Zuster Koopman bracht gewonde Korea-vrijwilligers thuis Zijn twee brandspuiten te veel van het goede? „Ik blijf bij jullie.../1 WoAgmtw Kath. Reisvereniging op Texel Naar vergelijk met huurders van gemeentewoningen? V.V.V.-feestweek te Beverwijk Zaterdag nieuwe koopj'es Nieuwe tochten staan op het programma AGENDA Streekwedstrijden te Akersloot Gemeenteraad Winkel Tam-tam in duinpan Boeken zijn niet duur P.O.A. n.v. Gemeenteraad Nieuwe Niedorp Rekening 1950 Hoogheemraad schap MORGEN laatste dag KARPETTEN 10 tot 15 Marktberichten PAGINA 2 VRIjDAG 20 ULI 1951 1 (Van onze verslaggever) SCHIPHOL. Even over half negen gisteravond streek de KLM- DC 6 „Prinses Marijke", die ne gen gewonde mannen van het Nederlandse Korea-detacliement naar het vaderland had gebracht op de taxibaan van de nationale luchthaven neer. En toen de rol trap was aangebracht en de „nor male" lijnpassagiers waren uitge stapt, verscheen als eerste in de deur Zuster Koopman, de Alk- maarse verpleegster, die het transport gewonden van Tokio naar Nederland heeft begeleid. „Praat u maar niet te veel met de jongens, ze zijn erg opgewon den en ze hebben een heel ver moeiende reis gehad", vroeg de zuster die in Alkmaar als wijkverpleegster een hele staat van dienst achter de rug had, voor ze naar Indonesië en Korea vertrok. En derhalve stroomde 't legertje journalisten en persfo tografen onmiddellijk samen rond de zuster, die haar eigen ver moeidheid niet telde, maar die na zo'n reis nauwelijks meer op haar benen heeft moeten kunnen staan. We schreven reeds dezer da gen, hoe het transport Korea- gewonden uit Tokio vertrok. Het was 't begin van een lange reis, die eerst per boot naar de Britse voor de kust voerde. Hier moesten de gewon den van boord. Het schip bood niet voldoende accommodatie voor een dergelijk vervoer. Toon be gon het wachten op een Brits vilegtuig, dat de zuster en de mannen naar Singapore moest brengen. Spoorloos Dat duurde twee weken. Zus ter Koopman begrijpt nog niet, hoe het mogelijk is geweest, dat maar geen contact met Neder land kon worden verkregen. En de kolonel Daniëls van het Com mando Afvoer begrijpt het even min. „We hebben hier nogal in de rats gezeten" vertelde hij. „Op een bepaald moment was het hele gewonden-transport spoor loos". Toen kwam de Britse machine en de vlucht naar Singapore kon beginnen. Vandaar was het een kleinigheid naar Karachi en Te heran, waar een nieuwe machine die eerst per boot naar kolonie Hongkong, pal communistiscn-Chinese BEDRIJF OVERGENOMEN ALKMAAR. Vandaag wordt in het Fnidsen de banketbakkers zaak, waarin voorheen de heer Driessen zat, opnieuw geopend. Het is de jonge, voortvarende banketbakker, de heer W. J. Olijve uit Amsterdam, iemand die al ruim 15 jaar in het vak zit, die de zaak verder drijft. Aan het interieur van de winkel, die het vorig jaar pas werd gerestaureerd behoefde weinig te worden ge daan. Naast alle soorten gebak kan men hier ook het bekende Wener gebak verkrijgen terwijl de heer Olijve een specialist is in het klaarmaken van bittergarni turen en hartige hapjes. Ter gelegenheid van de her opening van de zaak wacht de cliëntèle nog een aardige verras sing. f Advertentie) weer in T SIERHUIS Langestraat 86 recht t.o. het Stadhuis JUBILEUM BIJ VROOM DREESMANN Mej. C. GROOT 25 jaar bij V. en D. ALKMAAR. Gisteren werd bij Vroom Dreesmann weer 'n 25-jarig jubileum gevierd. Mej. C. Groot mocht de dag herden ken waarop zij voor 25 jaar in dienst trad ben V. D. Om half tien is zij met familie per auto van huis gehaald en door de directie in het privékan- toor ontvangen. De directeur, de heer W. Berentzen, sprak met lof over haar ijver en plichtsbe trachting. De taak die zij zich gesteld had, heeft ze goed vol bracht. Felicitaties en hartelijke woor den gingen vergezeld van een cadeau onder enveloppe. Hierna spraken de bedrijfslei der. de heer H. v. d. Weyer, chefs en personeelsleden wier toespraken vergezeld gingen van fraaie cadeaux. Ook waren er nog diverse cliënten die hun op wachting maakten en er prijs op stelden persoonlijk mej. Groot te feliciteren. We zijn er zeker van dat deze huldiging van mej. C. Groot on vergetelijk zal zijn en dat zij nog vaak zal terugzien op deze zo bij zondere mijlpaal in haar leven. Na de huldiging werd het feest in eigen kring verder gevierd. gereed stond. Een kleinigheid? In vlieguren misschien, maar verder allesbehalve. Hoewel de zuster eigenlijk speciaal voor Wim Hageman was meegegaan, die bij het mijnenleggen zijn beide handen en zijn ogen ver loor, hadden ook de anderen van tijd tot tijd een bemoedigend woord nodig. In Singapore moest één ge wonde, Jan Breewer, worden achtergelaten, omdat vervoer door de lucht voor hem te ris kant was. Dat speet zuster Koop man nóg. Dat speet ook de an dere jongens, die graag samen thuis waren gekomen. Onder de jongens, hoe beroerd sommigen van nen er ook aan toe waren, was de stemming voortreffelijk. Wij spraken nog even met Jan Dantuma, een Gro ninger, die amper vijf maanden aan het front stond, toen hij ge wond raakte. „Vier mortiergra naten, meneer, op 'n paar meter bij me vandaan. En geen scherf je, niet éénMaar de lucht druk heeft zijn maag ingescheurd (Advertentie) VACANTIE 1 OP REIS Wii hebben een mooie collectie KOFFERS Frankenberg N.V. Langestr. 24 - Tel. 2394 ALKMAAR en hoe springerig hij ook was in de wagen, toch vertelde hij erg voorzicntig te moeten zijn voor maagbloeüingen. Maar morgen is Jan thuis, dat verzekerde hij ons! Van de gewonden waren er vijf lopende patiënten. Twee had den beenwonden. Drie der vrij willigers werden op brancards uit net vliegtuig gedragen. Het was even heel stil, toen de weg voor deze jongens vrij werd ge maakt. Nog twintig Er zijn nog twintig gewonden in Tokio. De helft van hen zal waarschijnlijk worden afgekeurd en gerepatrieerd. De rest zal te rug moeten naar het front. Moe ten? „Als ik kon, ging ik mor- gen nog terug", vertelde Jan •antuma. Er was er niet één, die er anders over dacht. „Komt u nog in Alkmaar?" vroegen we zuster Koopman. „Misschien", glimlachte ze. Haar plaats is vooreerst bij de jongens. Of die op haar gesteld zijn? Wij zijn 't niet, die daarop zullen antwoorden. Maar toen „vertrek ken" was geblazen en de deuren van de ambulances werden ge sloten, kwamen er vijf, zes brui ne koppen om de hoek. „Zuster, zuster, u gaat toch met ons mee. De zuster glimlachte. „Ik blijf bij jullie", zei ze, vanzelfspre kend. En eerst toen smakten de deuren dicht. Failliet' verklaard De Alkmaarse Rechtbank sprak Donderdag het faillissement uit van Melis van Huis, wonende te Akersloot, Zuidervaart 391, post Stompetoren. Rechter-commissaris is Mr. R. W. J. C. van de Wall Bake; Curator: Mr. C. D. Thijs, Alkmaar. ALKMAAR Zondag 15 Juli j.l. maakte de afdeling Alkmaar en Omstreken van de Ned. Kath. Reisvereniging haar derde dag trip van dit seizoen; ditmaal naar het schone eiland Texel. Evenals voor beide voorgaande tochten bestond hiervoor n uit stekende belangstelling, hetgeen bleek uit de vroegtijdige aanmel dingen en de algemene opkomst. Dit was een verheugend teken. Het weer werkte gelukkig mede en in de beste stemming werd per autobus naar Den Helder vertrokken. Dank zij de voortref felijke leiding van de heer O. F. de Munk liep alles gesmeerd, ook op de boot en in de Teso-bus, die aan de Oude Schild stond te wachten. Texel blijft altijd interessant en de nieuweling wordt steeds ge troffen door de aangename sfeer en de schoonheid van dit vrien delijke eiland. Alles wat deze tocht bracht, te releveren, zou te ver voeren doch wel zij gememoreerd dat het be zoek aan de vogelbroedplaats, de Muy een hoogtepunt vormde. Het aanschouwen van de ruim 200 lepelaars-nesten was een bron van genot, en allen waren het er over eens, dat alleen al een be zoek aan deze plek, de moeite ruimschoots waard was. De uitstekende exploitatie daar ter plaatse werd gegeven door boswachter Schol. Opnieuw werd bewezen, dat de animo van de Katholieken om met geloofsgenoten te reizen, groeiende is en dat de Katholie ke reisvereniging in een uitge sproken behoefte voorziet. Het Bestuur van de Kath. Reis vereniging verzoekt ons voorts opname van het volgende; Zondag 5 Augustus a.s. wordt de vierde dagtrip gehouden. De ze tocht belooft weer iets aparts te worden. Het ligt in de bedoe ling via Amsterdam Utrecht Berg en Dal met een kort bezoek aan de H. Landstichting, het correc- tiegebied en de Elterberg te be zoeken, vandaar via Arnhem, Amersfoort, Hilversum, Amster dam naar Alkmaar terug te ke ren. Vooral het bezoek aan het voormalige Duits gebied is voor velen zeer aantrekkelijk, mede om het prachtige natuurschoon- Ook deze reis wordt per le klas touringcar gedaan. De ver trektijd is zodanig gesteld, dat iederegn ruimschoots gelegenheid heeft de H. Mis te bezoeken, nl. 9.15 van 't Stationsplein te Alk maar. Ook nu werden de kosten tot het uiterste beperkt. Voor leden f 7-- en niet-leden f 7-50, GESLAAGD ALKMAAR Voor de Prak tijk-examens, afgenomen dioor de Koninklijk goedgekeurde Ver eniging van Leraren in Handels correspondentie, Boekhouden en Stenografie, gehouden te Alk maar op 4, 5 en 6 Juni zijn ge- slcïcl&<i! Boekhouden; Mej. I. Kutterink te Petten en de heren P. Groen, J. Blom. J. Asjes te Alkmaar en A. Stokman te Oudkarspel. Ne derlandse Handelscorresponden tie: de Dames B. Kroonenburg te St. Pancras T. v. d. Pol te Br. op Langendijk, M. Ofman te Alkmaar en de Heren P. Helder, R. Donia te Heiloo, P. Delver, F. Janssen en L. van Wely te Alk maar. Engelse handelscorresponden tie: de Dames R. Admiraal te Oudorp, T. Engel te Alkmaar en de Heren H. de Vroome te Alk maar, P. Verkley te Spanbroek. Alle geslaagden ziin opgeleid door Instituut Globe, alhier. DIERENARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Zondag 22 Juli hebben dienst de dierenartsen N- D. M. Dekker 't Zand (K 2249—312) en P. van der Kolk Nieuwe Niedorp (K 2261 —232). waaronder begrepen het bezoek aan de H. Landstichting. Maandag, Dinsdag, Woensdag, 6 7, 8 Augustus a.s. 3 daagse tocht naar Giethoorn, Meppel, Drente, Achterhoek, Correctiegebied, Ve- luwe met bezoek aan vele be zienswaardigheden. De prijs van deze tocht is ook zeer laag gesteld en wij verzoeken onze leden en niet-leden zich hiervoor vroeg tijdig aan te melden, daar de tochten alleen doorgang kunnen vinden bij voldoende deelname en voor reservering in Hotels etc. vroegtijdig moet worden zorg ge dragen. Voor onze tochten blijft dus tijdige aanmelding zeer gewenst bij het secretariaat C. F. de Munk Spoorstraat 92 hoek Stationsplein Alkmaar, telefoonnummer 2716. (Advertentie) JAVA „Ziehier de Boro-Boedoer. Een boeddhis tisch bouwwerk. 432 nissen, helemaal massief en meer dan 1000 jaar oud. Constante „...kwaliteit. Net als CABALLERO. Oeef me nog maar een." PR IJZEN-DRAVERIJ EN ALKMAAR ALKMAAR. Voor de op Za terdag 28 en Zondag 29 Juli a.s. te houden jubileum-draverijen, ter gelegenheid van het 12'/s jarig bestaan van de Paardensportver eniging „Vooruit" te Alkmaar, is het bestuur er in geslaagd voor elke pikeur een extra prijs be schikbaar te stellen. Deze extra prijzen hebben een waarde van meer dan f 1000.en zijn te be zichtigen in de etalage van de kapsalon-sigarenmagazijn van de heer J. C. Oud, Stationsplein te Alkmaar. Behalve diverse bekers en lau werkransen, sigaren, sigaretten, zijn er tal van andere prijzen, zo als fruitmanden, rollades, wor sten enz. Te veel om op te noemen. Voor de course over 3000 meter (nog nimmer in Alkmaar verreden), werd beschikbaar ge steld een complete bar met in houd. De courses zullen worden opgeluisterd door muziek van de Postharmonie. Burgerlijke stand ALKMAAR. Geboren: Wil lem J. zv J. Stoop en M. A. Bart; Maria R. dv N. Vreeker en M. C. Doffer; Edith dv A. Fischer en W. C. de Vries; Pieter W. *zv P. W. Hoebe en M. G. Martin. Ondertrouwd: Petrus G. W. Bakkum en Alida A. J. Spaans; Jan H. Marwitz en Nelly Hoog- carspel. Overleden: Cornelis Verschoor 51 j. geh. met D. H. Govers; Eli sabeth J. Pastoor 53 j. ARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Bij geen gehoor bij de eigen arts, zijn vanaf Zaterdag 21 Juli te 14 uur tot Maandag 23 Juli te 8 uur alleen voor spoedgevallen bereikbaar de artsen Kok, tel. 47. Hippolytushoef, Bouwman tel. 225 Winkel, Hoogkamer tel. 21 Mid- denmeer. Koning tel. 435 Scha- gen, Nauta tel. 262 Wieringer- waard, Schreuder tel. 212 Oude Niedorp, Veenis tel. 250 Breezand, Verheul tel. 223 't Zand en van Wieringen tel. 214 Schagerbrug. FILMS: Rex-theater; Gold- wyn Follies, 14 jr.; Cinema Americain: De kampioen, Victoria-theater: Het laat ste duel, 14 jr.; Harmonie: Minderjarig meisje ver mist, 14 jaar. Voorstellingen: Hedenavond 8 uur, matinée des mid dags 2.30 in het Rex-thea ter. Apotheken: Vanaf 6 uur is voor spoedgevallen geo pend apotheek Hartong van Ark. Langestraat 1- K. F.C.-FILM KEU RING ALKMAAR Rex: Goldwyn Fol lies, 14 jaar; Cinema Americain: De kampioen, afgek; Harmonie: Minderjarig meisje vermist, 14 jaar; Victoria: Het laatste duel, 14 jaar. SCHAGEN: Royal: Paniek in de ijs-revue, 14 jaar. SPELDJESDAG „Herwonnen Levenskracht" en „Santos" ALKMAAR. Door de geza menlijke besturen van boven staande verenigingen wordt mor gen de jaarlijkse terugkerende speldjesdag gehouden die het geld moet verstrekken om de strijd te gen de t.b.c. voort te zetten. Alle medewerksters worden uit genodigd om het materiaal daar voor in ontvangst te nemen op hedenavond in het gebouw van de heer Haring, Oudegracht 136 te Alkmaar, 's avonds acht uur. Het comité hoopt dat velen aan deze oproep zullen gevolg geven. GESLAAGD VOOR MULO-DIPLOMA A ALKMAAR. Voor het Mulo examen A. slaagden Donderdag te Alkmaar. S. Zwagerman Hoog woud, G. van der Horst, Alk maar, C. J. Bruin, Noord-Schar- woude, A. Tromp, S. Wasmander Bergen, N. Wagenaar, St. Pancras, G. Boon, C. Timmerman en G. Jonker, Broek op Langedjjk, W. F. Boendermaker, J. Talens, P. H. F. Visser, T. Vlaming en J. Bouw man te Den Helder, A. de Jong, Enkhuizen, E. J. Bolt, Oosterend, W. A. Daalder, De Koog, E. J. Keyser, Den Burg, T .Eelman, Oosterend, J. C. Smit, Den Burg, G. A. Leyen Anna Paulowna en B. T. Geerlink uit Bovenkarspel. VAN DE LANDELIJKE RIJVERENIGINGEN AKERSLOOT. Op Zondag 29 Juli a.s. organiseert de kring Noordholland van de Landelijke Rij verenigingen in samenwerking met het LTB-bestuur te Aker sloot een grootscheepse streek- wedstrijd op het terrein van de heer J. Veldt aan de Startinger- weg. Het vorige jaar werd deze wedstrijd gehouden te Ursem. Naar wij vernemen, zullen aan deze ruiterwedstrijden verschil lende goede rijverenigingen van de L.T.B. deelnemen en tegen elkaar uitkomen, om op sportieve wijze de uitgeloofde prijzen in de wacht te slepen. Deze mooie prijzen, die door diverse vereni gingen en instanties zijn aange boden, bestaan uit prachtige be kers, lauwertakken, enz. De dag zal worden begonnen met een H. Mis, welke zal worden opgedragen in de parochiekerk te Akersloot. Des namiddags zal de wedstrijd worden geopend door burgemees ter Van den Heuvel en wel om half twee. Verder heeft men ge zorgd, dat er die dag een prima geluidswagen op het terrein aan wezig zal zijn. Deze streekdag zal worden ge sloten met een groot Ruiterbal. na 't Lof, in de zaal van de heer Verduin. Een uitgekozen gezel schap zal aan dit Ruiterbal zijn bijzondere medewerking verlenen Zie verder ook de advertentie welke een dezer dagen in dit blad zal verschijnen. WINKEL Bij de aanvang van de openbare raadsvergade ring die Donderdagavond in het Raadhuis werd gehouden kon burgemeester Baken o.a. mede delen, dat bij K.B. van 4 Mei jl. goedkeuring verkregen is op het raadsbesluit tot he't onteigenen van een stuk grond van mej. M. H. Melchior. Door deze goedkeu ring kan de gemeente bedoelde grond te allen tijde beschikbaar krijgen. Inmiddels hebben B en W onderhandelingen met mej. Melchior aangeknoopt over dc grondprijs. De schoolvoetbalcommissie te Schagen krijgt een subsidie van lOpct. De ambtenaren krijgen 'n vacantietoelage van 2pct. Middels een aantal suppletoire begrotin gen werd o.a. 1682 gulden gevo teerd voor de dienst voor M.H. alsmede de laatste bijdrage aan de gemeente Schagen in de kos ten van de distributiedienst. De tbc-bestriiding heeft 3500 gld. gekost. De keurlonen worden verhoogd met 25 pet. Huurders opgetrommeld Wat het treffen van bepaalde voorzieningen aangaat in een 8- tal gemeente-woningen in de Limmerschouw, in verband met het opheffen van het tonnenstel sel. willen de bewoners de vier maal geweigerde huurverhoging nu toch wel accepteren, tenzij 't huns inziens teveel zou ziin. in welk geval zji herwaardering eisen. Maar inmiddels zit men nu al twee jaar over deze affaire te delibereren. P. Dekker raadde aan het plan tot het bouwen van bijkeukens tot aan de schuren opnieuw met de huurders te bespreken. Men besloot tenslotte het punt aan te houden en een algemene confe rentie met de huurders te orga niseren. Men zal voor een uit- bouwtje tot aan de schuur met ingebouwde WC toch wel drie kwartjes in de week willen be talen? Want zo hoog is de buur voor deze huizen niet. Spoor slags werd een bode uitgezonden om de betrokkenen op te trom melen. Wellicht komt men dus toch tot een vergelijk. Aankoop terrein Eergister werd de woning Wee- re weg 61 met erf groot 560 m2 openbaar verkocht. Dit perceel kan de gemeente goed gebrui ken, omdat daar de aan te leg- IN NEGERBALLET OPENLUCHTTHEATER BERGEN. Het negerballet van Berto Pasuka heeft in ons land, terecht of ten onrechte, dat laten wij maar in het midden, 'n dergelijke faam, dat 't Bergense openluchttheater Woensdagavond ondanks een frisse avond, tot de nok toe bezet was om dit gezel schap te kunnen zien optreden. Inderdaad heeft het optreden van dat groepje van negers uit de Goudkust en de Ivoorkust iets obsederends dat meer nog door de doordringende tam-tam muziek dan door de dansen werd veroorzaakt. Hoewel men niet, in de zin zo als wij dat in Europa gewend zijn, kan spreken van ballet, lag er toch in de balletten a\s „de profeet" en „Marktdag" iets be koorlijks dat o.ns kon ontroeren. De muziek, hoofdzakelijk tam tam, ten gehore gebracht door een Afrikaans orkest, voldeed daarbij uitstekend. Dat primitie ve dansen had iets boeiends, iets fascinerends, dat vaak ook wel mooi was maar dat men toch met andere ogen moet zien als onze traditionele balletten. Een inte ressante avond die wij toch niet gaarne gemist zouden hebben en naar bleek ook in de geest van de zeer vele bezoekers van het openluchttheater viel. gen Plantsoendwarsstraat pre cies doorheen komt. Men heeft het daarom eigenmachtig voor f 800 gekocht. De raad keurde dit optreden direct goed. Burgemeester Baken verklaar de veel waardering te hebben voor de wijze waarop de heer P. Dekker ziin taak als gemeente lijk gemachtigde heeft opgevat. Naar aanleiding van een sug gestie van de heer Dekker zal worden onderzocht of het wees huis van een brandtrap kan wor den voorzien. Anders zal de brandweer ladders krijgen. De heer Krouwel uit Schagen zal de manschappen enige EHBO-wijs- heid en de „brandweergreep" bij brengen. Op verzoek van de heer Kort zal een zeer vervuilde sloot te Lutjewinkel worden opge knapt. De stank zal dan wel ver dwenen ziin. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: DROOG WEER Droog weer met aanvankelijk nog vrij veel bewolking, maar morgen perioden met zonne schijn. Zwakke winden, hoofd zakelijk tussen Noord en West. Vooral in het binnenland hogere temperaturen. (Advertentie) doch onze opruiming ein digt spoedig. Maakt nog heden gebruik van onze aanbieding! P A Y G L O r Wij vertelden al eerder een en ander over de grote plannen, welke de V.V.V. te Beverwijk koestert voor de week van 4 tot en met 12 Aug. a.s. Zaterdag 4 Aug. zal een gla diolen-corso worden gehouden; hierover vernamen wij van be stuurszijde nadere bijzonderhe den. Reeds 18 grote nummers zijn er ingeschreven, o.a. van bollen- kwekers uit Limmen en Castri- cum. Verwacht wordt dat er 25 tot 30 grote nummers zullen deel nemen. Uit Beverwijk zelf zeg den de vereniging Bloembollen cultuur, Flora en de Tuinbouw- studieclub hun medewerking voor (Advertentie) CAMERA'S DOKTERSDIENSTEN Rayon West-Friesland (West) Dr. Ferwerda te Twisk, etl. 8; Dr. Boeckhorst te Wognum, tel. K 2297 215; Dr. Bloem te Spier dijk, tel. K 2296 204. BerkhoutAvenhorn: Dr van der Linden te Berk hout, tel. K 2295 264. UITWISSELING EXPOSITIES BERGEN. Kunstenaars uit Delft en Bergen hebben elkander wederkerig gastvrijheid verleend voor het houden van tentoonstel lingen van hun werk. Zo zal Za terdag a.s. in het Huis Lambert van Meerten te Delft om 4 uur een expositie geopend worden van werk van de Bergense schilders Jaap de Carpentier, David Kou- wenaar, Jaap Min, J. Roggeveen, D. Vis en mevr. v. Loo-de Klerk uit Schoorl. Dirk Vis zal namens het K.C.B. deze tentoonstelling openen, terwijl de heer J. H. Oos- terloo uit Delft terzelfde tijd in het K.C.B. alhier een expositie zal openen van het werk van de kunstschilders van den Boogaard, Haanebrink, Kamerlingh Onnes, van Oosten, Scherpbier en Was- senburg, alsmede van de beeld houwers van den Burgh en van Eden. De openingstoespraken zullen per telefoon en geluidsversterker heen en weer worden overge bracht, zodat in beide plaatsen de opening kan worden ggvolgd. NIEUWE NIEDORP In vele gemeenten is de brandweer een zorgenkind, vooral wegens de hoge kosten die daaraan verbon den zijn. In deze tijd, nu vele gemeenten gaan inzien dat men alleen op de weg van samenwer king nog iets goeds kan bereiken ware het te wensen, dat ook ter zake van de brandbestrijding 'n soortgelijke gedragslijn wordt nagestreefd. Maar helaas l»omt hier al te veel het gemeentelijk chauvinisme naar voren: nie mand wil zijn eigen brandweer opgeven. Deze kwestie is thans urgent in de buurgemeenten Oude Nie dorp en Nieuwe Niedorp en diende Woensdagavond dan ook in de vergadering van de raad van 1 aatstgenoemde gemeente, gepresideerd door burgemeester Baken. In Januari had het college van B en W een schrijven aan Oude Niedorp gericht met het verzoek om te willen overleggen of een gezamenlijke brandweer moge lijk was. Op dat moment func- tionneerde de spuit van Oude Niedorp nog goed, en men be richtte dan ook, dat men aan 'n dergelijk overleg geen behoefte had. Buitendien kon men uit N.- Niedorps schrijven lezen, al stond het er dan niet met zoveel woorden in, dat de initiatiefne mer er op stond om de aan te kopen installatie in N.-Niedorp te huisvesten (in de voor 18.000 gulden verbouwde brandweerka zerne) en er ook niets voor voel de om de eigenbrandweer-men sen naar huis te sturen. Later is echter gebleken dat ook de brandspuit van Oude- Niedorp voor verdere diensten ongeschikt was geworden. Beide partijen hebben nadien echter geen overleg meer ge pleegd. In de raadsvergadering van gisteravond beklemtoonden de heren Gaayaard. Keesom en Verver echter de wenselijkheid om alsnog tot een overeenkomst te geraken, omdat men enerzijds een uitgaaf van f 13.000 voor 'n gereviseerde tweedehands instal latie veel te hoog vond en an derzijds in samenwerking 'n mo gelijkheid zag om tegen nage noeg dezelfde kosten per ge meente een fonkelnieuwe ma chine te kunnen kopen. Wethouder Zwagerman was tegen hernieuwd overleg. Voor zitter betoogde, dat elke gemeen te zo zijn eigen brandweerbestel heeft en Nieuwe Niedorp haar prima corps zeker niet aan de kant zou zetten. De heer Verver herinnerde er aan ,dat ook reeds f 18.000 aan het brandspuithuis ten koste ge legd is. Nu nog f 13.500 er bij voor de spuit dat wordt een on dragelijke last. Hij stelde voor om Oude Niedorp alsnog voor 'n bespreking uit te nodigen, want hij wist dat de brandweercom mandant aldaar voor samenwer king is. De heer Keesom betwij felde of de door B en W aanbe volen „car", die volgens voor zitter niet voldoende zou zijn voor gezamenlijk gebruik, dan wel goed genoeg zou zijn voor Nieuwe Niedorp alleen. Het voorstel van de heren Gaayaard Verver c.s. om Oude Niedorp gedurende 14 dagen ge legenheid te geven om overleg te plegen werd z.h.st. aangeno men. Blijkt men geen prijs te stellen op overleg, dan wordt de voorgestelde Dodge-Beep met voorbouwpomp, manschappen en materiaal berging en 2 V, duims eenheids-koppelingen en slan genmateriaal aangekocht. Intercommunale vuilnisophaaldienst De voorgestelde gezamenlijke regeling met de gemeenten War- menhuizen». Harenkarspel, Sint- Maarten en Oude Niedorp voor het oprichten en instandhouden van 'n gemeenschappelijke vuil nisophaaldienst had niet de on verdeelde sympathie van de he ren Verver en Keesom, wegens de kosten welke dit voor diverse ingezetenen mee zou brengen, al wilden zij de vele zeer goede kanten van de regeling niet ver waarlozen. Voorzitter deelde desgevraagd mee, dat het de gemeente jaar lijks plm. f 2790,moet kosten, doch dat het voorhands niet no dig zou zijn om de reinigings rechten te verhogen. Wel zullen de bewoners van 't Veld en Ter- diek op de dienst worden aange sloten en voortaan dus een aan slag ontvangen. Het voorstel om de aanslagen niet meer betaal baar te stellen op het secretarie doch door de gemeentebode te laten incasseren zal door B en W nader worden onderzocht. Inge zetenen die onlangs van de ge meente een vuilnisemmer heb ben betrokken, doch nu wegens invoering van de nieuwe dienst weer een ander moeten nemen, kunnen die emmers tegen de kos tende prijs aan de gemeente te rugleveren. De acht gulden voor de nieuwe emmers mogen zono dig in vier jaar worden betaald. De voorstellen werden goed gekeurd met tegenstemmen van de heren Verver en Keesom. Allerlei Bij het besluit om ten behoeve van een leerling die de R.K. landbouwwinterschool te Hoorn bezoekt niet de gevraagde f 25 doch f 10,subsidie beschikbaar te stellen, zat echter ook de over weging voor, dat binnenkort ook te Obdam een soortgelijke school wordt geopend, en daardoor de financiële consequenties al te groot kunnen worden. Het rapport omtrent de door lichting van de bevolking op tbc liet gunstige geluiden horen. 26 personen slechts hadden gewei gerd om hieraan deel te nemen, en de ontvangen bijdragen wa ren in totaal slechts f 100,min der dan de werkelijke kosten. Desgevraagd werd nog mede gedeeld. dat het werk aan de Vijverbrug nog niet is begonnen omdat Ged. Staten eerst het re sultaat van de „ter inzage lig ging" willen afwachten. een groot nummer toe. In de jury zullen zitting hebben de heren: J. F. Ch. Dix uit Heemstede, W. v. d. Hoek uit Haarlem en J. Jonker uit Leiden. Het corso zal een route van 8 km volgen, te beginnen om half drie op de Halve Maan, voor het Station. In grote trekken zal het be houdens goedkeuring van ge meentebestuur trekken js de Breestraat, Peperstraat, de nieuwe wijken, het villapark en de Zeestraat. Direct na het corso sluit een grote sportieve attractie aan, nl. de windhondenrennen in het Sportpark, georganiseerd door •de Haagse Windhondenrenver- eniging, w.o. de kampioen van Nederland De volgende dag komt de kampioen-tweede klasser HVC uit Amersfoort een voetbal wedstrijd spelen tegen een Be verwijkcombinatie. Voor de verdere dagen van deze VVV-dagen staan op het programma: openlucht-uitvoerin gen in Scheybeek door studenten van de Amsterdamse toneelschool die twee kluchten zullen opvoe ren; voorts athletiek- en turn- demonstraties, eveneens in Scheybeeck, volksspelen, een welpentournooi en een wieler ronde van Beverwijk. Tot slot organiseert de Kennemer Motor club op Zondag 12 Augustus vaardigheidsritten voor motor en bromfietsen. Geen audiëntie Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Dinsdag 24 en Woensdag 25 Juli geen audiëntie verlenen. WIJST BATIG SALDO AAN ALKMAAR. In de 25 Juli a.s. te houden vergadering van het Hoogheemraadschap Noord- Hollands Noorderkwartier komt aan de orde een voorstel tot vast stelling van de rekening over '50; deze sluit voor wat betreft de gewone dienst in ontvangst en uitgaaf op f 1.377.308.87, met een batig saldo van f 82.947.40. In dit batig saldo is begrepen een be drag van f 15.126.20 als batig slot vaa de dienst „opgeheven ban nen"; voorts zou het batig saldo belangrijk hoger zijn, indien niet uit hoofde van reservevorming over 1950 voor de Hondsbosse een hoeveelheid stortsteen en ander materiaal was aangeschaft, waar van de waarde op f 75.000,kan worden geschat. Voorgesteld wordt het saldo te verantwoorden •p de gewone dienst 1952. De bui tengewone dienst sluit: ontvangst en uitgaaf op f 467.775.83 met 'n batig saldo van f 179.646.53. Voorgesteld wordt het salaris van de dijkgraaf, dat geen gelijke tred heeft gehouden met de ver schillende verhogingen der sala rissen van de hoofdambtenaren te verhogen van f 5400.tot f 8000, met ingang van 1 Jan. '51 en onder bepaling, dat dit salaris met dezelfde procentuele toelagen zal worden vermeerderd als het geval is met de jaarwedde van secretaris en ingenieur. (Advertentie) Toonkamer-verkoop beneden de waarde Ziet de étalage! Ook voor U is er iets bij alkmaar 19 Juli. schotse rote 10.80 .90—13.40, WARMENHUIZEN, 25.200 kg aardappeler muizen 12.5014.80, f 11.20, drielingen 1 kleine 6.308.40. WARMENHUIZEN. 20 Juli 17.900 kg aardappelen, schotse muizen 13,5014,70; groot 9,10 9,60; drieling 13,1013,70; klein 58,10; 1.900 kg rode kool 4 4,50 Kaasmarkt alkmaar ALKMAAR Aanvoer 41.000 kg; 12 stapels fabriekskaas 1,74 per kg; 7 stapels boerenkaas, gn. notering. Handel vlug. N.-SCHARWOUDE. 20 Juli 82.000 kg aardappelen, eersteling 11,80—15,70; groot 9,50—10,90; drieling 9,2011.20; kriel 4,80 5,80; rode eersteling 15,5016,30; eigenheimers 17,90; bl. eigh. 17,40 300 kg witte kool 8; 15 kg slabo- neni 62 cent; 10 slof aardbeien 1,58.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2