Overstromingsramp eiste reeds 23 doden Gevaarlijke plekken in de West-Europese democratie Verschijningsverbod voor bepaalde uitgaven Jlossefétaatjes en Jloiia/Slaadjei Thans wordt St. Louis bedreigd Koffiediefstallen op Oost-Java nemen enorme omvang aan Nieuwe Nederlandse kolonie in Brazilië Buitenlands overzicht Grondwetscommissie stelt voor: Vervallenverklaring van lidmaatschap vertegenwoordigende lichamen Naar wij vernemen: VRIJDAG 20 1ULI 195) Deze ANP-Luchtfoto geeft een beeld van de verwoes tingen die de enorme overstromingsramp in Kansas heeft aangericht op de terreinen van de Phillips-petroleum- raffinaderij. ST. LOUIS. De overstromin gen, die in de Amerikaanse staten Missouri en Kansas zoveel onheil hebben aangericht, bedreigen thans het aan de samenvloeiing van Missouri en Mississippi gele gen St. Louis; men verwacht dat SURABAJA (Aneta) Berich ten uit Oost-Java wijzen er op dat het aantal rubberdiefstallen ge leidelijk afneemt, doch dat het aantal koffiediefstallen ernstig stijgt. In planterskringen meent men dat de rubberdieven, nu de prijs van de rubber sterk is afge nomen, zich met hun hele energie op het stelen van koffie hebben gew ipen. Het komt voor dat benden van 200 tot 400 man de koffieplantages binnendringen. In planterskringen vertelde men dat onlangs zelfs in één etmaal op een onderneming in het Zuid Malangse de koffie tuin over een oppervlakte van niet minder dan 20 ha werd kaal geplukt. Het plukken doen de dieven over het algemeen op zeer ruwe wijze, waardoor de struiken in vele gevallen ernstige schade lijden en de vruchtzetting voor het volgend jaar bemoeilijkt wordt. Berichten over koffiediefstallen komen uit de hele provincie: Ke- diris, Zuid Malang, Dj ember en Banjawangi. Men vreest dat het verlies dat de ondernemingen hier door zullen lijden, tenminste zo ernstig zal zijn als dat van vorig jaar. Op de meeste ondernemin gen is het hoogseizoen van de oogst nog niet bereikt, doch op sommige is reeds de helft en op enkele 90 procent van de oogst verloren gegaan. Er zijn onder nemingen, die om al te grote verliezen te voorkomen, zelf vroegtijdig met de pluk beginnen K.V.P. JONGEREN IN SITTARD BIJEEN SITTARD. Gedurende het komende weekend zullen de K.V.P.-jongeren een landelijk congres houden in het Bisschop pelijk College te Sittard. Het con gres staat onder leiding van de heer Hans Pollman. Als eerste houdt drs. P. C. W. M. Bogaers een inleiding^ over „de huidige economische politiek", twee andere sprekers, dr. Th. A. M. Schreurs en prof. dr. H, Brug- mans zullen referaten houden over „de waarde van meer een voud en meer arbeid, sociaal- psychologisch gezien", resp. „de plaats van Nederland in Europa". 20 JULI: H. Hieronymus Emilianus Wat leest men toch ge makkelijk over de Bijbel heen, vooral als deze opwek kingen bevat, die niet altijd even gemakkelijk zijn. Zo vaak heeft men gehoord: „Wat baat het de mens zo hij de gehele wereld wint, maar schade lijdt aan zijn ziel", maar we hebben dit altijd voor kennisgeving aan genomen. Verbeeld j§: je moet toch leven; je mag hier op aarde ook wel eens wat hebben! en als je dan door verkeerde handelspraktijken je kunt verrijken, als je door een bepaalde vriendschap met mensen uit de wereld je leven kunt veraangenamen, dan moet je dat toch doen! Hoe geheel anders ging het met de H. Hieronymus. Hij was rijk, maar zag in die rijkdom een gevaar voor zijn ziel en daarom maakte hij korte metten: hij deed af stand van alles en legde zich toe op de onderrichting van weeskinderen en van de ver waarloosde jeugd. „Daarmee stel ik mijn ziel veilig," zo zeide hij tot zijn gezellen. Is het niet tekenend, dat men hem in Veenhuizen, waar velen tegen hun wil in tot nadenken over de zin van hun leven worden gedwon gen, tot patroon heeft ge kozen? IN DESERTO. ten koste van kwaliteit en kwan titeit. Over het algemeen hebben de ondernemingen, die dicht bij be volkingscentra liggen, en van deze speciaal de kleine tuinen, het meest van de diefstallen te lijden. Doorgaans zijn de kleine ondernemingen immers weinig kapitaalkrachtig en kunnen geen grote bedragen aan de bewaking besteden. P. J. SERRARENS SPREEKT TE UTRECHT UTRECHT (K.N.P.). Op Za terdag 21 Juli zal de heer P. J. Serrarens, lid der Tweede Kamer en secretaris van het Internatio naal Christelijk Vakverbond, tij dens de algemene vergadering van het Katholiek Genootschap voor Geestelijke Vernieuwing spreken over „De verantwoorde lijkheid der Katholieken tegen over andere volkeren". Deze alge mene vergadering wordt gehou den in Hotel Noord Brabant te 3 uur. Alle belangstellenden heb ben kosteloos toegang. deze bedreiging komende Zondag het grootst zal zijn. In Kansas City en omgeving begint het water thans te zakken. Daarentegen worden in midden- Missouri nieuwe gebieden be dreigd. Een aantal woningen van Jefferson City, de hoofdstad van Missouri, is onder water gelopen; 350 personen moesten in veilig heid worden gebracht. In de omgeving van St. Louis zijn drie jeugdige personen in het terugstromende rivierwater ver dronken; het aantal doden ten gevolge van de overstromingen bedraagt thans 23. Charles Wilson, Trumans rech terhand op economisch gebied, verklaarde Donderdag dat de overstromingen in het midden- Westen der Verenigde Staten, welke een schade van 750 mil- lioen dollar hebben aangericht, in sommige opzichten in hun ver woestende uitwerking met een atoombom kunnen worden ver geleken. „De wederopbouw van het getroffen gebied zal een toetssteen vormen voor ons ver mogen om ons te herstellen van de verwoestingen, die een atoom bom zou hebben aangericht", zeide hij. NA ACHT EN TWINTIG JAAR Volgens Radio-Peking is te Hankou ten aanschouwe van vele duizenden een zekere Tsjao Tsji Tsjoean ter dood gebracht, die veroordeeld was wegens het aan deel, dat hij had in een botsing tussen stakers en studenten in Hankou, 28 jaar geleden, in Fe bruari 1923. Bij deze botsing kwamen vele studenten om het leven. Tsjoean werd op de plaats van de botsing gefusilleerd. „De Nederlandse regering heeft haar goedkenring gehecht aan een emigratieproject van de Christe lijke Emigratiecentrale, dat voor ziet in de vestiging van een nieu we kolonie van Nederlandse boe ren in Brazilië", aldus heeft de Regeringscommissaris voor de Emigratie mr. ir. B. W. Haveman gisteren medegedeeld. De kolonie zal worden geves tigd in Castro (Brazilië) op onge veer dertig kilometer afstand van de daar reeds gevestigde Neder landse kolonie van Carambay. De nieuwe kolonie zal bestaan uit vjjftig gezinnen en twintig ongehuwde landarbeiders. Toe stemming van de Nederlandse re gering was nodig, omdat bij deze emigratie kapitaaluitvoer plaats heeft. GROOTHANDELSMARGES KRUIDENIERSWAREN ENIGSZINS VERHOOCD In de Staatscourant is gepubli ceerd de Prij zenbeschikking Groothandelsmarges Kruideniers waren 1951. Aangezien gebleken is, dat de groothandelaarsmarges in deze sector over het geheel ge nomen te laag waren, zodat in vele gevallen niet van een ver antwoord economisch resultaat kon worden gesproken, zijn be doelde marges enigszins verhoogd. Voor de consumentenprijzen zal deze verhoging practisch van geen betekenis zijn. Inspecteur-generaal voor de scheepvaart met pensioen De inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer P. S. van 't Haaff, zal binnenkort de rijks dienst met pensioen verlaten. In deze functie is hij sinds I Juni 1936 werkzaam geweest, nadat hij in 1920 benoemd was tot inspec teur voor de scheepvaart in alge mene dienst. Tegen het dictatoriale stelsel uitspraak van de kiezers eerbie- moge dan en terecht veel digen. De moeilijkheid waarover bezwaren zijn in te brengen; dat de -1 -*■ (Vervolg van pag. 1) 5. Met betrekking tot de bui tenlandse betrekkingen sluit de commissie zich grotendeels aan bij de voorstellen der commissie- v. Eysinga, die als bijlage aan het rapport zijn toegevoegd. In afwij king daarvan wil de commissie echter de huidige bepalingen om trent het verklaren van oorlog handhaven. Overgenomen is o.a. het voorstel, in beginsel voor alle internationale overeenkomsten (en dus niet alleen voor tracta- ten), waarbij het Koninkrijk par tij is, de goedkeuring van de Sta- ten-Generaal te vragen. Met een voorstel om in strijd met in ons land geldende wette lijke voorschriften, de bepalingen van internationale overeenkom sten voorrang te geven, kunnen zich blijkens een minderheidsnota de leden Beel, van den Bergh, Donner en Oud niet verenigen. Daar de rechter een wet niet mag toetsen aan de Grondwet en gaat het h.i. niet aan, dat hii het wel zou mogen doen aan een inter nationale overeenkomst. Tenslotte stelt de commissie een bepaling in de Grondwet voor, waarin de mogelijkheid van het toekennen van bevoegdheden aan supra-nationale lichamen uitdruk kelijk wordt vastgelegd. 6. Voorgesteld wordt, de moge lijkheid te onenen. leden van de Staten-Generaal. Prov. Staten en gemeenteraden van hun lidmaat schap vervallen te verklaren, in dien zii een streven tot uitdruk- I king brengen, gericht on veran dering van de bestaande rechts orde met behuln van onwettige middelen. Een dergelijk besluit zou met een meerderheid van tweederde moeten worden genomen. In een minderheidsnota noemen de leden mej. Revers, van den Bergh, van der Grinten, Jonk man, Kranenburg en Logemann een dergelijke bepaling ongewenst en niet opportuun. 7. Tenslotte stelt de commissie voor, de mogelijkheid te openen dat de Kroon, de Raad van State gehoord, een verschijningsverbod voor een bepaalde uitgave vast stelt, dat echter terstond moet worden ingetrokken als in een der Kamers tenminste een derde van de stemmen daartegen wordt uitgebracht. In een minderheids rapport heeft zich een groot aan tal commissieleden tegen het voorstel verklaard, omdat h.i. langs de weg van strafrechtelijke vervolging voldoende effectief tegen misbruik van de vrijheid van drukpers kan worden opge treden. de democratie met haar verschil lende partijen en partijbelangen ook niet altijd ideaal is bewij zen nu weer twee democratisch geregeerde landen, waar het democratisch bewind echter niet in staat is een krachtig regeer- beleid tot stand te brengen, hoe wel zulks op dit ogenblik meer dan ooit noodzakelijk is, omdat de autoritair geregeerde landen, wat eenheid en kracht van be leid betreft, de democratische landen vèr vóór zijn. Het beeld dat Frankrijk en Italië bieden, waar tevergeefs getracht wordt krachtens de re gelen van het parlementaire spel een regeerkrachtig kabinet te vormen, stemt niet erg hoopvol. In Frankrijk is men op 17 Juni j.l. overgegaan tot nieuwe ver kiezingen, teneinde een samen stelling van het parlement te krijger», waardoor de vorming van een wat krachtiger en sta bieler regering mogelijk was. Men heeft er zelfs de kieswet voor gewijzigd, waarbij het be ginsel van de evenredige verte genwoordiging nogal wat geweld is aangedaan. We zijn sindsdien een maand verder, maar een nieuwe regering heeft Frankrijk nog altijd niet en de mislukte pogingen daartoe hebben dit éne wel duidelijk bewezen, dat het nieuwe parlement even moeilijk te hanteren en te bespelen zal zijn als het vorige. Het meest onbegrijpelijke hier bij is weer, dat het juist proble men zijn van lagere orde. lig gende op het terrein van de bin nenlandse politiek, welke leiden tot deze demonstratie van mach teloosheid van de democratie, waarbij alleen zij die voorstan ders zijn van een gematigde dic tatuur, zijde kunnen spinnen. In Frankrijk zien we bovendien», dat het juist weer de socialisten zijn, die zo weinig democratie kunnen opbrengen dat zij de De Statenzaal te Dordrecht, de historische plaats, waar op 19 Juli 1572 de eerste vrije Statenvergadering werd gehouden, welke gisteren op plechtige wijze werd herdacht, verkeert in zeer slechte toestand. De zaal werd gebruikt als uitreik- lokaal voor de distrïbutiedienst en op het ogenblik is er tijdelijk een gymnastieklokaal van gemaakt „De Waarheid" wist te vertellen, dat het bij Kaesong in Korea maar een „pesterijtje" w„as van generaal Ridgway, om doortocht voor 20 journalisten te eisen, die door de communisten werden aan- en opge houden. Die Amerikaan se generaal wilde dat met alle geweld, om de onderhandelingen dwars te zitten en op te hou den. zei de Waarheid. Maar de generaal nam het serieus ter wille van de berichtgeving der vrije pers en.... twee dagen later werd in de aanwezigheid der jour nalisten door de com munisten berust. Als dat een „smoesje" van de generaal geweest was, zouden de Chinezen en Noord-Koreanen er na tuurlijk nooit in getrapt hebben! Waarheid-pech (II) Deze pech is nog veel groter en zeer ernstig. De „Volkskrant" heeft onthuld, met naam en toenaam en feiten en data, dat de gehele stra tegie van de Noord- Koreanen en Chinezen, met de agressie tegen Zuid-Korea incluis, van het begin af aan is op gezet door Stalin, onder leiding van een bekende vroegere Duitse Nazi- generaal. Dat de Rus achter deze agressie zat, wisten we wel, maar die Duitse generaal, een vroegere oorlogsmisda diger nog wel, dat was werkelijk een sensatio nele onthulling. Waar blijven onze vrienden van de „Waarheid" nu. met hun vlammende ver wijten aan de Westelij ken, die almaar nazi- generaals vrij laten en ze willen gebruiken voor.agressie" te gen die onschuldige Sovjet-Russen?? Waar bij dan toch de episode van die andere grote Nazi, von Paulussen, voor het gemak toch al over het hoofd gezien wordt! Herrie-man Nauwelijks was de spe ciale afgezant van Tru man. Averell Harriman, in Teheran aangekomen om olie op de golven van het olieconflict te doen, of er ontstonden ernstige relletjes en er vielen doden Het was grote herrie. Hoe kan dat anders, als er een Harri man, spreek uit Herri- man. met het spe.letje gaat meedoen? Ook dat doen die Amerikanen na- turlijk expresse! Devaluatie.... Waar blijft de tijd. dat we in vele advertenties in de bladen lazen, als iemand een betrekking vroeg: Fr zal meer ge let worden op goede be handeling dan op hoog salaris? Op de vergade ring van de dok'ers heeft de voorzitter het nu anders gezegd. Hij vond, dat er beter ge zorgd moest worden voor een lonende en pas sende werkkring voor de as. artsen, en hij zei er bij, dat dan hun werk vooral lenend moest we zen. Nu hebben wij wel eens gehoerd wij zeg gen het nergens om dat de doktoren meestal zelf best in staat zijn, om er voor te zo-gen, dat hun arbeid Ionend is, maar zc duidelijk als hier gebeurde, werd dat nooit gezegd. Zo wordt ook het doktersambt van roeping tot beroep, als we niet oppassen er. er is al devaluatie van geestelijke waarden ge noeg. Oesferpolitick Minister Lieftinck, de man, die in ons land zeker wel het meest over de tong gaat, heeft in de Kamer gezegd, dat hij een oester zou willen zijn. Niet om letterlijk over de tong te gaan, maar omdat de Kamer zoveel bezorgdheid voor de oesters aan de dag legde, toen zij poogde, deze lekkernij niet on der het verhoogde weei- de tarief van de omzet- belas-lng te brengen. Dit deed me denken aan een rede van de grote middenstandsman, Chris lansen, toen hij, DE TOUR DE FRANCE is een tour de force, dat is in de afgelopen dagen wel weer duidelijk gebleken. De ene dag was Wim van Est de glorieuze overwinnaar, de andere dag deed hij zijn noodlotsval en hij was meteen uitgeschakeld ook. Mag men de krantenverslagen geloven, dan was die overwinning een wonder-bijna en alle bijvoegelijke naam woorden waren bij elkaar nog niet mooi genoeg, om de schoonheid van dat wonder te schetsen. Maar zijn redding uit het ravijn leek ons nog een veel groter wonder, zoals 1hij daar terécht, en er zonder erge kleerscheuren af kwam. Ik wed, dat ze in het Heike meer kaarsjes opsteken voor dit „mirakel", dan ze voor de, natuurlijk o zo mooie, en verras sende étappe-zege van de dag te voren hebben gedaan. Want die redding was eigenlijk een.... „tour de force" van de Voor zienigheid! jaren geleden over ,oes- terpolitiek" sprak legen de middenstanders. Hij verweet nen, aan oes terpolitiek te doen. D;<.- diertjes schijnen de eigenaardigheid te heb ben, zich vast te klitten aan en in hun schelp huisje en ze trekken zich van niets en nie mand iets aan dan van hun eigen ontwikkeling Die oesterpolitiek neeft Chris Jansen in de mid denstanders van die da gen natuurlijk scherp veroordeeld. Het is al enige tientallen jaren geleden gebeurd. De middenstandsbeweging was nog ir. opkomst. En nu ze juist deze week het zevende lustrum viert van de Katholieke Middenstandsbond, die enorm is uitgegroeid, mogen wij er wel even aan herinneren. Die oesterpolitiek, dat is niets voor de midden stand, die moet hij hele maal verloochenen. Dat de Lieftinck-politiek ook niet door de midden standers wordt gepre zen, is wear een andere zaak. Zijne Excellentie mag de oesiers .an ons part met huid en haar verslinden, als hi; de middenstand dan maai een laat. beetje met rust Nog meer pech Hef Heilige Huis De heer prof. Duynstee treedt af als rector-mag- nificus van de Katholie ke Universiteit Hij i> li l makelaar in huizen In de bezettingstijd schreef hij een boekje over de katholieke partij, geti teld Het Glazen Huis. Nu heeft hij zijn artt. uit de Maasbode gebundeld onder de titel: Het Hei lige Huis, K.V.P.-bcleid in discussie Er is in het archief van de partij nog een plaat uit de verkiezingscampagne '37 Storm op til, stut uw huis. Dat lijkt ons nog wel zc actueel! Het is bovendien jammer, dat F. D. aan zijn artt. een en ander heeft veran derd. Dit doet ons den ken aan de Kamerleden die het „stenogram" van hun redevoeringen kunnencorrigeren voordat ze in de offici ële Handelingen gedrukt worden. Zodoende kan er iets anders gedrukt worden, dan er gezegd is. Wij hopen, dat dit met de gebundelde arti kelen van F. D. niet het geval is Nog meer pech voor de .Waarheid". Zij scheldt altijd maar op de landen, die het weer met Duits land willen houden en dus de Duitsers weer er kennen. Daar is, volgens de communisten niets goeds van te zeggen. Dat werkt de oorlogspo litiek in de hand en het narbarisme en daar heb ben die lieve communis ten een afschuw van. Komt me daar de Duit se vliegtuigbouwer Hein- kei vertellen dat de nieuwste Russ. straalja gers, de Mig's, die tegen de verbonden legers in Korea worden gebruikt, door de Noordelijken en Chinezen door Duitse ingenieurs zijn ontworpen! Moet je nou nog peultjes! Ambtelijke pech De ministers van de Be nelux hebben in Goes - het hartje van Luctor et Emergo - een geheime bespreking gehouden. Met goed resultaat, min der prettig voor de amb tenaren. Er zullen klei nere commissies van mi nisters gevormd worden tenaren, om harder op te schieten"!! Is dat even prettig voor de ambte naren! Die zingen nu luidkeels: Ons paard van Benelux is dood, helemaal dood. Pscudo „De pseudo-vogelpest is niet onrustbarend" staat er in de kranten. Mij dunkt, daarvoor is het dan ook „pseudo". Mag dat? Hoelang zijn de geleerden doende geweest, om het probleem van al dan niet twee kinderen op de fiets, op te lossen? Nu lees ik in de krant, dat de Haagse politie(!) gaat proberen, of het mogelijk is, met meer dan 13 man op een fiets te rijden! Het is op een sportfeest en op een motorfiets. Die lui heb ben lef in elk geval. In het Haagje is men an ders nogal bijgelovig.. Maar die wel! Wel bijgelovig zijn de lui van de revue Snip en Snap. Het is 'n traditie, dat die revue in Gooiland te Hilversum op Vrijdag begint Maar Vrijdag j.l. was het de dertiende en voor geen duizend gul den wilde men het die avond doen! Wat een stakkers toch eigenlijk. Betrekkelijk In de „Financiële Kro niek" van het Handels blad lees ik een verhan deling over de „betrek kelijkheid van het be grip kapitaalschaarste". Dat is bepaald voor de optimisten, die met va- cantie gaan. En als we zo om ons heen zien. zijn er nog heel wat optimis ten. Gelukkig maar. Humor? In de krant stond een berichtje, dat Serrarens door de Paus was onder scheiden. „Eindelijk" stond er, met grote letters vlak onder. Maar dat was een ander be richt. Het stond een beetje vreemd. Humor van de opmaker, zeiden ze op de krant. (Naar wij vernemen, was het niet kwaad bedoeld, het was werkelijk zuiver toeval.) kabinetsformateurs struike len. is die van de vrijheid of gelijkstelling van het onderwijs. Men zou geneigd zijn te zeggen, dat vrijheid van onderwijs voor elke democraat, krachtens zijn democratisch beginsel, een uit gemaakte zaak is. Maar voor Belgische en Franse socialisten is dit blijkbaar niet het geval; zij willen nog altijd aan de ouders dat onderwijs opleggen, dat zij als anti-clericale socialis ten het beste vinden. Erger is intussen deze houding, omdat zü, zoals nu in Frankrijk ook weer gebleken is. in botsing komt met de meerderheid van het volk. In de nieuwe Assemblee heeft zich een werkgroep gevormd onder leiding van de rechts-radicale staatsman Paul Reynaud, welke momenteel 330 leden telt en die zich uitgesproken heeft voor vrij heid en gelijkheid van onder wijs. Deze groep omvat dus een grote meerderheid van het nieu we parlement en wil alleen die regering steunen, die vrijheid van opderwijs in haar program voert. De socialisten willen ech ter die vrijheid niet, eni daarom heeft Petsche zijn opdracht neer moeten leggen, omdat hii alleen een kabinet wilde vormen, steu nende op dp democratische groe pen. Daarbij kon hij de socialis ten niet missen. Ook Schuman zag geen kans. als katholiek, de socialisten van hun anti-cleri- caal er» anti-democratisch stand punt af te brengen. De radicaal Mayer probeert het nu, maar als de socialisten bij hun standpunt blijven volharden, zal er geen andere uitweg zijn, dan dat Paul Reynaud de opdracht krijgt, die dan met de rechts-radicalen, ka tholieken en Gaullisten, die te samen een grote meerderheid vormen, een kabinet kan vor men. Maar dan zal het socialis me in Frankrijk nog wel wat méér offers moeten brengen dan alleen een erkenning van het recht der ouders inzake het on derwijs hunner kinderen Ook Italië tobt met een kabi netscrisis en de 72 jarige kath. staatsman Alcide de Gasperi, schijnt de enige figuur te zijn, welke de sterke „Democrazia Christiana" zoals de kath. partij zich noemt, kan opbrengen om als minister-president te funge ren. Want voor de 8ste maal is hij nu geroepen een regering sa men te stellen, hoewel hii drin gend verzocht had, te mogen gaan rusten. Dit gebrek aan be kwame leiders is een zeer zwakke plek in de Italiaanse kath. staatkundige organisatie, waaraan helaas de intellectuele katholieken zich nog al te veel onttrekken, wat -tot grote schade van de internationale katholieke invloed geen euvel is van de Italiaanse katholieken alleen. Oppervlakkig zou men zeggen, dat het voor de Gasperi met zijn 303 kath. afgevaardigden op de 574 kamerleden niet moeilijk moet zijn, een regeerkrachtig kabinet te vormen. Maar helaas vormen deze 303 geen homoge niteit. Het zijn vogels van diver se pluimage: zij vertegenwoordi ger» de verschillende economi sche en sociale geledingen van het Italiaanse volk wat voor prof. Duynstee c.s. oök voor ons land een ideaal is. In Italië vormt echter die verdeeldheid de machteloosheid van de kath. par tij en is zij oorzaak, dat van een krachtig doelbewust beleid geen sprake is. Die vertegenwoordi ging van alle groepen van het volk in één partij is voor haar een gevaarlijk element van zwakte. In 1949. bii het dreigend communistisch gevaar, zijn alle katholieken te hoop gelopen in één partij en brachten daardoor toen de communistische vloed golf tot staan. Maar die kracht was zuiver negatief. Positief was zij niet in staat een principiëel kath. sociaal beleid te voeren er» van de grote hervormingen, die de Gasperi in 1949 in het voor uitzicht stelde en die het com munisme blijvend zouden inper ken, is weinig terecht gekiimen. Met als gevolg, dat de communis ten bij de jongste verkiezingen weer sterk in de opkomst waren en de katholieken zware verlie zen leden. Wie intussen gehoopt mocht hebben, dat deze waarschuwing de katholieken iets geleerd zou hebber», komt bedrogen uit. Het lukt de Gasperi ook nu weer niet op een sterk sociaal pro gram die 303 katholieken mee te krijgen. En de gematigde socia listen, die vanwege dit wanke lend sociaal beleid hem een half jaar geleden in de steek lieten, zijn niet bereid hem opnieuw te steunen. Zo ziet het er ook in Italië voor de democratie niet hoopvol uit. Maar hier dragen de katho lieken voor de gang van zaken de zware verantwoordelijkheid. viel Woensdagmiddag een 63- jarige Amsterdamse glazenwasser toen hij tijdens zijn werk onwel werd van een hoogte van drie meter op straat en overleed en kele uren later. is gisternacht brand uitgebroken op de zolderverdieping van het gebouw Lutmastraat 181-185 te Amsterdam, waarin een confectie- industrie is gevestigd. De brand kon spoedig worden geblust en de schade is gering.... is onder grote belangstelling te Bussum het stoffelijk overschot ter aarde besteld van mr. A. Fentcner van Vlissingen, oud president van de Hoge Raad bracht de Amerikaanse minister van Landbouw, Brannan, gisteren een eendaags bezoek aan ons land waar hij met minister Mansholt diens plan voor de Europese land bouw besprak bezochten de diplomatieke ver tegenwoordigers der Spaans en Portugees sprekende landen gis teren Wageningcn....

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5