EN Elke overledene, rijk of arm, krijgt plechtige requiem-mis Bevans manifest de inleiding van Labours nederlaag i in Goes horizon" De katholieke studenten in Indonesië Fokker is tot einde 1953 van orders voorzien „Vlucht in de nacht" Prijs der plaatsengelden verhoogd tot ...4 cent RADIO Overeenstemming bereikt Conservatieven lachen in hun vuistje Dividend-betaling hervat Ook Vol end am moderniseert s in half jaar jrlijk schrijven naai Van Roey IN AARTSBISDOM MECHELEN In Nederland (nog) niet mogelijk Engeland spoedig ter stembus? BEURSOVERZICHT Niets nieuws aan „opera-repertoire door E. J. Rath VRIJDAG 20 JULI 1951 b half jaar niet meer nillioen gulden is ge- van den Brink ver ver de besprekingen in deze slechts viif uur ïebben en dat er geen ■n bii waren geweest. ziin er geen verstrek- iultaten te verwachten minister, die de biieen- •chreef als een „Tour 1 langs vele Benelux- ken. kanalen-kwestie be- :Ün nu twee stellingen: ielux, zonder kanaal en aal, zonder Benelux, disch verband tussen ge dan niet bestaan: an psychologisch is het 'gelijk. r Schouten (AR.) bc- iet standpunt der rege- ke de AntwerpenRijn- g. Het EB.U.-verdrag rna aangenomen en de nota voor kennisgeving len. EL. Zondag a.s. zal tholieke kerken in Bel- rief worden voorgelezen naai van Roey, de Aarts- iran Mechelen, waarin de en worden opgeroepen gezind achter de nieuwe e scharen. „De troons- ran Koning Leopold XII volg van een- ongebrei- npagne van laster en onder bekommernis om rechtvaardigheid en at erger is en ten zeer- trustend: hij werd afge- door oproer en straat- aldus het Herderlijk JR. ALFRINK DIENT ERWIJDINGEN TOE Mgr. dr. B. J. Alfrink iondag in de kathedrale i de H. Catharina te voor de eerste maal de iriesterwijdingen toedie- de nieuwe priesters van >bisdom, die op deze dag orden. vernamen we nog, dat le bedoeling ligt, dat [gr. dr. Jan Olav Smit, lit jaar weer ziin vacan- s land doorbrengt, in de maanden op enkele het H. Vormsel in het lom zal toedienen. KOFFIB THEE ju roekeloos zijn dit niet Maar wij geloven niet, Sovjet-Unie thans iets can doen om de West- lewapening af te wen- i dreigementen uiten en wijze trachten de Wes- logendheden tegen elkaar tten en uit te spelen. Zij ;sters in het een, zowel et ander, en dat is zeer laam. Onaangenamer nog de eendracht van het zoals boven weer bleek, 0 broos is, dat zulk een spel niet eens kansloos kan worden, e andere kant is het niet te veronderstellen, dat ovjet-Unie zelf de span- ;root zijn, en dat er in de anden ondanks alle istische terreur een :e vijandigheid heerst je- Russen, zodat het Krem- vel niet gewapenderhand sterking van West-Duits versteviging der Wester- idiging durft te verhinde- irom schijnt het doorzet- Westerse defensie voor ldvrede een zaak van nu Daarom moet ook nu igstuk van de Duitse bij- an de Westerse verdedi- n beslag krijgen, t punt moet het Westen ;telijk en eendrachtig Het moet zich vooral 1 voor ogen laten draaien >n staakt het vuren, of or een wapenstilstand in Het moet zich nog min- i de kook laten brengen 1de, onbekookte, kortzich- terialisten als de socialist de Britse ex-minister, die vel dan socialist het ommunisme prachtig in t speelt door ziin mani- i het nu met de bewa- maar weer eens te laten, niet alleen de heer >n zijn geestverwanten liever alle beschikbare i aanwenden tot verho- r welvaart. Maar bij het wereldcommunistische moet men eerst, geloven veiligheid verzekeren, om welvaart te kunnen ver- Al moet men de defen- versterken ten koste van elijk bestaan. Als men nu terse verdediging niet wil en, nu het o.i. nog kan, later niet meer kunnen en, als men zo graag zou omdat in een „later" het i wel eens oppermachtig men zijn geworden. geval bij bef lossen WARDEN. Toen agmiddag tegen 6 uur werklieden een schip met ïgende aan de Emmakade t lossen waren, geraakte pper die schijnbaar mee net zijn vingers bekneld het ijzer. Een gedeelte pink werd hierbij afge- Voor iedere overledene in hef Belgische aartsbisdom Mechelen wordt voortaan een requiem-mis met assistentie opgedragen. Ook voor de armste der armen xal de uitvaartplechtigheid door drie priesters verzorgd worden. Kardinaal van Roey heeft dit naar van officiële kerkelijke zijde in België wordt gemeld bindend voorgeschreven in het kader van een actie tot verdere „democratisering" van de kerkelijke plechtigheden, een actie, welke door priesters en gelovigen met sympathie is begroet. Men is bij het treffen van deze ongetwijfeld ingrijpende maat regel er van uitgegaan, dat het de morele plicht is van de beter gesitueerden om de kerk en de priesters in ruimere mate finan cieel te steunen dan de minder gegoeden. In de practük dient de nieuwe maatregel dus zo ge ïnterpreteerd te worden dat de rijken aan de parochiegeesteliik- heid bii gelegenheid van de uit vaartplechtigheid meer betalen dan de armen. Om deze reden blijft er ook een verschil bestaan in aanvangsuur van de lijkdien sten, maar het verloop der ker kelijke plechtigheden zal bii 'n Mis van bijv. 's morgens half 8 hetzelfde zijn als bii een begra fenisplechtigheid die om elf uur begint. Aan de geestelijkheid is tevens verzocht de rouwversie- ring in het kerkgebouw zeer so ber te houden. Voorgesteld wordt zelfs bii de catafalk slechts vier kaarsen te plaatsen.. De priesters moeten bovendien bij elke begra fenis het stoffelijk overschot op 'n bepaald punt van de parochie afhalen en naar het kerkgebouw begeleiden. Tegenover deze nieuwe rege ling van de uitvaartdiensten, welke een verlaging van het in komen der geestelijkheid ten ge volge zal hebben, staat een ver hoging van de plaatsengelden in alle kerken van het aartsdiocees. Het „stoelengeld" is namelijk van 25 centimes verdubbeld tot 50 centimes (4 cent). Kinderen die de Plechtige H. Communie nog niet gedaan hebben, behoe ven echter niet te betalen. Wie met de financiële situatie van de parochies in België en met de omstandigheden waaron der de priesters ieven, niet op de hoogte is, zal wellicht een vergelijking trekken met de ta- Advertentie) PROGRAMMA ZATERDAG Hilversum I VARA, 10.00 VPRO, 20.00- 7.00 nieuws, 7.18 nieuws en weerber., spel, 8.45 gram.muz 21 JULI 402 m. 7.00 VARA, 19.30 24.00 VARA. gram.muz, 8.00 8.18 orgel- 9.00 idem 9.30-9.35 waterstanden, 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", cause rie, 10.05 morgenwijding, 10.20 voor de arbeiders in de continu bedrijven, 11.30 pianorecital, 12.00 gram.muz., 12.3012.33 land- en tuinbouwmededelingen, 13.00 nieuws, 13.15 metropole orkest en soliste, 13.50 gram.muz., 14.00 voor de jeugd, 14.20 dameskoor, 14.40 accordeonduo, 14.50 Fries programma, 15.15 amateursuitz., 15.45 „Van de wieg tot het graf", causerie, 16.00 gram.muz., 16.30 sportpraatje, 16.45 Radio Philh. orkest, 17.30 voor de jeugd, 18.00 nieuws, 18.15 gram.muz., 18.40 Regeringsuitz.: „Zoeklicht op de Westerse Defensie". 19.00 artis tieke staalkaart, 19.30 „Passe partout", causerie, 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie, 19.55 „Deze week", cau serie, 20.00 nieuws, 20.05 actuali teiten, 20.15 gev. programma, 21.15 Weense muziek, 21.45 soc. commentaar, 22.00 dansmuziek, 22.25 voordracht, 22.45 orgelspel, 23.00 nieuws, 23.1524.00 gram. muziek. Hilversum II, 298 m., 7.00 24.00 KRO. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgym., 7.30 kerkkoor, 7.45 'morgengebed en lit. kalender, 8.00 nieuws en weerber., 8.15 grma.muz., 9.00 voor de huisvrouw, 9.35 piano recital, 10.00 voor de kleuters, 10.15 gram.muziek, 11.00 voor de zieken, 11.45 gram.muz., 11.50 „Als de ziele luistert", causerie, 12.00 angelus, 12.03 gram.muz., 12.30 land- en tuinbouwmedede lingen, 12.33 gram.muz., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws- en kath. nieuws, 13.20 amusements muziek, 14.00 piano en orgel, 14.25 lichte muziek, 14.40 politie- kanel, 15.05 kroniek van lette ren en kunsten, 15.40 gram.muz., 16.05 idem, 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans", 17.00 voor de jeugd, 18.00 pianospel. 18.15 Ronde van Frankrijk, 18.25 Sym- phonette orkest en solisten, 19.00 nieuws, 19.15 ,Dit is leven"," causerie, 19.21 actualiteiten, 19.27 gram.muz., 19.52 journ. week overzicht, 20.00 nieuws, 20.05 gra- mofoonmuziek, 20.15 „Lichtba ken", 20.40 „Steek eens op, He ren", 21.00 amusementsmuziek, 21.53 „Wat zou u doen?", 22.00 operetteprogramma, 22.30 „Wij luiden de Zondag in." 23.00 nieuws, 23.15 nieuws in esperan to, 23.22—24.00 gram.muziek. rieven voor begrafenisplechtig heden in ons land. Men diene daarbij te weten, dat in tegenstelling tot de Ne derlandse parochie geestelijkheid de pastoors en kapelaans in Bel gië een rijksvergoeding ontvan gen, welke in het algemeen on geveer veertigduizend francs per jaar (plm. 3200 gulden) be draagt. Deze inkomsten moeten de Ner derlandse priesters missen en het is te begrijpen, dat de paro chianen volgens vastgestelde ta rieven him pastoors te hulp moe ten komen. Hetzelfde geldt voor de rustende priesters. In België genieten deze een pensioen, in ons land bestaat voor hen gener lei regeling. Het voorrecht der Belgische parochiegeesteliikheid dateert uit de tijd van Napoleon, toen ter compensatie van de onteigen de kerkelijke eigendommen wet telijk bepaald werd dat de dienstdoende priesters een vaste wedde zouden genieten. Dit recht is steeds blijven gelden, ook voor de priesters die ver bonden worden aan nieuwe pa rochies. Hoewel ook in België talrijke parochies tengevolge van de oorlog voor hoge lasten zitten, heeft de geestelijkheid er dus een ruime financiële voorsprong op de Nederlandse priesters. Een voorsprong, welke de toepassing van de nieuwe maatregelen van Kardinaal van Roey in zekere zin vergemakkelijkt. Doordat de Nederlandse pastoors en kape laans voor het merendeel zijn aangewezen op de financiële hulp van hun parochianen, zou een regeling zoals voor begrafe nisplechtigheden in België thans is getroffen, in onze bisdommen onmogelijk ingevoerd kunnen worden. Te Hendon (Engeland) is voor een luchtvaarttentoonstelling onder het motto: „Vijftig jaar Luchtvaart" gearriveerd (en nog wel door de lucht) „een oudje" uit 1910. De R.A.F.-vlieger die het toestel bestuurde, was zelf verwonderd, dat het nog vloog niet alleen, maar ook hoe men veertig jaar geleden hiermee de lucht in durfde gaan. (Van onze correspondent) LONDEN Dat hem heel zwaar onweer te wachten stond, wist Clement Attlee reeds medio Juni. De „Tribune", een orgaan dat in dit soort kwesties meer dan betrouwbaar pleegt te zijn, kondigde toen aan dat een aantal Labour-afgevaardig- den de volgende maand een nieuwe beginselverklaring zouden uitgeven. Onder de vermoedelijke auteurs prijkten de namen van de oud-ministers Bevan en Wilson. Op dat ogenblik moet de reeds door andere zorgen zwaar gedrukte eerste minister van het Verenigd Koninkrijk beseft hebben, dat zijn partij, de partij der Britse socialisten, een van de meest kritieke phasen in haar bestaan tegemoet ging. .Tribune" kreeg De want vorige week hebben de „Bevanisten" een even fors als pakkend pamflet van de pers la ten komen. Het vertelt, dat er maar een weg is, waarlangs de Britse arbeider kan aanbelanden in het paradijs van vrede en wel vaart. De weg van Aneurin Be- van, ex-minister van Arbeid, die uit het kabinet wegliep omdat hij niet kon inzien, dat onder bepaalde omstandigheden de so ciale politiek een veer moet la ten voor de defensie. De nieuwe aanval van Bevan, die kort na zijn afscheid van Attlee's team beloofde geen scheurmaker te zullen zijn, kan voor Labour heel gevaarlijk worden. Want alle gedachtenfouten en onverantwoordelijke risico's ten spijt vindt Bevan's „enige weg" weerklank bij een groot deel van de slecht betaalde arbeidersgroe pen. De stijgende kosten van het toch al dure levensonderhoud doet hen twijfelen aan de juist heid van de opvatting, dat op het ogenblik het Atlantisch pact voor alles gaat. Ze laten zich wijs maken, dat de Sovjet-Unie alleen maar agressief is in de partijdige waanvoorstellen van Churchill en de Amerikanen; ze geloven niet meer dat de demo cratie voor een goede zaak strijdt, omdat deze strijd schijnbaar hun emancipatie dwarsboomde. Voor zulk een situatie staat thans Clement Attlee. Attlee benard Hij en zijn medeministers heb ben het weer toch al niet erg mee. Een dreigend conflict met Egypte, een economische aderla ting in de olievelden van Iran, een Churchill, die in zijn oppo sitie van geen pauze weten wil gelijk, en summum van alle tegenspoed de onmogelijkheid voor de La- bourregering om thans met wet ten, voorstellen of beloften te komen, welke de kiezers, die in 1945 Churchill de laan uit stuur den en vorig jaar de overwinning uit het vuur sleepten, opnieuw begeesteren kunnen. Bevan pro fiteert van zulk een stemming. Als hij brandt van de dorst wordt het immers zelfs voor de geheel onthouder moeilijk om een dronk koele wijn af te wijzen. De gedachte aan deze toestand KAAS EN VARKENSREUZEL NAAR WEST-DUITSLAND FRANKFORT. De West- Duitse commissie voor de invoer heeft Donderdag de gelegenheid opengesteld voor het doen van aanvragen voor invoer tot een bedrag van 14,9 millioen dollar. Daarbij is voor kaasinvoer uit Nederland een bedrag van 1,5 millioen dollar beschikbaar ge steld, en voor de invoer van var kensreuzel uit Nederland een be drag van 500.000 dollar. Landelijke actie „zwijgend verkeer" Naar wij vernemen worden er door het permanent anti-lawaai comité in samenwerking met de verkeerspolitie commissie plannen uitgewerkt voor een zo mogelijk landelijke actie in het najaar on der de leuze „zwijgend verkeer". Men denkt in OctoberNovember met dez eactie te beginnen. In het permanent anti-lawaai comité, dat in 19471948 reeds een vijftal acties heeft geleid, zijn de Geluidsstichting, de Tuchtunie en de K.N.A.C. vertegenwoordigd. Examen Handelswetenschappen Geslaagd voor het examen M.O. Handelswetenschappen A: J. A. M. Hendriks, Zwolle en G. A. Hemels, Castricum. DERTIG ARBEIDERS BEDOLVEN ROME Door een verschui ving in een steengroeve te Caser- ta zijn 30 arbeiders bedolven. Tot dusver zijn acht lijken ge borgen. De reddingswerkzaam heden worden voortgezet. benauwt Clement Attlee. Vooral als hij daarbij denkt aan het grote partijcongres, dat in de herfst te Scarborough moet wor den gehouden. Attlee weet dat Bevan op dit congres zijn grote slag hoopt te slaan, zelfs dat die hoop er niet een zonder funda ment is. De wapenstilstandsbe sprekingen in Korea zijn het enige lichtpunt en dan nog een dat voorlopig maar met mate straalt. Dan maar naar de stembus? Bevan heeft de Labourregering de laatste maanden meer dan eens het advies gegeven om ver vroegde verkiezingen uit te schrijven. Het zou namelijk voor de' socialisten niet goed zijn nog langer te moeten werken met een Lagerhuis, waarin ze slechts met 4 of 6 stemmen in de meerderheid zijn. De Bevanisten vinden van zulk een geringe voorsprong het grote bezwaar, dat een forse po litiek met uitgebreide socialisa- ties zo goed als uitgesloten moet worden geacht. Maar er schuilen addertjes in het gras. Bij verkiezingen nu is er maar weinig wat Churchill en de con servatieven de overwinning kan doen ontgaan. Bevan en de zij nen zijn bereid deze nederlaag te incasseren om na een loute rende retraite in de oppositie AMSTERDAM Aan aan deelhouders der N.V. Konink lijke Nederlandsche Vliegtuigen- fabriek Fokker te Amsterdam, zal worden voorgesteld over de boekjaren 1947 t/m 1950 een di vidend uit te keren van totaal 10%. Hiervan is 5% over 1947 in bonusaandelen, 2'/2 over 1949 en 2 over 1950, beide in contanten. Aan houders van preferente aandelen zal totaal 15% worden uitgekeerd, 5% over 1947. 1949 en 1950. Over 1948 wordt geen dividend gedeclareerd. In haar jaarverslag merkt de directie op dat de fabriek, die juist haar productie-apparaat heeft vernieuwd, in deze periode van bewapening goede kansen maakt. Tot einde 1953 is Fokker dan ook van orders voorzien. In 1947 en 1948 kwamen de proto-types S 11 en S 12 gereed. In 1950 werd een 'licentie voor de bouw van de S 11 opleidings vliegtuigen verkocht aan ItaDë, waar de toestellen thans in grote serie worden vervaardigd. Het toestel is verder geleverd aan de Nederl. luchtmacht, de Rijks luchtvaartdienst en Israël. Thans wordt een tweemot orig ver keersvliegtuig ontwikkeld, de S 14, waarvoor men ook in het buitenland belangstelling ver wacht. In 1947 en 1948 verbouw de en reviseerde Fokker Dako ta's en Skymaster's terwijl een aantal autobussen werd ge maakt. In 1950 werd o.a. gewerkt aan 300 voor Nederland en Bel gië bestemde Gloster-Meteors. De bouw van de nieuwe fabriek bij Schiphol is nagenoeg voltooid. De totale kosten hebben rond 7.5 millioen bedragen. De fabrieks- bezetting is thans 2000 man. 1947 werd afgesloten met een winst saldo van f2.664.597; 1949 met f89.165 en 1950 met f68.873. In 1948 was het verlies-saldo f28.484. met verdubbelde kracht bij een volgende stembusstrijd te kun nen terugkeren. Zo goed als ze ker is Bevan dan de grote man. Het valt te begrijpen dat Attlee en de overige leidej® van de rechter partijvleugel voor zulk een ontwikkeling minder animo kunnen opbrengen dan Aneurin Bevan zelf. Maar ook het alter natief geen vervroegde verkie zingen brengt moeilijkheden met zich mee. Want als er voor Scar borough geen synthese voor de opinies van Labour-rechts en Labour-links gevonden is, kan het daar op het partijcongres in October een onverkwikkelijke ?;eschiedenis worden. De partij- eiders mógen nu wel menen, dat Morrisson en Attlee voldoende invloed hebben om de balans in het voordeel van de gematigden te laten doorslaan, nu het in de laatste weken ook rommelt in hun bolwerk, de vakbonden, wordt de zaak bedenkelijk. Winston wacht Met bijzonder veel interesse slaan de Tories, Churchill voor op, dit touwtrekken tussen de premier en zijn ex-minister ga de. Maar zelden is sedert 1945 voor Winston het getij zo gunstig geweest, zij het ook dat de on vermoeibare conservatieve staats man zich wel bewust is, dat het getij iets is dat zeld«i of nooit bestendigd is. AMSTERDAM 19 Juli Uiter aard wa$ men ter beurze vandaag in de eerste plaats nieuwsgierig tegen welke afgifteprijs de or ders op de 4 pet. Philips dollar lening zouden worden aangeno men. Gedurende de morgenuren schijnt er tussen Philips en de emittenten wel contact te zijn ge weest doch beginibeurs was nog geen koers van afgifte vastge steld. Tegen slot werd bekend gemaakt, dat ook ditmaal geen notering in deze lening gemaakt zou worden. De 3% pet. Philips dollarlening anno 1949. die giste ren 3!4 punt lager was, monteer de 2 punten tot pari. De aandelenmarkt had een zeer stil, doch vrij goed prijshoudend verloop- Aandelen Philips onder vonden aanvankelijk nog even de weerslag van de berichten van gisteren, doch herstelden zich al spoedig. De oude aandelen sloten een fractie lager en de nieuwe aandelen nauwelijks veranderd. Voorts verbeterden unilever per saldo 1 punt en fluctueerde olie tussen 278 en 279 y,. Aandelen Fokker waren 4 procent hoger op 126, in verband met de hervat ting van de dividgpdibetaling. Op de scheepvaartafdeling wa ren de orders slechts zeer dun ge zaaid, maar niettemin was de stemming hier overwegend iets beter. Van de cultuuraandelen kan hetzelfde gemeld worden. Aandelen Deli vielen hierop met een stijging van 2 pet. Op de Staatsfondsenmarkt wa ren de bijzonderheden omtrent de nieuwe 4 pet. onderhandse staats lening nog slechts gedeeltelijk be kend, Van het feit, dat er echter een 4 pet. lening zou komen, was men reeds geruime tijd op de hoogte. De guldensb'eleggingen bleven dan ook nagenoeg onver anderd. De dollarleningen Neder land waren een fractie lager. Amerikanen zeer stil. DJOCJA (K.N.P.) Op het congres van Katholieke Studen tenverenigingen in Indonesië, dat te Djocja werd gehouden, is een I fusie van alle Katholieke studen tenverenigingen in Indonesië tot stand gekomen onder de naam „Perhimpunan Mahasiswa Kato- lik Republik Indonesia". Hierdoor zijn de vier Katholieke studen tenverenigingen van Indonesië één grote organisatie geworden. „Sanctus Bellarminus", die in 1928 in het toenmalige Batavia werd opgericht, „Sanctus Thomas Aquinas", in 1947 opgericht te Bandung, en „Sanctus Lucas", te Surabaia opgericht in 1948. sloten I zich in 1949 aaneen tot een fede- I ratie. De drie genoemde studen- tenverenigingen bestonden in hoofdzaak uit Nederlands spre kende Ghinezen en hielden zich afzijdig van iedere politieke acti viteit. De P.M.K.R.I., de in 1947 te Djocja opgerichte studenten vereniging, bestond in hoofdzaak uit Indonesiërs en was mede uit de aard der omstandigheden nauw betrokken bij de nationalis- tisch-politieke bewegingen- De P.M.K.R.I. sloot zich niet aan bij de federatie tezamen met de an dere studentenverenigingen, in hoofdzaak, omdat zij zich be schouwde als de enige Katholieke 13de Paedagogische week Het programma van de 13e Paedagogische Week der R.K. Leergangen te Tilburg is ter perse, en kan nu reeds worden aangevraagd. Dit programma be vat, naast de inlichtingen om trent deelnemerskaarten, excur sies, tentoonstelling en verdere regelingen ook de korte inhoud van de 8 referaten, die zullen worden gehouden in verband met het algemene thema: opvoeding en arbeid. Voor logies kan men zich wen den tot de voorzitter der com missie voor logies, de heer A. Verhiel, Tilburg, Bredaseweg 46. Voor de tentoonstelling kunnen geen inschrijvingen meer worden aangenomen, omdat de beschik bare ruimte reeds geheel is uit gegeven. TURKIJE EN GRIEKENLAND BIJ ATLANTISCH PACT? LONDEN De Britse minis ter van buitenlandse zaken, Her- bert Morrison, heeft in het La gerhuis verklaard, dat Engeland tot de gevolgtrekking is gekomen dat Griekenland en Turkije in het Atlantisch Pact opgenomen dienen te worden. Indonesische studentenvereniging. Overwegingen hoofdzakelijk van op sentimenten steunende aard hebben de samenwerking tussen de P-M-K-R.I. en de drie andere studentenverenigingen lang ver hinderd. Op het laatste congres te Djocja is men echter tot overeenstem ming gekomen. De P.M.KJLI. is inderdaad aanvaard als de alge mene Katholieke studentenver eniging met afzonderlijke zelf standige afdelingen te Djaearta, Bandung, Suraibaia en Djocja on der de namen, waaronder zii als eigen studentenverenigingen be stonden. Hiermede werd de be staande federatie tussen de drie studentenverenigingen opgehe ven en het dagelijks bestuur van de fusie voor het eerste jaar op gedragen aan het bestuur van de plaatselijke P.MJKR.I. te Djocja. Als voorzitter van het hoofdbe stuur werd gekozen de heer Harjpsudirdjo. Zodra mogelijk heid en behoeften zich voordoen, zullen ook elders, b.v. in Bogor, plaatselijke afdelingen worden opgericht. In de maand October hoopt men te Surabaia het eer ste Congres van de P.M KJt.I. met alle plaatselijke afdelingen te houden. In „Berg en Bos" te Apeldoorn is Maandagavond de bezoekers van dit fraaie wandeloord een première aangeboden van een opera-potpourri, een serie opera fragmenten, die men al wande lend in verschillende delen van het park kan beluisteren en be wonderen. Deze opera-fantasie die als iets nieuws wordt aan gekondigd en door Carel Briels is ontworpen, is hoe aardig ook verzonnen toch heus niets nieuws op dit gebied. Wij herinneren ons tenminste in September 1947 in het Maastrichtse Stadspark tijdens het Maria-Congres al reeds eens iets dergelijks te heb ben aanschouwd zij het dan dat men toen inplaats van opera's bijbelse taferelen liet opvoeren waar men al wandelend door het park van kon genieten. Met deze herinnering nog scherp voor de geest kunnen wij Briels' nieuwe werk zeker geen „laat ste" proeve noemen of, zoals „De Tijd" dat o.a. doet, hier spreken van een speelse gedach te. Dergelijke kijkspelen zijn niets nieuws in de wereld van de openluchtspel-techniek, ook al hadden wij gaarne Briels met 'n echt nieuw idee op het groene bostapijt gezien. In Volendam zal de oude „Flevo" bioscoop (onder) die hard aan een opknap-beurt toe was, door een nieuw theater wor den vervangen, waaraan men volop bezig is te bouwen. FEUILLETON 81. Ik bleef me vastklem men aan hand- en voetsteunen, die het ieder ogenblik begeven konder», tot het roet neergesla gen en de atmosfeer weer drage lijk was. Maar dat kostte natuurlijk al lemaal tijd, en ik wist te goed, dat ik geen tijd te verliezen had. Dus prettig had ik het allesbe halve. met dat gezwoeg en die benauwdheid, en dan nog die spanning. Denken deed ik niet of nauwelijks; maar terwijl ik mijn afmattende tocht voortzette schoot me een gedachte door 't hoofd. Ik wist niet precies wat ik doen zou, als ik op één hoog te was gekomen met de studeer kamer, waarbinnen Mary zat op gesloten; maar nu besloot ik, die kamer van de schoorsteen uit binnen te dringen; dan kon ik uitblazen. bijkomen. En mis schien vermochten wii met ver eende krachten iets tegen de vij- and beneden. De gedachte aan dat respijt, aan die verlossing uit de verstikkende zwartheid van de schoorsteen, vervulde me met nieuwe vastberadenheid en joeg mijn krachten op. Een van mijn handen bereikte een holte in het metselwerk, aan de kant van de kamer.Prachtig; dat zou het rookkanaal zijn, waardoor de haard in de studeer kamer in verbinding stond met de schoorsteen. Ik stak er allebei m;jn handen in. en dank zij de stevige steun, die ik toen had, kon ik me met een trek 'n halve meter of meer omhoog hijsen, tot mijn hoofd boven de rand van de holte uitkwam. Ongeveer een meter beneden mijn ogen werd ik een rechthoek van daglicht gewaar licht, dat in de haard van de studeerka mer viel. Ik worstelde verder, tot ik mijn knieën tegen de rand van de holte kon krijgen, waar dat tweede rookkanaal in de schoorsteen uitkwam; toen duw de ik mijn rug tegen de buiten muur en wachtte, naar adem snakkend. Mary was blijkbaar dicht bij de haard blijven staan, om té luisteren; ik zag een schaduw op de haardplaat. „Mary!" riep ik zacht. „Oik dacht, dat je 't nooit zou halen!" fluisterde ze terug. Er klonk verbazing in haar stem. Ik zag een stukje van een blauwe japon; ze ging op haar knieën in de stookplaats en ze trachtte omhoog te zien in de duisternis, die mij verborg. „Alles veilig?" vroeg ik. „Zijn Vinton en de anderen nog bene den?" „Ja", antwoordde zii. „Wat ga je doen?" „Ik moet eerst even op adem komen", zei ik. „Straks kom ik bii je." Ik bleef enige seconden in m'n hachelijke positie, zo diep moge lijk ademhalend, tot ik me vol doende op krachten voelde, om door te werken. Nu moest ik pro beren in de studeerkamer te ko men. Dat wou zeggen, ik moest overeind zien te komen met mijn voeten op de rand van het rook kanaal en me dan daar door heen laten glijden. Het eerste gedeelte van dit programma was uitgevoerd, en ik stond op het punt, mijn voeten op te tillen en af te duwen, toen een kreet van Mary mijn bewegingen stremde. „Kun je qr wel door?" vroeg ze. „Beneden had ik royaal de ruimte" antwoordde ik. „Ja. maar het is hier nauwer, geloof ik". Ik boog mijn hoofd en ik keek naar de opening, die neerhelde van me af. en naar de rand, waarop mijn voeten rustten. De monding leek me inderdaad klei ner dan die, waardoor ik bene den uit de haardruimte was ge komen. Ze zag er zelfs onrustba rend klem uit. „Hoe wijd is het?" fluisterde ik haar toe. „Had je maar 'n li niaalkun je iets vinden om mee te meten?" Ze ging weg. maar even later zag ik haar weer op de haard plaat verschijnen. Ze wrong zich zo dicht bij het gat, dat haar li chaam het licht onderschepte, dus ik kon niet zien wat ze deed, maar ik hoorde haar handen schuren. Eindelijk stond ze op, ze ging de kamer in en kwam n halve minuut later terug. Ze riep naar boven: „Acht en twintig centimeter, waar het nauwste is. Ik heb het gemeten met 'n touwtje en dat heb ik langs 'n liniaal gemeten". De moed ontzonk me. Het was niet te doen ik kwam er nooit door. Als ik met een glad opper vlak te doen had gehad, en nog over alle kracht van mijn spie ren kon beschikken, zou ik er misschien in geslaagd zijn, met grote inspanning mijn lichaam door een opening van acht en twintig centimeter te persen; nu echter hoefde ik het niet te pro beren en ik kwam er toch niet. Liet ik me er in schuiven met mijn voeten vooruit, dan wrong ik mezelf hopeloos vast, kwam ik als een kurk in een fles te zitten, en er bestond weinig kans dat ik dan weer los zou komen. Ik dankte het aan haar opmerk zaamheid en haar snelle waar schuwing, dat ik niet in zo'n toe stand was geraakt, die even be lachelijk was als noodlottig voor ons beiden. „Daar kun je niet door, denk je wel?" hoorde ik haar vragen, met behoedzaam gedempte stem. „Nee ik denk het ook niet." Ik deed mijn be$t om m'n stem niet moedeloos te laten klinken, maar of het me erg gelukt is, weet ik niet. „Kan ik misschien helpen?" vroeg ze bezorgd. „Is er geen manier om de opening wijder te maken?" (Wordt vervolgd). L

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7