van de Perzische Regering, dat de besprekingen met de Ameri kaanse afgevaardigde een gunstig verloop hadden, omdat het deze duidelijk was gemaakt, dat de Perzische regering geen duim breed wenst te wiiken van haar eenmaal ingenomen standpunt, dat de nationalisatie een feit is en een oplossing alleor» gevonden kan worden, indien Engeland dit feit aanvaardt. Uit deze mededeling kon niet opgemaakt worden of dit gun stig verloop ook inhield dat de heer Harriman voor de juistheid van dit standpunt gewonnen was en de Amerikaan bereid is. het feit van de nationalisatie als ba sis voor de verdere onderhande lingen te aanvaarden. Wc weten Braziliaanse onderscheiding voor marine-officieren De Braziliaanse regering hoeft cfe luitenants ter zee eerste klasse Jhr. W. C- M. de Jonge van EUe- meet en W. van Rossem benoemd resp. tot officier en ridder in de Orde van „Merito Naval". ORGANISATIE DER BURGERLIJKE VERDEDIGING „Naar aanleiding van de in de pers verschonen artikelen be trekking hebbende op het Nati onaal Instituut Steun Wettig Ge zag en de Nationale Reserve, waardoor grote ongerustheid in den lande is ontstaan, deelt men ons van de zijde van het Insti tuut het volgende mede. De in Juni gepubliceerde be richten. welke de indruk zouden kunnen wekken, dat de Nationale Reserve zou worden ontbonden, zijn terstond met kracht in op dracht van de Regering ten stel ligste tegengesproken. In deze tegenspraak werd t.ot uitdrukking gebracht, dat algehe le overeenstemming bestaat om trent de nuttige bestemming, welke aan de Nationale Reserve kan worden gegeven. Bovendien sprak men van re geringszijde met waardering over hetgeeh door SWG tot dusver ter bevordering van de algemene weerbaarheidsgedachte werd ver richt. De moeilijkheden welke 't Instituut tot heden op zijn weg ontmoette, zullen naar de vas'e overtuiging van het Bestuur, alle in overleg met de Regering wor den opgelost. Op het gebied (Ier burgerlijke verdediging zal het Instituut naar de mening van Minister Teulings stellig mede kunnen werken aan de grootse poging, het grote ge tal medewerkers voor de onzet en organisatie der burgerlijke verdediging langs de weg van vrijwilligheid aan te trekken, waarbij SWG een samenbindende functie zal kunnen vervullen. Het. ziet er derhalve naar uit, dat het Instituut tot meer ont plooiing zal kunnen komen en dat, ondanks alle moeilijkheden, het hoge doel, de weerbaarheid van het gehele Nederlandse volk zal worden bereikt. Nog steeds bestaat immers de bittere noodzaak dat, alle goed willende Nederlanders zich aan eensluiten om de hoogste goede ren te beschermen!" alleen, dat Harriman gistermid dag de Engelse ambassadeur in Teheran van het verloop van zijn besprekingen op de hoogte heeft gesteld. Het is intussen geen geheim meer, dat het Amerikaanse en Engelse standpunt inzake de oliekwestie nog al uiteenloopt! De gehele nationalisatie laat de Amerikanen volkomen koud, voor hen is de hoofdzaak, dat de Perzische olie naar het Westen gaat en niet in Russische handen komt. Wie deze olie produceert en levert, laat de Amerikanen volkomen onverschillig. Maar voor de Engelsen is dit een kwestie van prestige en recht en minister Morisson heeft Maan dagmiddag in het Lagerhuis, blijkbaar om de heer Harriman nog eens nadrukkelijk te waar schuwen, duideliik gezegd dat Engeland het Perzische recht van de nationalisatie nimmer er kennen kan en dit pok niet be reid is te doem. Het is niet on denkbaar, dat heel de koppige politiek van de Regering Mossa decq zich baseert op deze tegen stelling en dat hij overtuigd is. dat wat hii niet van Engeland kan krijgen, van Amerika wel kan krijgen. Vandaar, dat de komst van de afgevaardigde van Truman g in Teheran veel meer voldoening wekte dan in Londen. Daar stond men er in de aanvang sceptisch tegenover, maar de Perzische Regering die de Engelse delega tie volkomen negeerde, heeft Harriman met grote Oosterse hoffelijkheid ontvangen als een welkomen en geziene gast waar men veel van verwachtte. Van daar dan ook, dat de communis ten van deze komst van Harri man niets moesten hebben, om dat zij daarin het gevaar zagen, dat de olie toch nog naar het Westen ging. Wat zij tegenover ,de Engeisen niet deden, deden zij prompt tegenover Harriman en ze gingen dc straat op om door demonstraties Mossadeca te intimideren, met Harriman geen relaties aan te gaan. Maar de Perzische Regering die de com munisten tegenover de Engelsep vrij hun gang liet gaan smoorde het communistisch verzet tegen Harriman onmiddellijk met een bloedbad en demonstreerde daar door duidelijk, dat het hier bij haar niet ging om communisti sche sympathieën te kweken. Mossadecq die meer en meer een geslepen diplomaat blijkt te ziin. speelt de ene groep tegen de an dere uit, als hij ziin doel maar bereikt. En hij speculeert er nu blijkbaar op, dat hij met de Amerikanen wel zaken kan doen, De Amerikaanse pers, die natuurlijk de escapades van Harriman in Perzië van nabij volgt, neemt daarbij ook een merkwaardige houding aan. Zij wijzen er allereerst op, dat Harriman als eerste adviseur bij zich heeft een der grote Ameri kaanse oliemagnaten Walter Le vy en verder spreken zij er hun vrees over uit, dat wanneer de oliekwestie wordt opgelost in een sfeer van Oost tegen West, niet alleen de olie van Perzië voor het Westen verloren gaat, maar waarschijnlijk ook die van Irak en Saoedisch Arabië en daar heeft Amerika vooral zijn oliebelangen. Gaan de Britter» uit Perzië weg en heeft dit tot gevolg, dat heel de olieindustrie daar in stort, dan wordt de be volking tot werkloosheid ge doemd en vervalt zij tot bittere armoede en wordt dan een ge makkelijke prooi van het com munisme. Rusland krijgt dan een vaste voet in het Midden Oosten en de Westerse belangen worden dan in hoge mate bedreigd. Aldus de Amerikaanse bladen De con clusie van dit alles laat zich niet moeilijk gissen. Als de Engelsen niet tot een oplossing kunnen komen dan moeten de Amerika nen het maar van hun over ne men. Zij zijn we! bereid Mossa deca zijn nationalisatie te gun nen en ook een goede prijs voor de Perzische olie te geven, als deze olie maar in handen van het Westen komt. Het is op deze Amerikaanse gevoelens, dat de z.g. zieke en zwakke Perzische premier h°e] ziin hoge spel heeft gespeeld. Ziet hij nu, dat zijn speculaties er goed voor staan en wordt daarom Harriman zo hoffelijk door hem ontvangen? We kunnen ons intussen nog niet voorstellen, dat Washington hier zal trachten een oplossing te forceren, welke onherroepelijk tot een scherpe verwijdering met Engeland moet leiden. Bo vendien liikt het ons ook uitge sloten de gang van zaken in Indonesië zal Washington toch wel iets geleerd hebben dat Washington niet zou begrijpen, dat een economisch herstel van West Europa onmogelijk is. als het Oosten zich geheel daarvan distancieert. De Ver. Staten kunnen niet zonder meer deze plaats innemen. Zouden ze dit proberen, dan zou dit een tragi sche vergissing worden Tot 1 Sept. branden iedere avond tot 12 uur duizenden lichtjes langs de Janssingel in Arnhem. Ze zetten de fraaie bloemperken en de bomen, de gazons, beelden en twaalf meter hoge fonteinen in een toverachtig schijnsel, dat telkens weer duizenden toeschouwers in verrukking brengt. Het licht dat de fonteinen bestraalt wordt door ingebouwde spiegels zo gebundeld, dat het geheel door de opspuitende waterstraal wordt meegenomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5