BERVOETS Pseudo-kapitein der luchtmacht A VAN HOUTEN Frankrijk wil er geen Duitse divisies in hebben Grootse Belgische triomph in vlakke vijftiende etappe ospebu?*a«*g „vloog" in Hoogeveen tegen de lamp Wim van Est kwam thuis met gele trui op motorkap Ministers maakten in Goes Benelux-„Tour d'horizon" Kamercommissie op één punt oneens met de minister Rosseel weer winnaar Klassement bleef onveranderd Tour de France Seddon mag niet langer blijven Nederlandse vrouwen naar de V.S. l alk Oplichter diste sterke verhalen op ,.Zijn vriend stortte omlaag" „Pellenaers: was formidabel" Toe! Doe uw bestelling vandaag Aanpakken 160 mil Hoen deviezenverlies in half jaar Herderlijk schrijven kardinaal Van Roey Het Nederlandse murk met Wereldreputatie DAT EUROPESE LEGER En Engeland wil helemaal geen Europees leger De zaak-Pieter de Boer VRIJDAG 20 JULI 1951 CARCASSONNE, Donderdag avond. De 15e etappe van Luchon naar Carcassonne heeft weinig strijd gebracht. In de eerste 50 km moesten de Col des Ares, 796 meter en de Col de Portet- d'Aspet, 1069, beklommen wor den. Ze hadden alle twee zeer moeilijke hellingen. Het was snikheet en de fel brandende zon verzengde het wegoppervlak, waarvan de gesmolten teer af liep. De Col des Ares en de Por- let d'Aspet werden gegroepeerd overgetrokken. Bartali en Lucien Lazarides fungeerden over het algemeen als leiders van het pe loton. Bartali passeerde als eer ste de top. Bij de afdaling van de Aspet viel het eerste slachtoffer. Het was Cieliszka van de Franse West Zuid West-ploeg, die na 'n valpartij de strijd staakte en niet lang hierna gaven ook Gold- schmidt, Molinieris en Guegan het op. In normaal tempo trok de lan ge sliert renners langs de serpe- finewegen, zonder dat iemand aanstalten maakte er tussenuit te trekken. Even, bij Mas d'Azil namen Baffert en Sommer een kleine voorsprong van ongeveer 200 meter, maar enkele kilome ters verder lag alles weer bij el kaar. Koblet beperkte zich tot het verdedigen en zijn naaste concurrenten, Bauvin, Geminiani Coppi, Lazarides, Meunier, Ber nardo Ruiz en Bartali voelden er niets voor zich af te beulen voor het behalen van een winst die op het verder vrij vlakke traject zeer klein zou moeten blijven. Na 170 km. kwam de eerste aanval, die de etappe zou beslis sen. Goasmat, Diot en Biagioni ontsnapten. Na Loupia werd de achterstand zo groot, dat een groep het nodig vond een ach tervolging in te zetten. 20 km. voor de finish hadden zij de uit lopers te pakken. Rosseel, een van de achtervolgers, maakte zich in de laatste km. los en ging op de wielerbaan van Carcasson- HARRIMAN VORDERT GEEN STAP TEHERAN. Donderdag heeft de Perzische regering de verblijfs vergunning van Richard Seddon, de hoofdvertegenwoordiger van de Brits-Iraanse oliemaatschappij in Teheran, ingetrokken. Er werd geen directe reden voor deze maatregel opgegeven. Omtrent de door Harriman ge voerde besprekingen wordt van welingelichte zijde vernomen dat deze nog geen stap verder is ge komen in de richting van een Brits-Perzische overeenstemming. Het verluidt dat, tenzij zich een nieuwe ontwikkeling zou voor doen, Harriman begin volgende week naar Washington terug vliegt. De Perzische pers en de offi ciële radio-omroep blijven echter nadrukkelijk melden dat Harri- mans reis een succes is.... OM LANDBOUWMETHODEN TE BESTUDEREN WASHINGTON, (USIS). Twaalf jonge vrouwen uit Ne derland, Oostenrijk, Frankrijk, Noorwegen en Zweden zullen 23 Juli a.s. in de Ver. Staten aan komen om deel te nemen aan een nieuw 4-maands opleidingsprogr. op het gebied van de landbouw, onder auspiciën van de ECA en het Amerikaanse ministerie van Landbouw. Het heeft ten doel de deelneemsters meer kennis bij te brengen van de voedselpro- dustie, 't conserveren van voedsel en het algemene werk in het boerenbedrijf en speciaal het werk van de vrouw bij het ma ken van zuivelproducten en het houden van kippen. Zij zullen ook een speciale 4- weekse cursus aan de landbouw kundige faculteit van een der Staats-universiteiten volgen. Aan het programma nemen de volgende vrouwen uit Nederland deel: Truitje Bosman, Zeerijp 4; Groningen: Cornelia Johanna Dijkhuis, Keppelseweg 47, Doe- tinchem; Elisabeth Hettinga, Paul Hettinga 9, Harlingen. ne als eerste over de eindstreep. Uitslag en klassementen luiden: 1. Rosseel (België) 6.22.01: 2. De Cock (België) 6.22.13; 3. Diot (Parijs); 4. Caput (Parijs); 5. ex aequo: de Hertog (Belg.), de Rijcke (Belg.), Remy (Frankrijk) Teisseire (Frankrijk) Kemp (Lu xemburg), Brambilla (Oost Zuid Oost) Dotto (Oost Zuid Oost) Giguet (Oost Zuid Oost) Goas mat (West Zuid West) Biagioni (Italië), Serra (Spanje) en van Ende (België) allen in dezelfde tijd als De Cock. Op de 23e plaats een grote groep ex aequo waarin oa. Ko blet, Diederich, Geminiani, Bau vin, Coppi, Bobet, Bartali en Barbotin. Algemeen klassement 1. Koblet (Ziwts.) 85.43.23; 2. Bauvin (Oost Zuid Oost) 85.43.44 3. Geminiani (Frankrijk) 85.43.55; 4. Coppi (Italië) 85.48.32; 5. Lu cien Lazarides (Frankr.) 85.50.52; 6. Biagioni (Italië) 85.54.44; 7. Meunier (WZW) 85.55.38; 8. ex aeque Bernardo Ruiz (Spanje) en Bartali (Italië) 85.56.16; 10 Lauredi (Frnkrijk) 85.57.03; 12. Bobet (Frankrijk) 86.01.03; 13. Ockers (Belg.) 86.02.08; 15. Mag- ni (Italië) 86.04.07. Opgegeven hebben Goldschmidt (Lux.), Molineris (O.Z.O.), Cie- lizcka (W.Z.W.) Guegan W.Z.W. Michel (Parijs) en Desbats (W.Z.W.). De Belg van Steenkiste kwam met grote tijdsoverschrij ding binnen en is uit de course genomen. Ploegenklassement 1. Frankrijk 256.21.57; 2. Bel gië 256.54.05; 3. Italië 257.08.12; 4. West Zuid West 257.09.43; 5. Oost Zuid Oost 257.28.28. Post voor hef Korea aanvullingsdetachement Brieven voor militairen van het aanvullingsdetachement N.D.V.N. dat op 21 Juli naar Korea ver trekt, kunnen van die datum af in Nederland worden gepost. Het adres moet de volgende aanduidingen bevatten; rang, naam, voorletters, legernummer. N.D.V.N. op weg naar Korea, Amsterdam, Schiphol militair. De naam van het schip en de tussenhavens mogen niet worden vermeld. GOED AFGELOPEN SCHER.MERHORIN Een dame uit Spanbroek, die gister morgen met de bus uit Alkmaar aan een halte alhier uitstapte, moest daarbij ondervinden, dat de deur van de bus wat al te gauw werd dichtgedrukt, zodat zij met haar ene been ertussen bekneld geraakte; hierbij kwam nog, dat de bus weer ging rijden, waardoor de darpe kwam te vallen en een vijftal meters over de grasberm werd meegesleurd. De chauffeur, H. L., door de passagiers erop attent gemaakt, stopte gelukkig vrij spoedig, zo dat de dame uit haar benarde po sitie kon worden bevrijd. Terwijl een der passagiers 'n E.H.B.O.'er haar de eerste hulp verleende, werd door het personeel van de bus de dokter uit Sehermerhorn opgebeld, die spoedig ter plaatse kwam en ver dere hulp verleende. De dame had vermoedelijk een lichte hersen schudding en voorts schaafwon den aan haar diien opgelopen. De consternatie onder de buspassa giers, w o. een dochter van de dame, die met haar twee kinde ren ook nog had moeten uitstap pen, doch de deur voor zich ge sloten zag, was begrijpelijkerwij ze groot. (Advertentie) Kwaliteit en Bervoets - één begrip. Alleen kwaliteit geeltN^evre- 4 „dt Uw g°ed' Best?oopt^aUtcitl 25 HOOGEVEEN. Een keurige officier van de luchtstrijdkrach ten, de heer G., gekleed in onberispelijk uniform, voorzien van de vereiste distinctieven, deed de laatste tijd zaken in Hooge veen, speciaal in de buurtschap Hollandseveld. Hij was daar in aanraking gekomen met de familie K., garagehouder, die enige weken geleden naar Canada emigreerde. De familie was erg met hem ingenomen, omdat hij de beide dames, moeder en dochter, had opgeleid, resp. voor chiropaediste en masseuse en voet verzorgster. Aan iedereen die hij ontmoette diste hij prachtige verhalen op, op het eerste gezicht zeer geloof waardig. Niemand vermoedde dat hij een oplichter was. (Van onze speciale verslaggever) SINT WILLEBRORD. Met de (gele) trui op een der motor kappen is Donderdagavond een kleine stoet auto's het dorp St. Willebrord, van huis tot huis met vlaggen gesierd, binnen gereden. Achter het stuur van een donkergroene Opel de oud renner Marinus Valentijn en naast deze de man, die drie dagen tevoren, per fiets en omringd door vele tientallen auto's aisnelde op een der grootste Nederlandse wielertriomfen: Wim van Est. Hij liep nog wat moeilijk, de man die ons land Maandag een gele trui bezorgde en daags daarna op de Aubisque ternauwer nood aan de dood ontsnapte. Om 8 uur was v. Est met de trein uit Parijs in Roosendaal aangekomen, samen met Piet van Ierlandt en in gezelschap van Henk Faanhof, die in Vilvoorde bij Brussel al weer een wedstrijd gereden had. „Jongen jongen, wat jammer toch" moest v. Est voor de mis schien wel duizendste keer zuch ten, toen velen uit St. Willebrord zich in de stationswachtkamer om hem heen verdrongen en hem vroegen naar zijn vreselijk avon tuur van Dinsdagmiddag. „We begonnen er pas goed in te ko men" vertelde de St. Willebror- denaar. „Maandag had ik samen met Voorting gezorgd voor een prachtig succes voor onze ploeg, ja, samen hebben we die etappe gewonnen. Iedere demarrant werd door een van ons tweeën terug gehaald, terwijl Pellenaars ons maar aanmoedigde in zijn jeep. En toen kwam Dinsdag de be klimming van de Aubisque." Van Est's vrouw en dochtertje, die hem met bloemen verwel komd hebben, zitten wat gelaten tussen al die drukfe, want er was geweldige belangstelling op het station te Roosendaal. Joris van den Bergh die van de Tour het ziine ook wel af weet. was er natuurliik veel fo tografen. vele' vrienden uit St. Willebrord en honderden inwo ners van Roosendaal, verzameld on tet stationsDlein. Over Kees Pellenaars heeft v. Est uitsluitend lof. „Formidabel" 3 l-l Luifers-actic - Lucifers-actie Bestuur Katholieke Arbeidersvereniging! Help het Missie-college. Laat uw leden meedoen aan de Lucifers-actie, 't Is zo een voudig te doen en er zijn prachtige prijzen te verdie nen. Waarom antwoordt U „Lucifers-actie" ons toch niet? Schrijf van- Minderbroedersklooster d no_ Niet a[Wachten Wilhelmtnaweg 13, WOERDEN Het Missie-college werd door oorlogsbrand verwoest Door de brand van lucifers wordt het weer opgebouwd! -s-iajpnT; - onnr-siojpn-j - aiion-srajirirj - ouon-saajuni zei hij, ,,zo'n chef d'équipe." Ook Piet van Ierlandt prees in uitbun dige bewoordingen de kwalitei ten van Pellenaers. Nadat v. Est in de stations wachtkamer aan een radioverslag gever nogmaals zijn wedervaren had verteld, vond de vrouw van de renner het tijd om naar huis te vertrekken. Ze kreeg het be nauwd in al die drukte en ver langde met Wim weer thuis te zijn. Tussen rijen van honderden kijkers, die de getroffen coureur een groet kwamen brengen, reed de kleine stoet wagens naar St. Willebrord. Overal de viae geen huis uit. Daar was geen huis waarvan niet de vlag wapperde en de me nigte, welke voor de woning van v. Est was samengestroomd, was bijna niet te overzien. Onder ge juich reden de wagens voor en toen v. Est eenmaal binnen was, moest hij opnieuw vertellen. Mevr. Pellenaers was hier ook aanwezig en ze bloosde onder al de lof, die v. Est ook voor haar man had. Alle ploegen mogen jaloers zijn op ons, zei v. Est. De Pel zorgde er voor dat een ijze ren tucht gehandhaafd bleef. Hij begon zijn zaken in deze omgeving als kapitein-vlieger. Kort daarna was hij gedegradeerd tot 1ste luitenant. Om dit te ver klaren, vertelde hij niet zonder ontroering, het volgende verhaal: „Bij de oefening „Crescendo" vlogen we met 3 straaljagers bo ven de Harskamp. Toen mijn vriend plotseling omlaag stortte en om het leven kwam (dit onge luk is inderdaad gebeurd, maar het was niet zijn vriend, red.) had ik mij als commandant van deze eenheid dadelijk bij mijn chef moeten melden. Maar omdat ik onder invloed van mijn zenuwen bang was, niet weer in mijn toe stel te durven, heb ik toen te diep in het glaasje gekeken, en mij pas de volgende morgen gemeld. Dit kostte mij een ster, waardoor ik nu 1ste Luitenant ben." Ook andere sterke verhalen diste de „kapitein" op over in vliegen van de nieuwste straal jagers, over omgang met Engelse vliegeniers op de vliegbasis Leeuwarden en een gevecht met Deense officieren. Ook had hij zich gemeld voor Korea, maar daar waren anderen voor geko zen, zo vertelde hij vol spijt. De laatste tijd had hij plannen, om te emigreren naar Canada. Zijn uiterst correct en gedistin geerd optreden maakten, dat nie mand aan zijn verhalen twijfelde. Achteraf blijkt nu, dat zijn ver halen lang niet overal gelijklui dend waren. In handen der recherche. Verschillende personen zijn ech ter door de „kapitein" opgelicht. Hij gaf zich uit als leraar van de Twentse Vakschool v. Lichaams cultuur te Enschede en zag als zodanig o.a. kans van iemand f 1000.los te krijgen. Hij liet fraai drukwerk z.g. voor het instituut uitvoeren en plaat ste zelfs advertenties dat hij zit ting hield in het Victoria-hotel te Hoogeveen. Maandenlang speelde hij zijn spel, totdat éen van zijn slacht offers, die de zaak niet vertrouw de, aangifte deed bij de politie te Enschede. Deze week kwamen 2 rechercheurs naar Hoogeveen, om samen met de politie alhier een onderzoek naar zijn gedragingen in te stellen. De heer G., die 27 jaar is, ver telde dat hij geheel alleen op de wereld stond. In werkelijkheid woonde hij bij zijn ouders in en was getrouwd. Met zijn vliegerij is het nu voorgoed gedaan. De Tweede Kamer heeft gis termiddag laat een aanvang ge maakt met de behandeling van 't verdrag inzake de Europese be- talings Unie en de deviezen-nota, en daarover gisteravond verder gesproken. Namens de P. v.d. A- stelde de heer Nederhorst zich in beginsel achter de overeenkomst. Hij acht te het gewenst dat er daarnaast een Europee^ orgaan komt, dat zich kan bezighouden met lang durige credieten. Hjj merkte op. dat Nederland de op één na groot ste debiteur van de betalingsunie is en als het huidige beleid wordt voortgezet vreesde hij dat aan 't einde van dit jaar alles op zou zjjn. De deviezen moeten meer positief bewaakt worden, meen de hij. Ook de heer Janssen (KVP) vond dat de huidige situatie niet mag voortduren, vooral niet wat betreft de vordering die België op ons heeft. Er hapert tussen de Benelux-partners een en ander aan de wederzijdse kennis van zaken en feiten, zeide hij, en hij vroeg de sluier over de bespre kingen in Goes enigszins op te lichten, alsmede sterker propa ganda voor Nederlands fabrikaat. De heer .Schouten (A.R.) achtte in de deviezen-nota aan Korea 'n te grote invloed op de betalings balans toebedeeld, en daarin viel de heer Schmal (C.H.) hem bij. „Als men snoeft op de libera lisatie, dan moet men die niet beperken maar over een groter gebied uitbreiden," zei de heer Hoogcarsoel (Comm.) en het was niet moeilijk te begrijpen wat hij wilde. En voor het overige zag hij ons. dank zij de regeringspoütiek meer en meer in het moeras ge raken. Minister Lieftinck noemde het verdrag een knap stuk werk en verkladde ten overvloede dat de verhoudingen niet toestaan de Oost-Euronese landen bij de EB. U. te betrekken. De minister betreurde het, dat aan de plannen van de heer Petsche voor een Europese her- stel- of credietbank geen verdere uitvoering is gegeven. Hij zeide voorts dat de achter uitgang in onze deviezenpositie Een nalatige vader ZIJPE. Naar wij vernemen is tegen een ingezetene dezer ge meente proces-verbaal opgemaakt wegens het niet tijdig doen van een geboorte-aangifte. het laatste half jaar niet meer dan 160 millioen gulden Is ge weest. Minister van den Brink ver klaarde over de besprekingen in Goes dat deze slechts vijf uur geduurd hebben en dat er geen ambtenaren bij waren geweest. „En dan zijn er geen verstrek kende resultaten te verwachten aldus de minister, die de bijeen komst beschreef als een „Tour d'horizon" langs vele Benelux- vraagstukken. Wat de kanalen-kwestie be treft: er zi.in nu twee stellingen: Geen Benelux, zonder kanaal en geen kanaal, zonder Benelux. Een juridisch verband tussen beide moge dan niet bestaan: feitelijk en psychologisch is het er wel degelijk. De heer Schouten (AR.) be treurde het standpunt der rege ring inzake de AntwerpenRijn- verbinding. Het EB.U.-verdrag werd daarna aangenomen en de deviezen-nota voor kennisgeving aangenomen. BRUSSEL. Zondag a.s. zal in de Katholieke kerken in Bel gië een brief worden voorgelezen van kardinaal van Roey, de Aarts bisschop van Mechelen, waarin de Katholieken worden opgeroepen zich eensgezind achter de nieuwe koning te scharen. „De troons afstand van Koning Leopold III is het gevolg van een. ongebrei delde campagne van laster en smaad, zonder bekommernis om waarheid, rechtvaardigheid en liefde. Wat erger is en ten zeer ste verontrustend: hij werd afge dwongen door oproer en straat geweld", aldus het Herderlijk schrijven. MGR. DR. ALFRINK DIENT PRIESTERWIJDINGEN TOE Z.H.Exc. Mgr. dr. B. J. Alfrink zal a.s. Zondag in de kathedrale kerk van de H. Catharina te Utrecht voor de eerste maal de heilige priesterwijdingen toedie nen aan de nieuwe priesters van het Aartsbisdom, die op deze dag gewijd worden. Verder vernamen we nog, dat het in de bedoeling ligt, dat Z.D.H. Mgr. dr. Jan Olav Smit, die ook dit jaar weer zijn vacan- tie in ons land doorbrengt, in de komende maanden op enkele plaatsen, het H. Vormsel in het Aartsbisdom zal toedienen. Advertentie PUDDINGPOEDER KOFFIE (Van onze diplomatieke medewerker) Toen de conferenties tussen Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie in het roxe paleis te Parijs begin Juni van dit jaar werden afgebroken, zonder dat men het eens kon worden over een samenkomst der vier ministers van buiten landse zaken over de spannin gen tussen Oost en West, stond het vast, dat het Duitse DEN HAAG van de Bond invaliden en directeur van de Stichting „De Nederlandse Sol daat", de heer Pieter de Boer uit Drachten heeft zich indertijd tot de volksvertegenwoordiging ge wend met een verzoekschrift. De heer De Boer wenste een onder zoek naar het optreden van het Openbaar Ministerie in verband met het tegen hem gevoerde rechtsgeding. Zoals bekend ziin over de zaak De Boer mededelingen aan de pers verstrekt door de Officier van Justitie. Mr. F. Hollander. De heer De Boer, die tenslotte vrijgesproken is, acht het niet juist,, dat deze mededelingen zijn gedaan, zowel voor als na het plaatshebben van een vooronder zoek. Nadat de Minister van Justitie aan de Commissie voor de Ver zoekschriften uit de Tweede Ka mer inlichtingen over deze zaak had verschaft, is een tweede ver zoekschrift ingediend, aangezien De voorzitter j de heer De Boer van mening was i Mobilisatie-1 dat de inlichtingen van de Minis- ter onjuist waren. De door de Kamer ingestelde commissie, die thans rapport heeft uitgebracht, heeft zich in grote lijnen met het indertijd gegeven antwoord van de Minister accoord verklaard. Zii is van mening, dat de betrokken Officier van Justi tie gerechtigd was mededelingen aan de pers te verstrekken. De commissie verschilt echter op één punt met de Minister van mening. Ze stelt vast, dat de Officier van Justitie de grenzen van het toelaatbare wél heeft overschreden, waar hij gesproken heeft van een chaotische boek houding bij de bond en van het feit, dat uit de kassen talrijke op namen zijn gedaan ten behoeve van particuliere uitgaven van De B- en zijn vrouw. Temeer, daar deze feiten in de dagvaarding niet werden genoemd. Geslaagd LEEUWARDEN. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het candidaats- examen voor civiel-ingenieur de heer M. H. Radema, alhier. aandeel in de verdediging van het Westen op 't tapijt moest komen. Deze kwestie was eer der dit jaar op de achtergrond geschoven. Om te zien, of de Grote Vier elkaar misschien konden vinden. Een weder be wapend West-Duitsland zou op Moskou gewerkt hebben als een rode lap op een stier. Maar de Grote Vier vonden el kaar niet en de Russen gaan door met de bewapening van Oost-Duitsland. Pléven, destijds premier van Frankrijk, ontwierp een plan voor een Europees leger, waarin Duitse brigades geen divisies dus, maar kleine eenheden zouden worden opgenomen. De Duitsers wilden alleen op divisie basis meedoen, vanwege de rechtsgelijkheid, maar Frankrijk vreesde, en vooral de Franse so cialisten vreesden, dat er met Duitse divisies weer een Duitse generale staf, en daarmede weer een gevaarlijk Duits militarisme zou ontstaan. De Amerikanen uitten wat vriendelijke woorden over het plan-Pléven, maar in middels is duidelijk geworden, dat zij een krachtige Atlantische verdediging niet wensen te zien vertraagd door tegenstellingen over een Europees leger. Er de den dan ook berichten de ronde, dat Parijs, onder Amerikaanse druk, zijn verzet tegen oprich ting van Duitse divisies zou heb ben opgegeven. Van de juistheid dier berichten zijn wij echter nog allerminst overtuigd. De Britten willen als ge woonlijk niets weten van ver sterking van het Europese vaste land en derhalve zullen zij een Europees leger zeker niet in de hand werken Churchill diende er in Straats burg wel een goed-klinkende, maar vage resolutie over in, die het vorig jaar werd aangenomen en zijn schoonzoon, Duncan San dys, dient er in Straatsburg wel plannen en rapporten over in, maar de Britse medewerking aan een Europees leger komt vooralsnog niets verder dan het papieren stadium. En dan nog moet men bedenken dat de socia listen zich tamelijk wel afzijdig houden van deze Britse conser vatieve papieren en „voorberei ding". De socialistische regering van Engeland wil wel meedoen aan de verwezenlijking van het •Atlantisch pact, op'Britse manier, maar niet, geloven wij, via een Europees leger. Echter, ook als wij de Duitse bijdrage aan de verdediging van het Westen zien binnen het At lantische kader, dan ook is zij van bijzondere en Europese be tekenis. Nu geloven wij niet, dat de Franse regering zal bewilligen in het ontstaan van Duitse divisies, zolang niet het Schuman-plan „binnen" is. De Britse dipomatie schijnt, op de verfijnde methode, die haar eigen is, bezig te zijn, om de tot standkoming van het Schuman-plan minstens te ver tragen; waarschijnlijk bedenken de dat men al veel „gewonnen" heeft, al wint men slechts tijd. Immers, als het Schuman-plan aanvaard zou zijn, verdwijnt de geallieerde Ruhr-autoriteit, het Frans-Brits-Amerikaanse orgaan, dat de Duitse kolen- en staal- productic nu beheerst. Engeland tracht nu vermoede lijk het leven van die Ruhr-auto riteit te rekken en daardoor de in werking treding van het Schuman-plan te vertragen door onlangs een eis in te stellen tot groter aflevering van Duitse co kes. Die eis moet door de Ruhr- autoriteit worden behandeld en zolang dit lichaam niet „werk loos" is, kan men staande hou den dat het nog niet kan ver dwijnen. Het is geen verheffend schouw spel, Frankrijk en Engeland al dus te zien touwtrekken voor en tegen Europa's versterking. Hier bij kan nog de vraag rijzen: speelt op de achtergrond van dit alles misschien ook vrees voor Russische tegenmaatregelen in dien een bewapening van West- Duitsland een feit zou worden? Natuurlijk houdt men in het Westen de vadertjes van het Kremlin nauwkeurig in het oog het zou roekeloos zijn dit niet te doen. Maar wij geloven niet, dat de Sovjet-Unie thans iets anders kan doen om de West- Duitse bewapening af te wen den, dan dreigementen uiten en op listige wijze trachten de Wes telijke mogendheden tegen elkaar op te zetten en uit te spelen. Zij zijn meesters in het een, zowel als in het ander, en dat is zeer onaangenaam. Onaangenamer nog is, dat de eendracht van het Westen, zoals boven weer bleek, helaas zo broos is, dat zulk een Russisch spel niet eens kansloos genoemd kan worden. Aan de andere kant is het niet vermetel te veronderstellen, dat in de Sovjet-Unie zelf de span ningen groot zijn, en dat er in de satellietlanden ondanks alle communistische terreur een duidelijke vijandigheid heerst je gens de Russen, zodat het Krem lin nu wel niet gewapenderhand een versterking van West-Duits land ter versteviging der Wester se verdediging durft te verhinde ren. Daarom schijnt het doorzet ten der Westerse defensie voor de wereldvrede een zaak van nu of nooit. Daarom moet ook nu het vraagstuk van de Duitse bij drage aan de Westerse verdedi ging zijn beslag krijgen. Op dit punt moet het Westen onverzettelijk en eendrachtig blijven. Het moet zich vooral geen rad voor ogen laten draaien door een staakt het vuren, of zelfs door een wapenstilstand in Korea. Het moet zich nog min der van de kook laten brengen door wilde, onbekookte, kortzich tige materialisten als de socialist Bevan, de Britse ex-minister, die hoewel dan socialist het wereldcommunisme prachtig in de kaart speelt door ziin mani fest, om het nu met de bewa pening maar weer eens te laten. Iedereen niet alleen de heer Bevan en zijn geestverwanten zouden liever alle beschikbare krachten aanwenden tot verho ging der welvaart. Maar bij het huidige wereldcommunistische gevaar moet men eerst, geloven wij, de veiligheid verzekeren, om dan de welvaart te kunnen ver sterken. Al moet men de defen sie niet versterken ten koste van een redelijk bestaan. Als men nu de Westerse verdediging niet wil doorzetten, nu het o.i. nog kan, zal men later niet meer kunnen doorzetten, als men zo graag zou willen, omdat in een „later het Kremlin wel eens oppermachtig zou kunnen zijn geworden. Ongeval bij hef lossen LEEUWARDEN. Toen Woensdagmiddag tegen 6 uur enige werklieden een schip met ijzer, liggende aan de Emmakade aan het lossen waren, geraakte de schipper die schijnbaar mee hielp, met zijn vingers bekneld tussen het ijzer. Een gedeelte van zijn pink werd hierbij afge knepen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 6