Nederl. Kath. Middenstandsbond vierde zevende lustrum Spaanse vloot-en luchtbases voor Amerikaanse strijdkrachten Wij wensen geen toekomst op basis van strijd Eind 1953 in West-Europa tweehonderd vliegvelden DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Tweemaal één werd geen AUTOBUS BIJ HEERENVEEN DOOR TREIN GEGREPEN Ernstige beschuldiging tegen militaire keuring Voor bommenwerpers en jagers Franco en Sherman kwamen tot overeenstemming Het lied van de Tour is uit voor ons f// Toekomst biedt vele mogelijkheden Kamer heeft moeite met Piaszczynski Scheepsberichten Bonnen 506 en 514 voor koffie Voorziening bestuur Finsterwolde Britse vliegvelden in België Twee doden, jongetje ernstig gewond Attlee naar Truman Petsche slaagt niet; Schuman weigert Een radar-rode atoom-hoed Van Nederlandse Korea-vrijwilligers Gepensionneerde in Den Haag vermoord Gedeeltelijk accoord in Kaesong HET EE IT Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. I. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) STADSEDITIE VANHEDEN PAGINA 5 Donderdag 19 Juli 1951 46e Jaargang No. 12223 Kantoren: HOORN, Draafslngel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Gisteren werd in „Esplanade" in Utrecht het zevende lustrum van de Ned. R. K. Midden standsbond in aanwezigheid van vele autoriteiten feestelijk herdacht. Tijdens de rede van mgr. dr. B. J. Alfrink, de Coadjutor-Aartsbisschop van Utrecht. Op de eerste rij tweede van rechts minister prof. dr. Albregts, tweede van links prof. dr. van den Brink. Achter prof. Albregts prof. mr. Romme. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. De feestelijke viering van het 35-jarig bestaan van de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond, welke giste ren te Utrecht plaats had, werd ingeluid met een solemnele Hoogmis uit dankbaarheid, welke om 11 uur 's morgens door de hoogeerw. heer Mgr. D. Huurdeman in de St. Willibrordus- kerk werd gecelebreerd. Na de gemeenschappelijke koffie maaltijd in restaurant „Esplanade", begon om twee uur de feestelijke lustrumvergadering, welke werd geopend door de bondsvoorzitter, de heer J. A. Koops, die in zijn rede de geschiedenis en betekenis van de Katholieke Middenstandsbond uiteen zette en allen dankte die hun krachten aan deze organisatie hebben gegeven. „De werkers van het eerste uur", aldus de voorzitter, „zijn begonnen in een tijd, dat het woord organisatie nog een revo lutionaire klank had. Zij zijn be gonnen onder een stand, die van nature en door de aard van zijn maatschappelijke positie en eco nomische functie niet op organisa tie was ingesteld. Zij hebben weerstanden van binnen uit moe ten overwinnen, omdat de mid denstand vreesde door organisatie iets van zijn zelfstandigheid te zullen verliezen en vanbuiten af omdat men meende, dat een orga nisatie van de middenstand ten nadele zou zijn van de consu ment. Maar zij hebben doorgezet om dat zij wisten, dat zij vochten voor een betere toekomst voor die middenstand en daarmede het algemeen belang dienden, omdat zij hun idealen zuiver zagen en de wetenschap droegen, dat zij de zegen hadden van de Kerk. Bij de behandeling van tien na turalisatie-ontwerpen in de Twee de Kamer is gisteravond door de heer Scheps (P.v.d.A.) de navol gende motie ingediend, waarvan de voorlezing grote hilariteit ver wekte: De Kamer, van oordeel, dat na men als: F. E. Adamczak, I. Ba- ranyai, H. R. Czapski, E. L. Dwi- natsky, A. Grjimalouski, J. Grzel- kowski, A. Hadjidakis, J. Kaz- mierczak, E. Kilayin, R. Konius- zek, A. Krasowski, J. Krzyza- nowski, K. Matejczyk, B. Moczyd- lower, A. S. Moszkowicz, F. Ob- drzalek, J. Ograjensek, J. Par- fianowicz, S. F. Piaszczynski, I. Poustochkine, W. Rzemieniecki, N. Skripniwok, Fr. Streelckyk, door Nederlanders niet wel kun nen worden uitgesproken, nodigt de minister uit, maatregelen te treffen, die aan dit bezwaar tege moet komen. De motie is mede ondertekend door leden van de A.R., K.V.P. en C.H. Minister Mulderije zei er van, dat die vreemde namen „een ostentatief bewijs" zijn van de Nederlandse gastvrijheid. Er is in de afgelopen vijf en dertig jaar onnoemelijk veel werk verzet. Mede door de arbeid van onze organisatie is ontstaan en gegroeid het bewustzijn, dat ook voor de middenstand een po sitieve en constructieve politiek gevoerd dient te worden en de stoot gegeven tot een systemati sche economische voorlichting voor de middengroot- en klein- onderneming". Spr. ging vervolgens na wat in deze jaren voor de middenstand bereikt is kunnen worden, aldus schetsend wat wij dezer dagen in onze kolommen uitvoerig heb ben beschreven. Wij staan voor een nieuw tijd perk, aldus spr., waarin meer en intenser dan voorheen, maar vooral met oneindig veel meer mogelijkheden en meer perspec tief gearbeid kan worden aan de economische verheffing en ge zondmaking van het midden- standsbedrijf en de maatschappe lijke welvaart van ondernemers en werknemers in het midden- groot- en kleinbedrijf. De heer Koops wendde zich vervolgens tot die Katholieke on dernemers in het middengroot- en kleinbedrijf, die nog steeds niet tot deze organisatie behoren. Hij deed een ernstig en dringend beroep op hen niet langer afzijdig te blijven van de Katholieke or ganisatie, waarin zij thuis horen. De tijd is voorbij, dat men het bestaansrecht van eigen Katho lieke vak- en standsorganisatie kon betwisten. Ook economie, ook sociale ordening zijn zaken van beginselen. Zij, die afzijdig blijven en voor al zij, die in andere dan Katholie ke organisaties georganiseerd zijn en daarin zelfs leidende functies Sibajak, Djakarta-Rotterdam, 17 Juli van Colombo. Tabian, Surabaja-Amsterdam, passeerde 17 Juli Malta. Nieuw Amsterdam, 18 Juli verwacht te New York van Rotterdam. (Eigen foto) bekleden, nemen een zware ver antwoordelijkheid op zich. In onze tijd zal het meer dan ooit nood zakelijk zijn, dat de onderschei den maatschappelijke groeperin gen elkaar vinden en in onder linge samenwerking eensgezind bouwen aan een nieuwe en betere toekomst, aldus spr. In de voorbije maanden heb ben misschien verstanden en mis schien te scherpe woorden deze eensgezindheid en deze samen werking bedreigd. Maar laten wij,die het woord „liefde" in onze vaandels voeren, elkander in verdraagzaamheid en onderling begrijpen tegemoet tre den. Een toekomst gebaseerd op tegenstellingen en strijd kan geen toekomst zijn". (Vervolg op pag. 3) Bon 506 algemeen (voorkomend op de A- en B-kaarten) en bon 514 algemeen (voorkomende op de D-kaart) zijn aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen worden met ingang van Vrijdag 20 Juli 1951 worden gebruikt en blijven geldig tot en met 4 Augustus 1951. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bon aanwijzing zal op 30 Augustus 1951 plaats hebben. EERSTE KAMER AANVAARDT ONTWERP Met de stemmen van de com munisten tegen heeft de Eerste Kamer gisteren het wetsontwerp, dat voorziening in het gemeente bestuur van Finsterwolde voor stelt, aanvaard. Bij dit debat werd alleen door de heer Sehalker (com.) het woord gevoerd. Hij verweet de regering weer eens dat zij geheel in het water van Amerika vaart. Om de onregelmatigheden in Finsterwolde te verdedigen, voer de de communist aan, dat uit no tulen van gemeenteraadsvergade ringen van Zuidelijke gemeenten zou blijken, dat, waar de K.V.P. de meerderheid heeft, de katho lieken systematisch bevoordeeld worden boven de rest van de ge meentenaren. Minister van Maarseveen ant woordde, dat het communistische streven een fascistisch streven is. De gemeenteraad heeft uitslui tend de belangen van de commu nisten in Finsterwolde behartigd. OOK MILITAIRE DEPOTS BRUSSEL. Tussen België en Engeland is een overeenkomst ge troffen over de vestiging van twee tactische vliegvelden in Belgisch Limburg en twee militaire depots der Engelse troepen in de provin cie Antwerpen. In deze provincie zjjn 1600 ha beschikbaar gesteld, waar de Britse troepen 26 kampen zullen vestigen. Het ligt in de bedoeling vanuit de te stichten „Traffic Centres" de in Duitsland gesta- tionneerde Britse troepen te be voorraden. Mooi lunchpakket Een wisselwachter in Catania kreeg een dezer dagen een be hoorlijk stuk vlees op tafel. Een trein uit Sirocuse reed bij de overweg een koe aan, die op de rails stond. Door de schok werd het beest opgetild en door de ramen van 's wisselwachters huis geslingerd. Het kwam op tafel terecht. (A.P.). Op een amusementsavond in Bussum zou gisteravond ook Wim Jansen optreden met „Tweemaal een is een". Tijdens de voorstelling deel de de impressario echter mede, dat de radioreporter niet zou verschijnen, omdat de KRO hem dit optreden verboden zou hebben. Na mens de KRO werd mede gedeeld, dat de radiorepor ter een arbeidsovereen komst met de KRO heeft en het hem zonder diens toe stemming verboden, is voor derden óp te treden. De impressario vertelde nog, dat Wim Jansen een contract voor het optreden op 25 avonden in verschil lende plaatsen heeft gete kend, en reeds op zes avon den is opgetreden. LONDEN, (A.P.). Naar gis teren uit officiële bron werd ver nomen zullen de landen van het Noord-Atlantisch Pact tegen het einde van dit jaar beschikken over ongeveer 80 vliegvelden voor jachtvliegtuigen en bommen werpers in West-Europa. Er zjjn plannen opgesteld om het aantal vliegvelden tegen het einde van 1953 uit te breiden tot 200. Enkele van deze velden zijn reeds in gebruik, hiertoe behoren de R.A.F. bases op de Britse eilanden, de Britse bases, die ge- (Van onze correspondent) HEERENVEEN. Om onge veer twintig minuten voor vier is gistermiddag op de onbewaakte overweg onder Njjeholtwolder, gelegen op het traject Heerenveen Wolvega, een autobus van de firma Gebroeders Jager te Hee renveen, door een uit de richting Heerenveen komende stoomtrein gegrepen en totaal vernield. Het ongeluk heeft aan twee van de drie inzittenden het leven gekost, de monteur Teije Euverman, Korflaan 51, oud 38 jaar, de chauffeur Joh. Walstra, oud 38 jaar, Ged. Molenwijk 24, beiden uit Heerenveen. Het 11-jarige zoontje van de heel Walstra, die met zijn vader mee mocht rijden, werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Heerenveen gebracht. Beide slachtoffers waren gehuwd en hadden twee kinderen. De bus was op weg om D.U.W.-arbeiders af te halen en naar huis te bren gen. De autobus die 400 meter werd meegesleurd werd totaal vernield en vloog in brand. Ook het voorste gedeelte van de loco motief werd zwaar beschadigd, zodat d etrein in zijn geheel naar Heerenveen terug moest worden gesleept. De passagiers konden daar overstappen in de diesel naar het Zuiden. MADRID (A.P.-Reufer)Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat Spanje en de Ver. Staten het in beginsel eens zijn geworden over het gebruik van Spaanse bases door de Amerikaanse lucht- en zeestrijdkrachten. Dit zou het resultaat zijn van een conferentie van vier uur tussen generaal Francisco Franco en admiraal Forrest Sherman, chef van de Amerikaanse marine-operaties. De technische details van het over met de Britse en Franse re- accoord zouden uitgewerkt wor den door een Amerikaanse missie van militaire specialisten en hoge ambtenaren die tegen het einde van deze maand in Madrid zal aankomen. Het zou hier gaan om de Spaan se marinebases te Cartagena, Ca diz en Santa Cruz (Kanarische eilanden) en om vijf luchtbases in Spanje zelf. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Ache- son heeft Woensdag medegedeeld dat de Verenigde Staten bespre kingen waren begonnen met Spanje, „teneinde een indruk te krijgen van hetgeen dit land zou kunnen en willen doen ter ver sterking van de verdediging van West-Europa". „Reeds vele maanden is hier- LONDEN. (A.P.). Van goed ingelichte zijde is meegedeeld, dat eerste minister Clement Attlce tegen het einde van de volgende maand naar Amerika zal gaan om met Truman en andere Ameri kaanse leiders besprekingen te voeren. Verwacht wordt, dat deze zul len gaan over de Anglo-Ameri- kaanse betrekkingen in al hun aspecten. De slechter wordende financiële toestand van Engeland zou waarschijnlijk bovenaan de agenda staan. geringen gesproken. Het was ech ter niet mogelijk tot het bepalen van een gemeenschappelijk stand punt te komen. De Verenigde Sta ten begrijpen de motieven van hun beide bondgenoten in deze. Wij moeten echter rekening hon den met de strategische werke lijkheid", aldus Acheson, die ver volgde: „Wij waren en zijn vast besloten West-Europa te verde digen, indien het wordt aangeval len en er is geen sprake van dat wij er dan in hoofdzaak naar zouden streven West-Europa na een eventuele bezetting weer te gaan bevrijden". Hr. Ms. Jan van Brakel heeft niet bepaald een prettige thuisreis van Nieuw Guinea gehad. Door stormweer in de Indische Oceaan kregen verschillende opvarenden lichtere hersenschuddingen. Matr. I A. J. G. den Haan uit Wateringen echter liep een zware hersenschudding op en moest per ambu lance van boord worden gedragen. Onder zorgzame belang stelling van vele aanwezigen verlaat hij hier zijn schip om naar het militair hospitaal in Overveen te worden vervoerd Het stoffelijk overschot van de heer Euverman werd tussen de verkoolde resten van de bus ge vonden, terwijl de heer Walstra, die nog tekenen van leven gaf toen politie en geneeskundige dienst de plaats van de ramp be reikten, spoedig daarna overleed. De toestand van de 11-jarige Hen- kie Walstra bleek bij informatie vannacht nog zorgwekkend. Het spoorwegverkeer ter plaat se werd tot zes uur over enkel spoor geleid. PARIJS. Na acht dagen van besprekingen heeft Maurice Pet sche de pogingen om een nieuw Frans kabinet te vormen opge geven omdat hij er niet in slaag de de partijen die wel en die geen subsidies aan scholen op godsdienstige grondslag willen, te verzoenen. Daarna kreeg Ro bert Schuman, de minister van Buitenlandse Zaken, van Auriol het verzoek een kabinetsformatie te beproeven. Hij weigerde, om dat zijn partij te nauw bij ge noemde kwestie is betrokken. De opdracht is nu gegeven aan de minister van Justitie, Mayer (ra dicaal). REGELING GOEDEREN VERVOER BINNENSCHEPEN Zonder hoofdelijke stemming gaf de Tweede Kamer gisteren haar goedkeuring aan de regeling voor het vervoer van goederen met binnenschepen. Een amendement-Algera (A.R.) dat bestuursbevoegdheid voor ver laders op de schippersbeurzen wilde voorkomen, werd met 13 tegen 46 stemmen verworpen. Voor A.R. en St. Geref. bruikt worden door Amerikaanse B-29 en B-50 bommenwerpers en Amerikaanse straalvliegtuigen en de Duitse bases, die reeds in ge bruik zijn genomen door de Ame rikaanse en Britse luchtmacht. Nieuwe velden zullen op stra tegische punten aangelegd worden langs de West-Europese grens van de Noordpool tot aan de Egeïsche Zee. Noorwegen, Denemarken, IJsland, Nederland, België, Frankrijk, Italië en Portugal zul len allen medewerking verlenen. Als een achterhoeve-basis voor deze velden heeft de Amerikaanse luchtmacht in Noord-West Enge land een enorm voorraden-depot opgericht. Ook hier zullen grote Amerikaanse bommenwerpers op stijgen om doelen in Oost-Europa aan te vallen als het tot een oor log komt. Deze bommenwerpers zullen niet noodzakelijkerwijs altijd be hoeven terug te keren naar hun Britse bases. Afhankelijk van de tegenstand, die zij ondervinden, kunnen zij doorvliegen naar de nieuwe Amerikaanse bases, die thans in Frans Noord-Afrika wor den gebouwd. Verwacht wordt, dat alleen voor de uitvoering van het eer ste gedeelte van het programma 850 millioen dollar nodig zal zijn. De Amerikaanse hoedenont- werper Mr. John, die de naam heeft een goed inzicht te heb ben in hetgeen de dames wil len dragen, bracht een zeer opvallend helm-model, dat hij „atoom" noemde. De hoed is uitgevoerd in een opvallen de rode kleur radar-rooden er wordt een zwartgestreepte wollen shawl bij gedragen. (Eigen foto) voortgezet. TOKIO. Op een kortgeleden te Tokio gehouden zitting van een Nederlandse Krijgsraad zijn door Nederlandse Korea-vrijwilligers klachten naar voren gebracht, die naar de president, kolonel B. Da- men, in de uitspraak mededeelde, door getuigenverklaringen zijn bevestigd. Kolonel Damen sprak de hoop uit, dat verandering zal worden gebracht in de toestanden, waar over is geklaagd. Leden van het personeel van het Nederlandse Gezantschap te Tokio verklaarden te hopen, dat de Nederlandse re gering maatregelen zal nemen om de oorzaken der klachten weg te nemen. Een correspondent in Korea van enige Nederlandse bladen heeft dezer dagen medegedeeld, dat korporaal S. Heyndeyk van het Gisteravond werd de 69-jarige M. O., gepensionneerd ambtenaar, dood in zijn woning aan de J. P. Coenstraat te 's-Gravenhage aan getroffen. Een broer van O. die gisteravond geen gehoor kreeg, waarschuwde de politie die om streeks negen uur de deur van O.'s kamer forceerde. Men vond het ontzielde lichaam van O. voor overliggend op de divan. Alle kasten en laden in de kamer wa ren overhoop gehaald.. Het on derzoek zou vannacht worden Nederlandse bataljon Korea-vrij willigers wegens desertie tot zes maanden voorw. gevangenisstraf is veroordeeld. Gemeld werd dat de verdediger kapitein Anemaet, de Krijgsraad heeft medegedeeld, dat vele vrij willigers onder vals voorwendsel zijn overgehaald zich voor dienst neming in het v. Heutszbataljon op te geven. Kapitein Anemaet zeide, dat bij de militaire genees kundige keuring in Nederland militairen met chronische ziekten en andere gebreken werden goed gekeurd voor het verrichten van zware dienst te velde in Korea. SEOEL, (A.P.). De geallieer de en de communistische afge vaardigden zijn het gisteren eens geworden over twee punten van de agenda voor de wapenstil standsbesprekingen, maar een ge schil over tenminste één belang rijk punt houdt de werkelijke wa penstilstandsonderhandelingen nog tegen. De V.N. hebben dit gisteravond bekend gemaakt nadat de onder handelaars van hun langste zit ting van deze week waren terug gekeerd. De punten waarover men het eens geworden is werden niet be kend gemaakt evenmin als het punt waarover nog geen overeen stemming werd bereikt. Ridgway noemde dit laatste echter „van essentieel belang" voor het welslagen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1